Een protest van Nieuwer-Amstel. De Amstelbode'' bevatte verleden week de 'olgende verwijzing naar een in dat blad oorkomende annonce: „Volgens achterstaande advertentie worden lo tegenstanders van annexatie opgeroepen egen a. s. Maandag avond halfacht in het okaal van den heer P. Vreeken in de Dubbele Buurt No. 92, ten einde te protes teoren tegen de revolutionnaire plannen van den heer Van Houten, den annexatie minister. Een groote opkomst is gewonscht. Daarom wekken wy alle vrienden van Nieuwer-Amstel op, om door hun tegenwoordigheid te toonen dat zy de invallen van de Amsterdamsche Jamesons en den Haagschen Rhodes even sterk veioordeelen als die van hun Engelsche collega's in de Transvaal. „De Nieuwer Amstelsche Boeren zullen met den steun der uitlanders zich tegen de Amsterdamsche Jamesons en een verrader lijk troepje Joh3nnesburgers, die de Nieuwer- Amstelsche regeering willenomverwerpen, weten te verdedigen." Van den anderen kant word ook een moeting belegd door degenen, die het plan dor „Amsterdamsche Jamesons" goedkeuren en met het „troepje Johannesburgers" in deze quaestie sympatbiseeren. Het was ten huize van den heer Vreeken stampvol en vele belangstellenden moesten buiten blijven staan. Aan den ingang moest iedereen een lijst teekenen „tegen annexatie". Zelf6 de pers werd niet toegelaten, tenzij ze tot de annexatie-pers behoorde, d. w. z. tenzij de vertegenwoordiger van het blad öf voor zichzelf, öf namens z\jn blad als tegenstander der annexatie zijn naam wilde zetten. Als spreker trad op de heer Nierstrass, die zijne tevredenheid betuigde, dat zoovele tegenstanders van annexatie aanwezig waren. Hij betoogde voornamelijk dat hot doel dezer vergadering was, op te komen tegen het onbillijke van het verbrokkelen eener gemeente, waarbij de belangen van duizenden ingezete- non werden geschaad; dat het niet gold het uitmaken eener politieke quaestie, doch slechts hot recht van het onrecht te onderscheiden. Het algemeen belang, waarvan in het wets ontwerp sprake is, gold volgens spreker slechts het belang van Amsterdam, dat onder zwaro schuld gebukt ging, waaraan men door toe voeging van een groot aantal belastingschul digen wilde trachten te gemoet te komen. Nu het aanslaan in den hoofdeiyken omslag der gemeente Amsterdam van de forenseD, die zich in verschillende plaatsen nabij Amster dam hadden nedergezet, op do wet was afge stuit, trachtte men thans in de plaats daar van alleen Nieuwer-Amstel by den kop te nemen. Ook, zeide hy, had het wetsontwerp nog lang niet by allo Kamerleden een oven gun stig onthaal gevonden, terwyl de Regeering zich bediend had van adressen, die allen aan wezigen bekend waren en geen nadere uit loging behoefden. Het doel was daarom de Tweede Kamer er alsnog op te wyzen, hoe- zeer men tegen eene annexatio is ingenomen, waarom hy de volgende motie voorstelde, welke onder daverend applaus door alle aan wezigen werd aangenomen en geteekend, waarna zfi aan de Kamerloden zou worden opgezonden. „Do Vergadering; „Overwegende, dat door de voorgenomen annexatie van het beste doel van Nieuwer- Amstel by Amsterdam de belangen van dui zenden worden geschaad; „dat geen lands- of algemeen belang den voorgenomen maatregel kan wettigen: „Betreurt het ten zeerste, dat de Regeering „Vertel mij eerst eens, waarom ge uit uw eigen huis vluchttet?" „Ik kwam naar hier, om te zien of gij de waarheid hadt gesproken." „En?" „Ik heb daartoe nog geen tijd gehad." „Wat kan u voldoen?" „Een samenkomst van u en Granger." „Ga met mij mede, dan kunt gc u dadelijk ..vertuigen." „Ik ga meer op mijn eigen oordeel af tl deze zaak." „Granger heeft u altijd om den tuin ge- vid, juffrouw Trajanni." „Mijnheer!" „Gij weet: ik ken uw heele geschiedenis." „Waar is Alfred Granger?" „In zijn eigen huis." „Heeft hij bekend?" „Hij is mijn gevangene en heeft mij reeds beloofd, het origineele testament te geven, daar liij toch nergens meer een uitweg ziet." „Laten wij dadelijk naar hem gaan!" „Met juffrouw Lathrop." „Neen, dat liever niet." „Ik sta er op, dat zjj medegaat; over twee uren wacht ik u aan Amelia's vroegere woning en gij zult zien, dat het treurspel in eon blijspel zal eindigen." Mevrouw gaf toe. Ilarry verliet het huis, zocht den jongen Meadc op en deelde hem het verloop der zaak mede. Beiden begaven zich nu naar de woning van Martha Brown en alle drie gingen nu naar het prachtige huis, waarin zulke vreemde gebeurtenissen waren afgespeeld. Harry liet heiden in een spreekkamer; eerst op een teoken van hem mochten ze voor den dag komen. Een half uur later kwamen beide dames. Granger had zich vast voorgenomen de geheele waarheid te zeggen; hij begreep, dat liegen hem toch niet meer kon baten. by haar poging tot verbrokkeling van Nieuwer- Amstel blyft volhardon en daardoor geen acht slaat op het sterke verzet èn van het Gemeente bestuur èn van de Commissie uit de ingeze tenen naar art 131 der Gemeentewet èn van de meer dan duizend kiesgerechtigden. „Zy, de vergadering, besluit, deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten Generaal, met het eerbiedig verzoek, dat het Haar moge behagen, door afstemming van het betrokken wetsontwerp den bloei der gemeente Nieuwer-Amstel te verzekeren en de ontevredenheid van duizenden weg te nemen." INGEZONDEN. Het Annexatie-ontwerp. Mijnheer de Redacteur! Beleefdeiyk verzoeken wy u het onderstaande in uw Dagblad op te nemen. Over de annexatie is al heelwat in uw Dagblad voorgekomen, en geen wonder! want het geldt hier het belang van vier gemeenten en daarom is het zoo dwaas hetgeen onlangs door iemand in uw Dagblad werd medegedeeld betreffende de vereeniging van twee kleine gemeenten tot één, waardoor trouwens zoo wel de eene als de andere werd gebaat, met de opmerking van dien inzender, dat dit zonder stemming had plaats gehad, en nu laat hij heel naïef de vraag volgen: „Kan dat ook niet gebeuren met betrekking tot de annexatie van Leiden met de gedeelten van Leiderdorp Otgslgccst en Zoeterivoudx?" Neen, dat gaat zoo zoetsappig niet. Want volgens ons inzicht is die annexatie zoo niet de ondergang, dan toch de verarming dier vier gemeenten en van de belastingbetalende inwoners. En zooals do heer X. in uw Dagblad van 10 Februari opmerkt, zyu er politieke en gods dienstige omstandigheden in overvloed, die de zaak zeker veel en zeer veel bemoeilyken. Zonder al de bezwaren op te sommen, het geen al genoeg gedaan is betreffonde de ge meente Leiden, mag het toch wel herinnerd worden hoe Leiden gebukt gaat onder een scbuldelast van één millioen en ruim zestig duizend guldenen nu verlangt die gemeente eene annexatie, die haar nog zoovele duizen den guldens meer in schuld zal stektn. Waar moet dat heen? De kansen van uilkeering en afbetaling worden wel heel mooi voor gestold op die op Leiden nu rustende schuld (ofschoon Prof. Van Geer er anders over denkt), maar wie heeft zoo de vaste toekomst in handen? Wat zal er wellicht over 3 of 4 jaren weer voorkomen? Dat is niet pessi mistisch gevraagd, want toen Leiden die eerste schuld maakte, had men niet gedacht binnen betrekkeiyk zoo korten ty<l al zoo diep in de schuld te zitten. De belastingbetalende burgers van Leiden zyn over het algemeen dan ook daaromtrent niet op hun gemak en ofschoon nu de heer W. Az. in uw Dagblad van 7 Februari den schrik dier burgers wat zoekt te matigen, hetgeen ten gevolge heeft dat een ander in zender in uw blad van 10 Februari de werk lieden wil uitnoodigen hunne adhaesie aan die annexatie te schonken zoo zegt W. Az. vooraf zeer wyselykover de gemeente- Die inzender heeft er niot aan gedacht, dat, al mogo het tarief der huurwaarde iets hoogor zijn, dat daartegenover de vele opcenten staan voor de gemeente Leiden, die minstens 30 a 35 percent hoogor zijn dan in de omliggende ge meenten: bovendien zijn de werklieden, wier woningen geannexeerd zullen worden, grooten- deols vrij van belasting, en het 19 ons bij onder zoek gebloken dat de belasting, waarvan hij spreekt, al nagenoeg in deze vier gemeenten dezelfde is. De vrouwen onderbraken het naar waar heid medegedeelde verhaal door haar snikken en zoo spoedig mogelijk verliet Granger het vertrek. De detective deed Martha en Meade binnenkomen. Toen de eerste aandoening en vreugde over het onverwachte wederzien eenigszins gekalmeerd waren, zeide Martha: „Aan dien moedigen man danken wij allen ons geluk Zij begon te vertellen van al de gevaren, die hij had getrotseerd, en liet zich niet van haar stuk brengen door Harry, die haar herhaaldelijk, maar tevergeefs, liet zwijgen oplegde. Amelia dankte in woorden, die van dankbaarheid getuigden den detective en ook Meade sloot zich hierbij aan. Eenige dagen gingen voorbij en Harry kwam in dien tijd in het bezit van het testament; de zaak was nu vereffend zonder dat er een publiek schandaal van gemaakt was. Slechts aan het beleid en aan de behoedzaamheid van Harry Park had men dit té danken. Een maand later trad Amelia in het huwelijk met haar neef en 's avonds na de bruiloft vroeg de detective de schoone mevrouw Adair, hem de eer aan te willen doen zyn vrouw te worden. Een blos Yan vreugde verspreidde zich over haar gelaat en Harry vertelde zijn aanstaande vrouw hoe bij altijd haar schoon gezicht had onthouden. Harry Park was een rijk man en daar nog bijgevoegd het fortuin, dat zijn vrouw medebracht, maakte, dat hij gerekend kon worden onder de meest ge goede inwoners van New-York. En hij is niet alleen rijk, maar ook ge lukkig in zijn betrekking en tevreden met zijn lot, twee dingen, die heel veel waard zijn. Met ijver en lust neemt hij nog steeds zijn beroep waar, zoodat zijn naam van uitstekend detective steeds meer gevestigd wordt. belasting behoeven we hier niet te spreken. Maar dat is juist het brandpunt! De hoofde- ïyke omslag nameiyk voor het elk jaar be- noodigd kapitaal dat natuuriyk by de annexatie kosten zoo veel zal worden verhoogd, terwyl het getal der geannexeerde belastingbetalers daarvoor niet voldoende is, en zoo zullen oude en nieuwe burgers vau Leiden hunne vaak zuur verdiende penningen kunnen offeren voor één wensch van uitbreiding, waarby slechts enkelen voordeel hebben, terwyl de groote menigte schade ffidt. Dit betreffende de gemeente Leiden, en wat nu voor de drie omliggende gemeenten? Wat staat haar te wachten? Berooving, armoede en geene vergoediüg! Als uw buurman een deel van uw huis of van uw land vordert, maar zonder vergoeding, wat zoudt gy dan doen? Om het zachtste te noemen: gy zoudt hem afwyzen. Maar men zegt: het is hier het belang van Leideneens toegegeven, dan is het toch niet het algemeen belang en by het algemeen belang kan men annexeereD, maar dan moet er toch ook vergoeding worden gegeven. ZEx. de minister wil zeker door zulk een voorstel aan de geme.-nte Leiden door uit breiding der gemeente zonder vergoeding compensatie geven voor het mislukte voorstel om Leiden van z'ijn Eibnographisch Museum te berooven. Wy verwachten dat de drie gemeenten nogmaals haro stemmen zullen verheffen tegen zulk geweld en wy noemen hier het gedrag afkeurenswaardig van die gemeenteraadsleden, die ter wilb van zekeren partygoest de be langen hunner gemeente niet wilden verdedi gen en met een „het zal toch niet helpen het wilden afmaken. Noenzóó niet gehandeld Dat de lysten, die men aan de leden der Tweede Kamer wil doen toekomen, mogen getuigen dat de voorgestelde annexatie in stryd is met do belangen der gemeenten Leider dorp, Oegstge9st en Zoeterwoude! Behalve andere verstandige lieden, heeft de scherpziende hoogleeraar mr. J. T. Buys, roemryke nagedachtenis! in zyne dagen mot kracht besproken het'nadeelige eener annexa tie. Moge die taal nog worden gehoord en t?r ooren komen van ZEx. den minister, die het ontworp heeft voorgesteld, en aan zoovele leden der Tweede Kamer, die wellicht nu nog minder over deze gewichtige zaak hebben nagedacht! Wy houden ons eindelyk overtuigd, dat indien invloodryke mannen in de gemeente Leiden en niet bezield met eon zoogenaamden geest van beleefdheid, om geen aanstoot to geven, wy zeggon indien dergelyko mannen het op touw willen zetten ora lysten te ver spreiden ter afkeuring van het annexatie- ontwerp, deze lysten weldra met bandteeke- niogen zullen gevuld z(Jn, die èn ZEx. den minister èn de leden der Tweede Kamer zullen overtuigen dat annexatie ongepast, overbodig en verarmend is. Wij hebben gezegd. UITLOTINGEN. Ital. Roodc-Kruis-Loton van 1885 a Le. 26. Trokking van 1 Februari 1896. Betaal baar 9 Febr. 189C. Hoofdprijzen: Serie 419 Nr. 29 a 50,000 it. 8. 6998 n. 2d, e. 7158 n. 46 elk 2000 fr.; e. 4358 n. 28, e. 10866 n. 8 elk luOO fr.e. S277 n. 17, e. 11902 n. 15 elk 600 fr.8. 2411 n. 44., e. 4396 n. 26 8. 4586 n. 30, e. 5597 n. 2, e. 6967 r. 6. 8 7140 n. 27. e. 8220 n. 16, 0. 9264 n. 14, 8. 106S9 d. 50, elk 50 fr. Voor Amortisatie a fr. 30 per lot do Boriëu: nra. 1590 2044 3253 3979 5262 5332 7642 7792 7928 8750 9927 10700. Turkije. Premieloten 1870. TrekkiDg op 1 Febr. 1896. Dooge prijzen: 4852C0 fr. 25,000 1613494 fr. 10,000 1103 21 10,000 1621 52 30,000. 3 pCt. Bamburgor Loten v. I860 a Tb. 50. Promiëütrokking van 1 Fobruari 1896 betaalbaar 1 Maait 1896. 35,000 M. Serie 2806 n. 25 6000 M. b. 2099 n. 8; 2000 M. 8. 3022 n. 20; elk 1000 M. b. 2054 n. 10, 8. 1866 n- 8, e. 1757 n. 25elk 500 M. e. 8804 n. 2, e. 1576 n. 17 s. 948 n. 15, s. 81 n. 4, elk 400 M. e. 8610 n. 11. e. 2330 n. 17, p. 1724 n. 12, p. 959 n. 25, e. 771 n. 11; elk 200 M. b. 23G7 e. 1866 6, b. 959 n. 1, 959 n. 13, e. 617 n. 12. KOLONIËN. BATAVIA, 11-14 Januari. (Vervolg.) Volgens ontvangen bericht is op ditoogen blik by don Raad van Ned.-Indiö het voorstel in behandeling om de bureaux der Staatsspoor wegen, afdeeling Westerlynen, van Buitenzorg naar Bandoeng te verplaatsen. Voor den bouw der vereischte localiteiten op laatstgenoemde plaats wordt een som van één a anderhalve ton vereischt. Voor Buitenzorg, dat in de laatste jaren toch al min of meer in verval is, wordt die verplaatsing een nieuw koopje. En wie weet, wat er vóór het einde dezer eeuw nog gebeurt I Is het kampement te Tjimahi gereed, dan gaan de militaire hoofdbureaux, zegt men, van Batavia almede daarheen of naar Ban doeng en zyn die er eenmaal, dan volgen de andere bureaux misschien ook en ten slotte de Gouv.-Gen. met de algemeene secretarie. (B. N.) Volgens de „Sum. Ct." heeft de pacht te Riouw eigener autoriteit en buiten weten van den controleur onwettige arrestaties gedaan, is de daarby betrokken pachter bytyds naar Batavia vertrokken, en zyn diens broeder de luitenant Chinees, en zyn handlangers door den controleur gearresteerd. Een geëmployeerde op een koffie onder neming niet ver van Dampit schynt een vree- seiyk lot to hebben ondergaan. Hy had op last van den administrateur zich te paard naar Dampit begeven om geld te halen. Toen hy eenigen tyd vertrokken was, kwam het paard alleen terug met een gebroken beugel. Onmid- deliyk werd getelephoneerd naar Dampit of de geëmployeerde daar ook reeds was ge weest. Toen hierop ontkennend antwoord kwam, trok men uit om hem te zoeken, aan gezien hem een ongeluk moest zyn over- komen. In het bosch op eenigen afstand vond men eerst een voet, later het vree- seiyk verminkt ïyk van den armen man, die blykbaar het slachtoffer van een tyger was geworden. Niet oowaarschyniyk is het dat by door het breken van zyn beugel van zyn paard gestort, hulpeloos is bly ven liggen, terwyl zyn paard naar huis holde. Wellicht is hy door pyn bewusteloos geworden en zoo een gemakkelyke prooi geworden van een tyger of toetoel. SoerCt.) In een schryven aan de „Mak. Ct." wordt hulde gebracht aan den ass. resident BrngmaD, wegens de vredelievende oplossing der Sop- peng quaestie. By zyn aankomst te Soppeng vond hy aldaar twee groote, tot de tanden gewapende partyen, ieder een pretendente voor de kroon steunende, en slechts wachtende op de eene of andere, ook maar zeer geringe aanleiding, om elkaar in 't haar te vliegen. Behalve deze twee hoofdpartyen waren er nog verscheidene kleinere, die elk een anderen pretendent steun den, doch weinig kans van slagen hadden. Met de twee hoofdparlyen had de heer Brug man dus rekening te houden. Bekend en bevriend mot al de Datoels, wist by zyn persoonlyken invloed in het be lang van het gouvernement te doen gelden. Na lange betoogingen, waarby het geduld op een zware proef werd gesteld, gelukte het hem de keus te doen vallen op We Tanti Watoe, een echte Soppengsche, verwant aan de vroegere Soppengsche vorsten en de tegen woordige ryksgrnoten. Zoo is, zegt de briefschrijver, langs diplo- matieken weg een resultaat bereikt, dat slechts met grooto moeite door wapengeweld zou verkregen zjjn. Immers, het grootendeels onbekend en ongebaand bergterrein van aio streken zou voor eene militaire expeditie even groote bezwaren opleveren, als het aan den vyand voordec-ligo punten zou verschaffen. Omtrent het vatten van den Chineeschen kassier van den sub-agent van de Factory der Ned. Handelmaatschappij te Penang meldt de „Pinang Gazette" van 6 Januari, dat do man toen nog te Singgora in Siain werd vastge houden, waar de heer Van Rees, een employé der genoemde Maatschappij, hem herkende; hy was als een koeli gekleed en beant woordde eenige vragen over het verduisterde geld. De gouverneur van Siuggora mocht den man niet uitleveren en had naar Bangkok geschreven, waarheen ook een brief ging, door den heer Van Rees voor de autoriteiten aldaar meegebracht. Het „Bat. Nieuwsblad" verneemt dat op zyn landgoed Kedawoeng by Pasoeroean is overleden de heer G. Lebret. „Met hem", zegt het blad, is van het tooneel verdwenen een der meest karakteristieke Indische figuren, de man, van wien Busken Huet destyds sprak al3 de vry- arbeider onder de vry arbeiders. Groot was het aandeel, dat hy nam in de bevordering van de landbouwindustrie, maar ook groot waren de teleurstellingen, die hy van zyn streven onder vond. Lebret was niet altyd even aangenaam in toon en manieren, maar verbitterd door tal- ryke oplichteryen, waaraan hy in den loop van zyn leven was blootgesteld, was die scherpe, dikwijls van weinig menschenliefdo getuigende toon, te verklaren en misschien te veront schuldigen." De commies op het residentiekantoor te Serang (Bantam) K. Vodegel heeft wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aangevraagd. Ongeregeldheden op Endeh (Flores). Uit Timor Koepang meldt men het navol gende aan het „Bat. Nieuwsblad:" „De posthouder te Endeh heeft 't te kwaad gekregen met het bergvolk. Wederzyds hebben zij elkaar flink op geweerschoten onthaald. De „vyand" schoot erbarmelijk slecht en had geen treffers, terwyl de posthouder, gesteund door twee Europeesche schutters en eenige inlandsche ingezetenen van Endeh, met zyn vuur meer succes gehad heeft, althans, de aanvallers trokken zich naar het gebergte terug. Daar het niet onwaarschijnlijk was, dat het bergvolk met een grooter macht zou terugkeeren, werd in alleryl een detachement van 13 met beaumontgeweren gewapende politiedienaren naar Endeh gezonden, om het plaatsje tegen eventueelen hernieuwden aanval te beschermen. Ook een gewapende kruis- prauw word er heen gedirigeerd en zal daar eenigen tyd in station blyven. Het schynt, dat de Chineezen nu alle kwaad tegeiyk willen doen; de aanleiding tot dezen twist is óók weer een Chinees! Hy ontkent natuuriyk alles; als men hem geloofde, zou het bergvolk hem hebben willen berooven, eD, toen hy zich daartegen verzette, van zyn wapenen hebben gebruik gemaakt. Men mag echter vry gerust aannemeD, dat het volk niet alle schuld draagt, onze baba is evenmin wars van bedrog en kuiperytjes, en hy zal de bevolking wel danig h&t vel over de ooren hebben getrokken. En dat deze nu niet zóó dom is, om zich dat zoo maar te laten doen, is begrypeiyk. Het „domme" volk neemt dan zyn toevlucht tot geweld. Natuuriyk kon de posthouder dat niet toe staan. Zyn pogingen, om de zaak inder- minne te schikken, vonden echter geen gunstig onthaal; er werd zelfs oen schot op hem gelost. 'tls eigenlyk wel jammer, dat het bestuur tusschenbeide moest treden en thans weder ten gelieve van zoo'n Chinees met het berg volk overhoop ligt. Hoe lang zal het wel duren, eer er weder van eenige toenadering surake kan ziln? Nederlandsche vissclierij-vereeniging. In eene in het verkooplokaal te Scheve- ningen onder voorzitterschap van den heer A. Hoogenraad gehouden byeenkomst van de afdeeling Scheveningen der „Nederlandsche Vis-schery vereeniging," werd besloten niet toe te treden tot het contract tusschen de ver schillende reedery- en vischhandelplaatsen, betrekkeiyk een uniform stelsel van tonnen voor de haringverpakking zoovel wat maat- als houtsoort betreft, dan na een nieuw over leg van het hoofdbestuur, hoofdzakelijk ten gevolge van gerezen bezwaren tegen den in houd van het contract, dat niet overeen zou stemmen met de concept-bepalingon. Desgevraagd, gaf de voorzitter vervolgens te kennen, dat Schevenjngen niet collectief zou deelnemen aan de visschery-tentoonstel- ling te Kiel. Eindelyk werd lang gesproken over de middelen, welke beraamd dienden te worden tegen het verloopen van Scheveningen als marktplaats van versche visch, waarvoor het gevaar met den dag toeneemt wegens het verkoopen van hun visch door de Schevening- sche loggers en bommen te IJmuiden en andere havenplaatsen, ten gevolge van de bekende toestanden van het Scheveningsche strand, waardoor landing aldaar spoedig tot het verleden zal behooren. De slotsom van het debat was, dat men aanvankelijk zou trachten, de Scheveningsche reeders te bewegen in afwachting der be slissing ia de havenzaak de visch hunner schuiten naar Schevemngen ten verkoop te zenden, hoezeer de bezwaren, ook daaraan verbonden, niet 't minst de tegenstand van de bemanniDg der schuiten en de mioder versche toestand van de viscb, niet werden voorbygezien. Burgerlijke Staml. HAARLEMMERMEER. Bevallen: H. Tit geb. Kooij Z. M. Ctte geb. Vasten houw D. A. Van Beusekom geb. De Smit Z. W. Knook geb. Van Gils Z. M. Koorn geb. Senoonrok D. P. Van Dijk geb. Sinnige Z. N. Griek snoor geb. Van der Heiden Z. J. Benninggeb. Sliggers Z. J. Greebe geb. Fckke D. G. Van der Horst geb. Van Eek Z. 11. M. Scheun- kage geb. Van Kouteren D. C. Groenenberg geb. Schuurman Z. M. Weber geb. Boon D. Overleden: P. Schreuder, 72 j. J. M. Goossens, 8 m. G. Kroon geb Kerkvliet, 33 j. M. De Rod, 2 j. HILLEGÓM. Ondertrouwd: G. Faas jm.f 22 j., en K. Gabel jd. 26 j. Overleden: Levenloos aangegeven kind van T. Scheepmaker en A. G. Danuijs. NOORD WIJKERHOÜT. Bevallen L. Dieben v. d. Niet, levenl. z.Th. M. Duivenyoorde-Lan- geveld, z. P. Van den Berg-Vau Schie, levenl. z. NOORD WIJK. Geboren: Leonard us Jacobus, z. v. A. F. Van der Meer en W. De Groot. Grietje, d. v. H. Van den Haak en C. Van der Meulen. Jan, z. v. N. v. d. Bent en A. Overzeijl. Gov ritje, d. v. L. Verbeek en T. Van Doorn. Adrian us Nicolaas, z. v. T. J. Van Wenfc en G. Keijzer. Gehuwd: J. Minuee, 29 j., en W. H. Colen brander, 81 i. Overleden: C. J. v. Bohomen, 21 j. BERKEL en RODENRIJS. Ondertrouwd: L. Vermeer 33 j. en A- Verhoeil 31 j., beiden te Berkel. G. H. v. d Burg 28 j. en J. Van Ooijen 37 j., beideD te Berkel. Geboren: Elisabeth Margaretha, dochter v. C. Stigt en M. Gouweleew. Gerardus, zoon van W. Sonneveld en A. M. Gorseman. WA KMOND. Ondertrouwd: Hermanns Van der Wilk, wedr. van G. Van Tol, 57 j., en Maartjo Barendregt, jd. 33 j. Gremeng-cl Nieuws. By het omhakken vanboorcen in een tuin in de Catharinastraat te Br* da had een man het ongeluk, door een vallenden boom te worden getroffen. De dadelyk aan wezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Heorde viel een jongetje van byna 3 jaar van den landbouwer L. Van Vreden, in de buurt Asschendorp, in een pot met kokend wateraan de gevolgen daarvan is het bezweken. Een bygeloovig korporaal. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is in hooger beroep behandel! de zaak van den korporaal van het 3de reg. inf., die door den krfigsraad te 's Hertogenbosch wegens mishandeling is veroordeeld tot vyf maanden gevangenisstraf en degradatie. Deze zoon van Mars heeft in den namiddag van 15 December jL te Bergen- op-Zoom de weduwe "Withagen uit hare woning doen komen on baar gedwongen, onder het opsteken der twee voorste vingers der rechterhand, driemaal achtereen te zeggen „Vrouw Noordhuizen, ik zegen u." Dar na heeft hy die vrouw met zyn sabel op haren linkerarm geslagen, waarvan bloedende ver wonding en zwelling van dat lichaamsdeel het gevolg zyn geweest. Hy had zich nameiyk opgeworpen als verdediger van een vrouw, die door zyn slachtoffer heette betooverd te zyn. Het Hof overwoog, dat de mishandeling van een 69 jarige vrouw mek een sabel wel een zwaardere bestraffing zon vereischen, maar dat eenigszins tot verschooning van het feit kan dienen het betreurenswaardig bijgeloof, waardoor hy tot die bestraffing zegt bewogen te zyn. De Belgische regeering heeft het ontwerp vastgesteld van een ceintuur- spoorweg voor Brussel, met electrische be-; weegkracht. Daaraan zal zich een onder- grondsch gedeelte aansluiten met 6 sporen, ter verbinding van de noorder- en zuiderstations met het centraalstation, dat in het midden der stad zal verryzen. De kosten zyn op 70 millioen franken geraamd. Op den spoorweg van Cbarkoff naar Balaschoff is een posttrein gederailleerd. Twee locomotieven, de postwagen en twee personenwagens werden verbrijzeld. Acht personen werden gedood, twee zwaar gewond.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6