Do commies by het departement van marine A. J, Van Gogh alsnog met ingang van 18 Nov. 1895 uit zyn betrekking ontslagen. Aan den eervol ontslagen brugwachter D. Bor, te Meerkerk, een jaarlyksch pensioen toegekend van ƒ273. Teylers Godgeleerd Genootschap heeft geen antwoord ontvangen op de voor het jaar 1895 uitgeschreven prijsvraag: „Wat biyft er by den tegenwooraigen stand der Nieuw testamentische critiek historisch zeker aan gaande den persoon en het leven van Jezus?" EERSTE KAMER. Slaatsbegrooting. De minister van oorlog hééft, overeen komstig zyne toezegging by de beraadslaging over höt hoofdstuk oorlog der Staatsbegroo- ting voor 1895 in de Eerste Kamer, thans aan dit lichaam doen toekomen een verge- ïykend overzicht van de militaire lasten in de Europeesche Staten. Daaruit blykt dat het oorlogsbudget voor het jaar 1895 in de navolgende Ryken be droeg: Nederland f 20.706.643 met eene leger- sterkte van meer of minder geoefenden by mobilisatie van 144.300 man; Frankryk 278.900.441 met 4.000.000 man Duitschland ƒ360.283.100 met 3.400.000 man; België f 24.933 400 met 183.000 man; Zwitserland f 10.905.735 met 277.000 man; Engeland 168.217.020 met 567.500 man Oostenrijk-Hongarije f 147.898.619 met 2.500.000 man; Italië f 98 595.997 met 1.799.000 man Denemarken fG.809.220 met 68.000 man; Zweden 17.607 877 met 348.000 man; Noorwegen ƒ7.110.939 met 72.000 man: Rusland f 518.511.946 met 5.000.000. man; Servië 5.983.200 met 337.500 man; Bulgarije en Oost-Rumelië 11.456.874 met £57.000 man; Rumcnië 19.201.302 mot 272.000 man; Griekenland ƒ6 921.807 met 180.000 man; Spanje 64.237 064 met 329.000 man; Portugal f 13.936 344 met 154 000 man. Algemcene Wed. Politiebond. De Staatscourant van 12/13 dezer bevat de statuten van bovengenoemde vereeniging, thans te Gouda, voortaan te Utrecht gevestigd, en by kon. besluit van 22 Oct. 1895 als rechts persoon erkend. Zy is aangegaan voor een tydvak van 29 jaren en 6 maanden, gerekend van 1 Mei 1887. De Bond stelt zich ten doel: lo. verbreiding van kennis van het politievak2o. aarikwee king van kameraadschap on onderlinge samen werking in het bolang van do politie en het publiok; 3o. verbetering on verheffing van den maat6chappeiyken stand van den politie ambtenaar en beambte; 4o. oprichting en instandhouding van oen weduwen-en weezen- kas, van een pensioenfonds, van eene ver ankering van uitkeering in ééns by overiyden, en van een besparingsfonds. De bond tracht dat doel te boreiken door: lo. het goedkoop verkrygbaar stellen of gratis verspreiden van geschriften, aio de ontwikke ling van den pclitio-ambtenaar en beambte kunnen bevorderon; 2o. bot oprichten van provinciale afdeelingon van den bond; 3o. hot 6tellen van correspondentschappen, zooveel mogoiyk, in allo gemeenten dusRyks;4o. het verkrygen van kapitaal voor de boven bedoelde fondsen. Aan de leden van den bond, die 10, 20, 30 en 40 jaren in dienst by de politie zyn, kan eene medaille uitgereikt worden, volgons een door de algemoeno vergadering vastgesteld model, en welvoor tien jaren dienst oen in brons; voor twintig id. een in zilver; voor dertig id. een in verguld zilver; voor veertig id. een in goud. Deze medaille wordt gedragen aan een oranje, rood, wit en blauw gokleurd lint ter breedte van 12 millimeter, op de linker borst met het dionstcyfer vóór. De jaarlykscho contributie mag niet minder dan één gulden bedragen. Gemengd Nieuws. De Leidsche tuinlieden- en bloo misten vereeniging „Door Eendracht Verbon den" vierde gisteravond in de zaal van „Vondelhoven" haar zevende jaarfeest. Dat by een feest van een vereeniging als deze bet groen niet mocht ontbreken, laat zich begrypen; nu, er was dan ook eene flinke plantengroep in de geheel met feestvierenden gevulde zaal aanwezig; daarvuór verhief zich de mooie banier der Vereeniging. Nadat de donateurs op plechtige wyze, d. w. z. onder de tonen der muziek en vooraf gegaan door het vaandel, de zaal waren binnengeleid door hot bestuur, opende de heer M. J. Van Laren, ©ere voorzitter der Vereeni ging, evenals het vorige jaar, de feestelyke samenkomst. De heer Van Laren sprak veel en zeide heelwat goeds. Onder meer deelde hy mede dat in het afgeloopen vereenigingsjaar het aantal leden met tien, dat der donateurs met 37 vermeerderde, waardoor zy thans 58 donateurs telt. Hy wees er voorts na zyn welkom op dat de Vereeniging, gaat ze in bloei voort op de wyze zooals nu, een sieraad kan worden voor den tuinbouw, een troost voor hare leden; dat er een band door haar gelegd wordt tusschen patroons en werklieden. Hy spoorde om meer dan óóne roden dan ook hen, die dit kunnen doen, aan lid of donatour der Vereeniging te worden. Spr. noemde 1S95 verder een jaar van geluk voor de Vereeniging en bracht in herinnering dat do Nederlandsche MaAt8chaDDii voor Tuinbouw en Plantkunde zich haren toestand hoeft aangetrokken, een barer donateurs is geworden en haar een jaarlyksch subsidie heeft toegezegd. Na nog aangetoond te hebben dat de tuinbouw veredelt en de ziel adelt, en illusies geschept te hebben voor de toekomst omtrent hetgeen mogelyk nog eenmaal van de Vereeniging zal kunnen uitgaan, als byv. een cursus om elkander op te bouwen in het vak en een werkmanetentoonstelling alsmede herdacht te hebben den dood van den donateur den heer Van de Pavord Smits, bracht hy dank aan heeren donateurs (wien, het zy hier even vermeld, vanwege de Ver eeniging een mooi zilveren insigne, een roos met bladeren, was verstrekt), aan bestuurs- en gewone leden, aan den heer Uljee voor het gratis afstaan der zaal, aan de lieve dames, die in de op te voeren stukjes een rol zouden vervullen, om na op het kuische gehalte van hetgeen opgevoerd of voorge dragen zou worden gewezen te hebben te eindigen met allen een prettigen avond te wenachen, welke aan het einde zou mogen doen veriaogen naar het volgende feest. Applaus volgde op deze toespraak. Hier willen we tevens vermelden dat gisteravond, na eene opwekking daartoe van den heer Van Laren, ruim eon twintig tal leden als donateur tot de Vereeniging toetraden. Alsnu word, natuuriyk afgewisseld of ge accompagneerd door muziek nadat de wer ken de leden flink een welkomstlied hadden gezongen overgegaan tot de opvoeriDg van „De loods, de scheepstimmerman en het garnalenmeisje", oen biyspel in twee bedryven, gevolgd door voordrachten en het kluchtspel in één bedryf: „De Pruisen komen!" waarop nog een paar voordrachten volgden en een tableau vivant, do vier jaargetyden voorstel lende dat ln één woord „prachtig" was. Het gaat niet aan omtrent de opvoeringen by gelegenheid van jaarfeesten van vereeni gingen, die geen toónoelveroenigingen zyn, in byzonderheden te treden of daaromtrent cri tiek uit te oefenen; wél echter om, als het ver-hnd wordt, er goodkeuring over uit to drukken. Doen we dat hier door to verklaren dat de opvoeringen „zeer goed" waren, beter zelfs dan van menige tooneelvereer.iging met mooien naam. Do medespelendo dames mochten met vry- moedigheid do bloemenmandjes, haar aange boden, aanvaarden; en de hoer P. J. Van Staveren, een oud bekende, verdiende alleszins den grooten krans, hem by zyn laatste voor dracht toegeworpen. De Vereeniging boude vooral hem io waarde, want hy is op een feestavond voor haar onbetaalbaar; hy doet veel en dat vole doet hy uitstekend! Een bal besloot het best verloopen feest. Eene collecte, welke op de openbare school te Valkenburg, by Leiden, gehouden is ter ondersteuning van de nagelaten betrekkin gen van verongelukte visschers te Zwartewaal, had den gunstigen uitslag, dat een bedrag van 10.81 aan den burgemeester dier zwaar be zochte gemeente kon worden opgezonden. Gieter morgen geraakte te Schiedam eene dienstbodo in brand door het onvoorzichtig gobruik van petroleum by het aanmaken van een kachel. Het meisje, dat met brandende kloeren de straat op vluchtte, word spoedig geholpen door toeschietende personen, zoodat zy met gehavende kleeren en eenige hevige brandwonden, hoofdzakeiyk aan de armen, vrykwam. Eene weduwe te Arnhem plaatste eenigo goederen op de stoep vóór hare woning en werd deswege veroordeeld door den kanton rechter, die do stoep, welke geplaveid en gelyk gemaakt was met aangrenzende trottoirs, als openbaren wog beschouwde. Hiertegen ont wikkelde gisteren mr. Kappeyne v. d. Coppello voor den Hoogen Raad een cassatleraiddel, omdat z. i. alleen uit de omstandigheid, dat de stoepen voor verschillende woningen ton believe der gemeente alle gelyk gemaakt wor den, niet kan volgen het bestomd zyn voor don publieken dienst, maar dat daarvoor eene overdracht door de eigenaren aan de gemeente noodig is. Hot O. M. zal over 14 dagen conclusie nemen. Voor de rechtbank teZutfenstond terecht Ae. H., 31 jaar, huisvrouw van H. B., te Apeldoorn, thans in preventieve hechte nis, beklaagd van den 21sten Nov. jl. opzet teiyk brand gesticht te hebben, door opzet- telyk het hooi in brand te steken, dat zich op den zolder barer woning bevond, waar door de vloer van bedoelden zolder had vlam gevat en daarna het geheele huis was uitge brand, van welke brandstichting gemeen ge vaar voor goederen te duchten was. In deze zaak werden 17 getuigen en 2 des kundigen gehoord, terwyl de verdediger van bekl. 2 getuigen a décharge had gedagvaard. Bekl. en baar gezin bewoonden met het gezin van den timmerman H. G. Van Sief- hout hetzelfde huis, ieder in een afzonderlyk gedeelte, en in den voormiddag van genoem den datum, toen de brand plaats had, was bekl. met hare kinderon alleen thuis, terwyl ook do |vrouw van v. Sief hout met de kin deren alleen was. De zolder van het huis was uitsluitend in gebruik by bekl. en strekte zich ook uit boven eene bedstede van Sief hout. In de planken van den zolder boven de bedstede was een gaatje, en op bedoelden voormiddag bemerkte de vrouw van v. Siefhout, nadat ze voor eenige oogenblikken weg was ge weest uit het huis, dat de bedstede vol rook was: het bleek dat de dekens van het bed brandden. Na gebluscht te zyn, werden de dekens naar buiten gebracht ori in het gras geb gd. Ver scheidene personen hadden, toen de dekens daar buiten lagen, daaraan petroleumlucht waarge nomen en ook volgens de deskundigon bevond zich petroleum aan de dekens. Door bedoeld gaatje zou dus van den zolder, waar de brand woedde, petroleum kunnen zyn gelekt op de dekens. Het O. M. vorderde beklaagdes veroordeeling tot 1 jaar gevangenis. Bekl. ontkende nadrukkeiyk alle schuld. Haar verdediger, mr. G. M. Van Voorthuyzen, te Zutfen, concludeert tot vryspraak. De rechtbank bepaalde de uitspraak op a. s. Woensdag en gelastte de invryheidstelling van heklaagde. De lessen aan de kookschool te Schiedam, onder directie van mej. E. Maas, zyn de vorige week aangevangen. De school telt 22 leerlingen. De 60-jarige Antje Visser te Valom (Fr.) zou met een emmer water uit het kanaal scheppen. Zy viel voorover en verdronk. In eon schouwburg te Baltimore heeft eene paniek plaats gehad, welke de vreesolykste onheilen ten gevolge had. Kort na het begin der voorstelling, die door 3000 personen word bygowoond, wilde een der bedienden op den tweeden rang, vlak by het tooneel, een gaslicht aansteken. Toen hy een brandenden lucifer voor den brander bi'ld, schoot er een lange vlam uit de pyp. Het publiek, meenende dat er brand was, sprong van zyn plaatsen en drong naar den uitgang. Het gedrang was zóó ontzettend, dat 24 per sonen doodgedrukt werden en een driemaal zoo groot aantal menschen zwaro verwon dingen bekwam. Thans is het program vastgesteld voor de van Engelsche zyde op het getouw gezette Zuidpool expeditie, die in den aanstaan den zomer vertrekken zal. Uit dat program blykt dat do expeditie niet alleen een welen- schappeiyk doel heeft, maar dat men zich ook wil toeleggen op het vangen van walvisschen en robben. Hinderlyk voor het oorspronkelyk zuiver wetenschappeiyk doel der expecitie zal dit niet zyn, daar men zich in de eerste plaats biyft voorstellen de magnetische Zuid pool te ontdekken. De wetenschappelyke lei ding is opgedragen aan den bekenden Noor schen Zuidpool-reizigor Borchgrevink, wien eenige wetenschappelyk gevormde mannen ter zyde zullen staan. Do expeditie wordt by Kaap Adare of op het iets zuidelyker gelegen Goulman-eiland aan land gezet. Do schepen gaan dan een jaar op de wal vischvangst en komen na afloop daarvan Borcbgrovink en de zynen weer afhalen, die in dien tyd de Zuidpool hopen te zullen hebben ontdekt. Om in door Borkeloo is de noo- dige uitbakening geschied voor de verbetering der rivier de Berkel. De onteigening moet zoo goed als goreed zyn. Niets tusschenbeide komende, zal dit werk, voor zoover do rivier de gemeente Borkeloo of de stad doorstroomt, met een paar maanden worden aanbesteed; de raming der kosten bedraagt 40,000. Op den in aanleg zpde spoor weg Herzogenrath Heerion Sittard is te Eygelshoven oen zandtrein ontspoord, ten gevolge waarvan een wachtershuisje, waarin zich op dat oogenblik drie werklieden bevon den, werd verbryzeld. Een der laatsten werd daarby ernstig, de beide anderen werden licht verwond. Donderdag en Vrydag heeft het te Genève zoo zwaar gewaaid, dat eenige ge bouwen der aanstaande tentoonstelling zeer beschadigd zyn, o. a. hot dak van de machine- galery is afgeslagen, waardoor een werkman gedood werd. De scheepvaart op het meer was gestremd en de tramwagens konden niet geregeld ryden. Zware vrachtwagens zyn omvergewaaid en op de Montblancbrug konden de voetgangers niet op de been biyven. Ook op de Middellandsche Zee was Donderdag noodweer; by Napels zyn eenige schepen ver gaan, o. a. een Grieksche stoomboot. BUITENLAND. Frankryk. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, die thans te Parys is, verklaarde in een onderhoud met een redacteur van de „'Temps,dat de toestand in Transvaal reeds kalm en be vredigend is geworden en dat alles goed zal afloopen. „"VVy aanvaarden," zeide de Trans- vaalsche gezant, „ten volle de conventie van 1894 en denken er niet aan, haar op te zeggen, maar wy staan or op, dat men in de praktyk niet de strekking harer bepalingen overschrydt en dat men den geest der con ventie niet schendt. Onze houding is ver zoenend en vredelievend, maar ingeval men meer van ons verlangt dan wy verschuldigd zyn, zullen wy vastberaden een andere hou ding aannemen. Ik ben overtuigd, dat, indien wy Jameson niet hadden gevangengenomen en indien Chamberlain niet snel zyn maat regelen had genomen, Cecil Rhodes verster kingen zou gezonden hebben. De ontwerper van de geheele zaak was niet de Engelsche minister, maar Cecil Rhodes." De heer Beelaerts verklaarde zich zeer vol daan over de ontvangst die hem by den minister van buitenlandsche zaken was ten deel geval len. Hy zeide dat het onderhoud, hetwelk hy met den heer Bertelot had gehad, niet het gewicht had, dat de bladen er aan hechten. De heer Beelaerts zeide ten slotte: „Ik ben niet belast met het voeren van eenige onder handelingen; gy moet de geruchten over pour parlers, die ten doel hebben een interna tionale conferentie te beleggen, tegenspreken." België, In de to Antwerpen verschijnende „Matin" is een open brief aan Keizer Wilhelm opge nomen, waarin den keizer do warmste hulde wordt gebracht voor zyn telegram aan Paul Kruger. In het slot van dezen brief wordt gezegd dat do keizer door zyn van recht vaardigheid en verstand gotuigond telegram de oude diplomatie met haar kromme paden in verwarring hoeft gebracht, maar daarentegen vreugde en hoop heeft ingeboezemd aan de zwakke volkeren, die uit zyn mond tegenover de geheele wereld het recht en de waarheid booren verkondigen. Door de Boeren te verdedigen, heet het verder, heeft keizer Wilhelm een grootsche daad verricht en te gelyk den Belgen bewezen, dat zy nooit iets van Duitschland te vreezen hebben, maar dat zy daarentegen, wanneer ooit hun onaf hankelijkheid mocht worden bedreigd, er op kunnen rekenen, dat de keizer eveneens zyn stem zal verheffen om hen te beschermen. Dultschlnud* By de gisteren in den Ryksdag voortge zette beraadslaging over het margarine-ont werp, verklaarde minister Von Hammerstein, dat by tegen een invoerrecht op buifcenl&ndscbo onbewerkte stoffen voor de margarineny verheid en togen eon verbod van vorvaardiging van margarine-kaas geen bezwaar zou hebben. Het doel van het ontwerp is, in het belang van den landbouw de bodrieglyke concurrentie van verval8chmgen met margarine tegen te gaan. Minister Von Bótticher wees er op, dat de wet niet ten doel heeft de margarine duurder te maken. Door controle-maatregelen wilde men bereiken dat de margarine onschadelijk is voor de gezondheid. Minister Von Hammerstein kwam nadruk keiyk op tegen het door Plütz geuite ver moaden, dat de „Bund der Landwirte," aie door de minister een agitatorische party werd ge noemd, de regeering gedwongen zou hebben tot het indienen van het margarine-ontwerp. Ook de bewering van den sociaal-democratische afgevaardigde Herbert, dat het ontwerp alletn in het belang der agrariërs was ingediend, terwyl do arbeiders als stiefkinderen behandeld werden, miste eiken grondslag. Het ontwerp werd ten slotte naar de com missie verwezen. Groot-Brltnnnl3, Terwyl het ministerie Salisbury in den kor ten tyd van zyn bestaan in een zoo groot aantal buitenlandsche verwikkelingen is ge raakt, dat men niet st' rk overdryft, wanneer men beweert dat Engeland met de geheele wereld op gespannen voet staat, wordt het er zoo van tyd tot tyd aan herinnerd, dat ook de binnenlandscho toestanden niet van dien aard zyn, dat de Britscho leeuw zich te slapen kan leggen. De Ieren koesteren een nog steeds onverzwakten wrok tegen den En- gelschen overweldiger en zy laten geene gelegenheid ongebruikt om dien wrok te luchten. Woensdag werd te Wexford een monster meeting gehouden, waar het parlementslid John Redmond het woord voerde. De „speaker" begon zyn rede met do opmerking, dat zich by menschenheugenis nog nooit een jaar had ingezet onder voor Engeland zoo ge- vaariyke omstandigheden, als waaronder 1896 zyn intrede heeft gedaan. Deze opmerking verwekte al aanstonds luide byvalskreten. De opgewonden Ieren slaakten allerlei uitroepen, die wel in staat zyn een denkbeeld te geven van do groote antipathie, die de Iersche boe ren gevoelen voor de Engelsche overmacht. „De hemel zy gedankt," „het is te hopen dat het jaar brengt wat het belooft" en dergelyke Engeland weinig goeds toewenschende kreten waren hot antwoord op eene uitlating van den redenaar, die zeide, dat het nieuw ingetreden jaar Engeland met velerlei krygsgevaren en onheilen bedreigde. Ter verlevendiging van de voorstelling zullen wy den redenaar spre kend, de vergadering schreeuwend invoeren: John Redmond: Engeland heeft inder- tyd Ierland de Home-Rule gewoigord, het heeft de door Ierlaud ter verzoening uitge stoken hand afgewezen en nu staat het daar zouder een enkelen vriend op de geheele wereld. In Afrika heeft het reeds tegenspoed en nederlagen geleden Stemmen: Leven de Boeren l John Redmond: Duitschland heeft by monde van zyn keizer Engeland een „halt!" toegeroepen en het zyn vriendschap opgezegd. Donderende byval. John Redmond: Engeland is afhan kelyk van de handhaving van zyn aanzien en dit aanzien heeft in 50 dagen meer geleden dan in de afgeloopen 50 jaren. Algemeen gejubel. John Redmond: Ik sta hier nist om myne vreugde uit te drukken over de neder lagen, gevaren en verwikkelingen, waaraan Engeland is blootgesteld, maar Stemmen: Dat het ten onder gal John Redmond: Ik wys er alleen op, dat de toestand ons aanmaant al onze veeten te begraven en vast aaneengesloten by elkan der te staan, want wellicht is de tyd naby, dat wy de vervloekte acte van vereenigiDg met Engeland zelf herroepen kunnen. Donderende byval. Natuuriyk moet men niet al te veel waarde hechten aan deze bartstochteiyke uitingen der verbitterde Ieren, maar toch zyn zy wel ge schikt om iemand, die soms mocht meenen, dat de Engelsche regeeriog alleen met het buitenland heeft rekening te houden, uit dien waan te brengen. ItaUé. De Italiaansche bladen bevatten thans de eerste brieven van hun correspondenten in Erythraea, waarin van de gebeurtenissen ia Abessiniö van den laatsten tyd een geheel andere voorstelling wordt gegeven dan in de optimistische telegrammen van de „Agenzia Stefani." De correspondent van de „Corriere della Sera" te Milaan stelt den terugtocht van generaal Arimondi naar Adigrat als een vlucht voor; alleen aan de snelheid was het te daDken, dat de beweging gelukte. Dadelyk na den slag by Amba Aladschi verkeerde geheel Tigre in oproer; generaal Arimondi, op de hielen achtervolgd door den vyand, moest door krasse maatregelen schrik ver spreiden om zich te redden; hy liet byv. aoor drie compagnieën 20 dorpen in brand steken, een groot aantal oproerlingen fusil- leeren en al het vee wegdryven. Men begint te Rome in te zien, zegt de correspondent van de „Frft. Ztg.," dat de rust slechts voorgoed zal hersteld worden, als men een groote expeditie, waarvan de voorbe reiding alleen vyf maanden tyd zou vorderen, tot Harrar laat doordringen. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat de Shoanen bij den aanval op Makalle in het bezit waren van snelvuur-kanonnon, die echter geen schade aanrichtten, dourdat de schoten te hoog gericht waren. Een der bladen spreekt het vermoeden uit, dat dit de kanonnen zyn, dio de Shoanen na den shg by Amba Aladshi hebben buitgemaakt; waarschynlyk hebben zy de krygsgevangen Italiaansche officieren gedwongen de stukken te bedienen, waardoor verklaard zou worden dat de kogels geen doel troffen. Te Rome wordt verteld dat generaal Mocenni, do minister van oorlog, voornemens is zyn ontslag in te dienen naar aanleiding van de algemeene afkeuring, welke het be leid van generaal Baratieri by den stryd tegen koning Menelik, vooral in de officieuze bladen, ondervindt. De correspondent der „Frankfurter Zeitung" seint echter, dat daarvan in politieke kringen nog niets bekend is. De „Indépendance beige" deelt nog eenige nadere byzonderheden mede over de gevech ten, welke den 8sten en den 9den Januari in de nabyheid van Makallé zyn geleverd. Op den 8sten Jan. werd niet alleen gedurende dea goheclen dag gevochteD, maar ook bepicif en de Abessiniërs 's nachts de Italianen te over rompelen. Deze poging mislukte echter, want ook deze aanval werd, ondanks de duister nis, met goed gevolg afgeslagen. Den 9den Jan. hervatten de Abessiniérs reeds om 9 uren in den ochtend den stryd. Toen echter waagden zy zich niet in de nabyheid der Italiaansche verschansingen, maar onderhielden op eenigen afstand een levendig vuur met hun gowertn en kanonnen. Door het kanonvuur werd eenige schade veroorzaakt, maar toch niet zoo ernstig, of de Italianen konden deze spoedig herstellen, vooral omdat zy den geheelen volgenden dag met rust werden gelaten. De „Italia Militare" en de „Esercito" laten zich zeer ongunstig over den toestand uit. Beide bladen achten de positie, welke majoor Galliano te Makallé heeft ingenomen, op den duur onhoudbaar, vooral daar de Abessiniérs den Italianen den watertoevoer kunnen be letten. „En" voegt de „Italia Militare" er by ^indien majoor Galliano genoodzaakt wordt terug te trekken, staat deze terug tocht gelyk met eene nederlaag." De „Esercito" laat zich byzonder heftig uit tegen de ministers Crispi en Blanc, die ver zuimden te rechter tyd oen voldoend aantal soldaten naar Massowah te zenden en de schuld daarvoor laden op de schouders van generaal Baratieri." De Italiaansche minister Barazzuoli zal, naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, een wetsvoorstel indienen, waarin bepaald wordt, dat het recht op den letterkundigen eigen dom honderd jaar zal biy ven aan den scliryver of den componist on zyne erfgenamen en daarna aan den Staat zal vervallen. Da inkomsten uit deze rechten zal de Staat ge bruiken voor conservatoria en literair-drama tische instellingen. Vereeuigde StateiL De heer Bayard, gezant der Ver. Staten te Londen, heeft aan de Engelsche regeering verzocht, bescherming te verleenen aan de Amerikanen die te Johannesburg zyn ge arresteerd. Minister Chamberlain heeft geantwoord, dat hy sir Hercules Robinson had opgedragen, voor de bescherming van de Amerikanen zoowel als van ds Engelschen te waken. In de wisseling van deze depeches ziet men het bewys, dat er een betere verstandhouding bestaat tusschen Groot Brittannië en Amerika, Telegram metu ROME, 13 Januari. Een telegram uit Mas- sowah meldt dat het oprukken der bataljons met het oog op een concentratie op bevredi gende wyze plaats heeft. MASSOWAH, 13 Januari. De Shoanen hebben heden het fort van Makale aangevallen, maar werden met groote verliezen afgeslagen. Onder de belegeraars moeten gevallen van dyssenterie zyn voorgekomen. LONDEN, 14 Januari. In den loop dezer week zal een zitting van den ministerraad worden gehouden. LONDEN, 14 Januari. Aan de „Times" wordt uit Nieuw-York geseind, dat de ver zekering, dat lord Salisbury besloten heeft de stukken betreffende de grensquastie met Venuzuelazoo spoedig mogelyk to publieceerei^

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2