N°. 11019 Maandag 27 Januari. A° 1896. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Prijsvraag. J. OOSTVEEN, Nieuwe Rijn, Leiden, 23 Januari. Feuilleton. In de val geloopen. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post ....-«•*•'•» i Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1-40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseercn bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Eerste Blad. Wy bieden onzen lezers nog eens een prijsvraag aan en wol een orer een zeer actueel onderwerp; een onderwerp, waarover reeds zóóveel gesproken en zóó veel geschreven is, dat werkelijk de vraag, in welken zin de beslissing zal vallen, van vrü groote betee- k -nis moet worden geacht. Daarenboven rekenen wjj al onze lezers in staat daarop eenig antwoord te kunnen geven, zoodat wij verwachten dat eene algemeens deelneming is gewaarborgd. "We hebben namelijk het oog op de annexatie van gedeelten van Leiderdorp, Zoctcrwoude en Öegstgeest 1>U Leiden en vragen: lo. Zal het door de Regeering ingediende wetsontwerp door de Tweede Kamer, hetzij al of niet gewijzigd, worden aangenomen Zoo ja, met hoeveel stemmen vóór en hoeveel tegen? 2o. Of zal het ontwerp worden ver worpen Zoo ja, met hoeveel stemmon vóór en hoeveel tegen? 3o. Z3l het gedeelte van Oegstgoest, over de Hollandsche Spoorweglyn gelegen, zooals het door de gemeente Leiden en don Minister in afwijking van bet advies van Ged. Staten wordt voorgesteld, óók worden geannexeerd? Zoo ja, met hoeveel stemmen vóór en hoeveel tegen? Of zal dit zonder hoofdelijke stemming geschieden? 4o. Of zal het gcheele ontwerp worden ingetrokken of zonder hoofdelijke stemming aangenomen? Ziedaar een prijsvraag, die inderdaad met omzichtigheid dient te worden beantwoord! Men denke slechts aan Nieuwer-Amstel, dat nog niet by Amsterdam werd ingelijfd I Zoo kan het ook hier gaan, hoeveel redenen er ook mogen zijn, die vóór annexatie pleiten. Voor ben, die dit niet juist weten, herin neren we, dat de Tweede Kamer thans be staat uit 100 leden. Het is natuurlijk dat het goede antwoord, of dat, hetwelk er het meest nabij komt, belcoood moet worden, en daarom looft d uitgever onder de gewone voorwaarden van loting, indien er meer dan éón juist antwoord mocht inkomen, daarvoor een kunstvoor werp uit. De verschillende artikel n, die by den heer zijn tentoongesteld en waaruit eene keuze zal kunnen worden gedaan door dengene, die een goed antwoord geeft op deze door ons gestelde Prijsvraag, bestaan uit: 1°. een pièce de milieu, fijn geslepen kristal met zilveren druivenrank om de fluit. 2°. E-m étui, bekleed met blauw p.luche, inhoudende 12 zilveren theelepels, 12 mokka lepels, 12 likourlepels, tbeeschep, suikerschep en tbeezeef. 3°. Een étui, bekleed met blauw pelucho, inhoudende 12 zilveren ijslepels, 1 grooten ijsschepper met yshakker. 4°. Een zelfde étui, inhoudende 1 zilveren soeplepel, 2 zilveren sauslepels en 2 zilveren groentenlepels. Aangezien de Tweede Kamer vermoedelijk 18 Februari bijeenkomt en vóór dien datum de bus met antwoorden gesloten wordt, zal het formulier, waarop het antwoord geschreven moet worden, a. s. Maandag avond over acht dagen (3 Februari) in het „Löidsch Dagblad" worden afgedrukt. Men heeft dan gelegenheid tot Maandag 10 Februari de3 middags to 12 uren de ant woorden in te zenden, waarna zjj zullen wor den uitgezocht, opdat aan de abonnés kan worden meegedeeld welke meening men was toegedaan, en vervolgens by een bevoegd per soon verzegeld in bewaring gegeven, totdat het oogenblik van beslissing door de Kamer zal z\jn gekomen. Oi'üeiëel© Kennisgevingen. Samenstelling «lcr Hlezcrsiysten. Ie Voorzitter van don Gemeenteraad vau Leidon; Gezien are. 7, al. 2, d.r Wet van 4 Jnli 1850 (Stbl. No. 87), zooalB die ie gewijzigd bij art. VII dor additioaeeie artikelen van do Grondwet; Noodigt de man. eljjke inwoners der gomocDte uit om lo. Zoo zy in een andere gemeente over het baietvorloopen dienstjaar, derha vo over 1884/95, in de pereoueele belasting ter zake van hunne wo: ijg naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke vol gens tr>. 1 lult. a cn b, v&a de wet yan 24 Ai ril 1-43 (Stbl. No. 15) aanspraak gec-fi op vermindering tot ceu derde of twee derde gedeehen dor belae- ti 'g naar de drie eersio grondslagen, of zoo zij in de grondb.lasting in eene andere gemeente of in 'meer gemeenten te zaraen over bot dienstjaar 1895 tot oen bedrag van ton minste f 10 zgn r.ar.geslageD, d.arvaD door overlegging der voor voldaau getoo- kende aanslagbiljetten vóór den 15 it-n FoLiuario. k. ter Soorotarie dazer geme.nlo te doen blij 0 2o. zoo zij, hoofden van gezinnen of alleen wo nende personen zijnde, van don inwoneudeu eigenaar of eersten huurder van oen woonhuis of afgezoudord gedeelte van e'n woouha 8, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op hot dubbele (en alzoo ten minste op ƒ140) is gesteld vsd het laagste in deze gemeente voor don vollen a<nsl.ig veroischte bedrag sedert den löden Mei 11. ot-n gedeelte in huur hebben eu bewonen, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belas ing giscb.edt. maar waarvan de belastbare huurwaarde, ongesioffeerd, in vcrhondiDg tot de belastbare huur waarde vt.n het weonl.uis of afgezonderd gedeelte van bet woonhuis geschat, het sub a vae art. 1 der gewijzigde kieswet bedoeld bedrag van don vollen aanslag (voor Leiden ƒ70) bereikt, en zoo zij alzoo krachtens al. 0 vau art. 1 der gewijzigde kieswet aanspraak moenen te mogen maken om op de kie? erelijsten te worden geplaatst, daarvan a iu- gifte te doen tor Becrctarle dezer gemeente vóór den lBden Februari a. a.; 3o zoo z\j als mode-eigenaars van onroerend goed krachtens art. 7 al. 4 der g wijzigde kieswet boven genoemd aaoeprö&k meenen te kannen maken om geplaatst te woiden op de kiezerslijsten, daarvan ev< neens vóór den 15don Februari b. 0. ter Secro- tario oaogif te doen. De aangiften, bedoeld onder 2o. en 3o., moeten gedaan wordeD volgens het brj Kon. bislait vaD 28 November 1887 (Slbl. No. 211) daarvoor vastgestelde model, waarvan de formnliereo aan de Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. Leilen, De Voorzitter voornoemd, 24 Januari 189G. F. WAS. In ons vorig nommer deelden wy het een on ander mede omtrent het op het land goed „Endegoest" te bouwen krankzinnigen gesticht, waarvan den 17den Februari a. s. door hot gemeentebostuur do aanbesteding zal gehouden worden. Behalve dat op hot uitgestrekte terrein daartoe do vermelde nieuwe gebouwen zullen Vtrrgzrn, zal het bestaande oude kasteel hersto'ilingon en vernieuwingen ondergaan in verband met de nieuwe bestemming, welke het nu zal verkrygen. Indeityd, na den aankoop door onze ge meente, z(jn de wandelwegen en het gebouw ter bezichtiging gesteld geweest en aangezien toen vele stadgenooten van die gelegenheid gebruik hebben gemaakt, willen zy dan nu misschien wel weten welk doel aan de ver schillende door hen doorwandelde middeleeuw- 8che lokalen zal gegeven worden. De poort door en het binnenplein over, het bordes (stoep) opgaande, komt men allereerst in de vestibule. De zich links daarvan bevin dende kamer zal voor leeszaal worden iuge- richt, waarachter, uitziende op het weiland, een recreatiezaal zal komen; daarnaast nog meer links, in de achtkanten koepelkamer, een slaapkamer met aangrenzende badkamer. Rechts van de vestibule: aan de voorzijde het bureel van den administrateur; daaraan- grenzend, aan de achterzijde uitziende op het weiland, de spreeJikamer van den dokter en daarmede in verband, in de andere achtkante koepelkamcr, het bureel van den dokterdat aldus een mooi uitzicht op de omgeving biedt. Op de verdieping daarbovon bevindt zich aan de voorzydo het portaal; daarnaast links worden twee vertrekken voor meidenkamers ingericht; daarachter komt een ruime huis kamerook met uitzicht op het weiland; daarnaast in den achtkanten koepelkamer een slaapkamer met aangrenzende badkamer. Rechts van hetzelfde portaal komt aan de voorzijde een logeerkamer-, daarachter, dus wederom met uitzicht op het weiland, oen eetkamer-, rechts daarvan berindt zich een gang, welke toegang geeft tot oen achtkanten keuken ui het bovengedeelte van den recliter koepel, met aangrenzende bijkeuken. Binnen 12 weken na de gunning zal dit werk mo9ten worden opgeleverd, terwijl voor iederen dag latere oplevering f 15 van de aannemingssom zal worden gekort. Wat d9 andere gebouwen op het terrein zelf betreft, zal, onverminderd de kortingen, vastgesteld in de algemeen© voorwaarden of in de algemeene bepalingen, een korting van 50 worden toegepast voor iederen dag, dat de respectievelijke in het bestek bepaald© opleveringstermijnen worden overschreden. De „Schipbreuk" zü thans door het zelfde koor, dat te Leiden deze cantate uit voerde, in Den Haag in het Ge ouw voor Kunsten en Wetenschappen worden gegeven. De daarvoor vastgestelde datum is 3 Maart a. s. Da „Haagsche Kunstkring" heeft het initiatief daartoe genomen. In höt „Café Flora" te Noordwyk werd op 23 dezer eene vergadering gehouding van ledorr der afdeeling Noordwyk en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Behalve door hot bestuur, werd de verga dering door 13 leden bijgewoond. Een nieuw lid WcT-l met eenparige stemmen aangenomen. Twee reglements wijzigingen zouden in be handeling komen. De eene, door het bestuur in eene vorig vergadering ingediend en voor gelezen, had tot strekking li.-t getal bestuurs leden met twee te vermeerderen. Zy werd zonder hoof-lelyke stemming aangenomen. De andere wyziging voorgesteld door den heer K. Ham bedoelde de aanstelling van een permanent afgevaar digde ter algemeene vergadering, die er medé ook zijn werk van mo9st maken dat de punten, welke in de algemeene vergadering in behandeling zouden komen, vóóraf in de vergadering der afdes- lingen aan de orde gesteld werden. De Voorzitter, sprekend namens 't Bestuur, bestreed het denkbeeld van den heer Ham, omdat hij vreesde dat van een afgevaardigde, als de voorsteller bedoelde, kwalijk een warme verdediging ter algemoone vergadering ver wacht kon worden, wanneer, zooals allicht het geval kon zyn, de meerderheid der ver gadering andere gevoelens aan den dag legde dan de afgevaardigde. Bovendien, het voorstel kon thans niet tot beslissing komen, omdat het huishoudelyk reglement gebiedend voor schrijft, dat voorstellen in een voorafgaande vergadering ingediend en voorgelezen moeten worden. Op grond dezer laatste bepaling werd het voorstel dan ook tot een volgende vergadering aangehouden. De Voorzitter deelde vervolgons mede dat de heer A. Bos, zuivel-consulent, op 18 Februari a. s. te Noordwflkerhout in eene alsdan te houden vergadering der afdeeling zal optreden als spreker ovor: Veeteelt. De gebruikelijke verloting als aanmoe diging tot bezook der vergadering gehouden zijnde, werd de vergadering door den Voor zitter gesloten. De reeks der in dit seizoen gebruikelijke avondfeesten in de hooge kringen te 's Gra- venhage werd Donderdag-avond vervolgd met eene tweede luisterrijke ontvangst ten huize van den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röell, en diens gade. De genooöigden te dezer soiróe behoorden tot de leden van het diplomatieke corps, onder welke ook werd opgemerkt Transvaals ge- zmt bij verschillende Europeesche hoven, jhr. Beelaerts van Blokland; voorts tot de hofomgeving, maar ditmaal meer bepaaldelijk tot de hoogo ambtelijke en militaire kringe Opgemerkt werden de ministers van bi nenlandsche zaken, oorlog, marine, waterstaat en kolpniën. Met de voorzitters van Eerste en Twe.de Kamer, de hoeren Van Naamen en Gleichman, waren verschillende leden van beide wet gevende lichamen aanwezig, terwijl ook vele loden van den Raad van State, de secretaris van ait staatslichaam, mr. Royaards, en de daarbij werkzame commissiën van staat werden opgemerkt. Voorts maakten hunne opwac ng by het hoofd van het departement van buitenland sche zaken verschillende leden van den Haag- schen gemeenteraad, van het college van Geiep. Staten en van de rechterlijke macht, t rwyl van de genoodigden uit do militaire kringon 0. a. verschenen de generaal-majoor Bergansius, inspecteur van het wapen der artillerie, de luit. kolonel, plaatselijk comman dant Bierman, de kolonel commandant van het regiment grenadiers en jagers, jhr. Laman Trip, de kol. commandant der dd. schutterij, jhr. Baud. Oak de kunstwereld was door 6ommige hecr9n, voornamelijk schilders, vertegen woordigd. Donderdagavond werd op verzoek van den burgemeester van Hilversum ten raad huize aldaar vergadering gehouden van werkgevers. Met algemeene stemmen werd door de talryke aanwezigen besloten, geen leerjongens in di9nst te nemen, die niet een bewijs konden overleggen, dat zy voldoend onderwys genoten hadden. Naar men verneemt, is het hoofdbestuur van het genootschap voor landbouw in Drente voornemens, in die provincie een landbouw- credietbank te vestigen. Naar men vermeldt, is mr. E. A. A. S. Van Stralen, adjunct-commies ter provinciale griffie van Noord-Holland, aangewezen om tydelyk by de regeling van de zaken der gemeente Alkmaar werkzaam te zyn. In de eerste vergadering van commis sarissen van het Burgerlyk Pensioenfonds zyn benoemd tot voorzitter, vice-voorzitter en secretaris de heeren prof. dr. P. Van Geer, te Leiden, I. H Smits, te Amsterdam, en P. J. Raaymakers, te Nieuwer Amstel. Naar het „Hbl." verneemt, was 7 millioen van het kapitaal van het fonds belegd in 3y,-pCts.-inschryving Grootboek, welk bedrag commissarissen geconverteerd hebben. Benoemd is de heer Th. C. C. Ninaber, met ingang van 1 Febr. 1896, tot burge meester van Leimuiden, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Heer- jansdam. De minister van marine heeft bepaald, dat de luitenants ter zee der 2de klasse C. H. Van Asperen en L. J. C. L. De Vriese, onderscheidonlyk dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" en Hr. Ms. wachtschip te "Willemsoord, met 25 dezer onderling van plaatsing zullen verwisselen. t) Hij besefte zeer goed, dat het lang geen gemakkelijke taak was, die men hem had opgedragen, docli hij was juist de man om in liet overwinnen van groote moeilijkheden genoegen te scheppen. Zijn eerste voorzorg was de deur te sluiten en zijn zakdoek in het sleutelgat te steken. Het eerste, wat hij in handen kreeg was een photographie der ontslapene; het was een zeer welgelijkend portret en mee- neno, dat het hem later nog te pas zou kunnen komen, stak hij het in zijn zak. Daarna begon hij de kamer in alle rich tingen nauwkeurig te onderzoeken met het gevolg, dat hij hier en daar een en ander ontdekte, waar iets aan vast te knoopen was, „Het ia schrander bedacht, wel wat al 'e vernuftig," mompelde hij, halfluid in zich zelf, op vreemden toon. IV. Harry Park voelde een vreemden aan drang in zich om alleen met de doode te zijn, al was 't dan ook maar een oogenblik, doch hoe hij dit moest bereiken, was hem nog geheel duister. Weldra besloot hij tot een wanhopig plan. Na nog enkele minuten het vertrek doorsnuffeld te hebben, begaf hij zich naar beneden, waar Alfred Granger hem opwachtte. Hij leidde den detective in een kleine kamer tegenover de receptiesalon en vroeg hem dadelijk of hij reeds eenige vermoedens had opgevat. „Ja," antwoordde Harry. „En dat is?" „Wie is James R. Meade?" „Een neef van het doode meisje." „Uw stiefbroeder?" „Juist." „En na haar dood erft gij haar hoederen?" „Ja." „En hij dreigt het testament nietig te verklaren, nietwaar?" „Ja.' De detective had dit alles opgemaakt uit een stapeltje brieven, die op een tafeltje lagen in het vertrek, zoo even door hem verlaten. Een korte pauze volgde, het eerst door Granger verbroken, die vroeg: „Denkt gij, dat er bewijzen genoeg zijn om Meade in hechtenis te doen nemen?" „Neen." „Hij had natuurlijk belang bij haar dood." „Ja, en zeker iemand niet minder." „Wien, meent gij?'' „Cij." Een doodelijke bleekheid verspreidde zich over Grangers gelaat en terwijl zijn oogen glinsterden, vroeg hij op fluisterenden toon „Hoe durft gij zoo iets te zeggen?" „Wat dat betreft, er is niets, wat ik niet durf te zeggen of te doen." „Toch mocht ge wel wat zorgvuldiger uw woorden kiezenik heb u verzocht, den moordenaar uit te vinden en ik heb u niet hier om mij te belcedigen." „Zooals ge zegt, hebt gij mij hier ge bracht, uit mijzelf ben ik waarlijk niet ge komen." „Laat mij u eenige feiten mededeelon." „Ik luister." „Meade was hier een uur, voordat mijn stiefzuster ziek werd, en hg bracht haar een mandje vruchten mede." „Nu, wat zou dat?" „Zij at er van even vóór zij dienhevigen aanval kreeg." „En heeft niemand haar kamer betreden gedurende den tusschentijd van zijn vertrek en het oogenblik, dat zij ziek werd?" „Niemand." „Kunt gij dat bewijzen?" „Ja." Wanneer zal de begrafenis plaats hebben „Morgen." „Zal die in het geheim geschieden?" „Neen, in het publiek." „Hoe hebt gij een bewijs van overlijden gekregen „Voor mijn geld." Er klonk iets oprechts door in den toon van zijn stem. „En gij wilt dus geen lijkschouwing?" „Niet, voor de moordenaar is gevonden." „En dan?" „Dan laat ik het lijk opgraven." „Vertrouwt ge mg de zaak toe?" „Geheel." Harry keek Granger soherp aan, terwijl hij antwoordde: „Eerst na de begrafenis kunnen wij met de onderzoekingen beginnen." Sleor.ts iemand als Harry Park kon den vluclitigen, doch weisprekenden glimlach opmerken, die over het gelaat van Granger gleed. Ge hebt dus aan niemand iets van uw verdenking medegedeeld?" „Aan geen sterveling." „En het is niet bekend, dat uw stief zuster vergiftigd werd?" „Gij zijt de eenige, aan wien ik het vreeselijk geheim heb geopenbaard." „Laat het niet over uw lippen komen, tegen niemand, in geen geval „Ik beloof het u." „Dadelijk na de begrafenis kom ik bij li, denk er aan, tegen iedereen over deze zaak het diepste stilzwijgen in acht te nemen, laat uw lippen hieromtrent gesloten blijven als de verstijfde lippen der doode beneden." „Ge kunt u op mij verlaten." Na nog enkele woorden gewisseld te heb ben, vertrok de detective. Dienzelfden nacht, omstreeks een uur na het gesprek met Harry Park, verliet Alfred Granger in alle stilte het huis. Een donkere figuur, die zich onzichtbaar hield in de schaduw aan den overkant, kwam dadelijk vooruit, zoodra zij den eigenaar het prachtige gebouw had zien verlaten. Nog was het geluid zijner voet stappen niet weggestorven, toen de zwarte gedaante zich zachtkens voortbewoog in de richting van het hek. Daar gekomen, klom zij de dunne ijzeren staven over en sloop door den tuin naar de achterzijde van het huis, om even later de kamer binnen te gaan, waar het stoffelijk overschot van Amelia Lathrop rustte te midden van sterk geurende bloemen en immer groene planten. Up de eon of andere geheimzinnige manier had zij zich toegang tot het huis weten te verschaffen. De doode lag daar eenzaam, niemand waakte hij het lijk. De indringer naderde do kist en een dievenlantaarn ontstekend, deed hij het felle schijnsel op het gelaat der doode vallen. Hij maakte allerlei vreemde bewegingen, alle dienende om uit te maken of het meisje werkelijk gestorven was. Hij schoof den hoed wat naar achteren en nu werd het fraai besneden, intelligente gelaat 'van den detective, Harry Park, zichtbaar. Na nog even op de schoone trekken der doode gestaard te hebben, trad hij een paar passen achteruit, mompelend: „Nu hen ik ten minste overtuigd, dat het meisje dood is; of het James K. Meade of Alfred Granger is, den schuldige zal ik uit vinden. Dit jeugdig leven zal niet straffeloos zijn afgesneden. Even zacht en op dezelfde wijs, als hij gekomen was, verliet de detective weder het huis. Ilij had nog met de vrouw willen spreken, die hem zoo geheimzinnig gewenkt had, doch vreezend, dat zij hem in zijn plannen zou hinderen, zag hij er van af, te trachten haar uit te vinden. Wordt v ercolyd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1