het bestuur van bedoeld ziekenhuis zich tot den consul te Amsterdam wendde met boven genoemd gevolg. Zoodra echter de Engelsche verpleegsters in het ziekenhuis van deze zaak kennis kregen, leg-'en allen hare functies neer, tot zelfs de keukenmeid toe. Opnieuw werd de ziak ter kennis van den consul gebracht, om nu maar - zoo mogelyk voor een geheel Hollandsch personeel te zorgen, 't Gevolg van een en ander is gewoiden, dat, behalve de drie boven bedoelden, met vier weken nog een viertal verpleegsters en een keukenmeid van Gronin gen naar de Zuid Afrikaansche Kepubliek zullen vertrekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft hen, die zich in 1896 wenschen te onderwerpen aan een der examens, vermeld by artt. 11 en 12 der wet op het booger ondorwys, eindexamens der gymnasia en daarmede gelijkgesteld examen, uitgenoodigd daarvan vóór 1 April a. s. te doen blaken aan den inspecteur der gymnasia te 's Graven- ha^e, met opgave van hunne woonplaats en van de faculteit, waarvoor zy het getuig schrift verlangen, en met vermelding, of zij leerlingen zijn der zesde klasse van een gymnasium en of zij aan het eindexamen van óón dor gymnasia dan wel aan het examen voor eene Staatscommissie wenschen deel te nemen. {Sls.-Ct.) Tot loeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B.-S. te Goes is benoemd de heer G. Ch. C. Bethe, leeraar aan de bijzondere middelbare school te Yoorourg. In Opsterland moeten nu, volgens het dezer dagen opgemaakte belastingkohier over 1896, ook de werklieden meebetalen, die 170 guldon in een heel jaar verdienen. Vroe ger waren ze tot f 200 vrijgesteldnu niet moer. Naar dezen maatstaf zijn thans 200 arbeiders meer in de belasting aangeslagen dan verloden jaar. „Dat wordt" schrijft de „Stand." „zoo aio de Franschen zeggen: eieren scheren in plaats van schapen. „Of het ook knijpt met onze gemeente- financiën I" In het district Aalten zijn voor de ver- kiozing van een lid der Provinciale Staten van Gelderland uitgebracht 1992 stemmen. G. kozen is de heer Ten Houten, te Winterswijk, (lib) met 1142 stemmen. De heer Th. Dries- sen, te Aalten, (kath.) verkreeg 814 stemmen. De gemeenteraad van Ouder-Amstel heeft afwijzend beschikt op oen verzoek van R. Mack, te Amsterdam, waarbij vergunning werd gevraagd voor het leggen en exploitee- ren van een stoom- of electrische tram van Amsterdam naar Utrecht, voor zooveel Ouder- Amstel daarbij betrokken is. Door de regeering van Portugal is be noemd tot grootkruis in de Orde van O. L. Vrouwe van Villa Visoza de minister van marine jhr. Van der Wijck en tot comman deur in deze orde de heer L. A. Dittlof Tjassens, socretaris-generaal van het ministe rie van marine te 's Gravenhage. Do hoofdingenieur van den waterstaat, belast met het beheer der groote rivieren, brengt ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart, dat, uit aanmerking van den wassenden waterstand op de bovenrivieren, do bepalingen betreffende de scheepvaart op het Pannerdensch kanaal, den Neder-Ryn en do Lek, geplaatst in de Staatscouranten van 13, 22 en 26 Februari 1896, Nos. 37, 45 en 48, met ingang van heden worden inge trokken. (Sts.Ct.) Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok 11 Maart van Suez; do „Prins Frederik Hendrik" is 11 Maart van Paramaribo te IJmuiden aangekomende „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 11 Maart te Marseille; de „Reichs tag" arriveerde 9 Maart van Hamburg en Vlis8ingen te Durban. By koninklijk besluit is: lo. de kapt. dor artillerie H. Serot, thans op non-activiteit •als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op /"15G0 'sjaars; en 2o. dien kapt., gerekend van den dag, waarop zijn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. lo. de detacheering by het leger hier te lande van den lston luit. der inf. van het leger in Nod.-Indio, P. A. Mollingor, met wyziging in zoover van het kon. besluit van 27 Aug. 1895, geëindigd op 16 Sept. 1896; 2o. zijn, met ingang op laatstgen. datum, vuor den tyd van óón jaar by hot bger hier te lande gedotach. de 1ste luits. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. W. Scholten en A. G. Snydors, beiden mot verlof in Europa. Lezing van dr. Schacpman. Voor de afdoeling Leidon van den Bond ▼an Nederlandsche Onderwyzers trad gister avond in „Zomorzorg" op dr. H. J. A. M. Scbaepman. Behalve natuurlijk door tal van onderwyzers en onderwijzeressen, werd de lezing modo door andere bola: gstollonden ge volgd, dio gaarne de hun geboden gelegenheid haddon aangegrepen om don talentvollen rede naar to hooren, w:ro het dan ook dat het ©igenlyko onderwerp zyner lezing to voren door het afdelingsbestuur niet dan slochts zeer vaag kon aangegeven worden. Do geachte spreker wenschte, naar hy zyn auditorium reeds dadoiyk modedeolde, geen pgikleedo" lozing to houden; hy zou daaren tegen eenvoudig-weg spreken over cenige dingen, waarvan hy mot roden kon veronder stellen dat ze hun, die hem dezen avond hoorden, belang zouden inboezemen; over dingen, behoorende tot de dagelykscbe levens taak, govende aaD deze een hoogere wyding. Het onderwerp, waarover hy op vrye, losse, ongedwongen wyzo zou bandelen, zonder zich door een stipte volgorde (door de verschil lende uitweidingen) te laten binden, kon aldus geformuleerd worden: „De invloed der litera tuur op de school". Door de soberheid, de magerheid der wette- lyke voorschriften wordt voor behandeling dezer stof, der literatuur, op de lagere school zeer weinig reden of aanleiding gegeven. En toch, kan men de taal onderwyzen zonder eenige gemeenschap met de letterkunde?Kan men aan het volk de waarde van en den eerbied voor de taal doen begrypen en die staven, als men haar niet beschouwt als middel tot veredeling der zeden en van het volkskarakter? Dat immers behoort ze in waarheid te zyü. De taal nu is het instru ment, het middel tot schepping der letter kunde; deze is de openbaring van de voor- troffel yke kracht der taal, maar ook van hetgeen in de taal leeft, en de geleidster tot datgene, wat het volk wezen moet. Meer in 't byzonder de fraaie letteren geven den maatstaf aan van 't hoogere leven van een volk. In allo lagen des volks is die open baring te vinden. Etn echte literatuur behoorde dan ook niet te z(jn een schoone kunst, voor 6lechts enkelen toegankeiyk, maar moest door allen worden gewaardeerd. Hiörtoe ia meer noodig dan hooger en middelbaar onderwas. De letter kunde toch behoort te zyn „gemeen goed des volks." Zoo het waar is dat de taal gansch het volk is, dan moet ook het gansche volk de taal zyn. In den volkstuin mag de beste, de schoonste, de geurigste bloem der taal niet ontbreken. En op welke wyze, langs welken weg nu is daartoe te geraken? Spr. zou daarover zyn gedachten modeaeelen, de vryheid latende met die mededeeling Daar goedvinden te handelen. Eerstens stelde hy daartoe nu ter beant- wooraing de vragen: Wat kan en moet lite ratuur worden genoemd? Is alles, wat door der tale en den letteren machtigen wordt voort gebracht, literatuur? Is dat alles goed voor het volksonderwys? Ter beantwoording dezer vragen stelde spr. naast elkaar de Klassieken en de Romantieken, zonder zich echter te begeven op het terrein van hun stryd. Door klassieken zyn, aldus zeide spr., te verstaan die schry vors, die een voudig geklasseerd zyn; die een rang, oen naam hebben gekregon; die staan boven de dagelykscho critiek; die, eindoiyk, de vuur proef hebben doorstaan. Hun lettorkunde be staat voor ieder volk, voor elke taal. Ook wy, Nederlanders, wo hebben onze eigen klassieke letterkundo, welke ons eigen karakter en de trekken van dat karakter teruggeeft en daarin de algemeen menschejyke z{jde open baart; een letterkunde, op onzen grond ge groeid, door eigen kracht en in onze gedach- tenwereld groot geworden. Heeft men nu uitsluitend te doen met hot oude of kan men het klassieke ook ontdekken by het nieuwere? Ongetwyfeld. Klassiciteit immers kan allóón niet gegeven worden door do wyding van den tyd. De voorwaarden voor een blyvende letterkunde zyn: eerbied voor, macht over de taal; vruchtbaarheid wat de taal betreft; karakter van nationalen zin en algomeen menscheiyke schoonhoid. Na eenige zeer beteekenisvolle opmerkingen over onze nieuwere lectuur, gepaard gaande met geestige, tot een lach dwingende zin spelingen, o. a. wat betreft het medevoeren eener kleine bagage om tot op den top van den letterkunaigon Olympus te kunnen komen, m.a.w. om de onsterflykheid te erlangenna een schifting on scheiding voor het nieuwere noodig geacht en de meening geuit te hebben, dat de klassieke dichterkrans by dat nieuwere meermalen wel wat te gauw wordt aange dragen en omgehangen, kwam dr. Scbaepman tot deze mededooling zynor overtuiging, dat, van het nieuwe niet afkeerig en het oude vereorond, hy in dat oude nog veel, nog genoog kracht en heeriykheid voor ons vindt, en kon hy niet nalaten te betuigen dat hy het by de nieuworen op prys stelt dat onder ben diezelfde eerbied voor het oude bestaat, te constateeren valt. Tot het laatste godeelte zyner lezing ge naderd, zei spr. o. a. dat do tyd voorby is, dat Vondel vervelend, zwaar en vermoeiend geacht en genoemd werd. Vondol wordt thans gewaardeerd, niet in een standbeeld, als in 't Vondelpark, maar in zyn ons nage laten schoone, ryke werken. De letterkunde teekent ook in dez?n velo en merkwaardige bekeeringen. Vondel wordt nu ten onzent het hoogst gehouden in stede van Byron en Goetho. De jongeren hobben daartoe krachtig byge- dragen, het jongere geslacht na Bilderdyk er too medegowerkt. Vondel wordt geëerd, erken 1 als „de grootste meester der Neder landsche taal." Dit feit, dat nl. Vondel de grootsto meester onzer taal is, werd door sp*. op schoone wyze, in voortreffeiyken vorm, met groote zeggingskracht gestaafd. Van groote beteekenis noemde spr. het nu: het volk zyn taal, aan het Nederlandsche volk Vondels taal, voornamelyk op de school, door dions spreuken, te leeren. Vondels werken bevatten een schat van kernspreuken, zijn ryk aan „wereldwys gestarnt van spreuken." Kan onze wereld dat wereldwys gestarnt, dion schat derven? Neen! En toch, men geeft hot volk, ons volk, niet wat het hebben moet; men onthoudt het dien schat, omdat men aan dien schat niet denkt. Niet wille keurig dus! En wat zou ons beletten het volk met die spreuken bekend te maken, het deugden aan te pryzen in de taal van Vondel? 't Kan geschieden, zei spreker, ook zonder schending der neutraliteit, en hy wees tyv. op het onderwys in geschiedenis en cok dat in nog andere vakken. De roemryko feiten uit onze historie by v., waarom zouden zo den kindt-ren niet bekend gemaakt, geleerd kunnen worden in de tale van Vondel? In plaats van in een proza in den trant van een held van Molière, onderwijze men in de taal van den grooten meester, om, gedachtig aan het Fransche gezegde, te komen tot de vrucht „savoir par coour," niet alleen weten dus door 't hoofd, het geheugen, maar een begraven in het graf des harten. De liefde voor de taal is onder de Vlaam- sche bevolking bewaard door de spreuken. Zy dit ook by ons alzoo! 't Is boter te leven met de taal van Vondel, dan verloren te gaan met de letterkundige producten van andere schryvers, die in de schaduw van die van Vondel Diet kunnen staan! Onderwys bedoelt verheffing van .den mensch, van de menscheiyke ziel. Daarom dan ook: de vleugelen gerept naar boven, nuar omhoog, naar wat hooger is! En daartoe onze taal, de taal van Vondel gebruikt 1 Het is een gebiedende levenstaak onzo taal heilig te houden en haar heilig en ongeschonden over te brengen aan ons volkDoen we dat dan in ons onderwijs aan de kinderen onzes volks I Dat deze door applaus gevolgde lezing van dr. Scbaepman boeiend, schoon van vorm en ryk van inhoud was, behoeft onzerzyds Diet meer gezegd te worden. Elke lezing, elke redo van den taleDtvollen redenaar, op welk gebied zich dan ook bewegende, bezit deze eigenschappen. Wat we echter wèl willen uitsproken: Men kan er van verzekerd zyn, dat in onderwyzerskringen nog menig woord over den hoofdinhoud van deze voordracht zal gesproken worden; echter óók daarvan verzekerd, dat nog heelwat locomotieven hun schril gefluit, nog heelwat treinen hun geratel en gedreun in „Zomerzorg'"s zaal zullen doen weerklinken en gevoelen, voordat den kin deren op de lagere school onderwezen zal worden in Vondels taal, voordat dus sprekers denkbeeld zal verwezenlijkt zyn. De heer L. Van Oeveren dankte den geachten spreker voor hetgeen hy dezen avond en dit te meer, wijl hy niet dan by uitzondering aan uitnoodigingon als van de afdeeling gevolg geeft voor de afdeeling had gedaan en deelde nog mede, dat de lezing van a. s. Zaterdag-avond, door dr. F. Van Gbeel Gilde meester te houden, vroeger dan eerst bepaald was zal aanvangen, met het oog op het treinenverkoer tusschen Leiden en Den Haag. Burgerlijke Stand van Leiden, van 5 tot en met 11 Maart. BEVALLEN: J. P, v. Book gob. PerVoostD. M. Kooreman geb. v. Mnstricht Z. C. Disse- velt geb. v. Houten Z. S. De Jaeger geb. Pen seel D. M. J. Erades geb. Stouten D. A. Hoogenbrug geb. v. Vliet D. J. Marijt geb. v. Kampen D- S. Bink geb. Kret D. D. Bellof geb. Nieboer D. J. Wassenaar geb. Delfos D. G. Meijers geb. Brouwer Z. M. C. Wolters gob. Hemerik D. P. v. Nood geb. v. Leeuwen D. P. Oascvoort geb. Do Knegt D. M. P. Kooreman geb. v. d. Mark Z. M, Laterveer geb. Kcijser Z. M. S. Soesman gob. Borgerding D. C. Onvlee geb. v d. Blom Z. E. Rosier geb. Piket Z. H. Stouten geb. Zwarts Z. N. v. Haldoron geb. Verver D. J. Sloots geb. v. d. Plas Z. S. v. Housden geb. De Vroede D. S. Neuteboom gob. Esderts D. C. J. v. Klaveren geb. Bakker D. II. Neuteboom geb. Dreef Z. J. Ouwerkerk geb. Limvers Z. W. J. Prevoo geb. Jong Z. J. F. Kamphues geb. Bos Z. G. v. Berkel geb. Jurgens Z. J. Blom Eeb. De Vroede D. C. v. Duuren geb. Van eeuwen Z. M. M. Staflcu geb. v. Eijk D. K. v. Staden geb. Kooyruans D. C. J. v. Sloten geb. v. d. Voort D. GEHUWD: J. C. Paauw jm. en J. Sloos jd. J. A. Slicrings jm. en A. C. Wolf jd. A. J. Brakel jm. en S. Brinkman jd. L. G. Bance jm. en A. Van den Boscli jd. OVERLEDEN: II Van der Lee W. 76 j. J. Van der Putten D 8 m, W. J. Schutte D. 32 j. J. P. Immink Z. 4 j. W. Wolters M. 49 j. A. C. Sirach Z. 3 j. E. J. Bon 62 j. A. Ebben Z. 1 m. - M. J. Van der Steen D. 1 j. H. A. C. Hnlst D. 27 j. A. Noute- boom M. 66 j. C. v. d. lluijson geb. v. Leeuwen W. 84 j. M. C. v. Evert D. 3 j. J. Korenhof geb. Stngeling W. 67 j. J. E. C. Jacob D. 89 j. L. Do Bolster Z. 9 m. H. Ooi thuis Z. 4 j. H. W. J v. Ucerdt M. 47 j. - M. J. 't Hoen geb. Mulder V. 24 i. G. Van Westreenen Z. 15 m. C. Selier D. 22 m. W. F. F'ilippo Z. 7 m. J. J. De Nie Z. 6 m. M. E. llarte- velt D. 13 m. P. Offenberg M. 45 j. C. II. Van dor Weijden D. 10 m. B. Lczwyn D. 15 m. D. Bavelaar Z. 8 m. T. v. Kalken W. 72 j. E. Kriek geb. Bredcveld W. 78 j. S. M. Zaalborg geb. Ilamet V. 57 j. J. De Wolf Z. 7 w. M. E. Koogmolen geb. Wobbo W. 58 j. C. De Swart D. 8 j. VV. G. Bulthuis Z. 13 d. 35 1ste ITAATSLOTËRIJ. Trekking Tan Donderdag 12 Maart. EERSTE KLASSE. VIERDE LIJST. No. 261 f1500. No. 8831 f200. No. 19051 flOO. Fry ren van f 20. 457 3525 5431 8513 10S41 11305 16473 JS315 19571 1333 37 «200 47 11513 11412 16688 18534 19614 70 2633 «570 9184 12035 14704 16S70 lt894 19733 87 2918 «693 9305 76 15124 72 19021 64 1411 3263 7124 82 12113 13335 17748 79 19858 1570 3461 7339 102C3 12955 15724 95 19110 20251 1659 8899 7637 06 13050 33 17935 77 20491 75 4372 8012 10459 63 15822 18029 19260 20760 1784 4455 21 10513 13387 76 31 19105 20S18 2057 96 67 106J6 13783 16413 91 47 91 2248 6317 8269 10838 13832 22 18169 Gemengd Nieuws. Aan het telephoonnet alhier zijn nog aangesloten: onder N°. 23 de heer A. Waals, Stille Ryn, en onder N°. 112 do heeren Terheyden 8c Waals, Haarlemmerstraat. Hedennamiddag is een paard der huzaren van de Doelenkazerne achteruit in de Doelengracht geloopen; van daar is het die gracht uitgezworamen en in den tuin van den Hortus terechtgekomen. Eenige huzaren, bemerkende dat de vier voeter een wandeling - want het beest was zelf uit het bad op het droge gekomen door den academietuin deed, gingen hem na en mochten er na veel moeite in slagen hem te pakken te krijgen en weer naar stal te voeren. Door den veldwachter Du Pau, van Alkemado, zyn van Dinsdag op Woensdag 11. in de richting van den Veender-polder, onder Woubrugge, op heeterdaad tweo mannen betrapt wegens ongeoorloofde uitoefening der visscheryhet want werd in beslag genomen. In het Zuid-Hollandsch Koffie huis te Bodegrave was het Maandag avond weer overvol, toen daar door de mannen van hef Leger des Heils een byeenkomst werd gehouden. De orde werd echter nier gestoord. Het plan bestaat tegen Paschen een groote samenkomst in de open lucht, liefst in* een, bosch, in den omtrek dier gemeente te houden. Schipper Leendert Ros, van de „Twee Gebroeders," reeder C. v. d. Toorn, te Schevenmgen, gisterochtend aldaar uit zee komende, heeft gerapporteerd dat zyn schuit in den vorigen nacht naby het vuurschip „Maas" is aangevaren door het stoomschip „Hermann," uit Flensburg, waardoor be langrijke schade aan schuit en tuig werd ondervonden. De zaak is in handen van den waterschout gesteld. Wegens het opzettelijk door middel van de drukpers verspreiden van eene valsche tyding, is door de Haagscho politie proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die langs de straten ventte met een geheel verdicht verhaal van een moord, door een 19 jarigen jongeling op een 20-jarig meisje gepleegd, op de Loosduinschen weg.- De bulletins bevatten ijzingwekkende bijzonder heden en zyn door de politie in beslag ge nomen. Uit het water langs de Boorlaan in Den Haag is gisterochtend opgehaald het lyk van een in uniform gekleed gepasporteerd militair van het zesde regiment infanterie. Hy werd reeds vier weken vermist. Uit een perceel in de Zeestraat te 's-Gravenhage worden vermist 4 Russische effecten met coupoo bladen, Rjasan Uralsk, dragende de nummers 148736/148740; 071621/071625; 035661/035665; 042346/ 042350. De commissaris van politie in de vierde afd. te 's-Gravenhage verzoekt opsponng en bericht. Voor de rechtbank zal weldra worden behandeld eene zaak tusschen den heer H. F. Bultman Hz., te Haarlemmermeer, en den luitenant der huzaren J. H. M. Ton Kate, te Amersfoort. Naar het „Hbl." verneemt, loopt dezo in sportkringen veel besproken zaak o. a. over een duel, waaraan volgens den beer Bultman de luitenant Ten Kate zich op onwaardige wyzo zou hebben onttrokken en zal in die quaestie een groot aantal personen uit de eerste standen worden gehoord. Na de berechting van elfland- loop^rs, werd voor de rechtbank te Utrecht- gisteren eene zaak voortgezet, waarvan de verdere behandeling voor 14 dagen was uit gesteld, nl. tegen J. F. D., te Nieuwkoop, beklaagd van diefstal van een vaarboom en een scheepslantaarn. Na verhoor van twee getuigen a décharge, achtte het O. M. bekl.'s schuld volledig bewezen en eischte zyne veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf. Het mond- en klauwzeer is uit gebroken onder het gestalde vee van den heer G. Van Oort, te Erichem, gem. Buron. Op last der regeering zyn er tien stuks vee afgemaakt. De schade beloopt pl. m. f 1200. Het vleesch, voor de consumptie geschikt, is gisteren by openbaren verkoop verkocht voor ƒ345.50. Het lyk van den sinds 9 Jan. te Gorkum vermisten geneesheer S. is eer- gisterochtend te Sliedrecht opgevischt. Te Maarsen is een kleine boerderjj, gelegen aan den Amsterdamschen straatweg, door een onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. De bewoners verloren alles wat zy bezaten; slechts één inboedel was verzekerd. De zoon van een der bewoners kreeg zulke hevige brandwonden, dat hy aan de gevolgen daarvan is overleden. Omtrent den brand, die te Lommei heeft gewoed, wordt gemeld: Twee kinderen zyn reeds overleden. terwyi een ander nog steeds in gevaar verkeert. De man is van de laatste H. Sacramenten voorzien; zyn toestand is zeer bedenkelyk. Met de andere huisge- nooten gaat het redeiyk wel Alles is reeds geregeld, doch daar de menschen zooveel ver liezen, hebben de inwoners rykeiyk bygedra- gen om in hunne eerste behoeften te voorzien. Dinsdag-morgen vertrokken met de eerste treinen verscheidene personen uit Friesland naar Amerika, om daar lotsver betering te zoeken. Het grootste gedeelte bestond uit jongelieden. Men schryft uit Esschen: De vee-uitvoer uit Nederland was Dinsdag van groote betreekenis. Per exl ra treinen werden langs het grensstation Rozendaal 95 waggons^ vee naar België en Frankrijk verzonden, ter waarde van ruim f 1,500,000. Men meldt uit Brouwershaven: Volgens rapport van den vuurtoren van "Westerschouwen zit een tweemast-stoomschip hoog en droog op het Nooroland in den roompot aan den grond; vaartuigen liggen reeds by het schip en de reddingsboot van hier gaat ook derwaarts. Later bericht: Het gestrande stoomschip toont twee vlaggen in den bezaans- en één in den voortop. De vlaggen zijn echter niet te onderscheiden. Het schip geeft lading o>er in een blazer en sluep-ooron zyn in aantoi 1t. Aan uen Kinderdijk viel eergis- teravond omstreeks tien uren de tweede machinist der stoomtoot „Willem I" door een noodlottig toeval van dè loopplank te water. Een oogenblik later werd hy levenloos opgehaald. Te Jnbbega-Schurega wordt sedert Zaterdag avond een manspersoon, zekere S., vermist. Zyne klompen zyn dryvende in do vaart gevonden Het vermoeden is, dat hem een ongeluk is overkomen. Naar zyn lyk wordt gevischt. Een verliefd paar gestoord. Maandagavond om elf uren werden de inge zetenen van Oosterwolde opgeschrikt door het kleppen der klok en het geroep van brand. In een oogenblik was er veel volk op de been. Menigeen verliet in alleryi het bed. Waar was de brand? Op dit ongewone uur -'t was erg duister zag men uit een schoorsteen van de open bare school vonken in bet luchtruim zweven. Men spoedde zich derwaarts en vond een der kachels met een groot vuur aangelegd. Do brand bepaalde zich gelukkig tot in de kachel. Maar nu het raadsel: hoe kwam daar nu vuur in die kachel? Het dienstmeisje van het hoofd der school had verlof, dien avond enkele uren met haar geliefde uit te gaan. Buiten weten der huisgenooten ging dit verliefde paartje in een schoollokaal zyn intrek nemen. Men had daarby de kachel aangelegd. Jammer voor hen trokken de pas schoon gemaakte pijpen zoo erg, dat er buiten vonkon zichtbaar werden l Velen pruttelden om de verstoring en anderen gingen lachend huiswaarts en na korten tyd was de gewone stilte in het nachtelyk uur wedergekeerd. Over de d y n a m i e t o n t p 1 o f f i n g in een spoortrein, die op de lyn St.-Peters- burgWiborg is voorgekomen, terwyl de trein stilatond by het Finsche station St. Andrae, zyn nu nadere byzonderheden bekend. De dader was, zooals men uit een aan zyn broeder gerichten brief beeft bemerkt, de bouwmeester Skutnabb; hy zat met zyn beminde in een waggon en werd met haar gedood. De wanden van den wagen werden aan splinters geslagen en het dak stortte in; zeven passagiers van het rytuig werden ge wond, een meisje werden beide beenen weg gerukt; gelukkig waren de meeste reizigers nog in de wachtkamer. Het plan van den misdadiger was oorspron- kelyk, do ontploffing uit te voeren by het passeeren van een brug over een naburige rivier; in dat geval zou het ongeluk nog veel erger zyn geweest. De dader was een man van 28 jaren en stond bekend om zyn gevaariyk karakter. In Nottingham werd Zaterdag voor den rechter Hawkins de zaak behandeld van een tooneelspeelster, die zich den voet had gekneusd ten gevolge van de gebrekkige constructie van een trap. Met de Röntgen- sche stralen werden photographieëa van den voet gemaakt, duidelyk aantoonende, dat een der beenderen verplaatst was. De tooneel speelster verkreeg dan ook eeno schadeloos stelling in geld. De gevolgen der instorting van een huis te Hamburg schynen by nader onder zoek veel treuriger te zyn dan aanvankeiyk in de haast van het reddingswerk was gezegd. In het geheel zyn er zeven werklieden ge dood, vyf levensgevaarlyk en een groot aan tal min of meer ernstig gekwetst. De doodeu waren allen metselaars, onder wie er één is, die een vrouw met zeven kinderen nalaat; ook de anderen waren voor het meerendeel huisvaders. Hot gebouw was vier verdiepin gen hoog en bestond uit een dubbel en een enkel huis van vier verdiepingen. Een groot gedeelte van het dubbele huis is ingestort; er bevonden zich op het oogenblik dor in storting twintig metselaars en andere werk lieden in, die allen mee in de diepte vielen. In het geheel waren er 60 man aan het werk. De plaats van verwoesting leverde een treurig schouwspel op. Omtrent de oorzaak van de instorting weet men nog niets met zekerheid. Manslag om een peer. De beeld- schoone negentienjarige Elisabeth, dochter van den Amerikaanschen generaal Flagler, is te "Washington veroordeeld tot drie uren ge vangenis en 500 dollars boete wegens het neerschieten van een neger. Op zekeren dag zag zy nameiyk, dat deze zich gereedmaakte om door een reet in de tuinheining een peer te stelen, waarop zy haar met zilver beslagen revolver met zeven kamers trok en na twee schoten den negerjongen doodelyk getroffen deed neervallen. Een plaatselyke jury sprak het meisje vry, maar daar de Pers en het publiek zich het geval aantrokken, vrerd tegen haar een aanklacht wer manslag ingediend en verleden week bevo'. jury haar schuldig met verzachtende omsumaigheden, veroor- deelende tot bovengenoemde straf. Men is thans druk bezig in d« koninklyke „Kew-Gardens" met het voltooien der groote, in 1863 gebouwde koude planten kas. Er ontbraken aan die kas twee vleugels, welke den staat van Engeland f 134,000 kosten. Als deze gereed zyn, vindt men ia „Kew-Gardens" de grootste plantenkas der wereld, welke dan honderd en vyf en zeventig meter lang zal zyn. Dezer dagen werd te Londen, door de bekende orchideeën-verkoopers, de heeren Protherse en Morris, een kleine plant van „Odontoglossum Wilckeanum" verkocht voor de kapitale som van negenhonderd drie en dettig gulden en veertien cent.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2