N°. 11078. Dinsdag 7 April. A°. 1896 feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. t Franco per post i i i Alzondcrlyke Nommers f 1.10. 1A0. 0.05. PBUS DEB ADVEBTENTIËN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Vierde Blad. Wegens het Paaschfccat zal deze Courant a. s. Maandag niet worden uHgegoven. Ofliciëole KenuisgovingeU" Burgemeester en "Wethouders van Lisse maken bekend, dat ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van akten voor de jaebt en visscherij voor het seizoen 1896/97. Leidei), 4 April. Door de directie der Centrale Magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Araster dam werd o. a. aanbesteed de levering van 6150 oeumans wollen dekens, laagste inschrij vers de hoeren Gebr. Van "Wijk en Co. te Leiden voor f 3.24 per st. en 3500 kampe mentsdekens, laagste inschrijvers de beeren J. Zuurdeeg en Zn. te Leiden 1 perc. a f 3.67 en M. Van Beurden van Mol te Tilburg 1 perc. a f 3.75 per stuk. By zjjn 25-jarige jubiló-vooratelling in bet Paleis voor Volksvlijt kreeg de heer Jan Maandag, de Amsterdamsche decoratieschilder, een album met portretten van artisten, met een fraaien krans; een zilveren krans van het bestuur van het Volkspaleis, met een krans van den heer J. G. De Groot; een doekspeld van Judels, een veertiental groote kransen, een aantal bloemstukken en geschenken, o. a. aquarellen en andere teokeningen. Op dit -feest had o. a. de uitvoering door Orelio van 2 fragmenten uit Mann's opera „Melaenis" en van Mann's aan hem opgedra gen lied Jonge Liefde" e:n buitengewoon succes. Het publiek rustte niet vóór de heer Mann zich aan do hand van Orelio op h6t tooneel nogmaals vertoonde. Ook de uitvoe ring van Mann's orkeststuk „Idealia", door het orkest der Holl. Opera, had veel bijval. De zaal was stampvol. De gemeente secretarie te Oogstgeest is op den 2den Paascbdag geopend voor aangiften voor den Burgerlijken Stand van 11 1 uur. Do begrafenis van den gepensionneerden majoor van hot Indisch leger D. J. Uklenbeck geschiedde hedenochtend te 's Gravenhage op oud Eik-en-Duinen, in allen eenvoud. Tot do vroegere krygskameraden, die zich om de groeve schaardeD, behoorden de generaal Verspijck en de schoutby-nacht Guyot. Ook de oud-minister mr. Tak Van Poort vliet is voor eenige, weken buitenslands vertrokken. De minister van justitie, de heer Van der Kaay, begaf zich hedenochtend naar Bergen- op-Zoom om aldaar de Paaschdagen door te brengen. De keuringscommissiën voor de in 1896 to houden keuriDg van voor den krijgsdienst geschikte paarden zijn samengesteld voor de prov. Zuid-Holland: lste oistrict (omvattende alle gemeenten die doorsneden worden door, of gelegen zijn ten noorden van den spoorweg Utrecht "WoerdenGouda—'s-Gravenhage naar Sche- veningen): leden: gep. kapt. der art. R. H. Eyssonius do "Waal, te 's-Gravenhage, voor zitter; kapt. A. Van Seters, van het 3e reg. veld-art.en distr. veearts J. F. Lamóris, te 's-Gravenhage; plaatsv. lid: plaatsv. distr. veearts A. Van Leeuwen, te Leiderdorp; 2de district (omvattende alle gemeenten ten zuiden van den spoorweg Utrecht-Woerden Gouda 's Gravenhage naar Scheveningen en ton noorden van den Nieuwen Waterweg, het Scheur, de Nieuwe Maas en de Lek); leden gep. ritm. der cav. J. P. Wijnstroom, te 's-Gravenhago, voorzitter; gep. kap. der art. R. A. M. Spengler, te 's Gravenhage; en 1 plaatsverv. distr.-veearts E. Overbo3ch, t6 Gouda; plaatsv. lid: plaatsv. distr.-veearts C. M. Mazure Cz., to Rotterdam. 3de district (omvattende alle gemeenten, gelegen tusschen den Nieuwen Waterweg, het Scheur, de Nieuwe Maas en de L^k aan de eeno zijde en de Merwede, Nieuwe Merwede, Dordtsche Kil, Oude Maas en Brielsche Diep aan de andere zijde)ledenGep. ritm. der cav. jhr. F. A. De Jong van Beek en Donk te Nijmegen, voorzitter; eerv. ontsl. ritm. der cav. J. N. Blaauw te's-Gravenhago; en distr.- veearts Th. G. Van Rjjssel, te Dordrecht; plaatsv. lid: veearts H. De Jong te Baren- drecht; 4de district (omvattende de eilanden Voorne en Putten, Beyerland en de Hoeksche Waard, Tien Gemeten, Goeree en OverfUkkee): leden: eerv. ontsl. maj. der art. M. L. C. Staring, te {Dordrecht, voorzitter; gep. ritm. der O.-I. cavalerie W. C. F. Van den Bran del er, te 's-Gravenhage, en plaatsv. distr.-veearts W. F. Altevogt, te Klaaswaalplaatsv. lidplaatsv. distr.-veearts C. Fauël, te Nieuwenhoorn; plaatsvervangende leden voor de vier dis tricten: kap. H. G. J. Swaving, van het 2de reg. veld-art.eerste luit. W. J. Tilanus, van het 3de reg. huzaren; kap. J. M. Brants, van het lste reg. veld-art.; en eerste luit. E. W. baron Van der Capellen van het 3de reg. huzaren. Het gevolg van HH. MM. bij haarjaar- ïijksch bezoek aan Amsterdam zal bestaan uit: barones Van Harden broek, grootmeesteres; jonkvrouw Van de Poll, surintendanto; barones Van Ittersum, barones Eengers, hofdames; miss. Saxton Winter, baron Van Hardenbroek, opperkamerheer; luit.-gener. graaf Dumonceau, chef van het militaire huis; baron Clifford, hofmaarschalk; jhr. De Ranitz, particulier secretaris; baron Bentinck, eerste-stalmeester kapitein ter-zee Zegers Veeck6ns; ritmeester baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudan ten; W. R. graaf van Bijlandt, kamerheer; eerste luitenants Loudon en jhr. Six, ordon- nance officieren. De directeur van hot kabinet zal mede te Amsterdam aanwezig zijn. Hare Majesteiten zullen op haarbuiten- landsche reis vergezeld worden door de surln- tendante jonkvrouw Van de Poll, hofdame barones Rengers, gouvernante miss Winter; de heeren Zegers Veeckens, adjudant, en graaf Van Bylandt, kamerheer. Da referendaris jhr. Vegelin van Claerbergen wordt vanwege het kabinet toegevoegd. B\j het legerbestuur wordt volgens het „Haagsche Dagbl." ernstig overwogen, of de bajonet (hot best te vergelijken met een dolk) van het nieuwe geweer al dan niet „buiten dienst" zal worden gedragen. Naar hetzelfde blad verneemt, is althans voor dit jaar afgezien van het oprichten van een afzonderlijken scherm- en gymnastiek- cursus. Mon meldt uit Nijmegen: Den 25sten April a. s. zal eene compagnie van de kolo niale reserve alhier naar Indié vertrekken onder bevel van éón kapitein en drie luitenants. Bij den gemeenteraad van Zwolle is ingediend een voorstel der éde commissie tot wijziging van art. 139 der politieverordening, regelende het sluitingsuur van tapperijen enz. Do éde commissie stelt thans voor, de tweede alinea V2n het betrokken artikel te wijzigen en aan het eerste lid 't welk bepaalt dat het verboden is van dos avonds na elf uren tot des morgens zes uren in de lokaliteiten, waarin gelagen worden gezet, andere personen te hebben dan leden van bet gezin en degenen, wier tegenwoordigheid daar volstrekt nood zakelijk of onvermijdelijk is toe te voegen: „De burgemeester kan in buitengewone gevallen, hetzij het algemeen, hetzij voor enkele van voormelde lokaliteiten of gedeelten daarvan, ontheffing van bovenstaande ver bodsbepalingen verleenen, doch in geen geval later dan tot twee uren des nachts." Gisteren is t9 Kampen overleden de heer S. Van Yelsen, oud-hoogleeraar der Theolo gische School, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en van het Metalen Kruis. Hy bereikte den leeftijd van 86 jaren. De 's-Gravenhaagsche Wascli- en Bad inrichting keert over 1895 1 pCt. dividend uit of f 2.50 per aandeel. 25 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat professor N. W. P. Rauwenhoff het profes soraat aan de Utrechtsche hoogeschool aan vaardde. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik" vertrok 2 April van Amsterdam naar Suriname; de „Prinses Marie", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 2 April Perim; de „Basuto" arriveerde 1 April van Amsterdam en Londen te Kaapstad; de „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 2 April van Genua; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 April Lizard; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 1 April te Lissabon; de „Kanzier" vertrok 1 April van Delagoa Baai naar Ylissingen en Hamburg; de „Zaan dam", van Niouw-York naar Amsterdam, passeerde 3 April Wight; de „Burgemeester Den Tex" vertrok 4 April van Amsterdam naar Batavia; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 April van Padang. By koninkiyk besluit is eene commissie ingesteld tot hot, overeenkomstig een door don minister van w., h. en n. vast te stellen programma, onderzoeken van de geschiktheid en de bekwaamheid van hen, die in aanmer king wenschen te bomen by het benoemen van adjunct-inspecteurs van den arbeid, en zyn tot leden dier commissie benoemd do heeren D. Lely, lid van de Tweede Kamer, tevens voorzitter, te 's-Gravenhage; mr. J. W. S. A. Versteeg, referendaris aan het departement van w., h. en n., te id.; H. A. Ravenek, P. Van den Burg en dr. L. Aronstein, hoog leeraren aan de Polytechnische School, te Delft; H. W. E. Struve, inspecteur van den arbeid, te Haarlem; dr. H. F. Kuyper, id. te Breda; A. D. P. Y. Von Löben Seis, id. te Zwolle; dr. R. H. Saltet, directeur van den gemeentelyken gezondheidsdienst te Amster dam, en mr. J. B. Peyrot, adjunct-commies aan het departement van w., h. en n., tevens secretaris, te 's Gravenhage. Bloemenfeest te Bloemeiidaal. De „Kampioen" geeft het programma van het wielryders-bloemencorso op Zondag 12 April. Het bevat de volgende nummers: 1. Drie marechaussees te paard. 2. De gemeente-veldwachter van Bloemen- daal op een rywiel. 3. Een versierde wagen, bespannen met vier paarden, waarop Wolff's kapel van Oud Holland in kostuum. 4. Een heraut te paard, dragende het vaandel van den Algemeenen Nederlandschen Wiel ryders-Bond, geflankeerd door twee schild knapen. 5. Het dagelyksch bestuur van den A. N. W. B. en de leden van de regelingscommissie ia versierde rytuigen. 6. De verschillen ie phases van het rywiel van den eersten tyd af tot de nieuwste uit vinding toe. De rywielen mogen niet versierd worden, de beryders wel. 7. De zegewagen van den A. N. W. B., bespannen met vier paarden, als allegorische voorstelling van het wielryden. Op den wagen bevinden zich groepen, voorstellende de com mission uit den bond, toeristen; wielrenners, militaire wielryders, rywielindustriöelen en verder voorstellingen van de geschiedenis van het rywiel, de buitenlandsche wielryders, en bovenop de Nederlandsche Maagd, in de eene hand een rywiel houdende, in de andere de Nederlandsche vlag. 8. De toegetreden wielrydersvereenigingen van den A. N. W. B. met hare vaandels. 9. Een versierde wagen met de muziek van de veldartillerie uit 's-Gravenhage. 10. Twee ryksveld wachters op rywielen. 11. Een ridder te paard, voorstellende „De Kampioen", geflankeerd door twee klaroen blazers te paard en omgeven door drie schild knapen. 12. De groepen. 13. De losse bondsleden op hun versierde wielen. 14. Een versierde wagen met twee paarden bespannen, waarop een Duitsch muziekge zelschap. 15. De reclamo, voorgesteld door verschil lende ry wielhandelaren met toepasseiyke reclames. 16. Drie marechaussees te paard. De jury bestaat uit de dames: mevr. Hing- man te Ouwerschie, mej. Juta te Leiden, mr. Seewold Hully te Haarlem en de heeren C. Gebel te 's-Gravenhage, J. H. Slicher, bur gemeester van Zoeterwoude, M. Van den Bran- delor, burgemeester van Sassenheim, en F. Hart Nibbrig, schilder te Laren. Yoor de clubs zyn uitgeloofd gouden, ver guld-zilveren, zilveren en bronzen medailles; voor de groepen en verschillende personeele afdeelingen kunstvoorwerpen ter waarde van f 40, f 25 en f 15. Verder buitengewone pry- zen voor de Zuid-Hollandscho en Amster damsche clubs en voor het schoonst versierde damesrywiel. schappen der Cavalerie, Artillerie en Genie om by dat leger over te gaan of zich voor dat leger te verbinden, al dadelyk weder onbeperkt wordt opengesteld. De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië heeft, naar de „N. R. C." verneemt, per tele gram uitzending gevraagd van 30 luitenants der infanterie en van 12 onderofficieren der bereden artillerie. Gemengd Nieuws. Dciacbccrüng by het leger In N.-I. De minister van oorlog heeft, krachtens een koninkiyk besluit van 2 dezer, ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat weder is in werking gesteld het koninkiyk besluit van 29 Juli 1873 (Stsbl. 119), zoodat er thans weder gelegenheid is voor ingelyfden by de militie te land, om, onder behoud hunner positie als milicien, voor den tyd van ten minste twee jaren en onder het genot eener gratificatie van ƒ200, te worden gedetacheerd by het leger in Oost-Indië. Hy vestigt er voorts de aandacht op, dat voor lederen milicien, die ter detacheering by het leger in Oost Indië wordt aangebracht, onverschillig of hy zich met onbepaald verlof dan wel onder de wapenen bevindt, een aan brengpremie wordt toegekend van 10. Bovendien is, aangezien in verband met ernstige gebeurtenissen op Atjeh oo> ver meerdering van aanvulling van het <eger in Oost-Indië noodzakelyk is gebleken. a0or den Minister van Oorlog, in afwachtvan nadere voorziening, nu reeds bepaald ^at de gelegen heid voor sergeanten, korx^,raai8 pn man. Door de onderofficiers-vereeni- ging „Door Vriendschap verecnigd" alhier, z-d a. s. Zaterdagavond, den llden dezer, in het schouwburglokaal „Yondelboven", eene gezel lige byeenkomst met bal worden gehouden, met introductie, waarbij zullen optreden de heer „George" en mejuffrouw „Emile." De Leidscho Studente n-R oei- vereeniging „.Njord" ontving haar nieuwe booten van don bekenden Franschon scheeps bouwmeester Dossunet. De Yereeniring ont ving een outrigged-visr en een outrigged-acht, zoodat ail© studenten roeivereenigingen in ons land nu van oen achtrierasgiek zyn voorzien. Verder kwamen nog voor persoonlijke r ..kening aan een wherry en een race skiff. Da oude ploegen zullen door het bekende oud lid van „Njord," dr. Damsté, worden getraind, de jonge door den heer Joh. Dirk zwager, oud nee roeier der Vereeniging. Het bestuur van de „Yereeni- ging tot bestryding van knoeieryen in den loterhandel" verzoekt ons mede te öeelen dat de afgeloopen week de navolgendo per sonen terechtstonden wegens overtreding der Botirwet: Hazendonk, te Wassenaar; B. Boonstoppel, G. Schreurs, D. L. Yan der Vaart en R. M. Van der Knaap te 's Gravenhage en J. Tb. Oskam, te Leiden. Door het Openbaar Ministerie werd tegen de v(jf eerstgenoemden 30 en tegen laatst genoemde 10 boete geëjjscht. Gistoren speelde „Ajax" op eigen terrein haar laatste competitiematch tegen H. B.-S. II uit Den Haag. De L idenaars behaalden de overwinning met 3 —1. Morgen zal „Neptunus" uit Rotterdam „Ajax" komen bestryden. De by den diefstal by Korringa te Haarlemmermeer achtergelaten goederen zyn gebleken te zyn gestolen by A. D. Stok man, landbouwer aan den IJweg, No. 39. De loteling der nationale mili- tio, lichting 1892, te Haarlemmermeer, C. B die wegens gevangenisstraf verhinderd was zich te laten indeelen, is den lsten dezer, na aanvraag om een certificaat van voldoening aan de militie, voor het aangaan van een huwelyk, ingedeeld by het 7de reg. infanterie. Eene 36-jarige bierhuishoud- ster te 's-Gravenhage, die wegens openbare dronkenschap, het verwekken van nachtgo- rucht en verschillende drankwet overtredingen, door het kantongerecht aldaar tot geldboeten ten gezamenlyken bedrage van 550 of 115 dagen hechtenisstraf was veroordeeld, is tot het ondergaan van laatstgomelde straf, waar aan zy zich tot dusver had weten te ont trekken, door de politie aangehouden. Met twee nieuwe spoorweg- rijtuigen, welke de H. IJ.-S.-M. liet vervaar digen, zijn proefritten gedaan. Deze waggons, die zoer weelderig en gerieflyk zyn ingericht, bieden ieder plaats voor 30 reizigers lste en 2de klasse. Het rytuig heeft een gasketel van 2000 kub. meter gas inhoud, is pl. m.,16 meter lang en heeft een gewicht van 33,725 KG. De nieuwe rytuigen zullen vermoedelyk in den Engelschen Noord- en Zuid-exprestrein loopen. Do afd. 's-Gravenhage dor„Ned. Weerbaarheids Vereeniging" heeft een schiet- wedstryd uitgeschreven op Dinsdag 7 April. Vertegenwoordigd zullen zyn de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en Leiden. Er wordt geschoten op 150 M. met 's Ryks Beaumont geweer in verschillende afdeelingen. De wedstryd vangt aan 'b morgens te elf uren en zal plaats hebben onder leiding van den lsten luit. der jagers H. A. De Chalmot, op de banen der Vereeniging by de vlakte van Waalsdorp. Als pryzen zyn verschillende medailles en kunstvoorwerpen uitgeloofd. Tevens zal om het kampioenschap der Vereeniging voor 1896 ge schoten worden. Het Kurhaus te Scheveningen zal reeds met Pinksteren geopend worden. Een Oostenryksch muziekcorps zal uitvoe ringen geven totdat het Pbilbarmonisch orkest weer optreedt - dit jaar reeds 1 Juni - en is ook in het verdere gedeelte van het bad seizoen voor de dubbele concerten geëngageerd. De abonnementsprys van de Kurhauskaarten zal dit jaar eenigszins verhoogd worden. Gistermorgen om 9 uren is te Zaandam in de Voorzaan gezonken de dam schuit van schipper Th. Van der Engh, varende van Zaandam op 's-Gravenhage. Deze schuit zou met nog een andere naar Amsterdam gesleept worden, toen de tweede kantelde en tegen den bovenlast der schuit van schipper V. d. E stootte. Dientengevolge werd de bovenlast opgelicht en kantelde de schuit dermate, dat zy water schepte en onmiddellijk volliep. De schuit was geladen met stukgoederen; de boveril-ist be stond uit hout. Do schipper eD zyn knecht werden g6red. De schuit is aan wal gesleept en gelicht. Liever bootwerker dan politie- agent. Men schryft aan het „Hbl." uit Rot terdam Aangelokt door het betrekkelyk hooge loon, hebben zich enkele politie-agenten by do firma Miiller en Co. aangemeld om als erts- werker in dienst te mogen treden. Een tweetal agenten van politie te Rotterdam bemerkte gisternacht dat da winkeldeur van den heer F. W. C. Led-boer Jr., aan de Hoogstraat, openstond. Eoiien traden den winkel binnen, om zich te vergewissen of er onraad was Nauwelyks hadden zy een kaarsje ontstoken, of aan het einde van den winkel zagan zy, onder een w igen aaamge- hurkt, een man zitten, die, in zyn opzet overvallen, daar ijlings eene schuilplaats ge zocht had. Terwijl zi) den inbreker uitnoo- digden zyne schuilplaats te vtrlaten, sprong plotseling een andere kerel over öe toonbank, waarachter hij gekropen was, heen en trachtte een goed heenkomen te vindon. Zich den uit weg versper! zie ide door een politieagent, stak hy met een bytel naar dezen en verwondde den man daarmedo aan hot hoofd. De agent trok tot zelfverdediging zyn harts vanger en met behulp van zyn kameraad de vlucht van den gevaarlijken inbreker belet tende, bracht by hem raot z\jn wapen oen houw over het h of-1 tos. Nu was men dezen kerel, die zich niettemin duchtig verweerde, spoedig meester. Van dit alles maakte de onder het wagentje verscholen inbreker gebruik om zyne schuilplaats te verl ten ep met een goe den aanloop schoot hy da deur uit en de straat op. De gevatte inbrak r zekere Van Vliet; werd naar het politie'ureel overgebracht. E n half uur later ongeveer w.rd in zyne woning een glazenwasscher gearr-'stöerd, van wi«n vermoed wordt dat hy de der e in het kom plot is en op den uitkyk had gestaan. De inbreker van onder het wagentje is nog niet gevonden. Juffrouw 13. De Leeuw, winke- lierster in manufacturen in de Binnen Ban- tammerstraat No 26, te Amsterdam, had gisteravond omstreeks halftwa-lf bfj het ver richten van eenige bezighe len in den winkel het ongeluk een brandend petroleumlampje omver te werpen, mot het gevolg dat er een hevige brand ontstond. Toen de spuit van De Ruyterkado onder bevel van den sectie-brandmeester Boole arriveerde, stond het geheele benedenhuis in lichterlaaie en sloegen de vlammen naar buiten. Na zich vergewist te hebben, dat. alle bewoners het brandonde perceel luduen verlaten, was het eerste werk van dee sot ti -brandmeester, de houttn onderpui te coon nathouden, want als deze doorgebrand war*, zou de geheele bovenwoning naar beneden zyn gekomen. Daarna werd het vuur m*t een paar brand- kranen gebluscht, maar niet dan nadat het geheele onderhuis was uugaiTand. De winke lierster was voor f 20U0 verzekerd by De Jong Co. De eerste verdieping wordt bewoond door den tramconducteur C. Van der Zwaan, wiens ouders by den brani, oio op 30 Januari in de Schipperstraat woedde, ernstige brand wonden bekwamen, ten gu-olge waarvan zy een week liter in liet gasthuis overleden. Ditmaal heeft het ongeval gelukkig niet zulk een tragischen afljup; vrouw en kind van v. d. Zwaan konden nog bytyis de straat boreikon. Het vuur heeft trouwens in de door hen bewoonde vertrekken weinig of geen schade aangericht. De bovenste verdieping is bewoond door vrouw Lomeyer, wier man in het gasthuis ligt. De vrouw was zoo ontdaan van schrik, dat, toen een (der buren haar nsar beneden wilde brengen, zy eerst weigerde mede le gaan. De stoomspuit, die wegens het dreigend aanzien, dat de brand eerst had, was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. (A. H.) Door de burgemeesters der grens gemeenten Reuse], Hoogemierde c. a. en Blaflv c. a. is een adres ingezonden aan den ministo

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 13