N°. 11067. Maandag S3 Maart. A°. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Maart. Feuilleton. Det visioen van Marcus Svvainsou. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per posti 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PBIJS DEE ADVERTENTIÉN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Vierde Blad. Ofiïciëele Kennisg:evinffen. Kiezerslijsten. Burgemeester en Wulhoud.ra vaa Leiden; Gezien art. 10 der wet van i Juli i»59 (Staaiu- Blad No. 37) zocals die <e gowijzigl bij bet Vilde •dditioneele artikel der Nieuwe Grondwet; Brengen ttr algomcene keonis, dat do lijsten der persoDin, die tot het verkiezen vau leden van de Tweedo Kamer der S'aten-Generaal, van de Frovin- oiale 8t?.ten en van den Gemeenteraad bevoogd zjjr, op lieden zijn vastgesteld cn gedurende de eerstkomende "veertien dagen voor een ieder ter inzege nodeigoleg 1 «jjn op do Plaatselgke Secretarie, lorwgl oen exem plaar van elk dier lijsten is aangeplakt op de kloiDe pers van bet Iitadhuie en ieder persoon bevoegd tot uitoefening van bot kiesrecht gerechtigd is bij x>Dgezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in te dienen binnen don tijd van veertb n dagen. Voorts wordt bekend g maakt, dat eene opgavo Van de personen, die van de lijsten zgn geschrapt, Snode op do kleine pers van het Baadhuis is aange plakt mot vermelding van de oorsaken, waarom zij daarop niet meer voorkomen. Burgemeester en Wothouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 14 Maart 1896. E. KIST, Secretaris. Het onderwas aan de „Industrieschool" Blhier zal gegeven worden, voor de nuttige en fraaie handwerken en het kunstnaaldwerk, düor do leraressenM. L. Dijkman, C. Byle- veld, C. Koopmans van Boekeren en E. W. Van 't Hooft; in den slöjd arbeid door mejuffrouw C. Koopmans van Boekeren; het teokenen en aanverwante theorievakken door den leeraar W. J. Lampe; het boek houden, bandelsrokenen en handelsrecht door den leeraar A. H. Van den Oever. Delessen zullen aanvangen na de a. s. Paaschvacantie, op een nader te vermelden dag en uur. Verder zie men de advertentie, voorkomende in dit noramer. De uit6lag der in geheime zitting door den gemeenteraad van Sassenheim gehouden besprekingen over het kohier v*n den hoof delyken omslag is, dat het kohier werd vast gesteld op een som van 2305. In de op jl. Donderdag gehouden ver- gadering van de Afdeeling Rfjnsburg van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur werden voor de algemeene vergadering op 28 Maart a. s. als afgevaardigden gekozen een bestuurslid en de heer H. Hogowoning Cz., terwijl als secundus zal optreden de heer W. v. d. Eykel Jacz. Na atloop van de ver gadering werd de gebruikelijke verloting gehouden, waarbij als winners in aanmerking kwamen de heeren K. v. D.lft Dz., W. v. d. Vijver, P. v. Iterson, D. v. Egmond Nz. en A. v. d. Eykel Jz. Volgens de nu gesloten lijsten is het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad te Rijnzaterwoude 43. Ook de kiezerslijsten der gemeente Lisse zjjn thans door den burgemeester gesloten. Even.Js by de voorloopige vaststelling be draagt het aantal kiezers 267. Do loteling J. Van der Haven, uit de gemeente Tc-r-Aar, die den 9Jen Maart jl. voor den dienst der nationale militie is ingelijfd, is door Gedeputeerde Staten ongeschikt be vonden; zij hebben hem dus van den dienst vrijgesteld. De houder van het aan de beurt liggende hoogere nommer zal ter inlijving worden opgeroepen. Te Woubrugge is de heer H. De Boer, hoord der Chr. school, voornemens, in den avond van Woensdag 25 dezer, in het school gebouw eene lezing te houden over „Begin selvastheid in de Opvoeding", welke lezing door ouders van schoolgaande kinderen en verdere belangstellenden in Chr. onderwijs kan worden bijgewoond. Mej. A. J. Spier, onderwijzeres aan de Chr. school te Woubrugge, is in geiyke be trekking benoemd te Naaldwijk. Op aandrang van den commandant der brandweer en den hoofdcommissaris en de commissarissen van politie te 's-Gravenhage zal daar ter stede een verzekeringsfonds voor brandweer- en politie beambten worden opge richt. H. M. de Regentes heeft reeds eene som van ƒ200 beschikbaar gesteld. Er is, behalve de bijdrage van de belanghebbenden, ƒ1000 per jaar nog noodig om bi] overlijden aan de na te laten betrekkingen eene uitkee- ring van ƒ200 te verzekeren. De „Vereeniging voor hooger onderwijs te Amsterdam" is voor de helft en de „Kerke lijke Kas" aldaar voor de wederhelft erfge naam geworden van de nalatenschap van mej. de wed. Schaperkötter, geb. Van Raap, te Amsterdam overleden, nadat eerst eenige legaten voor chr. philanthropic en lager onder wijs zullen zijn uitgekeerd. Te 's-Gravenbage is overleden de gepens. generaal-majoor der artillerie jhr. H. v. d. Meer de Walcheren. Het Utrechtsch Studentencorps heeft met bijna algemeene stemmen besloten het Iniologisch Studentencorps te Delft niet te erkennen. Te Deventer zal de firma H. Burgers overgaan in een naamloozo vennootschap: „Eerste Nederlandsche Rijwielenfabriek". Het maatschappelijk kapitaal is groot ƒ400,000. Het plan bestaat aldaar een fabriok op te richten, waarin, naarmate meerdere volledige werkkrachten aangekweekt worden, tot 5000 wielen per jaar vervaardigd kunnen worden. Door de Algemeene Spaarkas te Zutfen, als behoerende de David-Evekink stichting, zullen binnenkort aldaar weder 21 arbeiders woningen worden gebouwJ, waarvoor de gron j tegen een matigen prijs door de gemeente is verstrekt, onder voorwaarde dat het gebouwde, wjt het uitwendige aangaat, aan de goed keuring van het dagelijksch bestuur zal zijn onderworpen. De David Evekink-stichting bezit reeds een 70 tal arbeiderswoningen, die tegen ƒ1.25 per woning worden verhuurd. De inschrijving is opengesteld op 1000 aandeelen ad ƒ1000 van de te Amsterdam te vestigen „Nederlandsche Algemeene Ver- zekerings-Bank," ten doel hebbende het sluiten van verzekeringen op het leven, tegen onge lukken en zi kte. Op de aandeelen wordt voorloopig 10 pet. gestort. Als directeur treedt, de heer H. Mellema op. Deze week had te Gouda eene algemeene vergadering plaats van kleedermakersvereeni- gingen, met het doel een Algemoenen Kleeder- makersbond tot stand to brengen. Aan deze uilnoodigi.ig haddon gehoor ge geven de afd. Den Haarf Amsterdam, de R. K. KloedermakcrsgezcUenvereeniging „St. Marti- nus", te Amsterdam, Arnhem, Rotterdam, Groningen I en II, Purmereni, Hekendorp, Woerden, eenige particulieren uit omliggende plaatsen en de heer Versluis, vertegenwoor digende de patroonsvereeniging, gevestigd te Amsterdam. De ontworpen statuten konden de goedkeu ring der vergadering niet wegdragen. Nadat een bestuur was gekozen, werd be- piald dat de eerstvolgende algemeene verga dering to Utrecht zal worden gehouden io de maand Juli of Augustus, zijnde het slappe seizoen voor het vak. Om in de behoeften der Kerk te kun nen voorzien, worJt te Gorredyk een hoofde lijke omslag geheven over de leden en over hen, die gerekend worden lid te zfln der Nod.- Herv. Kerk aldaar. Vele aangeslagenen wei geren echter om den omslag te betalen. Thans is de inning opgedragen aan een deurwaar der; blijft men weigerachtig, dan zal tot eene vervolging worden overgegaan. Onder de na- latigen bevinden zich personen, die niet alleen geen lidmaat, maar die ook niet gedoopt zijn. Dezen moenen niet belastingplichtig te zijn. De Koninklijke West Indische maildienst heeft in 1895 op 17 uit en thuisreizen een winst gemaakt van 363,460, latende, na ver schillende inschrijvingen, waaronder 160,000 op de stoo nschepen, een voordeelig saldo van 167,931, waarvan 8 pet. dividend op de aandeelen zal worden uitgekeerd. Op 1 Janusri 1896 bedro.'g het assurantie- fonds 222,089, het reservefonds 59,688 en bet ondersteuningsfonds voor het personeel ƒ17,155. Als buitengewone ontvangst is te vermelden een som van 15,000 voor ontvangen hulp- loon wegens het verleenen van assistentie door het stoomschip „Prins Willem IV van de Maatschappij j aan den AmerikaaLSchen steamer „City of Para." Bloemencorso te Overveen. Omtrent het bloemencorso van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijders Bond, op 12 April te Overveen te houden, deelt cDe Kampioen" o. a. mede, dat de regerings commissie zich voorstdt den stoot te ver doelen in 5 afdeelingen, cn wel: lo.de A. N. W. B. met z\jne verschhlondo commission; 2o. het racen; 3o. het clubleven en de sport- broederschap; 4o. het toerismo; 5 de rijwiel handel. Het spreekt vanzelf, dat men deze afdeelingen nog niet geheel uitgewerkt heeft; een Jilsine schets van de wijze, waarop som mige leden der commissie z:ch voorstellen deze afdeelingen te vormen, zal een goede leiddraad z(jn voor hen, die tot het wel slagen van dit feest wenschen mede te werken. De stoet zal worden geopend door een heraut te paard, dragende het Bondsvaandel. 2o. Versierde landauers, waarin het Dage- U ksch Bestuur van den A. N. W.-B. en de leden der Regelingscommissie. 3o. De Char-a-bancs van de Bloemendaalscho tram, waarop de kapel van Oud-Holland, met den beroemden Wolf als kapelmeester. 4o. De verschillende commission in den Bond, en wel: a. de rechtsgeleerde commissie; b. de record-commissie; c. de commissie van rijbewijzen; d. do wedstrijd-commissie; e. de commissie van roglementsherziening; t\jdwaarnemers; allen symbolisch voorgesteld, waarschijnlijk in zegewagens. 5o. „De Kampioen", orgaan van den Bond, voorgesteld door een ten strijde toegerusten ridder uit de middeleeuwen, omgeven door zijn schil iknapen. 6o. Militaire wielrijders in uniform. 2de Afdeeling: „Het Racen". Onze Hollandsche weg- en baanracers, versierd met alle door hen verworven eere- teekens, worden allen uitgenoodigd aan deze afdeeling mede te werken. Zoo mogelijk zal voor het amateurisme en professionalisme eene geestige voorstelling worden gezocht. 8de Afdeeling: „Sporlbroederschap". Tot doilneming hieraan worden geïnviteerd alle clubs, terwijl ook personen, die niet tot eene wielrijdersvereniging behooren, doch zich tot groepen hebben gevormd, in deze afdeeling worden toegelaten. Men kan o. a. daarstellen: a. groep ridders, in tricot en wambuis, gewapend met speren, waaraan schilden, bevattende elk een letter, te zamen uit makende den naam der club, gerangschikt in volgorde; b. de Papa van Daisy Bell met gevolg c. een bruiloft uit den tijd van het Directoire; d. de verschillende perioden van het rijwiel van af de meest primitieve rijwielen tot den quadruplet toe, bemand met elkander opvol geilde geslachten; enz, enz. éde Afdeeling: „Het Tourisme." Zegewagen van den A. N. W. Bbevat tende allegorische voorstellingen, betrekking hebbende op goede wegen, de yjwielbelasting, een en ander bekroond met een wegwijzer en een waarschuwingsbord. Deze zegewagen wordt voorafgegaan, om stuwd en gevolgd door de Bondsleden, die niet in een club of groep medewerken, doch alleen of in combinatie met één of twee heeren of dames volgens eigen initiatief aan den stoet wenschen deel te nemen. 5de Afdeeling: „De Rijwielhandel." Dat dit gedeelte van den stoet een reclame optocht zal worden in den letterlijken zin des woords, is zeker wel onnoodig hier op te merken. Tot leden der voorloopige regelingscommis sie zijn benoemd de heeren A Koolhoven te Overveen, J. B. H. Bruinier, C. M. J. Muller Massis, Jan Feith en L. H. Daniëls te Am sterdam, C. A. Schröder te N.-Amstel, J. A. Lei.pen te Haarlem en P. N. Bijvoet te Overveen. Gemengd Nieuws. Blijkens in dit nommer voorko mende advertentie zal vanwege de „Practischo Ambachtsschool" alhier in de maaDd Juni a. s. eene verloting worden gehouden van door de leerlingen vervaardigde voorwerpen "Wjj ver nemen dat de hoofdprijs bestaat uit een eet kamerameublement, bestaande uit een eiken tafel met 6 stoelen en een dientafel; de tweede prijs uit een notenhouten buffet met onder- en bovenkast, en dat er voorts zijn: mahonie houten linnenkasten, dames schrijf- en toilet tafels, salon- en andere tafels, commodes en waschtafels, muziekkastjes en pianostoeltjes, kamerbloemstandaards, speeltafeltjes, tuin meubelen, enz. Uit Katwijk aan Zee wordt van 20 Maart gemoldDoor de visschersvloot werden deze week besommingen van 20 tot ƒ150 gemaakt. Vischprijzenkl. tarbot 2 a ƒ3, griet ƒ1 a 2.50, tong 40 a 80 ct., bunschol 15 a 30 ct. per stuk; schol ƒ4.85 a 7, gr. kokant 4.10 a ƒ6.80, scharren ƒ3 a 4 30 per mand. Voor 31 manden garnalen werd 3 a ƒ6.30 per mand besteed. De bloem bollenkweekers in Haarlems omstreken hebben, zoodra de bollen zich boven den grond vertoonen, vaak met allerlei tegenspoed te worstelen. Niet alleen dat het weder hun soms leelyke parten speelt, maar ook allerlei gedierte aast erop; vooral de hazen zijn verzot op de jonge spruitjes der krokussen. Indien de Jachtwet nu maar toeliet, dat ieder op zijn eigen ter rein meester was over het wild; maar de kweekers zijn nu aan alle kanten gebonden en moeten met zeer veel onkosten hunne velden trachten te beschutten. De heer De Kanter, lid der Tweede Kamer, heeft zich indertijd voor doze zaak zeer veel moeite gegeven, maar tot dusver zonder vrucht. Te Lisse hebben onlangs eenige kweekers, wier gronden gelogen zijn naby het wil Tyke landgoed „Keukenhof", aan de eigenaresse d tarvan, baronesse Van Pallandt, gevraagd door draadwerk het wild in hare bosschen te houdendoch op dat verzoek werd af wijzend beschikt, hetgeen verwondering raag wekken, wyi de stroopery nu natuurlijk zeer toeneemt en menig stukje wild gesnapt wordt. Naar eene wijziging in de Jachtwet wordt in deze streken zeer verlangend uitgezien. Losloopende groote honden richtten de laatste weken, naar men tevens meldt, veel schade aan in de bloembollen van Kennemerland. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Uitgeest waren drie adressen daarover ingekomen en werd verscherpt toe zicht toegezegd. Gistermiddag had in de Willems straat te Amsterdam een vechtpartijtje plaats tusschen man en vrouw, waarbij eerstge noemde van zijn wederhelft een prik met een vork ontving, die hem noodzaakte zijn gezicht in het gasthuis te laten verbinden. in „Laat my den hoed zienl" riep Jane, zich met de ellebogen een weg banend; „wellicht kan ik dien herkennen." Zij had den hoed uit de handen van den agent gegrepen en met een gil van ontzetting acbreeuwde zy „Dat is de hoed van mijnbeer I Ik dacht het reeds te zien aan den breeden rand. Zie gnaar, Lier staan zijn naam en adres." Zij trok de strook leder weg, die in den hoed was gehecht, en toonde het visitekaartje van den heer Swainson. „Waar is uw heer dan?" vroeg de politie agent. „Dat wilde ik juist weten," antwoordde Jane; „den heelen nacht is hy niet thuis geweest." De agent speurde een geheim, dat wellicht tot bevordering kon leiden, en de kleine groep drong zich zoo dicht mogelyk om het drietal. „Dus is hij den geheelen nacht niet thuis geweest? Was üy dan ergens op bezoek?" „Tot tien uren is hy by my geweest," ant woordde L3Dgley. „Waar woont gy?" „Hier vlak by!" „En is hy dezen weg gegaan, nadat hy uw huis had verlaten?" „Ja, ik bracht hem een eind." .En waar hebt ge hem dan verlaten?" „Even vóór het kanaal." De agent zag Langley wantrouwend aan. „Hm, een geheimzinnige verdwyning," bromde hy; „hier is zijn hoed, maar waar is hy zelf?" Een dreigende blik naar Langley vergezelde deze diepzinnige vraag. „En waar is myn zuster Madge?" riep Rose; „kon ik haar maar vinden 1" „Is er een meisje óók verdwenen?" vroeg de agent. „Myn dochter, Madgo Langley." „Dus een dubbel geheim I We moeten be ginnen met het kanaal af te dreggen." Bleek en bevend stonden vader en dochter toe te zien; twintig minuten duurde het eer het lichaam van een man met veel moeite en inspanning werd omboog gehaald. „Het is mynheer 1 Het Is mynheer I" riep Jane, de handen ineenslaande en in schreien uitbarstend. Langley zag, dat het gelaat opgezwollen en doodsbleek was; het dunne, natte haar kleefde met geronnen bloed aan het achterhoofd en de slapen, straaltjes bloed sypelden langs het gelaat. Het was een ontzettend, weerzin wekkend schouwspel. „Myn Hemel! Hot is Swainson!" riep Langley uit. En Rose by de hand grijpend, dia met afgewend gelaat naast hem stond, zeide hy: „Kom, ga mede, myn kind, dit is geen scbouw8pel voor u." Hy trok haar mee, het pad langs tot in de keuken; toen liet hy zich in een stoel vallen, steeds mompelend: „Afzichtelykl Ontzettend 1" Alec, die geduldig hun terugkomst had afgewacht, kwam zacht naar Rose toe, die ve vuld was van wat zy daareven had aan schouwd Gisteravond had hy nog gezonden opgewekt met hen aangezeten I Zy voelde Alecs armen om haar hals. „Is er iets met Madge gebeurd?" fluis terde hy. „Neen, Diet dat wy weten!" „Maar waarom voelen uw handen dan zoo koud en waarom weent ge dan?" Rose was te bedroefd, om te antwoordenzy sloot het kind in haar armen en snikte alsof haar hart zou breken. Sprakeloos zat het beroofde gezin by elkaar; hun droefheid was te groot, om zich in woorden te uiten. Plotseling wordt de deur geopend en treden twee mannen binDen; één van hen legt de hand op Langley'8 schouder. „In naam der Koningin arresteer ik u als de moordenaar van Marcus Swainson," klinkt bet koud en bevelend. Rose wierp zich aan haara vaders borst en toen de mannen trachtten haar vingers los te maken, viel zy bewusteloos op den grond. Geboeid werd Langley medegevoerd tus schen de beide agenten, buiten wachtte een rijtuig en een halfuur later zat hy in een stikdonkere cel. Anthony Langley's zaak kwam voor den rechter, belangrijker verhoor dan zelfs ouden van dagen zich konden herinneren ooit te hebben bygewoond. In het laatst van Januari, op een bitter kouden morgen, kwam zyn zaak voor en op de vraag of hy de moordenaar was van Marcus Swainson, ant woordde hy met vaste stem: „Ik ben onschuldig." Ademloos hoorde de saam- gestroomde menigte deze bekentenis aan. Da beroemde advocaat Newlyn, dlo kort geleden met een schitterend pleidooi een wanhopige zaak gewonnen had, las het volgende voor: „De gevangene Anthony Langley was in groote financiëole moeiiykheden, nu vier weken g6ledeD, getuige dazen brief, door hem aan Swainson geschreven, waarin de volgende zin voorkomt: „Ik hoop, dat gy my die gunst zult toestaan en daardoor een ongelukkig man voor wanhoop bewaren; met inspanning van alle krachten houd ik het hoofd boven water," en vervolgens den geheelen inhoud van den brief. „Daarop bezocht de gevangene don heer Swainson," ging de rechtsgeleerde voort, „en volgens het getuigenis der dienstbode, die, naar oud gebruik, door het sleutelgat luis terde, was het onderhoud allesbehalve vriend- schappeiyk. De heer Swainson weigerde pertinent den heer Langley te. helpen. Deze verliet thans in boosheid het huis, de deur hard achter zich dichtslaande. Den volgenden dag scbynt de gevangene doorgebracht te hebben met te trachten het geld ergens in de City ter leen te krygen, doch daar hem dit niet gelukte, heeft hy des avonds den heer Swainson naar zyn huis weten te lokken. Welke middelen hy daartoe in het werk s e e zyn ons nog niet bekend; oen halfuur te voren kwam de ongelukkige aan het huis van zyn moordenaar, in Harbour-Street, Peckham. Dienzelfden avond heeft op de gevangene gewacht iemand, genaamd Wray; deze persoon is niet het huis binnengegaan, maar heeft den beschuldigde buiten opge wacht. Hier hebt gy een plan van hot huis en de ligging I" Der rechtbank werd een zorgvuldig beteekend stuk karton overhandigd. „Gy ziet," vervolgde de heer Newlyn, „dat het huis twee ingangen heeft, iets wat Wray klaarblykeiyk niet heeft geweten, daar by ar.der3 ook iemand aan de achterdeur op wacht zou hebben gezet. Die achterdeur komt uit op een pad, dat naar het kanaal voert. De beschuldigde, wetonde dat Wray aan de voordeur op hem wachtte, ging dien avond de achterdeur binnen. De heer Swainson bleef een gedeelte van den avond in gezelechap van den heer Babbs, als we ten minste het getuigenis van den blinden knaap en zyn zuster, des heeren Langley's kinderen, kunnen aannemen. Met den gevangene verliet de heer Swainson het huis, door de achterdeur, wat my zeer vreemd voorkomt. Zooals ik u daar even zeide, leidt dat pad naar het kanaal. Voorwaar een verzwarende omstandigheid voor den beschuldigde." Deze boog het hoofd en zuchtte hoorbaar. fWordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 13