N°. 11055 Maandag 9 Maart. A0. 1896 i§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 1 Maart. LEIBSCÏÏ BAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers - -0.05. PBIJS DEB AUVEETENTIÏIN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad, Aan den Raad der gemeente Leiden zijn twee adressen gericht door het bestuur der afdeeling Leiden van de Vereeniging „Ver gunning", gevestigd te Amsterdam, goedge keurd bij koninklijk besluit van den 31sten Maart 1886 en den 3den November 1894. In het eene adres wordt te kennen ge geven „dat volgens art. 7 der Verordening van de gemeente Leiden op het recht van vergunning tot het uitoefenen van den handel in sterken drank in het klein, ingeval van herschatting de kosten dier herschatting voor de eene helft door de gemeente, voor de andere helft door den belanghebbende worden gedragen; dat dit zonder twijfel strijdt met het rechts beginsel, dat de verliezende partij de kosten draagt, en adressanten voor een afwijking van dat beginsel hier geen reden zien; dat adressanten het hoogst wenschelyk zou den vinden dat omtrent de kosten der herschat- ting een regeling werd verordend als bijv. die te Amsterdam en nog andere plaatsen, waar de verliezende partij de geheele kosten betaalt, zijnde hier te Leiden 2 aan elk der drie herschatters, dus te zamen ƒ6, en de tapper dat bedrag van 6 b\1 de aanvraag van herschatting moet deponeeren, maar het terugerlangt als bij de herschatting de schat tin wordt verminderd en by dus in 't ge lijk wordt gesteld, wordende alsdan aan de herschatters door de gemeente f 6 betaald, terwijl in het tegenovergestelde geval de herschatters worden betaald uit het door den tapper godoponeerde bedrag; redenen waarom adressanten zich eerbiedig tot Uw College wenden met het verzoek, zulke maatregelen te nemen als Uw College oorbaar zal achten om aan de grieven van adressanten tegemoet te komen." In het andere adres wordt te kennen gegeven „dat adressanten van meening zyn dat bij don bouw der Stadsgehoorzaal op den voorgrond gesteld is een zaal daar te stellen tot het doen ultvooren van concerten, lezin gen en partijen, die niet gevoeglijk in andere dergelijke inrichtingen zouden kunnen plaats hebben dat de zaal voorzeker niet gebouwd is om in concurrentie te treden met de andere belastingbetalend© neringdoenden, hetgeen het geval nu wel is, aangezien genoemd gebouw den laatsten tijd steeds gebruikt is geworden voor publiek koffiehuis, restaurant en gelegenheid tot dansen; Redenen waarom adressanton zich tot Uw Achtbaar College wenden met het eer biedig verzoek dat het Uw College moge behagen niet met de toelichting van Burge meester en Wethouders mede te gaan 't Welk doendo, A. C. M. Van Noort, Voorzitter. Joh. Heemeijer, 1st© Secretaris." Blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie zal a. 8. Donderdag mevrouw L. Andrée Jousseaume met eenige harer leer lingen eene soirée geven in het Comité van de Alliance Fran^aise alhier. Het is bekend dat in de bijeenkomsten te 's Gravenbage deze soirées altijd zéér in den smaak vallen, zoodat het wel te voorzien is, dat deze bui tengewono bijeenkomst het „bouquet" zal vormen van het eerste jaar van het Leidsche Comité. Ook aan niet leden wordt hierbij toe gang V' rleend. Heden namen wij kennis van oen uit gave, welke als eene opmerkelijke verbetering op bet gebied van publiciteit aller belangstel ling moet inboezemen als factor tot ontwik keling en verbetering van den kunstzin onder het groote publiek. Die uitgave is een Album, een geïllustreerd© „Reisgids van de stoombootreedery Fop Smit Co.", bekond door haar watertochtjes van Rotterdam langs Dordrecht naar Gorkum. Die Reisgids, geïllustreerd door Hollandsche meesters, leden van „Pulchri Studio", is een waar kunstwerk, waartoe de leden van ge noemd genootscüap welwillend hunne mede werking verleenden, zoodat het Album van de 49 medewerkers 55 teekeningen bevat. De Reisgids zelf is door genoemde reedory nog niet verspreid geworden, en daarom heeft de heer S. C. Van Doesburgh, alhier, zich bereid verklaard de eerste afdrukken col lectief in den handel te brengen tegen vier gulden, ten voordeele van het ondersteunings- fon is van „Pulchri Studio". Met de meeste ingenomenheid vestigen wy de aandacht op dit Album, dat zooveel schoons te bezichtigen geeft op het gebied van kunst, terwyl wegens het doel der uitgave er van, veel nut kan worden gesticht. Wy wenschen het een zeer groot succes toe en vestigen daartoe bovendien ook de aan dacht op de in dit nummer voorkomende advertentie. Een ander© wyze van op verdienstelijke manier reclame-maken is een groot biljet of „show-card", van dezelfde reedery, en ontwor pen door den heer J. Maris (een gezicht op den toren van Dordrecht) en W. A. Van Konijnenburg, aan wier werk eveneens hooge waarde mag worden toegekend. Het laatste Invitatie concert van „Sempre Crescendo" zal plaats hebben op Dinsdag 28 April a. 8., zooals wij reeds meldden onder medewerking der dames-zangvereeniging „Es- moH", welke, behalve een nog niet in Neder land uitgevoerde compositie van Emmanuel Chabrier, koren uit „Carmen", „der fliegende Hollander" en „Melaenis" (van Mann) zal zingen. Als instrumentaal solist (piano) zal zich de president van „Sempre Crescendo", de heer J. A. N. Patjjn, doen hooren. Het orkest zal uitvoeren een© alhier onbekende suite van Massenet, „Scènes Alsaeiennes", twee stukken voor strijkorkest van Joseph Mertens, als directeur der Haageche Opera, die de uitvoering hiervan zal leiden. Verder het voorspel uit R. Wagners „Meister^inger von Nürnborg" (eerste uitvoering), G. Mann's „Idealia", gecomponeerd voor het 60-jarig bestaan van „Sempre" in 1891, en de ouver ture „Michel Angelo" van N. W. Gade. In eene vergadering van zoowel pro- testantsche als katholieke kiezers is tot can- didaat voor do a. s. gemeenteraads-verkiezing te Oegstgeest gesteld de heer G. De Vink, aan den Morschsingel, die tevens door de R. K. kiesvoreeniging is gecandideerd. Den llden Maart a. s., 's avonds, zal de Chr. Zangvereeniging „De Lof-tem" te Rijnsburg eene uitvooriDg geven in het Chr. Gereform. kerkgebouw aldaar. Het programma belooft den hoorders een genoeglijken avond. De burgemeester der gemeente Ter-Aar brengt ter kennis van de daarbij belangheb bende ingezetenen dier gemeente dat het ykkan- toor te Leiden zal zjjn geopend: 11 en 12 Maart 1896, telkens van 9 tot 1 uur; op 1, 2, 22 en 23 April, 11, 12, 15 en 16 Mei, 3, 4, 23 en 24 Juni, 14 en 15 Juli en 3 en 4 Augustus aanstaande, telkens van 9 tot 3 uren. De dagen en uren hebben ook betrekking op Woubrugge en andere omliggende, tot het ijkkantoor L-iden behoorende gemeenten. Men schrijft ons uit Hillegom: Deze week gaf de Christelijk zangvereeniging „Asaf" oen openbare uitvoering in het kerk gebouw dor Hervormde gemeente alhier. Om elk nummer van het programma af zonderlijk te bespreken zou te veel tyd vor deren, toch meenen wy enkele nummers niet onvermeld te moeten laten. In No. 2 hinderde ons de minder zuivere uitspraak van ©an der bassen; daarop te letten is een taak, die de anders zoo schoon klinkende bas-party zeker niet te licht mag achten. No. 3 werd zoowel door quartet als koor uitstekend voorgedragen en was het glanspunt van den avond. No. 5 kon ons minder voldoen, waarschijn lijk, omdat de titel minder in overeenstemming was met de woorden, No. 8 werd onberLpeiyk gezongen, en was een der schoonste nummers van het programma. No. 11 zou meer succes gehad hebben, wanneer de broms'emmen niet zoo luid had den geklonken; de solo voldeed ons in het eerste gedeelte zeer goed; dat het laatste gedeelte niet zoo onberispelijk werd voorge dragen, komt geheel voor rekening van de „brommers." Resumeerende mogen wy deze uitvoering als goed geslaagd beschouwen en brengen wfi hulde aan den heer Yan Süippenberg voor z(jn btkroond pogen om een a capella-koor tot die hoogte op te voeren. Wy roepen d-n leden met hun wakkeren directeur gaarne eeD tot weerzien toe. Tot eersten secretaris by het Turksche gezantschap te 's Gravenhage is benoemd Resmi bey, tweede secretaris te Parys. Men meldt ons uit Den Haag: H. M. de Koningin Regentes is gisteravond te 8 uren in de koninklyke loge van den schouwburg verschenen en heeft na het 9de tafereel van „Richard III" te ruim halfelf de voorstelling verl ten. H. M. was vergezeld van freule Rengers, hofdame; graaf Van Limburg Stirum, kamerheer, en jhr. Six, ordonnance officier. Mevr. de baronesse Van Hardenbroek, groot- meesteresse, die de voorstelling in de loge voor de Hofhouding by woonde, nam, op ver zoek van H. M., in de koninginnen-loge plaat3, tot het oogenblik waarop de Regentes de zaal verliet, evenals by aankomst, ender de gewone eerbiedsbetuigingen van het publiek. H. M. de Koningin was Donderdag avond ook tegenwoordig by het diner, dat H. M. de Koniagin Regentes aan de actieve opper- officieren van land- en zeemacht en de adju danten in buitengewone dienst met dien rang, in de residentie verbiyf houdende, heeft aangeboden en gehouden werd in de Galery- zaal, opgeluisterd door muziek van de Koninklijke Militaire Kapel. De beide Koninginnen hebb«n na den maal- tyd cercle gemaakt en daarin alle genoodigden aangesproken. Ongeveer te halftien war«n da gasten ver trokken. Naar de „Tel." verneemt, zal weldra by de Staten-Generaal een wetsontwerp inkomen tot wyziging der Gemeentewat in verband met de nieuwe Kieswet. De strekking van dit ontwerp is, dat de gemeenten van moer dan 15,000 zielen voor de verkiezing van de Raadsleden in afdeelin- gen zullen worden gesplitst Amsterdam zal volgens dit nieuwe ont werp worden verdeeld in negen afdeelingen. Het totale aantal Raadsleden wordt daarby bepaald op 45, zoodat iedere afdeeling vyf leden zal hebben te verkiezen. Rotterdam wordt verdeeld in 5 districten. Het aantal leden der Provinciale Staten wordt voor Zuid Holland met 2, voor Noord Holland met 4 vermeerderd. De dag der periodieke verkiezingen voor de Provinciale Staten wordt vastgesteld ep den eersten Dinsdag in Juni. De Tweede Kamer heeft gisternamiddag de conclusie van de Comm. van Rapporteurs in zake J. Visser, oud-sergeint-majoor by het Indisch leger, den minister verzoekende een gunstige beschikking te nemen op xyn verzoek om pensioen, zonder stemming goedgekeurd, nadat de Minister van Koloniön haar bestreden had, omdat de wet niet toeliet pensioen toe te kennen, maar hy zich bereid had verklaard by gelegenheid aan adressant te denken Het wetsontwerp, houdende machtiging aan de Rekenkamer tot verevening van niet in uitgaaf aangenomen pensioenen, werd aange nomen met 40 tegen 21 stemmen. Dinsdag elf uren zyn de andere onderwerpen aan de orde. Omtront de wet op het Personeel schryft het „Hbl." het volgende: „Terwyl Dinsdag jl. met 49 tegen 47 stem men beslist werd, dat zonder nadere tusschen- komst van de wetgevende macht de nieuwe wet op de personeele belasting niet zou worden ingevoerd, werd gisteren de wet zelve met de viy groote meerderheid van 66 tegen 39 stemmen aangenomen. De minderheid bestond uit 20 liberalen van de groep-Borgesius, 9 katholieken, de 7 Kuyperianen en verder de heeren Gerritsen, Pynappel en De Boer. De beslissing was dus voor de Regeering aan- merkelyk gunstiger dan die over de invoering. Zes katholieken, waaronoer de heeren Kolkman en Yeruieulen, benevens de heeren Willinge en T. Mackay, die vóór het amendement ge stemd hadden, stemden thans met de Regee ring. Dat maakt dus voor de Regeering een voordeelig verschil van 16 stemmen. Verder stemden met de Regeering de heeren Knyff en Truyen, die jl. Dinsdag by de stem ming afwezig waren, terwyl gisteren ontbraken de heeren Tydens, Bcelaerts en Cremer, die vóór het amendement hebben gestemd; gaf dus eene winst van 5. Daarentegen stemde tegen de wet de heer Van Deinse, die ly de stemming over het amendement ontbrak, en was de heer Van Berckei, die tegen het amendement had gestemd, thans afwezig; gaf dus een verlies van 2. Een en ander geeft samen eene winst van 19, waardoor de minderheid van 19 veranderd werd in eene meerderheid van 17 ten gunste van den Minister. Wy hebben dus nu wat de Tweede Kamer betreft eene nieuwe wet op de per soneele belasting, waarvan een der grond slagen „nader by de wet zal worden gere geld" en waarvan ook de geheele invoering „nader by de wet zal worden geregeld." Dat is inderdaad eene wettenmakerQ „fin de siècle". De „Tel." schryft het volgende: „Dat het een zeer kalme overwinning was, waarby van gelukwenscbon aan den minister geen sprake kon zyn, spreekt na het gebeurde van voor eenige dagen wel vanzelf. „Ook zal hot niet noodig zyn aan het feit der aanneming van deze wet bier verder nog eenige bespiegelingen te wyden. Laten we hopen ongdyk gehad te hebben met de vroeger uitgosproken vrees, dat er van ver lichting van druk voor wie dat behoeven, weinig sprake zal wezen." De officieren van wapening en de mees- ter-geweermakers van de eerste bataljons van de verschillende regimenten infanterie worden eenigen tyd aan de werkplaatsen voor draag bare wapenen te Delft gedetacheerd, ten einde zich op do hoogte te stellen van het nieuwe geweer voor het wapen. De officieren van wapening en de meester-geweermakers van de overige bataljons zullen den cursus later volgen. Naar aanleiding van door den hoogleeraar dr. J. C. Matthes ontwikkelde bezwaren heeft de Amsterdam8che Universiteits-vereeniging besloten, een adres aan den gemeenteraad iD te dienen tot intrekking der Raadsbesluiten, waarby de kerkelyke hoogleeraren verwyderd werden, en ook voor de studenten, die reeds langer dan vier jaar studeeren, een inschry vingsgeld van 100 jaarlyks werd vastgesteld. Het adres zal worden ontworpen door do heeren Matthes, Korteweg en Polak. Naar de „N. R. C." verneemt, is de contra-memorie der Nederlandsche regeering in zake de „Costa-Rica-Packet"-quaestie naar St.-Petersburg en Londen verzonden. Enge land heeft nu weder drie maanden tyd om te antwoorden, en wy daarna weder drie maanden voor publiek. Beide termynen kunnen, op verzoek der belanghebbende party, door den arbiter met één maand verlengd worden. Prof. Th. W. Engelmann, te Utrecht, zal 20 Maart a. 8. den dag herdenken, waarop hy vóór 25 jaren zyn colleges als professor aanving. De minister van koloniën brengt, ten vervolge op de aankondiging in de Staats courant van 25 Febr. jl., ter kennis van be langhebbenden, dat standmodellen, voor zoo- j veel noodig, voor de gewyzigde uniformen van het leger in Nederlandsch-Indiê kunnen worden bezichtigd in hot Koloniaal Etablisse ment te Amsterdam, 's-Gravenhekje ing ing Peperstraat, van en met Woensdag 11 dezer tot en met Zaterdag 11 April d. a. v. Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee R. C. A. L Jansen van Affordon, is in den namiddag van 5 dezer te Pola aangekomen. Na een ongesteldheid van slechts twee dagen is gisteren te Amersfoort overleden de heer B. Upraeyer, landmeter 2de klasse by het kadaster te Amersfoort. Te Giessendam is benoemd tot gemeente geneesheer dr. Graftdyk, arts aldaar. Dezer dagen werd bericht, dat voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van mr. W K baron Van Dedem te Cal cutta in het geheel 630.66 zou byeengebracht zyn. Van andere zyde wordt dit bericht onjuist genoemd. Voor Nederland en Nederl. Indië saaien moet reeds 3351.24 ontvangen zyn, terwyl de lijst hier te lande nog niet is afgesloten en de Ned.-Indische bydragen nog worden ingewacht. Voor de vacature van gemeente-architect in de Friesche gemeente Ferweradeel, op een jaarwedde van 600, hebben zich niet minder dan 54 sollicitanten aangemeld. Voor eenigen tyd werd gemeld dat de heer P. W. Janssen te Amsterdam aangeboden had den Nederlandscben Protestantenbond finantiëel te steunen. Na overleg met het hoofdbestuur heeft de heer Janssen nu, naar de „N. R. Ct." ver neemt, zyn aanbod in dezen vorm gekleed: De heer Janssen geeft 93,000, verdeeld over tien jaren. Die som moet besteed worden voor de aanstelling van godsdienstonderwyzers, voor de postcolportage, voor het houden van reeksen populaire voordrachten (cursus) en voor het vervaardigen van Bybelsche on kerk historische platen voor de catechisatie. De commissie voor godsdienstonderwijs en predi king en voor de colportage uit den Bond zal het geld bestieren. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot rechter plaatsvervanger in ae arr.-rechtbank te Amsterdam: mr. J. F. Houwing, hoog leeraar aan de Gemeentelyko Uoiveroiteit, en mr. C. D. Asser Jr., advocaat en procureur, beiden te Amsterdam. Beriojmd tot notaris binnen het arrondis sement Groningen, ter standplaats Onderden- dam, A. Evenhuis, candidaat-notaris te Gro ningen. Aan mej. M. F. F. Van Calck, geboren te Mecholen, in Belgié, vergunning verleend tot h t geven van middelbaar onderwys hier te lande, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gestelde eischen voldoe. Met 21 Maart a. 8.: lo. de kapt.-luitenants ter zee L. A. H. Lamie en P. F. H. Volcke, respectievelyk belast met het bevel over Hr. Ms. instructieschip „Nautilus" en Hr. Ms. logementschip „Van Galen," eervol van het door hen gevoerd bevel ontheven; 2o. de kapitein-luitenant ter zee L. A. H. Lamie belast met het bevel over gemeld logement schip; 3o. aan den kapitein luitenant ter zee P. F. H. Volcke opgedragen het bevel over gemeld instructieschip. De- met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië A. F. Roque, ter zake van lichaamsgebreken niet in en door den dienst ontstaan, met ingang van 1 Juni a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Naar wy vernemen, moetenin bet kasteel „Endegeest", by de werkzaam heden tot inrichting van de nieuwe daaraan te geven bestemming, wederom twee vakken Gobelins ontdekt zyn, en wel verborgen achter houten beschotten, waarop de voor stellingen, welke aan de vroeger gevondene schynen aan te sluiten, het onderste boven voorkwamen. Van die vondst is door den onder-aannemer, den heer G. D. J. Beulink, dadeiyk aan B. en Ws. dezer gemeente kennis gegeven. Naar wy vernemen, heeft de heer H. Jonker, pbotograaf alhier, gister middag op de generale repetitie van „Sempre Crescendo" een groep gemaakt van het geheele orkest, met banier en de beide solisten van gisteravond. Dezer dagen zal de welgeslaagde photographic in den handel komen. Langs de buizen te 's-Graven- hage gaat sinds eenigen tyd een persoon, die, onder voorwendsel den heer des huizes te moeten spreken, zich daarna verwydert met een of ander voorwerp, dat hy in de vestibule of spreekkamer vindt. De man geeft zicb uit voorbankier. Aldus verhaalt het „Haagscbe Dagblad." Gisternacht hoorde een kruide- nier in zyne woning in de Heerenstraat te Rotterdam gerucht Hy stond op en zag drie personen, die licht hadden gemaakt in de gang van zyn huis, zich snel verwy leren door een brandgang, langs zyno woning loopende en op de Gedempte Botersloot uitkomende. De politie kwam te laat om de inbrekers te grypen; vermoedeiyk hebben de inbrekers met valsche sleutels oe achterdeur geopend en zyn zoo naar binnen gekomen. Door de politie te 's-Graven- hage is aangehouden een te Arasterdam wo nend persoon, wiens opsporing door de politie daar ter stede verzocht was, omdat hy zyn huishoucen onverzorgd had achtergelaten. Door den west-noord-westeiy- ken wind stond de zee gisteren en in den afgeloopen nacht te Scheveningen tegen de duinen, te rekenen van Seinpost af tot aan de villa Jacobson. Van het bygestorte zand is ongeveer 1 meter weggeslagen. Ten zuiden van het Haagsche Verver8chingskanaal is heden het in vorge- vorderden staat van ontbinding verkeerend ïyk aangespoeld- van een visschersman, ver- moedeiyk een buitenlander. Uit Katwyk aan Zee wordt van 6 Maart gemeldSedert de vorige opgaaf werden door de visschersvloot besomming'.n van ƒ17 tot ƒ115 gemaakt. Pryzen: griet ƒ0.80 a ƒ1, tong 35 a 50 ct., bunschol 15 a 26 ct. per stuk, schol 3 a 4, gr. kokant en scharren 2 a 2.70 per mand. Het stormachtige weder lie ft de bommen deze week aan hot strand gehouden. De rechtbank te Groningon heeft den kellner v. A., die, om oplichting te plegen, zich voor jhr. Versluys en anderen had uitge- gegeven, tot 8 maanden govang.nisïtraf ver oordeeld. De schorsing en het ontslag van den gemeente ontvanger te Hoodek-msker- ke, moet, naar de „Middtlb. Ct." vernoemt, in verband staan met een belangryk tekort in de kas van den titularis Men meent te weten dat dit 20Ö0 bedraagt. De Twentsche Pluimveeclub te Enschedee heeft gisteren, in bet „Volkspark" aldaar, de tweede internationale tentoonstel ling van pluimgedierte geopend. Zy blyft tot Zondag ter bezichtiging. De volgende eerepryzen zyn toegekend: Groote zilveren medaille van H. M. de Koningin voor den winner der meeste eerste pryzen in de afd. Hoenders, aan den heer R. Houwink Hzn., te Meppol. Groote zilveren medaille ter waarde van 26, uitgeloofd door den Commissaris der Koningin voor den winner der meeste eerste pryzen in de afdeeling Duiven, aan den heer D. Pel, te Arnhem

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1