(Mare frliilo Ysrtoojli, Horlter Fratpls el Suisse. ZUID-AFllIKA. Werken over Afrika. De Gracieuse. Z Schilder- en Teekenles. N*. 11010 O on Terclaaf 16 Januari. A0 139 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Vervolg der Advertentiën. te huur of te koop gevraagd, A. WOUTERS VA» DER VELDE, Te Huur: ZUID-AFRIKA La Hollande JBoelhuis. Prijscourant van fijne Luxe-Zeepen. Per dozijn met 15 pCt. korting, TH. F1. Hoosemans, Openbare Verkooping WEILAJVD. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIKN Yan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ticeede Blad. Onder het hoofd Schoolgeldheffing bevat Be Standaard de volgende driestar: De houding van Minister Van Houten in zake de Schoolgeldheffing to Alfen aan den R n is in het weekblad Be Neder lander (zooals ons uit een vorig Overzicht is geblekon) vrjj scherp gecritiseerd. De redactie zag het hoogst ongaarne, dat die Schoolgeldheffing van hooger hand goed gekeurd was; achtte dat de regeling zelve in strjjd met de bedoeliog van de wet was; en eprak den wensch uit, dat de Rogeering voortaan soortgelijke regeling niet meer sanctioneeren mocht. Voor zoover dit geding tusschen de heeren van Be Nederlander en Minister Van Houten staat, laten we hen dit saam uitvechten. Daarin mengen we ons niet. Maar voor zoover het weekblad de Verorde ning zelve in strijd met de wet acht, mag een woord van protest niet uitblijven. De Verordening bepaalt, zoo zegt het week blad, dat voortaan f 16.80 per kind voor lager onderwjjs zal worden betaald, minvermogendon betalen half, onvermogenden niets. Daar nu de gemeentelijke kosten der school f 2732 bedragen, en er slechts 158 leerlingen op gaan, zou dit, werd de volle kostende prijs betaald, slechts f 17.30 bedragen, d. i. 50 cents hooger zijn. En overmits nu de schoolgelden volgens de wet het karakter dragen van een tegemoet koming in de kosten, is, naar het oordeel der redactie, dit schoolgeld te hoog. En wat de min- en onvermogenden aangaat, ze geeft toe, dat voor dozen een uitweg ge opend is, maar ze vertrouwt de wethouders niet, die bi) dien uitweg de wacht houden, want de één is Antirevolutionnair en de ander Roomsch. Ze had daarom de beslissing wie min- of onvermogend is, liefst niet aan het Dag. Bestuur zien overgelaten, maar geregeld naar eenig belastingkohier. In dit laatste nu gaan we ten deele met de redactie mede. Een tarief of classificatie schept vaster recht. Doch wat het eerste punt betreft, zij op gemerkt, dat Be Ned. de rekening op een wijs opzot, die niet wel te verdedigen is. Als ja alle 158 kinderen vol schoolgeld be taalden, dan zou het schoolgeld op f 78 na de kosten dekken. Maar dit is volstrekt niet het geval. Velen gaan voor niet, anderen voor half geld en slechts eon deel betaalt f 16.80. Wat er inkomt, is dus volstrekt niet het geen wat de school kost, maar nauwelijks de helft, en al het overige mag de gemeente bijpassen. Ja, meer nog. De rijkssubsidie wordt niet verstrekt om rijke en gegoede ouders te ont heffen, maar om de hulpbehoevenden tegemoet te komen. Als ge, doelende op een man van middelen, vraagt, wat de kostende prijs van het onder wijs van zijn kind is, moet ge dus niet eerst de rijkssubsidie van het totaal aftrekken, maar zbij dit totaal laten, en dan vragc-nals ik nu de niet-betalers geheel, en de halfbetalers voor de helft aftrek, op hoeveel komt dan voor zulk een school de kostende prijs? Aldus gerekend zal Be Ned zelf moeten toestemmen, dat f 16.80 voor Alfen op geen voeten of vamen na de uitgaven van Rijk en Gemeente dekt, en dat feitelijk niets meer dan een „tegemoetkoming" in den geest der wet gevraagd wordt. Be Werkmansbode (orgaan van het „Alge meen Nederlandsch Werklieden-Verbond", redacteur het Kamerlid de heer Heldt) is het eens met de bedoeling van het wets-ontwerp op de K a m e r 8 van Arbeid, dat de patroons hun afgevaardigden kiezen, en de werklieden hun vertegenwoordigers, beide groepen afzonderlijk. Want wanneer beide groepen gezamenlijk allo leden der Kamer kozen, dan zouden de werklieden, die de grootste meerderheid vor men, do patroons geheel overstemmen, en alleen de zwakste patroons, of hen, waartegen de hunnen het best kunnen optornen, kiezen, zoodat de patroons alle zekerheid zouden missen door do besten uit hun midden ver tegenwoordigd ts worden. Daarentegen zou de invloed der patroons op de keuze der werk lieden-afgevaardigden gelijk nul zijn. Het blad stemt er niet mee in, dat zij, die drie jaar een vak hebben uitgeoefend, ver kiesbaar zullen zijn volgens het ontwerp; het zou willen bepalen, dat zij, die langer dan tien jaar uit het vak zjjn, niet verkiesbaar zfin. Ook acht het de onderscheiding tusschen patroons en werklieden in het ontwerp lang niet gelukkig, en zou het in ieder geval de leeftijdsgrens hooger, bijv. op 21 jaar, willen stellen. Dat onderbazen, opzichters, meesterknechts, enz. zooals de ministers aannemen tot de werklieden behooron, ontkent het blad ten stelligste. Rekent men hen tot de patroons, of houdt men ze onzijdig, dan zullen de arbeiders daarvan geen nadeel ondervinden. Het best ware, meent het blad, bazen en meesterknechts onzijdig te laten. In zijn „Kroniek" in de Stemmen voor Waar heid en Vrede, zoo zegt Het Centrumwaar schuwt dr. A. W. Bronsveld tegen zekere ascetische neigingen, welke zich bij velen beginnen te vertoonen. Ten strengste worden door den schrijver de weelde en de weeke- ljjkheid afgekeurd, waaraan vele jonge man nen zich overgeven maar aan den anderen kant behoort men zich te wachten voor een onevangelische asceseI „Ik vreeze zeer—dus zegt hij dat zij op een andere wijze, naar de wet der reactie, zich wreken zal." „Gaarne breng ik mijn eere saluut aan den moed, waarmee men tegen dronkenschap en drink gewoonten getuigt. Ik zou den dag zegenen, waarop zoo menig jonge man den sterken drank voorgoed van zich stiet maar men make geen regel, die voor allen gelden moet; men stelle geen wet, waardevrijheid in Christus gepredikt wordt, en moet geëer biedigd worden. Geen vriend van Schiedam zou er wèl by varen, indien hij zich op het bovenstaande beriep, als een getuigenis voor het gebruik, zö het ook met mate, van den traditioneelen borrel, maar wij komen op voor het evangelisch begirssl der vrijheid. „"Wij mogen niet geoordeeld worden in spijs en drank. Wanneer een geheel-onthouder mjj de eer zijner gastvrijheid gunt en hy plaatst aan zijn disch naast mijn bord een halve flesch wijn, terwijl de leden van 't gezin water zullen drinken, dan moet het den indruk maken, alsof hi), die den wijn drinkt, toch eigenlijk op een lager standpunt van heiligmaking en zelfverloochening staat, en zie, dat noem ik nu onevangelisch. En het is hierover alleen, dat ik hier spreek. „Mijne vrienden de geheel-onthouders (ik tel onder hen vele vrienden) zullen nu wel zoo goed zijn, van op mj) niet &1 hun pijlen te richten, en mij met citaten van medici, philanthropen en psychiaters te bestoken. Die pijlen zijn aan mij slecht besteed. Zjj vliegen over mfin hoofd. „Ik bepleit hier alleen het groote beginsel der vrijheid van een christenmensch tegen een opkomende ascese, welke mij toeschijnt met die vrijheid te strijden, en moet leiden tot allerlei onevangelische praktijken. Overi gens sta ik, gelijk zij, die ons kennen, wel weten, menigmaal met de bestrijders van den alcohol schouder aan schouder, doch ingedeeld by oen brigade ben ik met." Naar aanleiding van het bovenstaande ont ving de redactie van Het Centrum een inge zonden stuk van dr. Banning, te Nijmegen, luidende: Dominee Bronsveld eo de Geheel onthouding. Mijyiheer de Redacteur l In uw nummer van heden geeft u als „waarschuwing tegen ascese" een citaat uit do Stemmen voor Waarheid en Vrede van Dr. Bronsveld. Ik wensch tegenover dezo volkomen on tijdige waarschuwing, welke u zonder eenig commentaar overneemt, een paar andere citaten te plaatsen en put deze uit: „Der Karapf gegen den Miszbraucb geistiger Getranke, Mahnwort der Schweizorischen Bischöfe an die Gl&ubigen ihrer Diözesen (1894)". Ik lees daarin o. a: „De geheel-onthouding is wel is waar geen gebod, maar de maagdelijke kuischbeid, de overige evangelische raden en zekere werken der naastenliefde zjjn het evenmin Toch heb ben de evangelische raden voor de christelijke volksopvoeding bon groote beteekenis. „Voor het doel van het rijk Gods is het noodzakelijk, dat zjj beoefend worden, al bljjft ook ioder voor zich vrij. Evonzoo is het ge steld met de geheel-onthouding. Voor de zede lijke hervorming der hedendaagsche levens wijze vol weelde en genot is het noodig, dat sommigen door gehoel-ontbouding wat verder gaan dan strikt geboden is, om hem te red den, die van de geboden zijn afgeweken, of in het Notarishuis aan Den Burcht te Leiden, bij opbod Vrijdag 7 Februari, bij afslag Vrij dag 14 Februari 1896, beide dagen des voor middags te elf uren, ten overstaan van Mr. C. H. P. KLAVERWIJDEN, Notaris te Leiden, van: Eene BOUWMANSWONING met HOOI BERG, SCHUUR en ERF, TUIN en BOOM GAARD, benevens eenige perceelen uitmunten I en wel toegemaakt WEI- en HOOILAND, in den Oost- en Westbroekpolder, onder Zoeterwoude, te zamen groot 11 Hectaren, 53 aren, 45 centiaren. Te veilen in 4 perceelen. Breeder bij biljetten omschreven. Dagelyks te beziebtigen in de weken van veiling en afslag, behalve des Zondags. Betaling der kooppenningen den 16den Maart 1896. Te aanvaarden: de Woning met 1 Mei a. s. en de Landerijen by de betaling der koop penningen. Meeraere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris KLAVER- WIJDEN, Plantsoen 45, alwaar op iederen werkdag tusschen de veiling en den afslag tot en met Donderdag 13 Februari a. s., van 10-3 uren, verhoogingen kur.nen worden gedaan tegen genot van één vijfde der vtrhoqgsom. 364 32 In het centrum der stad tegen Mei of Augustus: een Hoerenhuis met Tuin of Achteruitgang. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 294. 6 Recommandeert zich voor alle reparation met een jaar garantie, ook voor de nieuwe veeron. Horloges schoenmaken fl.-,nieawe Veeren ƒ0.75 en ƒ1. Pendules ƒ3.— a ƒ2.25. Regulateurs ƒ2. Kelting- klokken ƒ0.75 en ƒ1.-. 321 23 Hoek Haarlemmerstr. Scliapensteeg IN o. 3. het HEEREXHCIS, Nieuwe R(Jn No. 103, bevattende: 7 Kamers en Dionstbodekamer, voorzien van Gas- en Waterleiding en verdere gemakken. Te bevragen b(j P. L. v. ERKEL Jr., Heerengracht No. 10. 206 7 Korte geschiedenis van 1186 tot 1895, DOOR O E O. 11. T II E E. 2de verbeterde en vermeerderde uitgave. 365 bladz. m. 12 kaarten en platen. Groot 8vo. In linnen b. Prijs ƒ4.80. ET LA BAXE-DELAGOA, PAR W. L. v. DEVENTER. 80 bladz. kl. 8vo. Prijs 50 Cents. magazijncatalogus No. 252. 880 Nrs. Over ZUID-AFRIKA. komen hier 171 Nrs. voor. 344 31 MARTINUS NIJHOFF, te 's-Qravenhage. in gevaar verkeeren daarvan af te wijkon". Wat verder lees ik ten opzichte van de plaats, welke de geestelijkheid in de gebeel- onthoudingsbeweging moet innemen: „Zij hebben in haar eene bondgenoote te begroeten, welke zij ondersteuning moeten schenken en van welke zij ondersteuning erlangen zullen." Met woorden alleen, ook al zijn deze nog zoo waar en krachtig, wordt de wereld niet hervormd. Zjj kunnen wel enkelen verlichten en bekeeren, maar voor de verbetering der maatschappelijke zeden en toestanden is nog iets anders noodig. Daartoe is noodig, dat de hulpbrengende krachten in de maatschappij en in het gansche volk opgeroepen en ver- eenigd worden. Toon vóór zes eeuwen de verbetering der zeden noodzakelijk werd, zjjn naast de ker kelijke organen de Orden als hulptroepen opgetreden. Maar dit was niet genoeg. Om die Orden vormden zich genootschappen van Tertiarissen, die in leekengewaad midden onder het volk den Christel ijken geest en het christelijke leven beoefenden en verbreidden en zoo het zout der aarde werden. De Kerk der negentiende eeuw heeft ook Tertiaris sen noodig en van eon bjjzondero soort en met het oog op een der grootste nooden heet men hen geheel-onthouders. Met dezer bulpe is het mogelijk, dat niet alleen, zooal3 tot op heden, tegen de onmatigheid, enz. woorden zonder uitwerking verspild worden, maar dat ook daadwerkelijk eenige verbetering komen zal Ieder zielzorger, die den geest van Christus bezit, die zijne plichten en zjjne verantwoor ding kent, moet daarom tegenover de geheel onthouding de taal van het kind der wereld afleggen en zjjn oordeel en zjjne houding bepalen naar de beteekenis, welke zjj heeft voor het hei) der onsterfljjko zielen en de welvaart des volks. Hfi zal niet anders over haar willen oordeelen dan Jezus Christus. En hoe oordeelt Deze? In bet- licht Zjjns evangeliums doet zjj zich voor als zelfver loochening, als christelijk liefdewerk, al3 middel tot redding der zielen". Hior is „het groote beginsel der vrjjheid van een christenmensch" gewaarborgd, hier is tevens de zedeljjke waarde der geheel-ont houding gehandhaafd. Tolgeld voor Tramwagens. Het bestuur der Noord-Zuid-Holland6che Stoomtramweg Maatschappij Haarlem-Leiden, gevestigd te Hillogom, heeft zicb tot den minister van financien gewend om verlaging van het tarief van tolgelden voor tramwagens te verkrijgen. In het adres wordt gezegd, dat door ge noemde Maatschappij jaarlijks aan tolgeld wordt betaald het buitengewoon hooge bedrag van ongeveer f 5500, terwjjl de lengte Rijks straatweg, waarop en waar langs hare Ijjn ligt, slechts 19 kilometer bedraagt, dat door het Rjjk bovendien ten laste van de Maat schappij jaarljjks gebracht worden zeer be langrijke kosten voor vernieuwingen en onder houd van bestratingen, waarvan de tramweg geen genot heeft, dat voor een groot d'el d spoorbaan niet op den Rijksstraatweg, m- ar op den berm ligt, voor welke bermen, die hior en daar particulier eigendom zjjn, de Maat schappij ook nog recognitie heeft te betalen, terwjjl, waar die bermen te smal waren, de Maatschappij door aankoop van naastliggend t rrein die bermen heeft moeten verbroeden; dat de tramweg ook zoo goed als geen gc-not heeft van de verdere Rijkswerken in oen weg, als zjjnde do Maatschappij verplicht ge weest te haren koste nieuwe bruggen naast de Ryksbruggen te maken en te onderhouden. Vorder betoogt adressant, dat wegens het buitengewoon zware toltarief voor tramwa gens het bestuur het aantal en de lengte der treinen moet beperken, hetgeen ten nadeele is van het publiek verkeer, maar vooral ten nadeele van de ontwikkeling van landbouw, handel en nijverheid, waarop ook de directie der Ooster-Stoomlramweg-Maatschappjj nog onlangs do aandacht heeft gevestigd. Reeds sedert een tiental jaren wordt zegt adressant algemeen erkend, dat het toltarief voor tramwagens niet alleen te hoog, maar ook onbilljjk is, maar men heeft in de laatste jaren de afschaffing van tolgeld voor tramwagens ongelukkigerwijze verbonden aan afschaffing der tollen op alle land- en water wegen. Dientengevolge is niet te verwachten, dat op die wjjze de Tramweg-Maatschappjjen „spoedig" van het zoo drukkend toltarief geheel of ten doelo zullen ontheven zjjn, maar daar het toltarief voor tramwagons reeds vroeger een paar malen (kon. besluit van 30 December 1882 en van 17 April 1885) zonder eenig bezwaar is herzien, kan het thans evenmin bezwaar hebben opnieuw tot een billjjk geoordeelde verlaging van het t.trief over te gaan, in afwachting van de wet tot afschaffing van alle tollen. Daarom verzoekt adressant het toltarief zoo spoedig mogeljjk minstens te wjjzigen als volgt: lo. van de wagens, op een paardenspoorweg gebruikt wordende, voor ieder aangespannen trekdieréén cent; 2o. voor elke stoomtram-locomotief twee cents 3o. voor eiken door stoomkracht be wogen tramwagen één cent; door welke tariefswijziging de pacht der vier Rjjkstollen op den weg dor Maatschappij ver moedelijk toch nog f 5200 per jaar zal op- brengen, alzoo nagenoeg evenveel als die op- trengst was vóór het in exploitatie brengen van den tramweg HaarlemLei Jen. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: T. Boelaard wodr. en A. Rijlaarsdam gesch. Bevallen: M. De Boor geb. Pasmoojj D. Z. Bosman geb. Blaauw D- L. Boudowijn geb. Touw Z. 11. C. Van der Beek geb. Verwoij Z. C. J. De Koning geb. Kos Z. B. Üttcn geb. Van Berkel D. K, Eveleens geb. Spaargaren D. M. Brands geb. Van Dillewijn Z. Overleden: J. Van Leeuwen 7 m. C. Romers 85 j. W. Roest 7 m. A. C. Bus geb. Van Meer, 52 j. J. De Graaf geb. Van Hof wogen, 75 j. ZEGWAARD. Overleden: Cornelia Wijsman 60 j. Dirk Kruithof 8 j. ZOE TERMEER. Overleden: Cornelis Schuur 82 j. Meindert liermanus Begeer 73 j De Notaris FRIJLINCK, te Warmond, zal op Donderdag 23 Januari 1896, des voor middags te 11 uren, in „Het Bruine Paard", te Sa88enheim, OM CONTANT GELD ver- hoopen Meubilaire Goederen, Koper-, Tin-, Glas- en Aardewerk en eenig bewerkt Zilver. Te bezichtigen des morgens vóór de verkooping van af 8 uren. 368 11 Concurrentlc-Zcep per stok 5 Cis. Zephyr 7j Koren ÏO Dulcinea ÏO Universal ÏO Eau de Cologne ÏO Favorite ÏO Oranje n 15 aux Violette» 15 n Lelie 99 99 99 Melk 99 99 99 99 Deze Zeepen zyn alle zeer zacht, fijn geparfumeerd en zonder eenige scbadeiyke bestianddeelen. verkrijgbaar bij 7728 25 103 Breestraat. 99 99 In het Schilderen en Teekenen wordt ondcrwjjs gegeven door den onderge- teekende, oud-leerling der Rijks academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. 328 10 Aanbevelend, P. Gr. MAAN, raarcndfjli No. 78. Kunstschilder,, YAN De Notaris W. F. KAISER, te Leiden, aal op Vrijdagen 17 en 24 Januari 1896, telken» dea voormiddags te tl uren, in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, bjj opbod en afslag in het openbaar verkoopcm; Eenige percetlen vreltoegemaakt WEILAND liggende in den Broekpolder onder de ge meenten Oegstgeest en Warmond, te zamen groot 12 Hectaren, 33 Aren, 80 Centiaren. Breeder by biljetten omschreven. Aanvaarding bj) de betaling der kooppen ningen op 2 Maart 1896. Verdere inlichtingen zyn te verkregen ten kantore van Notaris Mr. C. J. BOERLAGE te Uithoorn, en ten kantore van voornoemden Notaris KAISER, Bree6traat No. 157, te Lei Jen, alwaar de kadastrale kaart van de te veilen perceelen gratis verkrijgbaar is. 9083 2

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5