N«. 11064. ©ondjBrdag IQ Maart. A0. 1896 dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden. 18 Maart. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post2 s 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Op initiatief van alhier gevestigden en met medewerking van elders wonenden hebben eenigen der docenten in Leiden besloten tot het oprichten van eene .Industrieschool voor Meisjes" in den trant van de te Amsterdam, Botterdam, 's-GraveDhage en andere gemeenten sedert jaren bestaande Industriescholen. In eene vergadering, dezer dagen alhier gehouden, tot welker bijwoning een zestal docenten was uitgenoodigd, werd een voor loopig plan van statuten behandeld en aan eene commissie opgedragen, in verband met de door de vergadering genomen besluiten, do statuten te redigeeren. De leden dier com missie waren de dames: M. L. Dijkman, C. Byleveld, C. Koopraans Van Boekeren, E. W. Van 't Hooft; alsmede de heeren W. J. Lampe en A. H. Van den Oever. Deze commissie heeft zich thans van die opdracht gekweten, zoodat weldra een tweede vergadering belegd en tevens een bestuur zal benoemd worden. Blykens de ontworpen statuten zal de „Industrieschool" gevestigd zyn te Leiden en ten doel hebben: meisjes op te leiden in de vakkon van handarbeid en nijverheid. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft den heer P. J. Groen alhier, uit het door den gemeenteraad vast gestelde dubbeltal, benoemd tot zetter van 's Bijks directo belastingen voor de gemeente Leiden, in de plaats van don heer J. Filippo Hz., aan wien, op verzoek, eervol ontslag is verleend. Onze geachte stadgenoot de heer C. B Duyster Jr., op muzikaal gotied vooral wel bekend, zal den lsten April a. s. alhier 25 jaren als org-mist gevestigd zijn en wel van 1 April 1S71 tot 31 Augustus 18S5 in de Doopsgezinde kerk en van 1 September 1885 tot hoden in de Pieterskerk. De overgangsexamens der leerlingen van het genootschap „Mathesis Seientiarum Geni- trix", in het gebouw der Hoogero Burger school op de Pieterskerkgracht, van den win- tercursus 1895 -1896, zijn geregeld als volgt: Maandagavond 23 Maart: le kl. A. en B. Taalkunde v. 7 7yau. Ie B. en 2e kl. B. Geschiedenis 7,/a 8 2o A. en B. Stel en Meetkunde t 8-87» 4e A. en B. Werktuigkunde 81/, 9 Dinsdag-avond 24 Maart: le kl. A. en B. Cijferkunde v. 7 7!/2u. 3e A.en B.Cijfer-Stel-en Meetk. 77,-8 4e A. en B. Natuur-en Scheik. 8 87»» 4e A. en B. en 5e kl. Beschr. Mottkunde en Perspectief 87» 9 De mondelinge eind-examens zullen worden afgenomen Maandag 30 en Dinsdag 31 Maart, telkens des avonds te 7 uren. Yan de hand van dr. D. De Loos, direc teur der Hoogero Burgerschool voor Jongens alhier, wiens in het Fransch gestelde geschrif ten over ons hooger en middelbaar onderwijs in den vreemde veel belangstelling hebben gewekt, is thans een dergriyke brochure over het lager onderwijs verschenen. Hiermede is het werk van den heer De Loos voltooid, dat thans het onderwas in Nederland in zijn ge- heden omvang omvat, met uitzondering van enkele instellingen voor een bijzonderen tak van onderwijs. De brochure, welke tot titel voert: „Orga nisation de l'enseignement primaire dans le royaume des Pays Bas", is niet in den han del; wie een exemplaar wenscht, wordt ver zocht zich tot den schrijver te wenden. Mej. C. Gripekoven, directrice eener Zang school alhier, zal ook te Schiedam een cursus in solozang openen. H. M de Koningin-Regentes had Maan dag aan Haar tafel vereeDigdmr. Fock Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; mr. Koest, burgemeester der residentie, en baronVan Wassenaer van Kosande, kamer heer in buitengewonen dienst van de Koningin. H. M. de Koningin-Regentes bracht gister- namiddag te drie uren een bezoek aan het St.-Nicolaas gasthuis, in de Oude Molstraat. Het gebouw, oorspronkelijk bestemd ge weest tot passantenhuis, is in 1385 gesticht door graaf Albrecht van Beieren en is sedert het begin van deze eeuw ingericht tot huis vesting en verzorging van bejaarde juffrouwen, lidmaten der Ned.-Hervormde gemeente. H. M. was vergezeld van hare hofdame baronesse Van Ittersum; zy werd ontvangen door de heeren baron Yan Herzeele, president- regent; graaf Van Limburg Stirum Noordwyk, regent, beiden met hunne dames, regentessen. en door de heeren Yan der Mark, rentmeestei Coenraads, directeur, en door de directrice, xn j. Krulder. Onder hun geleide bezichtigde H. M. allereerst de voorhanden oudhedenporselein, glaswerk, enz. Vervolgens doorliep zij het geheele huis. In de eetzaal reikte de Vorstin onder een har teiyke toespraak aan ieder der vier en twintig inwonende juffrouwen een bloemruikertje uit. Vooraf had H. M. uit handen van de oudste inwonende, een 87-jarige, een fraaien bloem ruiker aanvaard. Met belangstelling vroeg H. M. verschillende inlichtingen. Het uitvoerend comité van de commis sie tot het aanvragen van concessie voor een viaschershaven te Scheveningen heeft met algemeene stemmen besloten tot samenroe ping van eone buitengewone vergadering der commissie zelve op Maandag 31 Maart a. s. ter behandeling van de vraag wat haar naar aanleiding van het ongunstig praeadvies van B. en Ws. in zake de havenquaestie te doen staat De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben benoemd tot rap porteurs de heeren: Kahusen, Van Nispen tot Pdnnorden, Schimmelpenninck, Godin De Beaufort en Nebbens Sterling over de eerste groep aanhangige wetsontwerpen betreffende de geldleening voor Suriname; hot West-Indi sche Mailcontract en de regeling der perso- neele belasting; de heerenBergsma, Engelberts, Van Marle, Kist en Van Boneval Faure over de tweede groep, waartoe o. a. behooren de wetsvoor stellen omtrent de grensregeling Amsterdam- Nieuwer-Amstel; voorschotten voor stoom- tramaanleg; het gebruik van atoomtoestellen den Militairen Pensioenraad; de inundatie- wet; het voorstel Gerritsen betreffende den eed en de regeling der gerechtskosten in strafzaken. Zondag werd te Delft het nieuwe kerk gebouw der Kemonstrantsche gemeente op plechtige wijze ingewijd. Het gebouw is ont worpen en gebouwd onder leiding van den architect den heer L. Couvóe door den aan nemer A. Scholier, beiden te Delft. Bij den bouw is hier en daar gebruik gemaakt van in zicht gelaten metselsteenen, wat met het gladde betimmerde en onbeschilderde plafond den indruk geeft van een eenvoudig Protes- tantsch kerkgebouw. Boven den predikstoel is een galerij uitgebouwd met balustrade, om daarop later een nieuw orgel te plaatsen. Do kerk bevat ongeveer 300 zitplaatsen. De plechtigheid nam een aanvang met een rede door den predikant dier gemeente, ds. G. Buisman. Tusschen de rede deed het zang koor zich enkele malen hooren. Treffend vooral klonk de „Morgenbede", waarin mevr. Nassau NoordewierReddingius den solo vervulde. Na de rede van ds. B. beklom dr. Jorissen van Rotterdam den predikstoel en sprak den heer B. en de gemeonte toe. Bü koninklijk besluit ls aan den ontvanger der dir. belast, en acc. J. L. Van Gennep, te Voorburg c. a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen. Mr. P. Brooshooft, laatstelijk hoofdredac teur van de „Locomotief," thans hier te lande (in Den Haag) vertoevende, zal met 1 Juli optreden als medewerker aan het „Bataviaasch Handelsblad." Het departement Haarlem van de Maat schappij van Nijverheid beraamt plannen tot het geven van een waterfeest op h.t Spaarne in Juli in combinatie met de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Maatschappij te Haarlem. Op 11 dezer heeft te Brigrado de onder- teekening plaats gehad van een verdrag tus schen Nederland en Servië tot wederzydsche uitlevering van misdadigers. Sts.-Ct Mevr Betrsmans zal weer optreden en wel in „Dora", van Sardou, in een voorstelling, te Rotterdam te geven door de „Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten" voor de leden der afdeeling-Rotterdam van het „Tooneel- verbond." Mej. Klein zal de titelrol vervullen. In zijn eergisteren gehouden vergadering stond de Raad der gemeente Zwolle f 140 toe, om daarvoor de kinderen van de 3 scholen voor kosteloos onderwijs met Paschen te ont halen op paascheieren en krentenbrood. Door mevr. de wed. Herklotz-Suermondt, overleden te Rotterdam, is aan de Weesin richting te Neerb03ch een legaat besproken, groot f 1000, vrü van successierechten. Algemeen he ft men zich in de afdee lingen der Eerste Kamer kunnen vereenigen met het wetsontwerp tot goedkeuring van het contract met den Kon. Weri-Indischen Mail dienst wegens het uitvoeren van eene vaart van Amsterdam naar Paramaribo en Curasao en terug; terwijl ook geen bezwaar bestond tegen de wetsontwerpen betrekkelijk de grens- verandering tusschen de gemeente Utrecht eenerzyds en de gemeenten De Bilt, Jutfaas en Oudenrijn anderzijds; tot bekrachtiging eener provinciale hoffing in Zeeland en tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Groningen. De minister van buitenlandsche zaken bericht het volgende in de Staatscourant van 18 dezer: Handelaren en fabrikanten, belang hebbende bij den handel met Britsch Indië, kunnen zich van nu af in betrekking stellen met den heer G. D. Advocaat, benoemd consul te Calcutta, adres Ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage. Genoemde heer zal daaren boven aan hetzelfde adres voor belanghebben den te spreken zijn op Maandag 30 Maart 1896, van 10 tot 4 uren. Te Groningen is op 55-jarigen leeftijd overleden de heer C. Van Heel, lid van den gemeenteraad. Zooals bekend, is besloten het krank zinnigengesticht te Rotterdam met 1 Mei op te heffen. Waar echter blijkt dat het gesticht met dien datum nog niet geheel ontruimd zal kunnen zijn, stellen B. en Ws. aan den gemeenteraad voor niettemin te bepalen dat na 1 Mei geen nieuwe patiënten meer wor den aangenomen en dat de evacuatie der aanwezigen zooveel mogelijk zal worden be vorderd. Aanvankelijk was men van oordeel, dat het gewenscht zou zijn te Rotterdam toch eon o jservatie station of doorgangshuis te be houden en daartoe een deel van het tegen woordige gebouw te bestemmen. B. en Ws. achten het echter beter nu ineens tot ophef fing te besluiten en later naar gelang der behoefte maatregelen te nemen. De uniforme bepalingen voor het ver voer van kinderen op de Nederlandsche spoorwegen zijn door de Regeering goedge keurd, met dien verstande, dat de bepaling voor het vervoer van óón kind zoodanig worde aangevuld, dat op de plaatskaarten voor heen en terug geen vermindering van vrachtprijs wordt toegestaan. Door cie spoorwegen zullen, by het in wer king treden der aldus aangevulde nieuwe bepalingen voor het vervoer van kinderen, tevens de plaatskaarten enkele reis algemeen zoodanig worden ingericht, dat zy in tweeën kunnen worden gesplitst, zoodat de helft daarvan kan worden uitgereikt aan één kind, dat voor den halven vrachtprijs wordt vervoerd. Omtrent de voorgenomen uniform-ver andering by het leger deelt men aan het „H. Dagbl." mede, dat de snit der kloeding ook wat de broek betreft een belangryke wyziging ondergaat. Schako en politiemuts komen te vervallen, om plaats te maken voor een eenvoudig, meer practisch hoofdtooisel. Halssnoeren en schouderpassanten ver dwijnen; tressen als by onze ryksveldwacht en schouderlappen komen in do plaats. De uitmonstering der kleeding is rood. Te Drift is door oud leerlingen en leer lingen van den heer A. Huet, hoogleeraar aan de Polytechnische School, dezen een diner aangeboden. Het aantal aanzittenden bedroeg vyf en zeventig. Rotterdamsche Bank. Naar men ver neemt, zal het dividend over 1895 worden voorgesteld met 67» pCt. De Vereeniging van rectoren en conrec toren aan Nederlandsche gymnasiën houdt Woensdag 8 April te elf uren voormiddags een byeenkomst in „Krasnapolsky" te Amster dam, ter bespreking van het vraagpunt: Moet de vraag, of het van belang is voor de studie der oudo en nieuwe letteren, zoo ook voor die der geschiedenis en aanverwante vakken, dat er op gezette tyden in ons vader land congressen worden gehouden, bevesti gend worden beantwoord? Zoo ja, zyn die congressen mogeiyk? Inleider dr. A. W. Van Geer. Op 8 April a. 8. kunnen weder volon tairs geplaatst worden by het Instructie bataljon te Kampen. Ouders en voogden, die hunne zonen of pupillen wenschen geplaatst te zien, moeten zich intyd8 wenden tot den commandee renden officier van genoemd bataljon, onder opgave van den geboorte datum en de lengte van den adspirant. By de aanvrage moet tevens worden ver meld of de adspirant wenscht to worden aan genomen voor het leger hier te lande of voor dat in Oost-Indië. Het voornemen bestaat het nieuwe station te Groningen op den 16den April voor den pr'dieken dienst open te stellen. Het stoomschip „Admiral" vertrok 15 Maart van Zanzibar naar Rotterdam en Ham burg; de „General", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 15 Maart van Marseille; de „Kanzier" vertrok 14 Maart van Zanzibar, via de kustplaatsen, naar Duroan; de „Spaarnuamvan Nieuw-York naar Rot terdam, met 29 kajuitspassagiers, passeerde 17 Maart Lizard; de „Prins Willem II" arriveerde 17 Maart van West-Indië te Nieuw-York; de „Bundesrath'van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 16 Maart te Port Said; de „Veendam" arriveerde 16 Maart van Rotterdam te Nieuw York. By koninklyk besluit i3 bepaald dat op 31 October 1896 de volgende garnizoensver anderingen zullen plaats hebben van het 2de regiment huzaren: het 3de en het 4de eska dron van 's-Hertogenbosch naar Roermond; van het 3de regiment huzaren: het 2de eska dron van Amsterdam naar 's Gravenhage, het 4de eskadron van 's-Gravenhage naar Am sterdam; van het 3de regiment veld-artillerie: de staf der 1ste afdeeling en de 1ste en de 2de battery van Roermond naar 'a-Hertogen bosch; de 3de battery \an Bergen-op-Zoom naar 's-Hertogenbosch. Met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ter-Neuzen J. Spaanstra, thans directeur van het telegraafkantoor te Amersfoort. Met ingang van 1 Mei a. s. aan W. F. Slegt, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkantoor te Bergen-op-Zoom. De Oost Indische ambtenaar met verlof J. A. Bonnerman, laatstelijk onderwyzer 3de kl. by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Nederlandsch-Indié, met ingang van 1 April 1896, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dionst ontslagen. Aan den officier van gezondheid 1ste kl. dr. K. A. E. Seipgens, op zyn verzoek, met 1 April a. s., eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Gemengd Nieuws. De zaak van den vleeschhouwer S., door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van meineed, zal Donderdag 9 April a. s. voor het gerechtshof te 's-Qravenhage in hooger beroep behandeld worden. Er zal een nieuw getuigenverhoor plaats vinden. De persoon A., die Zaterdagnacht in de Wagenstraat te 's-Gravenhage een heer mot een scheermes in het gelaat verwondde, is overgebracht naar het Huis van Bewaring. In een Egyptische duisternis was Zaterdag avond om ongeveer acht uren de gemeente Alfen a/d Ryn gehuld. Later is gebleken dat de gasvoorraad was uitgeput en het personeel der gasfabriek in diepe rust ver keerde. In de strafgevangenis te Rot terdam heeft gisteren in tegenwoor igheid van verschillende leden der rechteriyko macht eene proefneming plaats gehad met het stolsel- Bertillon. Een der vertrekken van het hoofdcommis sariaat van politie te 's Gravenhage wordt ingericht uitsluitend voor den dienst der lichaamsmeting volgens dit stelsel. Heden komen twee politie ambtenaren uit Rotterdam de inspecteurs van den opsporingsdienst te 's Gravenhage onderrichten. Onder de bootwerkers te Rot terdam is, gelyk men weet, eene werkstaking uitgebroken. Op alle ertsbooten werd na- tuuriyk na eene gemaakte afspraak het werk neergelegd. Dit bracht ook onder de overige bootwerkers (er zyn er te Rotterdam Diet minder dan 5000) eene groote gisting teweeg, doch de staking bepaalde zich tot bet werkvolk op de ertsbooten. Gedachtig waarschynlyk aan de ernstige wanordelykheden by de algemeene werksta king der scheep3sjouwers, nu even een jaar geleden, werden door de politie terstond maat regelen op groote schaal genomen, ten einde eventueel wanordelykheden tegen te gaan. Alles had echter een kalm verloopwel had den er op sommige plaatsen samenscholingen plaats en hielden by de ertsbooten de stakers de wacht, om te voorkomen dat daar lieden aan het werk mochten gaan, maar de politie behoefde niet handelend op te treden. De oorzaak der werkstaking is deze: Aan de ertsbooten is sedert eenige dagen eene lig plaats aangewezen in de nieuwe Katendrecht- he haven. Daar zyn groote electrische kra nen aangebracht, die de werklieden by den arbeid steunen, wat ten gevolge heeft, dat er by het overladen minder werkkrachten van menschen noodig zyn. De firma H. W. Muller en Co. beeft daarvan gebruik gemaakt om drie man u in jtr in eohe plut pUuisen dan anaers h.t geval is. By het lossen Maandag vaneen barer booten, de „Drott," had zy in het ge heel negen man minder aan het werk go- steld. Daarmede waren de bootwerkers niet tevreden; zy eischten dat er volle ploegen zouden worden aangenomen, en toen deze eisch werd afgewezen, weigerden de werk lieden den arbeid voort te zetten, niet alleen aan deze boot, maar ook aan alle andere booten. Reeds hielden de werklieden eene ver gadering, die ook door andere bootwerkers werd bygewoond. Het was eene talryke ver gadering. Besloten werd de staking te be perken tot óéne boot van de firma H. W. Muller Co., en voorts deze firma (die niet by de cargadoorsvereeniging aangesloten is, en ook overigens by de bootwerkers niet in een g09d blaadje staat) te boycotten. Er werd eene commissie benoemd, die waken zal dat door anderen op de bedoelde boot ge werkt worde. Op alle andere ertsbooten wordt het werk hervat en de stakers zullen worden schadeloos gesteld. Er waren er in de ver gadering ook, die tot eene algemeene staking wilden dryven. Zoo was daar o. a. ook d*e held der vorige groote werkstaking, Piet Sas, destyds in de Engelsche bladen genoemd „de koning eer Nederlandsche dokwerkers." Zyn advies vond echter geen ingang; de bezadigdheid zege vierde althans voorloopig. Intusschen heeft de geboycotte firma be sloten, hare ertsbooten naar Vlissingen te doen brengen, om ze daar te lossen. Op de Leuvehaven en op de Boompjes vorm den zich nu en dan groepjes, want losse werk lieden, die met yzerertstossing niet te maken hebben, mengen zich in de zaak en allerlei oude en jonge grieven worden opgehaald. De vaste ploeg, die op dit oogenblik bezig is de „Fagenheim", liggende aan het Ryn- spoor, voor rekening van de firma Muller Sc Co te lossen, zal order krygen, als haar werk gedaan is, de „Droit" te gaan lossen. Weigert zy, dan wordt zy ontslagen en zal de lossing aan zandwerkers, daartoe aan te nemen, wor den opgedragen. In het ziekenhuis te Rotterdam is overleden de 61-jarige man, die by den brand in de Doelstraat op 29 Februari jl. in het brandende perceel bewusteloos werd aangetroffen. Ook is in het ziekenhuis aan de bekomen wonden een steenhouwer over leden, die Maandag-avond op de Kruiskade van een vrachtwagen afviel, waardoor hy een schedelbreuk bekwam. Voor gladde strate n. Door de werklieden der gemeentereiniging te Haarlem is een wagen vervaardigd volgens Engelsch systeem, inhoudende een M3. zand, die, door een paard gutrokken, door de stad zal rydon om de straten daarmede te bestrooien. Met dezen wagen, die netjes en soli Je is afge werkt, werd gisteren in tegenwoordigheid van het college van Burg. en Weths., van cien gemeente-architect en eenige belangstellenden op het Prinsenhof een proef genomen, welke, naar de „Haarl. Ct." mededeelt, uitnemend voldeed. In enkele oogenblikken was de straat ter genoemde plaatse geheel mot zand belegd. Men verwacht by gladde straten van dezen wagen goede diensten. Gisteravond tegen halfelf word het Rembrandtplein te Amsterdam in op schudding gebracht door een hoogst treurige gebeurtenis. Een dame, mej. T. Sdie men nog een oogenblik te voren kalm over het plein zag wandelen, wierp zich vóór het café „Mille Colonnes" plotseling de pelerine van haar mantel over bet hoofd, haalde een zak- pistooltje voor den dag en loste eenige schoten op haar voorhoofd. Zy zonk on middel ïyk- ineen. Door voorbygangers en politie agenten naar het bureel van politie gebracht en van daar naar het gasthuis vervoerd, overleed zy binnen eenige oogenblikken. Sedert Vrydag wordt te Gro ningen vermist mej. R. W., onderwyzeres te Garmerwolde en by haar moeder te Groningen inwonende. Bulten de voormalige Steentilpoort, op den dyk van het Eemskanaal, heeft men eenige haar toebehoorende boekon gevonden, wat, in verband met haar moedeloosheid in den laatsten tyd, aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden, dat zy zich verdronken heeft. Ook een ezel wil heusch behau- deld worden; dat ondervond een groenten- venter uit de Watergraafsmeer. Toen by met zyn ezelkar langs de Weesperzyde te Am sterdam huiswaarts reed, ranselde hy Hansje onbarmhartig met een talhout. Ter hoogte van de Grensstraat liep het dier plotseling al balkende met groote sprongei

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1