N°. 11011 Vrijdag W Januari. A0. 1896 feze \€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F9 euilleton. TE NIEUWSGIERIG. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. Franco por post Afzonderlijke Nommors f 1.10. 1.40. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 16 Januari. Heien had aan de Kweekschool voor Zee vaart alhier de uitreiking plaats van de gesp van Tamiang 1893 aan den kwartiermeester der marine I. W. Du Pon, stamboek No. 22129. Een groot aantal bewoners van den Nieuwen Run laat een adres ter onderteeke- ning rondgaan, waarin den gemeenteraad wordt verzocht, aan de houders van kramen voort aan geen vergunning te verleenen om bij gelegenheid van de kermis hun kramen op die gracht op te slaan, aangezien do passage er door bemoeilijkt en het laden en lossen van vaartuigen zoogoed als verhinderd worden. Adressanten geven den gemeenteraad in overwoging om in het vervolg de kramen to laten opslaan op de Bloemmarkt of Apothe- kersdyk. Voor een p.ogal talrijke schare trad gi3ter avond, by gelegenheid van de zesde der Volksbyeonkomstoo, als spreker op onze stad genoot de heer R. Koopmans van Boekeren Na een inleidend woord begon de velen bekende spreker zyn verhaal, dat hy putte uit een vyftigjarig jubiló van een dokter uit een kleine provinciestad, waarby spr. een negental brieven van verschillende personen aan blood verwanten of kennissen voorlas, alle betrekking hebbende op het feest, dien dag den jubilaris bereid, en waarvan sommige geheel met elkander in stryd waren. Deze brieven moesten, volgens spreker, als variaties op dio gebeurtenis beschouwd wor den, waarna dit geheel met een ünale beslo ten werd van den spreker zelf. Hoewel spr., naar sommiger uitgedrukte meening, wel eens gelukkiger in zyne- keuze is geweest dan ditmaal, mocht hy zich niet temin verbeugen in een aandachtig luisterend auditorium, en werd hy aan het slot zyner rede luide toegejuicht. To ongeveer kwartier voor tienen was de lezing, te acht uren begonnen, afgeloopen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Horv. Kerk te IJlst door ds. C. B. Oort- huys te Katwyk aan Zee. Te 's-Gravenhage is gisteren overleden de gepensionneerde luitenant-generaal A. R. W. Gey van Pittius, oud-legercommandant in Nederl.-Indiö; een even bekwaam als dapper officier, dio een schitterende militaire loopbaan achter aich heeft. Na zyne studiejaren aan de Militaire Aca demie hier te laade, vertrok hy als artillerio- luitenant naar Nederlandsch-Indië, waar hy epo.-dig by het deelnemen aan eene expeditie uitblonk en benoemd werd tot ridder 4de klasse der Miiitairé Wiil.msorde. Na gedurende velo jaren werkzaam te zyn geweest aan het militair departement in Indië, werd hy benoemd tot kapitein-adjudant van den commandant van het Indische leger, en later werd hy overgeplaatst by den gene- ralen staf. Als ii ajoor werd hy werkzaam gestold by het ho.fdDjfêau vao ~/?ejo Staf Te Batavia. Daarna werd ce toenmalige majoor Gey van Pittius overgeplaatst als chef van den Staf in Atjoh en als zoodanig heeft hy oadi r generaal Van der Heyden de tochten beraamd en medegemaakt in 1878 '79 tegen de XXII en XXVI Moekims. Weg ns het groote aandeel, dat hy in die expeditie had gehad, werd hy na afloop by keuzo bevorderd tot luitenant kolonel en be noemd tot ridder 3de klasse der M. W. O. Omstreeks dien tyd kwam de overledene met esn 2 jarig verlof naar Europa, en in het vaderland teruggekeerd, werd hy aanstonds door Z. M. Koning Willem Hl benoemd tot diens adjudant. Hier te lande werd hy gedurende zyn ver lof bevorderd tot kolonel en benoemd tot buitengewoon adjudant des Konings. By zyn terugkeer in onze orerzeesche be zittingen was de nu overleden hoofd-offieior als kolonel, en later als generaal-majoor, chef van den generalen staf, en na het aftreden van generaal Van Zyil de Jong werd hy benoemd tot luitenant-generaal, commandant van het Nedorlandscklndische leger. Onder hem werd de expeditie naar Lombok voorbereid en ondernomen en aan zyn geest kracht werd het voor een groot deel toe geschreven, dat na den overval van de bivak- Ren Mataram en Tjakra-Negara onmiddellyk versterking is gezonden, en de expeditie tot een gelukkig einde is gebracht. Generaal Gey van Pittius, die reeds vroeger tot ridder van den Nederlandschen Leeuw was benoemd, werd dan ook na het succes van onze wapenen op Lombok bevorderd tot comman deur van den Nederlandschen Leeuw. Slechts korten tyd heeft hy van zyn wel verdiende rust in het vaderland mogen ge nieten. Door B. en Ws. is by den Rotterdam- schen gemeenteraad een voorstel tot instelling eener commissie van toezicht op ket lager onderwys voor de vereenigde gemeenten in gediend. B. en Ws. stellen daarby voor, ook dames in die commissie zitting te doen hebben, o. m. tot het verkrygen van een deskundig op de wet gebaseerd toezicht op het onder wys in de vrouwelyke handwerken. Thans bestaan wel reeds damescommissiën, doch voor hare positie tegenover do scholen niet scherp genoeg omschreven, hetgeen allicht aanleiding zou kunnen geven tot conflicten, on dus stellen B. en Ws. voor deze dames commissiën met de commissie van toezicht samen te smelten. Zy stellen thaDs voor, het aantal manne- ïyke leden der commissie te bepalen op 40 en dat der vrouwelijke op 20, en dezen te benoemen voor 5 jaren. Gisteravond woonden de Koninginnen en prins s Elisabeth van Waldeck-Pyrmont in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage een zeer goed ge slaagde uitvoering by van de onderofficiers- veroeniging „Door Eendracht Bloeiend," van het regiment grenadiers en jagers, waarvan de op'or n?st zal suekken ten late van de hulpbehoevende onderofficieren en minderen van het Ned^rlandsche leger, gepensionneerd vóór do wet van 1877, en voor de te 's Gra venhage gevestigde 3de sectie van het Metalen Kruis. De Handelssociëteit te Utrecht heeft eeDigen tyd geleden een onderzoek ingesteld naar de misbruiken, die aldaar na het vervallen der bank van leening in zake pandjeshuizen voorkomen. Een rapport is daarover uitge bracht en aan het gemeentebestuur in handen gesteld, dat evenwel verklaarde daaraan niets te kunnen doen. Thans is op initiatief der Vereeniging tot verbetering van Armenzorg een gemengde commissie gevormd, uit die Yer- eenigiDg, het departement der Maatscbappy van Nyverheid, de afd. der Vereeniging voor Nyverheid en het Departement van het Nut, die den toestand zal onderzoeken en middelen ter verbetering aangeven en zoo mogelyk in het werk stellen. Hot oprichten eener parti culiere bank wordt niet onmogelyk geacht. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in 1896 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie ran f 5100 te worden opgeleid tot militair apotheker by het Nederlandscb-Indische leger; dat de aan vrage om toelating (by gezegeld request) ▼óór 20 Juni a. s. by het departement van koloniën moet zjjn ontvangen; en dat het vergelykend examen zoo nooJig zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddage te 9 uren, in het pharmaceutisch laboratorium der Ryks- universiteit te Utrecht aan de Rynkide. De voorgestelde gewyzigde bepalingen voor het vervoer van kinderen, waarvan wy onlangs melding maakten, zyn door de Neder- landscbe spoorwegen eenparig aangenomen, zoodat daarop de goedkeuring der regeering zal worden aangevraagd. Te Oudenbosch is overleden de heer A. Raay ra akers, lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant, voor het district Zevenbergen. Men meldt uit Maastricht: De slacht- huisquaestio heeft de hoofden warm gemaakt, niet het minst die der 130 spekslagers, dio zich in hun bestaan bedreigd achten. Naast drie oude leden van den gemeenteraad stollen zich niet minder dan drie spekslagers candidaat, terwyl nog een vierde wordt verwacht. Te Brussel is in den ouderdom van 68 jaren overleden onze landgenoot de heer Alexander Willem Frederik graaf Van Bylandt. Naar aan het „Utr. Dbi." uit goede bron gemeld wordt, heeft de feestcommissie in eeno onlangs gehouden vergadering besloten ora de feesben, te geven door het Utrecbtsch Studentencorps, ter viering van het 52ste lustrum der Utrecbtsche Hoogeschool, te doen plaats hebben van Maanaag 22 Juni tot en met Zaterdag 29 Juni a. 8. Hr Ms. fregat .Koningin Emma der Nederlanden," onder bevel van den kapitein ter zee W. E. Hazenberg, is op 13 dezer van Batavia vertrokken, tot hot aanvaarden van de terugreis naar Nederland. Hr. Ms. korvet „Alkmaar", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee A. W. F. C. Van Woerden, is in den voormiddag van 15 dezer van Milta vertrokken. Binnen korten tyd zal, naar het „H. Dbl." verneemt, d- post van Hr. Ms. minister-resident in Japan worden vervuld en tot die waardig heid worden benoemd jhr mr. H. C. J. Testa, gez-intschaps-secre'aris 1ste kl. by onzeLgatie te Brussel, thans in Den Haag vtrbiyf hou dende en werkzaam aan het departement van buitenlandscbe zaken. De tegenwoordige minister-resident, mr. D. L. graaf Van Bylandt, kortelings uit Japan teruggekeerd, zou om gezondheidsredenen niet meer derwaarts terugkeeren. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Januari van Port Said, de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Januari van South ampton; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Jan. te Po.t Said; de „General", van Hamburg en Amsterdam naar O. Afrika, is 14 Jan. te Dar-es Salem aangekomen; de „Spaarndam" vertrok 15 Jan. van Rotterdam naar Nbuw-Yorkde „Bun- desrath", van Oo>t-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 14 Jan. van Mozambique ver trokken. By koninkiyk besluit zyn gesteld op pensioen: de kapitein J. F. C. W. Adela, van het 4de rog. inf., op zyne aanvrage, en de kapitein J. K. Wymans, van het 8ste reg. inf., en het bedrag van hot pensioen bepaald: voor den kapitein Adels op f 1560, en voor den kapitein Wymans op f 1902 'sjaars. Voorts is den kapit-.in Adels, gerekend van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Pensioen verleend aan: M. Scheepers, f 93 P. A. Timmers, f 116; I. De Bori, f 212; J. Ch. Verhoef, laat stel yk commies 2de klasse by '8 Ryks belastingen, f 350 's jaare. Benoemd tot ontvanger der belastingen en accynzan te Baarn W J. Versfeit, thans inspecteur te Groningen; te Doesburg D. Enge Ion, ontvanger te Winschoten, tj Eede E. Van do Pol, thans te Warnsveldte Eindhoven (buitengemeenten) M J. De Willigen, thans te Druton Scheidsgerechten. Uit Brussel worat gemeld dat deze maand aan de verschillende regaeringen een ontwerp zal worden aangeboden omtrent de instelling van een internationaal hof van scheidsrechters. Het besluit daartoe is in Augustus van het vorig jaar te Bruss 1 genomen door de zooge naamde interparlementaire conferentieeen vereeniging van parlementsleden uit de meeste landen. De voorzitter dier conferentie, de Louven sche hoogleeraar Descamps David, heeft by het ontwerp een toelichting geschreven, welke tegeiykertyd aan de verschillende regeeringen zal worden gezonden. De conferentie heeft bovendien besloten de regeeringen van België, Nederland en Zwitserland uit te noodigen zich tot de andere Staten te wenden, voor de verwezeniyking van het denkbeeld. 64) Wat moest hy beginnen? Die vraag was wreede spot, gericht tot my, die wist wat hy zou doen wat zyn lot moest zyn. Maar ik moest my goed houden, met hem spreken, hem raad geven, alsof ik niets van de toekomst wist. „Gy moet gaan, beste Frank," zeide ik droevig. „In zoover is de raad van uw vyand goed. Gy zoudt het best doen eene haven op te zoeken en u een tydlang te verbergen, en van de eerste gelegenheid gebruik te maken om naar een vreemd land te ontsnappen. Toen was er een lange pauze en zat Frank in gedachten verzonken. Eindolyk vroeg hy: „Wat zou er met iemand in myn toestand gebeuren „O, Frank," antwoordde ik, „ik durf het nauwelyks Z9ggen." „Dwangarbeid?" „Ik vrees het." „Levenslang?" „Neen, neen zoo erg niet." „Voor vele jaren?" „Mogelyk." Toen zweeg hy eenige oogenblikken en zeide daarop: „Paul, als ik voor de rechtbank kom en gevonnist word, zal myns vaders hart ge broken worden en Ethel eterven." Ik kon hem niet tegenspreken. Ik wist wat hem te wachten stond en kon hem niet troosten. Toen zeide Frank: „Paul, ik zal gaan. Zeg my waarhoen en wat ik moet doen." Ik was verplicht te doen alsof ik hem hulp en raad gaf, al wist ik dat het vruch teloos was. Ik vroeg hem hoeveel geld hy had. Hy haalde zyne beurs uit, die weinig meer dan ▼yf pond bevatte. Myn eigen gereed geld was ongelukkig beperkt, daar myne betalingen gewoonlyk por cbèque werden gedaan. Het kon gevaariyk zyn hem van zulk een wissel te voorzien, waardoor by zou kunnen opge spoord wordendus kon ik hem alleen geven wat ik missen kon, en durfde hem niet alles geven, daar ik niet wist, of ik het nog dien avond kon noodig hebben. Ik gaf hem echter tien pond en zeide hem, dat ik hem natuur lijk den volgenden dag ruim van geld zou voorzien, als hy my telegrapheerde onder een aangeoomen naam en zyn adres zou opgeven. Toen was de vraag, waarheen hy zou vluchten. Ik vond, dat het beste was zoo spoedig mogelyk naar Liverpool te gaan; oen spoorboekje werd geraadpleegd en ik zag dat er over een half uur een sneltrein naar Liverpool vertrok. „Wanneer is de volgende?" vroeg hy. „Eerst over twee uren," antwoordde ik. „Maar daar moet gy niet op wachten. Gy moet terstond gaan." „Ja," zeide hy droevig, maar kalm, „ik zal gaan. Ik zal gaan na myn vader en Ethel vaarwel gezegd te hebben." „O, Fraükr riep ik uit, verschrikt by het denkbeeld„daar moet gy niet aan denken. Gy moet niet in de nabyheid van bet huis komen." „Waarom niet?" „Waarom niet? O, Frank, beste jongen, daar is gevaar by - vreeseiyk gevaar l" „Waarvoor?" Ik kon hem niet zeggen, welk gevaar ik vreesde. Ik kon hem met zeggen, dat ik vreesde dat hy zou doen wat hy bestemd was te doen, onder zyne vaders dak mis schien wie weet? zelfs in haar byzyn. Ik kon alleen zeggen: „Denk eens aan, Frank, als gy daar go- arresteerd werd." Hy zweeg. Toen keek by my aan meteen vasten, kalmen, yzigen blik, die my 'deed huiveren, en zeide: „Neen ik zal Diet gearresteerd worden." Ik wist wat hy bedoelde; maar ik kon het niet vragen, zooals ik gedaan zou hebben, indien ik het niet geweten had. Hy stond op, zette zyn hoed op en zeide: „Nu ga ik." „Waarheen „Naar vaders huis." Hy wilde vertrekken, maar ik sprong 8chieiyk op, snelde naar de deur en ging er met myn rug tegenaan staan. „Frank," riep ik uit, „gy moogt - „gy zult dat niet doent" „Paul," antwoordde hy, „ik moet en zal." „O, Frank," smeekte ik, „ga er niet heen l Denk aan uw zieken vader, aan uwe arme zwakke zuster. Denk welke uitwerking het zou hebben u te zien, uw ongeluk te ver- Het Belgische ministtne zou zi n r-.t bereid hebben verklaard met de beide andere regeeringen in overleg te treden. Onze milliliter van buit.onl.«n Jscbe zaken, de heer Röell, zou aan de hseren Bool en Viruly Verbrugge hebben medegedeeld dat hy met het beginsel im tarnt en het voorstel nauwgezet zal onder zoeken. Het „Hbl." herinnert dat de minister Van Houten aan vroegere conferenties heeft deel genomen, zoodat zeker in den Ministerraad op zyn krachtigen steun gerekend mag worden. Gemengd Nieuws. nemen. Denk aan de gevolgen, indien ge daar wordt gearresteerd; wat zou kunnen gebeuren, indien het huis bewaakt wordt gevangen genomen onder hunne oogen. Laat my begaan. Ik zal er terstond heengaan en trachten het vreeselyke nieuws te verzachten; en mis schien misschien is er wel een middel te viDden om hen daarna te zien en vaarwel te zeggen." Hy liet my kaim uitspreken zonder my in de rede te vallen, maar zyn blik gaf te keDiien, dat zyn besluit genomen was. „Paul, ik moet Ethel en myn vader spreken, voordat ik ga. Laat my voorby." „Ik kan het niet, ik wil het niet. Frank laat u raden. Doe het niet." Toen legde hy zyne handen zacht, maar vast op myne schouders. Ik was altyd zyn mindere in kracht; hoeveel te meer nu, daar ik nog verzwakt was door myne pas door stane ziekte en de vreeselyke beproevingen van dien dagl Hy schoof my weg, zoo gemakkeiyk als ware ik een kind, en wierp my, zonder dat dit zyne bedoeling was, met eenige kracht achterover op den grond. Nu had hy ruim baan. Hy ging naar de deur en zwaaide deze wyd open. Maar toen wachtte hy even. Hy kwam naar my toe, knielde neer, drukte zyne lippen op myn voor hoofd en gaf my de hand, die hy lang en stevig in de zyne klemde. „God zegene u, beste, beste Paull" zeide hy. „God zegene ul Vaar well" Toen stond hy op, vlood de kamer uit, liet zichzelf uit, sloot de buitendeur achter zich Dat de firma Welnthal Co van de gelegenheid weet te profiteeren, blykt wel uit de omstandigheid, dat nu de naam van Trilby overal in het buitenland en thans ook in Nederland op ieders lippen ligt, zy een sigaar in de wereld zendt met het merk Trilby. De verpakking draagt geheel het cachet van het boek, dat in de laatste dagen van het vorig jaar by den uitgever A. W. Sythoff het licht zag; de stempel van den band is op het deksel van het kistje ingebrani en het porlret van Trilby is zoowel van buiten als binnenin aangebracht. D3 sigaar zal zeker evenals het boek vele afnemers te beurt vallen. Wanneer de firma Weinthal Co. er nu evenveel succes mede heeft als een twintigtal jaren geloden met het merk „Kappipo," dat tot heden nog ge rookt wordt, dan wenschen wy haar geluk met haar goed streven naar het nieuwe. Men bericht ons dat het op Koppermaandag tydens de feestviering in de Stadszaal byeengebrachte geld voor een ziek lid niet is f 10.721/,, maar f 11.72'/2, welk bedrag door den penningmeester der typo- graphische vc-ro nigirig aan het betrokken lid is ter hand gesteld. Nader is nog van een vakgenoot ingekomen 27 '/i cent, zoodat het geheel nu f 12 bedraagt. Op bet gebied van verlichting is by den heer P. Van Es, aan de Hoogewoerd, een nieuw artikel te zien, nl. een lamp, welke oogenschijnlyk gasgloeilicht geeft, doch by nadere beschouwing met een gasleiding in niet het minste verband staat. Het licht wordt voortgebracht door spiritus, dat zich in de peer der lamp bevindt en een gewoon kousje drenkt, dat wordt aangestoken, waarna de vlam met een gloeilichtkousje in aanraking komt, dat dan hetzelfde effect teweegbrengt alsof het op een gasbrander ware geplaatst. Dat licht kan op elke petroleumlamp worden aangebracht ter vervanging van petroleum. De collecte, te Sassenheim ge houden ten behoeve van de nagelaten wedu wen en weezen van de bemanning der vischsloep „Charlotte Louise", die van Zwar- tewaal op 26 November 1895 ter visschery is uitgegaan en verongelukt in het zware weder in 't begin van December, heeft opgebracht f 18.27. Maandag-nacht, om halfóén, na het concert, liep te Roelof Arendsveen de tuinder G. H., door de duisternis misleid, naast eene brug, in de op dat punt zeer diepe en ik hoorde zyne voetstappen haastig de wenteltrap af kletteren. XXIV. De smeekbede van eene zoster. Ik stond van den vloer op en na myu hoed opgezet en myn jas aangetrokken te hebben, snelde ik de trap af. In alleryl ging ik de nauwe binnenplaatsen van de Temple door en was weldra in de open straat. Ik keek rond, maar geen spoor van Frank ver toonde zich, en toen ik den portior zyn uiteriyk had beschreven, zeide de man, dat zulk oen heer juist de poort was doorgegaan in groote haast, in een huurrytuig gesprongen, dat in de nabyheid posteerde, en met den grootsten spoed westwaarts heengereden. Verscheidene minuten verliepen voordat ik een rytuig kon vinden om hem te volgen, maar eindeiyk kwam er een opdagen. Ik sprong er in en beloofde den koetsier een souverein, als hy my binnen twintig minuten in Bays- water kon brengen. Indien ik maar vóór Frank Thyme Bank kon bereiken, zou ik nog bytyds de ramp kunnen keeren, die ik vreesde. Indien het vreeselyke moest gebeuren, zou ik toch kunnen verhinderen, dat het onder het vader- ïyk dak geschiedde. Aangespoord door myne belofte, zweepte de man zyn paard voort en gingen wy zoo snol vooruit, als het drukke verkeer dit toe liet. Toen de breedere Regent Street was bereikt, vermeerderde onze spoed nog, zoodat de straatlantaarns en de winkels my als één strook van licht voorbyflitsten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1