Naar men verneemt, heeft de heer A. Kaptpn, te Gouda, zich tot de betrkken ge meente-besturen, dtykgraaf en hoogheemraden der Krimpenerwaard en andere autoriteiten gewend, met verzoek om, voor 't geval met 1 Mei a. s. de concessie voor den locaalspoor- weg Gouda Schoonhoven komt tovervallen, hem weder concessie te verleenen voor zjjn vroeger plan, voor een stoomtramweg Gouda Schoonhoven, waarvoor bi) indertijd een zeer igunstige overeenkomst had met de directie der Ned. Rijnspoorweg maatschappij. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is tot inspecteur bevorderd de hoer J. L. Huijsinga, adjunct-inspecteur te Utrecht. De lOdo jaarlijksche algemeene vergade ring van de "Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visschertj wordt te Amster dam gehouden op Maandag 13 April in het wAmerican Hotel". Op 47-jarigen leeftyd is te's-Gravenhage overleden de heer H. A. L. Ramp, oud assistent-resident der afd. Oosterdistricten van Celebes (Sindjai). Bij koninklijk besluit is aan den luite nant ter zee 2de kl. fl. T. Cox vergunning verleend tot het aannemen van eene particu liere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van een jaar, ingaande 1 April 1896, onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst. Pensioen verleend aanD. L. H. Van Bassen Jongbloet, ontvanger der directe belastingen, ƒ3000; M. Van Kooy, commies lsto kl. bij 'sRyks belastingen, f 460 'sjaars. In de vergadering van den Arnhemscben gemeenteraad werd Zaterdag het voorstel van don beer Moll, tot opheffing der stedelijke Bank van Leening, behandeld. De beraad slaging bracht geen nieuwe argumenten. Met 20 tegen 7 stemmen werd het voorstel verworpen. Mr. A. J. Enschedé, bibliothecaris-archi varis van Haarlem, is zeer ziek. Zijn toestand is zorgelijk. De 1ste luit. Römer, van het 4de reg. inf., benoemd tot kapt. bij het 3de reg. inf., komt in garnizoen te Berg en-op Zoom. Nader wordt bericht dat, indien tot eene uniform-verandering by bet leger mocht wor den overgegaan, do officiersuniform vooreerst pog ongewijzigd zal blijven. Het stoomschip „Basuto", van Amster dam en Londen naar Kaapstad, passeerde 13 Maart Las Palmas; do Cyclops" arriveerde 12 Maart van Amsterdam en Liverpool te Batavia; do „Oengaran," van Java naar Rot tordam, passeerdo 14 Maart Gibraltar; do „Prins Willem IJl," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 13 Maart Dungeness; do .Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Maart van Suez; de „Koningin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Maart Gibraltar; de „Schiedam" arriveerde 15 Maart van Niouw-York te Am sterdam; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Maart Perim; de „Ardjoeno," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 15 Maart to Southampton; de „Deu calion," van Java en Singapore naar Amster dam, passeerdo 16 Maart St. Catherine's Point; do „Prinsos Amalia," van Batavia naar Am sterdam, arriveerdo 15 Maart te Genua; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amster dam, passeerdo 15 Maart Dungonessdo „Sa- lak" vertrok 15 Maart van Batavia naar Rot terdam. Een commies-redacteur. Den gemeenteraad alhier deelon B. en Ws. mede dat hot noodig wordt geacht aan het ambtenaars-personeol ter secretarie een ambte naar toe te voegen met den titel van commies redacteur, zooals in de meeste andere groote gemeenten hot geval is. Reeds sedert lang is de behoefte gevoeld aan de hulp van een ambtenaar als boven bedoeld voor verschillende werkzaamheden als b\jv. het verleenen van bijstand aan com- missiön als anderszins, terwijl de werkzaam heden ter secretarie, zooals, zeggon B. en Ws., algemeen bekend is, in de laatste jaren telken jare bolangryk zyn toegenomen door de tot standkoming van verschillende wetten on ver ordeningen en door veranderde toestanden. Verder wordt gewezen op de werkzaam heden, die hot gevolg zullen zyn van de oprichting van het krankzinnigengesticht op „Endogeest". Krachtens de verordening op het beheer en bestuur van dat gesticht wordt de commissie van het gesticht bijgestaan door een secretaris, door Burg. en Weths. uit do ambtenaren ter Becretarie aan te wijzen. De werkzaamheden van deze commissie zullen uit den aard der zaak van eenigszins omvangrijken aara wozen en het zal bezwaarlijk wezen, de taak van secretaris dier commissie, ook met het oog op het tegenwoordig aantal ambtenaren, aan een van de bestaande ambte naren op te dragen. Men heeft alhier steeds getracht, het ambte- naarspersoneel zooveel mogelijk to beperken; van uitbreiding van het aantal is dan ook nooit sprake geweest, terwijl het totaal der jaarwedden en scbryfloonon te zamen genomen, sedort tal van jaren niet noemenswaard is gestegen. In de laatst verloopen dertig jaren heeft dat bedrag weinig verandering ondergaan. Het bedroeg in 1S65 ongeveer 10,300 en thans is op de begrooting voor 1896 uitge- trokkon 11,600 en zulks niettegenstaande in die dertig jaren eon golie.l veranderde toe stand is ontstaan, waardoor de omvang der werkzaamheden ton Raadhuize aanzienlijk is uitgebreid. Het komt B. en Ws. daarom voor, dat in dit onderdeel der administratie steeds de meeste spaarzaamheid is betracht, op grond waarvan te minder bezwaar kan bestaan om aan het betrekkelijk artikel der begrooting eenige uitbreiding te geven. Zij zouden de jaarwedde, aan de in te stellen betrekking verbonden, wenschen te zien vast gesteld op ƒ1500 per jaar en den te benoemen ambtenaar in functie te doen treden op 1 April a. s. Op grond van een en ander geven z(j in overweging, te besluiten dat oen bedrag van ƒ1500 per jaar op de begrooting beschikbaar zal worden gesteld, ten einde te kunnen over- gaaD tot de benoeming van een commies redacteur ter secretarie. De pacht der Stadszaal. Gelijk men weet, is door de Nederlandsche Bufifetmaatscbappij te Amsterdam, pachtster van de buffetten in de Gehoorzaal alhier, om de daarbij vermelde redenen, aan den gemeen teraad verzocht, de jaarlijksche pachtsom, thans bedragende ƒ3500, tot 1000 te verminderen en terugbetaling van het door haar aan do gemeente betaald schoonmaakloon, terwijl in een nader adres wordt aangeboden, de pacht na afloop van den loopenden pachttermyn met 5 jaren te verlengen tegen betaling van eene jaarlijksche pachtsom van ƒ1000. Tevens is door het bestuur der Afdeeling Leiden van de Yoreeniging „Vergunning" bij het mede hierbij overgelegd adres verzocht, op bovengenoemd verzook afwijzend te beschikken. Tot toelichting van enkele punten, in het verzoek der Buffetmaatschappij voorkomende, kunnen B. en Ws. het volgende medede len. Vooreerst wordt door bon, zooveel in hun vermogen is en voor zoover de bepalingen van het pachtcontract zulks gedoogen, zooveel mogelijk getracht eono voordeelige exploitatie bevorderlijk te zijn en zij zijn steeds bereid te dien aanzien op den ingeslagen weg voort te gaan. Dat adressanto by het aangaan van het contract in de verwachting verkeerde dat de pachtsom zou kunnen worden betaald alleen reeds uit do winsten van de exploitatie ge durende do kerinisweek, tot deze verwachting kunne de besprekingen met bet Gemeente bestuur geen aanleiding hebben gegeven Vermoedelijk wordt te dien aanzi n in het adres gedoeld op de meermalen gehoorde bewering dat do vorige pachter een groot deel van de destyds verschuldigde pachtsom 2550) zou kunnen dekken met do ont vangsten gedurende de kermisweek. Wat aangaat het beweerde niet toestaan van kermisfeesten, paardenspel, hippodrome, zij opgemerkt dat deze bowering niet goheel juist is; in de zaal toch heeft een kermisfeest plaats gohad en het gebruik van do zaal voor een paardenspel is niet bepaaldciyk geweigerd. Op een daartoe strekkend verzoek nameiyk van de pachters is geantwoord dat B. en Ws. zich niet gerechtigd achtten de Gehoorzaal voor dat doel in gebruik to geven, maar dat do Gemeenteraad daaromtrent zou moeten beslissen en dat in allen gevalle zeer belang- ryke kosten ten hunnen laste zouden moeten komen, voor het terugbrengen van de zaal, die eerst onlangs geverfd was, in vorigen staat, terwyi do daaraan verbonden werkzaam heden het gebruik van do zaal voor andere doeleinden zouden verbieden. Voor het schoonmaken toch van de zaal, nadat zo gedurendo eenige weken voor een paardenspel zou zijn gebruikt, werden 10 a 12 dagen noodig geacht en voor die dagen zou alsdan medo huur verschuldigd wezen. Met het oog op deze bezwaren hebben de pachters van hun voornomen afgezien. Do schoonmaakkosten verder komen ten laste van de pachters, krachtens het contract van verpachting, waarby is bepaald dat het gebouw, met uitzondering van do door den pachter bewoonde of gebruikte vertrekken, vanwege de gemeente voor rekening van den pachter worden schoongemaakt. De aan het ameublement toegebrachte schade moet mode krachtens het contract van ver pachting aan de gemeente worden vergoed, behoudens zUn recht van verhaal op hen, dio de schade hebben veroorzaakt. Ook wat dit punt betreft hebben B. en Ws. hunne tusscbenkomst verleend ten einde in voorkomende gevallen dat verhaal ten bate van de pachters te vergemakkelijken. Het verzoek zelf overigens, om nl. de pacht met f 2500 per jaar te verminderen, is naar het B. en Ws. voorkomt, voor geene gunstige beschikking vatbaar. Het ondernemen van eene zoodanige exploi tatie als van de Gehoorzaal is eene zaak van kansrekening; zij kan groote winsten, maar ook belangryke verliezen oplevoreDook risico behoort te komen ten laste van den pachter. Deze behoort de nadeelen te lijden van het verlies der exploitatie, eveüzeer als, wanneer de exploitatie belangryke winst had opgeleverd, deze geheel ten zijnen bate zoude zijn gekomen. Op grond van een en ander geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging om afwyzend op de verzoeken te beschikken. Ge veilde peroeelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op Zaterdag 14 Maart 1S96, ten overstaan van: lo W. F. Kaiser, notaris te Leiden. Het Heerenhuis met tuin, Garenmarkt 36, niet gegund. 2o. J. J. Ter Laag Czn., notaris te Leiden. Het huis, Langebrug 20, in bod ƒ2800, koopar de heer J. P. De Koning qq. Lezing van dr. Van Gheol Gildemeester. Vanwege de afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandscho Onderwijzers werd Zater dag-avond in „Zoraorzorg" de derde of laatste lezing in dit seizoen, alzoo zeer spoedig vol gende op de tweede, gehouden. Voor velo hoorderessen en hoorders - geringer in aan tal echter dan by de lozing van dr. Scbaep- man, op Woensdag avond te voren, en thans byna uitsluitend onderwijzeressen en onder- wyzers trad op dr. F. Van Gheel Gildemeester, uit Den Haag, met het vooraf aangekondigde onderwerp: „Thomas Carlyle." Omtrent deze lezing stippen we hier als hetgeen ons het voornaamste er in voorkwam het volgende aan: Spr. begon mot de mededeoling, dat het den 4den December des vorigen jaar6 honderd jaren geleden was, dat Thomas Carlyle werd geboren en dat zyn oude woning toen tot museum (Carlyle-museum) werd ingericht, waartoe ook Duitschlands keizer zyn steun verleende, dit laatste voorzeker een feit van teteekenis met betrekking tot den man, wien de hulde gold. Voorts deelde spr. mede dat Carlyle8 wieg te Ecclefacban, in 't Schotsohe graafschap Dumfries, stond en dat wel op grond, bewoond door, in eene omgeving van mannen, doorvoed met het Oude Testament, wier geheole leven doortrokken was van den meest gestrengen godsdienst. In hoogo mate zelfs was dit het geval met de godsdienstige sekte, waartoe Thomas' ouders behoorden. Die ouders leerde dr. Van Gheel Gildemeester ons nader kennen, en by deed daarby tevens opmerken den invloed van den vader op den zoon, hoe gene dezen o. m. wees op de sociale nooden van zyn tyd. Verder vernamen we dat de jongo Carlyle reeds op zeor jeugdigen leef tyd, als onze jo gens pas een paar jaar liet gymnasium bezo?ken, naar de universiteit toog, en wel naar die van Edinburg; dat vooral do klassieken hem aantrokken, maar de geometrie toch het meest van alles; iu laatstgenoemd vak of wel in de wiskundige wetenschap bereikte hy dan ook een aanmorkelyke hoogte en doceerde er in. Weldra bewoog hy zich evenwel meer en later geheel op Ittterkundig gebied; vooral Irving en Goetho trokken hem aan, al be stonden er dan ook tusschen hen en dezen laatste vooral punten van verschil; inzonder heid bestudeerde hy Duitscho scbryvers. Toch verloor hy te midden zyner ernstige, volhardende studiën zyn familie niet uit het oog en droeg by zelfs groote zorg voor enkele loden daarvan, die aan hom het be reiken hunner bestemming te danken hadden. Zoowel in zyn familie als in zyn diep zieieleven deed de geachte spr. ons een helderen blik slaan. Carlyle verder als letterkundige, als schry ver beschouwende, deed spr. hem voor ons verrijzen als een groot schryver, eon man van veel talent, vol glood en oorspronkelyk- heid, wiens aanschouwelijke voorstellingen vooral oen grooten invloed hebben uitgeoefend op de nieuwere Engelsche literatuur en niet minder ook op het Engelsche volk en zelfs op velen buiten Groot Britannië. Zyn leven te midden der gebeurtenissen, om een der voor naamste karakters van zyn geschriften nader aan te duiden, zyn machtige styl niet minder werkten hiertoe krachtig medo. Meer uitvoerig stond spr. stil by Carlyles „Sartor resartus or lifo and opinions of Herr Teufeldröckh", een geschrift, dat op aller- eigenaardigste wyze de gebreken van zyn tyd aantast, de rypë vrucht is zyner ernstige over peinzingen en scherp opmerken; by zyn merk waardige geschiedenis der Fransche revolutie in drie deeleD, daaruit by de bladzydo van den koningsmoord, welk werk in vele talen overgezet en dikwyls herdrukt is, een der meesterwerken onzer eeuw. Door gedeelten of citaten uit dezo werken voor te J'ezen, kregen we eenig denkbeeld van den aard, de strekking en den vorm van den inhoud dezer laatsten. Nog tal van andere werken zagen van zyn hand het licht, wyzende o. m. op de sociaal- politieke verhoudingen van zyne dagen, of bevattende een reeks van verwyten tegen de oorzaken van het groote standsverschil en van de ellende der lagere volksklasse: aristo cratie (de nieuwere) tegenover democratie. Zyn woord was dóór en dóór modem, vaak snydend, scherp en wonderbaar juist. Hy was een groot tegenstander van algemeen kies recht, waarby, om ons te houden by de uit sprekers mond gehoorde uitdrukking, Jezus Christus en Judas Iskarioth elk een stem uitbrengen; een geweldig tegenstander ook van het Malthusianisme, dat hy vlymend geeselde. Na hem nog beschouwd te hebben als rector der Edinburgsche universiteit, tot welke hooge waardigheid by in 1865 werd gekozen, en als hoedanig hy in menig opzicht zeer verschilde van zyn voorganger Gladstone, het geen reeds bleek uit zyne eerste rectorale oratie, bereidde spr. ons op zyn dood voor. De laatste jaren zyns lovens bracht Carlyle, die veel verloren had door den dood zync-r echtgenoote al was, naar het ons voor kwam uit spr.'s mededeelingen, het leven tusschen Carlyle en zyn vrouw dan ook juist niet heel innig veelal door te Chelsea en hy overleed te Londen 5 Februari 1881. Aan het einde zyner aandachtig gevolgde lezing deelde spr. het doel mede, dat hy zich voorgesteld had or mede te bereiken, nl. „een inleiding te geven tot zelfstandige studie", in dit geval dus van Carlyle en di:ns werken; dit doei achtte hy één met dat van het af- deelingsbestuur, waar het gelegenheid aan biedt lezingen te hooren. "Was dit doel inder daad door spr. die nog even wees op het ondoeniyke om een onderwerp als dit in een paar uur volledig te behandelen bereikt, dan was zyn arbeid van dozen avond niet onvruchtbaar geweest. Naar onze bescheiden meening is dat wel degelyk het geval. De voorgelezen citaten zullen het verlangen naar méér hebben opgewekt, naar veel meer van den schryver, wiens portret wy ook mochten beschouwen. Ook dezen spreker, die der afdeeling van den Bond als jeugdige vereeniging voorspoed, bloei en zegen had toegewenscht, werd (evenals dit met de beide vroegere sprekers was geschied) door den heer L. Van Oeveren voor hetgeen hy dezen avond en vooral ook te voren op de studeerkamer voor de afdeeling als liefdedienst, hetgeen vooral in het oog moet gehouden worden, had willen doen, dank gebracht. Do vergadering bewees door applaus met deze dankbetuiging van harte in te stemmen. Van de drie sprekers van ver schillende richting, de heeren prof. Oort, dr. Schaepman en dr. Van Gheel Gildemeester, heeft de afdeeling schoone lezingen mogen hooren. ITinantiëele Kroniek. Het verloop der Beurs In de afgeloopen week kan vry kalm genoemd worden. De politieke berichten uit het buitonland, waar aan tegenwoordig buitengewone aandacht wordt geschonken en waarvan voor het oogen blik de stemming der geldmarkt zeer sterk afhankelyk is, waren niet ongunstiger dan die der vorige week, aangezien hun inhoud op meer vriendschappelyke houdingen doelde en de vrees voor ernstige verwikkelingen meer op den achtergrond geraakte. Doch, hoewel nu verdere alarmeerende berichten ten opzichte der eenigzins gevoelige verhouding der mogend heden onderling achterwege bleven, en de gezindheid juist een meer vredelievend karakter aannam, Amerika weer geheel de Venezo- laansche grensquaestie, of een Cubaanscbe oorlog schynt vergeten te zyn, was toch de verpletterende nederlaag en vernietiging van het Italiaansche leger in Afrika een zeer donker punt aan den politieken hemel in Europa. Deze gebeurtenis toch kan van byzon- dor groot gewicht worden voor de richting van het politieke spel, hetwelk de mogend heden van Europa thans bezig zyn te spelen, en aangezien de scherpe oogen der geldmarkt steeds gericht zyn naar de toestanden, welke zich ten opzichte daarvan voordoen, is het ook natuurlyk, dat de stemming dier markt geheel in overeenstemming is met gebeurte nissen en vooruitzichten op politiek gebied. Nu is do positie van Italië, door de jongste expeditie naar Abessinië, zoowel moreel als financieel, een knak toegebracht, hetgoen met 't oog op het drievoudig verbond doorDuitsch- land en Oostenryk rooeilyk onverschillig kan worden opgenomen. Engeland, dat in den laatsten tyd pogingen aanwendt tot intiemere toenadering tot Frankryk, wil, ouder gewoonte in troebel water visschend, ten behoeve van Italië in Egypte tusschenbeide komen, om zoodoende do opinie in Italië meer naar den Franschen kant te leiden en van het verbond te verwyderen. Al is dit laatste nu nog niet zoo heol waarschyniyk, onmogeiyk is het echter ook niet, in ieder geval is do kans van veranderende verhoudingen in de Euro- peescho politiek er niet minder door ge worden. Intusschen blyft op de beurs de Hol la n d 8 c h e afdeeling onverstoorbaar kalm. Niet alleen voor de staatsfondsen, maar ook voor industrieel© waarden, al heerschte er voor de laatsten iets meer levendigheid. Een vry belangryke ryzing viel op te merken in Pref. Aand. Koloniale Bank, naar aanleiding van geruchten, welke een bevre digende dividend-uitkeering in het vooruitzicht zouden stellen. Aandeelen Vorstenlanden en Soerabaiasche Bank daarentegen ruim aangeboden, zoodat de koersen daarvan onophoudelyk afbrokkelden. Voor tabaks waarden heerschte er algemeen een guns- tigo stomming en konden vooral preferente Herrings groote prysverbetering behalen, hetgeen aanvankelyk ook het geval was met Deli-cultuur-aandeelen, welke ten slotte echter door meerder aanbod terugliepen. De vooruitzichten van den nieuwen oogst worden overigens algemeen voor niet zoo gunstig gehouden als in vorige jaren. Een opmer- kelyke teruggaDg had plaats in aandeelen Petroleumbronnen in Ned.- Indië, hetgeen natuurJyk niet zonder invloed bleef op den koers der aandeelen Petroleum- bron-Gallicië. Aandeelen Ned.-Amerik. Stoomvaart bleven ten slotte flauwer, niettegenstaande de directie opnieuw tot eene verhooging der tusschondekspryzen is overgegaan. Volgens de statistiek der Hamburger en Bremer havens is het personenverkeer naar Amerika in het afgeloopen jaar zeer belangryk toegenomen. De Duitscho Stoomvaartmaatschappyen schy- nen ook weer in overweging te nemen den vroeger gestaakten dienst op Zuid-Amerika te hervatten. De Pandbrieven North western-Hypo theekbank deden niet anders dan in koers toruggaan, hetgeen niet te verwonderen is, wanneer men de verschillende berichten omtrent deze Maatschappy nagaat. Indien de tosstand werkeiyk is zooals dezer dagen voorgesteld, ziet het er allesbehalve gun stig uit, hoewel moeilyk een juist beeld daarvan kan worden verkregen dan na een r.ieuw en uitgebreid onderzoek te Spokane zelf. Vermoedeiyk zal met eene regeling over langeren termijn nog het meeste voordeel woeden behaald, doch het is wol de vraag of de voorgestelde omwisseling der Pandbrieven in preferente aandeelen voldoende hulp zal geven; door deze omwisseling toch kan onmogeiyk eene belangryke vermindering der lasten worden verkregen. De Europeesche afdeeling bleef zeer kalm, niet meer dan gewone dobberingen te aan schouwen gevende. Italianen behaalden ten slotte eene vry belangryke verbetering, hoofdzakeiyk te Parys in het leven geroepen met het oog op de mogelykheid eener toenadering tusschen beid® landen. De berichten, dat Rothschild in onder handeling zou zyn over eene 3-pcts.-leening, werden niet bevestigd. Behalve de 120 millioen lire, welke door het nu afgotreden ministerie reeds voör Afrika zyn uitgegeven, vraagt het tegenwoordige kabinet een nieuw crediot van 160 millioen lire. Spaansche fondsen liepen eenige percenten omhoog, nu het duidelyker wordt dat een oorlog tusschen Spanje en Amerika niet te vreezen is, terwyl er ook eenige kans schynt te bestaan om ten op zichte van den oorlog op Cuba, tot een bevre digende oplossing te zullen geraken. Voor Portugeezen bestond eenige belangstelling, hoewel dit van geen invloed was op het koers verloop. De begrooting der Staatsontvangsten en uitgaven voor het jaar 1896/97 is inge diend en wyst een voordeelig saldo aan van 323,500 milreis, terwyl verder plannen zyn gemaakt tot het heffen van nieuwe belastin gen ter versterking der middel:n. Hoewel nu de nieuwe begrooting op papier een voordee lig saldo te aanschouwen geeft, zal in werke- lykheid wel een tekort het resultaat zyn, een verschynsel by de Portugeesche begrootingen, niet ongewoon. De inkomende rechten over Februari toonen een vermeerdering aan van 349,000 milreis. Ook de ontvangsten der Koninkl. Portugeesche Spoor wyzen over de twee maanden van dit jaar, op eenigen vooruitgang. De nieuwe Turksche leening, waarom trent reeds verscheidene malen is gemeld, dat zy eindelyk tot stand zou zyn gekomen, is nog steeds niet zoo ver gevorderd. Verschil lende moeiiykheden waren eerst te overwin nen, nu met de regeering, dan met de Otto- manische Bank, waarmede over de leening wordt onderhandeld. Nu eindelyk de bekrach tiging voor de uitgifte van 3 millioen pd. st. verkregen is, wordt de uitvoering door de Ottomanische Bank weer verschoven, zoodat men nog niet tot het doel geraakt is. De Turksche markt is door dit lange uitstel wel wat ontstemd geworden en waren de koersen der verschillende soorten dagelyks flauwer. De Zuid-Amerikaansche afdeeling bleef zonder byzondere beteekenis. Alleen voor Mexicanen bestond, in verband met bni- tenlandsche vraag, eenige belangstelling. Het totstandkomen der nieuwe Chineescho loening doet eene sty ging van den zilverprys ver wachten, een factor van zeer groot belang by de Mexicaansche financiën. Overigens blyven de zeer gunstige berichten omtrent de ontwikkeling en den vooruitgang van dit land, aanhouden, en geven de douane ontvangsten over Februari eene vermeerdering van 550,000 doll, te aanschouwen. Brazilië en Vene zuela iets beter. Dit laatste naar aanleiding V3Q het gunstig verloop der grensregeling. In Peru-waarden ging hier zeer weinig om en was dus geen afspiegeling merkbaar van het verloop der vergadering te Louden, alwaar het meer dan vreemd is toegegaan. Hoewel de groote meerderheid der vergade ring zeker medeging met een voorstel, om de voornaamste punten van het regelingsplan aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen en dus de beslissing tot over eenige maanden uit te stellen, heeft de voorzitter der vergadering, geheel tegen de duideiyk uitgesproken meening der meerderheid, het uitstel als verworpen, daarentegen de voor gestelde bepalingen als aangenomen verklaard. Onverwyld is van deze beslissing protest aan- geteekend, en moet nu ook de benoeming van een receiver wachten tot de heeren het meer mot elkaar eens zullen zyn. De Amerikaansche Spoorweg- markt was over het algemeen niet willig, de meeste soorten flauwer. Alleen maakten daarop de Kansas-City -waarden eene uitzondering, aangezien de berichten daarvan zeer gunstig luiden en men ook eene invoering op de Londensche Beurs waarschyn iyk acht. Veel levendigheid heerschte by de Short - lin e-waaraen zoowel consols, als collaterals, naar aanleiding van het geopenbaard regelingsplan. Aanvankelyk werd dit goed opgenomen, doch na verschil lende critische beschouwingen ondervond de belangstelling wel eenige reactie. De geconsolideerde Oregon Short Utah W obligaties ontvangen voor de helft nieuwe 5 pets. lste hypotheek-obligaties en 5 pets. Incomebonds A, benevens nog dollar voor dollar gewone aandeelen. De collateral trust- bonds zullen worden omgewisseld tegen 4 pets. Incomebonds B (waarvan de kans op rentebetaling voorloopig nog niet groot is), doch hebben tevens weer recht op eene eventueele uitkeering op de hun als onder pand toegewezen aandeelen Oregon Railway en Navigation Cy. In aandeelen Baltimore Ohio was belangryke handel. Het is nog lang niet uit gemaakt welke ingrypende handelingen by deze Maatschappy zullen moeten plaats hebben, doch het is zeker, dat van de aandeelhouders eene zeer belangryke bystorting zal worden verlangd. Atlantic APacific-obligatiên waren flink gevraagd, in verband met het tot n toe gunstig verloop van het proces met

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2