haar stoomspuit en slangenwagen spoedig ter plaatse, evenals de burgemeester, de heer Van Son. In den aanvang was hot een geduchte herrie. Heel de buurt liep samen en de politio had de handen vol om eenige ruimte te maken voor het blusschingswerk. Da brandweer werkte met zes stralen op do stoomspuit en drie op do waterleiding. De druk was echter niet hoog genoeg om met de stralen alle verdiepingen te bereiken en de stoomspuit was dan ook hard noodig. Aan blusscben in den zin van iets te behouden yan bet brandende perceel viel niet te denken de hoofdzaak was de huizen er naast te bo bouden en dit is volkomen gelukt. 't Was'een fantastisch gezicht. Vooral op de tweede verdieping brandde het fel. Tegen elf uren scheen men den brand meester. Door een defect aan de stoomspuit vermin derde echter de watertoevoer belangrijk en pen oogenblik daarna nam de brand weer in hevigheid toe. Gelukkig was de machine vrij spoedig weer in orde en toen was de brand Iu een half uur zoo goed als gebluscht. Het geheele huis was uitgebrand. In de Borgerstraat waren niet minder dan zestien ;amon, in do Ten Kate-straat ongeveer tien, üie nu alle zwart geblakerd, holoogig, vuiler» imook uitlieten. De winkel van Van den Bos was verzekerd Pij een Utrechtsche assurantie-maatschappij, oaar men vernam voor f 1U,000. Het perceel stond na den brand zeer hache lijk, zoodat instorting niet onmogelijk is. (Z\) De sneltrein van Amsterdam oaar Parijs ondervond Zaterdag-avond te Leiden belangrijke vertraging, doordat een der rij tui gen zoo heet was geloopen, dat het uit den trein verwijderd moest worden. Bij de directie der stoomvaart maatschappij „Zeeland" moet hot voornemen bestaan, postduiven met de stoomschtpen mede te geven, om, indien door een of ander bet schip vertraging heeft, dat spoedig te kunnen melden. Bij den garnizoens-commandant te Bergen-op-Zoom heeft zich aangemeld de persoon A. De Lange, voorgevende deserteur zijn van het Koloniaal-Werfdepot en in October 1894 als soldaat van dat corps te efjn gedeserteerd. Nadat hU van het regiment grenadiers en jagers met eene nieuwe ver bintenis en f 300 handgeld bij het Indische leger was overgegaan, is hij van een hem verleend verlof achtergebloven en daarna Daar België gedeserteerd. H\j zal nu naar Arnhem worden overgebracht, om daar voor die desertie voor den krijgsraad terechtgesteld te wordtn. De postbode van Va rik opTiel word Zaterdag-avond tegen balfacht onder de buurtschap Pasaev/aay aangehouden door twee kerels mot zwart gemaakte gezichten. Toon zij hem om zijn gold vroegen, joeg hij po door revolverschoten op de vlucht. Do daders zijn niet bekend. Een 17-jarig jongeling, huis ge poot van den heer J. Klaassen te Lheebroek, gem. Dwingeloo, nam een naar hij meende ongeladen geweer ter hand en hield het ge richt op een driejarig meisje van dien beer. 'Hot schot ging af en trof het kind met volle Jading in het voorhoofd, zoodat het dadelijk Stierf. De jongeling is gearresteerd. Men s c.h r U f t uit Infcen (Neder- ,Betuwe): Op 't midden van den dag gingen 2 partijen stroopers, te zamen 6 man, met 6 geweren op de jacht en schoten één lang oor. Over de vordeeling van dezen langoor ontstond alhier een verwoed gevecht, waarbij geweren en mossen werden gebruikt. Da ge lukkige cie het eerst den haas had aan geschoten, bekwam vreeselijke verwondingen aan het hoofd en een paar messteken in den rug. En de haas, de oorzaak van dat alles? Te midden van 't rumoer is hij verdwenen •n tot heden heeft niemand iets van Col\jn gehoord. Do politie heeft zich de zaak aan- gotrokken. In het hospitaal te Bergen-op- Zoom is jhr. Trip, rijksontvanger te Tolen, aan de wonden, dio hy zich toebracht, over leden. Dezer dagen namen w fl het zon- derlingo bericht over, waarin sprako was van den verkoop van oen paar kinderen door het Leger des Heils. Zooals was to denken was het bericht eene mystificatie. Men schryft dienaangaande uit Velp: Vrijdag avond had de voorgenomen byeen- komst van het Leger des Heils plaats. Vele niouwsgierigen, de meesten uit Velp en enkelen uit Arnhem, waren toegestroomd om de ver- koopiug van een paar lieve kinderen te zien (sooals op de biljetten was aangekondigd). Van de verkooping was natuurlijk geen sprake; wel werd enkelen personen gevraagd: indien by u een kind werd uitbosteed, hoe zoudt gy dat kind opvoeden en wat zoudt gy het laten loeren? enz. De aanwezigen werden op ruim 300 personen geschat De burgemeester had goede voorzorgsmaat regelen genomen, voor hot geval er herrie kwam, want er bevonden zich een aautal ordebewaarders ter plaatse. Alles is in de beste orde afgeloopen. Wel werd een paar maal een optocht gehouden, waarby het lied van den achturigen werkdag werd gezongen, maar verder had alles een gewoon, kalm verloop. (TeJ.) Men schryft uit Eindhoven: Iu het naburige Stratum kreeg eene vrouw op nieuwjaarsdag eene kleine kwetsuur aan haar hand. Zy sloeg geen acht op de kleine wonde, doch hand en arm zwollen langzamerhand uitermate op en Zaterdag is de vrouw, na hevige pynen te hebben geledeü, volgens verklaring van den geneesheer, aan bloedver giftiging overleden. In do Fransche correspondentie van de „Tel." lezen we het volgende, dd. Pary's, 10 Jan.: De geschiedenis van den dag gelykt hier wel wat op een feuilleton van Pon son du Terrail of van Gaboriau, ieder nummer met een nieuwe aanhouding of een nieuw mysterie. De schim van wyien Max Lebaudy wreekt zich op al het canaille pak, dat hem het leven verbitterd heeft. Eerst was het De Cesti, de valsche vriend, die in Mazas gezet werd, waar hy vooreerst wel niet zal worden vrügesteld. Daarna was het de bankier Balensi, die op den loop ging, omdat hy anders ook zou zyn opgepakt voor zyn zonderling beheer. Heden is het een derde trottoir-schuimer De Civry, die aange houden is. Zyn ware naam is niet meer of minder dan Ulric Eugène Guolfe Ilonoré de Colin de Bar, vicomte de Civry, directeur van het weekblad „1' Echo de Pannés. Op zyn uiterlyk is hy een zeer elegant heer, en ook zija manieren on zyn omgang zyn die van do grooto wereld, waarin hy door afkomst thuishoort. Zyu moeder, over leden in 1880, was de natuuiiyke dochter van den beruchten Hertog van Brunswyk, die door de Pruisen in 1866 uit zyn staten werd gezet, en geheel Europa verbaasde door zyn groote zwarte pruik en zyn weinig eer- biedwaaraigen levenswandel. Zyn dochter woonde in zyn omgeving, maar haar over gang tot het Katholicisme maakte, dat er verwydering tusschen hen beiden ontstond. Zy was een vrouw van groot verstand, en Pater Lacordaire, op wiens voorlichting zy van geloof veranderd was, raadde haar, zich toe te leggen op de letterkunde, wat zy deed door het stichten van een „Revue," en het uitgeven van oen werk over de Heilige Elisa beth van Hongarye. Zy trad in het huwelyk met den thans nog levenden graaf de Civry, en begon een proces tegen den Hertog van Brunswyk, om zich te doen wettigen als zyn dochter, en levensonderhoud van hem te krygon. De Hertog heeft by overlyden zyn groot fortuin van driehonderd miUioen ver maakt aan de stad Geneve, zoodat de zoons van mevrouw De Civry heden ten dage nog over de erfenis aan het procoJeeren zyn tegen die gemeente, en wel te Parys, waar het Hof van Cassatie eerstdaags de zaak in het hoogste ressort zal moeten uitmaken. Een van die zoons is Ulric De Civry, die thans achter slot zit. Hy is niet zonder ver stand, maar sehynt voorheen wat ruim ge leefd to hebben van de nog niet veroverde erfenis van zyn grootvader, zoodat hy al eenmaal wegens oplichtery met het gerecht in aanraking is geweest. Als directeur van het weekblad „l'Echo de l'Armóe" had hy eenige connectiën aan Oorlog, en hy stolde die ten dienste van den ryken soldaat Leboudy, om voor dezen verlof of verandering van garnizoen te verkrijgen. Als loon voor die bemoeiingen vroeg hy aan Lebaudy een som van 125,000 franken als kapitaal voor zyu krant, om deze dage- lyks te doen verschijnen. Dit verzoek werd echter niot ingewilligd, en daarna veranderden de bordjes, en ging „P Echo de 1' Armée," welke tot nu toe artikelen ten behoeve van Lebaudy geschreven had, dezen op kwaad aardige manier aanvallen. De jeugdige soldaat werd hierover ongerust, evenals over de slechte uitkomsten, welke hy zag van de beursspeculatiën van Balensi, en hy nam den advocaat Le Senne, Kamerlid van het 17de arrondissement, in den arm om hem eenigen goeden raad te geven. De hoer Le Senno schreef aan den minister van oorlog over de intriges, waarvan Le baudy hot slachtoffer was, en het is deze brief, in verband met de onthullingen van De Cesti, welke thans aanleiding geeft tot het oppakken van De Civry. Het is waar- scbynlyk, dat met deze aanhouding de ge schiedenis nog niet uit is, en dat nog andere goede lieden met do justitie zullen kennis maken. Hoe vreemd zullen wy toch te moede zyn, als deze serie uitgeput en het feuilleton gedaan zal zynl De verhalen van gerechtelyke tusschenkomst maken reeds zoo lang een deel van ons dagelyksch ontbyt uit, dat wy ons een free breakfast moeilyk meer denken kunnen. Om volledig te zyn in het relaas van die uiterst curieuze geschiedenis van den heer Lebaudy, moet vermeld worden, dat do ver liezen, welke de bank van Balensi heeft be rokkend aan le petit sucrierniet enkel a3n dien financier, maar ook voor een goed deel aan Lebaudy zeiven te wyten zyn. Deze had namolyk het plan opgevat, de Italiaansche schuldbrieven to doen dalen, en hy waagde daaraan verbazend groote sommen. Ten einde echter geen gevaar te loopen, dat zyn familie hem opnieuw onder curateele zoude doen zetten, wanneer de speculatie ver keerd uitkwam, liet hy die orders uitvoeren door Balensi op diens eigen naam, maar aan de Beurs wist iedereen, dat de Italiaansche verkoopen geschiedden door Lebaudy. Toen deze stierf, was juist de Italiaansche rente klimmende, zoodat Balensi moest afrekenen op een zeer ongelegen oogenblik, niet zoozeer ten opzichte van de nalatenschap van den overledene, als wel tegenover andere inbren gers, wier depots aangesproken waren. Dezen zyn het oorspronkelyk niet geweest, die een klacht by het gerecht hebben ingediend, maar wel de heeren Robert en Jacques Lebaudy, broe ders van den overledene. Het belang van de andere inbrengers zoude veeleer geweest zijn. om het bankiershuis van Balensi staande te houden, ten einde hem met zyn erkende financiëele gladheid in staat te stellen, het verlorene te herwinnen'. Hot is dus niet onmogelijk, dat, als de rekening Lebaudy te vereffenen is, de andere credi teuren van het bankhuis de banden ineen slaan, en de voortvluchtige bankier vry en frank terug kan komen. De politie en do rechter van instruc tie hebben intusschen weer een nieuwe vangst gedaan. De beer Jacques Saint Cère (zyn ware naam is Rosenthal), in de laatste zes jaar bekend om zyn korte, maar interessante artikelen over buitenlandsche politiek in de „Figaro", is in hechtenis genomen ter zake van poging tot geldafpersing tegen wylen den heer Max Lebaudy, en de bankier Brenet is evenals Balensi op reis gegaan. Die Rosenthal was een type; vrooiyk, levens lustig, luidruchtig, geraakkelyk in zyn omgang en vlug van opvatting; hy heeft zyn vingers echter gebrand op minstens vyf en twintig oogenblikken van zyn particulier leven. Hy woonde in een fraai appartement van de Rue Auber naby de Grooto Opera, en ontving f'aar zyn veelvuldige gasten met wedde. Hy had den naam van onoprechtheid in zyn houding in de buitenlandsche politiek, met andere woorden hy ging duor voor een Duil- schen spion, maar tot tyd en wyle, dat die beschuldiging bewezen is, moet men voor zichtig zyn met ze aan te nemen, want ieder vreemdeling, die relatiën het ft met de ambas sades (en dat moest Saint Cèro bobben voor zyn artikelen), staat daaraan bloot, zelfs al is hy de eerlykste man ter wereld. Wat by hem daartoe aanleiding gaf, was zyn langdurig verblyf in Duitschland en in Oostenrijk, en zyn huwelyk met de gescheiden vrouw van den heer Paul Lindau. Vóór dat huwelyk had by een ander liefdesavontuurtje gehad met de vrouw van den heer Sacber- Masoch, den Russischen romanschryver. Saint Cère's gehuwde staat belet e hom echter niet in den laatsten tyd intieme be trekkingen te hebben met een actrice, rnej. Suzanne Devoyod, wier zuster de byzondere vriendschap genoot van den thans voort- vlucbtigen heer Balensi. In vroeger jaren had Saint Cöre zich vaak in het publiek alhier vertoond met oen dame, die een natuurlijke zuster is van den oveneens aangehouden De Civry. Al die heeren, die Max Lebaudy of liever dieDs brandkast belegerden, waren door vrouwen in on k-rlinge betrekking met elkaar. Men kan niot zeggen dat wy hier ons vuil linnen achter de gesloten luiken waaschtn, want al dio historietjes en nog veel mear zyn het relletje van do geheele stad, en de overheid zelve is de eerste, om do bijzonder heden van aanhouding en instructie aan de reporters meie te deelen. Waarom niot?Wy loven nu eonmaal in een tyd v^n openbaar heid, en wanneor het 'gerecht de cimgon in hot geheim beh >nddde, zouden nog heel andere onderstellingen geborduurd worden. Nu er wordt schoongemaakt, moet men tot het einde toe doortasten. Er is geen aardsche macht, welke den gang dezor zaken zou kunnen stoppen. 13 U1 rF JLCIV L Jk. IS JL> Frankrijk. De minister-president Bourgeois woonde Zaterdag een feestmaal by te Lyon, in een der zalen van de beurs. Hy hield by deze gelegenheid eene rede, waarin hy ton opzichte van de buitenlandsche politiek o. a. het volgende zeide: Frankryks staatkunde tegenover het buiten land is van dien aard, dat ae wisselingen van zijn inwendig bestaan daarop nooit van invloed waren. Die staatkunde h.eft het bewys ge leverd, dat een groote democratie in hare betrekkingen met het buitenband dezelfde zekerheid en standvastigheid kan aan den dag leggen als do hechtste monarchie. Die staatkunde kan als volgt worden saamgevat: handhaving van den vrede, onwrikbaar vast houden aan hetgeen rechtvaardig is. Onder herinnering aan hetgeen Felix Faure op 1 Jan. zeide, verklaarde de minister dat Frankryk door getrouwheid aan deze begin selen den eersten rang, welke het wettig toekwam onder de mogendheden, heeft kunnen hernemen. Het is alleen op dezo wyze mogelyk geweest, dat Frankiyks belangen behartigd en zyne aanspraken op de algemeeno achting konden verzekerd worden; daardoor alleen kon het aan de groote natie, waar mede het een verbond sloot, afdoende waar borgen van zekerheid bieden. „Door aan deze gedragsiyn trouw te biy- ven," zeide de redenaar verder, „zal Frankryk in de toekomst op vredelievende wyze zyn invloed uitbreiden, onder handhaving van den vrede, niet alleen voor zichzelf, maar, zooals onlangs gebeurd is, voor allen, in het belang der beschaving. „Frankryk is door do zuiverheid zyner be ginselen gewaarborgd tegen verleidingen in eigen boezem, terwyi het door zyne militaire en diplomatieke positie evenzeer bestand is tegen allo gevaar van buiten." Hot belaDgrykste, dat de minister mede deelde, is wel hetgeen hy zeide over Frank- ryks verhouding tot Rusland. Tot dusver wist mon wel, dat Frankryk en Rusland, in zako de buitenlandsche aangelegenheden sameD- gaau, maar nu heeft de heer Bourgeois officiéél gesproken van eene „alliantie tus schen beide staten." Deze verzekering van den beer Bourgeois kan er slechts toe bydragen, de verwachting te versterken, dat Rusland en Frankryk, ten opzichte van de Transvaalsche quaestie ook in gemeenschappelijk overleg zullen optreden En in dit geval biyft do kans gunstig, dat men zoowol aan de Newa, als aan de Seine party zal kiezen voor de Zuid-Afrikaansche republiek, indien de regeling van Transvaals internationale positie nog tot ernstige moeiiyk- heden aanleiding ngocht geven. Dultnchlandi By de voortzetting van het debat in den Duitschen Ryksdag over de beurswet, ba toogde de heer Hahn (tot geen enkele fractie behoorende) de noodzakelijkheid van de in stelling van een beurs-comité. De regeering had den emissie banken by buitenlandsche uitgiften meer raad moeten geven. Nadat nog de heer Radziwill (Pool) het indienen der beurswet verdedigd had, wer den de beurswet en de depotwet verzonden naar een commissie van 21 leden. Daarna ging de Ryksdag over toe de behandeling der margarine-wet. In den loop der discussies werd meermalen gewezen op do noodzakelijkheid, dat de bepalingen van het wetsontwerp verscherpt moeten worden tot bescherming van de belangen van den landbouw. Verder deed nog de heer Scbönlank rnede- deeling van een schrijven van den privaat docent Meijer, waaruit biykt, dat hy door de refactie der „Vossische Zeitung" als redac teur der handels rubriek, alleen wegens redenen van particulieren aard, was ontslagen. De hoer Bachem (Centrum) verdedigde den redacteur voor handel der tEölnische Volkszeitung" tegen de aanvallen, welke de heer Liebermann von Sonnen'oerg tegen htm gedaan had. Zwi tserland. Op last der Zwitsersche regoering is een onderzoek ingesteld in zake de beschuldiging, dat drie iu Zwitserland vertoevende Abessi- niers op arglistige wjjza door agenten der Italiaansche regeering zyn ontvoerd. Uit hef onderzoek is gebleken, dat de Abessiniërs volkomen uit vryen wil zyn vertrokken. Dien tengevolge bostonden er geen termen om verder gevolg te geven aan deze zaak. (uimiA De Engelsche troepen, die tegen de Ashan tynen zyn uitgezonden, hebben v9el te ïyjen van koorts. Het aantal der zieken is zeer groot en zelfs zyn reeds eenigen der koorts lijders overleden, o. a. majoor Ferguson, een van de hoofjofficieren, dio Sir Francis Scott vergezellon. Ook prins Hendrik van Battenberg, koningin Victoria's schoonzoon, die den tocht wilde medemaken, is reeds wegens ziekte genoodzaakt terug to keeren naar de kust. De prins is ver rokken naar Cape Coast Castle, do hoofdstad van Engelands kolonie aan de Goudkust, en zal daar den uitslag dor expeditie afwachten. Ondanks dez9 bezwaren, zetten de Engel- schen den marsch voort, zoodat zy, inoien koning Prempeh zich niet spoeoig onder werpt, zeker weldra Komassie, de hoofdstad van zyn ryk, zullen bereiken. By het departement van buitenlandsche zaken is eene depeche ontvangen uit Blontyre van 6 Dec. jl., waarin gemeld wordt dat de operatiën tegen de Arabieren ten noorden van het Nyassameer, waarmede op 1 Docember jl. een aanvang werd gemaakt, volkomen ge lukt zyn. Het hoofd, Mlozi genaamd, die als een groot slavenhandelaar bekend stond, werd gevangengenomen en ter dood gebracht. In een gevecht, dat 21/2 dag duurde, verloren de Arabieren 210 manen werden velen krygs- gevangen gemaakt, terwyl 569 slaven in vrybeid werden gesteld. Aan den kant der Engelschen werd de luitenant Herries Smith ernstig gewond; 14 Sipayers en inboorlingen werden gedood of gewond. Spanje. Men verkeert te Madrid nog in het onzekere, hoe het staat met de zaken op Cuba. "Wel is waar, seint maarschalk Martinez Campos, dat de generaals Navarro en Arizon Maceo's troepen by Rigona, by de grens der provinciën Pin ar del RLo en Havana hebben uiteengedreven, maar men begint nu ook te Madrid eenigszins te twyfelen aan alles, wat van officiëele zyde over den opstand wordt medegedeeld. Daarby komt, dat do maarschalk weer versterking heeft gevraagd, en wel van cavalerie. Naar aanleiding van dit verzoek zullen door de regeering zoo spoedig mogelyk 10 oscadrons naar Havana worden gezonden. Byzonder gunstig scbynt derhalve de positie der Spanjaarden nog niet te zyn. Maceo, een *der hoofden van de opstande lingen op Cuba, is volgens een depeche in de „Ind. beige" op 11 dezer te Bigona ver slagen. Dat het verlies aan de zyde der op standelingen vry groot is, blijkt, volgens dezelfde dopeche, o. a. uit een mededeeling van Ceiba, dat alleen daar de lyken van 150 opstandeliógen zyn begraven. Yereeui^do Staten. De commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat heeft besloten aan te dringen op eene besliste bevestiging der Monroe-leer door het Congres. Dientengevolge heeft de commissie een subcommissie benoemd en aan deze opgedragen een resolutie in dezen geest op te stellen. Het jaarlyksche rapport van de Phila delphia- en Readingspoorwegmaatschappy en van de Steenkool- en IJzercompagoie toont een netto tekort, voor de twee maatschap- pyen, te zamen van l,53S,80ö dollars, aan. Telegrammen» LONDEN, 12 Januari. Koning Leopold van België is hedenavond hier aangekomen. SYDNEY (Nieuw ZuiJ-Wales), 12 Januari. Door den ministor pr=siJent Reid is een telegram gezonde. aan Lord Salisbury, waarin hy, namens de regeeringen van alle Australische Staten, zyne instemmiDg be tuigt met de krachtige en van geon vrees getuigende maatregelen, welke door de Brit- sche rege ring zyn genomen tot verdediging van de integriteit van het ryk. Voorts ver klaart de heer Reid, dat het geheele Austra lische volk volkomen sympathie gevoelt voor liet besluit, door de regeeriDg van het moederland genomen, om er tegen op te komen, dat andere regeeringen zich inlaten met zaken, welke uitsluitend Groot Britannië en de koloniën aaDgaan. ROME, 12 Januari. Men is hier altyd nog zeer ongerust over den toestand in Erytbraea. Men vreest dat generaal Baratieri^ den vyand niet het hoofd zal kunnen bieden. Het pessi misme, zelfs in militaire kringen, is nog toe genomen door het ontbreken van berichten. De dagbladen voorzien dat het weder byeen- komen van het Parlement uitgesteld zal wor den tot Februari. (Later). By de nieuwe aanvalleD, die 8 en 9 dezer maand door de Sboanen op Makallé werden ondernomen, werden aezen terugge slagen. NIEUW-YORK, 12 Januari. De uitvoer van specie in de afgeloopen week bedroeg aan goud 4,034,549 dollars, aan zilver 998,746 dollars. LCNDEN, 12 Januari. Sir Claude M. Maq- donald, commissaris der koniuHa voor het protectoraat aan een Niger, is benoem 1 tot gezant van Engeland aan het bof te Poking. NIEUW-YORK, 12 Januari. De „Worlu" deelt een telegram van Rhodes uit Kaapstad mede, waarin verklaard wordt dat Engeland de sympathie van Amerika behoort te hebben in de Transvaalsche aangelegenheid, en dat, indien beide landen samenwerkten, de wereld vrede verzekerd zou zyn. LONDEN, 13 Januari. Een artikel in do „Standard" zegt dat thans uit Beriyn de uitlegging wordt gegeven dat het telegram van keizer Wilhelm volstrekt niet op een nieuwe richting in de buitsnlanc'sche staat kunde var» hot Duitsche Ryk aantoonde, doch ten hoogste de uitdrukking was van een op welling van oogenblikkelyke ergernis. Wy zyn gemachtigd te verklaren dat deze thans voorby is, en dat de betrekkingen tus schen Duitschland en Engeland even vriend- schappelyk zyn gebleven als vroeger. De „Standaard" is in staat gestelk te ver klaren dat Kruger geen wyzigingen heeft ge vraagd in de b. palingen van het thans be staande tractaat. De slag bij Krugersdorp. Over Jamesons nederlaag worden* nog eenige byzonderheden meuege leeld door kapi tein Thatcher, een officier, die Jamesons bende vergezelde, maai wist te ontsnappen, toen het zeker was, dat de Eugelschen het onder spit moesten delven. Kapitein Thatcher, die zich nu te Kaap stad bevindt, vertelde dat de Boeren hem doorlieten, toeu hy zeide, dat by correspon dent was van een dagblad. De commandant der Boeren geloofde het en liet hem onge hinderd gaan. Volgens zyne verklaringen be gonnen de Boeren den aanval en onderhielden het vuur zelfs gedurende den nacht, zoolang de maan bleef schynen. Eerst, toen de dag aanbrak, zagen Jame sons manschappen, dat hun positie hopeloos was. Niet alleen waren zy door vermoeienis en honger uitgeput, maar het ergste werden zy gekweld door den dorst, daar zy geheel zonder water waren. Trouwens, reeds van den aanvang der expeditie hadden de manschappen veel te lyden van den dorst. Ook tydens het gevecht deed zich het gebrek aan water gevoelen, want de Maxim-kanonnen werden heet en ten slotte onbruikbaar, omdat zy niet konden worden afgekoeld. „In het gevecht by Doornkop" aldus verhaalt de kapitein verder „poogde een jonge Boer, Jacobs genaamd, een gewonden Engelschman eenig water te geven. Terwyl by dezo daad van menschlievtndheid ver richtte, werd hy doodgeschoten door een anderen gewonden Engelschman, die in de naby beid lag en blykbaar zyn goede be doelingen niet begreep. Zoo fel was de stryd, dat zelfs de gewon den, die waren neergevallen, hun geweren bleven afschieten tegen de steeds verder voortrukkende Boeren. Te midden van den stryd zegt kapitein Thatcher kwam een van Jamesons manschappen in de onnhddel- lyke nabyheid van een der Boeren. Beiden waren op het punt hun geweren af te scbiet6n, toen zy dezo plotseling heten zakkeD. Zy hadden elkaar herkend en ontdekt, dat zy nog oude schoolkameraden waren. Toen Jameson zag dat hem geen andere keus overbleef dan zich over te geven, moest de witte vlag worutn geheschen, maar w».ar deze te vinden? E9n der manschappen trok toen zyn hemd uit, dat aan een geweer werd gebonden en als parlementaire vlag dienst deed. Jameson zelf was buiten zichzelven van woede, toen hy zag, dat zyn onderneming zoo jammerlijk was mislukt. „Jameson" zegt kapitein Thatcher „barstte in tranen uit en schreide geruimen tyd als een kind. Zyne manschappen, t#t het uiterste gebracht door hun nederlaag en de ontberingen, welke zy hadden geledeiv

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2