- Gistirochtond was dr. Leyds, staats secretaris voor Transvaal, voor belangstellen den in Brack's Doelenhotel te Amsterdam te spreken en velen maakten daarvan ge bruik. Dr. Leyds, zy'n bezoekers te woord staande, vervulde tegelijk de passieve rol van model; de heer Veth toch was bezig de laatste band te leggen aan zyn portret, dat hy, naar bekend is, voor de „Kroniek" teekent. Dionzelfden dag vertrok dr. Leyds naar Parijs, waar hij tot Woensdag denkt te blijven. Zaterdag daarop gaat hij naar Londen, om zich naar Zuid-Afrika in te schapen. Dr. Leyds verlaat ons laüd met den indruk, dat de belangstelling in Zuid-Afrikaansche zaken niet alleen levendig is, doch ook dat zij zich op practischer wyze gaat uiten. Trouwens, ook in Duitschland heeft hij in alle kringen, welk politiek vtrschil er mocht bestaaD, sympathie voor de Transvaalsche zaak gevonden. Dr. Leyds zal hedenavond te balfzes by den president der Fransche Republiek ten gehoore worden ontvangen. De candidaat C. J. H. Verweys, te Middel burg, hoopt Zondag 22 Ma.irta. s. zijn intrede te doen in de Herv. gemeente te Burg (Schou wen). Als bevestiger zal optreden dr. J. H. Gunning J.Hz, van Utrecht. Lutherscbe Kerk Op het zestal te Am sterdam staan de predikanten: J. H. Helper Sesbrugger, te Ha.«riemA. D. Wempe, te Alkmaar; M. Van KleefF, te Leiden, B. H. d'Auzon, te Edam; J. H. Grottenuieck, te Zieriksee; J. L. F. De Meyere, te Bodegrave. Door het algemeen bestuur van den Algea-eenen Nederlandschen Vredebond is op 22 Februari uit naam van deze vereeniging de volgende door het „Comité permanent du bureau de la Paix" te Bern voorgestelde motie aangenomen, waarvan kennis zal worden gegeven aan dat bureau en aan ae in Neder land bestaande afdeelingen. „Het Algemeen Bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Vredebond verklaart zonder eenig voorbehoud zijne adhaesie te schenken aan bet beginsel van internationale arbitrage. Het acht het tegenwoordig oogen blik geschikt om dit by vernieuwing te ver- z ken n, en het noodigt de burgers van alle beschaafde landen uit, hun zedelijken steun te schenken, door zich oponiyk ton gunste van dit beginsel te verklaren. Genoemd bestuur doet dit beroep op allen, omdat het overtuigd is, aat alleen de openbare meening, de mach tigste van alle invloedryke machthebbondtn in staat ia de wetgevende vorgaderingen en door dezo de rogeeringen, te bewegen het nieuwe tijdvak in te wijden van internatio nalen vrede, gegrondvest op eerbied vooi de wet." Tot inspecteur der directe belastingen, invoeirech'en en accijnzen te Groningen 1ste afdeeling is benoemd de hoer M. Blonker Herny, thans inspecteur te Gouda. Het stoomschip „Edam" is 21 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „General", van Oost-Afrika naar Vlissingon en Hamburg, is 20 Feb. van Zanzibar ver trokken; de „Connd" vertrok 22 Feb. van Amsterdam naar Batavia; de „Merapi", van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Febr. van Suez; do „Prinses Amalia", van Batavia naar AmsL-rdam, vertrok 22 Febr. van Padang. By koninkiyk besluit is aan dr. A. Freiherr von Eiselsberg, gewezen hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het boofdcomitó der Vereeniging „Het Neder landsche Roode Kruis" en zulks onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Vergund aan L. E. A. Llebort, notaris in het arr. Middelburg, op zyn verzoek zyne standplaats van Ierseke over te brengen naar de gemeente Kapelle. Met ingang van 1 Mei a. s. aan J. C. Janson, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het air. Dordrecht. Ontslagen J. Nuhout van der Veen 3ls schoolopziener in het arr. Alkmaar. Do met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het loger in Neaerhindsch Indiö, jbr. A. E. J. Van Groten huis van Onattin, ter zake van lichaamsge breken niet in en door den dienst ontstaan, met ingang van 1 Mei a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van puusioen. De Stadsza.il op Zondag-avond. Door don kerkeraad der Ned.-Hervormde Gemeente alhier en, gelyk we reeds mede deelden, ook door de afd. Leiden van het Njoerlandsch Weiklieden-Verbond „Patrimo nium", de anti-revolutionnairo kiesvoreeniging „Nederland en Oranje", J. H. H. Borgerding en ruim 100 andore koffi.'huishouders en neringdoende ingozetenen der gemeento en de korkeraden der drie Gereformeerde Kerken, zyn adressen aan den gemeenteraad gericht, met verzoek maatregelen te nemen ten einde geene openbare bals des Zondags in do Stads- zaal worden gehouden, terwyi „Patrimonium" het verzoek uitstrekt tot publieke vormake- lykhodon en „Nederland en Oranje" tot tooneel voorstellingen, bals, concerten, enz. B. en Ws. kunnen hieromtrent mededeolen dat krachtens art. 99 der Algomeene Politie verordening het houden of aankondigen van tooDeelvoorstellingen of vertooungen van «enigerlei aard, van muziok- of danspartyen, tot welke do toegang voor het publiek open staat, van open are feesten, vermakelykheden of optochten op straat, op andere d3gen dan de Zondagen en de algemeen© feestdagen, waarvan de viering by art. 4 van de Wet van 1 Maart 1815 No. 18 (Stsbl. No. 21) wordt geregeld, niet mag plaats hebben zonder 8chriftelyk« toestemming van den Burgemees ter; dat ingevolge art. 4 der aangehaalde Wet (de Zondagswet) geene openbare ver makelykheden, zooals schouwburgen, publieke danspartyen, concerten en harddraveryen, op de Zondagen en algemesne feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaatse lyke besturen worden vrygelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godscienst- oefeningen, en oind*lyk, dat in het door den Gemeenteraad vastgesteld tarief van verhuring van de Gehoorzaal is bepaald dat alle aan vragen betreffende het huren van de zalen geschieden uitsluitend ter Secretarie van de gemeente en door of vanwege den Burgemees ter worden beslist. Naar aanleiding van deze bepalingen is aan den pachur van het buffet der Gehoor zaal overeenkomstig zyn verzoek dezerzyds vergunning verleend om op oenige ZondageD een concert met bal te geven, onder de uit- drukkel§ke voorwaarde, dat daarmede eerst na acht uren des avonds een aanvang mocht worden gemaakt, dat de vergunning onver- wyld zou worden ingetrokken, wanneer be doelde byeenko»sten tot wanordeiykheden aanleiding mochten geven, en dat de zaal in allen gevalle tegen 11 uren a halftwaalf moet zyn ontruimd. Gelyke vergunningen worden herhaaldelyk verleend aan koffiehuishouders alhier, waar omtrent nooit klachten tot B. en Ws. zyn gekomen. Tot dusver hebben de Zondags concerten met bal in de Gehoorzaal tot geene ongeregeldheden aanleiding gegeven; integendeel is B. en Ws. uit een ingesteld onderzoek gebleken, dat het aldaar zeer ordelyk toegaat. Voor intrekkmg van de verleende vergun ning heeft alzoo by B. en Ws. geen aanlei ding bestaan, en zy zien niet in op grom waarvan de Gehoorzaal niet voor zoodanige vermakelykheden zou mogen worden gebezigd. Nu de gemeente in het bezit is van een lokaal, in alle opzichten geschikt voor talryk bezochte byeenkornsten, moet die zaal ook beschikbaar worden gesteld voor alle kringen en standen der ingezetenen en gaat het niet aan, het gebruik tot enkele categorieën van ingezetenen te beperken. Bovendien moet voor de pacht van het buffet een belangrijk bedrag per jaar worden betaald en zou het hoogst on billy k wezen de ondernemers zonder noodzaak te belemme ren in hunne pogingen, om de inkomsten, uit de bediening van het buffet voortvloeiende, te vermeerderen. Dat de exploitatie van de Stadszaal aan verschillende koffiehuishouders in hun bedryf eenig nadeel veroorzaakt, ligt, zeggen B. en Ws., in don aard der zaak en is eenvoudig een gevolg van het feit, dat de gemeente eene Stadszaal bezit, waarvan het gebruik niet kan worden beperkt tot enkele concerten en lezingen. Plet Gemeentebestuur kan die co: currentie niet opheffen, zoolang de zaal baar toebehoort en de exploitatie wordt verpacht. Trouwens, wanneer de Stadszaal niet het eigendom was der gemeente, maar aan parti culieren toebehoorde en door dezen in haren geheelen omvang werd geëxploiteerd, dan zouden do belanghebbende koffiebuishouders en neringdoencen hetzelfde, en vermoedelyk een veel groo er nadeel ondervinden. B. en Ws. hebben alzoo geen bezwaar gezien do door den pachter der Stadszaal gevraagde vergunning te verleenen, en geen termen gevonden aeze te weigeren, daarby mede in overweging nemende, dat, wanneer deze openbare vermakelykheden in de Stadszaal zonaer noodzaak door hen werden belet, dan ook voor alle openbare vermakelykheden des Zondagsavonds op andere plaatsen de ver gunning billykbeidshalve zou moeten worden geweigerd. Een zoodanigon toestand nu zouden zy niet wenschelyk achten en zulks zou zeker, daar gelaten nog de schade, daardoor door vele neringdoenden te lyden, hoogst onaangenaam wezen voor een groot deel der ingezetenen, waaronder zeer volen zyn, die wegens hunne werkzaamheden alleen een Zondag avond voor eenige afleiding kunnen beschikbaar stellen. In andere gemeenten worden dan ook de Zondag-avond-vermakelykheden geregeld toe gelaten en, naar het inzien van B. en Ws wordt daarmede niet gehandeld in stryd met den geest der Zonaagswet. B. en Ws. vertrouwen met bet bovenstaande deze aangelegenheid voldoende te hebben toe gelicht en geven den gemeenteraad ten slotte in overweging, op grond van de aangehaalde wetsbepalingen, de verzoeken aan hun College te renvoieeren ter afdoening. Koninkiyk Instituut van Ind. taal-, land- cn volkenkunde. Ter aanvulling van het in ons vorig nommer voorkomende verslag der gehouden algemeene vergadering diene nog het volgende: Door den voorzitter, prof. Kern, werd hulde gebracht aan den secretaris, den heer E. B. Kielstra, voor zyn verslag en dank uitgespro ken aan den penningmeester, den heer J. H. De Groot, wiens rekening werd goedgekeurd, nadat door de commissie voor het nazien der rekening was aangedrongen op meerdere aan schaffing van boeken. De voorzitter deed opmerken dat by den aankoop van boeken te rade wordt gegaan roet hetgeen het Indisch Genootschap aan schaft, welks bibliotheek in dezelfde localiteit aanwezig is. Bovendien worden veel hoeken en tijdschrif ten door ruil en dus kosteloos verkregen, terwyi men eindeiyk niet mag vergeten, dat de Kon. Bibliotheek te 's-Gravenhage in vele behoeften voorziet. Intusschon zou het bestuur gaarne letten op aanvulling van leemten, die blyken mochten te bestaan. Tot bestuursleden, ter vervanging van de periodiek aftredende heeren prof. Kern en prof. Van den Berg en van den overleden heer Canne, werden gekozen de heeren mr. T. H. Der Kinderen; W. P. Groeneveldt en dr. G. K. Niemann. De heer J. H. De Groot werd als penning meester herkozen. Aan het einde der vergadering bracht mr. C. Pynacker Hordyk hulde aan den aftredenden voorzitter prof. Kern, voor diens beleidvol be stuur, en aan het aftredend bestuurslid, den heer Van den Berg. Gemengd Nieuws. Het vanouds bekende tooneel- spel „Don Cesar de Bazan", dat gisteravond in „Hötel Du Nord", alhier, door het gezel schap des heeren Boesnach werd opgevoerd, had weer menig stadgenoot naar genoemd gebouw gelokt. De ruime zaal was by na geheel gevuld. Het uit vyf bedrijven bestaande tooneelspel werd vlug afgespeeldte acht uren begonnen, was het vóór elven reeds afgeloopen. Zy, die de rollen van Don Cesar en van eersten minister vervulden, kweten zich vry goed van hunne taak. De houding van den markies De Montefiore en die zijner echtgenoote Gazeila werkten uitstekend om den lachlust onder de toeschouwers op te wekken. De rol van Karei den Tweeden, koning van Spanje, werd ook goed vertolkt; het zelfde kan gezegd wordwn van Maritana als straatzangeres, en omtrent haar optreden nü het huwelyk met Don Cesar de Bazan, waar door zy in den adelstand werd verneven. Wat de kostumes betreft, deze waren naar ons inzien niet friscb. Of zouden zy er weikelyk toentertijd in Spanje zoo uitgezien hebben? Dat is moeilyk aan te nemenI Wederom boorden wij aanmerking maken omtrent de te luide bespraaktheid van oen souffleur; die verborgen man was dan ook tusscbenbeide bepaald hinderlyk. Omstreeks elf uren gist eroch- tend ontstond in de bovenwoning van het klee- derenmag.izyn van den heer Van Grylik, aan den Nieuwen Ryn alhier, een begin van urand. Do vlammen bepaalden zich eenter alleen tot eene aan de zyde van den Ryn gelegen kamer. Het binnenbrandje word gebluscht door de politie met den slangenwagen. Ofschoon do "Weusburgers met hunne branaspuit ook niet lang op zich listen wachten, beuoetoen zy evenwel geen water te geven, daar het vuur reeas in zyn verderen voortgang was gestuit. Als vermoedtlyke oorzaak worat opgegeven dat in de vensterbank voor het goroyn een stereoscoop heeft gelegen, zóó, dat de daardoor vallende zonnestralen hun brandpunt juist in het gordyn hebben gevonden en zoodoende brand kunnen hebben veroorzaakt. Behalve de schaae aan genoemde kamer, bekwam de boedel van den heer v. Gdie tydens het ontstaan van den brand zich ter kerke bevond, waar hy werd gewaarschuwd, ook nogal waterschade. De echtgenoote van den heer v. G. werd uit bare woning by den banketbakker den heer Van Alphen aan den eenen hoek van de Hooigracht binnengebracht, terwyi een man, die, toen hy den brand opmerkte, aan het huis belde, doch niet spoedig genoeg naar zyn zin werd opengedaan, de ruit van de deur stuk sloeg, maar zich daarby aan de hand verwondde, in den sigarenwinkel van den heer Zirkzee aan den anderen hoek werd verbonden. Door eene vrouw, die de Zeger- steeg doorkwam, werd Zaterdag-morgen opge merkt, dat onder een'gesloten straatdeur eener aldaar gelegen woning water over de stra. t wegvloeide. Denkende dat men vergeten had het kraantje der waterleiding te 6luiten, trad zy binnen. Wie schetst evenwel hare verbazing, toen zy de vrouw des huizes achterover op den grond vond liggen, uit het hoofd bloedende, terwyl een overloopende ommer aanfoonae, dat zy tydens het tappen van water uit de leiding was neergevallen. Opgenomen en te bed gebracht, bleek zy te zyn overleden, zoodat spoedig ingeroepen geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Tot het doen heryken der go- wone gewichten, benevens der maten en strykers, wordt door den yker in het gebouw aan de Lammerenmarkt zitting gehouden voor de bewoners der perceelen van de Lokhorststraat en Kloksteeg op 25 Februari van 9-10 uren; voor die van deNieuwsteeg van 10 11 uren; voor die van de Zonneveld- steeg van 11 11 */a uur, voor die van het Gerecht van 1112 uren, voor die van de Langebrug van 1 2'/a uur; voor die van de Heerensteeg van 2l/j—3 uren, en voorde bewoners van de Mandenmakerssteeg van 3 4 uren. Op verzoek der ouders zyn door de politie te Rotterdam twee knapen van 13- en 15-jarigen leeftyd, alhier thuisbe- hoorende, opgespoord, die Zaterdag de ouder- ïyke woning waren ontloopen en hun intrek by eene tante halden genomen. Gisteren werden z|j weder ter beschikking der ouders gesteld. Haarlemmer olie. De instructie is gesloten in zake het onderzoek, door de justitie te Haarbm bey&len ten gevolge eener klacht van de fabrikanten van Haarlemmer olie, Gebr. Waaning, een zeer jonge firma aldaar, ingesteld teg«n een firma, die a. s Woensdag 200 jaar bestaat, C. De Koning Tilly, en welke laatste door eerstgenoemden werd beticht haar fabrieksmerk te hebben gebruikt. Het geval was, dat na de herziening van de wet op de fabrieksmerken, de firma C. De Koning Tilly niet tydig heeft voldaan aan het voorschrift om haar fabri«ksm*rk t»r griffie van de rechtbank te deponeeren. Haar concurrenten, Gebr. Waaning, deponeerden dat oude merk nu als het hunne en dienden bovendien tegen De Koning Tilly een aan klacht in, wegens het gebruiken van hun merk. De instructie heeft zóólang geduurd, dat- men al meende, dat er uit deze op zyn zachtst genomen eionaardige zaak, geen strafver volging zou voortspruiten. Uit het bericht, dat de instructie thans gesloten is, zou men haast moeten opmaken, dat er toch nog wel eene vervolging tegen C. De Koning Tilly zal worden ingesteld. In den tegenwoordigen tyd, nu er raenschen zyn by duizenden, die nog nooit een flescbje Haarlemmer olie onder de oogen hebben gehad, zullen velen er zich over verwonderen, dat het der moeite waard kan zyn, over een fabrieksmerk van dat artikel de tusschenkomst der justitie in te roepen. De kneep zit in Amerika, dat een groot afnemer van de olie is en waar dan ook de Gebr. WaaDing aan De Koning Tilly zulk een concurrentie hebben willen aandoen, dat de burgemeester van Haarlem er aan te pas is gekomen en, op verzoek van den agent van De Koning Tilly in Grand-Rapids, schriftelyk heeft verklaard dat De Koning Tilly de ouasto firma was en dat Gebr. Waaning pas voor enkele jaren waren opgericht. Wanneer de tegenwoordige eigenaar van de firma De Koning Tilly inderdaad voor het geval zal moeten terechtstaan, dan zal mr. Joh. Enschedé hem verdedigen. In de vestibule van het nieuw gebouwde spoorwegstation te 's-Hertogen- bosch wordt een reusachtige kaart van Neder land aangebracht, samengesteld uit gekleurde tegeltjes. De kosten van dit werk worden op niet minder dan ƒ4000 geraamd. Te Rozendaal (N.-B.) speelden twee kleine jongens met vuuri'met het gevolg, dat een in de nabyoeid staande hooiberg in brand geraakte en 20,000 pond hooi van de landbouwers Van der Hoyden verloren ging. De marechaussee heeft de jeugdige daders opgespoord on proces-verbaal tegen hen op gemaakt. De gemeenteraad van Ginneken heeft besloten tot den aanleg van een steen weg van Galder naar Ginneken, waarvoor door het Ryk eene subsidie van 10,000 is toegestaan. Toen dezer dagen de heer T., uit Doesburg, met zyn gezin des avonds van Baak by Steenderen huiswaarts keerde, trachtten drie personen by het Zwarte Schaar, onder Drempt, het rytuig staande te houden. Twee hunner grepen het paard aan, terwyl de derde op de trede van het rytuig sprong en de daarin zittende personen wilde aan randen. Van den heer T. ontving hy evenwel zulk een slag, dat by achteruitweek, evenals zyne medeplichtigen, die door eenige zweep slagen werden afgeweerd. Van dat oogenblik wist de koetsier gebruik te maken, om de zweep over tat paard te leggen en den aanval Iers te omkomen. De daders zyn nog onbekend. Door de politie zyn te Winter8- wyk drie Duitschers gearresteerd, die verdacht worden van diefstal van een paard met rytuig, welke zy aldaar tegen bespottelyklagen prys van de hand trachtten te doen. Sedert eenigen tyd werd by ver schillende winkeliers te Utrecht valsche munt in betaling gegeven zonder dat het der politie mocht gelukken, den schuldige in handen te krygen. Thans is echter door de politie de hand gelegd op zekeren F. L. De H., die in zyn woning in de Damstraat werd gearresteerd. In het politiebureol is hy door onderscheidene personen herkend als de man, die het geld uitgaf. Te Lieshout (Limb.) is deland bouwer EL G op noodlottige wyze om het loven gekomen Toen hy een jong paard wilde oefenen in het loopen voor de kar, geraakte het dier op hol. G. kwam daardoor onder paard en kar terecht en ontving verschillende trap pen van het paard, terwyl het rad der kar hem over het lichaam ging, inwendig zwaar gekneusd overleed hy weldra. Falbs weervoorspellingen tot 29 Februari. - De neerslagen nemen weer af; eerst in de laatste dagen nemen zy weer een beetje toe. Maar over 't geheel blyft het weer deze week droog en zacht. Door de rykspolitie te Helmond is naar de strafgevangenis te Roermond over gebracht F. v d. V., die by een vechtparty op vastenavond aan zekeren S. eenige levens- ge vaarlyke wonden heeft toegebracht. Do gewonde S. verkeert nog in bedenke- lyken toestand. Zaterdagnacht te ruim 12 uren ontstond brand in het speelgoedmagazyn van den heer Eshuys te Wormervoer. In weinig tyds stond het gebouw met daarnaast gele- gon winkel en woonhuis in lichterlaaie, zoo dat alleen gedacht kon worden aan behoud van de belendende perceelen. Met groote inspan ning mocht dit grootendeels gelukken. Van de styfselfabriek van den heer Jb. Duyvis is een gede.lto vermeld. Behalve door de spuiten van Wormerveer, werd ook door die van Wormer en Zaandijk hulp verleend. Tegen twee uren was men den brand meester, ofschoon nog tot in den morgen op de brandende houtm* ssa's gespo ten moest worden. De heeren Gebr. Palthe, te A 1- meloo, hebben besloten tot het bouwen van een volksbadinrichting met schoollokalen en woningen voor beambten. Zooals reeds verleden week werd gemold, is in de stallen van den heer Van Beusekom, te Erichem (by Buren in Gelder land), onder het vee tong».laar en klauwzeer uitgebroken. Dit moet in zoo'n hevige mate zyn, dat er 36 stuks runderen zullen worden afgemaakt, waarmee men Zaterdag jl. is be gonnen. Men -schryft uit de Friesche ge meente Gaasterland: Gingen voor 3 jaren niet minder dan ruim 50 personen uit onze gemeente zich in Amerika vestigen, thans gaan weder met enkele, weken ongeveer 30 man hun vader land verlaten. Eenige personen, waaronder enkele die er vroeger guweest waren, zyn reeds vertrokken. Over het geheel gaat het hun aldaar zeer goed; van enkelen luidende berichten ongunstig. Velen vaD hen vestigen zich in Chicago. Een geheimzinnige aanslag wordt uit Bath gemeld. Een persoon, die tot dusver onbekend is gebleven, belastte een kruier met het bestellen van een pakje by zekeren heer Darke. Toen deze het opende, ontplofte het pakje, dat een blikken bus be vatte; Darke werd ernstig in het gezicht ge wond en zal waarscbynlyk zyn linkeroog moeten verbazen. E*n dergdyk pakje werd aan een anderen kruier gegeven, om by Darke's zwager, den heer Cnsp, te bezorgen. De besteller kreeg echter achterdocht en legde het pakje in het veld neer. Toen de aanslag op Darke bekend werd, deed de kruier medoaeeling van het gebeurde aan de politie, die het pakje ging halen. Nadat het op het politiebureel in een emmer met water was gedompeld, ontplofte het. Uit de stukken bleek, dat beide bommen van hetzelfde maaksel waroD. Van den dader heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken, en men begrijpt niet wat den man kan be wogen hebben tot de laaghartige daad. De Berlynsche advocaat Fried» mann, die met achterlating van schulden, tot een bedrag van een millioen mark. is gevlucht, is op verzoek der Duitsche r- gt-ering in hech tenis genomen te Bordeaux, waar hy zich met zyn beminde ophield. Het Australische stoomschip „Quarnoro", van Massowab, is te Port-Said by het passeeron Leg n het stoomschip „Kanzier" aangevaren en heelt dientengevolge eenige schade bekomen. De stoomboot „Kanzier", die daardoor in het Suezkunaal aan den grond zat, is gehtel ge lost, ook de kolen, en toen gelukte het, haar vlot te krijgen. Er lagen reeds 44 booten te wachten, dat de passage vry kwam. De ramp te Johannesburg. Koningin Victoria heeft een zeer harteiyk telegram gezonden aan president Kpjger, waarin zij haar deelneming betuigt met de ramp, die aan zooveel menschen het leven heeft gekost. Do Transvaalsche regeering heeft 25,000 pd. st. beschikbaar gesteld ten behoeve van de noodlydenden, de Nederlandsche Z.-A. Spoorwegmaatschappy 10.000 pd. st. en de Dynamietmaatschappy 5000 pd. st. Er is nu reeds ongeveer 100,000 pd. st. by een. Alle nationaliteiten in Johannesburg weoyveren om het lot der noodlydenden zooveel mogelyk te verzachten. Het dynamiet was te Pretoria in patronen verpakt; de waggons bevatten 55 ton, en onvoorzichtig genoeg, waren ook 90 kisten met detonators in den trein getadea. De voor schriften der Spoorwegmaatschappij' blyken in verscheiden opzichten niet nagekomen te zijn. De detonators ontploften het eerst; daar door is de meening ontstaan, dat de loco motief was gesprongen. De agenten, voor wie het dynamiet was bestemd, hadden reeds eenige dagen geleden aanzegging gekregen, het in ontvangst to nemen, maar het lossen was uitgesteld. De Dynamietmaatschappy heeft dicht by de stad een magazyn, dat op het oogenblik 400 ton bevat In dit magazyn kwam een rood gloeiende bout van de ontploffing terecht, ge lukkig zonder schade aan te richten. De regeering heeft last gegeven, dat dit magazyn op behooriyken afstand van de stad moet verplaatst worden. De schade, in de hoofdstraten van Johan nesburg aangericht, is veel grooter dan aan- vankeiyk werd opgegeven. Groote venster kozijnen zyn uit de muren gerukt en vele gebouwen van hecht metselwerk zyn inge stort. De vensteropeningen van de beschadigde winkels en huizen zyn met planken beslagen, sommige straten zi.n er uit alsof zy het tooneel geweest waren van een oproer. De eerste begrafenis van slachtoffers had Donderdag-middag plaats, onder een ontzag lijken toevloed van belangstellenden. Er waren 20 kibten, sommige gevold met ledematen en andere overblyfselen, die men óvsral had bijeengeraapt. De treurige stoet werd voorafge gaan door een muziekcorps, dat treurmarschen speelde. Op het kerkhof werd een iudrukwek kende lykdienst gehouden; de smart der nabe staanden, die bloedverwanten ten grave bracb ten, was vreeselyk om aan te zien. Er ware personen by, die zes hunner familielede! verloren hadden.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2