By koninklijk besluit is de heer J. Wijn, schoolopziener in het district Winschoten, bö' nóemd tot ri icier in de orde van OraDje Nassau, Goedgekeurd dat do heer J. H. H. Römelingh burgemeester van Z^veeloo, is benoemd tot secretaris dier gemeente. EGR§TË HA VIER. Het debat over de Staatsbegrooting van 1896 is aangevangen. By de algemeene beschouwingen kwamen de hoeren Nebbens Sterling en Alberda op togen de late behandeling der begrooting en meenden dat, als overleg niet hielp, deze Kamer terstond de begrootingen moest behandelen als zo inkwamen. De heer Nebbens Sterling drong nader aan op eene spoedige regeling der gemeente- fin an ciön. De hoeren Schimmelpenninch Van der Oye en Zinnicq Bergrnann protesteerden tegen de erkenning van den Malthusiaanschen Bond als rechtspersoon, daar de statuten in stryd zijn met de zedelijkheid en lm godsdienstig go voel van duizenden. De heer Sassen ontwikkelde btzwaron tegen den flnanciöeleD toestand, het leenen voor ge woue uitgaven. Onze schuld wordt onrustba rend. Hy bevoelt krachtig aan het volgen van een economisch defensieatelsel, het bevorderen der binnerilandscbo welvaart door tydelyke hulp en een andore indeeling van de departementen. Uitvoerig betoogde by voorts de nooJzake- lykheid van het instellen van een ministerie van landbouw. De beer Raluisen ontkent dat de Neder- landsche Bank de landbouwers zou achter stellen by handelaren. De minister van buitenlandsche zaken kon niet beloven tydens do begrootingen geen andere wetten te zullen indienen. Hy her haalde dat de personeele belasting moet beslist zyn vóór do indiening der regeling van de gemeente-financiön mogelijk is, en by bestreed het denkboeld van een afzonderlek ministerie van landbouw, hoe ook gezind om de belangen van den landbouw te biyven voorstaan. Do minister van financiën protesteerde tegen de finantiöele beschouwingen van den heer Sassen, ontkende dat het Nederlandsche financiewezen zoo zorgiyk is, achtte het leenen voor grooto werken in beginsel volko men gerechtvaardigd en constateerde nogmaals de ontzaglyke ontduikingen by de vermogens belasting. De minister van justitie handhaafde de erkenning van den Malthusiaanschen Bond als rechtspersoon als niet strydig met het algemeen belang. Na repliek van den heer Sassenzei de heer Bultman dat, waar van een wedren voor landbouw-belangen werd gewaagd, deze, werd hy op internationaal gebied gehouden, geen schitterend figuur zou maken. Belang stelling werd in ruime mate verzekerd, doch do landbouwcolleges worden by de meest belangryke quaestiën niet geboord 1 Wat de concentratie van belangen betreft, spr. erkende do mogeiykheid, dat deze meer na doelen dan voordoelen zou kunnen geven. Men zy daarmee voorzichtig! Ook spr.achtte dus een afzonderlyken minister van landbouw zeer gewenscht, om in de Regeering de be langen van den landbouw te verdedigen. De beer Van Zinnicq Bergrnann gaf als zyne meening te kennen, dat de koninkiyke goedkeuring een zeker „relief", een zeker „voorrecht" geeft. Het i6 dus e. i. geen dwaling, wanneer men meent dat de konink iyke goedkeuring een soort van schild geeft aan de vereeniging, die het betreft. Het vorder debat werd verdaagd tot heden. Gemengd Nieuws. Tot het doen heryken der ge wone gewichten, benovens der maten en strykers, wordt door den ykor in het gebouw aan de Lammerenmarkt zitting gehouden voor de bewoners der parceelen van de 4do Binnenvestgracht op 5 Februari van 9 10 uren; voor dio van de Zydgracht van 10 11 uren; voor die van de Korto-, Middelste- en Lange Raamsteeg van 11 12 uren; voor die van de Hoefstraat van 1 1'/2 uur; voor die van de Doezastraat van l'/j 2l/1 uur; voor die van de Molensteeg en Bakkersteeg van 2'/i 8 uren, en voor de bewoners van den Vliet van 3 4 uren. In do sportbladen wordt ge waarschuwd tegen het koopen van vóloci- pöde6, aangeboden in advortentiën door een juffrouw, „om gezondheidsredenen", die in betrekking staat met een handelaar van rijwielen van slechte qualiteit. Men meldt uit Aalsmeer: De verkoop der onroerende goederen van wyien notaris Ledeboer is vastgesteld op Woensdag 19 Februari a. s. Zeven woningen en acht perceelon tuingrond en land komen onder den hamer. By den landbouwer W. Van Leeuwen, te Hoogmade, zyn zes koeien in den loop van weinige dagen gestorven. Slechts eon paar uren, hoogstens één halven dag, waren de beesten ziek, zoodat men vermoedt dat het miltvuur van de kwaadste soort is. Hedenmorgen is in tegenwoordigheid van den burgemeester van Woubrugge één rund verbrand. Toen gisternamiddag de ploeg- knocht van den heer H. Hogewoning to Ryos- burg met twee paarden door de kom van het dorp reed, om zich naar het land te begeven, had bet 10-jarig zoontje van schipper H. de onvoorzichtigheid zich te dicht achter de paarden te begeven. Een der paarden gaf het ongelukkige kind een trap met zyn achterpoo', met dat gevolg, dat de knaap aan het voor hoofd werd getroffen en voor dood neerstortte. Terstond werd hg hevig bloedende naar dr. Van Walsera vervoerd, die aan hem al zyne zorgen besteeddo. Op de Nieuwe Markt te Rotter dam werd dezer dagen door de politie een man aangehouden, die in het bezit was van twee zakken vetkanen; hy werd naar het abattoir gebracht, alwaar de kanen werden afgekeurd als bedorven. Natuuriyk volgde proces-verbaal wegens het vervoeren van be dorven vet. Uit 's mans verdediging voor den kanton rechter bleek, dat by die bsdorven waar had gekocht op dezelfde plaats, waar zo oenige oogenblikken later als schadeiyk voor de ge zondheid werd afgekeurd. Niet alleen dat hy noch door keurmeesters, noch door politie ver hinderd werd de kanen van het terrein te vervoeren, maar dag aan dag wordt door vele andero personen hetz-.lfde gedaan. Do kantonrechter vroeg nu aan den keur meester in boever die verdediging gegrond was. Hot antwoord van den keurmeester luidde, dat alleen vleesch voor het vorvoer wordt gekeurd; maar van al het andere wordt geen notitie genomen. Do beklaagde was zeer verwonderd, toen het O. M. tegen hem eene boete van 3 eischto. Hy meende dat niet hy de schuldige is, maar wel het bestuur, dat eene verordening als deze vaststelt, waarin niet gezorgd is dat al wat niet deugt vernietigd worut. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in het proces tusschon het Amsterdamscho Informatiebureau en den Rot terdamschen winkelier. Zy overwoog, dat door de woorden in het blaadje van het Informatiebureau „yvorig en handig in het bestellen, nalatig in het betalen" de eer en goede naam van den winkelier waren aangerand, niet even wol door de plaatsing op de lyst van kwade betalers. Het oogmerk om to beleodigen was duideiyk door den vorm, dio grievend en onnoodig kren kend genoemd moest worden. Onmogeiyk kon een beroep op het handelen in het algemeen belang opgaan, waar er, zooals hier, niet of onvoldoende geïnformeerd was. Het bedrag der schadevergoeding werd be paald op f 200, met last, dat het vonnis ten koste van hot Informatiebureau zal worden aangeplakt aan het raadhuis en op de beurs aldaar. Voor eiscber pleitte mr. Tels, voor gedaagdo mr. Caroli, uit Amsterdam. De portier van do broodfabriek aan den Hofdyk te Rotterdam maakto Zater dag-avond in de Almondestraat aldaar een agent van politie opmerkzaam op oen man, in het pak van een gevangene gekleed, die, blykbaar geen weg wetende, door do straten liep. Toen deze man bemerkte dat er over hem gesproken werd en do politie-agent op hem afkwam, nam hy de vlucht, den Hof dyk op. Do agent ging hem achterna, weldra door burgers govolgd, die allea om het hardst houdt hem!" riepen. By de "Weenastraat gekomen, liet de vluchteling zyne klompen in den steek om harder te kunnen loopen. Doch aan het einde van dio straat, naby de spoorwegviaduct, groep een timmerman hem beet en hield hem vast tot er hulp was komen opdagen. Men bracht hem toen naar het politie buroel aan de Galory, waar het bleek, dat do de aangehoudene tusschen 71/1 en 8 uren uit strafgevangenis aan den Noordsingel was ontvlucht, waar by sedert drie maanden verbiyf hield om eene vyfjarige gevangenisstraf te ondergaan wegens een belangryken diefstal met braak, door hem op eene buitenplaats naby Utrecht gepleegd. Hy is een 23-jarige Duitschor, genaamd H. W. Breedewold en blikslagor van beroep. Hy had de yzeren staven van zyne col van onderen en van boven doorgezaagd, zoodat, toen do opening groot genoeg was om hem door te laten, hy de uitgezaagde stukken yzer er slechts uit te nemen had. Na zich uit het raam zyner cel op den grond te hebben laten vallen, maakte hy vervolgens gebruik van een op de binnenplaats aanwezig laddertje, om aan de zyde der Bergstraat over den muur te klimmen In de strafgevangenis had men van zijne ont snapping niets bemerkt en men keek vreemd op, toen de politie met den vluchteling aan kwam. Aangaande een gistermorgen te Dordrecht gopleegden moordaanslag worden di volgende byzonderheden medegedeeld. Elisabeth Van Gink, een ongehuwde vrouw, die twee kinderen heeft een meisje van elf en een van zeven jaar woonde sedert een maand of vier in het door haar gedreven bierhuis in de Nieuwe Kerkstraat met een voormalig soldaat van het Indische leger, Samuel De Graaf geheeten. Do Graaf was zonder werk, maar was er eindeiyk in ge slaagd werk te vinden te Sleeswyk. Hy wilde echter niet daarheen vertrekken zonder zyn gezellin, die bepaald weigerde hem daarheen te volgen. Gisterochtend om halfzeven zeide De Graaf, opstaande, tot Elisabeth, dat hy maar be sloten was om er een eind aan te maken. Hy haalde een geladen revolver uit den zak van zyn jas en hield haar gericht op het voor hoofd der nog te bed liggende vrouw. „Wil ik *8?" zeide hy. Do niets kwaads vermoe dende vrouw dacht met een grap te doen te hebben en antwoordde dat hy zyn gang maar moest gaan. De Graaf echtor zeide eerst een afscheidskus te willen hebben, en terwyi hy dien ontviüg, schoot hy de vrouw in het voorhoofd. De hevig bloedende vrouw sprong onmiddeliyk uit het bed, maar De Graaf, ziende dat zy niet dood was, losto nog drie schoten op haar, waarvan evenwel geen enkel trof. Toch ging een der kogels haar zoo rake lings langs het hoofd, dat die een haarspeld en een klitje haar meenam. De vrouw vluchtte uit hare woning by een der buren, waar zy door den terstond te hulp geroepen genees kundige der politie, den heer D. J. Admiraal, werd verbonden, waarna zy naar het Gast huis is overgebracht. Naar nader wordt medegedeeld, is de toe stand van het slachtoffer, die aanvankelyk niet zoo ernstig werd ingezien, toch inderdaad levensgevaarlyk. Wel zyn door den kogel de hersenen niet getroffen, maar do vrouw heeft eene zeer gevaarlyke schedelbreuk be komen. De kogel kan nog niet worden ver- wyderd, daartoe moet de vrouw eerst wat kalmer worden dan tot dusverre het geval is. Gisteravond was haar toestand naar omstan digheden redeiyk. De dader, die in de woning der vrouw werd gearresto-rd, hoeft volledig bekend; hy is ter beschikking der justitie gesteld en uaar de gevangenis overgeoracht. Zondagavond te zeven uren ont stond te Groningen een uitslaando brand in de woning van den koemelker Kornolis Van der Leest, aan den Achterweg. D.n bewoner, die te ruim zes uren zyne woning had ver laten om een wandeling te dom, word op weg naar huis medegedeeld, dat er brand was aan den Achterweg. Hy spoedde zich daarop derwaarts on kon nog gelukkig op tyd zyn vierjarig zoontje, dat alleen in do achterkamer sliep, uit het brandende perceel redden, waarin hy werd bijgestaan door den treiuremmer Dekker en den machinist Holland. De brano is ontstaan ra gezegde achter kamer, vermoudelyk uoor een petroleumtoestel, dat v. Leest, toen hij uitging, had laten branden Hot geheel uitgebrande percsel was verzekerd, de inboedel eveneens. Yier op stal staande koeien werden gered. De brandweer kon eerst te elf uren inrukken. Gistermorgen word te Dinks perloo de brandspuit geluid, daar in het Duitsche grensplaatsje Suderwick brand was uitgebroken in het huis van den arbeider J. Illing. Ofschoon de Dinksperloosche en-Suder- wickscbe spuiten spoedig uitrukten, is het huis geheel verbrand Een geit moest worden afgemaakt en eenige kippen verbrandden. Juist eon eeuw geleden, 179 6, was bet evenals nu een buitengewoon zachte winter. Dit bewyzsn twee documenten, het „Haarl. Dagbl vertoond. Hot oeno is een var8je (gedrukt), den vrienden en kennissen van den heer J Koopman, te Wyk aan-DuiD, gezonden met een boterschaapje. Het is ge dateerd 4 Jan. 1796 en luidt: De vruebtbre hemeldauw gaf aan natuur het [leveD, Tot in bet bar6t seizo?n van 't gure j iargety 't Was onder Wyk aan Duin, wie vindt oit [meer beschreven, Dat men in Louwmaand zag hel melkvee in [de wei. Wie mocht in dit gewest dit meer dan eens [aanschouwen l Dan, 'k gaf van 't melkend vee het zuivel U [voor nietl Laat slechts dit klein geschenk U vriend schap doen ontvouwen. Herinner U altyd 't zeldzame, dat gy ziet! Het tweede document is een teekening in kleuren, voorstellende twee koeien in 'tland, waaronder do vervaardiger, J. De la Chambre, schreef: „In 't jaar 1796 tot 4 Jan. liepen de koeien van Jan Koopman nog in 't land." Te Wyk-by-Duurstede werd C, Van Gelderen, als verdacht van vervoer van twee hazen in gesloten jachttyd, volgens het „U. D." geboeid uit zijn woning vervoerd. Later bleek hier van geen hazen, maar alleen van konynen sprake te zyn en werd v. G. onmid deliyk op vrye voeten gesteld. Eenige kooplieden in antiqui teiten hadden, naar het „Vad." meldt, in de vorige week een buitenkansje. Er was ver- koopiDg (jhr. De Pesters) op de villa „Nuova", te Zeist. Den lsten dag werden de meeste goederen voor zeer hooge pryzen door de familie inge kocht en de kooplieden, die van heinde en ver in grooten getale waren opgekomen, kwamen den volgenden dag niet terug. Slechts enkelen beproefden opnieuw bun geluk en kochten voor gezamenlyke rekening 2 candelabers, verguld brons Louis XVI, voor f 500. Een paar dagen later verkochten zy die onder ling opnieuw en de gelukkige definitieve eigenaar had aan zyn niet minder gelukkige collega's 3400 gulden winst uit te betalen; De stad Groningen, die thans meer dan 60,000 inwoners telt, krygt ook een kinderspeeltuin. Men meldt nader uit Stettin, dd. 2 Februari: De toestand in het Haff is iets gunstiger. Het stoomschip „Venetia" word met behulp van den ysbreker „Swi- nemünde" hier in de haven gebracht, waar na de „Swinemünde" naar Krampemündung terugkeerde, om gemeenschappelyk met den ysbreker „Berlin" de daar liggende stoom schepen door het Haff naar de Kaiserfahrt te brengen, van waar zy waarschynlyk nog heden met de daar liggende stoomschepen naar hier terug zullen keeren. De „Stella" zal de beloopen schade hier ropareeren. Een werkman in de fabriek La Lys te Gent had zyn kameraden aangespoord verhooging van loon te vragen en by weige ring van den patroon het werk te staken. De werkman, Jean Baptiste Samyn geheeten' werd dientengevolge ontslagen. Dsn lsten Februari jl. bevond hy zich op de binnenplaats van do fabriek en ontmoette daar den bestuurder der fabriek, den heer Vandorategen. Samyn trok oen revolver en loste een schot op zyn patroon. Het schot miste, maar de heer Vander- stegen trok ook onmiddeliyk eon revolver en loste drie schoten op zyn aanvaller. Samyn werd aan de hand, de beenen en de borst gewond. Hy werd naar het hospitaal gebracht. Zyn toestand moet zeer ernstig zyn. In de zitting van den Madrid- schen gemeenteraad, die den 3lsten Januari jl. werd gehouden, ging het zeer rumoerig too. Twee Raadsleden geraakten handgemeen. Marktberichten. Badejrave, 4 Fobr. Aangevoerd 52 wagens Kaa?, samen 2»G3 stuks, wegende 11,215 Prrja late soort Gondeohe ƒ24.a f 25.50, zwaardere f 2do eoort f 2G.60 a ƒ22.—Dorbykaaa, prjjs lstb soort f a f2de soort fa f Edammer Ka&.«? pnjs late soort 25.50 a f 2do aoort ƒ22.50 f 24.-; Leidecha Kaaa. f bet eohivpond. Handel ma'ig. Rotterdam, 3 Februari. Do aanvoer was weder roim voldoende, maar door den mist waren veel koopera afwezig, zoodat do omzet ntet levendig kon zijr\ Tarwe werd tot vorige prijzen maar langzaam verkocht. INLANDSCHE GRANEN. Ylram. en Zeeuw., do beato ƒ6.30, ƒ6.40 tot ƒ6.60 dito dito mi.ldelb. 5.70, „5.90 6.— Flükk. on Overm., do beate C.20, 6.30 6.51 dito dito middelb. 6.50, 5.70 5.89 Hinder© en geringe eoorteu 5.2J, 5.90 5.40 Canada.5.—, 5.20 5JL9 Voorts werd verkocht per 100 Eilo. Eerste qualiteit Witte tot ƒ8.40 Hoede dito„8.8.25 Mindere d:to 7.50 7.75 lioixlo Tarwe weid niet aangeboden. Kogge zor.dtr verander, ng. Zeeuwrtcbo en VI., na.irqual., f4.4.20 tot 4.40 Overm. en N.-Brab., „3.75, „8.90 „4. Geringore soorten 2.50 n 3.60 Gerst. Winter- van prima qualit«it prijshoudend, hot overige 10 tot 2cents lager, naar g dselteiyic verkocht. Zomer- algemeen 10 a 15 centa en Chevalier- 10 cents lager. Yb. am. on Zeouwsehe Winter- van ƒ4.10 tot ƒ4.50 Uvcrmaatcho o Flakk. 3.90 4.40 Afw. ou miudero toorlcn 2.80 0 3.60 VI., Zeeuw, cu Flaltk. Zomer- 3.40 3.80 Mindere qualiteit 2.85 3.10 Chevalier. 3.60 „4.90 Voorts vrerd pór 100 Kilo verkocht Winter-5.50 tot ƒ7.— Zomer- 5.50 G. Ohovalier- G.75 7.35 Haver zonder verandering; alleen de mindere seor ten traag. blanke en wichtige qualiteit. van3.— tot ƒ3.25 Zeouwsehe en andere ird. Voer3.„2.50 Lichtere dito dito 2.20 „2.40 doringore soorten 1.75 2. Voorts word god jan per 100 Kilo. Goede Yooraoorten5.70 tot 5.90 Miudere dito „6.5.50 Spelt zonder aanvoer. Paardenboonou weinig gevraagd. Mooie zaaiquali- teit boven de noleer mg. Vluamschc on Zocuwecbo ƒ4.80 tot ƒ6.10 Overmaaecbo4.75 „5. Geringere «oorten4.40 n 4.60 Bruineboonen ondervonden Diet voel vraag, de gewone poorten 25 cents lager afgedaaD. Walcherscbevan ƒ10.75 tot ƒ11.25 De beate Vlaam. on Zeeuw. 10.50 10.75 Ordinaire dito dito 9.75 10.25 Oeringereb.26 9.— WittcbooDon blijven schaars. De beate ƒ12.50 overigens 11.a 12. Blauwe Erwten waron maar weinig gevraagd. Noteennnominaal onveranderd. Waicherachevan ƒ8.25 tot ƒ8.75 D, beate Zeenw. en Vlaam.. „7.25 „8. Middolb. q!. dito en Flaklr. „6.25 „7. Geringere en uiot kookendo 4.80 5.25 Schokkers kwamen niet voor. Koulzaad van G.75 tot ƒ8.en puike qualiteit DOg iets daarboven. Hennepzaad ƒ6.50 tot 7.76. Van Kauariezaad moest het aangevoerde 25 cents lager afsegsvon worden. liet bsete 7.50 tot 7.75, middol-qualitoit ƒ6.— tot ƒ7.en geringere soorton 4.75 tot 5.75. BÜITENLAND3CHE GRANEN. Tarwe werd opnieuw hooger gehouden en biedingen niet aangenomen. Offertes vau buiten ecbaara on hooger. ltoggo in willige stemming en mot flinkeD omzet op latere levoring. Belona ƒ120 tot ƒ125 Bepaarabischeƒ117 tot 119 Taganrog113 115 Odessa. 115 117 Nicolajoff „H2 U3 St.-Petercbnrger. 112 115 Gerst vaat. Odessaƒ104 tot ƒ106 Nicolajcf 105 109 Mamnopel „n 108 Donau109 110 Haver vaster. Sl.-Petersburgertot ƒ6.50 ltovalG. Boekweit hooger. Ciuai»133 tot ƒ134 State 125 126 dito (stoomood) 124 Boekwoilgmtten zonder handel. Yoer Erwten vaster, van /4.76 tot ƒ5. Maïs onveranderd. Bonte Amerlkaanschotot 92 dito dito uit stoomboot87 88 Fox&ni&nli 4 Odessa98 9 Oinqnautine193 Rotterdam, 3 Febr. Op de veemarkt waro- boden aangevoerd: paarden, veulens 2i3 runderen, 47 vette kalveren, nuchter kalf, 327 eobapen, 647 varkens, biggen, bok. De prjjzen van bot vee waren als volgt: rundoren lsto quah 65 a c., 2de qual. 60 a c., Sie qual. 54 a 0.; ossen lste qual. 65 a 0., 2de qual. 60 a 0., 3de qual. 54 a c.; stieren lste qual. 58 a c-, 2de qual. 52 a c., 3de qual. a c.; kalveren lste qualiteit 110 a c., 2de qual. 95 a c., 3do qual. 85 a c.; sohipen lste qual. 65 a 0., 2de qual. 45 a c.; alles per KG.; varkena lsto qual. 36 a c., 2de qual. 35 a c., 3de qual. 34 a 0., Londen- Bcbe a 0., al ee per KG. Handel in runderen prijshoudend, kalverea vlug, varkens redelijk. Schiedam, 3 Febr. Noteoring van de Make laars. Montwijn ƒ8.Jenever ƒ12.—, idem Amst. proef ƒ13.50 per Ned. vat en zonder laat, zonder de belasting. Spoeling-commissie heden ƒ0.90 per ketel. Noteering van den Brandorsbond. Moutwijn 71/4 a f por heet. ct., zonder fust en zonder belasting. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 2 Februari. H. S. Fles jtn. 23 j. en T. C. J. Stikkelman jd. 23 j. C. Van den Heuvel jm. 32 j. en M. C. Prins jd. 31 j. J. Van den Berg jm. 22 j. en M. De Haas ja. 22 i. H. J. Van Zuthemjm. 28 j. en E. Schouten ja. 25 j. A. Lepelaar jm. 20 j. en M. J. Van den Berg jd. 18 j. P Nieuwonhuysen jm. 21 j. en G. J. Klink jd. 20 j. A. Van Muide» jm. 26 j. en J. Van der Tuin jd. 2^ J- J. J. Curvers jm. en M. E. Hermans jd. N. \an Willigen jm. 24 j. en D. De Kort jd. 24 j. HAARLEMMERMEER, Ondertrouwd: P. De Vries en G. Bakker. Gehuwd: G. Koelman en C. E. Onkenhout. Bevallen: M, Goosen geb. Van Opbem Z. J. Suidgeeat geb. Dijt D. J. Post ma geb. Kleinjan D; E. Treffers geb. Van Wingerde Z. T. Van der Beek geb. Branderhorst Z. D. Enthoven geb. Wijnhout Z. P. Bax geb. Flipse D. J. H. Van Beusekom geb. BuisZ E. d'Hane geb. Jufferinans Z. T. Van den Berg geb. Prook Z. (levenloos). Overleden: M. Verhoef 69 j. T Bakker j B- Lueke 3 w. J. Goulooze 44 j. P. V an Rhijn geb. Gootjes 50 j. L. Tams 14 m. G. Oomen 7 1. A. E. Camfferman 7 w. C. Drooger geb. Lagervold 52 j. A. Commandeur geb. De Waard 52 j. H1LLEGOAL Getrouwd: J. Scbrama jm. 28 j. en C. W. Scholte jd. 19 j. Ceboron: Johanna Catharina, D. van L. Huisman en M. Vau der Bent. Overleden: G. Van Moorsel 61 j., wed. van A. Kuigrok. Levenloos aangegeven kind van A. Dedel en P. Imanse. NOORD WIJK. Geboren: Trijntje, D. van J- v- Duin en N. v. Rooijen. iSopbia Maria, D. vaa 'Ih, Hoogeveen en 0. v. Eeden Gerritje, D. van T. v. d. Haak en J. Barnhoorn. Johannes Hcndricus, Z. van A. Remmerswaal en C. v. d. cort. Hendricus, Z. van C. Heemskerk en J. 8teen voorden. Overleden: C. Plug 62 j., echtgen. van L. v. d. iel. w. J. De Haas 2 w. J. W. De Haas 2 \v. A. Hazeooot 1 m. NOUKDWIJKERHÜUT Getrouwd: P. G. v.^Duiu en J. v. Beig B o v a 1 1 e nA. Heemskerk geb. Bakker Z. VOORSCHOTEN- Geboren: Wouter e Z. v. P. W- Hoogendoorn C. v. Zeideren. Petrus, Z. v. A. P v. d. Voort en P. Warmerdam. Leendert, Z. v. C. v. d. Gr oefen L. Murk. Johanna Jaeoba, D. v. S. G. Kooij en M. Scbnial Overleden: E. Coruaks 70 j^ wed. Van L. Lasander. WOUBRUGGE. Geboren: Hilbrand, Z. V. Hilbrand Goedhart en Heiltje lieenk. ZEGWAARD. Geboren: Jacobus Arie, Z. v. Maarten Bos en Adriina Overvliet. Abraham, Z. v. Wilhelm Fre lerik Van der Henst en Cornelia Willi; Iniina Le Feber. Abraham, Z. v. Abraham Van dei Boon rn Catkarina Joh.'.una Luiten ZOET ERMEER Geboren: Roberta, D. v. Leendert Karens en Maria Riem Piclcr, Z. v. Hendrik Broos en Cornelia Koning Overledeu: Dievertje Kaïisvaart 1 j. KOLONIËN. BATAVIA, 2-7 Jan. Omtrent de zaak dor valsche bankbiljetten meldt de „Soer. Ct." van 4 Jan.: De officier van justitie, diens substituut en de assistent- resident voor de politie zyn heden tot zes uren .'s middags bezig geweest met- de ver- hooren van Li« Kong Wee en MTngoon. De Chinees Toe Swan Kie van de Pan- goongbuurt, van beroep makelaar volgens zyn opgavo, die onlangs drie dagen by den schout en by den wedono kotta werd aangehouden, heeft by de hem door den officier van jus titie in de gevangenis afgenomen verliooren verklaard niet van de valsche accepten en bankbiljettenzaak te weten. Wel is waar stond by in betrekking mot Han Siau Owan, doch dit betrof alleen de wajang gezelschappen, die te Soerabaia optraden; Han Siau Gwan stond nl. aan het hoofd van de kongsie, welke gezelschappen liet uitkomen, en Tjoe Swan Kie was de persoon, die door Han Sian Gwan een paar keeren naar Singapore werd gezon den om zoo'n troep te engagoeren. Tjoe Swan Kie werd sedert op vrye voeten gesteld, doch de justitie heeft het toch raadzaam ge vonden, hem te doen photographeeren. De door Han Ting Tjiang, vader van Han Tjong Ling, verzochte ontzegeling zyner kasten beeft sedert plaats gehad in tegenwoordigheid van de beide officieren van justitie, den ass.- residont voor de politie en van Han Tjong Ling zelf, die ondor geleide van den tweedon sleutel irager van 's lands gevangenis naar Han Ting Tjïangs woning vervoerd werd. Geruime tyd werd besteed a3n het onderzoek der papieren, die in de brandkast van Han Tjong Ling lagen, doch er werd niets verdachts ontdekt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indi3 zijn de volgende beschikkingen genomon: Civiel Departement. O n t s 1 a g e ik Op verzoek eervol wegens ziekte uit zijn betrekking, de schout voor de politie te Magelang (Kedoej H. J. Draijer; met ingang van 1 Januari 1896 eervol uit zyn betrekking de 2de commie9 bij bot Dep der Burg. Openbare Werken E. L. Ch. Wagenaar, en zulks teu einde den directeur dor Burg. Openbare Werken in do gelegenheid te stellen hem tot 2den com mies bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java te benoemen. Benoemd: Bij den Waterstaat en 's lands Burg. Openbare Werken, tot ingenieur 3de kl. de adspirant ingenieur P. J. Ott de Vries, tot adspirant ingenieur E. J. C. Van Zuijlen, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal; tot opzichter 3do kL, de tijdelyko op zichter bij den waterstaat II. C. Van der Veon; tot secretaris-boekhouder bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java de hoofdcommies bjj het Dep. der Buig. Openbare Werken H. A- Bcthbeder; tot adspirant controleur bij het BinnenL Bestuur op de bezittingeu buiten Java en Madoera, do 2de commies bij het Dep. van Onderwijs, Eere- dienst en Nijverheid J. Wolff; tot ambtenaren bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen de ambte naar op non-activiteit G. Ardescb, laatst boek houder 4de kl. bij die middelen, en de hoofdop ziener bij die middelen J. A. Pessij. Gesteld: Voor den tijd van drie maanden of voor zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Brobes (Tegal), om te worden belast met griffierswerkzaamheden bij dio rechtbank, P. F. Bloem, laatst gesteld ter beschikking va* den toenmaligen ambtenaar op wachtgeld J. B. Austermann te Soekaboemi (Preanger-Regcnt- schappon). Overgeplaatst: Van de openbar.* 2del.gere school te Probolinggo naar de school voor zonen van inlandscbe hoofden en andere aanzienlijke inlanders aldaar, als hulponderwizir de onaer- wijzer 3de kl. J. C. J. Van Beinmol. Benoemd: Tot onderw. 2de kl. H. S. Van der Hoorn, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk die betr. bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van de 2de sch 0' te Semarang naar de lste school te Djokjaka-ta, als lste onderw. de onderw. 2de kl. A. Van d r ee: van de school te Pontianak naar de ide sch -oi Semarang, als lste onderw. de onderw. 2de kl. J. Ph. Hillebrandt; van de gem. school te Banda- Neira naar de 2de school te Maling, als lste onderw. de onderw. 2de kl. J. Groenema; van de lste school te Djokjakarta naar de gem. scho< te Banda-Neira als lste onderw. de onderw. 2de

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2