Loop der Bevolking van de gemeente Lelden over 1895. De bevolking bestond op M. Vr. Totaal 1 Januari 1895 uit: 21186 28548 44735 Vermetrdering door: geboorte 713 ra. 718 v. 14311. vestiging 1765 1528 3293 2478 rn. 2246 v. 4724 t Vermindering door: overlijden 384 m. 375 v. 759 t. vertrek 2196 1784 3980 2580 m. 2159 v. 4739 t. De bevolking vermin dert alzoo met 102 mannen, 102 en vermeerdert met 87 vr. 87 De bevolking vermindert derhalve in het goheel met 15 personen. 15 Bevolking 31 Dec 1895: 21084 23635 44719 Dit staatje is in sommigo opzichten zeer merkwaardig. De sterfte bedroeg nog niet ten volle 17 per duizend inwoners; dit is een zoo gering bedrag als, voor zoover bokend, te dezer stede nog nooit is voorgekomen. De geboorten ztjn ook woder minder in getal dan het vorig jaar, nl. slechts 32 per duizend inwoners. Telt men de levenloos aangegovenen mode, die echter niet allen tot de werkelijke bevolking van onze gemeente behoord hebben, dan moeten de getallen 17.9 en 33 luiden. Beide verschijnselen, de geringe sterfte en de geringe geboorte, staan met elkander in een zeker verband. Tal van jonge paren, die te Leiden huwen, gaan dadelijk buiten de gemeente wonen. Dit vermindert een weinig het geboortecijfer en tevens eenigermate het sterftecijfer te dezer stede, omdat de kin dersterfte altijd een groot deel uitmaakt van de totale sterfte. Maar ook al houdt men rekening met deze omstandigheid, dan blijft het toch een feit, dat het jaar 1895 uit een oogpunt van volksgezondheid voor Leidon zeer gunstig is geweest. Vee-invoer. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen ter kennis van belang hebbenden, dat afwijking van do verbods bepalingen, vervat in het koninklijk besluit van 8 Dec. 1870, wordt toegestaan ten aan zien van den invoer uit Frankrijk van rund vee en schapen, bestemd voor de slachtbank, daaronder bigrepen de exportslachtorijen, op de volgende voorwaarden: lo. dat aan het grensstation worde over gelegd eone ambtelijke verklaring van de overheid van de plaat6 van herkomst, binnen de laatste 8 dagen afgegeven, ten bewijze: a. dat het vee, waarvan de leeftijd en het signalement te vermelden zijn, gedurende de laatste 20 dagen aldaar verbiyf heeft ge houden, on b. dat aldaar, benevens binnen eon afstand van 10 KM., in de laatste 120 dagen geen besmettelijke longziekte en in de laatste 20 dagen geene veepest, geen mond- en klauw zeer en goone schaapspokken zijn voor ga komen; 2o. dat het vee, by aankomst aan het gronsstation door den districtsveearts of oen zijner plaatsvervangers zij gekeurd en ge zond bevonden, ten bewijze waarvan door hem, aie hot onderzoek heeft verricht, eene aanteektning op de bovenbedoelde verklaring is te stellon; 3o. dat hot vervoor van het vee van het grensstation naar de plaats van bestemming geschiede por spoor zonder overlading, in af- zondsi.yke, gosJoten en verzegelde wagens; 4o. dat hot vee op de plaats van bestem ming onder politietoezicht zoowel ontladen als vervoerd worde naar de slachtplaats, al waar het van ander vee afgezonderd is te houden en binnen 24 uren, mede onder politietoezicht, moot worden geslacht, alles onverminderd zoodanige voorzorgen van by- zonderen aard, als ter wering van besmetting wegens plaatselijke omstandigheden door Barer Majesteits commissarissen in de onder scheidene provinciën bovendien mochten wor den voorgeschreven. (Sfs.-Cf.) Gemeenteraad van Noordwyk. Zitting van 13 Januari. Tegenwoordig alle leden. Do Voorzitter, de vergadering openende, wonscht by deze eerste zitting in het nieuwe l'aar allen aanwezigen zoowel in hun persoon als by de behandeling der gemeentobelangen alles goeds en hoopt dat in dit jaar door beslissing in gewichtige zaken veel tot heil en bloei der gemoente mogo tot stand komen. Naar aanleiding van het slot der gelezen en vastgestelde notulen der twee laatste Raadszittingen, wordt door den Voorzitter modegedeeld dat pogingen om de woning der ziekenbarak aan den benoemden nachtwaker te Noordwyk aan Zee, A. v. d. Weyden, te verhuren niet z(jn geslaagd. De hoer G. v. d. Wt-yden betoogt nogmaals de wcnscheiykheld van verhuring dier woning, ja, wil haar desnoods gratis ter bewoning in gebruik geven. Na het voorlezen van eenige ingekomen stokken, welk- voor kennisgeving worden aangenomen, kwam het voorname punt der agenda in behandeling: het aanleggen van eenige nieuwe openbare werken, volgens het voorgelezen voorstel van Burg. en Wetbs., nl.: a Bestrating van den Heiligengeestweg te Noordwyk Binnen. b. Rioleoring der Dousastraat en der Voor straat van het Lindenplein naar de West- einderbrug. c. Rioleering van de Hoofdstraat te Noord wyk- aan Zee. d. Bestrating van het zoogen. Kleipad te Noordwykaan-Zee, en aanleg van een Klinker voetpad langs dien nieuwen straatweg. e. Verlenging van de Keibestrating van den Zeeweg. Al deze werken zullen, naar de raming van den gemeente opzichter, eene uitgaaf vorderen van f 7031.18®. Burg. en Wetbs. stellen verder voor, de kosten te betalen uit het kapitaal der ge meente, dat, na plaatsing van een gedeelte op hypotheek, zal overblijven, en voorts in beginsel te besluiten voortaan jaarlijks een bedrag van niet minder dan f 500 op te leggen, ten einde langzamerhand het kapitaal der gemeente weder op zijn oorspronkeiyk bedrag te brengen. De heer J. De Groot Jr. had een voorstel ingediend om, met uitbreiding van punt b van het voorstel van B. en Ws-, ook rioleering aan te leggen langs de Van-Limburg-Stirum- straat, d9 Picko-straat, de Bronckhorst-straat, de Molenstraat en de Kerkstraat eu, zoo dit mocht noodig blyken, ook in de Tramsteeg. Beide voorstellen kwamen tegeiykertyd in beraadslaging. Wel mag gezegd worden dat de voorstellen van het Dag. Bestuur de sympathie van alle leden hadden: geen enkele stem toch werd er tegen vernomen. De debatten betroffen dan ook meer ondergeschikte en tot de uit voering behoorende punten, dan wel de zaak in principe. Zoo wenschte de heer C. Alkemade dat de voor de rioleoring noodige cementen rioolstukken niet door de gemeente zelvo, maar door den aannemer van het werk zouden geleverd worden. Do heer v. d. Weyden besprak de vraag, of hot wel noodig zyn zou het water van Noordwijk-aan-Zee, in slooteD van den Noord- zyderpolder af te voeren, en of niet in de duinen gelegenheid tot ontvangst van dat water kon gemaakt worden, hetgeen hem vrywat goeokooper voorkwam. De Voorzitter antwoordde den heer Alko- made dat de geopperde quaestie tot de uit voering behoorde, maar Burg. en Weths. ongetwyfeld haar te zyner tyd zeer zouden overwegen. Afvoer in de duinen, kreeg de heer v. d. Weyden ten antwoord, acht ik niet wel mogelyk, niet goedkoopor wellicht, en bovendien is het half werk, want daar het water geen uitweg zou hebben in de duinen, zoo moeten wo later toch weer nieuwe afvoerwegen zoeken. Meerdere bestriding vond het voorstel van den heer De Groot, do meerderheid van het college van Burg. en Weths. de beide wethouders had er zich tegen verklaard, torwyi de Voorzitter wel genegen was medo te gaan. De heor C. Alkemado stond de meening voor, 9at wie iets hebben wil, dit vragen moet. De bewoners der straten, in bet voorstel van den heer Do Groot opgenomen, hadden vol- strokt geen biyk gegeven rioleering te wenschen. Had, meende deze spreker, do Raadscommissie, die voor eenige jaren benoemd werd om een onderzoek naar de wenschelykheid en moge- lykheid van rioleering in te stellen, haar opdracht uitgevoerd, dan hadden wy waar schyniyk reeds lang eene rioleering gehad. Dat wy geen rapport hebben ingediend, zoiden do loden dor Coramissio nu, is niet onzo schuld we zyn nooit tot eene vergadering opgeroepen. Wat van dat alles zyn mogo, zegt nu de voorsteller, de heer De Groot, laat ik in 't midden, maar zeker en vast staat het, dat in de straton, welke myn voorstel bedoelt te rioleeren, daaraan groote behoefte bestaat. Als de Raad overtuigd is dat in die stra ten, evengoed als in de andere, rioleering noo dig is, dan behoort geen adres afgewacht te worden, maar moet tot den aanleg worden overgegaan. En nu wordt beweerd dat in enkele straten byna alle woningen huurhui zen zyn en do eigenaars met het oog op de kosten niet by het riool zullen aansluiten, maar spreker denkt beter over de eigenaars der huizen: z*y zullen, meent c. >opt hy, zich wel eenige opoffering willen'getroosten om den gezondheidstoestand hunner huurders te bevorderen. En dat er werkelyk behoefte is: dagelijks kan men het waarnemen, wan neer men de Bronckhorststraat passeert en ziet hoe het water als modder uit do huizen op straat geworpen wordtZou de Raad ver antwoord zyn, wanneer, wat God verhoede, eens oen besmettelijke ziekte in die buurten uitbrakDan worden ja mesthoopen opgeruimd maar hoe kan dan het vuile water opgeruimd worden? In de heilige overtuiging eene zeer goede zaak voor te staan, dringt spreker op aan neming van zyn voorstel aan. De heeren Van Konynenburg en C. Alke made bestryden hot voorstel nog, terwyl het in de heeren A. W. Alkemade en Homan verdedigers vond. De beraadslaging gesloten zynde, komen de voorstellen van Burgem. en Weths. in stemming en worden met eenparige stemmen aangenomen. Het voorstel van den heer De Groot daaren tegen hoe kranig en met vuur ook ver dedigd werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Eeden, Van Konynenburg, C. Alkemade, Ammeraal, Hoogeveen en Parlevliet. Tot leden der Commissie voor den Hoofdo- ïyken Omslag voor 1896 werden na velerlei stemming en loting aangewezen de heeren Smit, Homan en C. Alkenaade. Den aannemers der petroleum-straatverlich- ting te Noordwyk-Binnen en Noordwyk-a.-Z.f die in den loop van 1895 door de petroleum- crisis hadden geleden, werd een vergoeding toegelegd, dien te Noordwyk-Binnen van 10 en dien te Noordwijk-aan-Zee van f 17,50. Nadat de Raad eenige oogenblikkon in comité-generaal was overgegaan, word de openbare vergadering heropend en besloten tot 't leenen van gelden onder hypothecair ver band aan verschillende personen. Hierna werd de vergadering door den Voor zitter gesloten. Gemengd Nieuws. Tot het doen herpen der ge wone gewichten, benovens der maten en strijkers, wordt door den yker in het gebouw aan de Lammerenmarkt zitting gehouden voor de bewoners der psrceelen van den Ouden Singel op 16 Januari van 9 11 uren; voor de bewoners van de Oude Vest van 11 12 en van 1 3 uren, en voor de bewoners van de Lange Paradyssteeg van 34 uren. Gisternamiddag liep een tien tal jongelingen van 20 jarigen leeftyd door Leiden, vroolyk en opgewonden zingende. Deze opgewondenheid werd hoe langer hoe grooter, naarmate do jenevorflesch werd aan gesproken, terwyl ook do door hon gezongen wordende liedjes van minder zedelyke strek king werden. Al zingende en zwaaiende werd o. a. ook halt gehouden op het Kort Rapen burg, alwaar aan een ieder een borrel ge schonken werd, terwyl de schenker ten slotte de flesch aan den mond bracht en die zelf verder ledigde. Verder ging het toen door de Paardensteeg, totdat zij het koffiehuis van den heer Borger- dïng aan de Steenstraat binnen gingen, waar uit zy door een politie agent verwyderd werden. Aangezien het gedrag der jongelui walglijk begon te worden, werden zy op last van den commissaris van politie door drie agenten buiten de gemeente gebracht, waarby bleek dat ze Rotterdamsche lotelingen waren, die voor pleizier naar Leiden waren gestoomd. "We meenen er hier op te moeten wyzen dat, aangezien do trekking der lotery van de Amsterdamsche tentoonstelling nog niet is afgeloopen, de trekkingslyst alsnog niet is verschenen. Eerst de volgende week zullen belanghebbenden de volledige lysten kunnen verkrygen, die door de „Kiosk onder neming" zullen worden uitgegeven. Men schryft ons uit Katwijk: Sedert eenige jaren achtereen valt Katwyk aan Zee als badplaats byzonder in deD smaak. Dezelfde families ziet men jaarlyks terug komen; zy gevoelen zich hier zelfs zöó thuis, dat zy by vertrek reeds voor een volgend seizoen bespreken. Om aan al de aanvragen te voldoen, heeft men dezer dagen een aan vang gemaakt met het bouwen van drie villa's, welke met het a. s. badseizoen betrokken mcloten worden. Katwyk verkeert dan ook boven vele andere zeeplaatsen in gunstigo conditiën: osn mooi strand en gemakkelyke verkeerswegen. Katwyk gaat langzaam, maar zeker een goede toekomst tegemoet. Men schryft ons uit Bodegrave: Sedert korten tyd hoeft de heer Spoor zyne fabriek van werktuigen en gereedschappen voor de zuivelbereiding verlicht met een nieuwe soort gas, nl. het acytyleen-gaa. De inrichting, waarvan de toestellen geheel door den heer Spoor vervaardigd zyn, is zeer eenvoudig en bestaat uit een houten kuip, waarin een zinken bak, als gashouder. Het gas wordt ontwikkeld in een klein kuipje ter zyde van den gashouder, en waarin calium carbiet met water. Het aldus bereide gas heeft eene zeer sterke lichtkracht. De bovenzaal van de fabriek, waar vroeger 10 petroleumlampen brandden, wordt nu voldoende verlicht met 4 gasvlammen. De heer Spoor, die voornemens is zich op de levering der toestellen toe te loggen, heeft reeds eene opdracht van de heeren Van Kempen, te Voor schoten, om hunne fabriek van zilveren werken van een aanleg te voorzien. Ongerekend de kosten van aanschaffing der toestellen, die trouwens ook niet zeer hoog zyn, staan de kosteu dezer verlichting ongeveer gelyk aan die met petroleum. Gisterochtend geraakte aan het station Scheveningen van de stoomtram der H. IJ.-S.M. een conducteur bekneld tusschen een locomotief en een tramrytuig. De man, die vermoedelyk inwendig ver wond was, werd por tram naar Den Haag vervoerd en toen naar het Ziekenhuis overge bracht. Gisteren werd iemand uit Heeren veen te 's Gravenhage aangebracht als ver dacht van den dezer dagen in laatstgenoemde plaats gepleegden diefstal ten nadeelo van een geneesheer. Na confrontatie met den bestolene, bleek hy niet de verdachte te zy'n, zoodat hy onmiddellyk op vrye voeten werd gesteld. Kindermoord te Rotterdam. De „N. R. C." van hedenmorgen bevat de volgende advertentie: De schryver van een met potlood geschreven briefje, postmerk Rotterdam 13 Januari 1896, 5 tot 6 uur namiddag, gericht aan den onder- geteekende, betrekking hebbende op den moord Hoogsteden, wordt dringend verzocht, zich aan my bekend te maken. Geheimhouding wordt desverlangd toe- Rotterdam, De Officier van Justitie, 14 Januari 1896. C. H. B. BOOT. In een niet dikwyis voorkomend militie-geval werd dezer dagen door Gedepu teerde Staten eener provincie in hooger beroep uitspraak gedaan. Een loteling had vrystelling van den militieJ dienst aangevraagd ter zake van broeder dienst; zyn broeder was op den dag van het volbrengen van zyn 16do levensjaar vry willig in j dienst en werd 5 jaar 3 maanden en 25 dagen later uit den dienst ontslagen; de loteling meende daarom recht op vrystelling te hebben naar art. 50 2o. der wet, dat voor broeder- dienst vordert, dat de broeder gedurende 5 jaren gediend heeft. Door den militieraad werd evenwel beslist, dat, vermits in het militaire strafwetboek is bepaald, dat wanneer een militair o. a. tot militaire detentie is veroordeeld geweest, de tyd zyner opsluiting niet als diensttyd wordt medegerekend, de 5 maanden militaire detentie, door den broeder ondergaan, van den diensttyd moesten worden afgetrokken, zoodat deze slechts voor 4 jaren 10 maanden en 25 dagen mocht worden gerekend, en wees den loteling voor den dienst aan. Gedeputeerde Staten hebben deze beslissing gehandhaafd. Naar men zegt, moeten ervan de lotery der Amsterdamsche tentoonstelling slechts een 300,000 loten verkocht zyn van de l'/2 millioen. (Haarl. G.) Als een bewys, dat in den tegen- woordigon tyd velen zich in benarde omstan digheden bevinden, kan o. a. dienen dat ge durende de twee laatste dagen der vorige week by het bestuur der afdeeling Groningen van den „Bond van orde" zich meer dan 150 personen hebben aangemeld om werk of ondersteuning. Dezer dagon werd gemeld, dat te Raamsdonk al verscheiden dagen de heer W. Z., lid van den gemeenteraad aldaar, zoek is. Thans wordt van daar gemeld, dat, hoewel krachtige pogingen in 't werk gesteld zyn om genoemden heer op te sporen, men tot heden daarin niet is geslaagd. Verschillende vermoedens ziin in omloop. Sommigen meenen, dat hy by Koizersveer te water is geraakt, anderen deelen eene andere meening. Zondag jl. is vruchteloos door twee duikers uit Rotter dam naar hom gezocht. Sedert 1 Januari jl. wordt te Utrecht ver mist eene omstreeks 40 jarige dame van middelbare lengte, bruin haar, zwarte kleeding met geel gegarneerd, het ondergoed waar- scnynlyk met C gemerkt. Beleefd worden inlichtingen verzocht door den commissaris van politie dor Iste afdeeling aldaar. Zaterda g-m orgen is bjj den vee houder A. Van Dyk in de Geer onder "Wilnis een bedelaar dood in den hooioerg gevonden. Wolk een verscbrikkelyk einde voor iemand, die, zooals hyzelf wel eens beweerde, te Ber gen op-Zoom geboren, van daar als „heer" vertrokken was en als „bedelaar" niet wilde terugkeeren. Voor de familie van den te Gro ningen verongelukten agent is ruim f 2000 byeengobracht. Te Nieuw-Buinen werd in de vorige week des avonds ingebroken by de weduwe Hokkelman. Nadat de deur van de zoldertrap door de bewoonsters was gesloten, ten einde den dief het naar beneden komen te belotten, sprong deze van den zolder af, viel op de wed. H. aan, wie hy met een mes eenige sneden in het aangezicht toebracht, en verdween daarop naar buiten. Daar hy zich geheel zwart gemaakt had, werd hy niet herkend. Een zesjarige jongen was te Leeuwarden stil van buis geloopen. By het zooken vond men het ïykje in den vyver van den zoogen. „Prinsentuin". Uit het zykanaalteSt. - Pieter is opgehaald het ontkleede lyk van een man, waaraan h6t hoofd ontbrak. De drenkeling is ter gerechtelyke schouwing naar het gesticht Calvariënberg to Maastricht overgebracht. Zaterdagnacht is te Frederiks- oord ingebroken in het gobouw, waarin het bureau der Maatschappy van Weldadigheid wordt gehouden. De dief of dieven hebben een tiental lessenaars en kasten opengebro ken, tot ze eindelijk in den lessenaar van het aan 't bureau verbondon telephoonkantoortje een laadje vonden, waaruit ongeveer f 25 is ontvreemd. Zaterdag 1.1. heeft te Lienden zekere vrouw R. zich door ophanging van het leven beroofd. Toen haar zoon, die als gewoonlyk met negotie den boer op was geweest, thuiskwam, vond hy zyne moeder levenloos hangen. De vrouw is een twintigtal jaren geleden krankzinnig geweest en genezen. Toch leed zy aan vlagen van zwaarmoedigheid en in een van deze buien schynt zy de hand aan zichzelve geslagen te hebben. Te Buda-Pesth is de politie een bende valsche munters op het spoor gekomen, die blykbaar sedert jaren haar misdadig bedryf ongestraft heeft uitgeoefend. Aan de kwade praktyken der bende zal nu voorgoed een einde worden gemaakt. Op het Lago Maggiore is de Ita- liaanscho douane kruiser met man en muis vergaan. De stoomketel sprong en alle twaalf opvarenden vonden den dood. Te Weenen heeft een onbekend gebleven man een poging tot inbraak gedaan in het paleis van vorst Liechtenstein. Hy had reeds twee ruiten ingedrukt van een aan de tuinzyde gelykvloers gelegen vertrek, toen een der beambten hem opmerkte, waarop de inbreker zich door de vlucht redde. KOLONIËN. BATAVIA, 14-17 Dec. (Nederiandsche mail.) De legercommandant, generaal Vetter, ver gezeld van majoor Breyer, is op 16 Dec. van Atjeh te Batavia aangekomen, om met den gouverneur-generaal van gedachten te wisselen1, omtrent de aangelegenbeden van Atjeh. De generaal was in burgerkleeding en had voor. alle ceremonieel bedankt. De te Medan verschynende „Oostkust" deelt mede, dat generaal Deykerhoff op 10 Dec. met verlof van Atjeh is vertrokken, voorloo- pig voor zes maanden. Door den hoofdinspecteur voor de opium-, aangelegenheden en den resident van Bali en Lombok is aan de Regeering een verslag uit- gebracht over den invoer en het verbruik van opium op Lombok, tydens het vorstonbestuur. Daaruit blykt dat Ampenan steeds een empo rium voor den (smokkel) handel in heulsap met Celebes en de Molukken geweest is, j dat de Sasaks nagenoeg geen opium gebruiken, misschien ook wel omdat zy er de middelen j niet voor bezitten, maar dat door de 60,000 Lomboksche Balineezen en de Chinessche be- woners van Ampenan in de laatste jaren ge middeld 3- a 400 tails opium meer verschoven werd, dan door do gezamenlyke bevolking van bet eiland Madoera, die ruim anderhalf millioen zielen sterk is. Wel bestonden in den vorstentyd strenge verbodsbepalingen op het gebruik van opium door de Balineezen, maar die moeten, volgens de ondervinding door beide genoemde hoofd- j ambtenaren thans opgedaan, meer beschouwd worden als een zwaro belasting, die de radja hief, daar ieder ingezetene dat verbod, tegen betaling van een vry belangrijke som, voor zichzelven opgeheven kon krijgen. De politie te Batavia ontving dezer dagen het telegraphisch bericht uit Singapore, dab aan het adres van den Chinees Ban Foo te Batavia van daar zouden worden verzonden 1 56 kisten gecondenseerde melk, waaronder vermoedelijk kisten met nagemaakte rijks daalders. Inderdaad werd door den adsistent- resident van politie by aankomst van den stoomer „Van Goens" van Singapore oen onderzoek ingesteld met het resultaat, dat op vyf kisten nagemaakte ryksdaalders do hand is gelegd; er is nagenoeg f 6000 aan valsche ryksdaalders gevonden, verpakt in melkblikjes. De „Java Bode" deelt mee, dat jhr. dr. Van Alphen, in tegenspraak met wat som migen beweerden, als zou de „Locomotief" i zonder redacteur zyn, tot hoofdredacteur van die courant is aangesteld. j Verscheidt ne te Batavia en te Solo ge- vestigde Chineozen, die geen toelatingskaart en geen middel van bestaan hadden of niet konden bewijzen, dat zy het door Werkzaam- heid zouden verkrijgen, zyn op 's lands kosten naar Singapore, van waar zy gekonnn waren» teruggezonden. Uit Soerabaia wordt van 14 December aan de „Loc." geseind Gistermiddag is bij een huiszoeking door., de politie, in tegenwoordigheid v<tn beide offi cieren van justitie, bij den Chineeschen letter zetter van Han Tjong Ling edn trommel op gegraven met afgewerkte en onafgewerkte valsche bankbiljetten van duizend en van vyf honderd guldtn, terwyl heden werd ge constateerd dat dit een bedrag van ongev er zeven ton vertegenwoordigde. Gisteravond zyn in het meubelmagazyn van Han Siau Gwan lithographische steenen gevonden ter grootte van bankbiljetten, en in de rivier voor Han Tjong Ling's huis yzeren rollen. Heden werd Han Tjong Ling in de gevangenis door den adsistent-resident en de beide officieren van justitie langdurig verhoord. De gewezen Chineesche pachter van opium in de residentie Banjoemas over de jaren 1875, 1876 en 1877 en zijn borg mogen den achter stand van dien pachter, ten bedrage van f 76,783.42, aanzuiveren by payementen van f 50 's maands. Daar kunnen ze, zoo er geen rente wordt berekend, 110 jaren over doen, merkt het „Bat. Nieuwsblad" op. De onderwyzer der 3de klasse F. Van Gulick gaat met een jaar buitenlandsch verlof. Het oproer te Kampang. Uit Pamekassan wordt aan het „Soer. Hand." over het oproer te Sampang het volgende geschreven „Reeds lang was de aandacht van het be stuur gevestigd op de handelingen van zekeren kjiahi Semanterie, dia zich uitgaf voor een met bovennatuurlyke macht begaafden gunste ling Gods en een talryke schare leerlingen om zich heen verzamelde in de desa Tjam- plong, op ongeveer zes paal van Sampang gelegen. „Zoolang de man niets anders deed dan de leer van den koran verkondigen, bepaalde het bestuur er zich toe hem ongemerkt gade te slaan. Het bleek echter al spoeaig dat hy meer in zyn schild voerde, hy begon een ongepaste houding aan te nemen tegen de besturende ambtenaren en zijn volgelingen voorzagen zich van wapens. Krachtig optreden werd noodzakelijk en zonder aarzelen besloot ons geacht hoofd van bestuur daartoe. „Zeer in het geheim werd een detachement barisan, sterk 100 man, allen uitgezochte manschappen, onder commando van drie officieren en onder leiding van hun kapitein instructeur in den nacht van Maandag op Dinsdag naar Tjamplong gezonden. De resident vergezelde hen. By Tjamplong gekomen, werden op de wegen wachtposten geplaatst en drongen de resident met den kapitein-instruc teur en de overige troepen de kampong binnen en omsingelden het verbiyf van den nieuwen heilige. „Een korte sommatie, een aanval van de volgers van den kjiahi, een paar salvo's en de macht van den heiligen man was ge broken. Byna vyftig zyner volgers lagen tood of gewond op de vlakte; te laat hadden zy bemerkt dat al de djimats geen waarde

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2