N°. 11034 Donderdag 13 Februari. A0 1896. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven Dit noiuiuer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 Februari. Feuilleton. MANRIENTROUW. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PEUS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. In een gewone vergadering van de afdee- ling Leiden van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers, te houden op Zaterdag a. s., treedt in het physisch laboratorium dr. L. H. Siertsema op met een voordracht over „iets over de electro-techniek," door proeven toe gelicht. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zyn voor het tydvak van 15 Februari tot en met 31 December 1896 benoemd tot onbezoldigd assistent voor de botanie aan de ryks-universiteit te Leiden de heeren J. E. Tulleken, F. W. T. Hunger, H. E. Th. Van Sillevolt en mejuffrouw C. M. L. Popta. Tot prae8es collegii van het Leidsche Studentencorps is gekozen de heer N. Rutgers van der Loeff. Ds. G. Van Herwaarden, nog niet lang predikant by de Ned.-Herv. gemeente alhier, hoopt den 5den Maart a. s. den dag te hefden den, waarop hy eene kwart-eeuw geleden de Evangeliebediening in de Herv. Kerk aan vaardde. By koninkiyk besluit is benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accynzen te Eede de heer A. Van Mazyk, ryksklerk ten kantore der directe belastingen en accynzen te Leiden (buitengemeenten). Men meldt ons uit Zoeterwoude: Indien i de grensscheiding tusschen Leiden en Zoeter woude tot stand komt, is eene Leidsche bouw- ivereeniging van plan dadelyk te beginnen met het bouwen van huizen op den Zoeter- woudschen weg even over het te annexeeren gedeelte. De bevolking der gemeente Lisse, naar de onderscheidene godsdienstige gezindten, was op 31 December 1895 als volgt: M. V. Totaal. Ned.-Hervormden. 412 388 800 "Waalsch-Hervormden 1 1 Evang.-Lutherscben 3 1 4 Herst. Evang.-Lutherscben 11 Doopsgezinden1 2 3 Gereformeerden 207 220 427 Roomsch Katholieken 1083 1006 2089 Ned.-Israëlieten 3 3 6 Geeno2 2 Totaal 1711 1622 3333 Volgens de herziene lysten der stem gerechtigde ingelanden van den Oudendyk- schen- en den Veender-Polder te Woubrugge komen daarop voor de namen van respectie- veiyk 16 en 13 stemgerechtigden, uitbrengende 345 en 176 stemmen. Voor den Oudeudyk bedraagt het hoogste stemmontal 42, het laagste 2; voor den Veenderpolder bedragen deze cyfers 30 en 1. In verband met de vestiging van een telephoonkantoor te Wassenaar is het post kantoor aldaar aangewezen voor de behande ling van telegraphische postwissels. Het aantal jongelieden, dat zich in de gemeente Valkenburg voor de nationale militie heeft doen inschryven, bedraagt 7. Geen hunner heeft vrystelling wegens broederdienst en allen kunnen lezen en schryven. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer E. Greve, gepens. kapitein van het Ned.-Ind. leger. Maandag hebben ten Hove gedineerd mr. L. H. Ruyssenaers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef van het kabi net van den minister van buitenlaDdsche zaken, J. J. baron Taets van Amerongen, kamerheer in buitengewonen dienst van wyien Z. M. den Koning; mr. C. J. E. Graaf Van Bylandt, lid van de Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland; mr. P. J. A. baron De Smeth van Alphen, kamer heer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Door dr. Schaepman is, als adviseur van den Bond der R.-K. workliedenvereenigingen in het aartsbisdom Utrecht, eene beweging op touw gezet tot het richten van een adres aan de Koningin Regentes, waarin betoogd wordt het noodzakelyke, dat de werkmans woningen zooveel mogeiyk eigen woningen moeten zyn, om redenen van zedelykheid en hygiene, en verder om by den werkman arbeidzaamheid, spaarzaamheid, matigheid en orde aan te kweeken; voorts tot bevordering van de algemeene welvaart. Daar zonder hulp van overheidswege de werkman zyn eigen woning niet zal bekomen, zou die hulp van overhei swege het best worden verleend door de overschotten der Postspaarbank. Adressanten verzoeken H. M. dringend te willen bevorderen, dat de daartoe noodige voorstellen by de Staten-Generaal worden ingediend. By den gemeenteraad van Haarlem is thans ingediend eene ontwerp overeenkomst met mevrouw de weduwe Van der Vliet, geb. Borski, te Bloemendaal, ter verkryging van de noodige eigendommmen en rechten om tot den aanleg van een prise d'eau, een hoog- reservoir, aanvoerbuizen en pompstation ten behoeve eener waterleiding uit do duinen onder Bloemendaal naar Haarlem te kunnen overgaan. Dit ontwerp is onderworpen aan het oor- doel van de rechtsgeleerde commissie en van de commissie van fabricage, die zich een parig er mede. hebben vereenigd. In hoofdzaak strekt deze overeenkomst om het terrein, ten behoeve van deze water leiding in de onteigeningswet aangewezen, te vervangen door een ander, bywyze van eene ruiling van gronden en rechten tusschen Haarlem en de eigenares van het benoodigde terrein. Te Delft is een vergadering gehouden van ingezetenen der gemeente Vryenban, om van gedachten te wisselen ovor het door Ged. Staten voorgestelde plan tot grensverandering der gemeenten Delft, Schipluiden en Pynakker. Een commissie is benoemd, die met het ge meentebestuur van Vryenban zal samenwer ken, om het gevaar voor opheffing dier ge meente zoo mogelyk af te wenden. De heer Fransen Van de Putte bracht een rustigen nacht door. De toestand is, naar omstandigheden, bevredigend. Op 29 Febr. a. s. zullen de miliciens der lichting 1894 van het 3de reg. veld art. in het genot van groot verlof worden gesteld. Dö kapt. S. I. Van Nooten, directeur van den art.-cursus te Delft, wordt 1 October a. s. op zyn verzoek eervol uit zyne functie ontheven. De 1ste luit. W. Witsen Elias, van het 2de reg. huzaren te Venloo, zal wegens lichaams gebreken eerstdaags den dienst met pensioen verlaten. De heer J. Van Dyk Mzn., teDoetinchem, directeur der Vereeniging tot bevordering van inwendige zending, bedoelende de opleiding van jongelingen tot predikanten in de Ned.- Herv. Kerk, geeft in een thans verzonden circulaire een beknopt overzicht van de in richtingen over het afgeloopen jaar. Daaruit blykt dat, behalve vele particulieren, ook predikanten, kerkeradec en kerkvoogden dezen arbeid steunen; zoowel van de oud- als van de tegenwoordige kweekelingen werken velen krachtig mede. Reeds 120 gemeenten zyn aan predikanten geholpen, terwyl nu jaarlyks meer dan 10 gemeenten van een predikant worden voorzien. Ten huize van den Oostenrykschen ge zant by ons Hof, den heer Okolycsanyi d'Ocolicsna, te 's-Gravenhage, had Maandag avond een door ongeveer 150 genoodigden ingewoonde party plaats, waarop gedanst werd. De ontvangstzalen waren voor deze ge legenheid buitengewoon fraai versierd. Aan de tafel na het avondfeest nam een groot gedeelte der aanwezigen, behoorende tot de voorname en diplomatieke kringen der hofstad, deel. De afdeeling van den Ned. R.-K. Volks bond" te Schiedam heeft besloten, in ver eeniging met de aldaar bestaande afdeelingen van het „Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond" en van „Patrimonium" aan de patroons te Schiedam het verzoek te richten, om hun werklieden tegen de gevolgen van ongelukken te verzekeren. Te Hoorn is gisterochtend het enkele jaren geleden opgerichte standbeeld van Jan Pietersz. Koen, hetwelk gedurende eenigen tyd verwyderd was, tot het aanbrengen van sommige wenscheiyk geachte verancit ringen, met goed gevolg weder op zyn voetstuk aan den Roosteen geplaatst. De gemeenteraad van Zwolle heeft den heer W. J'. Bierens de Haan, civiel ingenieur aldaar, benoemd tot gemeente ontvanger. De benoemde kreeg 12 stemmen; op den heer E. Vincent te Enschede© werden 8 stem men uitgebracht. Verplaatst is de commies der posteryen 2de kl. S. Reynders, van het spoorwegpost kantoor no. 4 naar Zwolle, in plaats van naar het spoorwegpostkantoor no. 3de commiezen der po^teryen 4de kl. J. H. Van der Pant, van Nymogen naar Venloo, eD G. A. Prins van Renkum naar Utrecht, in plaats van n#ar Leiden. Ingetrokken is de verplaatsing van den commies der ppsteryen 2de kl. M. J. De Jongh van 't spoorwegpostkantoor no. 3 naar Zwolle. De katholieke bladen herdenken in waar deerende artikelen en dichterlyke ontboezeming het gouden jubile der „Sint-Vincentius-Ver- eeniging" in Nederland. „De Residcntiobode" bevat een „vergelykenden staat" omtrent den toestand der Vereeniging hier te lande, waaruit blykt dat, terwyl men in 1846 begon met 80 werkende leden, men er in 1894 3014 telde, en de inkomsten, die het eerste jaar slechts 1638 beliepen, in laatstgenoemd jaar waren gestegen tot 638,763; terwyl de-uit gaven, ln 1846 bedragende een totaal van 1231, in 1894 het cyfer vormden van 596,275. De Vereeniging telde in laatstge noemd jaar 175 conferentiën en 8102 be zochte gezinnen. De minister van w., h. en n. maakt bekend dat in den loop van dit jaar kunnen worden benoemd ze3 adjunct-inspecteurs van den arbeid. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van 1500, welke by gebleken ge schiktheid kan opklimmen tot ƒ2500. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen, zal in de maand Juli gelegenheid worden gegeven om ten overstaan van eene commissie bewyzen te geven van geschikt heid en van bekwaamheid in: a. wetgeving, b. gezondheidslee", c. kennis van werktuigen, d. leer der beJryven. Zy, die van hunne bekwaamheid wenschen te doen blyken, moeten zich vóór lJunia. s. by gezogeld adres aanmelden by den voor noemden mini ter, met opgave van naam, woonplaats, casu quo vroegere en tegenwoor dige betrekking en onder overlegging hunner geboorte akte. Het stoomschip „Bundesrath", van O. Afrika naar Ro terdam en Hamburg, arriveerde 10 Febr. te Lissabon; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Febr. van Southampton; de „Admiral" ver trok 10 Febr. van Zanzibar via de kunst plaatsen naar Durban; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Febr. van Port Said. By koninkiyk besluit is bevorderd tot raad-adviseur by het departement van koloniën, jhr. J. D. Six, referendaris by dat departement. Met ingang van 16 dezer lo. op pensioen gesteld: de luit. ter zee lste kl. H. W. De Joncheere, en hem toegekend een pensioen van 533 en eene verhooging volgens de wet van 1 April 1875 van ƒ300 'sjaars; 2o. bevorderd tot luit. ter zee lste kl., de luit ter zee 2de kl. H. M. Van Bemmelen, en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst lste kl. L. Van Verre. De tweede luit. G. H. E. Bergsma, van het 8ste reg. inf., met ingang van Maart 1896, op zyn verzoek, voor den tyd van éón jaar op non-activiteit gesteld. Met ingang van 16 dezer benoemd tot officier-machinist der 2de klasse by 's Ryks stoomvaartdienst, de machinisten der lste klasse in het vaste corps, S. Bakker en B. De Groot. Benoemdtot ontvanger der dir. belastingen, invoerrechten, haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Veere, G. Kley e boekhouder der derde categorie op het k intoor te 's-Gravenhage (eerste °afd.). Grenieng-d. Nieuws. Tot het doen heryken der ge wone gewichten, benevens der maten en strykers, wordt door den yker in het gebouw aan de Lammerenmarkt zitting gehouden voor de bewoners der perceelen van de Oostdwarsgracht op 13 Februari van 9 9 uur; voor die van de Koolstraat van 9'/2 10 uren; voor die van de Waarögracht van 10 12 uren; voor die van de Uiterstegr..cht van 1 3 uren, en voor de bewoners van de Middelstegracht van 3 4 uren. In de onlangs door ons mede gedeelde procedure van mevr. De G., te Sche- veningon, tegen den stalhouder D., te Leiden, heeft heden de Haagsche rechtbank uitspraak gedaan. Zy besliste, dat de eischeres niet had bewezen, dat de stalhouder het paard ver kocht had, ontzeide op dien grond aan de eischeres hare vordering en veroordeelde haar in de proceskosten. Voor de eischeres trad op mr. P. Polvliet. advocaat to 's-Gravenhage, voor den gedaagde mr. O. W. Slpkes, advocaat te Leiden. Ofschoon hot Maandagavond te Roelof-Arendsveen niet zoo bar donker was en de lantarens nog volop licht gaven, had een inwoner, B. B., omstreeks 11 uren, op zyn weg naar huis, in de nabyheid van de sluis, het ongeluk een brug te missen en in een vry diepe sloot te geraken. Zyn plomp en zyn geroep om hulp werden ge lukkig gehoord door F. De J. en C. v. d. M die zich toevallig in de nabyheid bevonden en het geluk hadden den drenkeling spoedig uit zyne hachelyke positie te verlossen, te hachelyker, wyl de man reeds op jaren is. Het „Vad." meldt dat in de laatste weken op verschillende drukkeryen in de residentie zetmachines (linotypes) zyn aan geschaft en met verrassend resultaat in wer king zyn gebracht. Door den Hoogen Raad is ver nietigd de veroordeeling van een landlooper, uitsluitend berustend op een ambtseedig pro ces verbaal van een Ryksveldwachter, aie zou hebben waargenomen dat de man „zonder middelen van bestaan" was. Aangezien dit feit niet voor directe waarneming zichtbaar is, achtte de Hooge Raad het bewys onvol komen en vernietigde genoemd vonnis. Te Sloterdyk is een metselaars- knecht van een dak gevallen. Hy kwam op het hoofd terecht en was oogenblikkeiyk dood. De man was namelyk met klompen aan op het dak geklommen. Door rechercheurs te Utrecht zyn aangehouden zekere D. E, en A. v. d. B., verdacht van diefstal van een yzeren aanbeeld ten nadeele van den rytuigsmid S. in de St.-Elizabeth-straat aldaar. Het stukje yzer woog slechts 250 K.G. en stond eenige oogenblikkon onbeheerd. 2 Slot.) Laurence wendde het blonde kopje van hare moeder af en zag den jongen zee-officier aan; zy opende de kleine lippen en sprak zulke wonderlyke dingen; ook wilde zy nu niet dansen, om by hem te kunnen blyven zitten. Toen werd hem het harte zoo vol, en hy dacht aan zyne moeder, uit wier mond nooit een onwaar woord was gekomen, en het was als droomde hy; hy gevoelde dat hem het hart op de tong lag en hy zeide haar hoe wonderiyk haar beeld zyne ziel vervulde, hoe hy haar nimmer zou ver geten En er kronkelde iets als een slangetje in haar oog, en haar blik vloog als eene gouden vook naar de zaaldeur, waar een kurassier juist tegenover haar stond en met somberen blik staarde op de blanke leliën in het kapsel der gravin. En hy sprak haastig voort, hy vertelde haar dat zyn verlof morgen reeds ten einde was, dat hy evenwel een koning te ryk van hier zou heengaan, als hy harer allerwegen mocht gedenken. Zy zuchtte en de gouden meeldraden trilden in de bloemkelken aan hare borst, toen zy sprak: „Ja, denk aan groet den vry en, onmetelyken oceaan van my; myne gedachten gaan met u de wyde wereld inl" - Wy zeelui zyn een wonderiyk slag van menschen, ging hy met bevende stem voort; wy zyn fantasten en hechten nog aan idealen. Lange, eenzame tochten maken van ons trouwe borsten; wy denken aan het vader land, wy leven voort in herinneringen daaraan en kennen niets hoogers dan den zegen van een gesmaakt of van een toekomstig geluk 1 Op die tochten wordt een verwelkte bloem, een strikje, een handschoen eene relïquie, by het zien waarvan ons hart sneller klopt, welker bezit onverbreekbare banden tus schen ons en de ver ver wy derde geliefde legtl Snel maakto zy een strikje van haar toilet los en gaf het hem achter haren opengesla gen waaier, zeggende: „Zal ook dit u ten zegeu zyn?" Nu bruiste het door zyn boofd als eene door storm gezweepte zee. „Alleen d&t wordt ons ten zegen, wat ons uit liefde of trouw geschonken wordt, gravin 1 Mag ik dit als zulk een kleinood beschouwen?" Eeriyk, openhartig, trouw en stralend van geluk zag zyn oog, als een blauwe hemel, op haar neder. Daar stond de kurassier vóór hen en bracht Laurence den eersten cotillon-bouquet. De gravin zuchtte diep, nam de bloemen aan en stond op. Terwyl zy haar gloeiend gezichtje van hem afwendde, knikte zy hem in het wegzweven een stom, genadig „jal" toe. En zy kwam naar hem terug en zat toen naast hem; haar sleep lag om zyne voeten als een demonisch slangenlichaam, dat zyn slachtoffer omwikkelt. Hy 7roeg met bleeke lippen of hy over een jaar mocht terugkomen, of zy hem in dien tyd niet vergeten zou. Zy glimlachte en ademde met zenuw achtige haast den zoeten geur der bloemen in. U vergeten Haar kopje schudde zachtjes heen en weer op haren lelieblanken, slanken hals. Hoe zou ik zóó ondankbaar kunnen wezen l Nog nooit heb ik my in den cotillon zoo goed geamuseerd als nu; ik ben recht gelukkig. Is het my niet aan te zien? Het geluk maakt schoon l riep hy opge wonden uit; ja, ge zyt gelukkig, en ik, mag ik terugkomen? Zekert knikte zy met een onbeschryf- lyken blik. Daar gleed de kleine bouquet op den grond, George raapte hem op en vestigde er een begeerigen blik op. Geef my een gedachtenis aan dezen avond t sprak hy zachtjes. Wacht even, niet uit dezen bouquet, en Laurence stond op en ontving nieuwe bloemen, meer, steeds meer. Zy danste echter niet met hare aanbidders, zy was moe. Langen tyd zocht zy onder de kleurige kelken; daarop trok zy snel een mirtentakje uit het groen en gaf dit langzaam, aarzelend, met neergeslagen oogon aan 's prinsen vriend, met een „tot weerziens I" De golven van den Oceaan zongen haar weemoedig, eentonig lied rondom Zr. Ms. pantserfregat. Maanden verliepen er, uiterst langzaam, en de jonge officier stond op het dek en droomde met een bonzend hart van het vaderland. Rondom hem bewoog het zich zoo geheim zinnig en groenachtig glimmend als eenmaal een sleepend kleed zacht en verlokkend in de balzaal zich om zyne voeten plooide, de gouden zonnestralen teekenden zich thans even hel af op de sneeuw der baren, als toen de trillende meeldraden in de kelken der blanke waterleliën, en in het verre verschiet, aan den gezichteinder, vormden zich in zyn oog de wolken tot gestalten, welke allen te zamen slechts één enkel lieflyk gelaat te aanschouwen gaven en hem toelachten met de onbeschryf- lyke oogen van gravin Laurence l En de stormwind blies in de zeilen en floot een onbestemd, hemelwaarts stygend lied des weerziens door de raas. Eindeiyk was hy thuis en hy reed dag en nacht door, om do residentie te bereiken, keek by na niet rondom zich, want: hy yide haar tegemoet De bel weerklonk in de door zuilen gedragen marmeren vestibule en een knecht kwam aangesloft. Zya de dames te spreken? George gaf zyn kaartje; zyne hand beefde, zyne keel werd als het ware dichtgeknepen. Daarop werd eene deur opengedaan en hy bevond zich in het schemerachtige, geparfumeerde boudoir. De weelde, de pracht rondom hem zag by niet; hy zag eenig en alleen eene slanke, betooverende vrouw in een ruststoel by het vrooiyk brandend haardvuur, eene kleine hand, waarvan hem voornaam een paar vingers werden gereikt, om slechts even gegrepen te kunnen worden. Gravin LaurenceI stotterde hy en drukte de koude vingers tegen zyne lippen. Wat verrast ge my, vreemde trekvogel I heette het uit haar gracieus geplooid mondje; houdt ge dus waariyk woord ten opzichte van onze goede residentie en keert ge hier voorgoed terug? En zy keek hem aan geheel als toen. De residentie 1 Ik houd woord ten op zichte van u, gravin l Trouwe ziel daar ge zyt; het is waariyk treffend van uwe zyde, en, stond het aan my, ridderorden te verleenen, dan zou ik u ter belooning tot den edelen ridder van myn huis slaan, maar, en zy legde haar hoofdje achterover in den stoel, zoodat het vuur op hare blonde lokken afscbeen, en liet lachend hare tandjes zien, maar nu moet ik voor zichtiger met myn gunstbewyzen zyn dan eertyds, toen ik my nofc gulden vryheid baadde; anders mocht myn brombeer van de zware cavalerie eens jaloersch worden! Jaloersch wie? Eene doodelyke bleek heid bedekte het gelaat van den jongen zeeman. Wel, myn manl riep Laurence lachend uit. Je weet toch, dat ik getrouwd ben? En hare armen op de zachte kussens neerviyende, voegde zy er op een toon, waaruit verveling sprak, aan toe: Had ik kunnen vermoeden hoe vreeseiyk vervelend het is getrouwde vrouw te zyn, ik ware wyzer geweest. GetrouwdIn zyne ooren klonk het als een schril hoongelach. Het is een voorrecht, dat gy nu ten minste hier zyt, beste vriend, en my, naar ik hoop, dikwyis zult komen opzoeken, babbelde Lawence met betooverende bekoor-*

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1