Van liet dak van het academisch ziekenhuis alhier is een groot stuk zink afgewaaid en in den Morsrhsingel terechtgekomen. Do krachtige west noord westen-wind stond van ochtend te Scheveningen vlak op de kust, ten gevolge waarvan de zee vry hoog stond en men eenige bezorgdheid koesterde tegen het uur van hoogwaterty. Door afslaan van het zand zakte de tpoorwcgdyk langs het strand hier en daar weg en de voorbereidende werkzaamheden aan de strandhoofden moesten gestaakt worden. Van dit werk geraakte eenig rUshout los, dat naar zee dreef. Naby Wyk aan Zee is een bom gestrand. Door de politie te 's-Gravenhago is proces-verbaal opgemaakt tegen een jong- mensch daar ter stode, dat, des onbevo?gd, een postwissel, aan zyn vader gericht, ten postkantore ingewisseld en het ontvangen bedrag verteerd bad. Door den procureur-generaal by den Hoogen Raad, mr. Polis, werd heden conclusie genomen in de zaak van H. R. Bud- denborg te Amsterdam vroeger te Hillegom tegen jbr. mr. A. J. Rethaan Macaró, officier van jastitie te Haarlem. De conclusie strekt tot verwerping van het beroep, daar de proc.- generaal van oordeel was, dat vaststond dat Buddenborg had opgehouden te betalen, bovenal omdat hy in October 1893 naar Engeland was gegaan zonder te zorgen dat de op lo. Oct. van dat jaar vervallende accepten werden be taald, zoodat dientengevolge de protesten door den deurwaarder ten postkantoro Hillegom uitgebracht, niet nietig kunnen worden geacht. Ook ten aanzien van het incidenteel beroep, rakende de vraag of terecht in appèl de offi cier van justitie was gedagvaard in plaats van den proc.-generaal by het Hof, conclu deerde mr. Polis tot vtrwerping. De uitspraak is bepaald op 1 Mei. In don nacht van 3 op 4 Maart waren een paar Haagsche politie-agenton, in burgerkleoding, op surveillance, ten einde een paar van kippendiofstal verdachte personen to snappen. Hun moeite werd beloond, want tegen den ochtend, by heldoren maneschijn, zagen xy twee bekende, beter gezegd beruchte personen, uit de richting van Loosduinen komen. Eén hunner droeg een gevulden zak, die in het land in een mestvaalt werd ver stopt en later bleek in te houden 16 kippen, eon haan en twee konijnen, torwyl op één der twee mannen, by hunne aanhouding, nog één konijn werd gevonden. De beklaagden ontkenden gisteren voor de Haagsche rechtbank allo schuld en één hunner beschuldigde, zóó brutaal, dat hy tot do orde geroepen moest worden, de agenten een valsche verklaring onder eede af te leggen. Het O. M. vorderde voor ieder der beklaag den 2 jaar en 6 maanden. Omtrent den Strandmuur te Scheveningen meldt men uit 's Gravenbago: Terwyi het belang van oeno haven te Scheveningen steeds meer op den voorgrond wordt gesteld, maar de hinderpalen nog niet uit den weg kunnen worden geruimd, is inmiddels do voorbereiding ter hand genomen ran hot doortrekken van den strandmuur togenovor do Keizerstraat tot aan het Oranje- hóteL Zoodm deze doortrekking zal zyn vol tooid, staat in 1S97 te Scheveningen de uittocht van verschillende industriéele onder nomingen voor de deur, ook al werd tot lanleg van oene haven besloten, daar deze vóór dien tyd toch niet gereed zou kunnen komen. Deze overwegingen en de noodzakelykbeid om, in afwachting van de beslissing over oene haven, den beBtaanden toestand te Scheveningen, zoo mogelyk onder gunstiger voorwaarden, te bestendigen, heeft, naar men verneemt, een alhier gevestigd ingenieur doen besluiten by Burgemeester en Wet houders oen voorstel in te dienen, hierop neerkomendo om, torwyl de strandmuur wordt voltooid, langs bedoelden muur eene op rails vt rplaatabare yzereu brug in beweging te brengen, welke op of achter den muur en op het strand steunpunten vindt en toelaat de bommen door midael van -een locomobiel en kaapstand met een kabel op te trekken tot op den 25 meter breeden straatweg, waar die bommen naast elkander worden geplaatst, en van waar zU later op soortgolyke w(jze op het strand zouden worden neergelaten. Tweemaal in het jaar d. w. z. in het najaar, wanneer do bommen do winterkwar tieren gaan botrekkon, en in het voorjaar, wanneer zy voor de schrobnet- of voor do haring visschery uitgaan zou de brug voor gezegd doel dienst doen. Groote uitgaven of onoverkomelyko tech nische bezwaren zyn aan de verwezenlijking vaq dit plan, volgens het voorstel, niet ver- bonden en als een voordeel daarvan wordt aangewezen dat, als de bommen eenmaal op haar ligplaats zyn gesteld, zy daar veiliger zullen zyq. dan tot dusver hoog op hot strand, waar zy getuig^ het gebeurde in 1894 by stormweer en hoogen vlped gevaar loopen vlot te geraken en tegep elkander te botsen. Als b o w jj 6, hoevpel grooterin vroeger eeuwon de uitgestrektheid van het Haagsche Bosch was, dient, dat in dezo dagen by de werkzaamhodep aan het nieuwe sport terrein aan de Laan van Nieuw-Opst-Indiö circa een kwartier gaans verder dan de tegen woordige grens herhaaldelijk zware boomstam men in d*.n grond worden aangetroffen, waari van sommige, voornamelyk do eikenstammen, nog in zeer gaven toestand zyn. Dezer dagen bevonden zich in Den Haag twee fabrikanten van gouden en zilveren w«rken uit Duitschland, die het Huis do Paauw van H K. H. do Prinses van Wied, goo. Prinses Mario der Nederlanden, zyn komen bezichtigen en van dit zomerpaleis en zyne omgeving ook een photograpbische afbeelding hebben doen nemen door den photógraaf Steinmetz, in Den Haag. Naar wy vernemen, hebben bedoelde fabri kanten in opdracht van H. M. de Koningin van Rumeniö, zuster van Z. D. H. den Prins van Wied, om van dit vorsteiyk kasteel een miniatuur-reproductie in zilver te vervaar digen. (D.) De Haarlem scho rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van den heer H. F. Bultman te Haarlemmermoor en ver oordeelde hem wegens smaadschrift, gepleegd tegen den luitenant J. M. H. Ten Kate, tot een maand gevangenisstraf. Ton aanzien van het tweede punt der aan klacht werd do heer Bultman vrygesproken. Men verneemt, dat beklaagde, die i niet by de uitspraak tegenwoordig was, in appèl zal gaan. De kantonrechter van het twee de kanton Amsterdam jhr. mr. Ouintus deed gisteren uitspraak in den eiscb van den heer Carsjens te Leimuiden tegen de gemeente Nieuwer-Amstel. De kantonrechter overwoog, dat do arrestatie was een publiekrechtelyke daad, zoodat art 1403 B. W. niet van toepassing was. De eisch tot schadevergoeding werd dus afgewezen on do eischer veroordeeld in de kosten. Voor de Haarlemsche recht bank stond gisteren terecht R. C. Hermanides, koekbakker te Zaandam, die op don 17den Januari 11 zyn broeder Pieter in do fabriek van de firma Verkade Co., waar zy beiden werkten, een shig gegeven heeft met ean koekrol, ten gevolge waarvan Pieter op den 25sfcen van die maand is overleden. Aan dio daad was, zooais uit het getuigen verhoor blykt, een twist voorafgegaan, waarby do bekl zich het kalmst gedroeg, doch zyn broeder zich zóó driftig maakte, dat by o. a. zeide: „ik vecht my liever dooi!" Toen nu Pieter zyn broer een slag in het gezicht gaf, verloor laatstgenoemde het geduld en gaf zyn broer met de rol, die by in de band had, deD slag* met de bekende noodlottige gevolgen. De patroon van den beklaagde (welko laat- sto zich zeer aangedaan toonde) legde eene voor hem zeer gunstige verklaring af. Ook de ambtenaar van het O. M. deed opmerken, dat hier verzachtende omstandigheden zyn. Beklaagde is dan ook zelfs niet iu voorloopig arrest genomen. Tweemaal heeft hy zich op hot sarren van zyn broer kalm gehouden, maar toon hy een klap kreeg, gaf hy hem in een bui van drift den slag, die zyn dood ten gevolge had. Sproker eischte de veroordeeling van bekl. tot gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden. De verdediger van beklaagde, mr. D. Simons, wees op de ongelukkige omstandigheden, waarin de bekl., die vroeger gezorgd heeft voor zyn broer, zoolang deze dat zelf niet kon doen, gekomen is. In goen enkel opzicht staat wotenschappelyk vast, dat hot overlyden het gevolg is geweest van den slag. PLiter wees op het hoogst gobrekkige van de ver richte ïykschouwing en betoogde, dat het tyd wordt, dat dorgeiyke ïykschonwing worde op gedragen aan oen deskundige in gerechtelijke geneeskunde. PI. concludeerde tot ontslag van rechtsver volging. De werkstaking der ertswerkers to Rotterdam. Het ss. „Drott" is gister namiddag geheel gelost en van de Katen- drecht6che haven versleept. Éet ss. „Carina", eveneens met erts geladen, heeft de ligplaats langs de electriscbe kranen ingenomen. By de Botterdamscbe politie is do aanhouding verzocht van den I7-jarigen Fritz Menge en den 19 jarigen Joseph Rozenberg. Beide jongelieden woonachtig in Bonn hebben zich met een bedrag van 1600 Mark uit de voeten gemaakt en zullen vermuedelyk via Rotterdam oen goed heenkomen per scheeps gelegenheid zoeken. Mon meldt aan do „Tol.": De heer J. Struver te Neder-Hemert zal 25 Mei a. s. zyn lOOsten verjaardag vieren. Dezo man is een krachtige grysaard, die eiken morgen nog een flinke wandeling maakt en zkh in een volkomen gezondheid mag verheugen. Torwyl de moeder even afwezig was, wist het anderhalfjarig kind dor familie H,, te Munstergeleen (L.), den op tafel staan den koffieketol te grypen; deze kantelde om en hot kind kreeg den kokenden inhoud over zich heen. Met brandwonden overdekt, stierf hot kind gisteren na een vreeseiyk lyden. Do koopman B. uit Schipluiden, met eene hondenkar met kalveren naar de markt te Dellt rydende, geraakte in het water en onder den wagen. De man werd levenloos opgehaald. Men meidt uit Harlingen aan de „N. R. Ct.": De bekende socialist Tj. Stienstra is, zooals algemeen wordt verhaald, van bier met de noorderzon vertrokkon. Waarheen is niet bekend. Intusscben bevat „Recht voor Allen" een 8$hryven van Stienstra. Dit schry ven, ge dateerd uit Rotterdam, 24 Maart, gericht aan „vrienden en geestverwanten," begint aldus: „Wanneer ge deze letteren leest, scheidt reeds een groot gedeelte van den Atlantischen Oceaan ons. Ik ben in omstandighoden ge plaatst, waardoor ik my verplicht gevoelde, althans voorloopig, de party in Nederland en het land te verlaten." Den 16den April zal door den burgemeester van Wormer voor afbraak worden verkocht do bekende historische „Be schuitstoren" aldaar. De heer D. H. UIrich, commis saris van politie te Dordrecht, is gisteren op raad van zyn geneesheer in het ziekenhuis aldaar in quarantaine opgenomen* aangezien zich by hem verschynselen van pokziekte voordeden. De heer UIrich moet dezer dagen stukkon, hem uit Den Bosch toegezonden, geraadpleegd hebben. Z\jn toestand is ge Jukkig bevredigend. Do officier van justitie te Dor drecht verzoekt te worden bekend gemaakt m9t de verblyfplaats van W. F. Van Calsem, 21 jaar, vroeger hulponderwyzer te Maasdam, thans voortvluchtig. Hy moet door den rechter commissaris worden gehoord. By een onwedor, dat Woensdag over Deutichem trok, sloeg de bliksem in een hmdbouworswoning op Bannink, in de Velswyk, gem. Zeihem. Eenig vee, de inboedel en bouwmanswoning, waren in korten tyd een prooi der vlammen. Weinig is gered. Een gelijksoortige zaak als hier te Jande is voorgekomen met den heer Waale, uitgever der „Zieriks. N.bode", vindt men thans in de Duitsche bladen vermeld. In de „Saaie Zeitung' kwamen over de ryksfinan- cièn. in hot vorig jaar mededeelingen voor, welke den rijkskanselier aanleiding gaven een onderzoek in te stellen naar de bron. De redacteur der courant werd gedagvaard, maar weigerde zyn zogsman te noemen. Hy werd tot 150 mark boete veroordeeld en tot hech tenis wegens weigering van getuigenis. Hy is in hooger beroep gekomen, maar intusschen Maandag jl. opgesloten. Jacques SaintCère hoorde in het hospitaal, waar hy verpleegd wordt, door een vriendin van zyn vrouw, dat hy was vr'tfge sproken, by het. vtinemen dezer tyding werd by door een flauwte overvallen. De bekwame journalist komt dus vry van schuld uit liet proces-Lehaudy, maar zyn positie is vernietigdde man, die vroeger een inkomen bad van 60,000 franken en de hoogst geplaatste personen ten zyn ent ontving, staat nu feiteiyk op straat De „Figaro", dis hareD medewerker dadeiyk na z[jn inhechtenisneming verloochende, schry ft, nu de onschuld van St.-Cèro is erkend: „Wy hebben nog slechts modeiyden met een talent vollen journalist, van wien wy ons gescheiden hebben, en wiens treurige ervaring nu opnieuw bewyst, dat de schryvers, wien hun onafhan kelijkheid en hun beroepswaardigheid na aan het hart ligt, hun Jeven zoodanig moeten inrichten, dat zy zich zelfs niet aan den schyn van verdenking blootstellen." Zeven der Italiaansche werk lieden te Rive de Giers, dio hun Fransche kameraden hebben aangevallen, zyn gevangen genomen. Te Athene is men druk bezig met de toebereidselen om do sportliefhebbers, die de Olympische spelen komen bywonen, waardig te ontvangeD. Do bestrating wordt hier en daar vernieuwd, er worden masten opgericht, voor de illuminatie wordt de gas- aanleg gemaakt, kortom, er wordt alles ge daan om de stad een feesteiyk aanzien te govon. Tot dusver hebben zich 129 athleten uit het buitenland laten inschrijven voor de Olym pische spelen. Daaronder zyn 23 Engelschen, 18 Franschen, 42 Duitschers, 6 '/.weden, 7 Italianen, 0 Denen, 21 Amerikanen en 1 Australiër. DeEngelsche ondernemers, die verloten jaar het duikers work op de „Lutine" leidden, zyn teruggekomen en zullen zoo spowdig mogelijk de werkzaamheden her vatten, waartoe de nieuwe merken op den Noordsvaarder reeds geplaatst zyn. Men wil met twee stoomschelpenzuigers het zand wegwerken, en de schelpen, welke by elk gety de gezogen gaten aanvulleD, in vaar tuigen werpen on wegvoeren. By het uit ol kaar springen van een wynvoeder, ten gevolge van onvoor zichtigbeid der werklieden, die het vat behan delden, zijn te Farys vier personen ernstig gekwetst. A. heeft de oigenaaröige ge woonte om oen briefkaart altyd overdwars, diagonaalsgewyze, te beschrijven. Laatst komt een vriend by hom en zyn vrouw een visito maken. -- Wat is dat toch 'n malle hebbelykheid van jou, zegt do vriend, om altyd je briefkaart in de schuinte vol te schry ven I - Ja, nietwaar? valt A.'s vrouwtje zonder erg in. Vroeger, to^n wy geëngageerd waren, schreef hy my ook altyd schuine brieven. De „Amst. Ct." deelt dit als historisch mede, BUITENLAND. Frankryk. In de Kamer werd gisteren de discussie voortgezet over het wetsontwerp betreffende do inkomstenbelasting. De president der be- grootings-commissie verklaarde dat het re- gecringsoi.twerp in stryd is mot de groot j ropublikeinsche beginselen. Het aannemen van h?t ontwerp zou een sterke reactionnaire be- wteging in het leven roepen. De heer Guillemot stelde een motie voor, waarin de commissio en do regeering werd verzocht, zich te vereenigen op een voorstel tot het invoeren van fiscale hervormingen, welke gebaseerd zyn op een belasting op het inkomen en niet op de globale inkomsten. De heer Bourgeois verklaarde, dat het aannemen dar motie zou zyn een bewys van afkeuring tegenover de regeering. De motiö-Guiilemet werd verworpen met 288 tegen 272 stemmen. De heer Dron, republikein-radicaal, stelde de volgende orde van den dag voor; De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering en besloten om de belasting- op het personeel mobilair, benevens de be lasting op de deuren en vensters te vervangen door een algemeene inkomstenbelasting, waarby de aanslag voor de kleine belasting betalenden allengs wordt verminderd, laat het aan de begrotings commissie over om met de regeering de middelen te zoeken om daartoe geraken. Het eerste deel dezer motie werd aange nomen met 297 tegen 249 stemmen. Op het tweede deel waren verscheiden amendementen voorgestold. De heer Bourgeois stelde de quaestie van vertrouwen, naar aanleiding van een amen dement van den heer Bourquery de Boisserin, repubfikein-radïcaal, dat hy aaünatn. (groote beweging). Het amendement van den heer Pourquery de Boi?senn werd aangenomen met 285 tegen 276 stemmen. Hèt laatste deel der motie van den heer Dron werd aangenomen met opsteken der handen en de gansche motie met 286 tegen 270 stemmen. De zitting werd gisteren te 10 uur 25 min gesloten. Hét ministerie is alzoo overwinnaar geble ven, maar zyn meerderheid is te gering om te kunnen verwachten dat het de inkomsten belasting tot een goed einde zal brengen. Het is een politieke overwinning geweest; de rogeenng en haar voorstanders hebben dos in dit opzicht alle reden om tevreden te zyn. Het centrum ia geslagen evenals de zyn denk beelden vertegenwoordigende begrotingscom missie. De beraadslaging was zeer verward. Tweemaal heeft de hamer de sluiting van het debat uitgesproken, drie-, viermaal heeft de regeering de quaestie van vertrouwen gesteld, vyfmaal is er een publieke stemming geweest en lederen keer bestond er aanleiding om over te gaan tot een tweede telling der briefjes. De grootste meerderheid voor de regeering is 48 stemr^ geweest, de kleinste zeven. 'j-.'I <£crzydo eischte na de eindstemming bet ontslag des voorzitters Cochery, maar deze is voorloopig biyven weigeren. Het opnieuw samenkomen van de Kamer, Maandag, ia een klein échec voor het minis terie, dat na den zwaren stryd van gisteren rustig met vacantie had willen gaan. De minister van onderwys in Frankryk zal eerstdaags aao de leeraren dor gymnasièn machtiging verleenen by het onderwijs der Griekscho taal een proef te nemen met de uitspraak dier taal zooals die thans in Grie kenland geldt, naast de oude. Vóór 15 Juli van dit jaar verwacht hy dan verslagen over die proefneming en de uitkomsten daarvan. Dul tschland. De 70ste verjaardag van Liebknecht, die op 29 Maart valt, is reeds Dinsdag gevierd door de sociaal-democratische fractie van den Ryksdag en de redactie van de „Vorwarts" met een feestmaal, waaraan 150 personen deel namen. Het geschenk der Ryksdagfractie be stohd uit eeo bronzen plaat op roodfluweelen grond, met hel opschrift: „Ihrem Senior, Wilhelm Liebknecht, zuid siebzigsteu Geburts- tage. Die Sozial democratische Fraktion im deutschon Reichstage. FeJiz qui potuit rerum cognoscere causaB." Bebel overhandigde dit geschenk mot een toespraak. Volgens Kopenhaagsche bladen zal prins Christiaan van Zweden zich verloven met prinses Pauline van Wurtemberg, het eenige kind van den koning van Wurtemberg uit zyd eerste huweiyk met prinses Marie van Weldeck-Pyrmont. Italia. Do tijding, dat de Negus van Abessyniëeen oorlogs schadevergoeding van Italië verlangt, wordt uit Rome tegengesproken. De „Italië" verklaart met beslistheid, dat er by de vre desonderhandclingen nooit sprako is geweest van een schadevergoeding. Ook de corres pondent van de „Daily News" te Rome ver klaart uit de besto bron te kunnen verze keren, dat er van Italië geen geldelyke schade loosstelling is gevraagd; zulk een voorwaarde zou dan ook neerkomen op het voortduren van den oorlog Volgens de „Italië" zou het einde van de onderhandelingen reeds met een dag of zes te verwachten zyn, want de regeering heelt haar laatste instructién aan generaal Baldissera gezonden. In ieder geval, voegt het blad er by, zal het vredesverdrag slechts onderteekend worden, wanneer het onder eer volle voorwaarden kaD worden gesloten. Waar 't echter voor het kabinet op aan komt, dat is of de vertegenwoordiging zich kan noerleggen by wat het onder eervolle voorwaarden verstaat. Daaromtrent nu schy- nen do dooatten in de Kamer en nu deze weok de besluiten in den Senaat het de gewensebto zekerheid te verschaffen. De regeering- heeft daardoor volledige vrijheid van handelen. Inmiddols duurt voorloopig de oorlog in Tigre nog voort, al is het ook sedert Adua niet moer tot een geyecht gekomen. Het Aibessynische leger beweegt zich langzaam naar het Oosten en is thans gelegerd by Aidaga Haruus, zuidoostelijk van Adigrat, dat Menelik blykbaar gaarne nog vóór 't sluiten van den vre je in zyn macht zou willen brengen, op jat de feitelyke staat van zaken den eisch kunne rechtvaardigen dat de rivieren Mareb, Belesa en Mai Muna moeten dienen tot aanwijzing van de lyn, waarachter dp Italianen worden teruggedrongen. Of het echter tot een formeele bestorming van Adigrat komen zal, moet worden afge wacht; de herinnering aan MakalJe doet mis schien de Abossyniërs er de voorkeur aan geven, Adigrat door uithongering of dooreen capitulatie in bezit te krijgen. Het door majoor Prestinari verdecigde fort A.igrat moet wel voor een volle maand van levensmiddelen voorzien zyn; doch het aantal monden is be- langryk vermeerderd, doordat na de nederlaag van Adua vele gewonde en zieke vluchteling en er een toevlucht hebben gevonden. Men zal dus in het Italiaansche hoofdkwarüer wel niet zonder bezorgdheid zyn ov©r het lot van dezen laatsten voorpost aan gene zyde van de Mareb-Belesa-lyn. België. De Senaat heeft met 56 tegon 18 stemmen en 6 onthoudingen het gansche wetsvoorstel aangenomen omtrent de fabricage en den invoer van alcohol. De gezondheid van den oud-minister president van België, den heer De Burlet, geeft weder aanleiding tot ernstige ongerust heid. Naar het schynt, wordt de heer De Burlet bedreigd door een nieuwe veTlatnming der tong. Zyn vertrek naar Lissabon is uit gesteld Deuemarken. Toen onlangs iu Denemarken "het Folke- thing (de Tweede Kamer) de begrooting vast stelde, drukte de minister-president het leed wezen der regeering uit over de weigering van een gedeelte der voor oorlog aangevraagde sommen. Nog op een paar andere punten kwam het niet tot overeenstemming; o. a. besloot het Folkething, tegen het advies der regeering, dat de stoomvaartlyn van Etsbjerg naar Parkestone door den Staat zou worden genaast. Het schynt, dat ot nu weder een begroo- tingsconllict in de maak is. De begrootings- commissie van het Landsthing (de Eerste Kamer), die den eersten minister nit den conflictstyd Estrup tot voorzitter heeft, heeft in alle geschilpunten zich ten gunste van de regeering uitgesproken en men verwacht, dat de vergadering zelve zich daarmede zal ver- eenigeQ Dan zal beproefd moeten wordeD, in eene gemengde commissie van de beide Kamer» tot oen vergelijk te komen. Gelukt dit niet, dan kan de Regeering weder hare toevlucht nemen tot het uitvaardigen van een voorloopigo begrootingswet naar het voor beeld van de negen jaren achteretn in toe passing gebrachte politiek met medewerking van het Laudsthing alleen; maaT dan breekt er weder een nieuwe conflictstyd aan, wtar- van men hoopte voorgoed verlost to zullen blijven, uadat het een paar jaren g-.leden tot stand gekomen vergelyk aan den jarenlangen stryd een einde had gemaakt. Noorwegen. In het NooT8cho Storthing was een voor- Htel ingekomen tot afschaffing der dojdstrof. Iu overeenstemming met dt> commissie voor de gerechteiybe aangelegenheden is echter be sloten, dit voorstel thans niet in behandeling te nemen. De volksvertegenwoordiging van Noor wegen houdt den stryd vol, die ten doel heef' zooveel mogeiyk algeheel» afscheiding van '/weden, waarmede men alleen wil verbondej- zy» door een persoonlijke unie. Do strff geldt dus niet den koning en het vorstenhnis ofschoon de vertegenwooTdigiog zich van t\j» tut tyd tegen koning Oscar richt, omdat deze weigert de besluiten aan te nemen, welke de Noursche vertegenwoordiging omtrent schei ding van consulaatswezeu enz. heeft aan genomen. Om den vorst te doen gevoelen dat men het met zyn politiek niel eens is, doet men een aanval op zyne beurs, en veroordeelt din kroonprins, het lot van zyn koninblyken vadtr te deelen. Oorspronkelyk ontving de koning een salaris van 326,000 kronen, de kroonprins van 80,000 kronen Als bowys zyner ontevredenheid hoeft het Storthing gisteren deze sommen evtnals het vurige jaar verminderd tot 256,000 en 30,000 kronen. Niettegenstaande de tegenkanting, die de' Noren van de Zweden ondervinden, biyven zijvolharden. Zelfs hebben zy geëisclit, dat de Nooische vlag een zuiver nationale vlag zou zyn en niets meer gemeen zou hebben met de Zweedsche. Het ministerie-Hagerup - een coalitie-minis- terio hejft den koning den raad gegeven dit besluit niet goed te keuren. De radicals volksvertegenwoordiger* hebben nu besloten, het ministerie zoo spoedig mogelyk ten val te brengen; vam de vier radicale ministers werd geëischt de vlaggen-quaestie tot een KAbinets quaestie te maken. Spanje» Het grootste deel dtr Madridscbs dagbladen bevat vry pessimistische beschouwingen naar aanleiding van de besluiten, welke door de Ammkaamsche Kamers, omtrent de Cubaan- sqhe qua?stie zyn aangenomen. Der r./georing wordt de raad gegeven, zich op alle voor vallen bereid te houden. De, officieuze bladen daarentegen zyn eenigszins optimistischer gestemd. Haïti. Officiéél wordt uit Port-au Prince medege deeld, dat de heer Hyppolite, de president der repnbliek Haïti, plotseling overleden is. Het parlement is bijeengeroepen, ten einde een opvolger te kiezen. [Generaal Hyppolite maakte zich in 1889, na een langdurigon stryd met zijn mededingers, meester van het bewind. Hy hoeft zich bernch' gemaakt door de onmensehelyke wreedheid waarmede hy zyn tegenstanders vervolgde..'

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2