Manufacturen en Modes. N. J. SANDERS Gzn., "aanbesteding. Compagnie de Charente. N°. 11076 Ooiiderdag 3 April. A". 189S jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Openbare Verkooping. V erstoppingen SPEKLBIJAGER-IJ ïronwestesg 4. H. A. VISSER, Vrouwcstecg 4. VROUWESTEEG 4, 2de huis van de Haarl.straat. Onze zuivere Cognac in bemande flesschen van 5 Liter ad 46 °/o tegen ƒ7.hebben wij voor Leiden en Omstreken verkrijgbaar gesteld bij den Heer S. P. MINNEMA, Haarlemmerstraat 143. ONTVANGENde Nieuwe Parijsche Modellen van DAMES- en EINDERHOEDEN, NIEUWE JAEONSTOEEEN, alle soorten Witte Goederen, Gekleurd Katoen IV ouveautés voorbet Zomer-Seizoen. Haarlemmerstraat No. 131. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Mr. Steinmetz, privaat-docent in de volken kunde aan de universiteit te Utrecht, heeft onlangs het nieuwe ethnographisch museum te Bremen bezocht en schrijft naar aanleiding daarvan in de Nieuwe Roller- damsche Courant een zeer begrijpelijke ver zuchting over den toestand, waarin het Leid- s c h e ,p a k h u i s" gelaten wordt en waar over „de buitenland3che geleerden schande spreken". Mr. Steinmetz zegt o. t. «ver de betee- kenis van «en goed museum voor volken kunde: „Alle wetenschappen, die zich bezighouden met den mensch, zyne prestaties, de maat schappij (dus alle, behalve de wiskundige en de natuurwetenschappen), gaan hun voordeel doen met de feiten der ethnographic en nemen de vergelijkende methode over van de ethnologie; prof. Kalfif's inaugureele rede te Utrecht getuigt er nog van. Voor de ge- heele opvatting van den mensch en van de geschiedenis der beschaving is het rekening- bouden met de vreemde rassen en de on- en halfbeschaafde volken een feit van éénige, van centrale beteekenis; de gevolgen begin nen zich eerst te vertoonenwij kunnen met zekerheid weten, dat zi) alzijdig en diepingrij pend zullen zijn. Welnu, een goed ethnographisch museum zou een krachtig steunend middelpunt voor al deze zoo belangrijke studiën wezen, een voortdurende bevruchting voor de geleerden van al deze vakken. Voor het grootere publiek zal zulk een museum beteekenen eene gelegenheid tot uit breiding zijner humaniteit, tot verwijding en versterking zijner sympathie voor alle vor men van menschenlevens, en dus eene ver meerdering van echte zedelijkheid. Doordat het museum hem plastisch, onafwijsbaar zoo geheel andere menschen en beschavingen toont, zal het zjjn dwepen met eigen tijd en volk doen afnemen, den denkkring verwijden. Het is onmenschkundig de waarde van dit alles en de beteekenis van een goed ethno graphisch museum als middel hiertoe te onder schatten. Onder de hulpmiddelen der volksopvoeding kan zulk een museum, mits goed, eene eore- plaats innemen. De voorzichtigste zal in onzen t\jd het dringendst volksopvoeding met alle middelen eischen. Gcén geschikt middel mag verwaar loosd worden, het doel is moeilijk genoeg te bereiken Hoeveel de inrichting van het museum juist in dit opzicht beteekent, bleek mjj weer bij de vergelijking van het Dieuwe museum te Bremen en van de ethnographische afdeeling van het oudere, maar toch zéér goede „Naturhistorische Museum" te Hamburg. Vooral de uitstekende plastische groepen (Lappen, Negers, Battaks, 'Chineezen, Eskimo's, etc., etc., in hun woningen, aan den arbeid) in het eerste kunnen hunne werking op het publiek niet missende aardige discussies, die ik afluisterde, bewezen het mi) trouwens. Dergelijke groepen in karakteristieke omgeving, ook modellon van bedrijven en inrichtingen, zouden, en wel zoo goed mogelijk, in het nieuwe museum in ruime mate moeten voorkomen. De duisternis van het huis op de Hoogewoerd verbergt reeds enkele goede grondstoffen. Een bezoek aan zulk een echt beschavings museum zal voor eenvoudige menschen en evengoed voor beschaafdere veel meer rut hebben dan de lectuur van eene heel dikke cultuurgeschiedenisen bovendien is het eerste hem een genot en komt hfi tot het tweede niet. Plastische leermiddelen verdienen verre weg de voorkeur; daarom worden de offers voor de dure werktuigen en proeven alleen ter demonstratie aan de leerlingen van H. B.-S. en medische en philosophische faculteit willig door Staat en Gemeente gobracht. Een goed ethnographisch museum zal nu aan het volk voor veel minder geld, ten minste voor een deel, denzolfdeB dienst bewezenplastische demonstratie, en wel van de beschavings geschiedenis, die daar niet minder behoefte aan heeft dan de natuurgeschiedenis. En ander zijds: beschavingsgeschiedenis kan meer dan iets anders tot waarachtige vermeerdering van persoonlijke beschaving en van socialen zin bijdragen, lange ervaring in verschillende kringen als doe nt leerde mij dit. In Bremen heeft' men dit begrepen, men heeft het doel werkelijk willen beroken en dus zooveel geld durven beetedon als daartoe noodig was. Is dit ni9t practiscber, zuiniger dan met besparing van eenig geld het doel heelemaal niet te bereiken, dus ook het uit gegeven geld eigenlijk weg te gooien? Men maakt toch ook geen brug tot op een honderd meter van den anderen oever?Geld- besparen is toch niet het einddoel van de Staatszorg voor wetenschap en opvoeding In Bremen een goed museum, voor weten schap en publiek zoo nuttig als het wezen kan; in Leiden een slecht pakhuis, gevaarlijk voor de rijke, prachtige collectie, die voor de geleerden en voor het publiek zoo weinig nut als maar mogelijk afwerpt Met vergelijkenderwijs zeer weinig geld kan en dus moet men voor een geheele groep van wetenschappen, voor eene jonge, veel belovende richting van onderzoek een centrum stichten, een nieuw uitgangspunt ook in Nederland, en tegelijkertijd aan ons publiek een machtig en aantrekkelijk opvoedings middel geven." Zooals men weet, heeft de Tweede Kamer de aanvraag van gelden voor een behoorlijk museumgebouw onlangs afgestemd, ook omdat men het niet eens kon worden over de plaats, waar het zou verrijzen. Het is te hopen, dat de minister van binnenlandsche zaken zich door deze teleurstelling niet voorgoed zal laten afschrikken, maar zal trachten het goede voorbeeld van Bremen te volgen, voegt het Handelsblad hieraan toe. De Spectator schrijft: Het Indologisch Studentencorps te Delft ontving dezer dagen van eenige Haagsche dames een banier. Wij juichen dat zeer toe, maar.... de couranton melden er bij. „Het „vaandel is een prachtstuk. H t is gemaakt „in Gothischen stijl", enz. Was er in de overrijke ornamentiek van het Oosten niets te vindon? Wanneer zal men toch eens begrijpen, dat een Gothisch vaandel voor een Indologische vereeniging het sum mum is van onzin? Wij wichten nu het vaandel van een Christelijke jongeling3-ver- eeniging met Boeddha-beeldenvan een lawn- tennis-club met schaatsen; van een wiel- rijdersbond met Apollo er op; enz. Dat er in ons land zoovele treinen juist één of twee minuten vroeger vertrek ken dan de aansluitende trein aan komt, kan niet altijd geschieden om de con currentie, zoo merkt iemand in Htt Nieuvjs van den Daq op;'want elke Maatschappij doet 't ook op hare lijnen, al is er geen aansluiting op lijnen eener concurreerende Maatschappij. Er moet dus iets anders zijn, en de opmerker meent nu, dat het de stationsbuffetten en stationsrestauraties zijn, die 'them doenwant - zegt hij - do Maatschappijen zouden niet zulke groote pachtsommen van de exploitanten dier buffetten kunnen eischen, als zo niet zorgden, dat er dagelijks flink wat reizigers aan du verschillende kruinpunten genoodzaakt werden, een uurtje te wachten op een gelegenheid om verder te reizen. „Daar ons landje betrekkelijk klein is en de reiziger bij goede aansluiting in een wip zou zjjn waar h(j wezen moet, zouden de buffetten weinig te doen hebbon. De dienst regeling zorgt echter voor de zoo noodige halten, waar de verveling den reiziger ver lokt, iets te gebruiken, en zoo wordt hij ge ëxploiteerd." Onder de bladen, die 't felst te velde trokken tegen de Amsterdamsche tentoonstelling, in "t vorig jaar ge houden, behoorde De Amsterdammerlater in Nieuwe Amsterdammer herschapen. Het blad komt thans op z\jn oordeel terug. Vooreerst doet hot opmerken, dal een door pessimisten voorspeld gevaar, als zou er weder een popu latie overblijven, die 't aantal dor werke- loozan vergroot, niet is verwezenlijkt. De cijfers, opgenomen in 't Statistisch Maand bericht, doen dit uitkomen. En hoewel het blad nog altijd de handel wijze van het Haagsche syndicaat en de houding, door de Regeenng aangenomen, afkeurt, acht het zich toch verplicht het vol gende te schrijven: „Door napleiten worden financiëele misreke ningen niet goed gemaakt. Dccb één ding gebiedt de eerlijkheid, dat erkend worde: de gevreesde „Krach" is niet gekomen Zijn wij wèl ingelicht, dan is, wat overigens de finan ciëele ol andere vruchten mogen zijn, die den inzenders in den schoot vielen, of mis schien ontgingen, het comité in zijn verplich tingen niet te kort geschoten, en er is geen reden om aan de verzekering van zijn leden te twijfelen, dat zij het er, wat hun per sonen betreft, niet zonder kleerscheuren hebben afgebracht Wie hot recht meende te hebben om, wat men bun ondernemings zucht noemde, lichtvaardigheid te achten, moet erkennen, dat zy de gevolgen er van op zich hebben genomen. Daar zullen erwtl zfin, die de verwachtingen, door de reclame bun voorgespiegeld, niet vervuld zagen, ma: r de leden van het comité hebben het zich getroost, voor hun aandeel daarvoor boete te doen. In dat opzicbt gaan z\J vrfi uit en geven wjj ook onzerzijds hun thans nog gaarne de eer, die hun toekomt." De jongste „Haagsche Kout" in te Provin ciale Groninger Courant geeft o. m. het vol gende te lezen: De baldadighoid der straatjeugd in Den Haag moet wel zéér groot en algemeen zijn, als een predikant ze tot onderwerp zijner kanselrede kiest. En dat is hier het geval geweest. Een onzer populairste evangelie dienaren, dominee Van Gheel Gildemeester, begaafd spreker en scherp opmerker, heeft verleden Zondag eens ongezouten zijne mee- niog over het gedrag der straatjeugd gezegd. Natuurljjk is het zootje, dat voornamelijk overdag en des avonds den openbaren weg letterlek onveilig maakt, niet onder ds. Gilde- mee3ter's gehoor geweest, en heeft hy voor namelijk próebé dos convertis; maar toch verbreidt zich zulk een losbarsting van verontwaardiging en dringt ook in de woningen door, waar de ouders dier straatvlegels woneD. De schandelijke taal, de liederlyke gedra gingen, de brutale uittartende houding, de algeheels afwezigheid van eerbied jegens oudere en nooger geplaatste lieden dit alles moet onze dominee kloek en krachtig, in kleur en geur, hebben uiteengezet, om daarna zijn felle al keuring en diepe verontwaardiging over zulk eeri verlaging van den jeugdigen christen uit te sprekon. De verslaggeefster was mijne dienstbode, die geheel onder den indruk dier heftige critiek thuiskwam, en uitvoerig vertelde wat dominee gezegd had Ds. Gildemeester is ook de oprichter »aD den „Christelyken Volks oond", on heeft in dezb richting hier veel goeds gedaan. In zijne verhouding tot den werkman, tot den maD uit het volk, is hij de echte christen, de ware democraat. Iedereen is hem welkom en staat by te woord. Men ziet hem op straat een soldaat of arbeider de hand gevoD, met dezen voortstappen, kortom ieder mensch is hem een broeder. Zal nu zulk een vly mende critiek den toe stand verbeteren Zeker niet geheel, maar als al de predikanten, al de voorgangers der verschillende gezindten hunne macht en hun invloed wildeö gebruiken, om van den kansel op dat groote kwaad, de verwildering van bet kind, de losbandige taal van den jongen en de zedeloosheid van het jeugdige geslacht, te wyzen, dan zou er toch stellig verbetering in den toestand te wachten zyn. Sedert de moderne predikanten hoofdartikels in couranten scbryven m plaats van tioetpree- ken op den kansel te houden, is natuurlijk het laatste zeldzamer gewordenmaar terecht heeft dominee Gildemeester begrepen, dat de predikstoel de goede plaats is, om zulk een maatschappelijk kwaad tj geeselen, en de ouders tot scherper toezicht an het toepassen van rechtvaardige, welverdiende straf te nopen. Men moet des avonds - dat schandelijke zootje in de Spuistraat zien, om zich een denkbeeld te vormen van den Haagschen straatbengel. Ik was er op een avond heen gegaan, om twee nieuwe magazijnen te bewonderen, die er in al den glans hunner nieuwheid en den rijkdom van hun overvloedig licht en verguldsel glinsterden. Wie nu in Den Haag niet keurig en voor een bagatel gekleed gaat, wyto het niet aan gebrek aan gemaakte kleeren, want daar krioelt het nu ten onzent van. Op den boek van Spuistraat en Spui is een paleis verrezen, welks drie verdiepingen zoo schitterend ver licht waren, alsof er in elke zaal een groot bal plaats had. Van de Poten uit geleek het een tooverp.leis, en do twee livrei-bedierden aan den met planten en palmen versi Mea ingang versterkten nog de illusie, dat daar binnen een luis:err(jk festijn gevierd werd. Het was eenvoudig do opening van het smaakvol ingerichte magazijn van gemaakte kleeren der firma Kattenburg. Men ver- gisse zich niet: een eind verder in de Spui straat, in het hart der straat, verheft zich een ander paleis, een triumftojg, toegang verleenende tot eene overdekte gaand» ry, welke ook op dien avond voor het c-erst in al de schittering harer tallooze gaslichten prykte. Dit is de firma Kloppenburg; ginds de onderneming Kattenburg. Al zyn ze beiden een burg, evenals aan den Ryn de burchten Katze en Maus by S-Goars- hausen, staan ze vijandig tegenover elkaar; coucurrenten tot in den dood! Ik heb onze couranten bewonderd, die, van beide nieuwe magazijnen eene beschrijving gevende, beide prijzende en aanbevelende, hunne epitheta zoodanig kozen, dat Kattenburg niet meer dan Kloppenburg kreeg Het was eene aller- neteligste quaestiel Wie van beiden de beste en goedkoopste kleederen levert, zou ik niet durven zeggen. De keurigste en netste pakkeu lagen in beide magazijnen in tien- en honderdtallen uitge stald, met prjjzen, die u van verbazing do handen in elkaar zouden doen slaan, als men zoo iets 's avonds in de Spuistraat deed. Myne bewondering en mijn eerbied voor die weldoeners der gekleede menschheid Katten burg en Kloppenburg is buitengemeen ge stegen, nu mij geblekeD is, voor welk een bagatel zij onze naaktheid, zoo niet op de sierlijkste, althans op de modieuste manier, willen beoekken Of Kloppenburgs's overdekte passago, waarin net dien avond van kijkers en kyksters wemelde, op den duur wel toegankelijk zil kunnen bly ven, mag betwijfeld worden. Gisteren hield het nieuwe en vreemde de jeugdige ele menten oog wat in bedwang, maar zoodra zy zich daar heer en meester voelen, zullen zij er niet minaer ruw huishouden dan overal elders. Lntusschen zyn beide magazijnen eene aanwinst voor allen behalve voor de eerzame mr. kleedermakers. Vervolg der Advertentiën. De Notaris U A. T. BINNENDIJK, te Noordwjjk, zal op Donderdag O April a. des morgens te elf uren, in het Koffiehuis „De Bonte Koe", Ie Voor hout, verkoopen: Een WOONHUIS met STALLING, SCHUUR, ERF en TUINGROND, te Voorhout, aan den Noordwykerhoek, groot 15 aren, 82 centiaren. Verhuurd tegen f 2.75 per week. Te bezichtigen op alle werkdagen en te aanvaarden by de betaling der kooppen ningen op I Mc! a. s. Inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. 2357 17 Op Donderdag den 9den April e. k. zullen ondergetoekend n, namens hunne Prin cipalen, in het Hotel van den Heer J KONING, te Hillegom, publiek AANBESTEDEN: Het bouwen van eeneBloem- bollenschuur aan de Zanderij laan aldaar. De teekoning ligt ter inzage in genoemd Hotel en het bestek is verkrijgbaar by de ondtrgoteekenden ad f 0.50. ROOG VAN DEN BAN, 2345 16 Architecten to Haarlem. Door 24 Professoren in de Medicijnen beproefd en aanbe volen, hebben de Zwitsersche Pillen van Apotheker Richard Brandt eene wereldvermaardheid verkregen, wegens hunne onverbeterlijke, stellige, aangename en tevi ns vclkornen onschauelyke werking tegen (Hardlij vlgln ld), ontoerei^nde onilasting, en de onaangename gevolgen daarvan Hoofdpyn. hartkloppingen, bloedsaanurang, dui zeligheid, misselijkheid, gebrek aan eetlust, enz. De kosten van eon dagelyksch georuik zijn maar 3 centen. 2478 22 VAN levert 1ste qualiteit Varkensvleesch tegen de meest concurreerende prijzen, als volgt: Per Kilo. Per Hectogram. Varkenslappen Uitgesneden Ham. f 0.24 Rookvlcesch 0.24 Saucisse de Boulogne Gekookt Varkensvleesch Scbyf Worst en Saucijzen 0 35 Rookworst 0.10 Reuzel Vet Rook- en Pekelspek Mager Rookspek Banketbam Alle bestellingen aan huls bezorgd zonder pr|fsverlaooglng. 2400 50 GeliéVe vooral goed op het adres Vrouwesteeg 4 te letten. 2479 22 EN ALLE 2472 46

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5