Finaritiëele Kroniek. Een buitengewone beteekenis kan aan de afgoloopen week niet worden toegekend. Zonder van oene bepaald willige markt te mogen spreken, bleef do algemeene houding echter zeer bevredigend. De politieke leiders in Europa leven allen in tevredenheid, voor zoo lang dit duurt; de Amerikaansche markt verkeert iD opgewekten toestan J, ten gevolge van het welslagen der leening en de vooruitgaande spoorweg-ontvangstenen de Londensche Beurs is weer geheel in beslag genomen door de rijzing der Zuid-Afrikaansche waarden, in verband met de meer gunstige beschouwingen der Transvaalscho zaken. Onder al deze gun stige invloeden bleef de Ainsterdamsche Beurs betrekkelijk kalm, de moesto Hollandsche papieren hadden weinig verandering en de stemming voor Koloniale- en Tabaks- waarden was zeer stil. Cultuurwaarden bleven bij hoogst beperkte markt eer aangeboden; alleen voor Tabaksaandeelen was de houding zeer ferm, hoewel de handel daarin weinig to beteekenen had. Een onrustig verloop hadden de Pandbrieven North Western Hypotheekbank, welke zeer onder den druk bleven van de liquidatie der American Nat.-Trust Hoewel nu de moeilijkheden van eene Maatschappij 'geen aan'eiding behoeven te geveD tot de verwachting van dergelijk lot bij eene zuster instelling, is het toch een feit, dat de waarde vermindering der panden, welke tot de liquidatie der A. N. Trust heeft aanleiding gegeven, ongetwijfeld ook van invloed moest z\jn voor de Northwestern Hypotheekbank, aangezien zij hun arbeidsveld in denzelfden kring hadden liggen. Het schijnt dan ook, dat de Hypotheek bank, verplicht zijnde belangrijke panden voor eigen rekening in te koopen, daartoe de noodige middelen Diet heefc kunnen vladen, aangezien de aandeelhouders tot eene nieuwe storting onwillig of onmachtig blijken te zyn. Of nu door de vorming van een preferent aandeelen kapitaal hulp kan worden verleend, zal spoedig moeten blyxen op de buitengewone vergade ring van aandeelhouders, doch gunstig schijnt de toestand zeker Diet te zijn. Voor de Zuid-Afrikaansche minwaar den heerschte op de Beurs een trokje van speculatieve beweging, in navolging van de sterk oploopendo markt te Londen on Parijs. Alsof er nooit een catastrophe in minwaar den had plaats gehad, werden nu weer ver schillende aandeelen van ongelyk gehalte tegen stigendo koersen opgenomen, waartoe van Londen het sein uitging op het bericht, dat Cecil Rhodes weer naar Zuid-Arika zou terug koeren om het bestuur dor „Charteied Company" weer opnieuw in handen te nemen. De spe culatie komt dus weer met volle kracht op, vooral to Londen, en volgens medodeeling van daar scbint do belangstelling van het vaste land ditmaal grootor te zullen worden dan bi de vorige rizing het geval was. Het is te hopen dat ons publiek zich tot de veel kal mer Amsterdamscho Beurs zal blyven bepalon, waar in minwaarden bioa geen noemens waardige handel voorkomt. Omtrent do buitenlandschn fondsen valt weinig nieuws medo te deeloD. Oosten- rik s c h e waarden ondervondei veel steun van Weenen, terwyi de vraag naar Rus sisclie Staats- en Spoorwegfondsen tam el ik levendig was. Wat de laatsten betreft, schynt men spoedig weer nieuwe spoorweguitgifton to mogen verwachten. Aau Italianen was hier weinig merkbaar dat op de buiten landsche markten voor dezo waardon een flauwe houding heerscht, ten govolge van het zeer geringe succes, hetwelk het leger in AbessiniO heett, en de zware lasten, welke door de expoditie op de schatkist worden golegd. Benig beter inzicht in deSpaanscho financiën beeft men dozer dagen kunnen ver krijgen door god expose van den gewezen minister van financiën, waarin deze tracht aan te toonen dat de tegenwoordige toestand, hoewel allesbehalve schitterend, toch nog niet zoo wanhopig is. Voel hangt af van het verder verloop van den Cubaanschen oorlog (natuur lijk) on van den kortoren of langoren duur daarvan. Wanneer deze oorlog niet van al te langdurigen aard wordt, zal Spanje wel in staat zijn om de noodige middelen tot bestry ding der kosten te vindon. Daarvoor beeft bet land nog hulpbronnen gonoeg, dio nu feitelijk voor de schatkist nog van weinig nut zijn en waarvan thans op ruime schaal voordeel getrokken kon worden, indien de ont wikkeling daarvan door de regoering ter hand genomen werd. Zoo kunnen op verschillend gobied nieuwe belastingen geheven of be staande aanmerkelijk verzwaard worden, o. a. do grondbelasting, welke waarschijnlijk niet de helft oplevert van hetgeen zij werkelijk zou kunnen doen, doch waarvan een richtigo heffing onmogelijk is, aangezien in Spanje geon kadaster bestiat, dus ontduiking op groote schaal kan plaats hebben, zooals dan ook in ruime mate geschiedt. Verder zal Spanje zeer krachtige hulpbronnen kunnen vinden in eene belasting op spiritualiën en eene inkomsten belasting, welke in het geheel niet geheven worden. Reeds herhaalde malon is door de regeering een poging aangewend om do hier genoemde belastingen ingevoerd te krfigon, doch de volksvertegenwoordiging is daartoe nog niet te bewegen geweest. Indien intusschen de gelinood grootcr wordt en Spanje ten slotte nergens meer kreariet zal kunnen vindon, zal wel tot de oen of andere ingrijpende verande ring moeten worden overgegaan. Intusschen komt de geheele beschouwiug van den mi nister hierop neer, dat, al heeft het laud veel hulpbronnen aan te wijzen, het in werkelijk heid toch hoogst moeilijk zou zijn ze pro ductief te maken, en waarschijnlijk is het wel, dat, als de Cubaansche opstand ni-it spoedig eene gunstige wending gelieft te nemen, gel delijke moeilijkheden kwalijk te voi-rkomen zullen zfin. De berichten uit de verschillende Zuid- Amerikaanse he Staten blijven steeds on veranderd gunstig luiden. Van politieke ver wikkelingen geen woord, rust en voorspoed overall Venezuela is thans in kalmte en men is vast overtuigd dat het ges< liil met Enge land op vredelievende wjjze zal worden gere geld. Uruguay, dat steeds zeer prompt zorg draagt voor de rentebetaling der schuld, wil blfikbaar ook voor behoorlijke schulddelging zorgen, waartoe door do regeering thans de gelegenheid wordt opengesteld om door vrye aanbieding een nominaal bedrag van 142,000 pd. at. af te lossen Op de koersen ter Beurze had deze aflossings-aanbieding geen invloed. De douane-ontvangsten van Mexico blij ven oen merkwaardige» vooruitgang aantoonen en beantwoorden geheel aan de gunstige opinie, welke in den laatsten tyd zoo herbaal delijk omtrent de toekomst van dit land is vernomen. De uitslag der Amerikaansche leening heeft aanleiding genoeg gegeven om de N.-Yorker Beurs voortdurend in aangename stemming te doen verkeeren, aangezien de inschrijvingen in zeer ruime mate het bedrag der leening hebben overtroffen. Toch worden de beschou wingen over het werkelijk nut, door de nieuwe leening te verkrijgen, ernstiger, daar meer en meer de overtuiging aan den dag komt dat deze handeling wel het kwaad voor een oogenblik heeft weten te bedekken, doch de oorzaak daarvan niet in het minst is weg genomen. Intusschen is nu het handelskrediet der V.-S. weer gered en zal men dientn af te wachten hoe de zaken verder haren loop zullen nemen. De gereorganiseerde A t c h i 8 o n-maat schappij is nog lang niet waar zy wezen moet. Zooals ieder oogenblik uit verschillende berichten biykt, heeft zy met tal van proce dures te kampen en worden haar door aan sluitende Itynen groote moeilykheden in den weg gelegd. Thans zon weer de Colorado- Midland-spoorweg zich openiyk tegen de Atchi son hebben verklaard en met eene andere lijn een verbond hebben gesloten om het vervoer daarover te leiden. Verder is or alle kans, dat door de houding der Atlantic Pacific wel eenigo verandering zal wor den gebracht in de voorgenomen uitgifte der nieuwe waarden dor Atchison. Dit betreft voornameiyk de aandeelen, dij voorloopig Dog niet in omloop zullen wordon gebracht in verband met het Atlantic P. proces. Het bericht, dat op do aandeelen Cana dian Pacific dividend zal worden uitge keerd, kwam niet zoo geheel onverwacht. In den laatsten tyd wezen do ontvangsten dezer spoorweg meer en m6er op de mogelykheid daarvan en bleef slechts omtrent de hoe-groot heid van het dividend onzekerheid bestaan. Zoowel do uitkeering van 2 pet. als van 1 pet. werd in het vooruitzicht gesteld, tot ten slotte de gulden middenweg werd bewandeld on een dividend vau l'/i pet. op de gewone aandeelen aangekondigd, betaalbaar 1 April a. s. Nochtans geven de cijfers over het afge- loopen j lar, uit voorloopige mededeeliogen be kend geworden, aanleiding tot opmerkingen, waaromtrentuitvoerig jaarverslag wel nadere inlichtingen zal geven. In de eerste plaats geeft de netto-opbrengst van 1,057,000 doll tegenover eene vermeerdering van slechts 18S,000 doll, bruto, aanleiding tot de onderstelling, dat dit aanzieniyk netto-overschot verkregen is door inkrimping der uitgaven voor onderhoud en verbetering, dus ten koste van den weg zelf, hoewel nog niet aan te nemen is dat de noodige verbeteringen, enz. geheel nagelaten zfin. Het waie daarom misschien raadzamer geweest de hervattiag van dividend-betaling nog wat uit te stellen, doch do redenen, welke de directio daartoe hebben doen besluiten, zullen in het jaarverslag wel worden toe gelicht. In aandeelen Kansas City A Subur ban maakte de rfi'zing groote vorderingen, iu verband met geruchten, dat een nieuwe weg toegang tot Kansas zou hebben verkre gen, waardoor de mogelyklieil wordt open gesteld, dat zeer groote maatschappijen daar over zullen geleid worden en gebruik maken van de verschillende inrichtingen der Kansas City S.-Maatscbappy. Rifnlandsche Bank Gemeenteraad Tan Rynsborg, Zitting van gisteravond. Deze vergadering, te ruim zeven uren aan gevangen, was door don Voorzitter ni;t be legd, omdat er zulke belangryke zaken, die op afdoening wachtten, te behandelen waren, maar omdat er geruime tyd verliep sinds de Voorzitter den Raad byeen zag, zoodiit hy de heeren byna niet meer zou kennen. Als gewoonlijk werden de notulen (van het verhandelde in de vergadering van 15 Nov.) gelezen en zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat gekocht war^n 18,520 keien tegen den prijs van f 36 per 1000, waarbfl Z.Ed. opmerkte, voor een koopje te zun klaargekomen, en 4000 straatklinkers tegen f 11 per 1000 Deze mededeeling lokte eene discussie uit, waar by vooral door den heer A. Van den Eikel do wenscheiykheid werd betoogd, om sommige drokbereden wegen In de gemeente met keien te bestraten, wat met verloop van tyd zou biykon fi a i iëel zeer in het voordeel der gemeente te zyn. De mededeeling van den Voorzitter, dat de gemeente het faillissement van Felix te Leiden gelukkig was ontsprongen, deed den heer Hogewoning vragen, of de rente van het kapitaal, dat de gemeente bij liet Grootboek hjeft belegd, niet rechtstreeks is te verkrijgen, waarop de Voorzitter antwoordde, dat hier meer moeilijkheden on kosten aan verbonden zyn, dan wanneer de gemunt* de rente binnenkrygt door een tusschenperaoon (thans de heeren Matthes Co., te Amsterdam). Na voorlezing van missives en vaststelling van stdten van af c-n overschrijving, dienst 1895, waarby de Voorzitter een commentaar geeft, deelt hy mede, dat voor het rijden van grind is ingeschreven door J. Wijsman tegen 60 cents, de wed. Zandbergen tegen 49 cents en C. Zandbergen tegen 47 cents per vracht aan dezen laatsteu inschry ver wordt het werk gegund. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat in Januari B. en Ws de kas by den gemeente ontvanger hebben opgenomen, dat toen alles in orde werd bevonden en in kas was f 1941.23, waaraan de Voorzitter de opmer king vastknoopt, dat de kas toen dus goed voorzien was, dat echter de loonen der ambachtslui, die voor de gemeente arbeid hebben verricht, tot een bedrag van f 1500, eerstdaags van dit ruime kassaldo moeten worden betaald. De agenda afgehandeld zynde, wenscht do heer A. Van den Eikel het woord, om te w^zea op den onhoudbaren toestand van e n gedeelte weg, van af J. Kromboul tot P. Van Klaveren. By regenachtig weer is dat gedeelte zoo goed als onbegaanbaar. Spr. acht veroe- tering noodzakelijk en zou op dien weg puin gebracht w.llon zien. De heer Uittenbogaard zegt, dat het er in de Laan nog smeriger uitziet en dat hier toch ook menschen wonen. Voorts acht hy het nu en in den zomer niet den gewenschten tyd, om op bedoelde wegen puin te brengeD, wel in het najaar. De Voorzitter neemt van öe opmerkingen der beide heeren nota en zegt dat op een desbetreffende aanvraag om levering van puin, slechts één brief is ingekomen en wel van de fabriek „Do Nyverhoid noch dat het ZEd. niet gewenacht voorkomt, die soort puin te koopen, [wyi ze van pannen afkomstig en alzoo minder solide is, welke meening ook de Raad deelt. Na nog een opmerking van den heer Hoge woning werd de openbare vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Hillegom. Voarzittter: de heer D. "Wentholt. Afwezig de heer K. Van Bourgondieü. De ..otulen der vurige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de volgende ingekomen stukken: Van den hoer P. Stoppelenburg, te "Water graafsmeer, een schrijven, dat hy de benoe ming tot onderwyzer aanneemt en den 17den Februari a. s. in functie hoopt to treden. Goedkeuring van Ged. Staten op de Raads besluiten betreffende do posten van af- en overschryvingon, dienst 1895. Schrijven van Ged. Staten, dato 14 Januari, betreffende Ryksvergoeding der schoolgelden. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Alsnu was aan de orde de benoeming der leden van do commissie voor de Schuttery. Door den Voorzitter werd voorgesteld B. en Ws. daartoe te benoemen. De Raad voreenigde zich daarmede. Benoemd werden de heeren K. V«n Bour- gondièn en Th. J^ornmerse. Benoeming van een lid der pl. school-com- missie vcor het aftredend lid J. Van Til Rz. By acclamatie werd de aftredende herbenoemd. Alsnu volgde het in de vorige vergadering in bespreking gekomen aanbod betreffende de schenking van de Parklaan De Voorzitter had onderzocht in hoeverre de heeren Korting c. 8. hunne verplichting waren nagekomen. De in de vorige vergadering gedane op merking, als zouden zy verplicht zjjn een riool te leggen, was niet juist. De Voorzitter las voor een contract, hetwelk genoemde heeren hadden aangegaan met een kooper van den bouwgrond, en daarin wordt gezegd dat zy zich verplichten tot het maken van een zinkput en het leggen van eeD trottoir ter breedte van 1 meter. Aan hun eerste verplichting hadden zy voldaan, aan de tweede niet Na bespreking stelde de heer H. V. Van Zanten voor, de schenking niet te aanvaar den, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. De Voorzitter stelde den Raad voor, een wyzigmg te brengen in de instructie voor de onderwyzers aan de openbare lagere school, naar aanleiding hiervan, dat hy by een bezoek met den Voorzitter der Schoolcommissie de deur gesloten vond, terwijl eenige kinderen alleen in school waren. De Voorzitter stelde voor, de instructie in dier voege te wyzigen, dat de onderwyzer en onderwyzeressen beur telings verplicht waren, tusschon de school uren toezicht te houden op de schoolblyvende kinderen. Na discussie werd dit voorstel met 9 stem men aangenomentegen stemde de heer P. H. Van Waveren Lz. Vervolgens stelde de Voorzitter een nieuwe regeling der brandweer voor. Hy wenschte den spuitgasten betaling te geven voor hun arbeid, zoowel by brand alsook by het pro- beeren der spuitei en wel voor het eerste uur 25 cents en elk volgend uur 20 cents. Na discussie wyzigde de Voorzitter zyn voorstel en stelde hy voor, by brand 25 cents per uur uit te betalen en by oefening met e spuit 15 cents per uur. Dit v orst-,1, in stem ming gebracht, werd met algemeene stemmen aangenomen. Aangeboden werd het verslag der Piaatse- lyke Schoolcommissie, benevens de verslagen van de hoofden der scholen, welke verslagen voor kennisgeving zyn aangenomen, terwyl aan de Schoolcommissie dank werd betuigd voor haar verslag. Een request van A. H. Heimans en 17 andere bewoners der Zanderylaan, verzoekende het behoud van don ry weg oai „Beukenoord", werd met 8 stemmen besloten aan te houden tot de volgende vergadering. De heer G. V. Van Zanten onthield zich van medestemming. De Raad verleende ten slotte goedkeuring op eenige af en overschrijvingen, dienst 1895. By de rondvraag vestigde tie heer J. Van Waveren Pz. de aandacht op de photographie- tent, die te veel naar voren was geplaatst. De heer G. Y. Van Zanten vroeg inlichtin gen omtrent het courantenbericht volgens hetwelk de Stoomtramweg Maatschappy, be keurd zyndo, zou zyn vrygesproken in hooger beroep; hy vroeg of Hiilegom bevoegd was geweest een ciergelyke clausule als de be wuste in de verordening op te nomen. De Voorzitter antwoordde bevestigend en zeide, dat hy zich mojilyk met de uitspraak kon vcreenigen. De heer Inimink was echter komen mededeelen, dat hy, nu by vrijgespro ken was, niet meer met vlag of lantaarn zou laten staan. De Voorzitter had daarop den ingenieur weer doen bekeuren en zag met belangstelling uo volgen Je uitspraak te gemoet. Hierna werd de Vergadering gesloten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In Uw nommer van gisteravond heb ik gezien dat blykens meJedeeling van commis sarissen der gasfaoriek alhier eene aanvulling noodig is va» het UitbreidiDgs- en Vernieu wingsfonds wegens ae inwendige gasverlich ting van het te bouwen krankzinnigengesticht „Endegeest" en van de daarbij behoorende terreinen, waarvoor het noodig is de pypen- leioing van de gasfabriek af in een gedeelte der stad te verzwaren en te verbeteren en buiten langs den Stationsweg en verderop nieuwe leidingen te leggen, wat natuurlijk met groote kosten gepaard gaat. De verlich ting zal dus geschieden met ons gewoon gaslicht. Tegenwoordig trekt echter byzonder de aandacht het acotyleengas, waarvoor zelfs de bekende dr. Bleekrode uit Den Haag vol geestdrift is. Op eene voordracht daarover door hem in het Amsterdamsch Nutsdeparte ment gehouden, mocht zelfs de ontplofbaar heid, door een paar flinke knallen aangetoond, niet dan een kleine schaduwzijde van het vele licht genoemd worden. Dit veie licht betrof niet alleen de lichtsterkte, maar ook de gemakkelijkheid van samenstelling, waar door do spreker, geholpen door zyn kundigen amanuensis, in staat was met de eenvoudig ste hulpmiddelen een licht voort te brengen, dat het gewone gaslicht schaamrood deed worden. Acetyleen dankt zyD ontstaan aan een innige verbinding van kool en kalk, hetgeen alleen door de 3500° hitte van een electrischen stroom kan geschieden. Wanneer nu het kool waterstofgas, door de inwerking van calcium-carbuur op water ontstaan, brandt en door een weinig zuurstof gevoed wordt, ont staat weer het licht, dat de electrische stroom tusschen twee koolspitsen zelf voortbrengt. Niets gaat verloren in de natuur. Zou liet niet beter en voordeeliger zyn dit licht op „Endegeest" in te voeren? Leiden, 14 Februari 1896. A B. Mijnheer de Redacteur t De vermakelykheden te Zoetermeer en Zegwaard zyn voor dezen winter afgeloopen, indien er niet iets nieuws opstaat. Het is de laatste acht dagen druk goweest met toonoel-vGorstellingen, tweemaal optreden van 't gezelschap Hart, uit N.-Holland; een maal de vereenigiog „Nut en Genoegen". Het gaat hier met de beschaving en ont wikkeling steeds vooruit. Men wil hier ook wel eens buiten den ernst leven en in gezel schap zyn, waar uitspanning verkocht wordt. Men wenscht hier dan ook algemeen, dat de nieuw opgelichte Rederijkerskamers „Aurora" en „Nut en Genoegen" zich mogen ontwik kelen, opdat zy nog vele jaren mogen stand houden, om den liefhebbers genoegen te geven. De tooneelstukken, die gespeeld worden, moeten byna alle door jonge krachten ten beste worden gegeven. Daarvan is natuurlijk te verwachten, dat de oen het beter doet dan de ander; doch ieder behoort zyn uiterste best te doen, dat de toeschouwers tevreden naar huis gaan en niet behoeven te zeggen: „Die of die moet niet zoo lachen en moet wat ernstiger zyn rol opvatten.Dat was nu gisteren juist het geval. Wanneer elke rol in handen was zooals de rol van den president in 't tooneelstukje „Intijds ontdekt", dan zou er ook niets op zyn aan te merken. Hopende dat U, Mynheer de Redacteur, myn brief een plaatsje waardig keurt in Uw door my gelezen blad, blyf ik Zoetermeer, Achtend, Uw abonné 12 Februari 1S96. C. Z. X. emengd Nieuws. De populariteit van de ontdek king van Röntgen blykt uit het volgende geval: By een arts in Beriyn meldde zich een melkverkoopster aan, die over ondraaglyke pijn in haar arm klaagde. Hot lichaamsdeel werd onderzocht en op de hand werd een klein, zwart vlekje gevon den. De vrouw verklaarde dat zy zich een paar maanden te voren met een naald in de hand had gestoken; misschien was die by het uittrekken afgebroki-n. Toen de arts opmerkte, dat dit moeilyk was uit to maken, zei de melkverkoopster: „Waarvoor hebben we dan de X-stralen?" Daar -had hy ook al aan gedacht, hernam de arts, en ging met de vrouw naar de Urania", waar dr. Spiesz binnen een uur een photographic van de hand bon maken, waarop het stukje naald duidelyk was te zic-n. Het viel toen gemakkeiyk, de punt te verwyderen. Toen de melkverkoopster bedankte, voegde zy er aan to^: „Geef u my als 't u blieft ook een photographie, dan kan ik die in myn winkel hangen; dan kryg ik weer Dieuwe klanten." En ze hal gelyk, want geen enkele keu kenmeid in <ie buurt verzuimt de photographie van de hand te gaan zien. Professor Von Bergmann te Beriyn heeft met behulp der Röntgen-str<len uit de hand van een knaap eenige hagelkorrels verwyderd, die daar by ongeluk waren ingedrongen en eene verzwering hadden veroorzaakt. De hoog leeraar erkent het nut, dat de toepassing der Röntgen-stralen by het vaststellen eener diagnose kan nebben, maar heefG er op go- wezen, oat de metbode van hst ontdekken van kogels en andere voorwerpen in men- scheiyke lichamen het gevaar oplevert, dat zy uitlokt tot het doen van operaties, welke men anders misschien niet zou gedaan heb ben en die beter achterwege waren gebleven. Een kogel, die geen et tering of andere sto ringen veroorzaakt, verwyderde Yon Bergmann nooit; do operatie zou gevaarlijker kunnen worden dan het verblijf van den kogel in het lichaam. Tegen overdreven toepassing der photographie met X-stralen zou de geheimraad Von Bergmann ten sterkste opponeeren. Men heeft beweerd dat professor Röntgen, oie de X-stralen ontdekt heeft, een Neder lander van geboorte zou zyn. Dit is, naar aan het „Utr. Dbl." geschreven wordt, niet waar, maar het was wel byna waar geweest. Rönt gen zou Nederlander geweest zyn, indien zyne ouders twee jaren vroeger in ods land waren komen wooen dan zy gedaan hebben. Ziehier, volgens onzen zegsman, de ge schiedenis: In het begin dezer eeuw vestigde zich van uit Lennep (in Duitschland) te Amsterdam de heer Frowein, een ryk lakenhanaelaar Hy huwde er met eene juffrouw Moget, van Frausche afkomst. Dit echtpaar had twee dochters, eene dezer huwde met Jacob Bod- dens, ook lakenhandelaar. Zyn zoon, waar- schijnlyk het laatste manneiyk lid van dit aan zieniyk geslacht (waarvan in 1598 twee le en geadeld werden door den Koning van Spanje), woont nog te Apeldoorn. De andere dochter maakte kennis met den heer Röntgen, die, als reiziger voor Duitsche lakenfabrieken, ook met den heer Frowein in aanraking kwam. Hy nam zyne viouw mede naar Duitschland, maar toen hun kind, de nu zoo beroemde hoogleeraar, reeds twee jaren oud was, ves- ligien zy zich te Apeldoorn. Daar is Röi* gen opgevoed en daar beeft hy de scholen bezocht. De W eener bladen melden dat prinses Anna Rohan plotseling uit Weiszen- bach is verdwenen, met achterlating van hare drie hulpbehoevende kinderen. Do prinses was de dochter van een lid van do reken kamer. Na hare opleiding aan een conserva torium voltooid te hebben, trad zy op als concert zangeres. In 1890 kerde zy prins Joseph Rohan, den broeder van vorst Alain Rohan, kennen, en trad met hem het volgend jaar in den echt. De prins begaf zich ver leden jaar, daar zyn financiën geschokt waren, naar Parys en liet de prinses met hare drie kinderen iD Weiszenbach achter. Eenige dagen geleden nu is de prinseS spoorloos verdwenen. Zij liet slechts twee gulden achter voor de kindermeid. De arme kinderen leden natuur- ïyk al heel spoedig gebrek, totdat een buur man zich over hen ontfermde. De andere buren veroenigden zich daarop tot een comité, om de verlaten vastenkin- deren voor den hongerdood te bewaren. Een deel der koetsiers vande Beriynsche huurrytuigen is voornemens by de opening van de tentoonstelling, welke dit jaar te Beriyn gehouden zal worden, het werk te staken. In een zeeboezem bü Tado hield zich sedert eeDigen tyd een groote haai op. Naar dezen zeeboezem was een torpsdo-boot gezonden om het wrak van een vergaan stoom schip, dat der scheepvaart hinderiyk was, geheel te vernielen. De kapitein der torpedo boot zag den haai en verwondde het dier-met een geweerschot. Hierop bood een matroos zich aan, om den haai te dooden. Hy sprong, met een dolk gewapend, in zee en zwom naar den haai toe. Tusschen den matroos en den haai ontstond nu een verschrikkelijk ge vecht, dat een kwartier duurde en met den dood van den haai eindigde. De matroos ha l het ondier 14 dolksteken toegebracht, zoüder zelf de geringste verwonding te hebben be komen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 10