N°. 11012 Zaterdag IS Januari. A0. 1898 fgeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van £pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Januari. TE NIEUWSGIERIG. LEIDSCÏÏ DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco por post Afzonderlijke Nommers i 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Olllciëele Kennisgevingen. De Burgemeester van Loiden herinnert by deze den goestelyken en studenten in de pod- geleerdheid, die reeds by de nationale militie zyn ingelijfd, alsmede hun, die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tot hot bekomen der ontheffing van den werkelijsen dienst, bedoeld bij de eerste zinsnede van art. 127 der rvet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), gewijzigd bij de wet van 4 April 1*92 (Staatsblad No. 56), verpl cht zijn tu-schon den 20sten Januari en den lsten Februari de^es jaars, hunne aanvragen, mei het daarby be- hoorend bewijsstuk, bij hem, Burgemeester, in te dienen. Loidon, De Burgemeester van Leiden, 17 Jan. 1894. F. WAB. Mej. L. J. Do Rochemont, onderwijzeres aan de christeiyke school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan den Stillen Rjjn alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chris telijke Normaalschool te Zetten. Aan de mededeelingen van hot bestuur van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, omtrent deze instelling over het afgoloopen jaar 1895, is het volgende ontleend: De samenstelling van het bestuur bleef, wat regenten betreft, dezelfde; wat regentessen aangaat, kwam daarin verandering, doordat mejuffrouw W. Boursse Wils, na gedurende twintig jaren hare krachten aan het Weeshuis gew(jd te hebben, eervol ontslag verzocht, 't welk haar, op advies van het bestuur, door den Raad der gemeente op de meest eervolle w(jze werd verleend. Ter vervulling van do daardoor ontstane vacature werd op voordracht van het bestuur door den gemeenteraad benoemd mevrouw de weduwe L. M. De Laat de Kanter, geb. De Kanter, die deze benoeming aannam en op de gebruikelijke wijze werd geïnstalleerd. In het personeel der beambten kwam ook ©enige verandering. Aan de kindermoeder mejuffrouw D. Goossen, weduwe Hooyaonk, werd op verzoek eervol ontslag verleend, en in hare plaats werd benoemd mejuffrouw D. E. Kiel, die met toewijding de haar opgedragen gewichtige taak heeft aanvaard. Bovendien werd de portier ontslagen en door een ander vervangen. Het aantal weezen en op verzoek van Burgemeester en Wethouders opgenomen onverzorgde kinderen, zoogenaamde houw- kinderen, bedroeg op 31 December 1895 in 't geheel 143 (69 jongens en 74 meisjes), waarvan 70 (33 jongens en 37 meisjes) weezen, en 73 (36 jongens en 87 meisjes) houw- kinderen. Bovendien werden op contract verpleegd 6 kinderen (2 jongens en 4 meisjes). Het aantal nieuw opgenomenen gedurende 1895 was 14 (7 weezen en 7 houwkinoeren). Wegens drie-en-twintig-jarigen leeftijd of huwelijk werden er voorgoed ontslagen 17 (6 jongens en 11 meisjes). Op verzoek hunner betrekkingen werden ontslagen 3, één jorgen en 2 meisjes; wegens wangedrag één jongen. De gezondheidstoestand der kweekelingen was gedurende het afgeloopen jaar over 't geheel voldoende; in den loop van den zomer bezweken echter 2 meisjes, Johanna C. Kasteelen en Elizabeth Knotter, beiden aan eene langdurige slepende ziekte. Het vertrek u t deze stad van den heer C. Winkler Prins, arts, gaf aanleiding, dat naast dr. J. G. Yan dtr Sluys tot geneesheer aan het Weeshuis werd benoemd dr. A. C. Haitevelt; beide geneesheerc-n vervuilen hunne taak getrouw. Yoor de belanglooze hulp, door den heer J. T. Ruygrok als tandarts aan de kweekelingen bewezen, komt hem de dank van het bestuur toe. Do opleiding der kweekelingen ging haar gewonen gang. Een der jongens, tjjdens zijne opneming ten vorigtn jare reeds werkzaam om voor het onderwijs opgelei J te worden, tracht zich verder daarvoor te bekwamen. De anderen, ▼oor zoover zy daartoe den leeftijd bereikten, worden opgeleid voor verschillende ambachten. Een paar hunner, die daarvoor bekwaamheid hadden en lust gevoelden, bezoeken de Ambachtsschool; de meesten, daarvoor niet bekwaam genoeg, worden by werkbazen geplaatst. Mede door de yverige zorg van den directeur werd voor dezen geregeld plaatsing en werk gevonden. Wat de meisjes betreft, ook enkelen van dezen worden voor het onderwys opgeleid. De moesten echter ontvangen in het huis het noodige onderricht in naaien, breien, enz. en in huiselijke werkzaamheden, en worden, wanneer zy daartoe den leeftyd bereikt heb ben, doorgaans gaarne in goede geziDnen als dienstbouen opgenomen. Aan de predikanten wordt dank betuigd voor hunne zorg voor de godsdienstige oplei ding der oudere kweekelingen; in het verloo- pen jaar werden 10 van dezen (7 jongelingen en 3 meisjes) op bely'denis dos geloofs tot lidmaten der Nederduit6che Hervormde Ge meente aangenomen. Aan de jongere kinderen wordt godsdienstonderwys gegeven door den onderdirecteur; by de godsdienstoefeningen in het Weeshuis bewyzen de heeren dilettant organisten L. Boolq en H. Yan der Meer be langloos zeer gewaardeerde medewerking. De finantiëele staat der instelling is niet ongunstig. Aan den wensch van het bestuur, om wat meer aan de kleeding van de jongens te besteden, kon het gevolg geven en het hoopt daarmede te kunnen voortgaan. Eene zeer noodige verbouwing tot vergroo ting van de naaikamer werd tot stand gebracht. Enkele and re noodzakeiyke reparatièn of verbeteringen zyn in overweging, die echter ©en vrjj aanzienlyk bedrag zullen vorderen. En door do nu onlangs aangenomen con versie der 31/» pCts.-Staatsschuld worden de vaste inkomsten verminderd met niet minder dan f 376.501 Mot dubbelen aandrang, vooral «net het oog op deze vermindering van inkomsten, vraa. t het bestuur dan ook van hen, die het reeds steunen, voortzetting van dien steun; van hen, die dusver hunne hulp onthielden en van nieuwe ingezetenen dez'.r gomeente, dat ook zy bestuurderen mogen bestaan, opdat het Weeshuis aan zyne bestemming by voortdu ring, kan het zyn in toenemende mato, moge kunnen beantwoorden. Beroepen is by de N d. Herv. gemeente van Leerbroek en Middelkoop de h*er T. Lekkerkeiker, cand. tot don H. Dienst te Leiden. Met ingang van 26 dezer zullen de Rykstelegraafkantoren te Haarlem en Leiden op Zon en feestdagen open zyn van 7 u. 50 m. tot 11 u. 50 m. voor- en van 12 u. 50 m. tot 2 u. 50 m.f en 6 u. 50 m. tot 7 u. 50 ra. 's namiddags. Men schryft ons uit Hill 'gomGisteravond gaf Ge Hillegomsche tooneelvprotDiging „Voor waarts" hare eerste uitvoering iu „Café Flora", alhier. Met groot succes werden ten tooneele gevoerd een tweetal komediestukken en voorge dragen een vyftal komische duetten. Het tooneelstuk: „Een studentengrap" (biy- spel in drie bedryven) overtrof ieders ver wachting; het talryke publiek gaf er onbe wimpeld zyne tevredenheid ovor te kennen. Wy wenschen daarom dat de vereeniging „Voorwaarts" in stand moge blyven en ia bloei toeneme, en niet evenals alle andere vereenigingen in dez© gemeente na verloop van eenige jaren aan verval van krachten zal sterven. Het is daarom ook te wenschen dat het Hillegomsche publiek eveneens zyn best er voor zal doen om de werkende leden zooveel mogclyk met byoragen te steunen. Den 20sten Januari a. s. hoopt de heer W. De Vries, opzichter der bruggen, wegen en bet stoomgemaal te Spaarndam, den dag te herdenken, dat hy vóór 50 jaren by Let Hoogheemraadschap var RynLnd in djei st trad. Wie dc-n tevreden c.» eenvoudigon man, die nog altyd vol yver z^ne betrekking ver vult, kent, zal begrijpen dat het den a s. jubilaris dien dag aan geene biyken van be langstelling zal ontbreken. De Raad der gemeente Valkenburg heeft benoemd tot wethouder den heer P. Schoonon- berg, die deze betrekking vroeger reeds ge- ruimen tyd bekleedde en haar thans opnieuw aanvaardde. Op het twoetal voor predikant by de Geref. gom. te Montfoort en -Linscboten komt voor de heer J. Breukelaar, te Bodegrave Door den Raad der gemeente Ter Aar is in zyne vergadering van 16 Januari jl. benoemd tot onderwyzer, hoofd der openbare school in die gemeente, de heer G^raruus Comelis Weeren, thans onderwyzer te Haarlem. Naar wy vernamen, is Woensdag avond te Hazerswoude een vergadering gehouden, voornamelijk van jongelieden, waarin de vraag is besproken, of en op welke wyze men den nieuwen burgemeester mr. J. De Bruyn een waardige ontvangst in die gemeente zal be reiden. Btsloten werd vóór alles den nieuwen titularis te vragen, of hem een of ander eerbe toon naar genoegen is. Tot brandmeester, in de plaats van den heer Bontje, die z\jn ontslag heeft genomen, is tot brandmeester door B. en Ws. van Haz rsvvoude de heer I. v. d. Loo benoemd. Wy vtrnemen dat de bekende wereld firma „The Singer Manufacturing Company" op initiatief van de in het Ryksmuseum te Amsterdam gevestigde Rijksschool voor Kunst nijverheid, weldra rok m Amsterdam een ten toonstelling zal houden van op hare naaima chines geborduurde kunstvoorwerpen en wel van 20 tot 28 Januari in de groote zaal van „Eensgezindheid" (Spui 12). Zooals men weet, hebben deze moderne borduursels niet alleen op do wereldtentoon stelling te Chicago, waarvoor zy oorspronke lijk gemaakt werden, veel belangstelling, ge wekt, iraar trokken zy ook zeer de aandacht in alle Europeesche hoofdsteden, waar zy tot nu toe tentoongesteld werden. Entrói on catalogus zyn gratiB; want de tentoonstelling moet voor iedereen toeganke lijk zyn. De catalogus bevat 206 nummers. De 's Gravenhaagsche afdeeling van den Ned. bond „Ma.tscbappeiyk Belang" heeft zich opgelost in eene zelfstandige vereeniging, die onler den naam van „Nieuwe Handels vereniging" tot den bond als lid zal toetreden, zich daar1 (j tevens biyvende aansluiten aan de algemeene beginselen van bestryding van ongezonde coöperatie, maar zelve vooitaan niet uitsluitend dat dool beuogende, meer in 't byzonder werkzaam zullende zyn tot be vordering der bch.ngen van den middenstand, speciaal van don handelsstand. Het bestuur der nu ontbonden afdetling zal aan 't hoofd der „Nieuwe Handelsvereniging" staan. De minister van financiën heeft het volgende bepaald a. d.t op 2 Maart 1896 en volgende dagen te 's Gravenh.age zal worden afgenomen bet tweede examen van surnumerair der directe belas!ingen, invoerrechten on accynz:n, be doeld by art. 5 van het koninkiyk besluit van 23 April 1887, No. 35, waaraan echter slechts kunnen deelnomen zy, die in 1891, 1892 en 1893 het in art. 4 van dat besluit bedoeld examen met gunstig gevolg hebben afgelegd b. dat tevens gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-verificateur voor ten hoogste vyf plaatsen; c. dat de verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten vóór of uiterlyk op 1 Februari 1896 by het departement van financiën moeten zyn ingekomen, vergezeld van de in bovengenoemde voorschriften be doelde stukken; d. dat de adspiranten voor het examen van surnumerair, die tevens in aanmerking wenschen te komen voor adspirant verificateur, hiervan in hun adres melding moeten maken. De bevolking van Rotterdam vermeer- dorde in het afgeloopen jaar door annexatie en vestiging met 48,285 personen, door ge boorte met 9405. Zy verminderde mot 11,029 door vertrek en 5239 door overiyden. Het zielental groeide derhalve aan met 41,422 en bedroeg op 1 JaDuari 11. 276,338, nl. 144,972 vrouwen en 131,366 maDnen. De Staatscourant van 17 dezer bevat den tekst der overeenkomst, op 26 Juni 1895 te Stok!.olm tusschen Nederland en Zweden gesloten, tot regeling der woderzydsche uit levering van misdadigers. Op de voordracht van den minister van binnenlaodsche zaken is ty koninkiyk u- sluit van 6 dezen (Stsbl. 4), op v^rzosk van mevr. A. J. Campbell, te Haarlem, ingetrekk n het koninkiyk besluit van 20 Maart 1895 (Stsbl. 3 j, houdende wijziging van h t ko ninkiyk besluit van 26 Juli 1893 (Stsbl. 129), waarby haar vergunning is verleend lot oprich ting van een krankzinnigengesticht aan de Nieuwe Gracht, to Haarlem. {Sis. Ct.) Jhr. Beolaerts van Blokland, gezant der Zuid-Afr<kaansche Republiek voor Duitsch- land, Frankrijk, Nederland en Portugal, wordt nog deze week uit Parys te 's-Gravenhage terugverwacht. Uit Bucharest wordt het overiyden gemeld van den heer J. A. Koun, die jarenlang Nederland by de Regeering van Rumenie heeft vertegenwoordigd, eerst als zaakgelas tigde en van 1882 tot 1889 als minister resident. De heer Keun bereikte den leeftyd van 86 jaren. De Warmo ziersvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Loosduinen heeft besloten, een adres te Zbnden aan H. M. de Koningin- Regentes, waarby instelling van een minis terie voor land- en tuinbouw verzocht wordt. Hr. Ms. pantserschip „Evertsen", te Vlis- singen, wordt gereed gemaakt en uitgerust om in het begin van Februari van uit die plaats eene reis te ondernemen. Ingevolge koninkiyk besluit van 15 dezer, worden Hr, Ms. pantserschipen „Kor- tenaer" en „Piet Hein" met 1 Februari a. s. te Vlissingen vereenigd tot eene divisie voor buitenlandschen di:nst. Het bevel over deze divisie is by gemeld besluit opgedragen aan den kapitein ter zee W. J. P. Van Waning, commandant van eerstgenoemd pantserschip. Het stoomschip „Java", van Amsteruain naar Batavia, vertrok 17 Jan. van Marsille; de „Obdam" arriveerde 17 Jan. vanNieuw-York te Rotterdam; de „Spaarndam", van Rutter- dam naar Niauw-York, pas. 17 Jan. Lizard. By koninkiyk besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Rotterdam, mr. A. O. H. Teilegen Bz., thans rechtor- plaatsvervanger in de arr. rechtbank en advo caat te Groningen. Met iDgang van 1 Mei 1896, benoemd tot directeur van het postkantoor te Delft, A. Ryser, thans in geiyke betrekking te Eind hoven. Mot ingang van 16 Februari 1896: a. be noemd tot commies der posteryoa van de vierde klasse G. A. Prins en G. J. H. Prick, beidon thans surnumerair der posteryen; b. bevorderd tot commies der posterijen van de eerste klasse, N. J. Van Aken, J. J. G. Stüt- terheim, P. W. Papegaay, R. L. Houwiuk, D. H. Van de Werk en P. H. L. Verwey, allen thans commies der posteryen van de tweede klasse; c. bevorderd tot commies da posteryen van de tweede klasse, W. G. A. Feltzer, A. Wyohgel van Schildwolde, S Reyn- ders, H. J. Huiskes en C. Schreudor, allen thans commies der posteryen van do derde klasse; d. bevorderd tot commies der poste ryen van de derdo klasse, E. H. L. Gielen, M. Pott, H. Van der Meyden, A. J. M. H. Balmakers en W. Hoevers, allen th.ms com mies der posteryen van de vierde klasse. 1?" OTJO-lle-fcoxx. 65) Voort, voort spoedden wy, alsof het paard verschrikt op hol was geslagen. Voorbyganger8 stonden stil om het vlie gend rytuig na te staren en ik kon politie agenten hooren schreeuwen om onze vaart te matigen. Eenige malen liepen wy gevaar in botsing te komen, maar de ervaren koetsier bad het er steeds goed afge bracht. Zulk een haast echter was oDzinnig. Juist toon wy den hoek omsloegen, om Oxford Street binnen te gaan, ontmoette het rytuig ©en hinderpaal ik weet niet wat daarop volgde een gekraak, een lichtflits en werd ik op straat geslingerd, bedwelmd en be wusteloos. Men bracht my naar een dokter ia de buurt, en daar lag ik in zyne consult-kamer, totdat de middelen om my by te brengen gebaat hadden. Gelukkig waren er geen beenderen gebroken en was ik alleen gekneusd en geschokt. Het duurde eene geruime poos eer ik tot volle bewustzyn kwam en myn toestand kon begrypen. Eerst scheen het my toe, alsof ik uit een droom ontwaakte, maar weldra kwam ik op de hoogte van het gebeurde en bevond tot myn schrik, dat ik door myn ongeval anderhalf uur had verloren. Daarna volgde nog eenig oponthoud - zy het ook kort door de klachten van den koetsier, wiens rytuig vernield en wiens paard gewond was. Hy zeide dat hy door het ongeval geruïneerd was en vroeg luide om vergoeding. Daar hy traag van begrip was, duurde het eenigen tyd, voordat hy myne verzekering aannam, dat ik hem ruim schade loos stellen zou, maar hem onmogelyk ter stond kon helpen. Na hom eindeiyk myn adres opgegeven en van myne goede trouw overtuigd te hebben, kwam Ik gelukkig van hem af. Toen raadde de dokter my aan naar huis te gaan en wat rust te nemen, natuuriyk niet wetende, hoe noodig het was, dat ik my voortspoedde. De gedachte daaraan wekte my tot handelen op, zoodat ik, na hem bedankt en betaald te hebben en hem gezegd dat myn tocht leven en dood gold, weer in een qj- tuig plaats nam en verder reed, doch ik liet ditmaal den koetsier zelf zyn gang regelen, om ^een gevaar te loopen van een tweede ongeval. Zyn paard was ongelukkig niet veel byzonders, en zoo werd ik, gefolterd door het gedwongen oponthoud, langzaam naar de plaats van myne bestemming gevoerd. Ik liet het rytuig eenige schreden van Thyme Bank af stilhouden en liep, zeer pyniyk en styf van myn val, naar het huis. Hoe myn hart sloeg by de gedachte aan de vreeseiyke dingen, die konden gebeurd zyn in den tyd, die verloopen was, nadat Frank my verlaten hadl "Was er eene poging ge daan om hem te arresteeren? Was het vaderiyk huis het tooneel, zyne zuster getuige geweest van het treurspel, dat ik wist dat hun te wachten stond? Ik bereikte bet buitenhek. Ik keek in den tuin. De straatdeur stond wyd open en toen ik hot pad opliep, ontmoette ik twee vreemde mannen. Zy hadden lange overjassen aan en ronde vilten hoeden op. Het gelaat van den een was gladgeschoren als van een acteur; de ander droeg alleen een lichteD, blonden knevel. Hun uiterlyk was dat van eenvoudige winkeliers of kantoorbedienden. Doch ik wist maar al te wel, wie het waren en waarom zy gekomen waren. Het waren de detectives, die Frank kwamen zoeken. Zy hielden stil eu keken my scherp aan, toen ik het huis naderde, doch deden geene poging om my tegen te houden. Zy lieten my voorbygaan en vervolgden toen langzaam hun weg. By de straatdeur stond een dienstmeisje, het verstandigste van de twee, die ik by gelegenheid van myn eerste gedenkwaardig bezoek had gezien. Zoodra ik binnen was, sloot zy zacht de deur en ik bemerkte dat de gordynen in de gang waren dichtgetrok ken. Ik kon dus met het dienstmeisje spreken zonder gevaar te loopen, dat onze stemmen binnen gehoord werden, en wy spraken op een toon, iets harder dan fluisteren. „O, Mr. Paul," zeide het meisje, „ik ben zoo biy dat gy gekomen zytl Wy hebben zoo heel laDg op u gewacht." „Miss Ethel?" vroeg ik, want ik was het meest voor haar bezorgd. „Hoe is bet met haar?" „Miss Ethel houdt zich wonder wèl naar omstandigheden," antwoordde het meisje. „Zy wacht op u in de eetkamer, mynheer." „En Mr. Frank?" „Hy is weg. Wy hebben hem gelukkig weg weten te krygen, voordat die vreeselyke mannen binnenkwamen." Ik herademde. Tot dusverre was myne ergste vrees ongegrond. Toen deed het meisje op myn verzoek my een verhaal van het gebeurde. Franks plot seling verschynen en zyn opgewonden toe stand brachten eene hevige ontsteltenis teweeg. Terstond ging hy naar Ethel en zy bleven eenigen tyd alleen. Toen werd het dienstmeisje, met wie ik nu sprak, ontboden en haar opgedragen eenige noodzakeiyke voorwerpen voor den vluchteliDg in een valies te pakken; en zy zeide dat Ethel op dat oogenblik zoo kalm en zich meester scheen, alsof haar broeder zich voor eene gewone reis gereed maakte. Maar alles werd in de grootste haast gedaan, en de dienstboden hadden order gekregen de straatdeur voor niemand te openen, wie er ook komen mocht, maar door het raam te zien en te waar schuwen, als er een bezoeker mocht naderen. Al deze schikkingen moesten van Ethel zyn uitgegaan, en toen ik er van hoorde, was ik verbaasd over de tegenwoordigheid van geest, door haar aan den dag gelegd. Toen ging Frank naar boven, om zyn vader te spreken, terwyi Ethel beneden bleef om toezicht te houden op de toebereidselen voor haars broeders vertrek. Het dienstmeisje wist niet wat er tusschen hen werd verhandeld, maar Mr. Rayner hoorde zy later erbarmeiyk kermen en uitroepen: „O, myn zoon 1 - myn arme, arme jongen 1" Frank was ongeveer een uur in huis en alles was klaar gemaakt voor zyne vlucüt, toen de meid, die vóór aan het raam had postgevat, twee mannen het tuinpad zag opkomen. Terstond waarschuwde zy, en toen, na eene hartstochtelyke omhelzing en een vaarwel, namen broeder en zuster afscheid, eu snelde Frank achter door de tuindeur het huis uit. Op datzelfde oogenblik schelden de detec tives aan en werden, na even gewacht te hebben, binnengelaten. Toen vernamen de dienstboden voor de eerste maal, tot hun schrik en ontzetting, waartoe deze haastige voorbereidselen gediend hadden, dat hun jonge meester gevlucht was. De politie-beambten volbrachten hun trou* rigen laat omzichtig, maar flink, en Ethel gedroeg zich als een heldin in hunne tegen woordigheid. Natuuriyk vroegen zy haar, waar haar broeder was, er by zeggende dat zy Diet verwachtten dat zy het hun zou mededeelon. Maar zy vroegen beleefd het huis te mogen doorzoeken en besteedden ongeveer een uur aan deze wreede taak. Ik wil niet verwyien by de akelige gedachten, die my voor den geest kwamen, terwyl ik naar de vreeselyke byzonderheden van dit onderzoek luisterde; terwyl ik vernam hoe de meest gewyde deelen van het huis werden door zocht, zelfs de kamer, waar de arme oude vader leed naar lichaam en geestzelfs Ethels eigen kamer. Doch het onderzoek was natuur iyk vruchteloos de vervolgde man was gevlucht. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1