N°. 11041 Vrijdag SI Februari. A0.1893 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Het wapen van edel metaal LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURA1TT: Voor Leiden per 3 maanden. 1 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 20 Februari. De Christelijke Zangvereeniging „Zingt den Heer" alhier heeft het groote voorrecht reeds twintig jaren te hebben bestaan, een feit van niet geringe beteekeniseen voorrecht vooral, als men bedenkt hoevele zusteren zy na een kortstondig, soms weelderig leven heeft zien wegkwijnen. Zij alleen heeft zich, al had ze dan ook menigmaal met tegenspoeden te kampen en al werd ze door sommigen reeds meer dan eens ten doode opgeschreven, staande weten te houden. Thans is ze zelfs vrij krachtig en laat het zich aanzien, dat ze haar zilveren jubileum wel beleven zal. Toch vroegen we ons gisteravond, toen we hare leden geschaard zagen op de galerij in het nette kerkgebouw der Evangelisch- Luthersche gemeente, gereed om tot de aan gekondigde uitvoering over te gaan, onwille keurig af: Zouden er nu heusch in onze stad niet meer jeugdigen van jaren, jongedochters en jongelingen, zyn, genegen en geschikt om 'lid dezer Christelijke Vereeniging te worden? Waarom zouden toch zoo betrekkelijk weinigen zich bij haar aansluiten? Deze Voreeniging kon immers veel krachtiger zijn! Een gevolg hiervan zou dèn wezen.dat er meer door haar op een uitvoering kon aangeboden worden dan nu het geval kan zijn. Zeer wijselijk toch bepaalde men zich thans tot meer eenvoudige nummers, die, behalve misschien „Psalm 103," van E. Mobach, en rElia en de Bafilspriesters," van H P. Steen huis, weinig moeilijkheden te overwinnen geven. Want juist in die „zwaardere" stukken kwam de zwakheid van de Vereeniging uit, bleek het, dat zij tot weinig méér in staat zou wezen. Het „Bondslied" daarentegen kwam er frisch en flink uit, evenals dit met de andere „lichtere" composities het geval was. Over het algemaen deed het koor zich van oen gunstige zijde kennen, waren de vrouwen stemmen veel, véél beter en zuiverder dan de mannenpartijen en waren de solo's, vooral die van bas en bariton, zwak, óók ten ge volge van zenuwachtigheid in meerdere of mindere mate, in mindere wat den dames, in meerdere wat den heer aangaat. Op het aller laatst was de bariton veel beter op dreef dan te voren. Had hi) aldöór zóó kunnen zingen I Het bleek, dat hij het, bij kalm gemoed, wel konl De heer R. H. Th. Van Leeuwen, organist der kerk, waar de uitvoering plaats had, bracht, óók in de pauze, zeer verdienstelijk eenige orgelnummers ten gehoore, terwijl hij o^k het zingen van alle vergaderden (een Ps lm- en een Gezangvers) vóór en na de uitvoering begeleiad© en dit wel op een wijze, welke ten eenbnmale het sleepende van het gezang belette, dat bl-r ter slede in andere protestantscne kerken velen zoo aller onaangenaamst kan zijn. De heer G. Kooien bespeelde ter begeleiding der zangnummers en viool voordrachtenbeurtelings een orgel met heel lieflijk geluid en een piano, beide uit het magazijn van uen heer C. C. Benoer alhier; terwijl de heer J. P. met zijn viool voor drachten veel eer inoogstte en bewees, door zuivere tonen, flinken streek en uitmuntende vertolking, oc-n goed violist te zijn. Menigeen uit het talrijke publiek had hem zeer zeker willen toejuichen, maar al wat naar tee .enen v »n tevredenheid over het gehoorde zweemde, werd achterwege gelaten, ongetwij feld met het oog op de plaats, waar men zich bevond Deze opvatting moge te eerbiedigen z|jn, ontegenzeglijk doet zoo'n houding van het auditorium de uitvoering niet in warmte winnen en draagt ze niet bij tot het wekken van eenige gewenschto geestdrift onder de uitvoerenden en de hoorders. En zou het zoo verkeerd zijn op bescheiden wijze in een kerkgebouw zijne goedkeuring te betuigen o ver een goede uitvoering van zuiver christelijke liederen l Ds. S. H. J. De "Wolff opende de samen komst met gebed, waarin hy ook herdacht de gunst des Heeren over de Zangvereeniging; Z.Eerw. sloot haar mot dankgebed, na vooraf leden der Zangvereeniging, allen, die medegewerkt hadden om een goeden avond tot stand te brengen, en niet het minst den zeer verdienstelijken directeur bedankt te hebben voor hetgeen ze hadden gedaan, het publiek voor zijne talrijke opkomst en na gewezen te hebben op het goede doel, waar voor deze uitvoering gegeven was, nl. voor het Bouwfonds van het gebouw der Christe lijke Wijkvereeniging, aan het Levendaal, welk gebouw, volgons spr., noodzakelijk moet worden uitgebreid, inzonderheid met het oog op den diakonesse arbeid. En daarvoor is natuurlijk allereerst geld noodigl In aanmerking nemende nu welk nut er door den wykarbeid van ds. De Wolff en de zjjnen, met dat gebouw als middel- of uit gangspunt, in onze gemeente op velerlei gebied gesticht werd, wordt en nog kan worden, mag er zeker ook nog na deze uit voering, welke natuurlijk geen „schatten" heeft opgebracht, de aandacht op worden gevestigd, dat financiëele hulp daarvoor onmisbaar is en blijft van allen, die het met dien arbeid eens zijn en hem op prijs stellen. Op de gisteravond in de Staoszaal ge houden Volksbyeenkomst was de zaal bijzonder goed bezet en. het tooneel met groen getooid. Trouwens, de bekendheid, dat de leerlingen der Zangschool van mej. C. Gripeko ven met tal van voordrachten zouden optreden, en dat daarbij ook onze bekende violist de heer J. G. Striening z\jne welwillende mede werking zou verleenen, was wel in staat de belangstelling In hoogo mate op te wekken. En dat dit concert door de bezoekers op hoogen prijs werd gesteld, bleek tevens uit da aandacht, waarmede de op'.redenden wer den gevolgd, die zich - hetzij bier in enkele woorden gezegd - verdienstelijk van hunne taak kweten. Ook de heer Striening oogstte met zijn prachtig spel een uitbundigen bijval in. De heer Japikse bedankte als president alle medewerkenden en het deed hem genoegen te kunnen mecJedeelen dat mej. Gripekoven wie in den aanvang een prachtige bloemen mand was vereerd - hem in alle stilte hare tevredenheid had betuigd over de aandacht en stilte, welke er tijdens de uitvoering in de zaal heerschten. De firma Burgersdyk en Niermans alhier zal volgens advertentie in dit blad voorkomende weder eene hoogst belangrijke verzameling van boeken onder den hamer brengen, waarbij de philosopbiichd bibliotheek, toebehoorende aan den Leidschen oud-hoogleeraar dr J. P. N. Land. De catalogus van 3500 nommers vermeldt onder de eerste afdeeling 770 wer ken uitsluitend-over philosophie, meest werken uit den laatsten tijdde catalogus bevat verder veel belangrijks op het gebied der theologie, geschiedenis, geslacht en wapenkunde, rechts geleerdheid, werken over kunst, pracht- en plaatwerkenvóóral is belangrijk de afdeeling geïllustreerde werken uit de 16de- 18de eeuw, waarbij de werken van Cats in de hoogst zeldzame origineele 4o-edities; verder nieuwe werken over muziekgeschiedenis, taal- en letter kunde, zoowel Oosterscho als Europeesche; natuurwetenschappen, geneeskunde, enz. Dezelfde firma zal in den loop des jaars tevens publiek verkoopen de gynaeologische bibliotheken van wijlen prof. dr. G H. v. d. M y te Amsterdam en dr. C. H. Yan Looy te Rotterdam, benevens de op bet gebied der wiskunde zeer uitgebreide bibliotheek van wijlen prof. D. Bierens de Haan. Voor het examen in de nuttige hand werken zijn geslaagd de dames E. P. Smit, van Noordwijk (leerlinge van mej. Sparnaay te Leiden), en A. Coevert, van Haarlemmermeer. Men meldt ons van den Hoogen Rijndijk, gemeente Voorschoten, dat daar in het koffie huis aan het Haagsche Schouw eene ver gadering is gehouden van bloembollenkweekers van Oegstgeest en Voorschoten, waarvan het gevolg was, dat eene vereeniging werd ge vormd Als bestuursleden werden gekozen de heeren A. Uiten boogaard en H. Van der Mey, te Oegstgeest. J. Verhaar, W. Van Oosten en M. Van der Perk, te Voorschoten. Dat de oprichting dezer vereeniging van deze en de overzijde van den Rfin wordt ge waardeerd, laat zich wel begrijpen. Het tweetal ter beroeping van een pre dikant bij de Ned.-Herv. gemeente van Wou- brugge, dat den ambachtsheer ter electie zal worden aangeboden, bestaat uit: ds. F. F. Van der Plasse, pred. te Gouderak, en ds G. J. Van Limburg, pred. te Uithoorn. In de algemeene vergadering der Stoom boot Maatschappij „BoskoopWaddingsveen Gouda" werd, na afschrijving van */4 der winst op het reservefonds en 500 op de boot, het dividend over 1895 bepaald op vier percent of 4 per aandeel. De heeren Herman en Overeijnder, van Gouda, werden als bestuurders herkozen. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs omtrent do wetsontwerpen tot: Aanvulling van het wetboek van koophandel met bepalingen betrekkelijk een handelsregister, en aanvul ling van het wetboek van koophandel met bepalingen betrnffeode de firma, en aanvulling van het wetboek van strafrecht met eene bepaling tegen het wederrechtelijk gebruik van namen, voornamen of firma's, de heeren Drucker, Plate, Pijnappel, Harte en Hartogh. Door de afdeelingen zijn gisteren benoemd tot rapporteurs omtrent de wetsontwerpen, tot wijziging en' aanvulling der jachtwet, nadere wijziging van art. 1 der wet van 9 April 1877 (Stsbl. No. 79) tot vaststelling van de klassen en samenstelling der arrondis sements-rechtbar.ken, enz.wijziging der wet van 28 Augustus 1851 (Stsbl. No. 127) tot regeling der militaire pensioenen bi) de zee macht. naturalisatie van H. B. Holtel e. a. de heeren Heemskerk, Van Deinse, Willinge, Meesters en Van Baston Batenburg. Uit de hofwereld schrijft men aan „De Tijd" o. a: In langen tijd heeft men aan het Hof niet van zooveel danspartijen, thó's-dansaDts en dergelijke uitspanningen gehoord als in den laatsten tijd. Vermoedelijk heeft H. M. de Koningin Regentes dit gedaan, om haar zustor prinses Elisabeth een aangenamen winter te doen doorbrengen. Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont, die thans is vertrokken, was een rjjzige jonge vrouw van 21 jaar, donker van uiterlijk, bevallig in houding en manieren, en wie het te 's-Hage bijzonder goed scheen te bevallen. De prinses kwam op alle partijen, die de hooge onder scheiding hadden van haar te mogen uit- noorig6nzij danste er van het begin tot het einde, en als de Koningin-Regentes het feest op een burgerklokje verliet, bleef de priuses tot den laatsten dans en vermaakte zich zoo kostelijk, dat haar gracieus© hoogheid een der laatst vertr^kkendon was. Nu schijnt het dat, wanneer er een dans party ten hove gegeven wordt, do cavaliers te voren gewaarschuwd worden, die de hooge eer zullen hebben, met een der vorstelijk bezoeksters den eenen of anderen dans ten uitvoer te brengen. De uitverkorenen ontvan gen dan een kennisgeving, dat zij door deze of die prinses of vorstin voor dezen of genen dans worden uitgenoodigd, Zoo ontving ook een Haagsche edelman de tijding, dat hem de eer wedervaren zou, met prinses Elisabeth de Menuet te mogen dansen. Eilacie, die achttiende-eeuwsche dans behoorde niet tot zijn répertoire. Snel werd een dansmeester ontboden, om de verschillende passen, buigin gen, strijkages en wendingen te leeren. Doch het ging niet zoo vlug en gemakkelijk als de danser zich had voorgesteld, en vier dagen lang sloofde de arme man zich uit, vier dagen lang stond hy zijn lichaam in alle denkbare plooien te krommen, om toch maar de Menu t naar den eisch te kunnen dansen. Dat kwar tiertje van genot en vertoon kostte hem vier lange dagen en een hooge dansmeesters- rekening! De Haagsche winkelierswereld juicht echter over zulk een reeks van feesten, want zy vaart er uitstekend by. Aan de Weesinrichting te Neerbosch is door mevr. de wei. C. W. Hubrecht—Van den Santheuvel, overleden te Scheveningen, gelegateerd 8000, vry van successierechten. Het Leger des Heils ontving van eene vriendin ƒ1000 als bijdrage in de ƒ7000, nog voor de Landkolonie benoodigd. Ook ie Haa lem is, nut een kapita.il van ƒ50,000, een medico-mechanisch Zander instituut opgericht. Als directeur treedt op de heer W. Visser, Jeeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerscholen en andere inrichtingen van onderwys en eigenaar van het bostaande particulioro Zandor instituut Het gebouw zal verryzen aan den Kleinen Houtweg en uiteriyk 15 Mei voor exploitatie gereed zyn. Adviseerend geneesheer is dr. B. J. Kouwer, terwyi met hem als commissarissen optreden de doctoren Lodewyks en Byieveld, benevens de heeren mr. A. A. Van der Mersch, Ed. De Lanoy en A. A. Bertling. Dr C. P. Burger Jr., bibliothecaris van de universiteit van Amsterdam, die sedert eenigen tyd afwezig is geweest om gezond heidsredenen, heeft thans zyn werkzaamheden hervat. De gemeenteraad van Schiedam heeft den heer L J. P. Vermeulen als leeraar in het Fransch aan de H. B.-S. en het gym nasium, op verzoek, eervol ontslag verleend. Gisteren herdacht ds. N. A. De Gaay Fortman, predikant by de Geref. Kerk B, te Amsterdam, den dag, waarop hy vóór 25 jaar de bediening des Woords aanvaardde. Zeer gaarne zou de jubilaris hebben gezien, dat men dien dag stillekens had voorby laten gaan, maar dat ging niet. Zyn ambtsbroeders, leden van den kerkeraad, de Corporatie uit Wyk IV, catechisanten, gemeenteleden, ze hadden zich allen beyverd om te doen zien, hoezeer „ds. De Gaay" wordt gewaardeerd; de besturen van de Johannes-stichting te Nieuwveen; van de Gereformeerde Zieken verpleging te Amsterdam, brachten hunnon voorzitter gelukwenschen, die trouwens van alle zyden toestroomden en vaak met stoffe- lyke biyken van vriendschap en liefde verge zeld gingen. Ds De Gaay Fortman was achtereenvolgens predikant te Vleuten, Elden, Vlissingon, en arbeidt, sedert 28 Augustus 1884, te Am sterdam. De heer J. G. De Groot to Amsterdam heeft de pacht van den Haagschen Schouw burg aangevraagd van October 1897 tot ultimo Mei 1903, tegen genot van het steeds vryo georuik van den schouwburg met de daaria aanwezige bibliotheek, decoratiën en requisi te^ en een subsidie van ƒ30,000 's jaars, waarvoor hy zich wil verbin len tot het geven van Fransche, Duitsche en Hollandsche opera voorstellingen en bovendien van Hollandsche tooneel voorstellingen. De Koninklyke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem schryft opnieuw een prysvraag uit voor een mannenkoor zonder begeleiding en met Ned. tekst. Uitgeloofd worden een gouden medaille of 150 en een premie van 100. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 19 Fobr. Wight; de „Burgemeester Don Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Fobr. van Aden; de „Fort Salisbury", van Amster dam en Londen naar Kaapstad, is 18 Febr. van Dartmouth vertrokken; de „Spaarnoam" D „Heel goed, meneer de opperhoutvester," antwoordde de oude man. Daarop kra kt e een deur en werd het stil. Mevrouw knikte my toe; „dat zal zóó wel het beste zfin," fluisterde zy en ging de trap af. Ik hurkte op den drempel voor Isotta's kamer neder, maar dacht er niet aan, te kloppen. Het was doodstil in het geheele huis en pikduister daarby; slechts onder de trap was een zeer flauw licutschynsel merk baar. Ik had het koud en was bezorgd; ik dacht aan het arme kind daar binnen en aan myn eigen jeugd met zyn groot, nooit overwonnen leed, en hoe een echte, ware liefde byna altyd meer leed dan geluk brengt De oude klok beneden in de gang begon te slaan; daar kwamen maar twee slagen maar tweel In de kamer van Isotta hoorde ik thans een zwak gerucht; daarop werd voorzichtig de grendel van de deur geschoven en deze geheel geopend, en, my rakelings voorby, zette bet meisje den voet op den drempel. Ik hield my stil, zy had my niet bemerkt en ik had niet gezien, waarheen zy zoo zacht yide; de trap af was zy niet, anders had ik haar gestalte in de schemeriog van be neden moeten zien. Voorzichtig stond ik op. Nu vernam ik het kloppen op een deur dat moest op die van Botteiodes kamer zyn. „Bernard, ik wil u goeden dag zeggen, laat my zoo niet henengaan! Gy doet my onrecht met uw boosheid begryp dan toch, dat ik den prins den dans uiet weigeren kon." Geen antwoord. „Kom dan toch, geef my de handl Gy ziet my wellicht nimmer weer," jammerde zy. „Öf zyt gy er niet? Lieve Bernard, waar zijt gy dan? Och, doe u zelf niets te na gy weet niet, hoe lief ik u hebl" Nu een zacht, onwillekeurig snikken. „Bernard 1" riep zy nogmaals, „Bernard 1" En toen alles stil bleef, kwam zy op den tast terug en trad ik vóór haar de kamer binnen en stak licht op, toen zy de deur achter zich gesloten had. Zy gaf zoozeer toe aan haar angst en haar smart, dat zy zich nauwelyks verwonderde my te zien; zij wierp zich op haar bed en snikte en schreide erbarmeiyk. „Isotta," vroeg ik, „kind, waar wildet gy dan heen want myn blikken waren op haar kleed gevallen, een donker wollen kleed, goed voor een reis in de kou, terwyi een gepakte leeren r9istasch op den stoel by het bed stond. Geen antwoord dan snikken. „Freule Isotta, dat verdriet kunt gy toch uw moeder niet willen aandoen?" „Zy houdt niet meer van my," stiet zy uit; „niemand heeft my meer lief l" En daar stond mevrouw eensklaps in de kamer; zy had een pelsmantel omgeworpen en een mutsje op het hoofd. „Wie heeft u niet meer Hef?" vroeg zy het vertwyfelende kind en streek haar over het door tranen ontstelde gelaat. „Gy houdt het met vadert" stiet het meisje buiten zichzelve uit; „gy hebt my met geen enkel woord van voorspraak ge holpen 1" „Weet gy dat zoo nauwkeurig, Isotta?" „Jal Want één woord van u en vader had ja gezegd." Mevrouw lachte. „Gy schat myn invloed te hoog." „Bernard zou alles doen, wat ik hem vroeg" „Dan was hy een schaapskop I" Mevrouw hield er nogal vao om de dingen hy hun naam te noemen en er geen doekjes om te winden; zy kon daardoor soms wonderen doen; nu ook, want Isotta zweeg. „Waar wildet gy heen, kind?" voer mevrouw voort en begon de reistasch uit te pakken. „Dat weet ik niet—ik wilde van hier weg!" „En wat stelt gy u daarvan wel voor? Het zou vader slechts te meer verbitteren. Als gy ze alle vyf by elkander hebt, zoudt gy moeten inzien, dat zulk een voornemen slechts op ongeluk kan uitloopen." „Hy miskent den besten man, die er be staat dat verdraag ik niet." „Uw vader houdt niet van zyn schuw, teruggetrokken wezen hy is zelf zoo voor komend en open." „Vader moest zich eens indenken in het lot van wien hy veroordeelt." „Het is juist om zyn scheeve maatschap- peiyke positie, dat vader u niet aan hem wil geven." „Groote Hemel 1" schreeuwde het harts- tochtoJyke, vurige kind en stond plotseling voor hare moeder. „Kan iemand verantwoor- delyk worden gesteld voor zyn geboorte? Lydt Bernard niet reeds genoeg daaronder? Aan wien de schuld, dat hy schuw en terug getrokken is? De menschen, die liefdelooze, ellendige menschen zyn het, die in hun ongerechtigheid zyn levenslot verbitteren, het lot van hem, die evenzeer aanspraak op geluk heeft, als gy en ik en de andere zoons van zyn vader. God schiep hem om gelukkig te zyn; de maatschappy gunt hem nauwelyks het licht der zon 1" De handen op het klop pende hart gedrukt, ademde zy diep. „En ik bemin hem," sprak zy afgebroken en zacht, „en ik blyf hem trouw I" Haar oogen flikkerden en haar gelaat straalde van trots. Mevrouw had haar zwygend aangehoord. Ik sloop de kamer uit en eenige oogenbhkken later kwam ook mevrouwhaar oogen waren vol tranen, zy knikte my toe. Dat is geen Duitsch bloed, Doortjel Weet gy nog, hoe myn man zyn toestemming niet wilde geven tot de verloving van onze Mina. met luitenant Böbme? Mina heeft een tyd lang het hoofd laten hangen en van hem af-ezien. Toen later haar tegenwoordige man kwam, troostte zy zich en nam hem, bloeide weer op en is gelukkig met hem. Isotta zal echter aan haar liefde te gronde gaan, en ik weet geen middel om myn man gunstig voor Botterode te stemmen; by gelooft ook vast, dat de arme joDgen den erfprins slecht gezind is. Ik weet er niet van wie kan een ander doorgronden? „Van avond," ver volgde zy, „wil ik nog eens met hem spreken; na tafel misschien, als alles vandaag goed gaat en de vorst tevreden is. Misschien dat er dan maar, denk eens na, Doortje, hy is toch een losse ziel, die Botterode; zou hy gisteravond wel thuis zyn gekomen? Indien niet, dan heeft myn oude weer recht tot pruttelen." Beneden in huis begon het intusschen levendig te worden. Mevrouw haastte zich er heen. De houtvesters waren op het heem gekomen, de hondon sloegen aan, de jacht wagen werd uit de schuur getrokken, on toen ik naar buiten keek, lag daar een jagershart zou opspringen van vreugde l over hof en woud, over veld en heem, een dunne sneeuwlaag, wit en week, nog onge schonden. De stem van den opperhoutvester deed zich hooren; hy nep om Ziegonfusz. Die zou vooruit met nog een jager, om de zwynen op te sporenby het beukenboscbje zou het rendez-vous zyn, en voor het ontbyt zou David zorgen; en dit alle8 ging geheel in jagerstaal, die ik nooit heb kunnen begrypen. En daarop kwam mevrouw met het kolfiegoed en voor baar uit ging de aardige Karolien uit Bot terode, die in de houtvesterij was om huis houden te leeren, met de fl scb brandewyn, want mevrouw respecteerde hot oude jagers- geloof, dat het eerste wat de jager ontmoet zal hy geluk hebben - een jong, knap meisje moet zyn. (Slot voLyt.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1