P. W. A. Beyen, gepensionneerd dirigeerend officier van gezondheid by het leger in Ned. Oost Indië. («emccoteraad van Allen, De Voor^iLier deelt mede, dat de gemeente- ai shitect een© raming heeft gemaakt van de kosten eener splitsing van de provoost en die kosten heeft begroot op f 135. In de vorige vergadering is tot die splitsing besloten, doch toen dacht men, dat de kosten f 60 zouden beloopen. De Voorz. meent dat er genoeg over dit onderwerp in de vorige vergadering is gezegd en stelt dus voor tot stemming over te gaan, waarop het Jid De Jong nog even het woord vraagt om zyne bevreemding te kennen te geven over de hooge ramingsom, waarop de wethouders Overes en Kemink hierover zeer volledige inlichtingen geven. Nadat de heeren Bos, De Jong en Yan Abs- hoven zich als voorstanders der splitsing hadden doen kennen, wordt tot stemming overgegaan en met 6 tegen 5 stemmen be sloten dat de splitsing niet zal geschieden. Tegen stemden de hteren N. D. Kemink, J. De Bree, H. Overes, M. Visser, A. Streng cn W. Los. De Voorz. deelt mede dat de gemeentewerk man H. Bauèr einde Januari een benoeming heeft gekregen als politie-agent te Nieuwor- Amstel, en dat toen B. en "Ws. by het verne men van deze benoeming dien werkman een verhooging van jaarwedde hebben toegezegd van f 52 per jaar, inoien hy in dienst der gemeente bleef. Bauër heeft die verhooging goedgevonden en voor zyne nieuwe bttrek king bedankt. B. en Ws. vragen alsnu goed keuring op hunne voorloopige handelingen. Met algemeene stemmen wordt na deze toelichting de jaarwedde met f 52 verhoogd. Goedgevonden wordt de opwinding van hot torenuurwerk voor 5 achtereenvolgende jaren op te dragen aan den heer F. Jonkergouw, voor ƒ75 per jaar. Vastgesteld drie Raadsbesluiten tot af- en overschrijving op de posten der begrooting, als eene groot f 62 tot verhooging van den post jaarwedde der werklieden, in dienst der gem., eene groot 25 ter bestrijding der uitgave voor het goschonk aan don architect J. Hen- geveld, en een groot f 99.03 ter voldoening der kosten, door het verleggen der voetstraat van den heer De Jor.g gemaakt. By de rondvraag aan het einde der ver gadering vraagt de beer Bos hoe het 6taat met de verlaging van de Hofbrug, waarom trent de Voorzitter mededeelt dat ongetwijfeld zeer spoedig in do Twoede Kamer de beslis- aing omtrent deze aangelegenheid is te wachten. De heer Bos zegt te hebben gehoord dat verschillende werklieden zijn aangeslagen in de schoolgeldheffing, o. a. een timmermans knecht, witns naam hy evenwel niet weet. Indertyd is de belofte afgelegd van eene milde toepassing der heffing, maar spreker meent dat dit nu niet het geval is. De heer Kemink deelt, in antwoord hierop, mede, dat verschillende reclames zyn inge komen, waarop afwijzend is beschikt. Hy weot evenwel niets van een timmermans knecht, die onbiliyk zou zyn aangeslagen. Spreker kan den heer Bos de verzekering goven, dat do schoolgeldheifing met do meeste onpartijdigheid wordt toegepast. Namens het Gemeentebestuur deelt de heer Kemink den Raad, naar aanleiding van het door den beer Bos in de vorige vergadering ge sprokene, verschillende byzonderheden mede omtrent de geneeskundige armenpraktyk, en wordt goodgovondon dit jaar zoo volledig mogelyke opgavon te verzamelen, om na het einde daarvan over het al of niet te hooge bedrag der jaarwedde van de gemeente- genoeshoeron te beraadslagen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Heden herdacht J. Bekooy, steen- drukker by den hoer P. J. Mulder, alhier, don dag, waarop hy vóór 25 jaren by zijn patroon in dienst trad. Deze dag is voor hem niet on pgemerkt voorbygegaan, daar hy van zyn patroon ood gesloten gevulde enveloppe ontving. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van het 40-jarig jubileum van S. Vallentgood, werkzaam in de steen- 1 ouwery van den hoer P. J. Van Vonetie. Toen de jubilaris hedenmorgen om acht uren de werkplaats binnenkwam, werd hy al dadelijk vei rast door het netto groen met toepasselijk opschrift en de jaartallen 18501896, dat hem door zyne kameraden was bereid geworden. Daarna werd hy direct door zyn patroon golukgewenscht on Ier aanbieding van een gouden remontoir en dito ketting, waardoor Vallentgoed zich ten zeerste getroffen ge voelde en waarby de patroon als zyn wenscb uitsprak, dat hy hoopte dat Vallentgoed nog tal van jaren ton dienste zyner zaak moge werkzaam zyn. Allen, dio den jubilaris kennen, zullen van harte voorzeker instemmen met dien wenscb, daar iedereen hem even gaarne mag lyden. Nu, het is dan ook een geruime tyd en zeer zeker in eene steenhouwery eene groote zeldzaamheid Vallentgoed is nu 53 jaar oud, dus kwam hy als jongen van 13 jaar in deze zaak. Hedenmorgen omstreeks negen uren geraakte onder Zoeterwoude de metse laar W. S., doordat hy van de schuit viel, in het Papemeer naby de Vrouwebrag. Ge lukkig werden dadelyk door J. v. d. K. en G. v d. A., van Zoeterwoude, pogingen aan gewend om hem te redden, hetgeen hun na eenige moeite mocht gelukkeD, zoodat hy met den schrik en een nat pak er af kwam. Gisteravond hield de heer Bax, van Zaandam, te Alfen eene rede ter ver dediging van de openbare school, terwyl de heer dr. A. G. Honig, uit Baarn, zou debatteeren. Reeds vroeg in den avond had zich voor de deur van het logement „De Vergulde Wagen" een menigte opgepakt, die het oogen blik afwachtte, dat de deuren werden ontsloten, doch reeds vóór dat dit geschiedde, werden door het gedrang eenige glasruiten verbryzeld. Toen de zaal eindelyk voor het publiek werd geopend, was deze in een oogwenk gevuld, zoodat een 200 tal monschen onverichterzake terug moest keeren. Op grond van art. 16 der drank wet, waarby straf bedreigd wordt tegen den geen, die in een localiteit, waar 6terke drank in 't klein verkocht wordt, aan koop van dit vocht een kans op winst verbindt, is door de politie in den Haag proces veroaal opgemaakt tegen oen tapper aldaar. Dezo verstrekte zyn klanten bons, waaraan kans op 't winnen van een prijs is verben jen, wanneer 't nommcr overeenkomt met dat, waarop by de otrst volgende trekking der Staatslotery de hoofd- prys valt. Binnenkort zullen de inspecteurs der Haagsche recherche door twee politie ambtenaren uit Rotterdam onderricht worden in de lichaamsmeting volgens het stelsel Bertillon. De benoodigde werktuigen, handleidingen, enz. zyn door het departement van justitie daartoe reeds aan den hoofdcommissaris ver strekt. Vroeg genoog. In het „Algemeen Politieblad" waarschuwt de commissaris van politie te Delft, dat men op zyn hoede zy by 't aanknoopen van handtlsbe!rekkingen met een 15 jarigen knaap, die op alle aan biedingen scbryft en na ontvangst rii :t betaalt. In een der laatste nummers van een plaat- sely'k blad waarschuwt zfin vader geen krediet te verleenen aan of zaken te dry ven met zyn minderjarigen zoon. De tentoonstelling van op de Singer naaimachine vervaardigde borduurwer ken is te Rotterdam in 9 dagen door 12,823 personen bezocht. De zeven aan mond - en klauw zeer ïydende runderen van den veehouder W. v. d. B., te Bleskensgraaf, zyn gisteren onteigend en afgemaakt, alsmede 5 verdacht verklaarde koeien. Over het overige op den stal aanwezige vee, dat ia het vorigo jaar aan gemelde ziekte Ïydende was geweest, is tot op heden geen doodvonnis uitgesproken. Het vleesch en de huidon zyn gisterochtend ondershands voor .een tameiyk goeden prys verkocht. De hoeve wordt voortdurend (nacht en dag) door rykspolitie bewaakt en levert door de gunstige ligging en strengo maatregelen van afzondering geen gevaar voor verdere besmet ting op. Iemand te Zevenhuizon (Z.-H.) bemachtigde in acht dagen tyds Diet minder dan 25 bunzings, die hy verkocht tegen 1.25 tot f 1.75 per stuk. Te Enschedee is de broodfabriek der firma Klokgieters voor het grootste ge deelte afgebrand. Alles was verzekerd. Voor de betrokking van gemeente ontvanger te Alkmaar, jaarwedde ƒ1800, hebben zich 34 sollicitanten aangemeld, onder welke 5 gemeente ontvangers, 2 burgemees ters-secretarissen, 3 burgemeesteis, 1 secreta ris en 4 secretarissen-ontvangers. Door zekeren J. v. d. O., te Zype, zyn uit eene weide te Schermer 11 schapen ontvreemd en op de markt te Punnerend verkocht voor f 16 per stuk. De man heeft z lf zyne misdaad by de politie aangegeven. Geldgebrek had hem er toe gedreven. De politie te Nymogen trof giste ren aan een 18-jarig Duitscher, die met eene gehuwde vrouw naar ons land koers had ge nomen, na zyn vader te hebben bestolen voor 1000 mark. Het geld, grootendeels nog in zyn bezit, is door de politie aan don rechtheb bende, zich ook te Nymegen bevindende, ter hand gosteld. Men meldt uit Nieuwediep, dd. 15 Febr.Hedennacht is ZZO. van Kykduin, op drie myl afstaud, gezonken de Belgische stoomtrawler „O 153." De bemanning, be staande uit tien man, werd door de vischsloep „Hd 76, schipper Wezeliuan, gered en hier aangebracht. Donderdagavond ongeveer elf urun brak te Heinoo (Ovorysel) een felle brand uit in do woning, toeboboorende aan en be woond door den landbouwer Joannes Jansen alsmede door do wed. J. Veldkamp. De ge heels behuizing met een achterstaande schuur werd totaal in de a6ch gelegl Ook de ge heole inboedel en al bet vee, bestaande uit 1 paard, 4 koeien, 1 pink, 3 varkens, 14 biggen en 1 goit, kwamen in de vlammen om. De bowoners hadden ternauwernood tyd zichzelf te redden. Oorzaak van den brand onbekend. Alles is tegen brandschade verzekerd. De bekende doofstomme wielry der Sutherland Rooyaards, die zonder geld een reis om de wereld zou maken op zyn rywiel, is) gistermiddag juist op tyd op het Fre:eriks- plein te Amsterdam by het filiaal van Burgers' rywielen gearriveerd. Eigonlyk kwam de be roemde man iets te vroeg. Hy ging, ten einde de wachtenden niet teleur te 6tellen, in het café „De Berebyt" van den beer Hen driks zitten, van welke gelegenheid een reporter van de „Tel." gebruik maakte om een heer Rooyaards het een en ander te vragen. Dit was niet gemakkeiyk, daar do he»r Rooyaards totaal niets hoort. Hy verklaarde, dat hy zulk een reis nooit meer ondernemen zou, ook al wilde men hem f 100,000 bie:en. De moeilijkheden, die door hem zyn onder vonden, doordat hy zich niet verstaanbaar kon maken, zyn ontzetten 1 geweest. Zooals Jmen weet, verplichtte een wedden schap den heer R. zonder geld te reizen. De reiskosten moesten geheel gedekt worden door wat hy verdiende met voordrachten voor doofstommen. De heer R. vertelde op schrift dat hy in byna alle steden, welke hy doortrok, door de daarbestaande wielrydersvereenigingen tot eere lid benoemd was. Overigens heeft de heerR. haast niets dan groote moeilykheden onder vonden, en hy is blyle dat hem het reuzen werk achter den rug is. Het was oddertus- 8chen ongeveer vier uur geworden, en dus tyd om op het Frederiksplein te verschynen. Op dat plein waren wel vele menschen, maar toch niet zooveel als men verwacht had. Er was slechts één corporatie: ce Doofstom- menvereeniging „Door Liefde Saamgebracht". Verscheidene sportvrienden waren echter aan wezig om den heer R. de hand te drukken. Te Berlyn is het volgende drama afgespeeld. Sedert October 1895 woonde in de Schmi Jtstrasse 139, de heer Moritz Lówenberg, een 44-jarig koopmaD, met zyn vrouw en 6 kinderen, van twee tot twaalf jaren oud. Hy bezat een fabriek van metalen luxe artikelen in de Neanierstrasse, de zaken gingen meer en meer achteruit, zóó zelfs dat mevrouw Lówenberg reeds eenigen tyd ge leden gezegd moet hebben: „Als er geen andere uitkomst meer bestaat, dan is er l och nog vergift te krygen". Tot het besluit, ce kinderen en zichzelf van het leven te b&rooven, schynt het cchtp.ar eerst eenige dagen ge leden grkomm te zyn, toen Lö venberg ziek werd en te bed moest tlyven. Woensdag avond waren de zes kinderen allen thuis, in na afspraak met haar man besloot mevrouw Lówenberg het sombere plan ten uitvoer te brengen. Eerst kocht zy sterken draük in een naburig winkeltje. Zy deed daar het vergift in; men weet nog riiet wolk. Tot cie kinderen ziiJe zy dat zy een glas moesten drinken omdat het zoo goed voor de maag was; maar den oudsten jongen kwam do zaak verdacht voor, by waarschuwde ook de aniere kin deren, en drie van de vyf kropen weg, zoodat alleen twee jongens en een 'meisje den ver giftigden drank innamen. Toen de andere kinderen do uitwerking zagen van den drank op hun ouders, hun brotrs en hun zusje, haalden zy hulp, maar slechts een van de jongens was nog te redden, Lówenberg, zyn vrouw en tweo kiuderen waren dood. Onlangs hoéft een oude dame in het Fransche dorpje Busquet v(jf buren te dinoeren gevraagd. Het geheele gezelschap aluus uit zes personen bestaande telde te zamen niet minder dan 520 jaren, de oudste was 98, de jongste 84. Na het diner werd een dansje gedaan, dat den vroolyken ouijes uitstekend is bekomen. Brand te Middelburg. Omtrent den brand, die Donderdagnacht in een koffiehuis te Middelburg uitbrak, meldt de „Miidelb. Ct." de volgende byzonderheden Hit koffiehuis „De Koophandel", gelegen aan de Groote Markt, werd bewoond door J. Ga- brielse en vrouw en vier kinderen, van óón tot acht jaar oud, alsmede eene dienstbode. Dat die allen het lïjf konden bergen, is een gevolg daarvan, dat de vrouw, dii geruimen tyd ziek geweest was, doch thans beterde, nog niet in slaap was en, op den zolder een ver dacht gerucht hoorende, haar man wekte. Deze meende eerst dat gerucht op rekening te moeten schryven van de huiskat, doch sprong op herhaald aandringen der vrouw het bed uit en spoeddo zich naar boven, waar hem rook en vlammen te geinoet kwamen. Hy gaf de dienstbode, die boven sliep, den raad zich te redden door uit het raam te springen. Lntusschen waren behulpzame personen, die de vlammen, welke boven het dak uitsloegen, gezien haddoD, tor hulp gesnelen zy drongen de vrouw des huizes tot vluchten. Zy, het meest bedacht op hare kinderen, nam er twee mede, een in eiken arm een 8-jarig meisje had te voren reeds de tegen woordigheid van geest gehad met nog oen jonger kind do trap af te ylen en liet zich van de trap glyden, waarby zy eenige kneuzingen bekwam. Eens in veiligheid, en terwyl zy niet wist of hare andere twee kinderen gered waren, wilde zy met alle goweld weder in hot bran dende perceel terug en het kostte heelwat moeite en kracht, haar daarvan terug te houden. Zy werd by familie ondergebracht, waar ook de kinderen, die intusschen op het politie bureau een tydlang verbleven, later hun intrek namen. Daar vond ook de man een onderkomen, die, toen hy, Dadat vrouw en kinderen uit het brandende perceel waren, nog een poging waagde om iets van zyn have te redden, ©6n zyner voeten gedeelteiyk verbrandde. De ver wonding is echter van niet veel beteekenis. Erger er aan toe was do dienstbode. Toen zy wakker werd gemaakt, verhinderden haar de vlammen naar beneden te komen, waarop zy, ingevolge den hier bovengenoemden haar g3goven raad, van een tamelyke hoogte door h#t zolderraam sprong. Zy kwam op een zoogenaamden koekoek terecht en viel door de ruiten daarvan op het er onder staand bï-jart. Zy had ernstige brandwonden aan de armen bikomen en kroeg door den val wonden aan den hals en het gelaat. Nauat zy uit het huis was gebracht, begaven haar de krachten. Eerst werd zij naar het politie-burcel gebracht, van waar zy per rader-brancard naar het gasthuis vervoerd werd. Haar toestand is niet verontrustend. Byna de goheele inboedel is een prooi dei- vlammen geworden. Huis en inboedel waren verzekerd. Een yzeren brandkastje, waarin een drie of vier duizend gulden, gedeeitelyk in specie en gedeeitelyk in papier, geborgen waren, kon gisternacht niet gered worden. Gistermiddag werd het gelukkig onge-- schonden van onder de puinhoopen te- voor schy'n gehaald. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend. Lezing- diapptiis. Het is opmerkeiyk hoe pering de opkomst is der leden van de Handelsbediendenver- eeniging „Kennis is Macht" alhier op de buitengewone vergaderingen, als daar lezin gen van onderscheiden aard worden ge houden. Dit was gisteravond in do kleine Nutzaal wederom het geval, toen de heer H. Th. Chappuis, uit Haarlem, als spreker zou optreden, een man, die op letterkundig gebied zyne sporen reeds verdiend heeft. Toen hy om kwart over achten (het aan- vangsuur was op acht uren gesteld) door het bestuur der zaal word binnengeloid, be vonden zich daar 24 personen, welke daar door en wegens he$ nog komen van enkele personen, terwyl de spreker aan het woord was, tot. 38 personen aangroeiden. De voorzitter der vereeniging, de heer J. C. Van der Kam, heetto vooraf de aanwezi gen welkom en wees er op dat, na de beide vorige wetenschappelyke voordrachten, het bestuur gemeend had nu ook iets voor do dames der leden te moeten doen en daarom de keuzo op deze letterkundige voordracht had laten vallen. Heel erg was haar opkomst evenwel niet: er waren er elf. Tot de mannelyke aanwezigen behoorden eenige genoodigden. De heer Chappuis, aan het woord gekomen, vvenschte vóór de pauze zijn hoorders en hoorderessen een 25 jaren in gedachten terug te voeren naar een plaatsje, dat toen nog zeer gering was, nog in een primitieven toestand verkeerde, naar den Hoek van Holland, waar voor den Nieuwen "Waterweg, welke eenmaal Rotterdam tot vermeerderden bloei moest brengen, nog do eerste spade in den grond moest worden gestoken en de vele stoom werktuigen de rust niet verbraken. Van dtzen toestand gaf spr. op onderhou dende wyze een schets in eene novelle, waarin het arbeidersgezin Vos ten tooneele werd gevoerd, een oud moedertje en haar zoon Dirk, die door netten te maken, per sonen over te Z9tten, enz. voor haar zorgde en op den hoogen duingrond tot nog toe tevreden leefde, maar later in kennis kwam met Roosje Valk, des lichtwachters mooi dochtertje, dat op hem, eenigszins ruw van aard, een machtigen indruk maakte, zoodat hy haar en haren ouders allerlei kleine attenties ging bewyzen, wat men noemt liefde begon te gevoelen voor haar, die later, van den eentonïgen Hoek van Holland in het levendige Rotterdam gekomen, daar in kennis geraakte met een ander jongmensch, wien het, in 's Gravenzancle een kamer gehuurd hebbende, en dikwyls met Roosje 's avonds wandelende langs het strand, terwyl haar vader boven op den lichttoren was, niet moeilyk viel de zwak verdedigde vesting van Amor te ver overen. Dirk had hen echter, op een zekeren avond ongemerkt tegenkomende, beloerd en beluis terd en toen het jongmensch een paar dagen later kwam om te visschen en Dirk hem daarby met een schuitje hielp, bracht hy hem, terwijl deze voor de afwisseling, omdat er toch niet gevangen werd, wat ging zwemmen, terwyl Dirk in het naby blyvond schuitje bleef, op echt zilte wyze onder het oog om Roosjs niet te behandelen als een meid, zooals hy haar vroeger eens genoemd had toen hy er met een vriend op de eendenjacht was geweest, waarby hy hem met een schuitje eveneens de beste plekken had gewezen. Do visscher-jager achtte het toen geraden 's Gravenzande te verlaten, Roosje aan haar lot overlatende, dat eiken avoud tevergeefs op hem wachtte, die haar ongelukkig had gemaakt en nu was verdwenen, zonder zyn adres achter te laten. Door haren vader verstooten, werd zy toen in haar deeroiswaardigen toestand in bescher ming genomen door Dirk, die inmiddels op den Waterweg matroos was geworden en wien het op slimme wyze, van des verleiders vriend mocht gelukken diens adres' te weten te komen en hem zelf in Londen op te sporen, vervolgens op een stoomboot te krygen, op welker dek Dirk te midden van het ruwe stormweer bleef, terwyl de gevondene daar beneden den tyd gedurende den overtocht in de grootste ongerustheid en benauwaheii doorbracht. Dirk zou hem echter ter wille van Roosje terugvoeren. Het weer werd inmiddels 6teed6 ruwer en ruwer, terwyl men de Hollandsche kust in het gezicht had. Er bestond zelfs levensgevaar. Een bliksemstraal had den mast reeds go broken. De verleider smeekte om redding, welke Dirk hem aantieien wilde als hy be loofde Roosje tot vrouw te nemen. AU s wat Dirk deed, dead hy enkel en allot-n voor Roosje en haar kind, en toen de verleider hem beloofde haar te zullen trouwen, werd, met behulp van het scheepsvolk, een lyri overboord geworpen, waaraan Dirk en Roosje* verleider zich bevonden, en zoo voerde Dirk hem al zwemmende naar het 6trand, kampende tegen de woeste baren en drie ribben brekende tegen een balk en een wond aan het hoofd bekomende. Het doel werd echter bereikt. En als men thans aan den Hoek van Hol land komt, kan men daar Dirk langs het strand gebrekkig zien voortstrompelen, één oog missende en nog steeds met teekenen emer groote verwonding aan het hoofd. Zyn moeder is reeds lang gestorven en Roosje woont thans te Londen met hem, die eenmaal haar verleider was, maar nu, dank zij de opoffering van Dirk, haar echtgenoot ge worden is. By het einde van dit stuk menschenleven, gelijk spr. het betitelJe, en waarvan het bovenstaande slechrs een ruwe schets is, viel hem een luid applaus ten deel. Na de pauze was hetgeen spr. ten beste gaf, van meer opgewtkton aard. Zyn bydrage had toen tot- titel: „Op ge meubileerde kamers buiten, met kost en be diening." In tegenstelling met dezen langen titel, waarvoor spr. zyn excuses maakte, was het verhaal zelf kort, waarin de wederwaardig heden geschetst werden van de apothekers familie Kervel uit Oostberg, vader, moeder on dochter, die 14 dagen des zomers in ICra- liogen doorbrachten op „Rozenoord" by de weduwe Smeer, die gemeubileerde kamers met of zonder kosten bediening verhuurde. Door de kluchtige scènes, door spr. op even kluchtige wyze verteld, niet voorgelezen, werden herhaaldelyk de lachspieren van de hoorders en hoorderessen in beweging gebracht en luide toejuichingen vielen hem ook nu na afloop ten deel, waarby de voorzitter nog aller dank vertolkte voor de wyze, waarop de heer Cnappuis zyn gehoor had weten te boeien. I>E ANNEXATIE. In eene hedennamiddag te één uur in „Zomerzorg" aangevangen openbare vergade ring van de centrale kiesvereenigiog „Volksbe lang" ter bespreking van het ontwerp „grens regeling tusschen do gemeente Leiden eener- z(jds en de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoiterwoude anderzijds," trad de heer J. H. Donner, lid van de Tweede Kamer, afgevaardigde voor het boofdkiesdistrict Kat- wyk, als spreker op, om deze quaestie in te leiden en in debat te brengen. Eene zeer groote schare was daartoe opge komen, voor- zoowel alB tegenstanders der annexatie. De heer T. A. O. De Ridder, voorzitter van genoemde (Kiesvereeniging, opende do vergadering met een welkomstgroet aan de tegenwoordigen en wees op de gunstige om standigheid onder den rook van Leiden te kunnen vergaderen, waardoor voor- en tegen standers in de gelegenheid gesteld worden, tegenwoordig te zijn. 't Is u, zoo zeide do heer De Ridder, zeker aangenaam, dat de heer J. H. Donner, de geachte afgevaardigde voor het district Katwyk, zoo welwillend was, de discussie over dit gewichtig onderwerp in te leiden. Daarop gaf spreker het woord aan den heer J. H. Donner. De heer Donner, ook uitgenoodigd door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en vele particulieren, had zich vooral drie vragen ter beantwoording gesteld, en heeft die breed voerig en zoo duidelijk mogeiyk ontwikkeld. Allereerst vroeg hy: Is deze voorgostelde annexatie workeiyk noodzakelijk, zooals door den minister van binnenlandsche zaken en den Raad van Leiden beweerd wordt en door Gedeputeerde Staten toegestemd? Deredenen zouden zyn gebrek aan terrein en het alge meen belang maar spreker betoogde, dat Leiden zelf geen gebrek aan terrein heeft, en toonde dit aan, gelyk ook door hem werd ontkend, dat het algemeen belang daarmee gebaat zou zyn. Spr. weos ook op het verschil, dat in de memorie van toelichting aan den Raad wordt gezegd, dat de bevolking van Leiden eenigs zins sinds eenige jaren is toegenomen, terwyl do minister zegt, dat Leiden zich krachtig heeft uitgebreid. In hoeverre die uitbreiding krachtig is, laat zich beoordeelen. In 1880 bedroeg de bevolking ruim 41,000 en in 1894 ruim 44,000 inwoners. Hierby moeten die ruim 7000 uit het te annexeeren gedeelte geteld worden, maar een groot gedeelte woonde er reeds, zeker wel J/4; alzoo een toeneming tot 49,000 inwoners, als men die tr buit°n bytelt. "Wat betreft gebrek aan terrein voor publieke gebouwen, wyst spr. op de Ambachtsschool, die geen stadsinrichting is, al wordt ze ook door de stad gesubsidiëerd. "Wat betreft dc Rijkswerkinrichting voor vrouwen, merkt spr. opdat de academie in deze stad staat, doch de curatoren er buiten wonen, voorts dat het eene inrichting van 't Ryk is. Wat do gar- nizomsinfirmerie betreft, men zal| die toch niet binnen een stad plaatsen, en wat het station aangaat, vele andere stations staan nog verder buiten de stad. Bovendien zou er toch geen bezwaar bestaan, station en Stati onsweg by Leiden te voegen. Wat de academische gebouwen betreft, de Ruïne biedt ruimte genoeg. Dat er een op „Vreewyk" wordt gebouwd, merkt spr. op, dat „Vreewyk" vlak by Leiden, slechts door een singel gescheiden, ligt. Wat de oprichting van een abattoir betreft, spreker noemt twea

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2