▼an 21 April 1875, respectiovelyk ten bedrage ▼an 75 en f 225 'sjaars. Voorts bevorderd by het corp3 mariniers: tot kolonel, com mandant van het corps, de luit. kol. J. H. Van Wely; tot luit.-kol. de kapt. J. R. J. P. Cambier en tot kapt. de 1ste luit. J. C. J. B. A. De Josselin de Jong. Bepaald, dat de by art. 31 van het reglement voor bet Koninkiyk Instituut voor de marine to Willemsoord bedoelde commissie voor het eindexamen van de adelborsten der 2de klasse, in dit jaar zal bestaan uit: den gtpens. vice- admiraal titulair W. L. A Gericke, voorzitter der commissie tot het examineeren van zee officieren en adelborsten, als voorzitter; de kapiteins ter zee H. R. J. J. Tborbecke en H. O. Feitb, den kapitein-luit. ter zee J. L. Hordyk en den luitenant ter zee 1ste kl. J. P. Van Rossum, lid van laatstgemeld© com missie, als leden; de kapiteins ter zee H. Van den Pauvert en P. Heyning als plaatsvervan gende loden; en dat aan bedoelde commissie als adviseerend lid wordt toegevo-gd de kapitein ter see A. P. Tadema. Do heeren J. Jutte en J. Veenhoven be noemd tot adelborst lste kl. by de Kon. Ned. Marino reserve. Benoemd by het lste reg. inf. tot kapitein, de eerste luit. adj. H. C. Verheul en tot eersten luit., de tweede luit. L. A. Ort, beiden van het corps. Aan E. J. Tennissen, eervol ontslagen schry- ver lste kl. by de Pyrotechnische werkplaat- son te Delft, met instandhouding van het hem vrooger toegekend Indisch gagement met ingang van 1 Oct. 1895, een tweede pen sioen toegekend van f347 'sjaars. Met ingang van 1 April a. 8., benoemd tot opzichter lste kl. voor het stoomwezen de opzichter 2de kl. R Van der Valk, Op zyne aanvrage een pensioen van f2700 ▼erloend aan gc-n.-maj. W. G. Rompelman, comm. der lste divisie infanterie, en zyn be noemd: tot generaal majoor commandant der lste divlsio infanterie de kolonel C. P. Van Pommeren, van het 8ste regiment infanterie; tot commandant van bet 8ste reg. infanterie de kol. J. F. T. C. Van Dam van Isselt, tot luit.- kolonel de majoor Buys, van het regiment grenadiers en jagers, en tot majoor by het 4<Jo regiment infanterie de kapitein-adjudant A. D. Petter, van het regiment grenadiers en jagers. De kolonel J. F. T C. Van Dam van Isselt wordt, in verband met zyne benoeming tót commandant van het 8ste reg. inf., overge plaatst van Utrecht naar Arnhem. De benoemde generaal-majoor C. P. Van Pommeren komt te 's Gravenhage en de benoemde majoor A. D. Petter te Leiden in garniioon. Gemengd Nieuws. Hot gasgloeilicht begint in den laatsten tyd hoe langer hoe meer in gebruik te komen. Telkens ziet men boe groote en kleine winkeliers hun gewoon roodachtig gaslicht doen vervangen door het veel meer heldere gloeilicht, waardoor-dit moet erkend worden de étalages of andere uitstallingen een geheel ander aanzien verkrygen, belangryk meer tot hun recht komen, meer dan vroeger de aandacht trekken. Ook voor huiseiyk of kantoorgebruik vindt het meer en meer ingang. Geen wonder alzoo dat ook op dit gebied do concurrentie niet uitbiyft. Waren er eerst slechts twoe fabrieken bekend, waar de appa raten voor dat licht vervaardigd werden, ein- deiyk drong het „geheim" ook tot andere inrich tingen door, en het govolg is dat de appa raten, welke eerst nogal geldig waren, hoe langer boe goedkooper werden. Biykens een in ons vorig nommer voor komende advertentie is nu ook aan den heer N. Van Wont, Hooigracht alhier, de agentuur opgodr igen van een gasgloellicht-maatschappy, en wel de „Sirius," uit Berlyn. Do pryzon daarvan zyn aanmerkeiyk laag en in verband mot het licht, dat wy Zaterdag avond in genoemd magazyn zagen branden, doet het wat helderheid en lichtsterkte be treft, verwachten dat het een niet te mis- konnen mededinger zal worden. Het publiek komt intusschen die concur- Tontio ten goede. Wolk oen tweede lentedag! Allo Maartsche buien zyn goedgemaakt door den Maartschen zomerdag van gisteren. Welk een Zondag! De stad Hop uit en op do buiten wegen wemelde hot van wandelaars. De knop pen van vele struiken in parken en plant- soonon barstten open door do kracht van de zonnestralen. Op alle wegen flikkerden rywielen naby en in do verte, en steeds meer dames ziet men op het tweewiel. Er wordt ook meer voor deze sport gedaan: in sommige uitspannings-, eigeniyk nu „afstap"-plaatsen, zooals o. a. „De Vink", vindt men practische bekken, waartusschen do machines op ryen kunnen worden gezet. Een w i e 1 r \j d e r verkeerde Zater- dag avond aan den Haag- of Vinkweg in een hachoiyko positie. Terwyl hy zich aldaar bevond, kwam juist ook de stoomtram aan, wolke in zyn onmiddellyke n.ibyheid derail leerde. Goede raad was duur. Wilde hy niet overredon worden, dan moest hy te water. En by reed in de sloot. Dat was zyn behoud, want weldra was hy daar weer uit. „Piet de D u i ve 1," uit L e i d s c h e n- dam, heefc. voor do Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan. Ernstig verzet tegen do open bare macht was de reden, waarvoor by terecht stond. Hy had nl. in do gemeente Kethel en Spaland do sleepboot „Hendrik," die hem, zooals hy zeide, de bot rham, dio hy met jagen voor zich en zyne moeder verdiende, uit den mond stal, daarvoor op een hagelbui van steonen getrakteerd, en toen kort daarop de ryksveldWachters verschenen om proces verbaal tegen hem op te maken, was hy zóódanig te keer gegaan, dat de ryksveld- wachters niet minder dan 5 maal met scherp op hem moesten schieten. Hy werd echter niet getroffen en de veldwachters slaagden er niet in hem op dat oogenblik te arresteeren. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 9 maanden. Tegen een drietal personen, die ook de „Hen drik" hadden gebombardeerd, werd voor den hoofdschuldige l'/i jaar en voor de beide anderen ieder 9 maanden geéischt. De eerste had nl. een hoogst brutale houdiDg aange nomen en zelfs beweerd, dat de ryksveld- wachter Kap een valscben eed aflegde. Hy was ook trouwens reeds 5-maal veroordeeld geweest tot cel- en gevangenisstraf wegens weder- spannigheid en mishandeling. In het dorp Woubrugge is de tegenwoordige oudste ingezetene, de weduwe J. v. K., geb. Weyers, op circa 88-jarigen ouderdom overleden. Te Hoogmade woont de oudste uit de gemeente, do nog krasse 93 jarige Bax. Afdeeling III Z u i d - H o 11 a n d van den Algemeenen Ned. Wielrydersbond hield gisteravond te 's-Gravenhage eene buitenge wone vergadering in het hotel „Marécbal de Turonne", met het coel te zien of samenwer king kon verkregen worden tusschen Noord- Holland, Zuid Holland en Utrecht in zake het voorgenomen wielryders-bloemenfeest te Haarlem. Van vele zyden werden tegen de samenwer king bezwaren ontwikkeld, waarvan de gegrond heid moeilyk te ontkennen was, maar toch werd met eene geringe meerderheid besloten zich tot één bloemencorso te vereenigen, en wel in Noord-Holland, en waarvoor het plan in het jongste nummer van het bondsorgaan „De Kampioen" in hoofdtrekken is omschreven. De vermelde brand, die Zater- dag-nacht in do Baan te Rotterdam woedde, werd door het krachtdadig optreden der brand- weor, die met acht brandspuiten en twee stoombrandspuiten werkte, beperkt tot do bovenverdiepingen van hot fabrieksgebouw. In het ondergedeelte was gevestigd de Nederlandsche Kistenfabriek voorheen Dubbel man Co., terwyl op de bovenverdiepingen gevestigd is een fabriek van meubelen der firma Scherer «fc Co. Eon groote voorraad fijn timmerhout en meubelen was daar aanwezig en gaf hot vuur ruim voedsel. In de kisten fabriek is weinig brandschade, doch des te meer watorscb de aangericht. Tegen zes uren in den ochtend was de brand gebluscht. Assurantie dekt do schade. In de aanstaande Paaschweek zal, naar het „Vad." verneemt, oen gezelschap van 75 personen, heeren en dames, do leden van de Reformclub to Manchester, een bezoek aan ons land brongen, om de voornaamste byzonderheden van eenige gemeenten te be zichtigen. Het gezelschap zal Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Dordrecht en Den Haag bezoeken. Het langst zal men in do residentie ▼ertooven. Zou Leiden in do oogen dier dames en heeren niets byzonders te bezichtigen hebben? Kwamen ze, dan zouden ze zien, dat ze, dit denkende, zich erg vergisten 1 De woning en schuur van A. D. De Snayer, te Stryen, zyn geheel in asch gelogd, waarby een paar varkens en een 60 tal kippen in de vlammen zyn omgekomen. Byna niets is gered. Alles was verzekerd tegen brandschade, behalve de varkens. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoners van deOveitoom te Amsterdam werden Zaterdag-avond opge schrikt door het vallen van eonige pistool schoten, gevolgd door hulpgeroep uit het Vondelpark. Denkende dat een moordaanslag was gepleegd, snelden een paar politie-agenten en eenige burgers naar de plaats, van waar het geluid kwam, hot hek by het Willemspark. Tusschen de 6truiken werd een dronken man, die echter niet in 't bezit van een vuur wapen was, gevonden; voor alle zekerheid werd hy naar het politiebureel in do Park straat gebracht. De omtrek werd nog nauw keurig onderzocht, maar zonder resultaat. Toen de man zyn roes had uitgeslapen, verzekerde hy, dat hy niets van het schieten had gehoord, hy kon ook geen verdere in lichtingen geven. Daar by de komst der politie nog een paar mannen op den loop zyn ge gaan, vermoedt men, dat dezen een revolver hebben afgeschoten, en toen, om anderen schrik aan te jagen, om hulp geroepen hebben. Een poging tot oplichting als onlangs te Leidon met goed gevolg werd bekroond, werd dezer dagen ook weer te Breda beproefd, doch had daar voor de uit voerenden ten slotte een minder aangenaam resultaat. De „Bred. Ct." verhaalt het volgende: Een goed gekleed persoon komt in den winkel van mej. de wed. S. en vraagt om sigaren van 3 cent. Al pratende, vertelt hy o. a. ook dat zyn oudelui dezer dagen hun zilveren bruiloft zullen vieren en hy eenige kistjes wil nemen, maar daarop dan ook reductie verlangt. Onderwyi komt een tweede persoon binnen met een p3k goed, en vraagt den weg naar de kazerne, want hy wil in dienst, omdat zyn meisje hem ontrouw was geworden. Inmiddels biedt hy aan myaheer No. 1 zyn horloge te koop, die dit krygt voor f 1. No. 2 wilde nu ook twee trouwpakken ver- koopen of wel in do bank-van lecning brengen. Nd J vraagt of h t pak gemankt of aan hot stuk is; t pak wordt daarop los gemaakt, de deugdelijkheid der stof door No. 1 beproefd, waarop deze 36 biedt en zelfs tot f 40 opklimt. Nos. 1 en 2 krygen ruzie; No. 2 wil niet aan No. 1 vtrkoopen, waarop deze aan de juffrouw, die natuuriyk van alles getuige is geweest, zegt: „Juffrouw, koopt uhet voor my, u kunt er f 5 aan verdienen." De juffrouw tracht uit de gebeele handeling te biyven, doch geeft eindelyk toe en betaalt voor No. 1. Beide heeren verlaten hierop den wmkel, terwyl No 1 by het heengaan zegt: „Juffrouw, ik zal u dadeiyk het geld terug brengen." Voorloopig vermoedde zy geen kwaad, doch toon het wegblyven haar te lang duurde, kreeg zy argwaan, waarschuwde de politie en deze had h9t geluk No. 2 aan het station te arresteerenr van welke ge legenheid ook nog gebruik gemaakt werd, een ander verdachte aan te houden. No. 1 is gisteren, op verzoek der justitie, in zyn woning te Rotterdam gearresteerd en naar Breda overgebracht. By de commissie tot inzameling van gelden ten behoeve der slachtoffers van de dynamiet ontploffing te Johannesburg zyn nader giften ingekomen tot een gezaraenlyk bedrag van f 2859 07. Tot dusver werd een totaal ontvangen van f 16,152.97. Omtrent de ridderspelen te Utrecht schryft men daarvan aan het „Haagsch Dagbl.": „Het doorgaan der ridderspelen gedurende het studentenfeest in Juni a. s. schynt in gevaar te zyn. Er wordt althans beweerd, dat hier geen ander geschikt terrein te vinden is dan het Nederlandsche Sportterrein en dat het ge bruik daarvan zal afstuiten op de hoogo eischen, door de eigenaars daarvan gesteld. Ben ik wèl ingelicht, dan komen die eischen neer op de betaling van een bedrag van f 18,000, maar dan zouden de eig naars ook moeten zorg dragen voor den bouw van tribunes, van troonhemels voor de eventueel© ontvangst van Hare Majesteiten en voor de geheele inrichting en decoratie van het terrein. Of daartegenover dan de eisch van f 18,000 wel zoo exorbitant hoog genoemd mag worden, zal de regelingscommissie eerst ervaren als zy slaagt, om, zooals men zegt dat zy voornemens is te doen, buiten de gemeente een geschikt terrein te vinden en dat behoorlyk in te richten of te doen inrichten. Het Ned. Sportterrein heeftin zyn kortston dig bestaan al met zooveel tegenspoeden te kampen gehad, dat men van de directie wezen- ïyk niet mag vergen, dat zy nu by deze ge legenheid haar terreinen, die voor het beoogde doel zoo uitnemend en in onze stad eenig geschikt zyn, zonder eenig voordeel zal afstaan." In aansluiting hiermede schryft men aan de „Tel." het volgende: „Nu de onderhandelingen der maskerade com missie met het bestuur van het Nedorlandsch Sportterrein inderdaad zyn afgesprongon, beeft men to zoekon naar eene andere geschikte plaats. Men sprak van het Artillerie-park (Sterren bosch) en van het pléin Yredenburg, doch het eerste is in den regel te drassig, het laatste te moeilyk in te richten. Thans is het oog gevallen op een open ter rein aan den Leidschen straatweg, naby het Merwedekanaal; eigendom van den Staat, be stemd om er de geniekazerno op te bouwen; een breed en ruim grondvlak, waar de veld artillerie eiken dag de remonte-paarden oefont en dat met weinig moeite uitnemend voor dit doel is in te richten. Het terrein ligt zeven minuten gaans van het Centraal-station en eenmaal ingericht, biedt het een ruimte voor toeschouwers aan, met oogop slag gemeten grooter dan het Sportterrein. Yoor do rechtbank te Arnhem stond Zaterdag terecht een arbeider uit Eist, die aldaar 8 en 11 Februari op brutale wyzo afpersing en poging tot afpersing pleegde. Na reeds in den avond van 8 Febr. den land bouwer Costermans door bedreiging met brandstichting tot het geven van geld te hebben willen dwingen, herhaalde hij 11 Febr. hetzelfde tegen den landbouwer Ylemmingb. Hy hield dezen 's avonds staande en vroeg hem f 200. To9n V. op den loop ging, schoot bekl. zyn revolver af en trof daarmede den man aan den hals. Bekl bekende de feiten, hy wilde geld hebben om to kunnen trouwen en dacht het op de gemelde wyze te kunnen verkrygen. Aan bekl. was eveneens poging tot dood slag ten laste gelegd, doch bekl. hield vol, dat hy enkel in de lucht had geschoten om Ylemmingh bang te maken. Dit feit bleef onbewezen on het O. M. eischte daarom togen bekl. ter zake van afpersing en poging tot afpersing eene govangonisstraf van 6 jaar. Mr. W. Thomas, toegevoegd verdediger, riep voor zyn cliënt, et n overigens oppassend werkman, voor wiens plotseling gepleegde misdryven geen verklaring was te vinden, de clementie in. Uitspraak 3 I/Maart. In de tabaksfabriek der heeren H. Hijmans Co., te Tiel, heeft een der werklieden, "Willem Van Uden, den dag mogen herdenken, waarop hy 50 jaren geleden in dienst van die heeren kwam. Hy ontving vele gelukwenschen en geschenken, o. a. van drie werklieden, die reeds van 20 tot 30 jaar op diezelfde fabriek workzaam zyn. Vermelding verdient nog, dat in dezelfde zaak J. M. Waltman meesterknecht was, die niet minder dan 59 jaren daarin werkzaam is geweest. Te Schellinkhout is de bewaar school, tevens woning van de bewaarschool houderes, afgobrand. De oorzaak is onbekend Zaterdag trokken twee kanen, schynbaaf ïnet takkenbossen geladen, te Koe wacht over de grtns. Twee Brigisch© ambte naren, die deze karren, ontmoetten, hielden ze staande. De ambtenaren, geen kwaad ver moedende, lieten de eerste passeeren, doch de tweede wat nauwkeuriger opnemende, be- morkton zy, dat onder de takkenbossen eene groote hoeveelheid tabak gebor/en was. Dade- ïyk werd de voerman in hechtenis genomen en de eerste kar achtervolgd, waarvan echter de geleider wist te ontsnappen. De beide karren, de twee paarden en de tabak, ruim 1200 kilo, werden in beslag genomen. De gearresteerde smokkelaar, zekere J. A., werd geboeid weggevoerd. Door den Be1gischen minister is toegestaan, dat op 1 April a. 8. by gele genheid der jaarmarkt het grenskantoor van Koewacht (Belgiu) zal opengesteld zyn voor den invoer van rundvee. Toon de vermaarde zangeres Théróse Tieljons in 1877 stierf, liet zy een aanzienly'k vermogen na, hetwelk zy had toe gedacht aan een neef, Peter Tietjens, die te Cardiff schippersknecht was geweest. Hy was intusschen naar Zuid-Amerika vertrokken en spoorloos verdwenen. De naaste bloedverwanten trachten nu het vermogen in handen te krygen, doch daar zy niet konden bewyzen, dat Peter overleden was, werd hun dit geweigerd. Eerst dezer dagen is off.ciëel zyn dood geconstateerd en nu kunnen de verwanten het vermogen, dat intusschen tot een millioen pond sterling is aangegroeid, aanvaarden. In het Kanaal van Bristol heeft Donderdag tydens een storm en dik weer een aanvaring plaats gehad tusschen de bark „Forest Belle" van Newport en de brigantyn „Zenith" van Falmouth, met het gevolg dat de „Zenith" zonk en alle opvarenden ver dronken, behalve een matroos, die op do bark oversprong. De vroegere Amerikaansche consul "Waller, die by het begin van de Mada- gascar-expeditie wegens spionnage door eon Franschen krygsraad tot 20 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld, heeft nu gratie gekregen. Een 116-jarige. - Den achtsten Maart is te Manchester, in Iowa, de oudste bewoner gestorven, Christiaan Conrad geheeten. Hy werd, als zoon van Duitsche ouders, den 22sten September 1780 in Cumberland (Penn sylvania) geboren, werkte tot zyn 30ste jaar in de ouderiyke boerdery en verwisselde in het jaar 1812 de ploegschaar met het zwaard. Hy vocht in den slag by hot fort Erie en was ooggetuige van de schitterende overwinning van Commadore Perry op het Eriemeer. Toen de oorlog was geëindigd, keerde hy naar de ouderiyke woning terug. In 1845 vestigde hy zich in Illinois. Conrad is dus 116 jaren oud geworden. De werkstaking der ertswerkers tc Rotterdam. Gisterochtend te 10 uren werd in het ver kooplokaal te Rotterdam de groote vergadering der bootwerkers gehouden, welke door een 1500 man werd bygewoond. De president van het comité, de heer N. De Heer, wees er op, dat het hier alleen de zaak der bootwerkers gold, dus anderen geen recht hadden iets in deze vergadering uit te oefenen. Dit woord was gericht tot eenige sociaal-democraten en anarchisten, die poogden hunne geschriften en bladen aan den man te brengen. Hy opende voorts de vergadering met een woord van welkom. Hy hoopte, dat ieder naar zyn overtuiging zyn stem zou uitbrengen over de vragen, op de stembiljetten afgedrukt, en drong er voorts op aan, dat de heele beweging langs ordelyken weg zou geschieden. Yoorts deelde hy mede, dat ontvangen was een brief uit Vlissingen, waarin werd mede gedeeld dat daar wel aan het werk getogen is, doch slechts door West Capellenaars, terwyl de Ylissingors geweigerd hebben, zoodat daar slechts met onvoltallig personeel kon gewerkt worden. Nog deelde de voorzitter mede, dat dadeiyk geld naar Ylissingen gezonden is, doch dit weer terug werd gestuurd met de opmerking, dat men het te Rotterdam beter kon gebruiken. Ook dankte hy voor de talryke bydragen, welke waren ingekomen, zoodat aan de lui, die deze week werkloos waren, uitkeering kon gedaan worden. Alsnu stelde hy aan de orde het eerste punt, nl. of de vergadering al dan niet zou modegaan met het bekende bemiddelings voorstel van den burgemeester. Snelleman lichtte deze zaak toe. Hy verwachtte van een commissie, samengesteld als door den burgemeester voorgesteld, nl. 1 benoemd door den burgemeester, 1 door de firma Müller Co. en 1 door de bootwerkers, geen heil, daar de bóotwerkers dan toch zouden staan als 1 tegen 2, terwyl, wanneer de commissie over 3 maanden een rapport mocht uit brengen, d3t niet ten gunste van de erts- werkers luidde, men toch weder voor 'tzelfde feit zou staan als thans. Eindelyk hechtte by ook weinig waarde aan do verzekering der werklieden tegen ongeluk ken, want al krygt men nog zulk een flinke uitkeering, daarmede is het verkregen ongeluk toch niet verholpen. Voorts woei legde hy de opmerking, dat door het toepassen der electrische kranen het werk naar Rotterdam zou komen, du9 deze juist ten gunste van do werklieden zouden zyn tot stand gebracht, want al mocht dat waar zyn, dan zon dat meerdere werk toch o tnomen worden aan de weiklieden in aivdtre plaatsen als Ylissingen enz. en zouden dus ook die werklieden naar Jiier komen. Na deze toelichting liet hy het aan de ver- gadoring over, hare meening over het voorstel van den burgemeester uit te spreken. Daarna beklom een lid van de lsto en 2de ploeg der firma Müller en Co. de tribune, om mede te deelen, dat deze beslotc-n had, om, indien niet tot eene algomeene werkstaking werd overgegaan, Maandag het werk te her vatten. De voorzitter bestreed een algemoene werk staking ten sterkste. Wanneer doorgegaan wordt als tot heden, dan draagt de firma Müller Co., tegen wien het in hoofdzaak gericht is, alleen de lasten. Werd het werk algemeen gestaakt, dan zou deze er slechts voordeel by hebben, want dan zou niemani betalen. Daarby, zooals de zaak nu staat, kan worden doorgegaan met de niet-werkenden te ondersteunen, al duurt het een jaar, terwyl by een algemeen© werkstaking er al spoedig ge brek zou heerschen. Hy drong er ten sterkste op aan by de lste en 2de ploeg van hun besluit terug te komen, daar zy een moord zouden begaan aan hunne eigen belangen, indien zy aan de omkoopingen der firma gehoor gaf. De firma Müller Co. heeft thans werk lieden uit Bergen-op-Zoom gehaald, en zorgt dat zy met de bootwerkers niet in aanraking kunnen komen. Spr. is er echter van over tuigd, dat wanneer hy het geweten had, dat do firma dit zou gedaan hebben, geen enkele Brabantsche boer zich zou hebben laten bepraten. Hy wilde niet onderzoeken, wat delsteen 2de ploeg tot hun besluit geleid heeft, doch vroeg hun of zy na het gehoorde by hun besluit bleven. Vier man riepen: „ja!" Daarna trad het lid van de commissie De Jong op. Hy vroeg, of die lste on 2de ploeg wel overwogen hadden dat als zy aan het werk togen tot 24 man van hen zouden worden uitgesloten, wees voorts nog op het hooga belang, dat er in gelegen was de zaak, die thans beter staat dan ooit, me.t kracht door te zetten en er wel op te letten, dat het hier niet de zaak is van een 36 man, maar van 5000 bootwerkers. Daarby mag de steun uit Amsterdam en Vlissingen verleend niet zoo roekeloos verworpen worden. Verder drong hy er op aan dat, wanneer besloten mocht worden de „Drott" te laten liggen, door de anderen 10 pet. van hun loon zou worden afgestaan om de stakenden te ondersteunen. Nadat nog een der leden van de lste en 2de ploeg er op gewozen had, dat het van weinig nut kon zyn indien allen werkten behalve zy, wees de voorzitter er nogmaals op, dat toch van hunne ploegen 24 man broodeloos zullen zyn, zonder dat zy weten wie daar toe de uitverkorenen zullen wezen. Hy wees er op, dat wanneer zy het werk hervatten, de geheele beweging in de goot lag. Alsnu bracht hy het voorstel van den burge meester in stemming. Er bleken 1078 stemmen uitgebracht, waar van 1056 zich tegen en slechts 22 voor het voorstel verklaarden, zoodat dit verworpen was. Deze uitsl.ig werd met een daverend applaus begroet. Alsnu herhaalde de voorzitter de vraag, of men bereid was 10 pet. af te zonderen voor do stakenden, welke vraag met een donderend ja werd beantwoord. Daarop richtte hy zich nogmaals tot de lste en 2de ploeg met de vraag, of zy by hun besluit volhardden. Nadat deze verklaard hadden met de verga dering mede te gaan, werd dit met een daverend hoezee! begroet. Er was nog een tweede voorstel aan de orde voor het geval het bemiddelingsvoorstel van den burgemeester ware aangenomen. Alsdan zou aan de vergadering de vraag gesteld zyn, of de staking zich alleen tot de ertsbooten dan wel ook tot de graanbooten der firma Müller Co. zou uitstrekken. Nu het voorstel van den burgemeester ver worpen was, behoefde dit punt niet aan de orde te komen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat thans zal worden overgegaan tot het organiseeren van een algemeenen bootwerkersbond, daar een betere organisatie dan tot nu toe bestaat dringend noodig is. Mocht de firma Müller Co. blyven vol harden dan zal de volgende week een nieuwe vergadering belegd worden tot het nemen van kloeker maatregelen, want er bestaan nog tal van andere grieven, welke een op lossing eischen vooral ook onder de graan- werkers. De commissie noodigt allen uit de grieven welke men mocht hebben, ter harer kennis te brengen. Zy zal ze trachten op te lossen, maar men kan niet alles ineens verlangen. Daarna werd de vergadering gesloten en begaf een vyftal leden van het comité zich naar het huis van den burgemeester, om hem het besluit der vergadering mede te deelen. De burgemeester antwoordde, dat by zich nu als bemiddelaar terugtrok, maar overigens als burgemeester zou weten te handelen. Hy drukte hun op het hart, de orde te handhaven. Het gevolg zou nu zyn, dat hedenochtend de firma Müller &Co. het op de „Maasstroom" verbiyvend Brabantsche werkvolk zou aan het werk stellen om de „Drott" te lossen. Natuuriyk zyn alle maatregelen genomen om tegen elke verstoring der orde te waken. Zoo zullen, naar wy vernemen, de mariniers op Fcienoord gestationneerd worden en zal de kanonneerboot „Dufa" op de Maas op stroom gaan. (Tel.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2