N°. 11058 Donderdag 12 Maart. A0. 1896 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven LEIDSCH DA&BIAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers t 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1-6 regels f 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere Voor het incasseeren bulten de stad Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 11 Maart. By koninkiyk besluit is benoemd tot plaats vervangend lid der commissie, die van 1 Aug. 1S96 tot 1 Aug. 1896 te Leidt n belast is met het afnemen van de practiscbe examens van arts, dr. W. Einthoven, hoogleeraar alhier. De apotheker l6te klasse D. P. Vermaas, werkzaam by het militaire hospitaal te Leiden, zal binnenkort den militairen dienst met pensioen verlaten. Prof. Hector Treub alhier maakt in het ^Tijdschrift voor Gtneeskunde" het aan den minister van binnenlandsche zaken gerichte rapport openbaar, inhoudende een en ander ter vergelijking van het medisch hooger on derwas in Nederland en Duitschland. „De publicatie, waartoe de minister mjj vergunoing gaf", zegt de scbryvcr, „geschiedt met het doel, op te komen tegen de in som mige kriDgen heerschende meeniüg, dat in Nederland voor het geneeskundig onderwas in behoorlijke of voldoende mate gezorgd wordt. Dat die meening ni6t juist is, geloof ik dat uit myn rapport blijkt. Aanwijzingen van verbeteringen heb ik slechts schaars ge geven. Dat was ook niet mijn opdracht. Maar wanneer de publicatie haar doel ook maar ten deele bereikt, dan kan z'y wellicht een kleinen stoot geven aan de toekomstige ver betering van het geneeskundig onderwijs in Nederland." De hoogleeraar geeft een aantal cijfers en feiten betreffende de universiteiten te Heidel- berg, Freiberg i. B., Tübingen, gepaard met eenige mededeelingen betreffende Bazel en Bonn, terwijl hij daarnaast plaatst soortgelijke gegevens betreffende de drie Nederlandsche rijksuniversiteiten. In de nieuwe kerk van O. L. V. Onb. Ontv. aan den Hoogen Rijndijk te Zoeter- woude zal Vrijdagavond de schoono Kruisweg door den ZeerEerw. heer H. L. A. Gadet, pastoor te Leidon, worden ingewijd. Den lsten Mei zal te Zoeterwoude een be waar brei- en naaischool geopend worden; het onderwijs in deze inrichtingen zal gege ven worden door een 6 tal Eecw. Zusters Dominicanessen, welke nu op de kostschool te Voorschoten arbeiden. In dit najaar, of uiterlijk in het voorjaar van 1897 zullen de inrichtingen voor het bijzonder lager onderwijs g openl worden, zoowel voor jongens als voor meisjes. Het bestuur van het 6de Nedorlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres, dat inge volge het besluit, genomen op de tweede algemeene vergadering van het laatste Congres te Amsterdam, in hot volgence jaar (1897) op de twee iaatste dagen der Paaschweek, 23 en 24 April, te Delft zal worden gehou den, is als volgt samengesteld: prof. J. M. Telders, voorzitter; prof. S. Hoogewerff, vice- voorzitter; dr. C. Kerbert, penningmeester; dr. B. E. Scheltema; dr. W. A. Van Dorp, voorzitter der sectie voor natuur en schei kunde; prof. W. Kaptetjn, voorzitter der sub sectie voor wiskunde; dr. P. P. O. Hoek, voorzitter der sectie voor natuurlijke historie en biologie; prof. H. Treub, voorzitter der sectie voor genees-, heel- en verloskunde; prof. G. A. F. Molen«raaff, voorzitter der sectie voor geologie, pbysische geogiaphieen ethnograpbie, en dr. R. Sissingh, secretaris. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Oegstgeest (tot vervullmg der vacature van wijlen den burgemeester H. D. Terwee) worden ingeleverd aan het hoofdbureel op het Raadhuis 48 en aan het onderbureel in de Heynsius straat 62, te zamen dus 110 stembi jutten, waarvan er heden door het stembureel 1 van onwaarde werd ver» klaard, zoodat het aantal geldige stemmen 109 bedroeg. Hiervan waren er op den heer G. De Vink, steenhouwer, wonende in het stadsgedeelte, aan den Morschsingel, 101 uitge bracht, zoodat deze gekozen is. Volgens de gesloten kiezerslijsten in de gemeente Wannond bedraagt het aantal kiezers aldaar voor leden der Tweede Kamer 163 en voor Provinciale Staten en Gemeenteraad 162. Tot predikant by de Ned. Herv. gemeente van Woubrugge is beroepen ds. F. F. J. Van de Plassche, pred. te Gouderak. De heer J. Costerman Boodt, arts te Öoirle (N.-B.), heeft voor zijne benoeming tot gemeente-geneesheer te Woubrugge bedankt. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de nuttige handwerken zijn geslaagd de dames E. J. Visser, van Ter-Aar, en D. C. Vorster, van Gouda. De toestand van den heer Fransen van de Putte blijft bevredigend. H. M. de Koningin-Regentes heeft ƒ100 geschonken voor het diaconessen werk van de Evang. Luth. gem. te Utrecht, waarmede ver moedelijk 1 Mei een begin zal worden gemaakt. In de gisteruamiddag gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad heeft de heer Mulder het dagelijksch bestuur geïnter pelleerd over den stand der zaak van de haven te Scheveningen, nederkomende op het verzoek aan B. en Ws. om 't daarheen te leiden, dat de Raad nog vóór de aanstaande zomerver gadering der Prov. Staten zich zou kunnen uit spreken in hoever de gemeente bereid is de subsidie-aanvrage te steunen. Hy toch meende te mogen aannemen, dat do provincie wacht op de beslissing van den Raad. Tot ondersteuning van zijn verzoek wees de heer Mulder op den voottdurenden achter uitgang van de nijverheid te Scheveningen en op het groote belang van eene spoedige beslissing. Hij vroeg verlof tot het doen der volgende vragen: lo. Kan door Burg. en Wetbs. mededeeling worden gedaan omtrent den stand van het vóór-onderzoek in zake het haven vraagstuk? en 2o. kan het praeadvies omtrent de aan vrage van subsidie en verdere medewerking der gemeente weldra worden ingewacht? Nadat den heer Mulder het gevraagde verlof was verleend, antwoordde de voorzitter terstond, dat het praeadvies van B. en Ws. in zake de haven-quaestio vastgesteld en ter drukkerij is. Door de regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te 's Gravenhage is uitgeschreven een besloten prijsvraag voor het ontwerp van een paviljoen ter ver pleging van mannelijke krankzinnigen op Oud- Rozenburg, onder Loosduinen. Een vijftal architecten werd tot mededinging uitgenoodigd. Da regenten verzochten het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst een jurylid aan te wijzen. Dit voldeed hieraan door den heer D. E. C. Knuttel, rijksbouw meester, aan te wijzende overige juryleden zijn de heeren F. J. Nicuwenhuis, directeur der gemeentewerken te Utrecbt; C. H. Peters, rijksbouwmeester, dr. A. O. H. Teilegen, direc teur van het Haagsche gesticht, en J. Van Deventer, directeur van 't gesticht Meerenberg. Aan de Tweede Kamer is door de „Ver- eeniging van landbouwers, die suikerbieten verwerken" een adres van adhaesie ingediend aan dat van het Ned. Landbouw Comiié, waarin op wijziging wordt aangedrongen van art. 67 van het ingecieDde suikerwetsontwerp. Tegelijkertijd is een adres ingekomen van de Vere niging van beetwoitelfabrikanten in Nederland, waarby volkomen adhaesie wordt gehecht aan al wat de landbouw totiostand houding en bevordering van de belangen der beetwortelcultuur vraagt. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging dat, ten gevolge van het oveiiyden van den heer P. G. J. Van der Scbrieck, eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict 's-Hertogc-nbosch, be paald dat die verkiezing zal worden gehou den op Dinsdag 31 Maart a. s. en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 14 Apiil daaraanvolgende. De verzameling portretten In de Senaats kamer der universiteit te Utrecht is weer met een verrykt. Door mevrouw de wed. Cramer geb. Lagerwerff werd daarvoor dezer dagen het portret van wyien prof. dr. J. Cramer, geschilderd door den heer Jac. F. De Jong, aangeboden, dat baar tot dit doel was ge schonken door de studenten in de godgele- rd- heid. Dit geschenk is door den Senaat dank baar aanvaard, als een blyvend getuigenis van de dankbare liefde der leerlingen voor den beminden en hoogvereerden leermeester. Een telegram uit Indiö aan het „Nieuws v. d. Dag" doet zien, dat de Rus Maligan maar korten tyd genoegen van zyne ontvluch ting beleefd heeft. Men seint aan het blad; „Maligan aangehouden". Tot lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant is in het district Zevenbergen geko zen de heer H. Berends, te Oudenbosch. In den ouderdom van byna 76 jaren is te 's-Hertogenbosch overleden de heer A. G. Schuil. Gedurende een halve eeuw was de heer Schuil leeraar aan de koninklyke school voor nuttige en beeldende kunsten en ongeveer 25 jaar leeraar aan do Rykskweekschool, terwyi ook de Ryksnormaalschool voor onder wyzers veel aan hem te danken heeft. De hoofdingenieur der marine P. J. Turk en de luit. ter zee lste kl. J. P. Van Rossum zyn naar Engeland gezonden tot het bezoeken I van eenige rykswerven. Door de te verwachten annexatie van Nieuwer-Amstel zal het corps dienstdoende schuttery te Amsterdam lo. Mei a. s. ver sterkt worden door eenige wakkere jonge mannen, die, om den schuttersdienst te ont duiken, zich in de bevolkingsregisters van Nieuwer Amstel hadden doen inschreven. Mogeiyk is 't evenwel, dat zjj nog weer verder den boer opgaan. [N. v. d. D.) De kerkeraad der Ned.-Herv. gem. te Amsterdam heeft ds. G. A. Bleeker, te Wels- ryp, benoemd tot predikant krankenbezoeker in de gasthuizen der Herv. gemeente aldaar. B. on Ws. van Leeuwarden hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, afwyzend te besch kken op het verzoek van den byzonderen kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente, om de weekmarkt, invallende op den Goeden Vrydag, voortaan op een anderen dag in die week te houden. Gtiyk uit de adviezen bljjkt, zou de ver langde verandering niet zyn in het belang van handel en neringdoenden, daar juist de weekmarkt op den Goeden Vrydag een der meest drukke markten van het jaar is. Vooral voor den handel in boter zouden er, met het oog op de verzending van dit artikel naar Engeland en Schotland, grooto bezwaren aan eene verandering zyn verbonden. In de gisteren, Dinsdag, gehouden zitting van den gemeenteraad is het verzoek van den byzonderen kerkeraad afgewezen. Tevons is besloten om de verordening, regelende het gebruik van de Waag, aan te vullen met de navolgende bepaling: „Sur rogaten van boter en kaas, waaronder deze verordening verstaat producten, vermengd met vetsoorten, niet van melk afkomstig, worden op de Waag als markt niet toege laten en «mogen aldaar niet in publieke veiling worden gebracht." Te Middelburg aldus meldt men aan de „M. 0." 'is door den majoor jhr. W. G. Van der Wyck een onderzoek ingesteld naar de vorderingen der militairen in het zingen der nationale liederen. Aan iedere compagnie werd ter belooning van yver en toowyding by dit onderwys een prachtige harmonica uitgereikt, om in het vervolg by den zeng te gebruiken. Het doel, om deze liederen in de plaats te doen treden van de onzedeiyke liedjes, die op marsch werden gezongen, is bereikt, doch de lust tot zingen by de oefeningen ontbreekt onzen Zeeuwschen jongens maar al te zeer. In den ouderdom van 52 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer J. D. Van Alphen. gep. kapt. van het O. I. leger. By beschikking van den minister van blnnenl zaken z(1n benoemd tot examinatoren voor het in 1896 aan de Ryksacademie van Beeldende Kunsten te houden examen de heert njhr. dr. J. Six, hoogleeraar aan de Ryksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam; N. Van der Waay, hoogleeraar aan de Ryksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam; C. L. Duke, hoogleraar aan de Ryksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam; J. Versluis, leeraar aan de Ryks normaalschool voor teekenonderwyzers te AmsterdamA. R. Cohen, leeraar aan de Ryksnormaalschool voor teekenonderwyzers te Amsterdam. Voor twaalf jongelieden, die op lo. April a. 8. den vollen ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraan volgende het negentiende levensjaar niet zullen ingetreden zyn, bestaat de gelegenheid om by net corps genietroepen te Utrecht te worden opgeleid tot korporaal en sergeant by de Indische genietroepen. Gegadigden bebooren zich tnsschen den eersten en den twintigsten Maart aan te melden by een der plaatselyke of garnizoens commandanten of by den commandant van bet corps genietroepen te Utrecht. Zy, oie practische bekwaamheid van het timmermans- of metselaarsambacht bezitten, kunnen, na een in Indiö af te leggen examen, worden bevorderd tot militair opzichter der genie. Men zie verder de „Staats Ct." van heden. Tot gemeente-ontvanger te Hoedekens kerke is thans definitief benoemd de heer G. J. C. Noothoven van Goor, die de vorige week tydeiyk werd aangesteld ter vervanging van den ontvanger Van Poppelen. In de plaats van prof. De Hartog en mr. Cosman zyn tot leden voor de Centrale Com missie voor de algemeene zaken der Israë lieten in Nederland gekozen dr. Wolf to Haarlem en mr. Prins te Alkmaar. Naar de Haagsche correspondent der „Zutf. Ct." mededeelt, biyft het plan bestaan om de openbare behandeling ran de kieswet in de Tweede Kamer ongeveer midden Mei te beginnen. Door den gemeenteraad te Breda zyn de bepalingen aangaande de pensioenen van gemeente-ambtenaren en bedienden zoodanig uitgebreid, dat ook hunne weduwen en weezen pensioen kunnen genieten. Voor de tegen woordige ambtenaren en bedienden is de toetreding facultatief, doch voor hen, die later aangesteld zullen worden, is zjj ver plichtend. Een verzoek van leeraren aan de boogere burgerschool, om ook opgenomen te worden, is om advies, met het oog op de belangen van het onderwys, gesteld in handen der commissie van toezicht op het M O. Prof. Middendorp, te Groningen, is be noemd tot eerelid van de Keizerlyke Maat- schappy van Geneeskunde te Konstantinopel. Naar „De Volksvriend" verneemt, zal op de eerstvolgende hoofdbestuursvergadering der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank het voorstel ter tafel komen tot het houden van een nationaal congres ter bespre king van het alcoholvraagstuk. Aan dr. Th. J. Van Buuren, oud-inge nieur van den Indischen waterstaat, directeur der Hoogere Burgerschool en Burgeravond school te Soerabaia, thans met eenjarig verlof in Europa, wiens verlof met April expireerde, is, naar wy vernemen, door den minister van koloniën opgedragen „gedurende zes maanden in Europa werkzaam te zyn, ter voorbereiding van de eventueele invoering in Ned. Indiö van een verpakkingssysteem van het aldaar van Gouvernementswege gedebiteerd zout." (Ins.) Naar de „Tel." verneemt, is door den kolonel commandant der dd. schuttery te Amsterdam onder nadere goedkeuring van B. en Ws., aan den heer I. A. Kwast opge dragen een nieuw muziekcorps onder zyne leiding samen te stellen. De heer Kwast was 12 jaren kapelmeester by het 8ste reg. inf. te Arnhem. Daarna werd by achtereenvolgens dirigent van de Arnhem- sche Orkestv9reeniging, van het Concertgebouw te Warschau en van het Kur orkest te Bad Kreuznach. Sedert 1 Januari had hy zich te Amsterdam als dirigent en pianist gevestigd. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" is 10 Maart van Batavia te IJmuiden aange komen; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Maart te Port-Saidde „General", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, is 9 Maart van Napels ver trokken; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Hamburg, arriveerde 10 Maart te Lissabon; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is 9 Maart te Tanga aange komen; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Maart van Poit Sailde „Edam" arriveerde 10 Maart van Nieuw-York te Rotterdam; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Maart Gibraltar. Naar de „Tel." verneemt, wordt de generaal majoor W. G. Rompelman binnen kort gepensionneerd en als commandant der lste div. infanterie te 's Gravenhage vervangen door den gen.-majoor F. C. C. Bloem, com mandant der divisie infanterie te Arnhem. Voorts zal de kolonel jhr. H. Laman Trip, commandant van bet reg. grenadiers en jagers, wordeD benoemd tot generaal-majoor, com mandant der divisie voornoemd en als com mandant van zyn regiment vervangen worden door den kolonel J. L De Bock, commandant van het 7de reg. infanterie te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 12 en die van den minister van marine op Vrydag 13 Maart a. s. zullen niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Assen, mr. S. A. Hulst, thans rechter in de arr.-rechtbank te Zwolle. Met ingang van 16 Maart a. 8., op zyn verzoek, eervol onts'ag verleend aan den heer W. G. Vennekool, als directeur der werk plaatsen van en magazynmeester by 'sRyks algemeen betonDingsmagazyn te Enkhuizen, en benoemd op gelyken datum in bovenge noemde betrekking de heer J. Van Loo, thans tydeiyk opzichter van maritieme werken. TWEEDE KAItlKR. Aan de orde is bet wetsvoorstel tot het afschaffen van gerechtskosten in strafzaken. De heer E. SmidL maakte zyn stem over dit ontwerp afhankeiyk van eene inlichting des ministers omtrent het verhaal van kosten by het wyzen van verstekvonnissen. De heer Smeenge kon zicb met dit wets voorstel niet vereonigen, in de eerste plaats, omdat de afschaffing niet zal leiden tot eenige vermindering van het aantal inspecteurs van de registratie of van hunne bezoldiging, en in de tweede plaats, omdat de vergoeding van de griffiers te klein zal worden. De Minister van Justitie antwoordde den heer Smidt, dat de tegenwoordige toestand gehandhaafd blyft by verstekvonDissen en wanneer iemand van een verstekvonnis in verzet komt, dan is het niet meer dan billyk, dat de" voroordeelde de kosten draagt van de dubbele berechting. Aan den heer Smeenge antwoordde de minister, dat het wetsontwerp aan vele on- billykheden een einde zal maken. De be staande griffiers zullen schade-vergoeding ont vangen, doch voor de nieuw te benoemen griffiers zag de minister de noodzakelykheid daarvan niet in. Artt. 16 goedgekeurd. By art. 7 werd door den heer E. Smidt een amendement voorgesteld, strekkende om het 4de lid van art. 266 Strafv. slaande op verstekvonnissen te doen vervallen, na de duidelyke verklaring van de Begeering, dat by verstekvonnissen de bestaande to96tai d gehandhaafd blyft. De heer De Kanter ondersteunde namens de Commissie van Rapporteurs het amende ment. De Minister van Justitie zette nader den be8taanden en den nieuwen toestand uiteen en verklaarde zich tegen het amendement. Het amendement van den heer Smidt (om ook by verstekvonnissen de kosten ten laste van den Staat te brengen), werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 82 tegen 29 stemmen. Daarna werd het wetsontwerp zelf in stemming gebracht en aangenomen met 45 tegen 18 stemmen. Aan de orde kwam toen de conclusie der commissie op de inlichtingen op het adres van G. S. Serló, agent en commissionnair in bouwmaterialen te Amsterdam, inhoudende klacht over het gebruik van bouwmaterialen in stryd met de pAlgemeeno Voorschriften." De conclusie der commissie strekt: lo. den minister van W., H. en N. dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen; 2o. den minister in overweging te geven de 351 en 353 van de technische bepalingen der „Algemeene Voorschriften" te wyzigen in dien zin, dat de algemeene eigenschappen van den natuur-bouwateen en de byzondere hoe danigheid van den hardsteen meer bepaaldeiyk worden omschreven, met by voeging eener paragraaf, waarin de eigenschappen voor den granietsteen worden omschreven, teu einde voor sommige bepaal ie onJerdeelen aer water- bouwwerken den hardsteen door granietsteen te doen vervangen; 8o. den minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid een afschrift te zenden van het verslag der commissie. De conclusie werd z. h. 8. aangenomen. Aan de orde was de conclusie op het adres van Vroons, eervol ontslagen werkman aan '8 Ryks Marinewerf to Amsterdam. De conclusie strekt tot dankzegging aan den Minister van Marine voor de verstrekte inlichtingen. Do heer De Ras deed opmerken, dat de beweringen van adressant omtrent gepleegden diefstal, al zyn zy by recbteriyk onderzoek niet bewezen, toch niet geheel zyn ontzenuw en herhaaldeiyko overplaatsingen van den werkman doen den schyn ontstaan alsof hier andere belangen hebben gegolden dan die van den dienst. Da Minister van Marine antwoordde dat het verwyt van den heer De Ras, noch het departement van Marine, noch hot hoofd daarvan kunnen treffen, omdat de Minister er buiten staat. Hy had van deze zaak den indruk gekregen, dat Vroons niet gezocht is, zooals men dat noemt. De man is ontslagen te gelijk met een aantal andere werklieden, voor wie geen werk meer aan de werf was. De Minister van Justitie constateerde dat hoewel het verhoor van Vioons met zorg geleid is, diens beweringen door niets ge staafd zyn. Na goedkeuring van de conclusie werden nog goedgekeurd de wetsontwerpen tot be krachtiging van een provinciale heffing in Groningen en tot naturalisatie van acht per sonen. Heden en Donderdag sectie-werkzaamheden. Donderdag-n«mi idag te halfvier komt de Kamer weder in openbare vergadering by een, Adres-Kl-au3. Door C. J. W. Klaus, weduwe van A. Wortman, was by adres aan de Kamer verzocht om in 't genot van pensioen t« worden gesteld. Naar aanleiding van de gegeven Regeeringa- inlichtingen, constateert de commissie uit de Tweede Kamer, dat A. Wortman by be schikking van den commandant der zeemacht

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1