feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11076. Donderdag 2 April. A». 1896 LEIISCH DA&BLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Aizonderiyko Nommera fit! f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÜN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. - iit noiuiner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Wegens den Goeden Tr()da, »»1 dien dag deze Courant niet worden uitgegeven. Officiëele Kennisgerlngen. Burgemeester en Wethouder» der gemeente Leiden brengen by deze ter algomeene kennis dat het ljkkantoor tusschen 5 Maart en 12 Augustus 1896 (einde herykreis) yoor het »:r> doen yken van maten en gewichten geopend zal zyn als volgt: op 1 en 2 April, 22 en 23 id.t 11 en 12 Mei, 15 en 16 id., 3 en 4 Juni, 23 en 24 id., 14 en 15 Juli en 3 en 4 Augustus 1896, telkens van des voormiddags negen tot des namiddags drie uren. Burg. en Weths. voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 26 Februari 1896. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 April. Door deu beer J. S. A. Kroon, luitenant ter zee aan boord van Hr. Ms. „Atjeh", zyn aan het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden ten geschenke aangeboden: lo. een albatros, gevangen bij de Kaap de Goede Hoop; 2o. twee vellulla's op liquor, gevangen in den Atlantischen Oceaan, en 3o. eenige sponsen, opgevischt op de reede van Batavia. Den schenker is daarvoor de dank dei l: geering betuigd. Heden werden van de Kweekschool voor Zeevaart alhier 116 jongens overgeplaatst naar het instructie-schip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Maart ingelegd /"52,717.61s en terug betaald 43,645.97s, terwijl zijn afgegeven 99 nieuwe en geheel afgelost 70 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10653 deelhebbers j bedroeg einde Maart: 2014,935.14. De minister van binnenlandsche <.ükt?n heeft benoemd: voor het tijdvak van 30 Maart tot 30 September 1896 tot assistent aan het i Rijkslandbouwproefstation te Goes, den nuer H. E. Th. Van Sillevoldt, te Leidenvoor het tijdvak van 4 April tot en met 31 December 1896 tot assistent aan het Rykslandbouw- proefstation te Hoorn, dr. D. Knuttel, te Sliedrecht. Naar men ons mededeelt, wordt van verschillende zjjden voor de verkiezing van een hoofdingeland en van een hoofdingeland i plaatsvervanger in het 14de district, hoofd- plaats Warmond, waarvoor het stembureel morgen, Donderdag 2 April, zitting zal houden V ten Raadhuize der gemeente Oegstgeest, ge noemd als hoofdingeland de heer S. baron Van Heemstra, te Sassenheim, en als hoofd ingeland-plaatsvervanger de hoer A. Van der Wilk, te Warmond. Beroepen is by de Ned.-Herv. gem. te Aalsmeer ds. 0. A. Lingbeek, te Voorthuizen. Gedurende do maand Maart is ten post kantore te Warmond in de Rijkspostspaarbank ingelegd eene som van 3177.73, verdeeld over 98 inlagen. Terugbetaald werd er /"2032.78, j verdeeld over 14 terugbetalingen. Te Warmond zijn thans 688 boekjes in omloop. Aan het Rijkstelephoonkantoor te War mond werden gedurende de maand Maart i wederom 74 telegrammen behandeld, waar i onder 3 dringende. Gedurende het 1ste kwartaal van dit jaar werden er aldus 175 stuks telegrammen be handeld, een getal, dat doet zien in welk oen dringende behoefte de oprichting van een telephoonkantoor voorzag. Men schrijft uit Boskoop: In aansluiting op wat wij de vorigo week meedeelden omtrent J enkele cijfers der posterijen in onze gemeente, geven wij nu de cijfers der Rykspostspaar- I bank in 1894. Het saldo per hoofd bedroog i dat jaar 14.70, terwijl dit in hetzelfde jaar te Alfen bedroeg 8.20, Bodegrave ƒ6.30 3 Delft ƒ8.85, Dordrecht 5.32, Gouda 5, Leiden f 7.74, Schiedam f 2.49, enz. Van alle plaatsen in Zuid-Holland wordt Boskoop slechts overtroffen door drie kantoren, nl. Zoetermeer, Hellevoetsluis en Oudewater met r resp. ƒ15.50, ƒ33.21 en ƒ29.94. Indien men nu nog weet, dat eene hier opgerichte Spaar-, Déposito- en Hulpbank, in 1889 begonnen E met een saldo ingebrachte gelden van ƒ21,124.25, thans 71,086.98yj aan inge brachte gelden h:eft, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de belangrijkheid onzer kleine, nijvere gemeente. Van het Turkscho gezantschap te 's-Gra- venhage la de volgende mededeeling uit gegaan .Sommige buitenlandsche bladen gaan voort valscbe en overdreven berichten te versprei den omtrent het jongste incident te Killis. „De waarheid is, dat ten gevolge der ver wonding aan het oog, door een Armeniër met oen geweerschot aan een Muzelman toege bracht, een gevecht is ontstaan tusschen Muzelmannen en Armeniërs, waarbij van weerszijden eenige dooden en gewonden zijn gevallen. „De autorit .iten hebben onmiddellijk maat regelen genomen tot bestraffing van de schul digen, die zjjn gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. De ontvreemde goederen uit de winkels zijn aan de rechthebbenden terugge geven en het incident heeft geen ander ge volg gehad. „Overigens blijven orde en rust in het ge- heele Rijk heerschen." Op 62 jarigen lueftijd is in Den Haag overleden de heer W. H. Linckens, commies by het hoofdbestuur der posteryen en tele- graphie. De lieer Linckens was bekend als redac teur van den voortreffelyken Telegraafgids en als vruchtbaar schryver, zoowel in het Nederlandsch als in het internationaal tijd schrift voor legrapuie. Zyn taleEtvollen en onvermoeiden stryd voor een soort van tele grammen a petite vitesse, heeft hy ongelukkig niet rr.et succes ekroond mogen zien. Vad At. rg^meester der gemeente Haarlem wil het Louden van publieke vermakelyk- heden op Zondag tegengaan. Het genootschap „Melpomene en Thalia," d..L verzocht liad Zondagavond eene soirée te mogen geven voor zyne leden en geïntiodu- ceerden, nieL-leden, kreeg daarvoor geen ver gunning en toen het genootschap de soiróe toch liet doorgaan en ook niet-leden toeliet, volgde proces-verbaal. De voorstelling der vereeniging „Het Nederl. Tuoneel" in den schouwburg ging door, om dat voor de goheele maand Maart reeds toe stemming was verleend. Yoor verdere maan den zal zy geweigerd worden. De burgemeester heeft tevens geweigerd dat de zangvereniging „Excelsior" uit Amsterdam op tweeden Paaschdag te Haarlem eene publieke matinóe komt geven. Besloten is nu, dat de matinée zal plaats hebben op eersten Paaschdag alleen voor de leden, doch een ieder kan dadeiyk lid worden tegen be taling van 0.15. De voorstellen tot reorganisatie der gemeente politie te Amsterdam zyn aan den Raad ingediend. Voorgesteld wordt de sterkte te brengen van 712 op 1031 man agenten en brigadiers, het corps zal gesplitst wordon in een dag- en een nachtploeg, welke om de week elkander zullen afwisselen. De agenten doen dan 12 uren per etmaal dienst, waarmede het slapen in de wachtlokalen komt te ver vallen. Het aantal inspecteurs lste kl. zal gebracht worden van 9 op 11, dat der inspecteurs 21e kl. van 10 op 16 en dat der inspecteurs 3de kl., van 8 op 15, terwyi de administratie zal vorderen 1 boekhouder, 1 commies, 6 klerken en 25 schryvers. De gansche sterkte wordt dan de admini stratie daargelaten 11 hoofdinspecteurs, 11 inspecteurs lste kl., 16 inspecteurs 2de kl., 15 inspecteurs 3de kl., 22 brigadi-rs lste kl., 23 brigadiers 2de kl., 29 brigadiers 3de kl. (de tegenwoordige brigadiers tilulairs), 4 tele grafisten, 953 agenten, van wie ten hoogste 318 als hoofdagenten, 318 als agenten lste kl. en de overigen als agenten 2de kl. worden aangesteld. Het traktement zal zyn van een hoofd inspecteur van 1800 tot 2000 gld., van de inspecteurs der drie klassen onderscheidenlyk van 1500 tot 1700, van 1200 tot 1400 en van 900 tot 1100 gld., van de brigadiers der drie klassen 14.65, 14 en ƒ13.50 per week en van de hoofdagenten en agenten lste en 2de kl. ƒ13, ƒ12.10 en ƒ11.60 per week. De burgemeester geeft den Raad in over weging der Regeering voor te stellen de be zoldiging van den hoofdcommissaris te bren gen van 4000 op 5000 gld. De kosten worden verhoogd met 290,000. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de standplaats van de beide hoofdofficie ren, controleurs van de inwendige administra tie der corpsen, voortaan zal zyn te 's-Gra- venbage. By de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch zyn uitgebracht 878 geldige stemmen. Gekozen is mr. LoofF, met 787 stemmen. Yan de Noderlandsche Opera te Amster dam vaardigde de Raad van Beheer gister avond een manifest uit, om te betoogen, dat, wan leer het personeel een halve maand be zoldiging afstaat en verder pro rata gelieft mede te werken, de geheele xaak in ordo zal zyn. De artisten, zich hierby niet willende neder- leggen, zal er een scheiding intreden, en zul len de artisten onder leiding van de heeren Yan der Linden en Stumpff de onderneming verder voor eigen rekening doorzetten. Het voornemen bestaat dan by het nieuwe gezelschap, om het contract met het „Paleis voor Volksviyt" op te zeggen, eenige bezui nigingen in het personeel te maken en 's Zon dags te 's Gravenhage te gaan spelen in liet „Gebouw van Kunsten en "Wetenschappen". Te Bunschoten is overleden de heer W. Beukers, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, burgemeester dier gemeente, welke hy vele jaren trouw bestuurde, en in ver schillende betrekkingen werkzaam in water schapsbesturen, welker belahgen hy met groote kennis behartigde, en lid van de Provinciale Staten van Utrecht De overledene had den ouderdom van 76 jaren bereikt. Het lid van den Franschen Senaat de heer Lourties is tot groot-officier, de heer Ancelot tot commandeur en de heeren Estieu, Roepius, Lamaille en Brylinski zyn tot ridder van de Oranje Nassau-orde benoemd, volgens de „Temps" wegens buitengewone diensten, aan de Amsterdamsche tentoonstelling van verleden jaar bewezen. Yermoedeiyk met ingang van 1 Mei zullen o. a. spaarbankzegels (voor inleggingsn in zegels) worden ingevoerd. Vad Gedurende de afgeloopen maand zyn uit onze Oost-Indische bezittingen de volgende hoeveelheden koffie uitgeklaard: Yan Java aan de Nederl. Handelmaatschappfi 18000 picols, aan particulieren 2000 pic. in hoorn- schil, en 8000 pic. bereid; van Sumatra en verdere eilanden 500 pic., alles naar Nederland, alsmede naar Amerika 1000 pic. De oogst- berichten luiden niet gunstig. Het was gisteren 25 jaren geleden, dat de heer A. Vosmaer werd benoemd tot notaris in de gemeente Zeist. Door een deputatie van vyf ingezetenen, onder presidium vaD jhr. F. Van de Poll, werd den jubilaris Damens de burgery een prachtig aandenken aan dezen dag vereerd, bestaande in een kostbaar be werkte kast ter bewaring van notariéele akten en bescheiden. Nog werden hem van verschillende andere zyden biyken van belangstelling gegeven. De gemeente secretaris vao's-Gravenhage, de heer E. Evers, is van zyn buitenlandsch verlof in de re-identie teruggekeerd. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Leeuwarden is vastgesteld het kohier van den hoofdeiyken omslag tot een totaal van ƒ216,751.69, naar 5 32 pet. van een belastbaar inkomen van 4,074,330. De heeren Le Gras en Haspels deelen aan de „N. R. C." mede, dat de heer Brond- geest aan hun gezelschap verbonden Llyft. Omtrent het bericht van het „N. v. d. D.," dat curatoren van de Utrecbtsche hoogeschool aan prof H. De Vries het professoraat in de plantkunde hebben aangeboden by de aan staande vacature Rauwenhoff, deelt het „Utr. D 1." mede, dat ter plaatse, waar men daarom trent ingelicht moest wezen, daarvan nog Diets bekend is. Yoor de betrekking van leeraar in het Fransch aan het gymnasium te Schiedam zyn aanbevolen de heeren Ingenhoes, te Warfum, en Belmonte, te Zieriksee. De Amsterdams lie Universiteitsvereeni- ging heeft zich by adres tot den gemeenteraad gewend, met het verzoek, het besluit van 5 Juli 1893, waarby de studenten, die aan de gemeentelyke universiteit langer dan vier jaren studeeren, verplicht worden voor elk jaar, dat zy nog college houden, ƒ100 te betalen, in te trekken en de regeling te herstellen, krachtens welke de studenten, die ƒ800 college geld hebben betaald, verder van het betalen voor college vrygesteld zyn, ge- ïyk nog altyd aan de ryksuniversiteiten het geval is. De gemeenteraad van Kampen heeft na het verwerpen eener motie, inhoudende B. en Ws. te machtigen voor de werken, die daar voor naar hunne meening in aanmerking komen, naar vryheid te handeleD, met groote meerderheid de bepaling omtrent minimum loonen en maximum-arbeidstyd verworpen. Naar de „Tel." verneemt, wordt de heer Yan Oordt, leerling-consul aan het consulaat te Konstantinopel, by zyn terugkeer in Neder land werkzaam gesteld aan het departement van buitenlandsche zaken. Te Breda ia overleden de heer K. G. Oukoop, sedert 25 October 1892 lid van den gemeenteraad en van 31 Maart 1894 wet houder dier gemeente. By koninkiyk besluit is, met ingang van 1 dezer: a. aan nar. A. Kerdyk eervol ontslag verleend als lid van den raad van toezicht op de Rykspostspaar'oank, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dien sten; b. benoemd tot lid van dien raad mr. F. S. Yan Nierop, vroeger lid van dien raad, directeur der Amsterdamsche Bank te Am sterdam. De Staatscourant van 1 dezer bevat een koninkiyk besluit, waarby de heer M. P. J. MaUhyssen, gepensionneerd referendaris-titu lair, amanuensis van het fonds voor dek- en onderofficieren en mindere schepelingen by de zeemacht, wordt benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. By koninkiyk besluit zyn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accünzen te Eindhoven c. a., R. Yan der Feen, ontvanger der invoerrechten en accynzen te Wyck (Station); tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Sas-van-Gent c. a., A. Yan derYliet, ontvanger derzelfde middelen te Aksel c. a.; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Haar lemmermeer, C. A. E. W. Beth, ontvanger derzelfde middelen te Overschie c. a. tot idem te Geldermalsen c. a., A. C. Yan Deventer, ontvanger derzolfde middelen te Valkenburg c. a.; tot idem te Nieuw-Buinen c. a., H. H. Mulder, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Tessel; tot idem. t9 Winschoten (buitengemeenten) J. Ter Haar, ontv. derzelfde middelen te Uithuizen c. a. tot idem te Druten c. a., L. H. Slotemaker Jr., ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Aalten. Benoemd tot burgemeesters: van Zandvoort J. Beeckman; van Geloen J. M. Kubben;van Merkelbeek J. H. K. Yan den Camp, secre taris dier gemeente; van Hellendoorn J. C. De Joncheere. Met ingang van 1 dezer, aan mr. J. Walig, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Krommenie. Met ingang van 1 dezer benoemd tot in genieur der telegraphie: S. J. J. H. Yan Embden, E. J. Kist en J. J. F. C. Visser, thans adspirant-ingenieurs der telegraphie. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 2 dezer zal niet worden ge houden. De nieuwe belasting op het Personeel. De Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer meent in haar Yoorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot herziening der be lasting op het personeel, dat do wyziging, door de Tweede Kamer in het ontwerp ge bracht, krachtens welke deze wet op een nader door de wet te bepalen dag in werking treedt, wellicht eene verandering in het werk plan der Regeering zal teweegbrengen. Omtrent den weg, nu in te slaan, werden in de afdeelingen onderscheidene vermoedens en wenschen geuit. Een aantal leden verklaarde by eventueele aanneming dezer wet zich niet gebonden te achten ook voor de invoeringswet te stemmen en wel om tweeërlei redenten eerste omdat de belasting op het personeel een der grond slagen uitmaakt van het nieuwe kiesrecht en dus eerst beslist moet zyn in hoever door de belasting daarop invloed geoefend wordt; ten anderen omdat vooraf het verband tus schen het personeel en de gemeentefinanciën bekend moet zyn. De Regeering zelve legt tusschen deze beide laatste onderwerpen van wetgeving een nauw verband. Echter is ten aanzien der door haar voorgenomen regeling der gemeentefinanciën nog niets bekend. De door haar in uitzicht gestelde tydelyke maatregel, waarvan de nood- zakelykbeid intusschen, naar velen meenen, thans is vervallen, is uit den aard der zaak geen oplossing van het vraagstuk. Eenige leden vreesden, dat het uitstel van de invoering der wet op het personeel de Regeering bemoeilykon zoude in het ont werpen eener regeling van het gemeentelyke finantiewezen, omdat zy nu niet bekend kan zyn met de opbrengst van het herziene per soneel in de verschillende gemeenten. Anderen waren van oordeel, dat de indie ning van eene wet tot definitieve regeling der gemeente financiën thans juist kan wordun bespoedigd. Immers, indien met de samen stelling van die wet had moeten worden gewacht totdat de kohieren van de nieuwe porsoneele belasting bekend waren, zooals uit sommige verklaringen der Regeering scheen te volgen, dan ware het hoogst twyfel- achtig geweest, of nog in het jaar 1896 het bedoelde ontwerp de Staten-Generaal had kunnen bereiken en of dit nog vóór de ver kiezingen van 1897 had kunnen zyn behan deld. Waar de Regeering ten vorigon jare in de Eerste Kamer in uitzicht heeft gesteld, dat de voorstellen betreffende de gemeente financiën nog in het kalenderjaar 1895 zouden worden ingediend - in welk geval daarby dan toch zeker geen rekening zou hebben kunnen gehouden zyn met de uitkomsten van het nieuwe personeel, dat volgens het ontwerp, zooals het by de indiening luidde, eerst met 1 Januari 1896 zou worden inge voerd meenden deze leden er op te mogen vertrouwen, dat na aanneming van het ont werp op het personeel de toegezegde rege ling betreffende de gemeente financiën thans spoedig zal worden ingediend. Alleen toch, indien dit nog in het tegenwoordige zittingjaar geschiedde, scheen het mogelyk, dat de des betreffende voorstellen nog op een bekwaam tydstip vóór de verkiezingen van 1897 door de Staten-Generaal zouden kunnen worden behandeld. Zelfs waren er leden, die de regeling der gemeentefinanciën ter hand wilden zien ge nomen, alvorens met de behandeling van het kiesrecht werd voortgegaan. Nog een andere groep leden wensebte het wetsontwerp, thans in behandeling, te be schouwen geheel afgescheiden van de regeling van het kiesrecht en vooral van die van de gemeentefinanciën. Is dit wetsontwerp op het personeel op zichzelf goed, of althans beter dan het bestaande, zoo behoort het volgens hen te worden ingevoerd. Daarna verdient overweging, of en hoe het kiesrecht in ver band met het nieuwe personeel moet worden vastgesteld. Is deze Ryksbelasting op zich- zelve goed geregeld, dan kan en moet het ge- meenteiyk financiewezen zich daarnaar richten. In eene afdeeling sprak men, met het oog op de voordeelen, die naar de meening harer leden dit wetsontwerp aanbiedt, eenparig den wensch uit, dat het spoedig in werking trede. Tegenover dit verschil van zienswyze stond algemeen de wensch, om van de Rogeering te vernemen, welk werkplan zy nu voornemens is te volgen. Onderscheidene leden vroegen, of dit aldus mag worden aangenomena. regeling van het kiesrecht; b. van de gemeentefinanciën; c. invoering van het Personeel? Gemeenteraad Tan Liase. Zitting van 31 Maart. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer Van Stockum. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zyn ingekomen: a. Missive van den heer mr. Baron Snouckaert van Schauburg, dat by, wegens vertrek naar elders, ontslag neemt als lid van den Ge meenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Besluit van den Gemeenteraad van Hille- gom, waarby aan C. Keur en Zonen, aldaar, vergunning wordt verleend tot het dempen van een gedeelte sloot, het opruimen van 4 oude boomen om daarvoor 5 kastanjeboomen in te planten, een en ander langs de;i Stations- toegangweg naar Yeenenburg en het bekomen, tot wederopzegging toe, van uitweg op dien weg. Aangezien de gemeente Lisse voor het onderhoud van dien weg een jaariyksche subsidie verleent, behoeft bovenvermeld be sluit de goedkeuring van den Raad. Wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, het besluit goed te keuren en aan höt gemeentebestuur van Hillegom over te laten, den termyn van oplevering zoodanig te verlengen als noodig wordt geacht. De Voorzitter brengt ter tafel het concept besluit tot heffing van leges, benevens de verordening op de invordering en Memori» van Toelichting. Een en ander heeft by d' leden gecirculeerd. Daar niemand der leden eenig bezwaar had^ werd het ontwerp-besluit goedgekeurd en aan Bitfg- en Weths. opgedragen voor de verdere uitvoering zorg te dragen. Daarna biedt de Voorzitter, namens Burg. en Weth9., den Raad aan het vorslag van den toestand der gemeente over 1895. Dit zal voor de leden ter inzage worden neder gelegd. De agenda afgehandeld zynde, geeft de Voor zitter het woord aan den heer Snouckaerfc Van Schouburg. Spr. zegt, dat by met het oog op zyn a. 8. vertrek genoodzaakt is, ontslag te nemen al? lid van den gemeenteraad en dat het heden

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1