Wetering. Zyn hulpgeroep werd gelukkig ge hoord door twee in de nabijheid van bet ongeval wonende personen, die nog niet ter ruste waren en onmiddellijk ter redding toe snelden. Éón hunner gelukte het, door het op den tast toesteken van een in der haast losga- wrongen plankstok, den drenkeling aan den wal te trekken en zóólang met hot hoofd boven water te houden, totdat hij, door zijn met eene lantaarn gewapeuden buurman bij gestaan, hem geheel op vasten bodem kon plaatsen. Zonder deze geheel toevallige hulp zou de man stellig verdronken zijn. Nu kwam hy met den schrik vri). Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat de drenkeling een half uur te voren zijn 66ste levensjaar was ingetreden. Voor hen, die mochten moenen dat ook de alcohol eenig aandeel heeft gehad in dit onge luk, zy met de meeste beslistheid medege deeld, dat daar tittel noch jota van aan is, en dat de man, enkel en alleen door de Egyptische duisternis, die toen ln de Veen heorschte, zijn dood zoo nabij is geweest. Men schrijft ons uit Noord w ij kerhout: Hedennacht omstreeks halféón brak by den landbouwer en stalhouder M. Van Dyk een hevige brand uit. Biykbaar was deze aan den hooiberg begonnen; toen de buren door het geknetter uit hun slaap werden opgeschrikt, stond hy in lichterlaaie, was de kap reeds geheel verbrand en de stal aange tast. Door rappe handen spoedig losgesneden, kondon veertien stuks hoornvee en twee paarden nog met moeite uit den vol rook staanden stal worden gered. Een vet kalf verbrandde. Een krachtige wind joeg de vlammen hoog op en deed een regen van vonken nederdalen op de belendende gebouwen en leverden, vooral voor de in de nabyheid staande hooibergen, een bestendig gevaar. Zy bleven echtor evenals het woonhuis van Van Dyk gespaard. Toch was dit voorname- lyk te danken aan do byzonder gunstige richting van den wind, want evenals by eon vorige gelegenheid en nu terwyi de brand het herigst woedde klonk de kreet: „geen water meer!" Waar, naar het oordeel van deskundigen, met gering© kosten in vergo- lyking van de draagkracht der gemeente, kan worden voorkomen, dat die nare kreet weer wordt gehoord, is daar het bestendigen van oen toestand als do bestaande wel te veront schuldigen? Het verbrande was verzekerd. Do burgemeester, die te Noordwyk woont, was reods spoedig op het terroin. Voor het Haagsche Gerechtshof stond heden in hooger beroep terecht een landbouwer uit Oegstgoest, die zyn zwager, met wion hy in ongenoogen leefde naar aan leiding van een verschil over den eigendom van eon strook gronds, met een mes verwond had en doswego door de rechtbank te 's-Graven- hago tot vier maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Thans pleitte voor hem mr. F. J. Munze- broek, die vryspraak vroeg, op grond dat bekl. uit wettige zelfveruediging hoeft gehandeld, of anders verandering der gevangenisstraf in eene geldboete. Do procureur-generaal, mr. Byieveld, meende echter dat van wettigo zelfverdediging niets gebleken is, maar veeleer het tegendeel. Wel nam Z E.G.A. aan, dat bekl. in drift heeft gehandeld, maar hierop had z. i. de recht bank by do toemeting dor straf genoegzaam gelet. Mitsdien strekte de vordering tot be vestiging van het vonnis. Uitspraak 30 Januari. Do Haagsche rechtbank veroor- deoide heden den gewezen assistent bode by hot Departement van Koloniën L. A. De Zwaan ter zake van bet voortgezet misdryf van diefstal, waarby de schuldige de voorworpen binnen zyn bereik hoeft gebracht door middel van braak, tot negen maandenden gewezen bediende by de firma Van Gend Loos, te Leiden, die gold ontvreemdde uit een pakje, die firma ter bezorging toevertrouwd, tot een jaar; don arbeider uit Sassenheira die zich schuldig maakte aan diefstal van een stok van een baggerbeugel tot eene maand on don man uit Leiden, die zyn beneden buurvrouw mishandelde tot f 6 boete of vyf dagen hechtenis. Eet vonnis in zake den bode Do Z. over woog o. a. dat uit niets gebleken is, als zoude do heer Estor de postzogels aan beklaagde ten verkoop hebben ter hand gesteld; dat evenmin kan worden aangenomen dat be klaagde, wanneer hy werkolyk onschuldig ware en inderdaad de postzegels van een ander ontvangen had, den minister van koloniën om vergil! nis om der willo van zyn vrouw en kinderen zou [hebben gesmoekt daar dit dan geen zin zou hebben; verder werd overwogen dat daarentegen uit de goheele houding van den beklaagde, vóór on tydens de terechtzit ting aangonomen, duideiyk zyn schuld is ge bleken. De bom opgelegde gevangenisstraf van 9 maanden wordt by hot vonnis van veroordee ling verminderd met 2 maanden door bekl. in voorloopige hechtenis doorgebracht. Voor het gerechtshof te 'sGra- venhnge werd gisteren gepleit in de zaak omtrent het verschaffen van uittreksels uit de leden registers der coöperatieve winkel- vereen iging van „Eigen Hulp" aan den bond „Maatscliappeiyk Belang". Voor appellante („E. H.")f die door de rechtbank werd veroordoeld tot het geven van de uittreksels, trad nu op mr. J. D. Yeegens, die vooropstelde, dat art. 11 der wot de publiciteit dor registers beveelt in het belang van hot krediet dar coflpor. \er- crenlgingen, tcrwfll daarentegen hot erkende doel dezer procedure is het bestydên van de beweerde verkeerde toepassing der coöperatie. Daarna ontwikkelde pleit» r zyne gronden tegen het vonnis der rechtbank, o. a. aanvoere; de dat men, overeenkomstig hot vonnis, van „E. H." een lyst van namen zou krygen, waarop velo personen voorkomen, dio geen lid meer zyn, zoodat „M. B." niet verkrygen zou wat zy verlangt en deswege met haar eigen advo caat zelfs in onmin zou kunnen geraken. Doch de eisch was bovendien onwettig, omdat „M. B." niet vraagt de gegevens, waarop zy volgens art. 11 recht heeft, raaar do slotsom der overwogingen van het bestuur dor winkelvereeniging, waarom personen al dan niet als lid kunnen worden beschouwd; en de wet heeft juist verboden aan het be stuur die slotsom te openbaren, door uit- drukkelyk to eischen, dat de uittreding worde bewezen door het stellen van eene verklaring op het registerblad of de aanhechting van eene officiêsle akte, zoodat ieder voor zich- zelven moet beslissen, of eenig persoon al dan niet nog lid is. Ook op eonige andere gronden vroeg pl. vernietiging van den ingesteldon eisch, niet- ontvankeiyk-verklaring van „M. B." in do vordering. Voor „M. B." pleitte mr. "W. Th. C. Van Doorn, die het appèl ingesteld achtte wegons den onwil van „E. H.", om aan het verzoek gevolg te geven. Dat de registers zoo moeilijk toelaten een uittreksel te goven, kan pl. niet deren; de wet geeft recht het te vragen, en het is zyn schuld niet, dat ze zoo onduid lyk worden gehouden, dat, als men inzage er van vraagt, men met folianten wordt gebombar deerd. Al deed „M. B." de aanvraag uit pure nieuwsgierigheid, dan gaf art. 11 haar nog het recht. En al kon „M. B." veel meei vragen dan zy deed, zij beperkt zich lot het vragen van de namen en woonplaatsen der le:en, die bekend mostu.. zyn volgens de wet en die het bestuur dan ook kant. Uitspraak 17 Februari. In Den Haag viel gisteren hot volgende straatstandje voor. De N. "W. Buitensingel werd in rep en roer gebracht dcor 3 kerels, broeders, die zooveel kabaal maakten, dat de politie éón nunner wilde medenemon naar het commissariaat. Maar toen had men de poppen aan 't dansen. Nauwelyks hadden 4 agenten óón van het drietal gevat, of een der agenten kreeg zoo'n slag met een stuk hout, dat hy een bloedende wonde bekwam. Toon de agent den dader wilde grypen, sprong dezo te water en zwom naar den overkant der gracht. De gearresteerde gaf inmiddols den politiebeambten handen vol werk. Hy wilde wel meegaan, mits men hem losliet. Doch nauwelyks losgelaten, sprong hy in do gracht en zwom eveneens naar do overzyde. Do politio werd zeer bemoeilykt door de bur- gery en moest zonder arrestanten heengaan. Een S c h e v e n ingsch e vrouw vond Dinsdag te 's Gravenhago een enveloppe, in houdende een bedrag van f 1700 aan cou pons. Terstond gaf zy hiervan k i nis ain do politie, met het gevolg, dat de eigenares een dame uit het Park zich spoedig aan meldde, die de eerlyke vrouw een ruime be looning gaf. De „Haagsche Cr t." maakt de volgonde juiste opmerking over de Hollandsche zucht van proefnemen Te Leiden brandt al meer dan een jaar gasgloeilicht in de straatlantaarns en te '8 Gravenhago op groote schaal byna oven lang. Te Utrecht vindt men het ook reeds in vele lantaarns. Thans gaat de „Imperial" te Amsterdam ereene proef mede nemen. Verboold u eens, dat alle ingenieurs ach tereenvolgens do stoommachine opnieuw gingen uitvinden 1 To Gouda werd gisteren een vergaderiDg gehouden, uitgeschreven door de kleermakorsvoreeniging „Onderling Hulpbe toon", tot oprichting van een Algemeenen Nederlandschen Kleermakersbond, boofdzake- lyk ten doel hebbende vakbroeders te steu nen. Er waren afgevaardigden uit Rotterdam, Woerden, Goor, Hoorn, Moordrecht en Hee kendorp. De boud zal ook don stryd aanbin den tegen het zich steeds uitbreidende con- fectiewezen. Op den 2den Paaschdag zal een concept reglement worden behandeld. Het „Hb 1." maakte het eerst melding van het gerucht, dat de hoofdprys, do goudon zuil of f 100,000 van de Amster- damsche tentoonstel',ingslotery door een Hago- naar was getrokken. Dat gerucht is tot nog too niet bevestigd geworden, noch door de Haagsche bladen, noch op andere wyze. Integendeel schryft de „Haagsche Crt." het volgende: Herhaaldeiyk hoorden we dezer dagen de vraag doen, of de gouden zuil van de Amster- damsche kennis door het comité was getrok ken. Of dit zoo is, weten we niet; mogeiyk is 't wel, daar men, naar men verneemt, met een aantal onverkochte loten bleef zitten maar in elk geval is dat dan toch aan het loutere toeval toe te schryven, want de trek king geschiedt zoo onpartydig mogeiyk, ten overstaan van een notaris en in tegenwoor digheid van het publiek. De tweede prys, het juweelen collier, is, naar men zegt, gewonnen door een landbouwer te Pernis. Men deelt aan de „N. R. C." mede dat de hoofdprys ten deel gevallen is aan den heer P., te Aimeloo. Yormoedeiyk een hoogst belang rijke vangst is door de recherche te Rotter dam gedaan met de aanhouding van een man en eene vrouw, beiden Engelschen. Deze lie den kwamen sedert 'geruimen tyd uit Londen in ons land om brieven in ontvangst te nemen, betrekking hebbende op een in Engeland ver boden onderlinge loterij, met daaraan ver bonden zwendelary op groote schaal. De vrouw had ten postkantore te Rotterdam, de man te Miidelburg, c-en postbox gehuurd, waar zy hun biiaven, op deze lotery betrekking hebbende, in ontvangst kwamen nemen. By deze zwendelary wordt boofdzakelyk op de zucht der Engelschen om te wedden gespe culeerd. Gisteren had zich vooTdeöde kamer der Amsterdamsche rechtbank te ver antwoorden Otto Henri Röintz, oud 89 jaren, do beken Je restaurateur en ondernemer van de mailboot „Prins Hendrik" op de Amster damsche tentoonstelling voor het Hotel- en Reiswezen. Hem wordt ten laste gelegd wy citeeren de woorden der dagvaarding „dat hy iu den n.icht van 3 op 4 Juni 1895, op bovengenoomde mailboot, opzettelijk, terwyl er tusschen hem en don destijds by hem rienenden Dirk Leeuwen- daal van Nieuwstraaten, een woordenwisseling was ontsta n, naar aanleiding van het afre kenen met do keilners, boleedigend aan voor noemden Loeuwendaal in diens tegenwoordig heid heeft toegevoegd de woorden: „ik te nooit in de cel gezeten", daarmede kennelyk bedoelende, dat hy, Leeuwendaal, wèl in do cel gezeten had, dat is: gevangenisstraf had ondergaan." Bekl. antwoordt op eene vraag van den presi dent, „betrekk' lyk" liet hem ton laste gel gde feit to bobben bedreven. Bekl.'s vrouw was door Yan Nieuwstraaten, die by den beer R rints in dienst waf, vastgehouden; doze had haar toegevoegd „ach mevrouwtje, wat heb ik een medelyden mei u, wat is u ongolukkig, uw man is een schurk." De bedoeling van Van N. moet, zegt bekl., geweest zyn, nem, bekl., zwart te maken om zolf „de teugels in handen te krygen." Hy bad echter amc-ndi honorable gemaakt, toon bekl. hem over het bezigen van genoemde woorden had onderhouden Van NieuwstraateD, die boekhouder was, ontring het geld voor beklaagde Op den dag vóórdat het in de dagvaarding vermei :o feit plaats had, was er geld te weinig by de afrekening; er was toen een woorden wisseling ontstaan, en bekl. had toen de ge ïncrimineerde woorden gebezigd. Welke de directe aanleiding hiertoe was, weet de bekl. zich niet meer te herinneren. De beledigde, als getuige gehoord, betwist pertinent de waarheid van de door bekl. ge geven lezing van het gebeurde. Dat er vaak geld te kort was, geeft pet. toe, maar, be weert hy, dit was do schuld van bekl. zelf, die meer dan eens zelf geld in de nog niet geverifiëerde kas wierp. De subst.-officier van justitie, mr. Baart de la Faille, voegt get. toe, dat de wyze, waarop hy zich schrifteiyk tot het parket had gewend, met de vraag: „of doze zaak soms in don doofpot was gestopt", en zoo ja, dat hy, klager, dan „zyn recht hooger op zou zoeken," hoogst ongepast was. De getuigen weten zich evenmin als be klaagde precies meer te herinneren, welke de directe aanleiding voor het bezigen der beleo- digonde woorden is geweest. Bekl. zou tot een der getuigen reeds vroeger hebben ge zegd: „hy (Van Nieuwstraaten) heeft in de cel gezeten." Beklaagde blyft ontkennen eenige beleedi- gende bedoeling te hebben gehad. Het Openbaar Ministerie eischt bekl's veroor deeling tot een geldboete van f 25. Uitspraak over 8 dagen. {Tel.) H. M. de Koningin heeft ƒ60 ge schonken aan 09n behoeftig gezin te Werael- dinge, dat zyn eenige koe door den dood verloren had. Toen het dienstmeisje van den 69-jarigen alleen wonenden Harm Kooi te Bpanga (Frzich Zondagmorgen aan diens woning (een woonschip) vervoegde, vond zy do woning vol rook on den vloer gedeeltelyk reeds weggesmeuld. Op haar geroep schoten de buren toa en dezen brachten den ouden man naar buiten. Alle pogingen, om de levens geesten op te wekken, waren eohter vruch teloos. Over een ongeluk te Meppel meldt men aan de „Zw. Ct.Maandagavond had hier ten huize van T. Leene aan den Weerdyk een zeer treurig ongeluk plaats. Het dien dag in dienst getreden 14-jarig dochtertje van den leerlooiersknecht Smit kreeg in opdracht eonig waschgoed weg te brengen en, daar het regende, tevens den wenk, dat de parapluis in de keuken stond. Deze willende halon, opende het kind een verkeerde deur en viel in een geheel met water gevulden kelder, zonder dat dit bemerkt werd. De man was niet thuis en de vrouw was inmiddels naar den zolder gegaan. Eenigen tyd later vonden de huisgenooten de klompen van het meisje by de geopende kelderdeur staan en zagen tot hun groote ontsteltenis het lyk in het water. Alle terstond in het werk gestelde middelen om de levensgeesten weder op te wekken waren helaas vruch teloos. Z o o a 1 8 wy gisteren meldden, is de cartonnage-fabriek van den heer M. L. Warendorf aan de Oude Gracht te Utrecht geheel uitgebrand. De aangrenzende gebouwön bleven behouden. Naar gemeld wordt, zal de fabriek iydelyk naar een ander gebouw worden overgebracht, zoodat de werklieden, ongeveer 40 in getal, aan den arbeid kunnen lij) ven. Te Rotterdam heeft een brutale diefstal plaats gehad. Een wagen, bespannen met een paard en beladen met een 50-tal vaten bier, flesschen enz., is, terwyl de voer man even afwezig was, „meegenomen." Te N y mogen werd Dinsdag- avond aan zekeren H., gegageera militair, zyn portemonnaie, bevattende het dien dag ge beurd 3-maandelyksch gagement, ontfutseld door eene vrouw, behoorende tot eene zg. landloopersfamilie, welke "Woensdag-morgen voornemens was te vertrekken per stoom boot raar Tiel, doch de gemeente-politie te Nijmegen vond beter, ze nog even vóór de afvaart in arrest te stellen. De portemonnaie, inmiddels reeds op de boot in do stoomketolkast ver borgen, werd te Dordrecht door de politie aldaar in beslag genomen. Dinsdagmorgen heeft de bakker B., te Stetnwyk, door ophanging een einde aan zyn leven gemaakt. Hy laat vrouw tn eun kind onverzorgd achter. Da aanleiding tot de daad legt in het duister. Het hoofd eener school (wie en waar doet niets ter zake) had, toen na de Kerst vacantia de lessen weer begonnen, drie weken schoolgeld te innen, bedragende 3 X 0.10 voor 1 leerling. Wie maar éón dub beltje had, moest de rest later meebrengen. Toen kwam er echter een tri?fjiin: „Meester U vraag nog twee dubbeltjes maar U zal wel begrype dat een werkman die met zyn handen hot brood moet verdiene niet betaalt voor het reizen van de meesters Te Homoet (by Eist) is Dinsdag- avond de tabakshofstede van Yan RLjswyk met al wat daarin was door onbekende oor zaak een prooi der vlammen geworden. De bewoners ontkwamen nog even het gevaar. Naar men mededeelt, is de 77 jarige man te Nieuwedorp (Z.), die Zondag avond, toen hy zyn kltinzoon by een twist ter hulp wilde komen, een klap ontving, ge storven aan hartverlamming. {Hbl.) De Bredasche Carnavalsclub organiseert een historisohen optocht abaar op 16 Fttbr. e. k. HVi weislagen zal voor een groot deel afhangen van de medewerking harer zustorvereeniging „Bonus Eventus". Eenige dagen geleden werden te Breda des nami-ldags te 1 uur in het Valken berg eenige jeugdige mrisjes door een opge schoten jongen toegesprok-n. Eón barer bracht hy, om welke reden is alsnog onbekend, met een mes eene ernstige verwonding aan den hals toe. Door gebrekkige aan wy zingen is de politie den dader nog niet op het spoor. Volgens telegram uit Calais is het Spaansche 6tooinschip „Ciscar", van Hamburg naar Spanje, in aanvaring geweest met een onbekend gebleven 3-mast-schip en dientengevolge gezonken. De opvarenden wer den gered, met uitzondering van den kapitein, den stuurman en ééri passagier. UITLOTINGEN. 2'/, pGt. Brussolsche Loten v. 188G fi (r. 1000 Trekking Tan 16 J«d 1896. botaalb. 2 Jan '97 Scrlcên 758 19530 31218 50125 73267 863*4 102195 1186 70206 32850 629g7 73268 86611 105049 2299 20976 83546 64286 73489 88256 105051 8600 21732 33724 67460 75508 89001 107739 8836 22877 85162 67919 75675 90393 112290 13738 23428 30832 69636 76911 93813 112402 16813 23629 11537 69920 76143 94114 115020 17005 23937 42313 62243 77407 97gg0 17993 25279 44001 6.'321 80626 98434 18915 25412 -16317 67223 8214 1 100989 19u78 28793 16900 g8601 83096 102332 DoofdprllzcnSerie 21732 No. 21 fr. 150,000; s. 10910 n. 0 fr. 2500:», 60020 n 20 fr 1000. a. 62967 n. 19 eu 112(02 u. 13 'elk fr 600; n 758 n 4, b. 8500 u 17, 8500 n 18. 13738 n 2. s 16813 n 10, 8. 202 5 n. 17, 8. 20975 li. 7.8. 20975 n 18, ft. 21732 n. 21, ft- 22877 n. 2 1 8. 23128 n. 13. b 25279 n. 11. a. 35162 n 1, 8- C2321 u 10, u. 08691 n 19, s. 77107 n. 11. 8 89001 n. 6, 8. 98431 u 11, e. 100989 n. 21. 8. 112402 n. 11, elk fr. 160 De overige nummers In bovenstaande eerloon verval zyn aflosbaar met Ir. 110. BUITENLAND. Fraukrijk, Het Paryscho „Comité voor de bescher ming der Fransche belangen in Transvaal" heeft een resolutie aangenomen, waarin der regeering verzocht wordt, er by Engeland vriendschappelyk op aan te dringen, het char ter van de Chartered Company in te trekken. Tevens wordt der regeering verzocht, een oorlogsschip naar Lorenzo Marquez te zenden en de Portugeesche regeering te steunen in haar stryd voor haar Afrikaansche koloniën tegen de Chartered Company. In de Fransche Kamer is een Geelboek over de gebeurtenissen op Madagascar uit gedeeld. Volgens een telegram van generaal Duchesne is de rust op het eiland hersteld en de staat van zaken in Tananarivo bevredigend. Gelyk reeds is gemeld, is de zitting der Fransche Kamer geopeDd. De heer Blanc, de 90-jarige afgevaardigde uit Savoie, die als oudste Kamerlid gewoon is dan als president op te treden, was door ziekte verhinderd de opening der Kamer zitting voor 1896 by te wenen. In leeftyd volgde op hem de heer De Lacretelle, de 81-jarige radicale afgevaardigde van Saóne- et Loire, maar ook deze was ongesteld. Der halve werd de voorzitterstoel ingenomen door den royalistischen afgevaardigde graaf De Maillé, uit Maine-et-Loire. „Alzoo" zegt de „Figaro" „werd deze eerste vergadering geopend door een afgevaardigde, die slechts 80 jaren telt" Nadat graaf De Maillé eene korte toespraak had gehouden, werd terstond overgegaan tot de verkiezing van een president. De uitslag was, dat tot voorzitter werd herkozen, de heer Henri Brisson met 291 van de 450 uitgebrachte stemmen. Tot vice-president werd gekozen de oud-minister Poincaró. Duitschland* Het programma der feestelykheden, waar mede den 18ien Januari het zilveren feest van Duitschlands eenheid zal worden gevierd, is to uitger r id, om 't in zyn geheel to nemen. Eonige byzonderheden zullen echter velen wellicht wolkom zyn. Het brandpunt der festiviteiten wordt het gala feest, dat de keizer zich voorstelt in zyn paleis te Berlyn te geven. Z. M. wil daar allo nog in leven zynde staatslieden om zich verzamelen, die tot het groote werk bijge dragen hebben. Dat Von Bismarck, de opperste bouwmeester van het hechte huis, waarvan thans de steuibgring herdacht wordt daarby zal ontbr.ken, is waarlyk niet des keizers wil. Zoo.ils reeds is medegedeeld, heeft Z. M. zich p.-rsoonlyk naar Friedrichsruhe begeven om den klu zenaar die eenmaal de yzeren kanselier was, tot bywoniug der feesten uit te noódigen. Da gezondheidstoestand van den hoogt* j Var den vorst gedoogt evouwel niet, dat hij zich blootstelt aan de vermoeienissen van dit jubileumsfoest, waarvan hy ongetwijfeld het middelpunt zou vormen en zoo zal alleen de naam Vön Bismarck in het keizerlyk palelg vernomen worden De oud-kanselier zelf blyft te Friedrichsruhe, waar hy evenwel onge- twyfeld in den geest het feest zal bywonon. De feesten worden des morgens te 10 uren ingewyd door een pkchtigen dienstin de kapel van het keizerlijk slot en in de St.-Hedwigs- kerk De dienst in do slotkapel wordt byge- wooud door het keizerlyk eebtpaar en de leden van het keizerlijk en koninklyk huls. Na afloop dezer plechtigheid komen de hoogefeest- gonooten byeen ii de witte zaal. Do leden van don Rijksdag zullen zich voor den troon schareD, t rwyl de generaals, ministers en verder uit- genoodigde p rsonen zich in de zaal zullen opstellen. Keizerin Augusta Victoria, keizerin Friedrioh, de prinsessen van het koninklyk huis en de verdere dames van vorstelyken bloede zullen op een tribune plaats nemen. Zoodra allen hunne plaatsen hebben inge nomen, doet do rijkskanselier den keizer hier van kond, waarna Z M. zich, voorafgegaan door zyn lyfwacht, de vaandels en standaards, die voor de feestelykh-id opgeroepen zyn, de hofpages en tal van grootwaardighc-rJsbeklee- dors, naar de witte zaal zal begeven. Ook zullon den keizer voorafgaan het rijksgroot- zegel, het ontbloote rijkszwaard, de rijksappel, de scheptor en de kroon, elk op een kussen van drap d'argent of drap d'or door een generaal gedragen benevens de rijksbanic-r. De keizer, gevolgd door de prinsen van het koninklyk huis en ae te Berlyn vertoevende prinsen van regeeronde vorstelyke huizen, de generaal adjudanten, de genc-raab on admiraals u la suilt en de vleugel adjudanten, de minis ters van het koninklyk huis, den geheimen kabinetsraad van Z. M cn verder gevolg, treedt de zaal binnen. Nadat Z. M. plaats beeft genomen op den troon, stellen zich de prinsen op aan zyne rechterzyde, vlak vóór de daar goplante vaandels en standaards. Achter Z. M onder den troonhemel, staan het vaandel van het 1ste garderegiment infanterie en de standaard van het regiment Jyfwacht. De andere vaandels en standaarde hebben links van den troon hun plaats De generaals, die de attributen der keizer- lyke waardigheid dragen, hebben zich te voren op de treden van den troon geplaatst. Als ook alle overige led n van het gevolg hunne pl i'. tsen hebben ingenomen, zal de keizer de troonrede voorlezen en daarna de witte zaal verlaten, waarby dezelfde volgorde in acht wordt genomen als by het binnenkomen. Aan deze feestelijkheden in het keizerlyk slot te Berlyn zullen leden van alle partyon en fracties deelnemen, behalve de sociaal- democraten. ItaUO. Uit de nadere byzonderhedon, welke over den aanval der Abessyniërs op 'het fort Makalle bekend werden, wordt het groot verlies der aanvallers duidelyk. De comman dant van h9t fort, majoor Galiano, had rondom do versterkingen een groot aantal mtjnen, gevuld mot dynamiet, laten aanleggen. Zoodra de vyandelyke tro.pen deze plaatsen bereikten, liet men do mynen springen, hetgeen eoa vreeselyko slachting aanri htte. Bovendien veroorzaakte het wèl gerichte vuur uit do vier kanonnen, welke de Italianen op liet fort hebben, een groote verwoesting onder do dichte vyandelyke drommen. De omgeving van bet fort is bezaaid met lyken, die onbe graven blyven liggen, ten gevolge waarvan een epidemie in het vyandelyke kamp is ont staan. Do Italianen, die onder bedekking vochten, verloron slechts een paar man van hun in- landsche hulptroepen. De artillerie der Abes syniërs werd zeer slecht bediend. Volgc-ns een telegram aan de St.-Peters- burgsche „Novosti" hebben de Italianen nog slechts weinig ammunitie, on is koning Menelik vol vertrouwen, dat hot fort ton slotte rallen zal. In de verdere berichten uit Rome over de positie van de I.aliaansche strydmacht in Erythrea blyft bezorgdheid dan ook den boven toon voeren. Makalle schynt beschouwd to moeten worden als een vooruitgeschoven versterkte post, die ten doel heeft den op- marsch van de Abessyniërs zoolang tegen te houden, totdat generaal Baratiori de verster-, kingen, die hem gezonden zijn, aan zich ge trokken heeft. Is die opvatting juist, dan zal men zich moeten voorbereiden op de tijding, dat het garnizoen van Makalle als slachtoffer van zyn plicht gevallen is. Intusschen wordt hit pessimisme, dat door straalt in de meeste organen der pers, volstrekt niet gedeeld in de hooge regeeringskringen, dle( zich integendeel kalm toonen en vol vertrouwen in de toekomst. Mon beweert daar, dat all^

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2