m m tea zoo ver veria-jen, dat dit opweegt tegen do rrnsoriile pry 3verbooging. En dat weigert do Pruisische regeering. Te Dordrecht had gisterochtend omstreeks tien uren in de Wijngaardstraat een roo lottig ongeval plaats. Niettegen staande de waarschuwing eener buurvrouw, wilde het 5 jarig zoontje van Jac. Buwalda, in de Marienbornstraat woonachtig, op een met graan beladen vrachtwagen klimmen, en wel op het onbeladen middengedeelte van den wagen, dus tusschen de wieion. De on- golukkige knaap viel, met het gevolg, dat het achterste wiel van den wagen hem over het hoofd reed. Onmiddellijk opgenomen en in eone naasthyzijnde woning gebracht, bleek het kind reeds te zijn overleden. De voerman heeft aan het gebeurde niet do minste schuld. Dumas had b jj uiterste wils beschikking bepaald dat zijne beide onvol tooid gebleven werken „La Troublante" en „La route de Tböbes" nimmer mochten wor den opgevoerd. Sarcey heeft nu een artikel geschreven, waarin hy de reeds meermalen verdedigde, doch reeds bestreden stelling verdedigt, dat do schepper van eenig meesterwerk geen recht heeft, dat aan de wereld en het nageslacht te onthouden. Deze meening vindt echter, zooals uit de beantwoording eener door de „Gaulois" uit geschreven rondvraag is gebleken, geen steun by de groote letterkundigen. Sardou verklaart dat de zaak voor hem onmiddellijk beslist is, daar, volgens het zeggen van Dumas zelf, dó „Route de Thèbes" niet voltooi! is. Men heeft het recht niet een fragment van een meester door oen ander te laten voltooien en opvoeren. Ook Meilhac sluit zich by deze verklaring aan men moet den wil van een doode resptcteeren, zelfs op gevaar af zichzelf eene teleurstelling te bereiden, hoewel ik, zegt hij, wellicht eene andere meening zou zyn toegedaan, wanneer Ik het werk van Dumas gelezen had. Nog krachtiger komt Zola op voor het individueele eigendomsrecht des auteurs, dat, zegt by, Diet kan worden aangetast zonder ernstige gevaren voor de literatoren te ver oorzaken. Door de publicatie van een door hom onvoltooid gelaten werk, kan, zegt Zola, Dumas' roem zeker niet winnen. De Senaat der universiteit van Müuchen heeft aan het oordeel van het ministerie van onderwijs eene beslissing over gelaten, die hjj zelf niet wil nemen. Het betreft de toelating van eene vrouw tot de academische lessen en wel een zeer speciaal geval. Miss Ethel Gertrude Skeat, eene Engolsche, die te Cambridge in de natuurwetenschappen heeft gestudeerd, wil zich te München verder bekwamen in de studie der geologie en palaeontologie. De philosophische faculteit heeft den Senaat voorgesteld, de jonge dame, bijwijze van proef, op zekere voorwaarden tot do colleges toe te laten, niet als inge schreven studente, doch als „toehoorderes". Zooals gezegd, wil de Senaat hierin geerie beslissing nemen en heeft de zaak onder worpen aan het oordeel van den minister van onderwijs. B ri t 8 c h -1 n d i wordt bedreigd door een grooten hongersnood. De oogst van dit jaar zal naar verwachting bijna geheel mislukken. De overheid neemt alle mogelijke maatregelen om een ramp to voorkomen. Volgens een der Duitse lie bla- den is een belangrijke diefstal in de schat kamer van den sultan ontdekt. Er moeten zoer oude kunstwerken van onberekenbare waarde zijn gestolen. De schuldige zou een hoogwaardigbeid8bfekleeder zijn. Ter bescherming van de post- ouiven zijn in Duitschland in het afgeloopen jaar ot geveer 7000 valken en sperwers ge dood. In 1894 was dat cijfer nog hooger. Zeeroof op de reede van Batavia. Het „Bat. Nbl." bevat een lang verhaal omtrent zeeroof, die op de reede van Batavia heeft plaats gehad. Het volgende is daaraan ontleend: Maandagmorgen zeilde van den Kleinen Boom een z. g. prauw penis uit, met be stemming naar de Lampongs. De vaart vorderde slechts langzaam, ten deelo door weinig wind, ten deele door tegen stroom, totdat men 's avonds door windstilte genoodzaakt werd, voorbij het eiland Onrust, onier de kust, te ankeren. De windstilto hield den geheelen nacht aan tot Dinsdagmorgen zes uren, toen een flauw brLsje nit de landzijde kwam opzetten. Men was nauwelijks een uur onderweg, toen de penis aangeklampt werd door een visschersprauw, een z. g. prauw majang, be kend om baar snel zeilen. De majang was bemand met acht koppen, waarvan vier man tegou het boord van de penis opklauterden, onder voorgeven tot de politie te behooren en to moeten onderzoeken, of de prauw ook wapenen of opium aan boord had. Nauwelijks hadden zy vasten voet op het dek, of twee hunner haalden revolvers voor den dag, terwyi een der bandieten de opva- ronden der penis zijn wapen voorhield en onverbiddelijk met doodschieten dreigde, indien een hunner ook maar een poging tot verzet waagde. De bedreiging had de gewenschte uitwerking. Indien men echter nagaat, dat de penis, behalve 7 man, nog een passagier aan boord had, mag men er zich wel over verbazen, dat deze acht menschen zich Diet mans genoeg achtten om de vier anderen tn lyf te gaan. Nog meer springt de lafhartigheid v.iii do bemanning der penis in hit oog, als men weet, dat zoo'n vaartuig een viy l.oog boord heeft, waartegen men uit een kk-ino prauw niet gemakkelijk opklimt. De vrees scheen de bemanning van do penis zoo om het hart geslagen te zyn, dat zy niet eens me r om bewyzen vroeg, toen de roo vors vertelden tot de politie te behooren, en goed schiks hun belagers aan boord lieten komen! De djoeragan of prauwvosrder, ook niet een van de dappersten, durfde bykans zyn oogen niet naar de revolver opslaan en gaf gereede zyn toestemming om alles weg te halen. De goede man was zoo onthutst, dat hy verklaarde geen der roovers te zullen kunnen herkennen, eenvoudig omdat hy hen niet in het gezicht had durven zienSteekt hier misschien wat meer dan vrees achter? Na een onderzoek in het ruim, dat aan .jauwkeurigheid niets te wenschen overliet, baalden de roovers een paar percussie-gewe ren, twoe klewangs en vier trommels voor den dag. In een dezer trommels bovon! zich de zeepas der prauw en alles, wat de djoera gan van waarde bezat. De drie andere trom mels behoorden aan den passagier, een peper- handelaar, die met een bedrag van/"700 voor hier verkochte peper naar de Lampongs dacht terug te keeren. De roof is niet zonder incident afgeloopen. De passagier, die het niet best kon aanzien, dat men zyn kostbare trommels zoo maar overscheepte, deed nog een poging om de laatste, waarin mogelyk wel juist het geld was geborgen, tegen te houden, doch ontving toen uit de prauw met een roeiriem eerst een slag op zyn hoofd, en daarna op zyn arm, welke hem non combattant maakten. De man is thans ter verpleging in het Stadsverband opgenomen; men vreest, dat zyn arm gebr® ken is. De visschersprauw zette na den roof koers naar den kant van Tangerang. Of dit een valstrik is, weet men niet, maar houdt men rekening met de zorgeloosoeid van den inlan der, dan is het best mogelyk, dat de roovers werkelyk in die buurt thuis behooren. Dat de politie dit ook begrypt, blykt wel hieruit, dat zy, in de drukte der tsap go-meh-feesten, er voortdurend op uit is, om met behulp der opvarenden te trachten, de roovers onder het publiek terug te vinden. Het is best moge lyk, dat dezen geen raad zouden weten met de voor hen vry groote som. Zoo is dan reeds gearresteerd een inlander, die op Tandjong-priok in een pondok verldyf hield, doch by wion men, noch aan den lyve, noch by eene visitatie ten zynen huize, iets vond, dat van den roof afkomstig ls. Eveneens werden o. a. op aanwyzing der pranwvoerders twee kerels gearresteerd, een afkomstig van kampong Jaagpad, de ander van Pendjaringan, twee beruchte boeaja's, tegen wie echter nog geenerlei stoffelyk bewys van medeplichtigheid is gevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 3-6 Maart. (Vervolg). Op Vrydag 28 Februari is te Fort-do-Kock de pasar in brand geraakt, en zyn er onge veer 50 woningen vernield. De schade wordt door de „Sum. Ct." op f25,000 geschat, door den correspondent der „Loc." tePadang op 50 mille. De chef van de exploitatie der Staats spoorwegen ter Sumatra's Westkust A. A. ICuntze heeft eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. De resident van Cheribon J. H. W. graaf Van den Bosch beeft eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. In Juni zal mr. P. Dyckmeester, presi dent van den raad van justitie te Padang, repatriöeren. Uit Djokja is aan do „Loc." geschreven dat de resident Ketting Olivier tegen Juni zyn ontslag uit den dienst heeft gevraag!. De „Java-Bode" meldt: Binnen een niet ver verwyderd tydstip kan men een groote wy'ziging tegemoetzien in de standplaatsen der kleinere detachementen van het garni zoensbataljon van Sumatra's Oostkust. Men schynt die vooruitgeschoven posten meer naar het noordelijk gedeelte der residentie te willen verleggen. Uit Makassar is aan het „Bit. Nblad." geseind, dat het stoomschip „Teresa", den 27sten Feiruari van Boeltleng naar Makassar vertrokken met de post en een lading van de Kon. Paketvaartmaatschappy, daar 6 Maart nog niet was aangekomen. De „Glatik" zou ter opsporing gezonden worden. De „Coen" is van Soerabaia te Makasser gearriveerd zonder iets van den vermisten stoomer te hebben gezien. Door de regoering is aan do betrokken hoofden van het gewestelijk bestuur te kennen gegeven, dat het haar verlangen is, alle resi denten, die dertig en meer dienstjaren tellen, '8 lands dienst met pensioen te zien verlaten, en wel met een marge van zes maanden tyd om daartoe over te gaan. (B. Nbl.) De „Münchener Neueste Nachrichten" doelen mede, dat dr. Marian Raciborski, as sistent aan het plantonphysiologisch instituut der universiteit te München, eene plaats is aangeboden aan don beroemden botanischen tuin en de onderwys-inrichting van Buiten zorg op Java en dat by aan dez-n roep gevolg denkt te geven. Departement van Oorlog. Verleend: Tweo maanden verlof naar Sindanglaia on Gnioet, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. te Moeslei Conielis, P. Kok. Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, genecsk. dienst van Atjeh en 'nderhoorigiieden, de o!F. van gez. lsto lil. Ie Padang, S. J. Juda. Bij de gouvernementsmarine. Benoemd-, 'lot 2dcn stuurman W. J. J. Overgauw, titans 3de stuurman. Ovorgeplaatst: Vnu hot stoomschip rRaaf' op het stoomschip „Condor," de benoemde 2de stuurman YV. J. J. Ovorgauw; van het stoomschip „Zwaan" op het stoomschip „Raaf," do 3do stuur man J. Van Doesburg: van het stoomschip „Havik" op het stoomschip „Zwaan," do 3de stuurman P. J. Van der llam. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den militairen geneeskundigen dienst, de off. van gez. 2do kl. YV. 1 F. Stortenbeker; tot lsten luit. bij hot wapen der art., de 2de luit. A. Van Lith. Hersteld: By het wapen der inf. boven de formatio in activiteit, do kapiteins op non activiteit F. II. C. F. D. Von Geminingen, E. G. O. Lange en J. M. Van don Ende. Verleond: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den lsten luit. der inf. F. C. K. De Groot. Ontslagen: Met ingang van 2 April 1896, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit lir. Ms. militairen dienst, de kapitein dor int'. E. P J. Geluk. Hersteld. Bij liet wapen der inl'., boven de formatie in activiteit, de kapitein op non-activitcit II. T. De Moulin. Overgeplaatst: Van het det der IC do comp. art. iconip. van de Oostkust van Sumatra, Banka en Riouw) to Riouw, de lste luit. det lödo comp. art. op Lombok. A. P. A. Lojisen Dillié; vau de 13de comp. (1de comp. vesting nrt.J to Batavia, de' lste luit. det. dor 12de comp (art. comp van do Oostkust van Sumatra, Banka en Riouw) te Iiiouw, H. G. J. Smits; van hot det. der 15de comp. art. op Lombok, de "de luit. 18de comp. art. (lste berg. bat.) te Batavia, A. Van Litli; van de Dde comp. art. lste bergbat. te Batavia, de 2de luit13de comp. 4de comp. vesting art. te Batavia G. L. J. Holle. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den kapt. deriuf. A. Klontje. Bij liet corps ambtenareD, ressorteerende onder het Departement van Oorlog. Benoemd: Tot lsten commies de militaire ambtenaar 2de kl. op non-aciiviteit J. K. De Jong, thans belast niet de waarneming der betiekking van 2den commies; tot .den commies de 3de commies bij gemeld corps J. Neijs. Overgeplaatst: Naar Meester-Comelis, de off. van gez 2de kl. te Batavia, G. J. Blonk; bij bot 3de depót-bataljon, de 2de luit bij het llde bat. inf. geëvacueerd vau Lombok naar Soerabaia, 1'. G. Suiagge; bij hol 2de bat. inf. de lste luit. bij het garn.- bat van Lombok, geëv. naar Soerabaia, R. H. Berg; bij het lste ieuuten-bataljon. de lsto luit. bij het gam bat. van Lombok, G. C. Bulin JJik; b:j liet gam.-bat. van Lombok, de 2de luit. bij het 3de depót bat. C. A. De Leau. Van Atjeli afgelost. De lste luits. der inf. J. G. B. Berlauwt en A. Rijkens, welke de bestemming zullen volgen, die hun door hun dienst- chet zal worden aangewezen. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de burgerlijke schrijver ode kl bij het wapen der art. H. Theuvenet. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langduiigen dienst, aan den kapt. der inf. D. De Moulin. Ontslagen; Mot ingang vau 4 Maart 1896, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en mek behoud van recht op pensioen uitilr. Ms. militairen dienst, do kapt. der art. W. F. G. L. Kerrebijn. Verleend: Een jaar verlof na ir Europa, wegens langdurigen dienst, aan den kapt. der inf. K. W. Amiot en den lsten luit. van dat wapen C. R. YV. K. Van Alderwerelt van liosen- burgli. Overgeplaatst: Bij het 9de bat. inf.de 2do luit. bij het 4de depot-bat. C. A. J. De Bruine. Overgeplaatst: Bij het 13de bat. infde lste luit. bij liet garn -bat van Atjeh en Lnder- hoorigbeden, J. G. L. Berlauwt; by het sub.-kader te Soerabaia, de lsto luit. bij liet garn.-bal. vah Atjoh en Ondeihoorigheden, A. Rijkens; bij het 13de bat. inf., de lste luit bij het sub.- kadei to Soerabaia, G. J. Lette uy de troepenmacht in Atjeh t. n. de lste luit brj het 13de bat. inf., M. L. Pliester; bij do troepenmacht in Atjeh t. n. i. de 2do luit. bij het 9de bat. inf. A. E. J. Cavalje. Geplaatst; Dij aankomst bij bet 4do depart.- bat. de kapt. der inf. van detachement uit Neder land terugverwacht," R. G. H. A. Vorstermau van Oyen bij aankomst bij het R.-Ii. lste bat. inf. de 2de luit. int', uit Nederland verwacht wordende als bestemd voor den dieust b. t. 1. P. 11. Y'an der Linden bij aankomst bij het 16de bat. inf. de 2de luit. der inf. als boven A. J. Ensink. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den kapitein der inf. J. Adain.i van Scbelterna. Gesteld. Op non-activiteit, de kapitein der inf. van verlof uit Nederland teruggekeerd, H. Th. De Moulin. Van Lombok afgelost: De lste luit. der inf. G. C. Butin Bik, de lste luit. der ai t. A. P. A. Loysen Dillié en de 2de luit -kwartierm. \V. P. Veltman. Genoemde ofliciereu zullen de bestem ming volgen, die hun door hun dienstchef zal worden aangewezen. Ingetrokken: De overplaatsing bij het gain.-bat. van Amboina on Ternate, van den kapt. bij het üde bat. inf. W. C. Schreyner. Overgeplaatst: Bij bet garn.-bat. van Amboina en Ternato als post-commandant te Ternato, de kapt. bij het 7de bat. inf. H. J. Matthes Gesteld: Op non-act., de kapt. der inf. van verlof uit Nederland teruggekeerd, E. G. O. Lange, do kapt. der inf. van verlor uit Nederland terug gekeerd, F. H. G. F. D. \ran Gemmiugen eu do kapt. der inf. van verlof uit Nederlaud terugge keerd, J. M. Van den Ende. Overgeplaatst: Van de 22ste comp. art. (comp. van Atjeh en Ond.) Kotta-Radja, de kapt. 13de comp. (4de comp. vesting art.) to Batavia, P. J. Dibbetz. Departement van Mar nc. Vergund: Om wegens langdurig verblijf in deze gewesten te repatriëei en van den off. van adm. 2de kl. YV. F. Van Grasstek van IJr. Ms. wachtschip „Godeh." Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, do gewezen -do lichtwaclitei bij het kustlicht-établis sement lo Poeloe Nangka Tjeng Boeu Hnn. BUITENLAND. Duf tschland, Tegenover de agitatie in sommige conser vatieve kringen tegen de bestaande huwelijks- wetgeving, die in het! nieuwe burgeilijk wet boek, waarvan het ontwerp thafis bij den Ryksd. g aanhangig is, eenvoudig zal wordon bestendigd, herhaalt de „Nordd. Allg. Zeitung" in een blykbaar officieus artikel, dat het slechts als ongogrond en onverantwoordelijk kan worden aangemerkt, wanneer tot ondersteu ning van die agitatie de meening worit ver spreid, dat de verbonden regeeringen in 't eind toch er toe te vinden zouden zyn, het ver plicht burgerlyk huwelyk prys te geven. „Wy meenen te weten", schryft het blad, „dat de Pruisische regeering zal vasthouden aan de wet van 6 Februari 1875, die het burgerlyk wetboek eenvoudig wil handhaven, en wy gelooven ook zeker te zyn in de op vatting, dat de overige Bondsregeeringen het Pruisische standpunt deelen. Zy zullen 't er op laten aankomen, of de meerderheid van den Ryksdag het burgerlyk wetboek daarop wil laten schipbreuk ïyden, dat de regnotingen niet gezind zyn den sedert twintig jiron in hot gansche land rechtsgeldigon vorm voorde voltrekking der huwelijken prys to go'-en." Nog van een andere zydo wordt bov. siigd, dat de Bondsraad niet van zins is te bukken voor de beweging, die 't gemunt heeft op wyziging van de bestaande huw lij£swet geving. De „Vossische Ztg." bericht dat de staatssecretaris Nieberding in de commissie van den Ryksdag aan een der leden heeft verklaard, dat het burgerlyk wetboek voor do verbonden regeeringen onaannemiljik zou zyn, wanneer het conservatieve voorstel tot afschaffing van het vorplicht burgerlyk huwelyk mocht worden aangenomen. Kort na Paschen zullen de beraadslagingen over het huwolyksrecht in de commi-sie van den Ryksdag beginnen. Dan zullen .officinale verklaringen over de inzichten van de verbon den regeeringon worden afgelegd, en men mag zeker aannemen, dat de „Nordd. Allg. Ztg." goed is ingelicht, wanneer zy verzekert dat daardoor de door haar verkondigde opvatting volledig en ondubbelzinnig bevestigd zal worden. België. "Van het letterkundig congres te Antwerpen in Augustus zyn: eere-voorzitters de Hol landsche consul generaal te Antwerpen, Kuyper, de gouverneur der provincie baron Osy de Zegwaeit, de burgemeester van Ant werpen Jan Van Ryswyck, de commandant der burgerwacht Constant Willaert en luit.-gene- raai Fix. Hot comité bestaat uit een liberale groep: M ix Rooses, Frans Gittens, Fl. Van der Ven, Pol Do Mont, Melis, Opdebeek, Paul Billiat, Arthur Cornttte, dr. Hansen, A. Moortget, Van der Cruysen en Van Cuyck; en uit een anti liberale groep: Auguste Snieders, FL Heuvel mans, Jan Bouikery, H. Wêïank, Stessens, Jan Van Menten, J. J. De Beucker, Edward Janssens, Htnry Sermon, Julius Van der Voort, Juliu3 Van Heremdael, Hilda Ram en E. Belpaire. Italia. Generaal Bal isstra is met de reorganisatie van zyne troepenmacht in de kolonie Eritrea geroed. Deze bestaat uit 24 infanterie-, 6 scherpschutters 4 Alpenjagers-bataljons, ver- eenigd in 11 regimenten en 5 brigades. Het 2esde infanterie-regiment is gevormd uit de overblyfselen van do vyf by Adua ver nietigde regimenten. Dat enkele cijfer stelt duidelyker dan een gansche uitwoiding m het licht hoe zwaar de slag geweest is, die het Italiaansche leger den lsten Maart jl. ge troffen heeft. Groot-Brltannllk Gladstone hetft niet alleen wederom 100 pond sterling gezonden aan het comité tot ondersteuning der hulpbehoevende Armeniërs, maar ook zyne stem verheven ten gunste der Armenische noodlydenden. De hertog van Westminster had hem door bemiddeling van den hertog van Argyll doen weten, dat nog minstens 200,000 Armenische Chri-.tonen door de milddadigheid van den hongerdood moeten gerei worden en dat er 100,000 pond sterling noodig zyn om hen in het leven te houden. Daarop heeft Gladstone den hertog van Argyll geschreven, dat het hem verheugt, dat uit Engeland reeds 31,000 pond sterling naar Armenio is verzonden. Hy hoopt dat de Engelsche milddadigheid ook hot ontbrekende nog zal byeenbrengen. „Niemand, hoop ik," zoo schryft do grand old man„zal aannemen dat bet beklagenswaardige en smadelyke te kort-komen van Europa in zyn verplichtingen tegenover Armenié en het Oosten in het al gemeen, op eenigerlei wyze do kracht ver minieren zal van het huidige beroep op het cbristelyk medelyden, dat daardoor juist ver hoogd moest wordon." Of er evenwel in Engeland nog 70,000 pond sterling zal gevonden worden voor de uitge hongerde Armeniërs het staat te bezien. Madagaskar. De Fransche expeditie op Madagaskar heeft, volgens de verklaringen van den rapporteur Delombre, in de 6 maanden, die zy duurde, 42 millioen franken gekost, of 500 franken ptr man elke maand. "Van 1 Dec. jl. tot 30 April '96 zal nog 9'/, millioen vereischt woruen voor de bezettingstroepen, sterk 6000 man, of 263 franken per man maandeiyk-. Tot het einde van dit jaar rekent men nog op 12 millioen voor 7170 man, waarvan dan de lulft goedkoopere inlandsche troepen, zoo dat 210 fr. per man gevorderd wordt. Met hetgeen er verder bykomt, o. a. 2'/2 millio.n voor afwisseling van troepen, zullen tot 31 Dec de kosten te zaraen 98,300,000 franken beloopen. De begrotingscommissie heeft Maandag met de ministers Bourgeois, Cavaignac en Guieysse geconfereerd over de krediiten van ruim 14 millioen franken, die thans voor Mada gaskar worden gevraagd. De minister van oorlog gaf eenige inlichtingen overdo militaire organisatie op het eiland. Het bezettingrieger bestaat uit Howa-troepen on Soedaneezen; behalve in de hoofdstad liggen garnizoenen te Majunga, Tamatave en Diego Suarez. De minister achtte het niet geraden, voor het oogenblik althan5», het effectief van het bezet tingsleger te verminderen, en daarom zouden de plaatsen van de Fransche soldaten, die in Mei en Juni terug zyn geroepen, zooveel mogelijk worden ingenomen door inlandsche soldaten. Dit plan droeg niet do goedkeuring weg van eenige commissieleden, die weinig vertrouwen stellen in de loyaliteit der Howa's. Onder de aangevraagde kreoieten is be grepen een som van 200,000 fr. voor een telegraaflijn tusschen Majunga on Tanana rive, en een som van 105,000-fr.-voor do samenstelling van een kaart van het eiland. S£ul<l-A.friUa< De „Volks torn" scl.ryfc: Mot groote vol doening werd in den voormiddaggoascii n->t van Zondag 3 Maart door ds. Go L efroy aan de göiueer.te bekend gemaakt dat de woleerw. heer ds. C. Spo 1 tr\, predikant by de Nod.- Herv. Kerk te Zoeterw^iie (Holland), de toe zegging van beroep als tweede leeraar der Nc-d.-Herv. gemeente te Pretoria c. a. heeft aangenomen. ZEerw. hoopt in April de rois hie:heen aan te nemen. Het zy herinnerd dat deze leeraar overkomt op de roepstem der gemeente alhier, maar geheel voor reke ning van een commissie van in vlosdry ke- mannen in Holland, zynde leden van de Ned.- Herv. Kerk aldaar, die daardoor in een zeer dringende behoefte helpen voorzien en het doorslaand bewys leveren, dat in Holland nog allyd mannen en broeders wonen, ciie mtt ons mede leven, gevotlen en mede dragen waar het noodig is. - De heer Leyds, staatssecretaris van de Zuid Afrikaansche Republiek, is uit Europa te K lapstad aangekomen en onmiddelluk vertrokken naar Pretoria. In de Kaapstad wtrd by, volgens een telegram, m. t gefluit ontvangen 1 Alsof het zyn schuld was, dat Jameson de witte vlag aan den loop van een geweer heeft moeten laten binden Men verwacht dat de onderhandelingen tusschen Engeland en de Transvaal eerst dan eenigszins zullen vorderen, wanneer dr. Leyds zich weer te Pretoria bevindt. De correspondent der „Times" beweert te weten, dat de krachtige houding der Britsche regeering een diepen inaruk heeft gemaakt op de Transvaalsche regeering, en wanneer dr. Leyds geen stellige borichten medebrengt omtrent den door Duitschland te verleenen steun, zal men weldra kunnen vernemen, dat de moeilykheden spoeoig op bevredigende wyze uit den weg zullen worden geruimd. Een der beschuldigden in het proces der Johannusburgsche samenzweerders, de Ameri kaan John Hays Hammond, Leeft wegens gezonohei isredenen verlof gekregen naar Kaap stad te gaan, maar zyn borgtocht is verhoogd tot 20,000 pd. sterling. De overige gevangenen blijven onder bewaking te Pretoria. De correspondent van de „Times" meldt, dat de Britsche regeering president Kruger en het Uitvoerend Bewind verantwoorceiyk heeft gesteld voor de veiligheid der gevange nen, opdat dezen niet gemolesteerd worden door de Boeren. Vermoedelijk is dit ook een van de vele sensatie-berichten, die de Engel sche correspondenten in Transvaal geregeld naar Londen seinen, want de voorbeel Jige hofding van de Boeren wettigt zulk een stap van de Britsche regeering in het minst niet; O.-I. HAlLBlËNgTJEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 3 en 17 April; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12.20 Via Genua (Ned. Mail) 14 en 28 April; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 10 en 24 April laatste lichting aan het postk. 's av. 10.50. Via Marseille (Ned. Mail) 7 en 21 April; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Marseille (Fransche Mail) 11 en 25 April; laatste lichting aan het postk. 's morg. 8.5. Via Brindisi (Engelsche Mail) 3 en 17 April; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10. Via Napels (Duitsche paketbooten) 6 April; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1.10. Ned. West-Indische Mali. Naar Suriname (Ned. Guyana): 7 en 21 April over Engeland. Laatste lichting aan het postk.'s morg. 8.5. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 April via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk.'s morg. 8.5. Naar Suriname (Ned. Guyana): 1 en 22 April van Amstordam. Laatste lichting aan 't postk. 's nachts 12.20, Naar Curasao eiken Dinsdag en Zaterdag. Laatste buslichting te 6.50 's avonds via Nieuw York. De uren van lichting zyn gerekend naar den plaatselyken tyd. Eb de Iteil. Werklnr. xyn epgcaoatem DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal 22 Maart Zondag 56 10 66 23 Maandag. 86 11 97 24 Dinadag 88 11 99 25 Woensdag. 90 12 102 26 Donderdag 86 11 97 27 Yrgdag 87 13 100 23 Zaterdag. 84 11 95 LICHT9TEU&TE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. "WEEK van 15 tot 21 Maart. Datum. Uur Aantal. Gom. Eng. Standk. 15 Maart 6.15 8.15 7 16.6 f*» 16 6.15 8.15 8 16.4 17 6.15 8.30 7 16.4 18 6.15 8.15 8 16.8 19 6.15 8.15 7 16.6 20 6.15 8.30 8 16.6 21 e.15 8.15 8 16.8 D'tbeteekent Wanneer men 5 cubic feet =111.6 l.tera por uar van zulk ga» verbrandt in oen Sn-g's Loudon-Argaud-Standard burne< No. 1. met 21 v.atjea, uordt oen licht ver I; re een, dat in etorklo ge.ijk ctaat- mot, Ifi.'i, 16.4 enz. Sla daard aaraen, wasr.an elke kaara 20 graioa 7.8 grammen Spermaceti per uü verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6