Personeele belasting. De minister Yan financiën heeft aan de Tweede Kamer ingezonden een nadere nota van wijziging der regeling van de personeele belasting, met oene nota tot toelichting be vattende de uitkomsten zijner overweging, van veranderingen met het doel den druk der be lasting nog meer te verminderen en van de vraag hoe die verlichting aan te brengen. In de toelichting der nadere wijzigingen wijst do Minister aan In welke punten, wat het mobilair betreft, het wetsontwerp van de bestaande wet afwijkt. Het tarief van die wet is gewijzigd, maar daarentegen zullen vorschi'lende voorwerpen, die tegenwoordig in de schatting worden begrepen, naar het ontwerp er tuiten blijven, zooals glaswerk, porselein, aardewerk, zilver werk, tafellinnen, enz. In de taxatie blijven begrepen de voor werpen, wier verkoopwaarde in den regel ni6t hoog kan geschat worden, omdat velen ze in gebruikten staat niet begeeren, en zij, die ze wél koopen, dat alleen doen als de prijs laag is, zooals bedden, tafels, stoelen, enz. Bovendien tapijten, gordijnen, enz., die in gebruikten staat weinig gezocht zijn, maar tevens in andere vertrekken, dan waarvoor zü gemaakt zijn, zelden passen. Buiten do schatting vallen de voorwerpen, die een ruimer kring van koopers vinden en waarvoor betere prijzen worden besteed, om dat zij bunne herkomst van eene verkoopingof uit eon venduhuis niet gemakkelijk verraden, en het voorafgaand gebruik door anderen ook niet bijzonder afschrikt van aanschaffing. Zyn deze voorwerpen in kleinere inboedels betrekkelijk weinig te vinden, daartegenover staat, dat het tarief voor die inboedels lager is. Al zullen vele schattingen met meer zorg geschieden dan tot heden het geval was,zoo zullen z(j om do aangevoerde rechten toch altijd matig moeten zijn, en is te verwachten, dat de bruto-opbrengst van den grondslag, n 1. de opbrengst, ongerekend de reductie wegens kinderen, bij de voorgestelde regeling wel niet hooger zal zijn dan onder de tegen woordige wet. Der Regoering is dan ook geen motief be kend tot verdere wijziging in dezen grond slag. Tot verlaging bestaat te minder roden, zegt de Minister, daar gel(jk werd herin- nord de belasting wegens mobilair voor do reductie in verband met talrijkheid van gezin niet is uitgezonderd. Met betrekking tot den grondslag „dienst boden" is oen amondement ingezonden door den heer Bouman, om vrijstelling te verleenen voor een enkele dienstbode. Het motief van dit amendement, zegt de Minister, is ontleend aan een sociaal belang. Het komt daarop neder, dat bet voor de doch ters dor arbeidende klasse zoo min mogelijk moet worden bemoeilijkt eene haar passende betrekking te vinden. De vraag mag echter worden gedaan of Inderdaad anders dan by booge uitzonde ring de belastiDg afschrikt van het houden van éüno dienstbode. Het houden eener dienst bode veroorzaakt kosten, die in den regel voor iedereen naar zijne middelengeenszins onaanzienlijk zijn. Zal het nu dikwijls voor komen, dat iemand bereid is voor het gemak, dat oene dienstbode verschaft, eene zekere niet onbelangrijke som te besteden, maar zich zonder dienstbode behelpt en zich al hot on gerief, daardoor veroorzaakt, gotroost, omdat hy boven die som nog eDkele guldens belas ting zou hebben te dragen? Zelfs mag gevraagd worden of aanneming van dit amendement niet een gevolg zou heb ben, tegenovergesteld aan het beoogde? Yo.'gens bet amendemont zou iemand, die ééne vrouwelijke dienstbode houdt, vrij zijn van bolasting; zou hy, die een dagmeisje daarby neemt, voor die vermeerdering van zyne bediening moeten betalen ƒ10; zou hy, die by zyne dienstbode eene tweede, niet jonger dan 18 jaron, wil houden, deswege worden aangeslagen voor ƒ12; en zelfs voor 17, indien beide dienstboden 21 jaren zyn. Als nu werkelyk oen bedrag van 4 a 6 aan Rijksbelasting van het houden van ééne dienstbode afschrikt, moet men dan niet onder stellen, dat een verschil in belasting van ƒ10, 12 of 17 hem, die reeds in hetnoodigste heeft voorzien door het houden van ééne dienstbode, zal afschrikken van vermeerdering van hun aantal? Zullen dan niet velen tot besparing van dat grooter bedrag zich gaan beholpen zonder twééde dienstbode en veeleer hunne toevlucht nemen tot schoonmaaksters of andere peisonen, wier diensten niet tot belastingheffing aanleiding geven? Wat de geldelyke gevolgen van het amende mont aangaat, neemt men in aanmerking, dat het aantal gezinnen met meer dan ééne dienstbode betrekkoiyk gering is, dan mag men dat verlies ongetwyfeld op 350,000 a 400,000 begrooten. Eu wilde men om te voorkomeD, dat bet tegenovergestelde van het doel van het amondemei.t worde bereikt eene verlaging van het tarief, door den heer Bouman niet voorgesteld, dan zou van de opbrengst der belasting wegens dienstboden zeker al te weinig overbleven. Door don beer Donner werd een amende ment ingezonden, beoogende de afschaffing der belasting voor vrouweiyke dienstloden, jonger dan 18 jaar. Het verlies, dat de schatkist zou lyden, zal in dit geval ongeveer 78,000 bedragen. Daar het amendement nog niet word toe gelicht, en dus ook nog niet bekend is welk motief tot de indiening leidde, kunnen vol gons den Minister verdere beschouwingen achterwege biyven. De doodstraf weer ingevoerd. Merkwaardig is het, zoo wordt opgemerkt, dat juist uit Rotterdam het eerst stemmen opgaan vóór deze dingen, Rotter.am, dat juist heel sterk ondervonden heeft, tot welke akeligheden de doodstraf voeren kan. In het laatst der vorige eeuw werd een nachtwaker in een twist met enkele heeren officieren van de schuttery overhoop gestoken. Een zekere Costerman, een wynkooper, werd als de dader van den moord beschouwd en gearresteerd. De rechtbank kwam byeen en oordeelde over den beklaagde. Costerman bezwoer ztjn onschuld, hy was een goed man altyd geweest, jong gehuwd nog en yader van een kind van enkele maanden. Hy betuigde van den moord niets af te weten, hy had zyn degen zelfs ni-t uit de scheede gehaald, hy kon daarop een eed doen. Niettegenstaande zyn ontkenning, bleef de rechtbank by haar overtuiging, dat Costerman den moord had gedaan, en zy veroordeelde hem, na een maandlange instructie, ter dood. Hy zou op de Nieuwe Markt in het openbaar onthalsd worden. Costerman berustte. Hy nam een teeder, hartroerend afscheid van z\jno lieve jonge vrouw en zijn kindje en bereidde zich ter dood. Intusschen hadden, buiten zyn medeweten, zyne vrienden een request tot den stadhou der gericht, waarin zy Zyne Boogbeid genade verzochtoa voor den armen Costerman. De stadhouder, prins "Willem V, verleende de genade en een bode ging spoorslags van Den Haag naar Rotterdam. Hy bad hot on geluk in Rotterdam te verdwalen en do Zandstraat in te rennen, terwyi hy de Wagen straat had moeten nemen. Toen hy zyn ver gissing bemerkte en zyn paard plotseling inhield, vloog een hoefijzer los van den poot van bet beest en smakte tegen den muur van een huis aan. Dit hoefyzer is daar thans in den gevel gemetseld. De bode kwam een minuut te laat. Coster man was reeds onthoofd, naar men beweert, vóór den bepaaldon tyd. En de navorschingen der geschiedkundigen hebben thans volkomen uitgemaakt, dat Cos terman onschuldig geweest is, dat by onschul dig onder het zwaard van den beul geval len is. Na dien tyd is er in Rotterdam geen doodvon nis meer uitgesproken. (N. v. N.) KOLONIËN. BATAVIA, 15 en 16 Januari. Een telegram uit Boeleleng dd. 12 dezer aan de „Soer. Ct." bericht, dat per „Sindoro" naar Soerabaia was vertrokken de 3de com pagnie van het 2de bataljon infanterie, sterk 109 minderen en 29 vrouwen en kinderen onder bovel van den kapitein Lucher en dat geëvacueerd werden 21 Europeanen, 1 Am bonees en 3 inlandsche minderen. Aan den heer F. H. Eydman is voor den tyd van 75 jaren in erfpacht toegezegd eene uitgestrektheid woeste grond van onge veer 2000 bouws, gelegen in het district Soemberwaroe, afdeeling Panaroekan (Bezoeki), tegen eene pachtsom van ƒ1.28 per bouw 's jaars en een nader vast te stellen bedrag als vergooding voor het gemis van het nog te verwachten product der op de gronden voorkomende vrywillig aangeplante koffie boo men. De heer K. F. Bohl, van 1882 tot 1889 resident van Kedoe en in het laatstgenoemde jaar gepensionneerd, is te Soerabaia overleden. Een roofparty. Uit Solo wordt dd. 16 dezer geseind: In den nacht van 13 op 14 Januari jl. is in de desa Grogol (Solo) by Atmodimedjo geroofd door een bende, die uit 12 man be stond. De gewezen waarnemend schout Van Spall heeft zich by deze gelegenheid wederom verdienstelijk gemaakt en 5 ketjoos opgepakt. Do heer des huizes is door de roovers gewond. Gisteravond is te Batavia een moord gepleegd op eene Chineesche vrouw, Njonja Assam geheeten, en makelaarster in vrouwen. Verdacht van den moord wordt een zekere Chinees Tjoe Boen Tjiang. Een maatregel, sedert lang bepleit, zal dezer dagen eiudelyk zyn beslag krygtn, nl. do samensmelting van de bibliotheken d6r verschillende afdeelingen van het departement van oorlog tot een groot en goed geheel. De lste luit. der genie C. F. H. TQckermann zal den catalogus samenstellen. Het door den resident van Cheiibon aan den patih van MadjaleDgka wegens gewichtige redenen verleend verlof naar Cheribon, dat reeds vier maanden heeft geduurd, is nader met eene maand verlengd. Van het verhaal der „Soer. Crt." van een heer, die van het paard viel en door een tyger verscheurd werd, is, volgons het „Soer. Hand.", niets anders waar, dan dat de heer J. C., employé op do onderneming Soember Doeren, op den tocht naar Dampit van zyn paard, dat er van door was gegaan, gevallen is, aanvankeiyk door den val verbysterd van den rechten weg is afgedwaald en oenige dagen later zonder letsel op de onderneming is teruggekomen. Op het indertyd door den oud-kapitein F. A. Kleian en vele anderen aan de Koningin ingediend adres, waarby gevraagd werd de Militaire School te Meester-Cornelis weder op den vorigen voet te herstellen of op andere wyze de opleiding tot officier in Indië moge- lyk te maken, is afwyzend beschikt, op grond dat er goon reden is tot inwilliging, zoolang de resultaten der nieuwe regeling van het militair onderwys niet bekend z\jn. De legercommandant geeft meldt de „Java-Boie" een voorbeeld van de door hem aanbevolen kameraad? ■hap.door den luit.- kolonel Bisschoff van Heemskerk vóór diens ophanden zynd vertrek naar Atjeh een afscheidsdiner aan te Lieden, waarop alle offi cieren van het 9de bataljon en de speciale vrien den van den overste mede genoodigd zyn. Door den gouverneur-generaal van Ned -Indië zijn do volgende beschikkingen genomen: Civ ei Cepari m n Ontslagen, op verzoek eervol uit 's lands dienst, de gewezen tijdelijke opziener der lste klasse brj het Boschwezen H. J- Van Duiken. Benoemd: tot assistent-resident van Paijilan (Madioen), tevens vendumeester aldaar, de ambte naar op nonactiviteit J. Hofland, laatstelijk secre taris der residentie Bezoeki. T ij d e 1 ij k werkzaam gesteld ter hoofdplaats Tandjong Pinang, de in de residentie JRionw ge plaatste burgerlijke ambtenaar A. F. Meijer üeparteme/it van Oorlog. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gezondheid vei leend verlof naar Malang aan den oil. v. gez. 2de kl. te Soerabaia E. A. Ockerse, naar Soekaboeini, aan den Isten luitenant adjt der infanterie te Batavia J. J. O. Bloem. Verleend: Een maand verlof naar Fort-de- Kock wegens bijzondere belangen, aan den lsten luitenant adjt. der infanterie te Padang L. F. H. Peereboora. Overgeplaatst: Bij het 2de depot-bataljon de kapt. bij het subsistenten kader te Semnrang A. Jonker; bij het subsistenten-kader te Semarang, do kapitein bij het 5de bat. inf. KC. W. Le Clerq de Courcelles. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Foit-de-Kock (Padangsclio Bovenlanden) a;in den mag.-meestor lste kl. bij do inilit. adm. L». .1. Caminha. Verleend: Twee maanden verlof naar Djok jakarta tot herstel van gezondheid, aan den kaptein bij het 5de bat. inf. L. J- L, De Moulin. Overgeplaatst'. Bij de 22ste comp. art. (comp. van Atjeb en Onderh.) te Kotta-Radja, de kapt. bij de 4de comp. art, (Borgbatlerij) te Kotta- Radja, G. (i. Suermondt; bij de 4de comp. art. (Bergbattcrij) te Kotta-Radja, de kapt. bij de 22ste coinp. art. (comp van Atjeh en Onderb.) te Kotta- Radja, A. Bangert; naar den gew. en plaats, ge- neesk. dienst der Wester-afd. van Borneo, te Bengkajong, de oü. van gez. 2de kl. te Magelang J. Over. Verleend: twee maanden verlof naar Cele bes wegens dringende particuliere belangen, aan den kapt. der inf. te Batavia, "VV. C. A. C. Christan. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van 11 r. Ms. wachtschip „Bromo" naar 11 r. Ms. fregat Atjeh", als commandant en belast met de betrekking van commandant der scheepsmacht in de wateren beoosten -lava en Borneo, de kapitein ter zee 11. G. Hildebrandt; van Hr. Ms. pantsersclnp Prins Hendrik" naar Hr. Ms. fregat „Tromp als commandant en belast met do betrokking van commandant dor scheeps macht in do wateren van Atjeh, tevens stations- commandant aldaar, do kapitein ter zee M. J. C. Lucardie; van Hr. Ms. fregat .Tromp" naar Hr. Ms. wacht schip „Gedeh", de kapt, ter zee F. K. Engelbrocbt; van Hr. Ms. fregat „Aljeh" naar Hr. Mr. wacht schip „Bromo" als commandant en belast met de betrekking van oudstaanwezend zeeofficier te Soerabaia, de kapitein ter zee C. H. Cornelissen; van Hr. Ms. raderschip 2de kl. „Soembing" naar Hr. Me. wachtschip „Bromo" de luit. ter zee 2de kl. J. A. Van der Star; van Hr. Ms pantserschip „Prins Hendrik" naar Hr. Ms. fregat .Atjeh", de luit. ter zee 1ste kl. C. C. Zegers Rrjser. Tijdelijk opgedragen: Het bevel over Hr. Ms. pantserscbip „Prins Hendrik", aan den kapt.-luit. tor zee H. Volthuijzen. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: E. "VV. Sprey geb. Van Hellemond Z. Gehuwd: L. Burggraaf jm. 22 j. en C. Burger ju. 31 j. Overleden: G. J. Wiegman Z. 3 m. AARLANDEKVEKN. Bevallen: D. Kerk hoven geb. Jansen D. Gehuwd: D. Verkade jm. 22 j. en C. Van Niedek jd. 23 j. Overleden: J. H. v. Vliet, eebtg. van J. v. Kijk, 36 j. BODEGRAVE. Bevallen: J. M. Freericks geb. De Goey Z. E. Calis geb Van der Neut Z. Overleden: M. De Vink 14 d. G, Be- zuijon 5 ra. UAZERSWOUDE. Bevallen: A De Vogel geb. v. Veen D. B. Vink geb. Verlaau D. J. C. Bruijn geb. De Vries Z. Gehuwd: N. Van Willigen jm. 24 j. en D. De Kort jd. 24 j. HILLEGOM. G o b o r e n Neeltje Helena, D. van P. J. Telkamp en A. Burgersdijk. Engelina Maria, D. van 11. v. Borkel en E. Daniels. Mar tin us, Z. v. P v. d. Zande en C De Groot. Overleden: C. Van Lierop 53 j.,echtg van J. Kor8wagen. HAARLEMMERMEER. Bevallen: B. Oost- wouder geb. Van der Wal D. Trommel geb. Maliepaard Z. J. M. Van Eeuwen geb Faas D. M. J. Langereis gob. Verbeek Z. D Vriesman gob, Lewis D. J W. G. Zwetsloot geb. Hufits D. E. Meenderinck geb Stoffijn Z. W. Van Veen geb. Van Stolst Z. R. Graawelman geb Merjboom D. M. Van der Sar geb. Vellokoop Z. M. Biesheuvel geb. Guldemond l) A. Buisor geb Van der Laarse D. (levenloos). C Gerritsen geb Van Geest Z. Getrouwd: P. De Vries en G. Bakker Overleden: W. Tille geb. Mejjs, 61 j M. Brouwer 7 w KOUDEKERK. Bevallen: H. Touw geb. Wies D. F. Van Egmond gob. Dorrepaal D. NIEUWKOOP. Bevallen. C. Langeslng geb. Ontshoorn D. NOORD WIJK. Geboren: Johanna Jacoba, D. v. J. De Haas en A. P. v. Dijk. Wïepkje, D. v. D. Kampman en G. W. v. d. Bilt. Klaas, Z. v. K. Passchier en J. v. d. Wiel. Michiel Johannes, Z. v. J. Krol en J. Ariëns. Gehuwd: Jacob Steenvoorden 50 j., wodr., en Geertruide Vroklage 41 jwed. OUDSUOORN. Bevallen: M. M. Van Donk gob. Van dor Wilden Z. Overlcdon: W. Spruijt, echtg. van P. Don Hertog, 39 j. SASSENHEIM. Geboren: Geertje, D. van J. Van Ginhoven en C. Van Dcursen. TElt-AAR. Bevallen: M. Van Tol geb. Vor- laan Z. P. Vis geb. Boekesteijn 2 Z. Overlodon: IJ. Morits, echtg. van P. De Vogel, 49 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Riemke Catbarina, D. van J. Verhoog en L. Haadsma. Agatba Johanna, F. v. d. Kolk eu G'. v. Slingeland. Overleden: Cornelis Jan Hoogweg 80 j., echtg. v. J. Tempel. WOUBRUGGE. Geboren: Johannes Cornelis Maria, Z. vaD Hendrik us Meijer eu Maria Koppert. ZEGWAARD. Geboren: Marinus Johannes Wilhelmus, Z. van M. J. W. Pieterse en C. J. N. Groene veld. Gemengd Nieuws. Voor de arrondissementsrechtbank te Utrecht 6tond gisteren terecht een wiel- ryder uit Hilversum, beschuldigd van op den 19den Januari jl^een boerin te Eemnes een >lag tegen het hoofd te hebben gegeven, ten gevolge waarvan hare muts scheurde en haar ooryxer brak. De bekl. had, volgens verklaring der getuigen, met een ander op een tandem over den straatweg gereden, op het oogenblik, dat de kerk uitging. Het tandempaar was in aanraking gekomen met een meisje en alle drie waren toen. op den grond gevallen. De heeren waren weer opgestegen, maar de voor- ryder zou, volgens de getuigen, een eindje verder aan een meisje den bewusten slag hebben gegeven, haar toevoegende: „Ziezoo, daar heb jy ook wat!" Deze slag had aanleiding gegeven tot het instellen der vervolging en do burgemeester van Eemnes had den off. van just, schriftelijk verzocht om den schuldige streng te straffen, daar hy vreesde dat door het voorgevallene onder de ingezetenen van zyn dorp eene ver bittering tegen wielryders in het algemeen zou ontstaan. De off. van just, eischte, niet alleen om aan dit verzoek te voldoen, maar ook omdat het een eisch der justitie is, eene gevangenisstraf van een maand. De verdediger, mr. Massink, uit Amsterdam, pleitte vryspraak, subs, eene geringe geldboete. De off. van just, volhardde in zyn dupliek evenwel by den gestrengen eisch. Nog zou terecht hebben gestaan 69n zekere L. H. B., wegens diefstal van een jas te Nich- tevecht, doch daar de dezen bekl. toegevoegde verdediger, mr. Van Regteren Altona, niet verschenen was, werd deze zaak verdaagd. De officier van justitie wensc-hte geen gebruik te maken van het aanbod van mr. Massink om zyn afwezigen collega te vervaDgen, daar hy den advocaat eerst wel eens in de ge legenheid wilde stellen om de stukken in te zien. De bevolking van het dorp Ju fa- bega (SchoterJana) werd Zondag opgeschrikt door een hevigen knal. De glazen dreunden, men liep de cour Uit, er heerschte eeno paniek, want men dacht niet anders dan aan eene h9vige ontploffing in de buurt. Men klauterde op den toren, om naar allo kanten uit te ziennergens kon men iets ongewoons bemerken. Het bleek later, dat in het open veld een arbeider een dynamietpatroon had doen ontploffen. Hij had het gevaariyke ding uit Duitschland medegenomen, waar men ze, by het graven van kanalen, gebruikt als springmiddel van steenlagen. Do politie heeft een onderzoek ingesteld. By het spoorwegstation te Fleu- rus, in België, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Twee personentreinen, waarvan één alleen werklieden vervoerde, zyn mot elkander in botsing gekomen. De werkliedentrein was bestemd voor Hambresant en stond stil op het eerste spoor, terwijl de andere trein, die van Frasnes kwarn, op het derde spoor moest stoppen. Door onbekend gebleven oor zaak geraakte de trein van Frasnes op het eerste spoor en kwam met een hevigen schok in botsing met den trein, die daar reeds stond. Dit geschiedde om halfvyf in den morgen. Er ontstond een vreeselyke paniek. Niet minder dan 28 personen werden gekwetst, waaronder velen zeer ernstig. Da materiëelo schade is belangryk; twee wagens zyn geheel in elkaar gereden en ook de machines zyn zwaar beschadigd. Nader wordt nog gemeld dat de machinist van een der treinen het signaal niet gezien heeft door den zwaren mist. Hierdoor zou het ongeluk ontstaan zyn. De meeste ge kwetsten hebben inwendige kneuzingen en beenbreuken. Op de plaats des onheils waren spoedig geneesheeren aanwezig, die de eerste hulp verleenden. De Engelsche stoomboot „Laures- tina" vertrok 6 December met een lading tarwe van Baltimore naar Ierland. Sedert heeft men niets meer van de boot vernomen, en men acht liet zoo goed als zeker, dat z(j in den Atlantischen Oceaan met man en muis vergaan is. De bemanning telde 25 koppen. De berg Puits-a u Gouffre by Nimes is aan het verschuiven. Over een lengte van 400 meter is hy in dri9 dagen ongeveer anderhalven meter overgezakt. Waterleidingen en muren zijn verbroken en ingezakt; men vreest dat de mynputten zullen volloopen. De spoorweglyn van Allais naar Parys is ge barricadeerd. Fabrieken staan stil wegens watergebrek. Als e e n N o o r d - A m e r i k a a n s c h e Staat van zich wil doen spreken, vaardigt hy een merkwaardige wet uit. Zoo heeft de Staat Iowa thans het rooken van sigaretten verboden. Hoe echter aan dat verbod de hand gehouden moet worden, is nog niet opgelost. Wellicht zal de sigaret verafschuwende helft der be volking worden aangesteld als tabak-detectives, met de opdracht, toe te zien, dat de andere helft zich niet overgeeft aan het genot van het verboden goed. Gladstone en Kruger. Een punt van overeenstemming tusschen Gladstone on president Kruger is, dat zy beiden een vinger verloren hebben. Gladstone schoot zich by ongeluk een vinger af, en zoover bekend, heeft hy slechts eenmaal in het publiek op dit ongeluk gezinspeeld. In een zyner beroemde redevoeringen over de Bulgaarsche gruwelen zeide by: „Afwezigheid van pijn wordt som tijds een genoegen. Het ongeluk wilde dat ik eens een vinger verloor, en ik herinner ray zeer goed, dat toen de dokters ophielden ray te kerven, het voor my een onbeschrijflijk genot was. Ik dacht dat ik nooit zulk een genoegen had gesmaakt". Toen president Kruger als jongen zyn duim verloor door het springen van een geweer, werd hy niet „gekorven", omdat er geen dokter in de buurt was. De toekomstige president nam zyn zakmes en sneed zelf den verbryzelden duim by de geleding af. Man en vrouw één? - Een ver makelijk rechtsgeding is in Engeland gevoerd over dq vraag, of de spreuk: „Man en vrouw zijn één" ook van kracht is by het bier- drinken. Een man, aldus meldt het „Hbl.", die wegens ongesteldheid thuis moest blyven en dorst had, zond zyn vrouw naa-r zyn sociëteitslokaal om een kan bier to halen. Op den terugweg werd de vrouw aangehouden door een politie agent, die met haar naar de sociëteit terug keerde en tegen den president van do club proces-verbaal opmaakte, op grond van de wolte'yke bepaling, dat sociëteiten alleen dranken mogen afleveren aan leden. Het baatte niet of de president tegen wit rp dat de man, voor wien het bier bestemd was, lid der sociëteit was: hy werd tot 50 pond sterling 600) boete veroordeeld. In hooger beroep werd dit vonnis aange vallen met een beroep op de eenheid van man en vrouw door het huweiyk, met een beroep op by bel, kerkvaders en tal van schrijvers. Het hof van appèl oordeelde in dit geval echter anders en overwoog: „dat uit niets blykt dat de vrouw niet van plan was den Inhoud van de kan onder weg geheel of gedeeltelijk zelf op te drinken, iets wat in Engeland nogal eens voorkomt.; „dat in sommige gevallen, vooral als men zich op een mystiek of' poëtisch standpunt plaatst, man en vrouw één mogen zijn, doch dit niet opgaat als er sprake is van bier drinken, daar toch beide echtgenooten hun dorst niet kunnen lesschen zonder dat elk van hen drinkt; „dat zy in ci-it geval afzonderlyke eenheden vormen, onafhankelijk van elkander en elk voor zich aansprakelyk; „dat men zich op de goddelijke wet, waar uit de menschelyke wetten zyn afgeleid, niet kan beroepen in gevallen, die geheel en al buiten de theologie staan; „dat de bedoelde sociëteit in hare statuten de vrouwen uitsluit." Op al die gronden werd het vonnis gehand haafd. De vraag zal nu "wellicht voor het Hoogerhuis, als opperste gerechtshof, worden gebracht. De vermaarde dichter irv het plat- Duitsch, Klaus Groth, evenals zyn landgenoot Fritz Reuter by velen ook hier te Jan-le be kend, werJ door den heldenmoed der Trans- vaalsche Boeren diep getroffen. De wakkere wederstand tegen do Engelsche rooverbenden deed den hoogbejaarden dichter naar do lier grypen, en aan de Boeren in Transvaal het plat Duïtsche gedicht wyden, dat wy hieronder afdrukken AN DE BUREN IN TRANSVAAL. De Frieheit hebbt li tapfer wahrt, De lat li Iu nich roben, De holt li fast, as Sprak un Art, Un as den olen Globen. So sünd de Buren in Transvaal, Un so bi uns de Buren, Se stat ehrn Mann wul öwerall, Un lat sik inch beluren. Ii haut Iu mit de Eng lsw.. rum, Wi haun uns mit de Diin; Se meen', wie heeln den Puckol krumm, Do wiesen wi se de Fiihn. Ditmarschen heet de Republik, "Wiet af int Holstenland, De letzte weer 't int Cütsche Riek, "Wiet iu de Welt bekantt. Dat weer bi Dusenddüwelswarf Dar slogtn wi de Dan, Dar hett vun Dusend kum mal Een De Heimath wedder sehn. Dat weer en Mann as Krüger is, He heet Wulf Isebrand, He hau de Diin as Krüger nu De Engelsch Röwerband. Besmettelijke veeziekten. Uit een statistieke opgave in de Staats courant van 16/17 dezer blykt, dat in Januari 1896 de volgende gevallen van beBmetteiyke veeziekten in Nederland zyn voorgekomen: Mond en klauwzeer: 14 by het vee van 4 eigenaren; kwade dross: 1; schurft: 57 by bet vee van 14 eigenaren; vlekziekte: 32 bij de varkens van 16 eigenaren; miltvuur: 13 by het vee van 13 eigenaren; rotkreupel: 12 by de schapen van 3 eigenaren. Het volgende is eene opgave van de ge meenten in Ne Ierland, waar gevallen van besmettelijke veeziekten, in vorige maand staten vermeld, op 1 Januari 1896 nog niet waren geëindigd. Schapenschurft. Zuid-HollandNaald wyk. Noord Holland: Alkmaar, Beemster, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmer meer, Harenkarspel, Heer Hugowaard,Koeaijk, Nieuwe-Niedorp, Ouder-Amstel, Ransdorp, Wognum. Friesland, Ferwerderadeel, Oostdongeradeel, Wonseradeel, WynP ritseradeel. Groningen: Slochteren. Rotkreupel: Noord-Holland: Alkmaar, Beemster, Berk hout, Spanbroek en Tessel. 1q de 9ted. Werkinr. zyn cpgenosei} DATUM DAGEN. Volw. per*. Einde ren. Totaal 9 Febr. Zoad&g 53 11 64 10 Maandag. 86 11 97 11 Dinsdag 92 19 UI 12 Woensdag. 98 21 119 13 Donderdag 89 16 105 14 Vrgdag 99 22 121 15 Zaterdag. 89 13 102

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6