TRANSVAALSCII VOLKSLIED. lip iüï IËÉÜ De Israèlietische gemeente te Rotterdam heeft wegens aanmerkelijke vermeerdering van het getal harer leden besloten, nog een rabbijn te benoemen. Tot dit doel is dr. Rippner uit Glasgow voor haar opgetreden tot het houden eener proef- predikatie. Bij koninklijk besluit is benoemd de heer L. J. Dorst tot burgemeester van Stavenisse. Een pensioen verleend van f 753 aan W. H. A. Wilmar, wed. van den gewezen ort vanger der directe belastingen en accijnzen J. G. Coe1 cn. De militaire apotheker 2de kl. J. F. Pool, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in Wsst-Indië. Waarschuwing. De „Staatscourant" van 17 dezer bevat de volgende waarschuwing van het departement van buitenlandsche zaken: „Onlangs is in verschillende Nederlandsche dagbladen een advertentie verschenen van z-rkeren H. Da Sylva Mort-en, zich noemende gcneraal-agent der „American Manufacturing Company" te Nieuw York, cn als zijn adres opgevende 179 Strand en 1 Norfolkstreet, London W. C. „In die advertentie worden op voordeelige voorwaarden agenten voor den verkoop van Amerikaansche remontoir-horloges gevraagd. „Op grond van aan het departement van buitenlandsche zaken ontvangen inlichtingen wordt het publiek gewaarschuwd geene gelden aan genoemden Morten te zenden, zonder vooraf van hem of bekende huizen in Nederland referentiën te hebben gevraagd en bekomen." Als wij ons niet bedriegen, hebben wij hier te doen met een eerste openlijk optreden dor Regeering tegen een ergerlijk misbruik, dat met kracht dient tegengegaan te worden, tegen do flesschentrekkery nl. Is dit zoo, dan een warm bravo voor den minister van buiten landsche zaken, en tot do geheele Regeering een krachtig: Ga voort op dien wegl Finantiëele Ivi*oniel£. Hoewel in de verschillende factoren, welke In den laatsten tyd van invloed waren op het verloop der effectenmarkt, weinig of geen verandering is gokomon, was toch de houding der Beurs in de afgeloopen week bepaald gunstiger. Bijna alle soorten waren in beter stemming, zoowel do Hollandsche, industriöelo en koloniale waardon, als de verschillende buitenlandsche soorten. Onderscheidene kleine invloeden, ieder op zich- zelve van geen grooto beteekenis, werkten tot de verbetering dor markt mede. Zoo: de beteren wending in de Transvaalscho zaken, al ziet men daarvan nog niet een volkomen heldoren horizon; do veranderde houding van do Vereenigde Staten met betrekking tot de Yenezuolaansche grensquaeatie; en zeker niet het minst de groote vraag voor geldbelegging in ruil van do ten verkoop komende 3'/j-pcts.- Neder 1.-Schuld. In grooto posten werden de S'/i-pcts.-soorten op de markt gebracht, om zooveel te profiteeren van hot agio, als om een meer voordeelige belegging te zoeken dan do 3 pcts.-schuld aanbiedt. En daardoor komt het, dat op alle deelen der markt meer belangstelling heerschte dan gewoonlijk en de veelvuldige kooporders tot een veel aange namer stemming aanleiding gaven. De c u 11 u u r-waarden ondervonden iets moor belangstelling, waarbij vooral eene rijzing in de suikerondernemingen Badas en Kali- ba g o r de aandacht trok. Het schijnt, dat omtrent do suikercultuur eenlge meer gunstige vooruitzichten bestaan en door de belangrijk mindere suikerproductie op Cuba, ten gevolge der verwoesting der suikerplantages door de opstandelingen, eene verhooging van den prijs van dit artikel wordt te gemoet gezion. Zeer geanimeerd was ook de handel in do onder scheidene Tabaksaandeelen, welke bijna zonder uitzondering eene prijsverhooging kunnen aantoonen. Een dergelijke belangstel ling ondervonden aandoelen N e d.-A m o r i k. Stoomvaart, Potroleumbronnen in G a 1 i c i e, en anderen, zonder dat daarvoor evonwol oen bepaalde reden bekend werd. Zeer opmerkelijk was eckter de buitengewoon sterke rijzing in aan loeien Oos t- Borne o- Maatschappij, waarvoor ook al het ge rucht dionst deed dat petroleum op de be zitting zou zijn govondon. Hoewel nu niet onmogelijk, on misschien zelfs van veel waarde, wordt wellicht aan al die potroleum-ontdek- kingen in den laatsten tijd wol wat te veel gewicht gehecht; want petroleumbronnen vindon en petroleumbronnen met winst exploiteoren is twee. Do Europeesche markt bleef aanhoudend in vasten toestand verkeeren en de moeste soorten, zooala Oostenrijk, Portugal en de verschillende Russische waarden, konden van den uitgobreiden kooplust profi teeren. Voor Turksche waarden begint lang zamerhand ook weer grootore belangstelling levendig te worden, waarvoor de beweging opnieuw van Parijs uitgaat. Aanleiding daartoe schijnt te liggen in het vooruitzicht, dat ver schillende financiëole operaties, welke voor namelijk eene hausse-beweging in Turksche fondson beoogon, vooraf een gunstiger positie op de markt noodzakelijk maken. Een ban. kiersgroep heeft mot de Ottomansche Bank een overeenkomst getroffen om een groot gedeelte der locaio waarden, welke de Bank nog in portefeuille had en die haar wel eenigs- zins in den weg lagen, over te nemen. Bfi de tegenwoordige omstandigheden, waarin de Ottomansche Bank met moeite de noodige middelen kon beschikbaar houden, is een nieuwe kastoevoer van eenige millioenen haar niet onverschillig, en daarby komt ook nog, dat zy van deze waarden wordt afge holpen, tegen een pry's, welke weinig verschilt van hetgeen door haar is betaald. Verder is reeds in verschillende berichten melding gemaakt dat te Brussel een bank zou worden opgericht met het doel hoofd- zakeiyk aan de belangen der Turksche Spoor wegen haar aandacht to wyden. Aan beide ondernemingen is de Paryscbe bankierswereld nauw verbonden en op dien grond is het te verklaren, dat van daar uit weer krachtige pogingen worden gedaan om de Turksche markt op te zetten. IntU38chon is noch do flnanciëele, noch de politieke toestand van Turkyo byzonder schitterend, integendeel wordt nog telkenmale te duideiyk aan de pas doorstane crisis her innerd. Het is toch Diet zonder grondige redenen, dat het moratorium weer opnieuw voor twee maanden is verleDgd, en al mog) door dezen maatregel aan velen een welkome hulp worden verleend, aan den handel be zorgt zy opnieuw groote schade. Het is dan ook niet zonder bedenking, dat de Paryscbe markt, welke in den laatsten tyd toch al zulke hevige stooten heeft te verduren gehad, zich nu weer op Turksche waarden gaat werpen. Nog gevaariyker is voor haar het enorme belang, hetwelk zy heeft by Spaansche waarden. Al moge de koers der Spaansche fondsen nu en dan nog eenige ryzing te aan schouwen geven, het staat ernstig te voorzien dat de geheele Cubaansche geschiedenis voor Spanje opnieuw een strik wordt, waaruit het zich niet meer zal kunnen ontwarren en waar door het ten slotte financiêel ten onder moet gaan. Het is dan ook niet te verwonderen dat op de een of andore kunstmatige manier, in de geldbehoefte moet worden voorz on, en daarvoor kan, voor zoo lang het duurt, de hulp dor banknoteDpers goed gebruikt wor den. In hot vorig overzicht word reeds ge wezen op hot bedenkelyk hooge cyfer, waartoe de bankbiljetten omloop is gestegen, doch in het kort tydsverloop daarna is dit bedrag nog met niet minder dan 11 millioon uitgebreid, zoodat het totaal daarvan in omloop thans over do 1000 millioen pes. omvatl Ook voor Italië komt do veldtocht in Abe8sinië weinig gelegen. By weinig voor spoedige resultaten zyn de geldeiyko offers, welko het land wordeu opgelegd, zeer groot, en hoewel de financiëolo toestand van het land nu lang niet zoo slecht is als die van SpaDje, is zy toch weor niet van dien aard, dat er veel, en misschien langdurig, van haar kracht gevergd zou kunnen worden. Do willige stemming voor Turksche loten staat in verband met het voornemen van don Raad van Administratie, om (zooals ten minste wordt beweerd) de amortisatie der Turksche spoorweg loten door inkoop, zooala vroeger geregeld heeft plaats gehad, wederom aan to vangen, en dit, zonder het hangende plan tot verhooging der uitbetaling op do uitgelote obligation, eenigszins op den achter grond te schuiven. De Zuid - Amorikaanscho markt was algemeen willig. Do vry belangryke wyziging, welke in de verhouding tusschen Venezuela en Engeland is ontstaan, kwam de geheole afdeeling ten goede. Indien het bericht waarheid bevat, dat Engeland aange boden zou hebben om door middel eener afkoopsom de quaestie over bot betwiste grondgebied te regelen, dan is daarmede toch door Engeland een zwakker standpunt inge nomen. Ook voor de Amerikaansche Spoorweg- markt bestond oon veel betere houding. De deelneming in de Amerikaansche leening wordt veel algomoencr dan men aanvankeiyk had gedacht en verschillende grooto Maatschappyon geven hun steun door zeer belangryke inschry vingen. Een gebeurtenis van groot belang is echter hot ontbinden van hot syndicaat, het welk eerst de leening zou hebben overge nomen. Aanvankeiyk bleef dit nog bestaan on was men algemeen van meening, dat op het laatste oogenblik de hulp daarvan toch zou moeten worden ingeroopoD. Hoowel door het ontbinden daarvan tevens de laatste hulp is afgesneden, bleef de markt toch beter gestemd en hieruit mag zekor wel worden afgeleid, dat do geheele toestand van zaken in Amorika van gunstiger zyde wordt bekeken. Zooals gewooniyk het geval ie, werd de neiging dor markt, om hoogere pryzen te voor schijn to roepen, eenigszins getemperd door velo winstvorkoopon. Vooral was dit merk baar by Atchison- en Missouri-waar den, waarin het aanbod overwegend was. In U n i o n-P a c i f i c-waarden bloven vooral aandeelon aangeboden, daar de lust tot inlevering en storting niet byzonder groot was. Overigens zyn de laatste ontvangstcyfers der Union zeer bevredigend en geven over het geheele net in de maand November eene vermeerdering van netto-ontvangsten aan van 412,000 dollars. Erie-waarden aanvankeiyk zwak. Do levering der 4pct8.-Priorbond8 werkte minder gunstig en bracht ook de handel in de overige soorten aan het wankelen, hoowel het vry zeker schynt dat Algem. Hypotheek obligation en de preferente aan- deelen nog wel ecnigen tyd zullen uitbiyven. Voor Canadians biyft Beriyn voortdurend kooporders zenden, waarby geruchten over do mogeiykheid eener dividenduitkeering niet uitbleven. De waarscbyniykheid hiervoor is echter al heel goring. Voor aandeelen Denver was eenige meerdere kooplust, waarscbyniyk in verband met de vermeerdering der netto- r- ontvangsten. F 1 o r i d a's daarentegen bleven aangeboden, een, het ongunstig rapport in aanmerking genomen, geen onbegrüpeiyk ver- schyn8el. Rynlandsche Bank. Gemeenteraad van Alfen# Voorzitter de Burgemeestor. Tegenwoordig alle leden. Nadat de vergadering was geopend en de Voorzitter de leden by den eerste vergadering des jaars had geluk gewonscht en de hoop uitgesproken, dat in dit jaar veel in het be lang der gemeente worde gedaan, wordt de gemeente-architect J. Hengeveld door den wethouder H. Ovores ter vergadering binnen geleid, waarna de Voorzitter den architect, die juist den dag herdenkt, dat by voor 25 jaren als zoodanig ie functie trad, geluk wc-nscht. Gedurende al dien tyd beeft hy zyn post waardig bekleed en talryke diensten der gemeente bewezen. Spreker brengt namens den Raad openlyk zyn dank daarvoor aan hem uit, onder aanbieding van een met zilver gemon- teerden inktkoker als aandenken aan dit feit. De heer Hengeveld brengt hierna in ge voelvolle woorden den Raad zj)n dank voor dit bewya van vertrouwen en verlaat weder de vergadering. Na goedkeuring der notulen en lezing van de ingekomen stukken, kornen 2 adressen, de oprichting eener najaarskoemarkt betref fende, aan do orde. Het eerste is onderteekend door verschillende inwoners uit de kom der gemeente en behelst het verzoek aan den Raad tot intrekking van zyn in de vorige vergadering genomen besluit om op het verzoek van 158 ingezetenen tot oprichting eener najaarskoomarkt af- wyzend te beschikken, en het tweede van het bestuur der vereeniging „De Alfenscae Kaasmarkt", houdende verzoek tot oprichting eener najaarskoemarkt, onder mededeeling dat die Vereeniging de moeite en werkzaam heden, aan die ma kt veroonden, op zich zal nemen. Naar aanlei ling hiervan adviseert de meer derheid van het College van B. en Ws. ook op dit adres afwyzend te beschikken, terwyi omtrent het tweede adres het College een parig adviseert tot afwyziup, omdat zy van oordeel is, dat btt niet aangaat dat een buiten het gemeentebestuur cesUande com missie over do geldmiddelen der gemeente vry kan beschikken. De heer Bos, er op wijzende dat de inge zetenen toch blykbaar do instelling eener koemarkt wenschen, kan niet met het avies van B. en Ws. met-gaan. By do opt-mng dor vergadering is de wensch uitgesproken, dat in oit jaar voel in het belang der gemeente moge worden gedaan; welnu, dit i3 in dat belang en hij hoopt dat de leden hunne sympathiën en antipati.iën tegenover de verzoekers zullen weguenken, doch eDkol het gemeentebelang behartigen. Van een financiêel bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek kan geen sprake zyn, want de meerdere uitgaven worden door de verzoekers in den vorm van belasting betaald. De Voorzitter zegt bet hiermede geheel met den spreker eens to zyn. De heer De Jong gelooft dat de bedoeling van het tweede adres niet is dat de vereeniging de „Alfenscbo Kaasmarkt'' over de gemeente- financiön vry kan beschikken, doch dat die Vereeniging de taak van B. en Ws., die met de regeling eener markt niet goed bekend schynen to zyn, ten dezen opzichte wil ver lichten. De heer Van Abshoven is het volkomen met den heer De Jong eens; daarom was by voor het bepalen van een zeker bedrag, waar boven do Vereeniging nbt mag gaan. De Voorzitter zegt na mededeeling van het gevoelen dezer sprekers van zienswy'ze te zijn veranderd omtrent het tweede adres, tot welks toewyzing by nu ook iets gevoelt, mits een zeker bedrag als maximum der uitgaven worde gesteld. Naar aanleiding eener gemaakte opmerking, dat, wanneer het adres van gunstige zyde wordt bezien, de kosten niet voor rekening der gemeente komen, omdat de markt geen succes zal hebben, antwoordt de Voorzitter weder dat de kosten gering zyn. De wethouder Komink zegt dat hy per- soonlyk tegen de veemarkt is; hy evenwel leest uit het adres, dat de kosten voor de Vereeniging komen; daarom zal hy voor inwilliging van het verzoek stemmen, in wel ken geest de heer Los zich ook uitlaat. De lieer Van Abshoven, bemerkende dat de gevoelens omtrent den inhoud van het tweede adres zeer uiteenloopen, stelt voor, dit te renvoyeeren naar B. en Ws., opdat dit college door de Vereeniging over de bedoe ling van het adres zich nader laat toelichten. Na nog eenige besprekingen over en weer omtrent den inhoud van het adres, wordt goedgevonden eerst over het eerste adres te stemmen, waarna dan later over het tweede adres kan worden besloten. Met 8 tegen 3 stemmen, die van d9 hoeren Bos, Van Abshoven en De Jong, wordt be sloten op het eersto adres afwyzend te be schikken. Alsnu komt aan de orde de stemming over het voorstel Van Abshoven, waaromtrent de heer Kemink nog opmerkt dat hy hiertegen zal stemmen, omdat hy den inhoud van het adres zeer duidelyk vindt. Ook de heer Bos vraagt nog even het woord om zyn leedwezen te betuigen dat de vereeni ging „De Alfensche Kaasmarkt", die zich, ge- heel belangloos, noch gsld noch moeite en tyd te veel vindende, om den bloei der gemeente te bevorderen, in dit streven voortdurend door den Raad wordt tegengewerkt. De kosten der markt zullen zeer gering zyn, en zoo die kosten toch nog te hoog worden gevonden, is by persooniyk wel bereid, wanneer enkele andore voorstanders der markt dit ook doen, eenige hulp te zenden, ten einde de straat na de markt weder schoon te krygen. De heer De Jong vindt het onbiliyk, dat de gemeente profiteert van de beurs van enkele ingezetenen. Waarom zou de Vereeniging, die zich tot alles bereid toonde, ook nog de kosten mooten dragen? En nadat do heer Kemink zegt dat v„n tegenwerking geen sprake is, wordt met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Overes en Kemink, besloten het adres te renvoyeeren naar B. en Ws., ten einde, na de noodige inlichtingen te hebben verkregen, weder in den Raad te worien behandeld. Goedgevonden wordt enkele aanslagen op het kohier van den Hoofdelijken Omslag als oninbaar te royeeren. Nadat de punten, op de agenda voorkomende, zyn behandeld, dringt de heer Los bij den Voorzitter er op aan, dat de onaerwyzers een oog houden op de scholieren, die van 12 uren tot halftweo in hot dorp niets dan kwaad don. Hy betreurt het, dat de on lerwyzers, die hunne leerlingen wel goed onderwijs kunnen verstrekken, niet in staat zyn hun zooveel zedelyke lessen to geven, dat zy buiten de school minder kwaad doen. (In 1S80 gecomponeerd door J. S. De Villiers, woorden van S. J. Du Toit.) Matig. 4 - -~t EG: =1= =t Di vier-kleur van ons dier-baar land, Di waai wee o'er Transvaal; En Tf ~2- =t=U— wee di God ver - ge - ten hand, Wat dit weer neer wil ha - all Waai «7 —f: gil hoog nou in ons hol - dor iug, Transvaal-sche vr(j - - lioids Ons r:2f-' -JE vy - - an - - de is weg - go - vlugNou blink 'n bly - - or dag. Gremengd Nieuws. Tot hot doen heryken der ge wone gewichten, benevens der maten en strykers, wordt door den yker in het gebouw aan de Lammerenmarkt zitting gehouden voor do bewoners der perceelen van de Lange en Korte Mare op 21 Januari van 9 12 en van 1 2 uren, en voor de bewoners van de Lammerenmarkt van 24 uren. Te Wassenaar kwamen de laat ste weken eenige gevallen van roodvonk voor. Hoewel in de meeste woDingen ce besmettiDg weder is goweken, werden de laatste dagen toch weder een paar nieuwe gevallen aan gegeven. Omtrent de oorzaak van den brand, die Woensdag nacht te Noordwykerhout uitbrak, is nog niets met zekerheid bekend. Daar aan kwaadwilligheid wordt gedacht, werd door de politio in die richtiDg onder zoek ingesteld, door 0. a. een paar zwerve lingen in verhoor te nemen, doch tot dus verre zonder resultaat. Een ooggetuige doolt mede: By hare wandeling op don Ouden Scheveningschen Weg ontmoette H. M. de Koningin-Regentes Donderdag een klasse leerlingen, onder leiding van hun gymnastiek-onderwyzor. Deze deed de kinderen halt houden en zich in gelid opstellen. Hare Majesteit bodankte voor deze attentie door een der meisjes in de achterste ry een hand te geven, terwyi prinses Elisa beth, die H. M. vergezelde, een der jongens vriendelijk op den schouder klopte. Men meldt uit Maassluis van gisteren Het stoomschip „Harwich" (vrachtboot), gistervoormiddag 10 uren van hier in zee gegaan, keerde hedennamiddag 4 uren 40 min. uit zee terug en rapporteerde dat het in de Noordzee aangetroffen had het door de equipage verlaten Duitsche driemastscbip „Nereus", van Iquique naar Hamburg, bela den met salpeter, dat het daarop 5 man van zyn bemanning overgezet had en tot twee maal genoemd schip op sleeptouw had gehad, doch door het breken der tr03sen het op de hoogte van Scheveningen had verlaten, en naar den Hoek van Holland was gestoomd om de lading versch vleesch, naar Harwich bestemd, in het stoomschip „Berlin", dat naar Harwich vertrok, over te laden. Om 5 uren 45 min. ging de „Harwich" weer naar zee en naar het schip toe. De sleepboot „Oostzee" vertrok reeds te 5 uren uit den N. Water weg om het schip te zoeken en assistentie te verleenen. Het te 9 uren 's namiddags binnengeko men stoomschip „Richard Moxon", van Brugge naar Goole, alhier als bylegger binnengeko men, heeft samen met de „Harwich" de „Nereus" op sleeptouw gehad. De 5 schepelingen der „Harwich", die op de „Nereus" aan boord waren, zyn door de „Richard Moxon" daarvan afgehaald en hior aangebracht. De „Nereus" zit tusschen Scheveningen en Katwyk aan den grond. De sleepboot „Wodan" ging terstond na aankomst van de „Richard Moxon" ter assistentie naar het wrak. In verband hiermede meldt men ook uit Katwyk Gistermiddag omstreeks vier uren verscheen hier vlak voor het dorp, dicht by de kust, oen groot ontredderd Engelsch barkschip, dat langzaam naar het Noorden dreef. De roddings- boot heeft zich langs het strand naar Noord- wyk begeven om zoo noodig hulp te verleunen. Later bericht: Het schip zit voor het „Huis ter Duin", te Noordwyk. De reddingsboot is naar het schip. Te Eist begaf de 74-jarigeN. Dorst zich als naar gewoonte naar 't bosch, om een vrachtje heide te halen; toen hy des namiddags nog niet teruggekeerd was, ging men hom zoeken, met het treurig gevolg, dat men hem dood vond op den zoogenaainden Prattenberg. De Turksche regeering heeft aan de vertegenwoordigers van het Roode Kruis verboden naar Armenië te gaan, om daar de noodlydonden to heipon. Deze maat regel heeft in officiöele kringen te Washing ton groote verontwaardiging gewekt. Men schynt echter geen kans te zien daartegen iets te doen, schryft do „N.-Y. Herald". Intusschen zal de commissie tot ondersteu ning der slachtoffers voortgaan met het ver zamelen van gelden, in de hoop, dat zich weldra een gelegenheid zal voordoen om den Armeniërs hulp te verschaffen. Van de Turksche Legatie te 's Gravenhage is de volgende mededeeling ontvangen: „Volgens officiéél bericht bedroeg het aan tal soldaten, dat zich te Zeitoen bevond op het oogenblik, dat de kazerne aldaar door de oproerlingen werd bezet, 562, behalve de wachten van Eridjek en Gheukson. Van dat getal hebben slechts 97 soldaten zich kunnen reiden. „Op verschillende tydstippen heeft men in de waterloopen, di9 Zeitoen omringen, een zestigtal lyken van Muzelmannen gevonden, die op de gruwelykste wijze waren vermoord. „Overigens bly ven, met uitzondering van Zeitoen, in alle de?len des Ryks orde en rust heerschen." T e S t.-J ohns, op Newfoundland, most groot gebrek heerschen. Volgens „De Telegram," een orfieieus Hul, lijden 1000 huisgezinnen er honger en op andere kust plaatsen is het niet veel beter. Van Von "Bismarck wordt ge zegd dat hy buitengewoon bygeloovig is, wat, als het waar is, nogal zonderling kan heeten voor zulk een groot man. Men zegt dat de vorst nooit met z'n dertienen aan tafel wil zitten, en dat hij er een vreewijken afkoer van heeft om iets op een Vrydag te onder nemen. In zijn carrière heeft hy steeds zorg vuldig vermeden iets van belang te doen op den 14den October, den jaar.J'g van den slag by Jena. Ten slotte wordt nog van Von Bis marck gezegd, dat hy den d turn kont van zyn dood, maar dat hy zich daarover nooit heeft uitgelaten. KEBSTE KAMER. Voortzetting der behandeling van het wets voorstel der Tweede Kamer tot wyziging der Bnrgeriyke Rechtsvordering, speciaal van het gedeelto van den procesgang in het algemeen. Na replieken van de heeren Harlogh en Pijnappel was het onderdeel: „procesgang in 'net algemeen" afgehandeld en werd over gegaan tot het onderdeol„de verplichting tot het geiyktydig voordragen van de gansche verwering." De heer v. Zimiicq Bergmann bestreed deze voorgestelde regeling als nadeehg voor de rechtspraak, leidende tot misbruiken en gcons- zinp tot goedkoop or recht. Ook de heer Van Boneval Faure bestreed dit onderdeel uitvoerig. De heer Van Lieizou ondauks zyn be zwaar tegen dit punt, vóór de wet stemmen, waarvan by het goede niet wilde prysgeven. De heeren Pijnappel en Hartogh verdedigden dit onderdeel. Diiitfe»clilan<l en JNedex-laml. De „Figaro" bevat een artikel over „De Bygedachten des Keizers", waarin het blad zegt: „Keizer Wilhelm beeft waarschyniyk, toen hy zyn telegram zond aan president Kruger, overwogen, dat het voor Duitschland een goede politiek kan zyn, de Hollandsche belangen te verdongen, daar Duitschland nog steeds hoopt in het bezit te komen van Neder land. Hy heeft waarschynlijk gedacht, dat als met de Hollanders in Transvaal ern vriend- schappelyke verstandhouding tot stand is gekomen, dank zy de wel wat theatrale demon stratie, dit ook wel spoedig naar Europa zal overslaan, en ten slotte bekroond zal worde! door een huwelyk tusschen koningin Wilhel- rnina en een der Duitsche prinsen"

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 10