Leiden, 18 Januari. In het Nutsgobouw alhier werd gister avond eene vergadering gehouden van de Afdeeling Leiden van den Nederlandschen Protestantenbond. Nadat de voorzitter had gezegd, dat het bestuur geen ander middel tot byeenroeping der leden meende te kunnen vinden dan per advertentie in 't Predikbeuitenblad, in 't Adver tentieblaadje en in het „Loidsch Dagblad," omdat convocatiebriefjes rond te zenden een bijna onmogelijk werk zou zyn voor den secretaris, deelde by mee, dat er twee vragen waren ingekomen, waarvan de eene luidde: „Hoe is over de dusgenaamde noodleugen te denken Hy begon met een antwoord te geven op die vraag. Als de beteekenis moest zyn of men recht kan hebben onder zekere omstan digheden te liegen? dan zou zjjn antwoord zjjn: onder geen omstandigheid is het ge oorloofd te liegende eisch om waarheid te spreken is onafwijsbaar, ernstig en heilig. Toch, meent spr., is er verschil tusschen niet de waarheid zeggen en liegen, d. i. met bewustheid onwaarheid spreken met lage, gemeene, zolfzuchtigo bedoelingen; wie dat doet bezondigt zich tegenover den ons ge- steiden eisch om waar te zijn. Hoe moeiiyk de beslissing ook mogo zyn in zoovele ge vallen, die zich aan den mensch kunnen voor doen, men kan bijv. tegenover vragen van kinderen, V3n zieken soms wel genoodzaakt zijn om niet de waarheid te zeggen, men kan daar zoo zelfs handelen overeenkomstig zijn plicht. Nu moge het den schijn hebben, alsof daar meo de noodleugen verdedigd wordt; men kan wijzen op het moeilijke van het trekken der grenzen in deze; maar indien wij daarbij in 't oog houden, dat by ons altyd alleen van den hoogsten plicht, den plicht der liefde, sprake is, dat zy hot welzyn van anderen bedoelen, dan is dat niet de waarheid zeggen geen liegen. Moge er misbruik van gemaakt kuonen worden, wy weten, dat dat van de heiligste zaken zoo vaak wordt gedaan, als wy maar in eigen gemoed verzekerd zyn, dat wy, by den stryd der plichten, naar ons zuiver, onzelfzuchtig geweten hebben gehan deld, dan is dat voor ons genoeg. Deze voorstelling word door sommigen be streden en door anderen beaamd. Op den voorgrond stond by den inleider, gelyk by allen, dat alle liegen zonde is, dat niemand ten accoord met liegen mag sluiten; alle leugen, ook de zoogen. noodleugen, is zonde; maar daartegen werd opgemorkt, dat liegen alleen zonde is, waar een ander tegenover ons recht heeft op onze waarheid. Bestaat dat recht niet, en kan ons waarheid zeggen een ander schaden, ten verderve brengen, dan kan er hooger beginsel zyn, dat tot niet waarheid zeggen dringt, in oorlog byv., waar het belang van het vaderland hoven alles geldt, enz. Terwyi zoo van beide zydon de zaak word beschouwd, bestreden, verdodigd, eindigde de 'voorzitter met do verklaring, dat hy raoendo, dat allen, die over deze zaak van gedachten hadden gewisseld, hot er over eens waren, dat liegen zonde is, al meenden sommigen dat niet de waarheid te zeggen niet altyd liegen mag heeten. Een en ander werd duidelyk gemaakt door voorbeelden, waaruit bleek, dat ook deze tot verschillende beschouwingen aanleiding kun nen geven; 't komt er maar op aan op wolk standpunt men zich plaatst tegenovor de ver schillende gevallen,waarin men verkeerenkan.1) Aan 't einde der vergadering verzocht ds. Hagen diegenen, die nog niet geteekend heb ben op het adres aan de Synode, om in de N. H. Kork het recht der minderheden te erkennen, dat alsnog te doen en anderen op te wekken, om hun namen nog op dat adres te plaatsen, dat nog eenigo dagen daartoe ter toekoning zal liggen by do hoeren Blankenberg en Doesburgh alhier. De Engelscho mail, met berichten uit Batavia tot 19 Dec., wordt 19 Jan., des morgens, alhier verwacht. In verband met een voorgenomen over- Drenging van de opleiding tot adspirant admi nistrateur by de marine, van Helder naar Amsterdam, zullen dit jaar geen plaatsen als adspirant-administrateur worden opengesteld. Door den hoer E. W. Van Broekhuyse, vischhandelaar te Haarlem en aldaar over leden, zyn de volgende legaten toogokend: N.- en Zuid-Hollandscho Rcddingmaatschappy f 10,000, Prins Hendrik-stichting te Egmond f 10,000, Inrichting voor oude zeelieden te Ylaardinger. f 3000, Stedoiyk Museum te Haarlem f 3000 on Gesticht van de Broeders van Barmhartigheid der Orde van den H. Johannes de Deo te Haarlem f 2000. Hot departement Dordrecht der „Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen" hoeft bosloten, aan de algemeeno vergadering voor te stellen, een post van f 3000 uit te trekken voor Toynbeewerk. In de commissie voor hot op 2 Maart 1896 en volgende dagen te 's-Gravonhago af to nemen examen, tweede gedeelte, van surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accynzen, zyn benoemd de heeren tot lid en voorzitter L. E, Uyttenhooven, directeur van 's Ryks belastingen in Noord- Brabant, te 's-Hei togenboschmr. P. A. Tukker, advocaat en notaris to Delft; D. Schindlor, inspecteur van 's Ryks belastingen Wegwis bet vergevorderde nor stolde de roor- ■itter voor de behandeling der andere vraag tot eene volgends vergadering nit te stellen, wat werd aan genomen, terwijl hjj er op aandrong, dat meerderen eioh opgewokt mooliteu gevoelen, om bjj bet bestuur vragen in te dienen. te Tiel; G. H. W. A. Lauten, inspectenr van 's Ryks belastingen te Almeloo; J. J. G. Van Wicheren, inspecteur van 's Ryks be lastingen to Bcrgen-op-Zoom; G. B. Wendel, inspecteur van 's Ryks belastingen te Gorkum. Kerkelyke Beriolitea. Oude-Wetering: Voor leden van en belangstellenden in de afdeeling „Oude-Wete ring en Omstreken" van den Nederlandschen Protestantenbond hoopt a. s. Donderdag, 23 Jan., '6 avonds te 7 uren, in het kerkgebouw der Rem. gem., op te treden: ds. M. Van Kleef, predikant te Leiden. Katwyk a/d. Ryn: Herv. Kerk. Zon- dagvoorm. halftien ds. C. B. Oorthuys, van Katwyk a/Zee. EERSTE KA91ER. De Eerste Kamer heeft hedennamiddag het ontwerp-Hartogh aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Geboren: Jan, Z. v. G. Haasnoot en M. Van Duyvcnbode. Arie, Z. v. A.Zuyder- doyn en M. De Vreugd. Adriana, D. v. P. Varkevisser cn T. Van der Plas. Coraelis, Z. r. C. Van der Plas en A. Van Duvn Pieter, Z. v. W. Van der Plas en N. Ouwehand. Huig, Z. v. J. Haasnoot en G. Gujt. G e h u w d: J. Schaap on A. Van der Plas. W. Zwaan en A. Guyt. Overleden: D. Van Duyn 1 j. L. Den Haas lj. A De Jong 3 j. J. v. d. Weyden, wed. v. G. De Smit, 75 j. J. De Jong 6 j. A. Vooys, wednr. v. W. Van der Plas, 65 j. N. Zonneveld, wod. v. AL Schaap, 90 j. A. Van Duyvcnbode 11 m. LISSE Geboren: Josina, D. v. G. Segers en J. Mijuders. Cornelia, Z. v C. Van Klaveren cn J. Krüsscliell. Uendiikus Remigius, Z. v. R. C. Smakman en M. Van der Knde Huberts Maria, D. v. J'. C. Laarman en H. M. Steekers OEGSTGEEST. Gehuwd: J. J. Duivenvoorde 34 j. en P. v. Moorsel, wed. v. C. Warmerdam, 48 j. H. J. Eoring 27 j. en M. J v. d. Ham 24 j. Overleden: 11. Schipper 6 d. Levenloos aangegeven kind van het mannek gesl. van W. Holleman en A. H. Burghout. idem van het vrouwe). gesl. van W 11. C. J. v. Rooyen en H. M. Kriiger. idem van het mannek gesl. van H. v. Kampen en M Langcveld. RIJNS BURG. Geboren: Johannes. Z. v. P. Ravensbergen on II. De Mare. Johannes, Z. v. J. Van der Me ij en K. Yianen. Catharina, D. v. H. De Mooij en H. Brusséo. Overleden: J. De Best 4 d., Z. v. C. De Best en Al. Schoneveld. SASSENHEIM. Geboren: Johanna Wilhel- mina, D. v J. J. Nicola en E. Kromhout. Johanna, D. v. D. Mieremet en A. Van den Bos. Ondertrouwd: T. C. Mens jm. 27 j., Voorhout, en J. AL Elstgeest jd. 25 j. Overleden: G. Geerling 2l/a m., D. v. J. C. Geerling en R. Hoogeveen. WOUBRUGGE Geboren: Hendrika, D. v. A. Maat en M. Kroon. Gehuwd: A. Clemens Borst jm. 32 j. on M. Van Hetercn jd. 25 j WASSENAAR. Geboren: Justus Cornelis, Z. v. A. Duetz en 11. J. S. VcrhoefF. lluiberta Cornelia, 1). v. A. Oosterveer en J. Beijeisbergen. Overleden: Al. Dun opaal 43 j., geh. mot W Brak P. Broekman 83 j., wednr. v. G. Lamm era. LevonJoos geboren: Een D. v. W. Brak en M. Dorrcpual. BUITENLAND. Franltrjjk. In Frankryk is, gelyk men weet, tot presi dent van den Senaat gekozen de heer Emile Loubet, oud minister president. Aanvankelyk schoen de stryd te zullen zyn tusschen Constans, den energieken bestryder van het Boulangisme, en Magnin, gouverneur der Franscho Bank. Maar men ziet het meer bU verkiezingen, dat wie in 't eerst haast niot in aanmerking komt, toch eindigt met de overwinning te behalen, en zoo kwam ditmaal Loubet met 183 van de 243 stem men uit de bus. De Kamer tobt met de aanvulling van haar bureaux. De radicaal Sarrien word tot onder voorzitter gekozen, zoodat nu do gematigden en de radicalen beiden een der hunnen onder de vice presidenten hebben. Er zyn nu nog twee andore plaatsen te vervullen. De vervulling van de drie plaatsen van quaestoren is zeer vlug van stapel geloopen. Dat is anders een nogal bonyd postje; het wordt beloond met 9000 fr. toelage, benevens vrye woning. De Kamer kan zich de weelde gunnen om wat te talmen met de bezetting van haar bu reau, want er is voor 't oogenblik niets van gewicht aan de ordo, en de zondvloed van intorpellatiën, die anders rekenschap vorderen over de handelingen der regeering gedurendo de vacantie, is ditmaal geheel achterwege gebleven. Do verwachting der „Westminster Ga- zette", dat do by legging van het geschil over do Siamoescho quaestie spoedig gevolgd zou wordtn door het herstel van de vorige vriend schappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Frankryk, hoeft tot dusver nog geen groote kans op vervulling. Een bewys daarvoor is o. a. een betoog van de „Tempo" over deze schikking, welke door dit blad als een accord partial wordt bestempeld on waarin op krachtige wyze de eisch tot ontruiming van Egypte wordt ge handhaafd. De „Times" betoogde gisteren, dat do jongste gebeurtenissen geen invloed had den geoefend op de houding der Engolschen, die Egypte niet oer zulltn verlaten, voordat het land op eigon beenen kan staan. De „Temps" antwoordt daarop, dat Frankryk zich door dorgelyke verklaringen niet zal laten afschrikken en op de ontruiming van Egypte moet biyven aandringen. In denzelfden geest laat zich ook het „Journal des Débats" uit. Dit blad komt tot de slotsom, dat door het Mekong tractaat wel niet het belangrykste, maar toch een van de geschillen tusschen Frankryk en Engeland is opgelost. Zoo spreken de .France" de *Llbert&", de „Jour", de „Patrie" en vele andere bladen. De heer Jean Hess, in de „Figaro" de Mo- kong quaestie besprekende, vindt het zelfs eenigszins beschamend voor de Fransche diplomaten, dat het bun eerst mocht geluk ken te verkrijgen, waarop Frankrijk recht had, nalat do Venezueltnen en du Boeren hun een les hadden gegeven. Kortom, de openbare meening in Frankrijk blyft, ondanks hetgeon reeds is verkiegon, nog nr.cr ver langen, vo r l it van een volkomen verzo ning tusschen Fr.j.kryk en Engeland kan worden gesproken. Dultsehland* Bij de voortzelting der discussies over het voorstel-Kanitz verklaarde gisteren prins Rad- zlwill (Pool), namens zyn party, dat hy zich geheel kon neerleggen by hetgeen den vorigen dag de mini ter Von Marschall zakelijk en met gezag had betoogd, nl. dat de voorge stelde weg bedenkeiyk, zelfs noodlottig was. De heer Von Bormigson (nationaal lneraal) gaf te kennen, dat zijn party, op zeer enkele uitzonderingen na, tegen het voorstel zou stemmen. Zyns inziens druisebt het voorstel niet alleen in tegen de strekking, maar ook tegen den inhoud der handelstractaten. De minister van landbouw, de heer Von Hammerstein Loxten, betoogdo nog dat de heer Von Kanitz, door later zyn eerste voor stel te wyzigen, tot zekere hoogte zelf hoeft erkend, dat het niet in overeenstemming was te brengen met de handelstractaten. Reeds in vorige tyden heeft men meermalen beproefd, invloed to oefenen op de vaststel ling der graanpryzen, maar daarmede is nooit het gewenschte resultaat bereikt. „Door het voorstel-Kanitz aan te nemen", zeide de minister, „zou men den weg in slaan, die leidt naar den socialistiscben staat. Ook door de zoogenaamde „kleine middelen" kan men wel dogelyk invloed oefenen op de graanpryzen." Ten slotte herinnerde do minister aan de opheffing van de verplichting tot het bewy- zen van de herkomst der waren (Identit&ts- Nachweis), do wyziging der spoorweg-tarieven en de suiker belasting en 6prak de boop uit, dat de afgevaardigden, wanneer zij, na daar over driemaal te hebben beraadslaagd, het ontwerp zullen verwerpen, genoeg vader landsliefde zullen betoonen, om de oplossing van dit vraagstuk aan een objectief onder zoek over te late: Ten slotte werd by hoofdeiyke stemming het voorstel van den heer Von Kanitz met 219 tegen 97 stemmen verworpen. Het voorstel luidde aldus: „De in- en ver koop van het voor de consumptie in Duitsch- land bestemde buitenlandsche graan en de buitenland8che producton van graan geschiedt voor rekening van het ryk op eene wyze, die niet in stryd is met de tusschen 1891 en 1894 gesloten handelstractaten, of wel op grond van nadero overeenkomsten met de betrokken contracteerende staten." Het voorstel werd derhalve niet eens de verwyzing naar de commissie waardig ge keurd. De feesten, die heden, 18den Januari, ge geven zullen worden ter herdenking van de pro clamatie te Versailles, schynen niet voor de pers toogankelyk te zyn. Hierover maakt de „Kölnische Ztg." zich nogal boos en spottend zegt zy, dat het „MiLtiir Wochenblatt," dat dezer dagen een uitvoerige beschryviog gaf van de proclamatie in 1871, waarschyniyk den 18den Januari 1921 wederom in de gelegen heid zal worden gesteld een verslag te leveren van de feesten van den 18den Januari 1896 De keizer moet professor Anton von "Werner opgedragen hebben de foesten, die den 18den Januari in hot keizerlyk palels zullen plaats hebbeD, op het doek te vereeuwigen. Deze schilaery zal dan een pendant zyn van het doek, dat de proclamatie te Versailles voorstelt. Het is niet meer dan natuurlijk, dat dit jaar, herinnerende aan de vestiging van het Duitsche ryk, tevens herinnert aan de grond slagen, waarop het gebouw van Duitschlands eenheid werd govestigd. Men kan veilig zeg gen, dat deze grondslagen de overwinningen zyn, die de vereenigde Duitsche legers 25 ja.ir geleden op do Franschen hebben behaal J. De waarheid van het „Eendracht maakt macht" bleek toen zoo duidelyk, dat alle Duitschers, die onder éón vellheer de zege hadden be vochten, behoefte gevoelden zich ook in den vrede onder éón hoofd te scharen en den Koning van Pruisen tot hun keizer uit riepen. De kroon op het werk dezer overwinningen zette de inneming van Parys, een beschamend antwoord op den kreet d Berlindoor de Franschen in het begin van den grooten kryg met zooveel overmoed uitgeroepen. Het is aan deze inneming der Fransche hoofd stad, dat iD do „KOln. Ztg." herinnerd wordt door een artikel van de hand van een der belegeraars. Men is gewoon, zegt de ODgo- uoemde schryver, te spreken van „het bom bardement van Parys". Die benaming is onjuist. Een eigenlyk bombardement heeft alleen plaats gehad in den nacht van 8 op 9 Januari, toen elke battery om het kwartier een granaat in de stad wierp. Maar de hoofd zaak is geweest de van 5 tot 28 Januari voortgezette aanval der artillerie, die meer op de wallen en bastions gericht was en de bestorming der stad door het slaan van bressen moest voorbereiden. Men stiet hierby op krachtigen tegenstand. De sterke ommuring van Parys en haar groote omtrek vereischten ontzettend veel artillerie-materiaal. Ware Parys zoo uitgestrekt geweest als het thans is, de ▼oor insluiting en beschieting beschikbare krachten zouden niet toereikend ziin geweest. Nu was die uitgestrektheid toch al zoo groot, dat men den aanval der artillerie niet gelyk- tydig op alle zijden kon richten. Do schryver, die toen officier eener battery is geweest, geeft vervolgens een uitvoerig ver slag van zyn werkzaam aan 'eel in de be- schieiing van Parys. Hy roemt d© energie en bekwaamheid van den vyand, die telkens naast een verwoest bastion een nieuw oprichtte. In den breede gaat hy de uitwerking na van het geschut, die hy na de overgave der stad, op den 27sten Januari, in staat was op te nemen. Zy was verschrikkelijk. De wallen der-forten waren niets meer dan vormloozo aardmassa's, de kazernes ruïnen en van de meeste kanonnen waren de affuiten vernield. Eene vertaling van het verhaal van den be legeraar komt ons overbodig voor. Waartoe de vreeseiyke herinneringen op te halen, -die verbonden zyn aan don val van Parijs? Straks zullen de kanonnen, met eikenloof bekranst, weer hun stem verheffen, die zoo lang heeft gezwegen. Laat ons dankbaar zyn, dat het thans een lofzang is, dien zy zingen, geen krygslied. De „Vorwarts" publiceerdo reeds giste ren een keizerlyk amnestie besluit voor het leger, dat gedateerd is 18 Januari en eerst heden moest versehynen. Dit feit lieeft in politieke kringen een onaangenaraen indruk gemaakt; de minister van oorlog heeft een onderzoek bevolen, langs welken weg do redactie van de „Vorwarts" in het bezit is gekomen van dit besluit. ItaUBt Voor de Italianen in Oost-Afrika begint het er beter uit te zien. Ten minste volgens de laatste tydingen, te Rome uit Massowah ontvangen, zal majoor Galliano zich te Makalló wel kunnen hand haven, totdat generaal Baratieri daar is aan gekomen. Nu alle uit Italië gezonden troepen haar bestemming hebben bereikt, heeft gene raal Baratieri 25,000 man te zyner beschik king. In den ouderdom van 64 jaren is teRomo overleden Bianca Freiin v. Korff, tweode dochter van «!en componist AL yerbeer, gehuwd met Freibeirr v. Korff, io zich thans op een reis om de wereld bevindt. G^rfKn-Bf! t iiiuil3. De koning der Belgen, die thans voor zaken te Londen vertooft, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met lord Salisbury, in diens woning iu Arlington-street. Wat daar verhandeld is, weet men nog niet, waar schyniyk Congo-zaken. De Engelsche minister van oorlog ver klaart, dat hy nog geen officiéél bericht heeft ontvangen van koning Prempehs onderwer ping. Toch wordt te Londen heden do be slissing verwacht, daar Sir Francis Scott Koomassie, do plaats, waar Prempoh troont, reeds heeft bereikt. Prins Hendrik van Battenberg, gehuwd met do jongste dochter van koningin Victoria, wordt beter. De prins is nu te Cipe-Cosst- Castle gearriveerd en zal van daar naar Madera vertrekken. Cuba. Een telegram uit Havana meldt, dat de party van de Constitutioneele Unie en de Hervormingsparty het eens zyn geworden om de vervanging van maarschalk Martinez Cam pos te verzoeken en in dien zin aan de regee ring hebben geseind. De autonomisten zyn er voor den maarschalk te handhaven. Offtcieele telegrammen uit Havana melden, dat generaal Lucque het kamp der opstan delingen by Angostera heeft overvallen. De opstandelingen sloegen op de vlucht en lieten hun paarden wapenen en krygsvoorraad achter. De Amerikaanscho bladen melden, dat een troepjo Amerikaanscho vrybuiters, 17 man, onder aanvoering van generaal Wilson, aan de Zuidkust van Cuba is geland. Binnen enkele dagen had Wilson 200 man om zich verza meld. Do bende was gewapend met 200 ge weren van het nieuwste model, 50,000 pa tronen, een groote hoeveelheid dynamiet en electrische batteryen, om de ontplofbare stof te doen ontbranden. Merkwaardig is, dat de expeditie bestaat uit lieden, die tegen de wyze van oorlogvoeren van Maceo zyn gekant, en onafhankeiyk van dezen opereert. Japan. Op het nieuwe Japansche begrootings- ontwerp is, volgens mailberichten uit Tokio, 20,000,000 yen meer voor het leger en byna 24,000,000 yen moer voor de zeemacht uit getrokken dan op het vorige ontwerp. Voor gesteld wordt de effectieve sterkte van het leger te verdubbelen en die van de zeemacht te verdrievoudigen in den tyd van tien jaren. Transvaal. Nu Sir Hercules Robinson het met presi dent Kruger eens is geworden over de uit levering van Jameson en zyne manschappen, is de gouverneur der Kaapkolonie uit Pretoria naar Kaapstad teruggekeerd. Het zal nu aan komen op de wyze, waarop de bekende „Uit- landers" quaestie zal worden opgelost. Naar men weet, heeft president Kruger zich bereid verklaard de eischen der „uitlan- ders" te Johannesburg in ernstige overweging te nemen en de Engelsche regeering blyft haar eisch bandhaven, dat den „uitlanders" meerdere rechten worden toegestaan. Ten bewyze daarvan kan o. a. dienen de ver klaring, door den minister Balfour in zyne rede te Manchester afgelegd, dat de rust in Zuid-Afrika niet op vasten grondslag kan worden gevestigd, tenzy ingrypende hervor mingen te dezen opzichte worden iageroex). Intusschen beeft Sir Hercules Robinson met president Kruger niet over de rechten der „uitlanders" onderhand LJ. Eerstgenoemde beschouwt dit als een binneilandscho aan gelegenheid van Transvaal zelf, die zy alleen te regolen hoeft. Volgens do overtuiging der Boeren mist de uitlandersbeweging trouwens eiken grond en werd zy alleen van buiten af aangestookt. Te Johannesburg duren de iiui.szoekingon nog voort, de Booren gelooven dat de opst.md nog voortsrreult on dat do wapenen voorliet grootste deel niet uitgeleverd, maar vercorgen zyn, om weer voor den dag te komen zoodra do commando's vertrokken zyn. Om die reden blyven nog 6000 gewapende Boeren in den omtrek van Johannesburg. Een vyftigtal der „lèadi g inhabitants" zittun thans in de gevangenis te Pretoria. -De heeren Joel en Bettelheim zyn tegen borg tocht van 2000-pd. st. elk losgelaten, mits zy zich. vry willig te Pretoria aanmelden; Leonard, president van de „National Union," is nog niet gevat. De koopman Hosken, vice- voorzitter dier vereeniging, is ook achter slot en grendel gezet. Volgens etno depeche uit Johannesburg, in de „Glasgow Mail" opgenomen, worden de werkzaamheden in de mynen van den Wit- watersrand sterk belemmerd door het gebrek aan kaffers en steenkolen en. door het in hechtenis zyn van zojvele mynbestuurders, zoodat zich voor de eerste tyaen ©ene be- langryke inkrimping dar productie laat ver wachten. Sir Hercules Robinson heeft, op zijn terug reis van Pretoria naar Kaapstad, het volgend telegram gezonaen aan den Engelsehen mi nister Chamberlain, in antwoord op diens aan vraag om inlichtingen over het proces tegen de gevangen Joh in nes burgers „Do beschuldigden tellen tusschen de 50 eri 60, meerenüeels ieJen van het hervormings- coruiró. Zy zyn gearresteerd onder de be schuldiging van verraad en poging om den staat ouiver te werpen door de medewerking te vragen van een gewapende macht. De vervolging is, naar ik verneem, gebaseerd op beéedigde vi rklar ngen, en het proces zal gevoerd worden voor het hooggerechtshof. De beschuldigden worden goed behandeld en worden by gestaan door bekwame advocaten. Men zegt dat do regeering de bewyzen in handen heeft van het bestaan eener wyd- vertakte samenzwering, met het doel de regeering omver te werpen en de ryk dommen des lands aan te wenden om de firutneión der Chartered Company in beteren toestand te brengen. By myn afscheid van president Kruger heb ik heui op het hart gedrukt, gematigdheid tégenover de beschul- cig en lo betrachten, om defsympathie, welke alle weidenkenden hem nu toedragen, niet te verbeuren. De quaestie vaa borgtocht hangt geheel van den advocaat-generaal af. De regeonng schynt te handelen binnen hare wettelyke rechten. In de mynen wordt ge werkt en de industrie schynt niet gedesor ganiseerd te zyn." De Engelsche regeering zendt een rechts geleerde naar Pretoria, om de belangen van haar eigen en van de Belgische en Acaeri- kaansche onderdanen te behartigen. Een burgerlijk wetboek voor het Duitsche Rijk. De Duitsche Rykskanselier heeft by den Ryksdag oen wetsontwerp tot wyziging van het Burgeriyk Wetboek ingeiiend voor het geheelo Duitsche Ryk, dat vergezel J gaat van een memorie van toelichting, waarin do be langrykste bepaii.igen, onder vergeiyking met de tot nog toe bestaande rechtstoestanden ia Duitschland, worden toegelicht. Ook zal een ontwerp worden ingediend, dat een reeks van bepalingen zal bevatten van algemeenen aard, en tevens zal opgeven, tot hoever in dezen d© landswetten der verschil lende staten van het Duitsche Ryk nog van kracht bly /en, ondanks de invoering van het gemeenschappeiyk wetboek voor bet geheele Duitsche Ryk. Do rykskanselier bracht in herinnering dat hy dit werk, ontsproten aan ae eerste vader- landsche geestdrift, thans indiende, „nu wy", zeide hy, „den herinneringsdag vieren aan den grooten tyd, waaraan wy de stichting van het Ryk te danken hebben". Prins Hohenlohe eindigde zyne rede met den wensch uit te spreken, dat de uitslag van de beraadslagingen van den Ryksdag over dit onderwerp moge beantwoorden aan de wenschen der Bondsregeeringen. Dezs woor den werden met levendige toejuiching begroet. Ds voorzitter, de heer Von Buol, verklaarde dat de Rijksdag zich zeer goed bewust is niet alleen van de politiek-sociale beteekenis van het wetsontwerp, maar ook van de juridische moeilykheden, welke daaraan ver bonden zyn. „Zoowel wat inhoud als wat omvang be treft zeide de heer Von Buol „is dit ontwerp van grooter gewicht dan een der andere wetsontwerpen, welke gedurende de laatste vyf en twintig jaren aan de goedkeu ring van den Ryksdag zyn onderworpen. Het is byna overbodig nog te herinneren aan den grooten tyd (de vestiging van het vereenigde Duitsche Ryk in 1871), waaraan ook dit nationale werk zyn oorsprong te danken heeft, ten einde ons aan te sporen, evenals de Bondsregeeringen, onze geheele kracht te wyden aan de bevordering van dezen arbeid. „De Ryksdag" aldus eindigde do pre sident „zal, daarvan ben ik overtuigd, de hem toevertrouwde zaak zoo snel, als in zyn vermogen is, verrichten tot heil van. het volk en het vaderland."

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2