IV oordwij k. Th. Van Dam, verwarring niet kan wachten op een princi- piöelo behandeling van de e3ds quaestie. De onzekere toestand met brlr kking tot den politieken eed kan schromelijke gevolgen heb ben, terwijl van het uitzicht op het aan de orde komen van het ecdsvraagstuk geen isprake is. Daarbij praejudiciöert het voorge stelde niets ten aanzien van den tijd waarop do eedsquaostie aan de orde kan worden ge steld en evenmin van de richting waarin de oplossing moet worden gezocht. Langer dra len, alleen omdat thans geen volledige rege ling wordt verkregen, zou niet te verant woorden zijn. Dit voorstel beoogt niet anders dan, door uitvoering te geven aan hetgeen de Grond wet wil, te komen tot eenheid van stelsel en daarmede gepaard gaande rechtszekerheid voor alle vertegenwoordigende lichamen, met be trekking tot den eed van trouw en den zui veringseed. De principiëele en interpretatieve zijden van het eedsvraagstuk staan met dit voorstel, gelijk de heer Gerritsen uitvoerig tracht aan te toonen, slechts in verwijderd verband, zoodat zij bij deze gelegenheid niet boboeven te worden behandeld, en eeno spoe dige afdoening van dit voorstel niet behoeven tegen te houden. Gemengd Nieuws. Tot het doen her ij ken der ge wone gewichten, benevens dor maten en strijkers, wordt door den ijker in het gebouw aan de Lauimerenmarkt zitting gehouden voor de bewoners der perceelen van de Koombrugstaeg op 20 Februari van 9 9'/2 uur; voor die van de Hoogl. K'.rkgracbt van 9'/i li uren; voor die van do Beschuitsteeg van 11 11uur; voor die van de Lange Nieuwstraat van 11'/,12 urenvoor die van de Korte en Lange Pieterskerk Koorsteeg ▼an 1 3 uren, en voor do bowoners van de Korto en Lange Diefsteeg van 3-4 uren. Het verdient ongot wjjfeld ver melding, dat n org' n de dienstbode Johanna Elisabeth Duivenstoin 40 jaar by de familie Parmentier, Hooigracht 50 alhier, in dienst zal zijn geweest. Een niet onaardig rolletje is in een der wmkols aan do Haarlemmer straat alhier door een als hoer gekloed persoon met een min Ier aanzien hebbend man, in tagenwoordigheid van de vrouw des huizes, afgespoeld. De vrouw was In haren winkel. De heer, na eenige boodschappen besteld le hebben, welke hij zou laton halen, ver telde, dat hij ook zaken deed, en dat de eene vriendschap de andere waard was. Dus, als de juffrouw iets noodig had, of men dan ook om hom wildo denken. Do juffrouw, in haar 6chik iets verkocht te hebben, gaf natuurlijk een goedgunstig ant woord. (Na nog een oogenblik met dien heer to hebben gepraat, kwam de minder in aanzien zijnde persoon binnen). Man. Ach, juffrouw mag ik voor oen paar centen pepermunt van u? Ik heb zoo'n kramp. Toen hij geholpen was, vroeg hij den weg naar de kazorne, waarop do juffrouw ant woordde dat hij dan maar eerst de Haarlem merstraat moest afloopen. Op do vra.ig, wat hij in de kazerne mosst doen, antwoordde hy, dat zijn liefje hem ontrouw was geworden, en dat hi) nu dienst kou nomen. Ook scheen de man, zoogenaamd, geld-gobrek te hebben; bij bood zijn horloge te koop aan. Heer: „Nu, wat vraag je er voor?" Man: „Vier guldenI" Heer: „Dat is te veel! Eón gulden." Man: „Nou, pak maar in." Hoer: „Hebt u nog meer te koop?" (Do man had nog een pak onder den arm). Man: „Ja, eon paar stukken goed, be- •temd voor mijn trouwpak." Heer: „Wat moet dat kosten?" Man: „Veertig gulden!" Ü9 heer, als oen eorsto kenner het goed bekijkende, fluistert de juffrouw in het oor: „Het is hot geld waard; bied vyf en dertig gulden, dan zullen wij de winst samen deelon." De juffrouw biedt; de heer biedt ook. Do man antwoordde, dat hy het liever aan de juffrouw gunt dan aan dien heer De juffrouw wordt koopstor, doch geeft twintig gulden in pand en zogt dat hy morgen de rest kan krygen, hetgeen do man good vindt. De heer had intusschen den winkel ver laten en zou dadoiyk terugkomen om het zaakje van den koop dier kledingstukken nader mot elkander af te handelen. Al wie er kwam, de verwachte niet, en do hoer was nergens te vinden, en de winko liorster zit met twee lappen goed, welke oogenscbyniyk veel te duur gekocht zyn. Of het een zuiver zaakje was met die twee, wordt botwyfeld. Maar dit is zeker: beide personen kenden hun rol goed. Als de juffrouw zoo rolvast was geweest als die twee personen, dan had *y zich niet om don tuin laten leiden. Nu is het echter do vraag nog of de man, na in de kazerne te zyn geweest, alsnog om de resteerendo vijftien gulden zal komen Men schryft ons uit Koudekerk: Hedennacht werd in do bouwmanswoning van den hoer G. D. Az. alhier inbraak gepleegd. Door het opschuiven van het raam ver schafte de dief of dieven zich een toegang tot hot zomerhuis en des morgens vond men verscheidene afgebrande lucifers, terwyi men zich ook had boeiend van een kaars. Slechts eonige kleedingstukkon, beboorende aan het dienstpersoneel, werden vermist. Te hopen is het, dat de daders zullen worden opgespoord, omdat het niet onwaarschy'niyk is, dat deze diefstal en die, welke don laatsten tyd in naburige gemeenten plaits vinden, door dezelfde personen worden bedreven. Gistermiddag moest te Leiden, wegens het warmloopen van een as, het postrytuig uit den Paryschen trein worden verwyderd, zoodat de dienst, tot Amsterdam, in een bagagewagen moest worden verricht. Het geval had 20 minuten vertraging ten gevolge. Te Oude-Wetering zyn do leer lingen der Christeiyke School onthaald. Het echtpaar Carsjens, dat zyn zilveren bruiloft vierde, trakteerde de 112 kinderen op ver snaperingen. Met een toespraak van een der oudste jongens ontving de jubilaris een wau- delstok met zilveren knop, terwyi aan de gelukkige echtgonoote, namens de meisjes, een prachtige bouquet werd aangeboden, welke voor den tyd van het jaar schoon kan genoemd worden. De feestelingen zyn die hulde volkomen waard en aller wensch is het zeker, dat hun huweiyksband nog lang worde bestendigd. Voor de Rotterdams che recht bank had zich gisteren te verantwoorden P. K., 34 jaar, handelsreiziger, wonende to Gouda, thans te Rotterdam gedetineerd, be sehuldigd van als reiziger-boekhouder in dienst van do firma. Roest, Van der Hoop Co., opzettelijk eenige bedragen (tot een totaal vari f 2305.82'/2), die hfj van of namens een olftal klanten dier firma voor haar had ont vangen, wederrechtelijk zich te hebben toe geëigend. Beklaagde, ondervraagd, bekende al het hem ten laste gelegde. Gedurende 15 jaar als boekhouder en reiziger in dienst by ge melde firma eerst a f 35, later a f 40 's maands, was hij tevens belast met het voor die firma ontvangen van aan haar verschuldigde gelden. Vóór Mei 1884, tydons liet lid der firma, de heer Roest, te Gouda woonachtig was, droog hy de door hem ontvangen gelden aan dezen af. Na het vertrek van dien firmant naar Rotterdam in Mei 1884, was te Gouda komen wonen de firmant de hoer Van der Hoop, aan wien hy niet meer afdroeg de door hem ontvangen gelden, maar deze zelf inboekte en daarna gaf aan een tusschenpersoon. Hij was toen begonnen met kleine posten te verduisteren, later gevolgd door grootore, waarmede hy vervolgens vroeger gemaakte gaton stopte. Op dien weg voortgaande, was hy gekomen tot het bedrag, in de aanklacht vermeld, dat by voor gomeldo firma ont vangen, doch niet aan haar afgedragen heeft. Beklaagde z'ide voorts gehuwd te zyn, doch geen kinderen to hebben. Twaalf getuigen werden in deze zaak gehoord, onder welke de heer Van der Hoop, uit wiens verklaring bleek dat de firma voor veel grooter bodrag is benadeeld dan bet boven opgegevone, zynde dit gebleken by het verzenden der nieuw jaars rekeningen. Het O M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Met het oog echter op bekl's vroeger goed gedrag, de proote verleiding waaraan hy heeft blootgestaan en de huiselijke omstandigheden (ernstige ziekto zyner vrouw) vorderde het veroordeeling tot negen maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Jos. Van Raalte, wees op het geringe salaris, dat beklaagde genoot, en niet voldoende voor den stand, waarin hij moest leven. Beklaagde is meer een ongelukkige dan een misdadiger. Hy drong daarom aan op eene lichte straf. Gisternamiddag kregen te Rot terdam man en vrouw, terwyl zy in hunno woning aan de Oudaenstraat aan tafel zaten, ongenoegen over het eten. Het govolg hiervan was dat do man het gevulde bord opnam en op het hoofd zyner vrouw stuk sloeg Zy werd, aan het voorhoofd verwond, op een stoel naar het politiebureau aan de Meer mansstraat gedragen, en van daar per rytuig naar het Ziekenhuis gebracht. Daar zyn de toegebrachte verwondingon, die niet levens gevaarlyk bleken, verbonden. De vrouw is daarop naar de echtelyke woning terugge bracht. Inmiddels was de man door de politie aangehouden, doch na een voorloopig ver hoor tot nader onderzoek op vrye voöton go- laten. [N. R Ct.) Ondr de bierhuishouders on-houd sters van de Zandstraat en Raamstraat to Rotter Jam, dio in den laatsten tyd herliaaldelyk b kourd werdep voor het doen maken van muziek en htt toelaten tot dansen in hunne lokalen, zonder vergunning van den burge meester, behoort ook de houdster van het danshuis, genaamd „Do Hollandsche Tuin," die tot nu toe niet minder dan 435 malen door den kantonrechter is veroordeeld wegens bovengenoemde feiton, en welke veroor ideelingen een bedrag aan boeten vertegen woordigen van f S07.50, by niet betaling daar van te vervangen door 5S6 dagon hechtenis. Op de Kruiskade te Rotterdam geraakte gisternamiddag een vrachtwagen, bespannen met een paard, in de sloot langs de Diergaarde te water, met den bestuurder en diens knecht, die op dien wagen gezoton waren. Beide mannen wisten zich, door anderen geholpen, uit hun benarde positie te bevryden, doch het paard verdronk. Men meldt uit Steonwyk: Gister voormiddag werd hier in de Aa onder de spoorbrug het lyk gevonden van zekeren J. E. uit de naburige gemeente Giethoorn. De ver dronkene, die veel misbruik van sterken drank maakte, was eergisteravond te laat voor den trein naar Friesland gekomen. Hy is toen langs het spoor geloopen en door de brug, die niet voor voetgangers gemaakt is, ge vallen. Het stoomschip „Kan zier," van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, zit sedert gisteren in het Suezkanaal tusschen Kilom. 64 en Ismaila aan den grond, waar door de passage is gestremd. Assistentie wordt verleend en een deel der lading gelost. Omtrent den brand te Zwolle in het gebouw „Hulpbetoon" deelt de „Zw. Ct." het volgende mede: Hot gebouw is geheel uitgebrand. Het dak rust nog slechts op enkele spanten, zoodat de opruiming met het grootste beleid moet ge schieden. De gebouwen zyn in herbouw verzekerd; het touw en papi.-r slechts matig, en daar vnn den winterarbeid nog slechts weinig was afgeleverd, lydt do Yereeniging betrekkeiyk aanzienlyke schade. Het getal gezinnen, dat door „Hulpbetoon" met werk gesteund wordt, is ook ten gevolge van de gunstige weersgesteldheid van om streeks 120, in 't hartje van den winter, tot 80 ingekrompen, en hoezeer nu in den regel met 1 Ma.-rt, als voor velen ander werk komt opdagen, het getal nog aanzienlyk minder wordt, heeft het bestuur toch gemeend om hun, dio nu nog aan 't werk waren en zich als getrouwe arbeldszoekers hebben onderscheiden, gedurende de eersto weken nag noeg het zelfde loon uit to betalen, dat zy anders by noesten vlyt verdienen kunnen. Zoodoende wordt de schade voor hen, die anders hot moeste zouden lyden, draaglijk gemaakt. De Vereeniging bestaat thans 23 jaren. Jammer genoog is ook haar archief verloren. C. Postma, H. Evers, C. Evors en J. J. Damhoff, die de vorige week terecht stonden wegens diefstal met behulp van valsche sleutels cn braak, by nacht, in een perceel in liet Hemelryk, te Amsterdam, werden gis teren door do Amsterdamsche rechtbank ver oordeeld onderscbeiüenlyk tot 5 jaar, 6 jaar 5 jaar en 2 jaar gevangenisstraf. De acht visschers uit Schwarzort in Pruisen, die door het ys waren weggevoerd, zyn teruggevonden en gered. In den dierentuin te Stuttgart is een jonje tyger geopereerd. Het di.r leel aan hovige pynon aan het rechteroog en nadat allerlei geneesmiddelon niet had don mogen baten, besloot eon oogendokter het zioko oog te verwyderen. Dit geschiedde met aanwen ding van cocaine, wyl chloroform op dieren van het kattengeslacht te sterk werkt; boven dien werd het di9r door verscheidene mannen vastgehouden. De p tiönt hield zich gedurende de operatie vry kalm, allien by het doorsnij den der gezichtszenuwen toonde hy hevige pyn te voelen. Na de operatie evenwol was hy weer heel rustig en reeds spoedig daarop scheen hy zich veel beter te gevoelen dan vóór de operatie. Achteruitgang. Hoeveel de waarde van velo landerffen in do kleistreken van Friesland in de laatste tientallen jaren is verminderd, blykt weer uit een paar pu blieke vorkoopingon van den jongstc-n tyd. Twee perceelen landeryen, het eenoteFer- werd, het anioro in Franekoradeei, werden voor twintig jaar gekocht, respect, voor f 3360 en f 4000 Thans heeft het eerste opgebracht evon meer dan f 700, terwyl op het ander1, nog onder den hamer, niet meer dan f 800 is geboden. Maandagavond is te 's Hertogen bosch een vrouw door een rytuig met ge maskerden ovtrreden, waardoor zy een been brak. Des namiddag3 hebben aldaar een blinde en een doofstomme (een curieuze combinatie) de deur beschadigd en een groote ruit inge worpen in 't cafó van den heer Hanegraaf, omdat hun de toegang geweigerd werd. De schade beloopt wel f 50. Uit Eist wordt nader gemeld: De gearresteordo 27-jarige G. Bekker heeft bekend d n moordaanslag op den landbouwer B. Vlemingh te hebben gepleegd. Eerst deed hy de bekentenis in een brief aan zyn aan staande en later tegenover de politie. Als reden geeft hy op een som gelds te hebben willen bekomen, teneinde in het huwelijk te kunnen treden. B. is Dinsdag ter beschikking der justitie te Arnhem gesteld. Te Liendon (Nede r-B e t u w e) is eene alleenwonende behoeftig© vrouw levend verbrand. Waarscbyniyk is zy, gezeten boven eene warme stoof, in slaap gevallen en hebben de kletren vlam gevat. De ongelukkige, 70 jarige vrouw moest door bedeion in haar onderhoud voorzien. Te Hei- en Boeicop is gister- avond een kind van 6 jaren naby de woning der ouders verdronken. Niet ver van Kopenhagen heb ben David Lloyd Morgan, uit Lund, en een 19-jarig meisje uit Malmö, in een spoorweg zelfmoord gepleegd. Morgan leofde nog, toen men hem vond, maar overleed koit daarna. Hy was privaat-docent voor het Engelsch aan do uuiversiteit te Lund, een zeer bekwaam taalkundige, schryver van wetenschappelyke werken. Het Hof te Parys heeft Voignier, die eenige jaren geleden de elflarige Alic9 Neut vermoordde en verscheidene andere mis- dryven beging, na een lang en zesr schanda leus proces ter dood veroordeeld. Nordenskjöld hecht weinig geloof aan het gerucht, dat dr. Nansen do Noordpool zou bereikt hebben. Hy acht het waarschyn- ïyk, dat dr. N..nsen in het noordelyk deel van de Karische Zee of in de nabyheid van kaap Tscheljuskin in het ys is bly ven steken, en later niet is losgeraakt, maar misschieu noordwaarts tot den 7Ssten breedtegraad is gedreven. Hier heeft dr. Nansen waarscbyn- ïyk land gevonden en zyn reis met sleden of sneeuwschoenen voortgezet, maar op die wyze heeft hy moeilyk de Noordpool kunnen be reiken, omdat do af te leggen afstand, 1200 a 1500 kilometer, veel te groot is voor zulk een manier van reizen. Te St. Petersburg is uit Irkoetsk, van den hoer Pogoff, uitgever der „Oriental Review", het volgende telegram ontvangen: „Het telegram uit Jakoetsk is volkomen betrouwbaar. Koesjnaref hooft te Oestjansk een factory onder beheer van zyn neef; waar- schynlyk heeft daze het bericht afgezonden, dat denkeiyk van begin Januari dagteekent. Ik was verwonderd over de plaats waar het telegram was afgezonden (Kirensk), maar ver trouwen stellend in den heer Kondakof, heb ik het openbaar gemaakt. Intusschen geen nieuws." De kindermoord te Rotterdam. Nog altyd is in het drama-Hoogsteden niet het gewenschte licht ontstoken Wel is voor de tweede maal de instructie tegen Yan Berkel geopend, maar bewyzen, overtuigende be wijzen, die den dader zouden kunnen ont maskeren, zijn tot heden nog niet gevo nden. Intusschen schynt het aantal geheimzinnige brieven, door even geheimzinnige schryvers afgezonden, in verband met den moord op den 10 jarigen Hoogsteden, nog niet voltallig. Andermaal toch is, naar het „Rott. Nol." m6ldt, door -de justitie een met potlood ge schreven brief ontvangen, natuuriyk van een onbekende, di9 schryft, dat hy weet waarde kleertjes van den vermoorden knaap zyn, welke men tevergeefs zocht. Dat politie en justitie zegt het blad ondanks alle tegenspraak, geboren uit „jalousie de mótier", de waarheid onzor berichten in geen geval in twyfel trekken, blykt wel uit het feit, dat nog steeds op oen Hoogen Boezem, waar indertyd Van Berkel woondo, de aan dacht gevestigd bly ft. Wy kunnen mededeelen, dat verschillende bewoners 7an den Hoogen Boezem, wonende in de nabyheid van de plaats, waar men vermoedt, dat het drama is afge speeld, door de politie zyn aangezocht, om eenige regelen, met hun gewone handschrift, met potlood geschreven, to geven, ter fine van onderzoek door schriftkundigen. INGEZONDEN. In de zaal van het logement „De Witte Zwaan" zal te Lisse een bloemententoon stelling gehouden worden ten voordeelo van het Ziekenfonds, zoo lezen wy in deze cou rant, waarin ook wel mag vermeld worden dat den I3den, ter zelfaor plaatse, in dezelfde zaal, voor hetzelfde doel oen concert, ja men mag wel zeggen een feest is gehouden, waar van de uitslageen schoone bekroning van de dilettanten-ralenten, di6 het feest arran geelden, mag heeten. Dames en heeren, waar onder er ook uit Leiden, werkten samen door klavier- en vioolspel, zang en voordracht. De soiróe eindigde met tableaux-vivants, voorstel lende de jaargetydon. Na afloop vereenigden zich bestuur en dilet tanten aan een souper, waarop een bal vo'gde tot vroolyk besluit van deze welgeslaagde po ging om de kunst dienstbaar te maken aan weldadigheid. Het is geen geringe verdienste, dat dit doel bereikt is, ook door het in acht nemen van groote spaarzaamheid. Dikwijls gebeurt het by zulke gelegenheden, dat de inkomsten nauwelyks over de uitgaven komen. Hier, waar geen hoogo entréegelden konden ge vraagd worden, heeft men omtrent f 180 voor het Ziekenfonds behouden Eero en dank aan allen, die op verschil lende wyze daaitoo hebben meegewerkt! Aangezien de firma J. C. VAN DILLEN met 1 Maart a, s. op haar verzoek van liet agentschap van het Leid-sch Dagblad worJt ontheven, zal op dien datum als agent optreden thans reeds agent voor Noordwyk aan Zee, aan wien abonnementen en advertentiën kun nen worden opgegeven. DE UITGEVER. BUITENLAND. Dultsohlaud, Uit Saksen is iets nieuws te vermelden, althans iets, waaraan wy sinds lange jaren waren ontwendeen voorstel tot beperking van het kiesrecht. Dit regeer ingsvoorstel is een uitvloeisel van een besluit van den Landdag van 10 December jlwaarby tot de ordo van den dag werd overgegaan omtrent een voorstel van de sociaal democratische leden tot in voering van het algemeene directe kiesrecht, doch de regeering werd uitgenoodigd een wetsontwerp in te dienen, waarby het kies rechtstelsel werd gebaseerd op de bijdragen van de ingezetenen in de directe belastingen en het directe kiesrecht vervangen werd door een indirect klassen-kiesrecht, behoudens de noodige waarborgen, dat aan de meest ver mogenden niet een onevenredig groote invlood zou ten deel vallen. Aan dezen wensch heeft de regeering vol daan door een wetsontwerp in te dienen, by welks samenstelling de regeling van het kies recht voor den Pruisischen Landdag tot voor beeld gekozen is. De verkieziog zal volger s dit ontwerp geschieden by geheime stemming langs indirecten weg met drie klassen van kiezers. Elke klasse kiest een derde der leden van de kiescolleges. By de algemeene beraadslaging verklaarde de minister Yon Metzsch, namens do regoering, dat zy tot do indiening van het ontwerp ge noopt was, omdat men thans by do verkiezingen stond voor oene manier van agiteeren, dio by het tot stand komen van de bestaande wet in 1868 evenmin gekend a.ls vermoed werd. De Saksische Kamer zou niet langer een lichaam, dat zorgt voor de instandhouding van don Staat, kunnen biy'ven, wanneer er steeds meer oppositieleden in gekozen worden, wier doel slechts streeft naar omverwerping van do bo- staando verhoudingen. Daartegen had men een dam willen opwerpen door inaiening van deze voordracht. By de behandeling in den D t ..hen Ryks- dag der voorstellen tot wijzig i i? van het recht van vereeniging en vergadering (inge diend door de heeren Auer en Actk i) aj-r k gisteren de heer Rickeit de vrees uit, dat, nu het Centrum party kiest tegen de voor stellen, niets positiefs zal worden verkreg n. Do spreker verklaarde zich vóór het zei den der voorstellen naar een commissie, wtlko positieve voorstellen omtrent do regeling van het recht van vereeniging maakt. De Ryksdag heeft beid6 voorstellen ver wezen naar een commissie van 21 leden. Hedon behandeling der oorlogsbegro-ting. Do staatssecretaris Von Bo tii htr be twist, dat art. 4 aan de Regeeringen do ver plichting oplegt een Rijkswet in te dienfn. Bovendien is men in verschillende Eorssta- ton met het daar geldonae recht g.hotl tevre den. Overeenstemming over den asrd van de te maken bepalingen zal in het Rijk bezwaar- ïyk te verkrygen zyn. Ook is het do vraag of door zulk een voor het geheele Ryk gel dend recht werkelijk overal een betere wet geving zal verkregen worden. Tegen een onderzoek door eene commissie heeft de regeo- ring geen bezwaar. De Pruisische minister van binnenl. zaken Von der Recke gelooft dat dit onderwerp ni-.t zonder oen dringende reden op den voor grond moet worden gebracht. Hij protesteert er ton stelligste tegen, dat de Prui-ische regee ring het recht van vereeniging on vc-rgidering willekeurig en onrechtvaardig zou han ihaven. Ook de sluiting van de sociaal-democratische kiesverenigingen to Berlyn was een volkomen rechtmatige maatregel. Zweden en Noorwegen. In Zwelen heeft do vraag, of nog in deze zitting het ontwerp eener kiosrechthervorming zal worden mgedien J, aanleiding gegeven tot een partiëelo ministercrisis. Do minister van justitie Oestergreen is afgetreden, omdat hy zich niet kon voreenigen met het donkbeeld van zyne ambtgenooten, om zoo spo n g mo<eiyk oen ontwerp in te dienen, dat In t kiesrecht zou baseeren op het geregel! be talen gedurende drie jaren van een minimum bedrag aan belasting van 1 kroon 50 oere, ongeveer overeenkomende met een guldon van onze munt, Spanje. In berichten uit Havanna, te Madrid ont vangen, wordt nu erkend dat de hoofdmacht der opstandelingen zich in de provincie Ha vanna bevindt De voornaamste stryokrachten der Spanjaarden staan tusschen de hoofdstad or. Batabano (vlak zuidelyk). Generaal Von Weyler heelt gelast dat alle rebellen, die gevangengenomen worden, ter dooi veroor deeld zullen worden, maar men moet hom in elk geval het vonnis ter bekrachtiging voorleggen. Groot-BrltuunlA In het Lagerhuis verklaarde gisteren do heer Chamberlain, dat volgens de laatste be richten 21 personen van dr. Jam9son's troep in de gevechten met de Boeren zyn gedood of aan de bekomen wonden overleden 46 per sonen zyn als gewonden of ziek.-n in het hospitaal opgenomen. Officioelo berichten omtrent de verliezen der Boeron zyn niet bekend. Het te Londen gevestigde bureau der Johannesburger „Standard and Diggers News" heeft een telegram uit Johannesburg ontvangen van 17 Fetr., waarin wordt verzekerd dat de redevo ring van den heer Chamberlain in het Lagerhuis een zeer gunstigen invlood heeft uitgeoefend. Te Pretoria wordt het algo- mebn waarschyniyk geacht, dat een afzon- doriyke vergadering van den Volksraad zal worden byeengcroepen ter goedkeuring van het onmiddeliyk vertrek van president Kruger naar Europa. De Ier3cho parlementaire party in het Lagerhuis heeft gisteren met 38 tegen 21 stemmen, na Sexton's definitieve weigering, den heer Dillo-i tot voorzitter gekozen. De twist tusschen Dillon en Healy is juist de oorzaak geweest van den laatsten twist, ten gevolge waarvan Healy werd uitgestooten uit het uitvoerend bestuur van de anti par- nellisten. De aanzienlyke minderheid, die zich tegen Dillons veiki zing verzette, kan zeker niet gelden als bewijs, dat er uitzicht bestaat dat de Ieren hunne onderlinge twisten, die henzelven het meest afbreuk doen, zullen staken. Uit Kaapstad is te Plymouth aangekomen de heer Bouver, de bode van den Britschen agent te Pretoria, die den brief van sir Hercules Robinson aan dr. Jameson overbracht. Aan boord van de „Athenian", waarop hy de reis had gemaakt, voegden zich twee detectives by hem, die hem naar Londen overbrachten. De „Pall Mali Gazatte" vertelt dat de heor Bouver een Hollander is en geen Engelsch spreekt.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2