kind met een gloeiend strijkijzer gebrand en nog op tal van andere wijzen mishandeld. Eenmaal was zelfs eene vrouw, die van de mishandeling getuige was, in onmacht ge- vallon. Het arme kind was dan ook overdekt met wonden en sporen der mishandelingen. Te harer verdediging voerde het monster aan, dat het meisje eene bedriegster en diefachtig van aard was, maar de drio andere kinderen, die ook vaak van do wreedhei iunner stief moeder te lijden hadden gehad, spraken dit tegen. De vrouw als men haar dien naam mag gevon werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met ontzetting uit de ouder lijke maebt. Te Berlijn wordon in de „Urania", een pu' liek observatorium, 'b avonds druk bezochte voorstellingen gegeven van proef nemingen met de X-stralen van professor Röntgen. De resultaten, die verkregen zijn en tijdens do voorstelling verkregen wordon, wekken de grootste verbazing van het publiek op. Natuurlijk is het X-gram van de men schel yke hand le pièce de resistance. Het brikschip „Rask," van Aal- borg in ballast naar Haugesund, is 18 dezer op Tormund, zuidwest van Yrangö, gestrand. Het schip heeft bij den aanvang dtr reis in het ijs gezeten en werd zwaar lek, zoo Jat het een noodhaven moest zoeken. Door storm on mist dreef het echter op strand, waar hot geheel uit elkaar is geslagen. De bemanning werd met voel moeite door loodsen van Vrangü gered. De werkstaking in Groot- Britannië. De voorwaarden, door de eige naars der scheepswerven tot bijlegging der werkstaking gesteld, zjjn door de werklieden to Belfast aangenomen, ofschoon onder protest. Men zal zich herinneren dat de door de werkgevers aangeboden schikking reeds door do werklieden aan de Clyde was aangenomen. Aanvankelijk weigerden do werkloden te Bel fast zich daarmede te vereenigen. Nu mon zich echter ook daar, hoewel protesteerend, insgelijks naar deze voorwaarden heeft geschikt, kan duzo langdurige werkstaking als geëin digd worden beschouwd. Finnntiëele Kroniek. De week ving voor do fondsenmarkt weinig opwekkend aan. Het schijnt dat, al is er nu voor het oogenblik weinig kans voor eei.ig gewapend optreden waardoor de groote mogend heden met elkaar in conflict zouden kunnen komen, in vele gedeelten van het wereldrond loch gevoelige plokken zijn, die maar half worden vertrouwd. Hierop is ongetwijfeld de lustelooze en gereserveerde houding der Europeesche Beurzen gebaseerd. Voor het oogenblik heeft evenwel de oproerige en oor logzuchtige toestand, zoowel in het oosten van Europa, als. in do nieuwo wereld en Afrika, voor eene moer kalme en vredelie vende plaats gemaakt en dit geeft dan ook een rustiger tijdperk, hoewel dezo kalmte met omzichtigheid wordt gadegeslagon. Geheel vertrouwen doet men den toestand blykbaar nog niet en zoolang hier en daar het vuur nog smeult, is men voor eene opflikkering r iet veilig. In Amerika doet de oorlogzuchtige party nog voel leven booren, hoewel de rogeoring duidoiyk blijk heeft gegeven van het oor spronkelijk brutaal standpunt te zijn terug gekeerd en een veel vriondeiyker toon tegen over England is gaan aannemen. Zoolang eebtor de chauvinistische groep in Amerika biyft agiteeren en het grens-geschil met Venezuela nog niet is uit den weg geruimd, blyft altyd de kans bestaan, dat de zaken ten slotte toch nog eene verkeerde wending nemen. In dit opzicht geeft ook de han- delwflze van Engeland geen aanleiding om een beeld van vrede voor den geest te halen, aangezien het mot zoovo.-l krachtsinspanning in gereedheid brengen van een aantal oorlogs bodems en het spoedige uitzenden daarvan, wel het bewys is, dat ook dit land voor alle mogeiyko onverwachte wyzigingen der poli tieke toestanden wil gereed zyn. Wel is dcor do regeering dadoiyk de verklaring gegeven, dat het uitzenden van het eskader tegen geen bepaald land bedoeld is, doch tot meerdere gerustheid geeft dez9 verklaring toch geen aanleiding. Algemeen is men verlangend eene oplossing dor Venezolaanscho quaestie te zien en begint men ook meer aandacht te schenken ann do houding van Braziliü, welk land van Engeland het verlaten vordert van het eiland Trinidad, by weigering waarvan do verstand houding tusschen beide ryken ook al van weinig vriendschappeiyken aard dreigt te worden. Is nu aan den eenon kan! de politieke hemel nog niet vry van wolkjes, aan den anderen kant bestaat er een krachtige vraag naar solide geldbelegging. De uitslag dorconversio onzor S'/j-pets.-schuld bowyst, dat men zich liever do rente-reductie laat welgevallen dan het bozit van oen byzonder puike geldbeleg ging prys te geven. De aflossing der niet tot de conversie toegetredon obligation zal per 1 Maart a. s. plaats bobben, alsook de inschry- vingen grootboek, waarvoor aflossing is ge vraagd. Voor de koloniale ondernemingen be stond veel bolangstelli g. D ze afdoeling word zoor gunstig geïnfluonceerd door de styging der suikerpryzen. Vooral aandeelen Handelraaatschappy bonden daardoor belangryk vooruitgaan, in verband met do overweging, dat doze instel ling in hoogst belangryko mate by de suiker cultuur en de suikerfabrieken in Indiö betrok ken is. Intusschen blyft deze basis van tame* iyk onzekere» aard, aangezien de meeningen in de handelskringen daaromtrent zeer uit- eenloopen. Volgens enkelen kunnen de tegen woordige suikerpryzen niet lang behouden "biyven, volgens aDderen weer staat men aan den vooravond eener prysverhooging. Intus schen profiteerden de meeste cultuur- ondernemingen, terwyi daarentegen voor tabaks waarden eene meer gereserveerde houding bestond. Aandeelen Oost-Borneo ondervonden eene scherpe reactie, hetgeen weinig te verwondoren is na de ongemoti veerde opdryving in de vorige week, alleen op grond, dat er petroleum zou zyn ontdekt. In Europeesche fondsen was de omzet tameiyk kalm, hoewel de houding vast bleef. Voor de nieuwe (laatste) Russische spoor weguitgifte bestond veel vraag, zoo ook voor do Hongaarscho Pandbrieven. Omtrent Hongarfle verneemt men dat de regeering voornemens is, spoedig met eene groote nieuwe leening ter markt to komen, waarvan onder steld wordt dat deze tegen een 3'/a-pcts. rente voet zou worlen uitgegeven. Verder werd daarby vermeld dnt opnieuw ernstige geruch ten in omloop zijn omtrent do aanstaande con versie der Oostenryksche Meirente. Hoewel het voornemen, om een conversie der Oostenryksche schuld t9 beproeven reeds meer malen opgedoken is, zal ook hier wel weer een groot voorbehoud nuttig zyn. Do financiöele toestand in Turkye blylt voortdurend aan de regeering veel hoofdbre kens geven. De zaken zien er daar te donker uit, om daarvoor onverschilligheid te toonon, want, en dezo meoning wordt luide uitgespro ken, indien niet op ingrijpende v?yze meer orde, maar bovenal mo r verst-rking in de Turk- sche financiën komt, zullen financiëele moei lijkheden bezwaarlyk vermeden kunnen wor den. Nu ontbroekt het ni9t aan aanbiedingen om het land aan nieuwo geldmiddelen te hel pen, doch by do meesten daarvan scbynt de gedachte ten grondslag te liggen, dat men in den nood den eersten stroohalm aangrijpt, al geeft hy nog zoo weinig uitkomst, m. a. w. dat in de tegenwoordige benarde omstan digheden de regeeiing allicht eerder geneigd zou zyn tot het aannemen van onereuze aan biedingen. Hoewel echter de regeering over tuigd is van do noodzakelykheid van het be komen van Dieuwe gelJbronnen, heeft zy geen enkel der haar voorgestelde plannen kunnen aannemen. Een der moest besproken onder handelingen is die met de Tabaksregie- Maatschappy, welke heeft aangeboden het noodige kapitaal te verschaffen, tegen ver lenging der haar gegeven concessie. Vermoede- lyk zullen die onderhandelingen opnieuw worden aangevangen, doch men vreest dat zy weer bij een voornaam struikelblok zullen biyven haperen. De hoofdvoorwaarde, door de Tabaks Maat6cbappy gesteld, omvat: ophef fing harer verplichting tot aankoop van alle in Turkye geproduceeid wordenae ruwe tabak. De regeering is natuuriyk hiertoe weinig ge neigd, op grond dat daardoor de Tabaks- Maatschappy op vry krachtige wyze bevoor deeld zou worden ten koste van het land, waarby meer byzonder nog de tabaksbouw deD nadeeligen invloed zou ondervinden. Intus schen blyft de Parysche Beurs voortgaan met op krachtige wyze de Turksche waarden te steuneD, in afwachting dat vroeg of laat eene gunstige regeling zal worden getroffen. Weinig verkwikkende beschouwingen wer den in de Italiaansche pers gegeven omtreüt oone voorgestelde verlichting van den dienst voor de Italiaansche Spoorwegleeningen, nl. door vermindering van de uitlotingsbedragen. Nu gaat men uit van de redeneering, dat voor een schuld van ruim 1200 millioen lire, voor den bouw der verschillende spoorwegen aan gegaan, slechts 721 millioen in werkelykheid ontvangen is en nu voor iedere obligatie, welke gemiddeld slechts 284 lire heeft opge bracht, 600 lire moet worden terugbetaald. Dat hierby geheel uit het oog wordt verloren, dat met het betrekkeiyk geringe rentegenot aanvankelyk genoegen is genomen, met het oog op de latere voordeelen eener voordeelige aflossing, staat reeds voorop, doch de obliga tiehouders hebben evonzoo het recht te vragen of met den aanleg der lynen wel de noodige voorzichtigheid en het noodig beleid hebben voorgezeten en of hierin niet dikwyls meer is voldaan aan den wensch van den een of andoren afgevaardigde, dan aan de werkelyke behoefte der landstreek waardoor zoovele lynen gelegd zyn. Vermoedeiyk zal deze storm hoog in de lucht blyven, doch het is toch merkwaardig dat het voorstel godaan is in een der meest serieuze bladen van Italië. De Zuid-Amerikaansche waardenver- keerden in minder vasto houding; er was vooral voor Peuraansche fondsen eene flauwe stemming merkbaar. Na al de onder- handelingt n nu t de regeering, is de Peruvian Co. ten slotto door het uiteengaan van het congres even ver als vroeger, dat wil zeggenzy moet maar zien hoe de door de regeering verschul digde bedragen binnen te krygfn. De A me rikaanscbe Spoorweg markt blyft in kalme afwachting van hetgeen Amerika doen wil. Alleen had in Flo rid a-waarden meer levendige handel plaats, hoofdzakelyk door speculatieve manoeuvres in sommige couranten opgewekt. Miss ouris, voor het buitenland aangebo den, do nieuwe Erie-waarden in levendiger omzet, doch veel vraag naar obligatiën J e f f o r son Bridge, welke, nu de brug voor het verkeer geopend is, van AmerikaaDsche zyde moer belangstelling ondervinden. Rijnlandsche Bank. BUITENLAND. Doltiohlandi De Ryksdag behandelde gisteren de be grooting voor binnenlandsche zaken. De sociaal-democraat Wurm betoogde dat do aanstelling van fabrieks inspecteurs niet voldoende is en wees vervolgens op ver schillende misbruiken, welke ten opzichte van de arbeiders-quaestie bestaan. Do minister Von Bötticher, deze verwyten beantwoordende, deed uitkomen, dat het oor deel van het Duitsche volk dienaangaande geheel anders zal uitvallen dan dat van den heer Wurm. „Toch," zeide de minister, „is de regeering gaarne bereid, de rapporten der fabrieks-inspecteurs te nemen tot grond slag voor de verbeteringen, welke nog kunnen worden ingevoerd, en het aantal der inspecteurs uit te breiden, voor zoover de daarvoor toe gestane middelen dit veroorloven." De „Reichsanzeiger" meldt dat de keizer prins Von Bismarck heeft benoemd tot stem gerechtigd Ridder der Orde „Pour le Mérite" voor Wetenschappen en Kunsten. Zwi tserland. De Zwitsersche Bondsraad heeft alle regee ringen in Europa nitgenoodigd tot een con ferentie reeds in het voorjaar to Born te houden tot nadere regeling van de statistiek der spoor wegen, vanwege het centraalbureau voor het internationaal spoorwegvervoer. In het Zwitsersche kanton St. Gallon is Zondag jl. een volksstemming gehouden over een wyziging der jachtwet. De Groote Raad had voorgesteld het bestaande stelsel, volgens welk ieder een jachtakte kan krygon, aan de gemeenten over te laten of zy het jachtrocht by percoelen aan de meestbiedenden wilden verpachten. De landlieden bleken daarmede niet te zyn Ingenomen en vreesden van de verpachting aan „heeren jagers" groot nadeel voor den landbouw. Het ontwerp werd met byna 30,000 tegen ruim 7200 stemmen ver worpen. Spanje. Te Madrid is Donderdag jl. overleden Don Juan Gamacho, de bekende Spaanscbe financier. De heer Gamacho, in 1817 te Cadix ge boren, werd in 185"2 tot lid der Coitez ge kozen. Driemaal was by minister van financiën, in 1872 tydens de regeering van koning Auxideo, in 1874, toen maarschalk Serrano aan het bewind was en in 1881 als lid van het liberale kabinet-Sagasta. Toen bracht Gamacho de conversie der Spaanscbe consols en de schatkist-biljetten tot stand. In 1888 nam Gamacho zyn ontslag wegens een twist met den heer Sagasta en sloot zich aan by de conservatieve party. Rumenië. De minister president Sturdsza verklaarde gisteren in de Kamer, dat er geen overeen stemming bestaat tusschen hom en den minister van binnenlandsche zaken, den heer Fleva. Dientengevolge achtte hy zich verplicht do quaestie van vertrouwen te stellen. Met algenieene stemmen nam de Kamer eene motie aan, waarin zy verklaarde, vor trouwen to stellen in den minister-president. Derhalve zal waarschynlyk do minister van binnenlandsche zaken zyn ontslag nemen. Transvaal. Jameson en de Engelsche officieren zyn gisteren aan boord van de „Victoria" uit Durban naar Engeland vertrokken. Zoo spoedig mogeiyk werden de gevang.nen van de grens naar Durban vervoerd, ttrwyl de vereischte voorzorgsmaatregelen waren getroffen, ton einde eventueele betoogingen der bevolking te zynen gunste te belett9n. „Alvorens Protoria to verlaten" - aldus wordt van daar aan de „Times" geseind „zond Jameson een adres aan presiient Kruger, waarin hy en do andere leden zynor bende de regoering der Zuid Afrikaansche republiek dank betuigden voor de goede be handeling, hun tydens hun gedwongen ver- biyf in Transvaal betoond". Eon ander blad, „The Dublin Express," voegt or nog by, dat Jameson tevens te Pretoria oena verklaring heeft onderteekend, waarby by zich verbindt, nimmer in Zuid Afrika te zull9n terugkeoren. D.ze mededeeling vindt •echter te Londen geen geloof. Voorts geeft de correspondent van de „Times" te Pretoria een uitvoerig verslag van een onderhoud, dat hy in de gevangenis had met Jameson en zyne officieren. Over den slag by Krugersdorp sprekend, ontkende Jameson, dat hij en zyne manschap pen door de Boeren in eene moeiiyko positie by Vlakfontein waren gelokt. Hun gids had hun verzekerd, dat d9 weg, dien zy volgden, do eenigo was, die naar Johannesburg leidde, behoudens een andere, die echter 50 mylen langer was. Derhalve bleef hun geen andere keus over dan den hoofdweg te volgen. Na het gevecht by Krugersdorp verdreven de manschappen der „Chartered Company" de Boeren uit een hunner positiën. De Boeren namen toen echter, een myi verder, by Vlak fontein eene andere stelling in. Deze positie was buitengewoon sterk en de eenige weg, waarlangs deze te bereiken was, liep over een kleine doorwaadbare rivier. Van hulp uit Johannesburg werd niets bespeurd en het aantc.1 der Boeren werd steeds grooter. Der halve kon men, indien men nog had willen beproeven de positiën der Boeren te for- ceeren, zóó groote verliezen verwachten, dat het overschot der bende den Jobannesbur- gers toch niets meer zou hebben gebaat. Derhalve werd tot capitulatie besloten. Het operatie plan was ontworpen door Sir John Willoughby, den commandant van de troepen der „Chartered Company." Deze officier meende dat de stryd nog zou kunnen gewon nen worden, indien slechts 500 manschappen uit Johannesburg ter hulp konden worden geroepen. Voorts klaagden de officieren, dat de gidsen, welke zy uit Johannesburg had den verwacht, niet waren gekomen. Dien tengevolge durfden zy niet aanraden een anderen dan den gewonen weg te volgen, uit vrees elders onoverkomelyke hinderpalen te zullen vinden. Majoor White voegde er nog by, dat de paarden volstrekt niet „doodop" waren, gelyk werd beweerd, maar nog een aanzienlyken afstand hadden kunnen afleggen. De correspondent zelf gelooft, dat hulp uit Johannesburg niets had kunnen baten, W3nt ten eerste bevonden zich daar ten hoog ste 2500 gewapenden en bovendien waren deze mannen ongeosfend en onbedreven in den wapenhandel. Verder houdt by vol, dat zich 7000 Bosren in de nabyheid van Johan nesburg bevonden. Voortzetting van den strijd zou derhalve tot niets dan tot meer bloed vergieten geleid hebben. Volgens de verklaring der Boeren zou Jameson beter gedaan heb ben, indien hy, het open veld houdende, m zuidelyke richting was opgerukt. Verder bezocht de correspondent ook gene raal Joubert. Do commandant-generaal liet zich altijd volgens den „Times"-correspon dent aldus uit: „Ik zie dat uw blad Jameson een dapper man noemt. Ik geloof, dat er sleehls één stoutmosdïger man bestaat, en dat Ï3 de duivel Ik zoa nooit den moed hebben ge had, om, gelfik Jameson deed, in te breken in eens anders buis. Is Jameson een barbaar of dacht hy dat wy barbaren waren Toen ik hc-t telegram ontving, waarin werd gemeld1 dat h\i de grens was overgetrokken, kon ik niet gelooven dat dit bericht waar was, maar toch liet ik allo Boeren in het geheele land onder de wapenen 10 psn. Dan springt mlere Boer op zijn paard en rtfdt weg. De Boer behoeft niet to wachten, totdat er een leger corps is geformeerd en heeft geen behoefte aan wagens, tenten of melk in bussen, maar hy gaat terstond zooals hy is op weg." Uit deze verklaring van generaal Joubert blijkt derhalve al weer, dat de regeering te Protoria vooraf niet3 van Jamesons plannen heeft geweten. Men zal zich herinneren, dat in Jamesors bezit werd gevonden een afschrift v.tn het schiyven uit Johannesburg, waarin zyne hulp ten behoeve van de „uitlanders" werd verzocht. Jameson beriep zich op dit schryven, ten einde den inval to rechtvaardigen. „En" zeide by verder - „jegens de aandeelhouders der „Chartered Company" ben ik volkomen verantwoord, want m cit schryven werd mij verzekerd, dat alle onkosten der expeditie door het ,,uitlanders"-comité zoaden worden vergoed."* 131 ykbaar zou derhalve de rooftocht he taall worden door Sir Cecil Rhodes, wiens bro9der een der hoofdleiders der „uïtlanders"- böw^ging was. Blykons telegrammen, den 239ten Januari uit Johannesburg en Pretoria verzonden, zyn de „uitlanders", ondanks de inhechtenisneming der hoofdleiders, nog niet tot rust gekomen. Hot telegram uit Pretoria luidt aldus: Géneraal Joubert heeft in een toespraak do burgers van don Oranje-Vrystaat bedankt voor hun hulpaanbod by den jongsten kritieken toestand. De inval in de Transvaal, zoo sprak hy verder, was niet het werk van een eerlyk, ridderiyk deel van de Engelsche natie. De zaak van Transvaal was do zaak van de geheele bevolking van ZuiJ-Afrika, die haar doel zou bereiken door zich te vereenigen tot één Staat, hoewel onder verschillenden Regeenngsvorm. De rust was in Johannesburg nog nist geheel hersteld; nog altyd smeulde daar het vuur. Het telegram uit Johannesburg is van den volgenden inhoud: De stad is rustig, maar de zaken zyn nog in wanorde, en een alge meen gevoelen van ongerustheid is merkbaar; het groote aantal lieden, die zonder werk zyn, wordt als een gevaarlyk element beschouwd. Sedert veertien dagen verlaten troepjes man nen de stad op geheimzinnige wyze, maar het doel en do bestemming zyn onbekend. Transvaalsche politfetroepen hebben bevel ontvangen, zich naar Komatipoort te begoven. Dergeiyke berichten zyn ook te Washington ontvangen. De minister van tuitenlandsche zaken, de heer Olney, achtte zich daardoor genoopt een telegram te zenden aan den Amerikaanschen gezant te Londen, den heer Bayard, en aan den consul te Johannesburg. De consul antwoordde echter niet, waaruit men hier opmaakt, zegt de correspondent van de „Standard" te Washington, dat hy het telegram heeft ontvangen. Dat te Johannesburg, na alles wat onlangs is voorgevallen, de vorige rust niet onmid- dellyk geheel hersteld kan worden, is zeer begrijpeiyk, maar toch is het, na Jamesons nederlaag, niet aan te nemen, dat de „uit landers" nog aan ernstig verzet zullen denken. Rusland en Turkjjc. De tydlng van eene gewichtige gebeurtenis bracht deze week de „Pall Mall Gazette:" die der sluiting van een verdrag, waarby een of- en defensief verbond tusschen Turkye en Rus land is aangegaan. Als het bericht waar is wat natuuriyk moet worden afgewacht, want de „Pall Mali" voorziet zelve dat tegenspraak niet zal uitbiyven en verzekert by voorbaat dat d9 bron, waaruit zy het bericht heeft, uitstekend is ingelicht -, dan zal daarmede een streep gehaald zijn d< or do uitkomsten van r'en Krim- oorlog, dia in h-.t Parysche tractaat van 185Ó zyn neergelegd. Daarbij (och wórd bepaald, dat de DnrJanellen en de Bosporus in vredes- tyd voor vreemde oorlogsschepen zouden ge- loten blyven. Van het verdrag echter, dat volgens de „Pall Mali Gaz." gesloten i.<, wordt gezegd, dat bet tot stand gekomen is op den grondslag van het verdrag van Unkiar Skelessi, waardoor Rusland zich in 1833 de bevoegdheid had verzekerd om de zee-engten te sluiten voor alle andere dan Russische ooilogsschepen. „Het verdrag - schryft de „Pall Mali" verleent toegang tot de Russische vloot in de Middel- landscbe Zee en maakt onvermydeiyk eene ver sterking van het Britsche eskader in die zee noodig. Men kan er ook uit afleiden, dat Turkyo zjjne onmacht heeft erkend om de onlusten te bedwingen, die in verschillende deelen des lands zyn voorgekomen, en dat het, ten einde raad, zich in do armen van Rusland heeft ge worpen. Het wordt dus de vazal van Rutland, dat het recht verkrijgt er ten allen tyde troepen heen te zenden om de onlusten te bedwingen." De ingrypende beteekenis van eene gebeur tenis als het sluiten van een dergelyk ver drag, ls gemakkeiyk te bevroeden, en men heaft waarlyk de verzekering van de „Pull Mall Gazette" niet noouig om te begrypen, dak de Engelsche regeering met nadruk op zal kozen tegen een overeenkomst, die Rus- l.nds invloed van Konstaniinopel voorgoed zou doen zegevieren, als wy te doen hebben met een werkelyke gebeurtenis en niet met een sensatie bericht. De Kindermoord te Rotterdam. Naar het „Rott. Nbl." meldt, heeft Willem Van Berk' 1 Woensdag andermaal een langdu rig verhoor ondergaan in het Huis van Be waring aan de Korte Hoogstraat. Men wil zelfs beweren, zoo werd deze week aan de „Tel." medegedeeld - dat Van Berkel naar de cellulaire gevangenis te Utrecht was over gebracht. In verband daarmede kan het „Rott. Nol." thans; mededeelen, dat het onderzoek in zake den moord op den 10-jarigen A. F. Hoogsteden, te Utrecht, wel aangevangen is, cn ook in die richting werd voortgezet, doch dat het niet noodig bleek Van Berkel derwaarts over te brengen. Van Berkel laat geen enkel woord los, dat do vermoedens togen hem zou kunnen versterken Wat zyn schoonzuster Cathaiina Hoogsteden betreft, de termyn, ge durende welken hst bevel harer voorloopige gevangenhouding verlengd is, loopt Maandag ten einde,, zoodafc de rechtbank zal hebben te beslissen of er termen bestaan haar nog lan ger in verzekerde bewaring te houden. Dat Van Berkel zyn rondreisbiljet naar Hamburg te Utrecht gekocht heeft, was der justitie reeds in den aanvang van het onder zoek bekend. Intusschen schynt de instructie in deze zaak als geëindigd te beschouwen te zyn, want gisteren werden ter griffie der rechtbank van wege een rechter-commissaris, mr. J. H. Van. Maurs, de overtuigmgsstukken in de zaak tegen W. Van Beikel c. s. overgebracht door een besteller van de „Dienstverrichting" waar onder een jekkertj?, een mesje, zoomede een flesch met inhoud, zoo lat nu de zaak voor de rechtbank gebracht zal worden, wanneer men althans voldoende bowyzen meent te hebben aangebracht om de zaak naar de open bare terechtzitting te verwyzen. BATAVIA, 27 December. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Depar(e»tn Ontslag on; Uit zijn be trekking, de comm. 2de kl. bij den post- cn tele graafdienst F. H. Itoos. Benoem d: Tot ingenieur 1ste kl. bij den aanleg der Staatsspoorwegen op Java de ambtenaar op non-activiteit R. P. O D. Wijnmalen, laatst dio betrekking bekleed hebbende bij den dienst der S.-S. ter Sumatra's Westkust; tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands 13. O. W. do tijd. opzichters C. A. Tcrrë, L. P. V-an Eekbout en H. G. A. llennevelt; tot notaris, tevens vendu meester te Bandong, do notaris tevens vendu meester te Soekaboemie P. Vellema. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van financiën, om werkzaam te worden gesteld aan zijn departement, de ambtenaar voor den bur gerleken dienst R. Zuyderhoir en de burgerliiko ambtenaar G. Oostenbroek, beiden thans gesteld ter beschikking van den directeur van B. 13- om te worden werkzaam gesteld bij het B. B,ter beschikking van den directeur van B. B. om te worden werkzaam gesteld bij het B. B. de ambt. voor don burg. dienst M. G. J. Julsing: Voor don t\jd van 6 maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Poerwa- karta Krawang) en Bekassie (Batavia!, om te worden belast met griffierswerkzaambeden, H. A. O. Kollmann, laatstelijk ambtenaar ter beschikking van den baitengewonen voorzitter van bovenge noemde rechtbanken. Nader toegevoegd: Tot ultimo December 1896 aan den directeur van 's lands planten tuin te Buitenzorg tot het voortzetten van het chemisch pharmacologisch onderzoek van de plantenstoffen van N. I in het bijzonder met bet oog op haar beteekenis voor de geneeskunde, dc militaire apotheker 2de kl. b-j den mil. geneesk. dienst Dr. W. G. Boorsma, zullendo hij ook gedurende deze toevoeg ng a la suite van zijn dienst worden gevoerd. Departement van Oorlog. Verleend; Twee maanden verlof naar Djokjakarta, wegens ziekte, aan den off. van gez. 2de kl. te Semarang, 11. C. Mees; een maand verlof naar Soekaboemi en Garoet, wegens ziekte, aan den 2dcn luit. der art. te Batavia, A. Van Lith. In gemeenten, waar geen Agentschap van het Leidsch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdag-avonds toegezonden, teger toezending van 40 Cents.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 10