N°. 11006 feze iCozrant wordt dagelijks, met uitzondering ven (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F" euilleton. TE NIEUWSGIERIG. Zaterdag 11 Januari. A°. 1896 LEIDSCH PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco por post -i Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1-40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Otllciëel© Kennisgevingen. Burgemeester on Wethouders yan Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat i gevolge art. 2 der Yerordoning, regelende de invordering dor plaatselijke belasting op de Honden, ieder houder van éón of moor bonden, die aan die belastiDg onder hevig zjja, verplicht ie daarvan jaarlijks vóór of op doD Sisten Januari a. s. bg den Gemoeute-Ontvangc-r aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend bil.'et en dat bedoelde inschrijving sbiljetten voor het dienst jaar 1890 kosteloos ten kantore van den Gemeente- Ontvanger. vorkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 2 Januari 1896. B. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazon, enz., welke over bet afgeloopen jaar 1895 ton laste der gemeente •enige vordering hebben, die uiterlijk voor uit0. Januari a. s. ter Gomeente-Secretaiie (Afdeeling Financiëü) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 2 Januari 1890. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Januari. Namens Hare Majesteit de Koningin heeft Hare Majesteit de Koningin-Regentes eene gift van duizend gulden aan het hoofdbestuur der Nederlandsche Gustaaf Adolf-Vereeniging doen toekomen. In de kleine zaal van het Nutsgebouw had gisteravond de vierde der zes „winter- leziDgen" plaats, welke weer door velen wwrd bezocht. Als spreker trad op dr. J. H. Ger- retsen, van Dedemsvaart, met het onderwerp „Blumhardt." Emile Zola's reman „Lourdes" en de critirk daarop hadden «preker geleid tot de keuze van dit onderwerp, al* vindende hy'daarin gelegem- heid om te doen zien dat in de Protestanteche Kerk een dergelijk verschijnsel valt op te merken als in de Roomsch-Katholieke Kerk, moer bepaald te Bad Boll en te Lourdes. HU wenschte een lyn te trokken tusschen Lourdes en Bad Boll, de inrichting van Blura- harut; de punt«n van verschil latende rusten. Na zyn auditorium eerst het een en ander omtrent Blumhardts jeugd (geboren 16 Juli 1805 te Stuttgirt) vermeld te hebben, hoe hö, kind des volks, leefde te midden zjjner zes zusters, en omtrent z$q studententijd, ging spr. over tot de mededeeling van het geen Blumhardt wedervoer te Mödlingen, waar bjj predikant was, in 't bijzonder tot de vermelding der dingen, gaanae buiten de gewone orde der zaken, die met een meisje aldaar gebeurden, waarbij, volgens spr., de macht van den Booze getoond werd, de realiteit van diens bestaan. Hij beschreef hoe Blumharot in dit geval handelde, hoe de zege over den Booze behaald werd, wat het „Heere Jezus, help myi" uitwerkte en welke groote geestelijke opwekking daarvan te Mödlingen het gevolg was. Voorts sprak dr. G., na behandeling van Blumhardts „Kampf," de wonseren, door den Duitsc-hon Pfarrer verricht, zoowel te Mödlingen, als later te Bad Boll, terwijl hü ons ten slotte nog nader met zijn persoon bekend maakte, met zijn streven tot herstel der gemeente van Jezus Christus in haar geheel; met zijn geestelijk leven. De voorzichtigheid, waarmede spr. zijn onderwerp behandelde en waartoe hy telkens aanspoorde, is reden dat ook wij voorzichtig en slechts kort den hoofdinhoud zijner lezing even aanstippen. De bevolking der gemeeDte Alkemade bestond op 31 Dec. 1894 uit 2163 m. en 2186 vr., samen 4349 zielen. Gedurende 1S95 vermeerderde zij door geboorten met 84 m. en 83 vr. (167) en door vestiging met 88 m. en 97 vr. (185); totaal met 352 zielen. In dienzelfden tijd verminderde zij door overlijden met 45 m. en 50 vr. (95) en door vertrek met 137 m. en 142 vr. (279); totaal met 374 zielen. De vermindering overtreft dus de vermeer dering met 10 m. en 12 vr. (22); Zoodat op 31 Dec. 1895 de gemeente Alkemade eene bevolking had van 2153 m. en 2174 vr., samen 4327 zielen. De geboorten waren in 1894: 89 m. en 67 vr., samen 156. Het aantal overledenen bedroeg in dat jaar 67 m. en 60 vr., samen 117. Er werden in 1895 33 huwelijken gesloten, tegen 32 in 1894. De heer J. Smink, te Rijnsburg, is be noemd tot onderwijzer aan eene Christelijke school te Alfen aan den Ryn en heeft die benoeming aangenomen. Mr. T. J. J. Vat der Uye Pieterse, consul van Nederland te Constantinopel, is thans in Den Haag aangekomen. Om Constantyn Huygons en in hem do groote eeuw, waartoe hy behoort, te eerec, heeft do Maatschappij dor Nederlandsche Let terkunde te Leiden, gelijk men weet, in hare vergadering van 13 Juni 1895 eene Commis sie benoemd, wier taak bet zyn zal, in 's-Gra- venhage, waar Huygens geloefd en gewerkt heeft, op do plaats, die in verband met zyn leven en zyn werk het geschiktst zal wor den geoordeeld, eeu gedenkteekea voor hem op to richten. Dit gedenkteeken zal vermoe delijk bestaan in een bronzen borstbeeld op een vooUtuk van graniet. Om die taak te kunnen volbrengen—waar voor de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde reeds een bydrage van 100 heeft toe gezegd behoeft de Commissie den steun van vele belangstellenden. Daarom wendt zy zich tot hare landgenooten met het verzoek, door het schenken van oono bijdrage mede te werken om een man te huldigen, die aan spraak heeft op do dankbare vereering van liet nageslacht en die met volle recht kan worden beschouwd atls een voortreffelijk ver tegen wooroiger van het glorietij i vak onzer geschiedenis, onze greoto zeventiende eeuw. De Commissie bestaat uit de heerenmr. W. H. De Beaufort, Leusden, voorzitter; dr. J. Verdam, Leiden, onder voorzitter; D. F. Scheur leer, 's-Gravenbago, penningmeesterdr. H. J. Eymael, Amsterdam; mr. C. Bako, 's Gravrn- hage, leden der commissie van voorberei ing, en verder uit de heeren: dr. N. Beets, dr. P. J. Blok, dr. P. A. M. Bo:le van Hensbroek, dr. J. C. G. Boot, dr. A. Bredius, dr. Jan Ten Brink, dr. Paul Fiédéricq, C. H. Den Hertog, Arn. Ising, J. Israëls, dr. G. Kalff, dr. W. P. C. Knuttel, dr. J. P. N. Land, H. W. Mesdag, dr. J. "W. Muller, Th. Nolen, dr. H. J. Polak, mr. H. P. G. Quack, dr. Max Rooses, dr. H. J. A. M. Schaepman, A. W. Steil wagen, J. H. W. Unger, dr. J. Van der Vliet, dr. Jan Te "Winkel en dr. J. A. Worp. Jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, gezant van Transvaal, begeeft zich hedenavond naar Parijs. Door den minister van justitie is tot de procureurs-generaal, fungeerend directeuren van Rykspolitio, een schrijven gericht, om hun te berichten, dat vanwege het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid voor het vervolg aan de onbezoldigde rijksveld wachters, belast met het toezicht op de naleving der boterwet, en aan de hoofden der gemeentepolitie, voor de opzending der monsters boter, in plaais van blikken busjes, porseleinen potjes, verpakt in houten kokertjes, zullen worden verstrekt. In verband daarmede moest de instructie voor do ambtenaren der politie, ter uitvoering der boterwet, gewijzigd worden. Men meldt ons uit Ktrkwerve (Zeeland) Het kerkgebouw der Nod. Horv. Gemeente alhier, voor welks vernieuwing reeds eenigen tjjd gelden worden iagezameld, is door onzen burgemeester gesloten geworden op grond van het advies van twee ingenieurs te Zie- nksee, dio deu toestand van het gebouw hebben onderzochi en gevaarlijk verklaard. Voorloopig behelpt de Gemeente zich ooor in de school te vergaderen, totdat er een hulpkerk zal zijn gemaakt. De onl ngs gehouden verloting te Zieriksee voor een nieuw kerkgebouw alhier heelt aan loton en gilten opgebracht een batig saldo van 2S19 345, terwijl nog verscheiden© giften zyn nagekomen tot een bedrag van 143 gulden. De bouwcemmisBie blijft zich by voortduring aanbevelen tot het ontvangen van giften. De heer Maassec, leeraar in het weven aan de Nederlandsche school voor nijverheid en hindel te Ensched-e, die dezer dagen het weefgetouw voor H. M. de Koningin te 's Gravenhage opstelde, ontving Woensdeg van H. M. oen prachtige gouden doekspeld mot diamaat Ein tweetal Rotterdamsche gemeente ambtenaren, de hei ren H. A. Van I Jsselsteyn en F C. B. Georling, zijn naar Hamburg vertrokken, ten einde eenige nieuwe vin ringen, op telephonuch ge ied aldaar in gebruik, ook de ninuwo telephooninrichting te Rotter dam in te voeren. Het „N. v. d. D." verneemt uit Hilver sum, dat de burgemeester, de heer J. E. C. Schonk, op uitnooriging van eenige heeren besloten heeft terug te komen van zjjn voor nemen om ontslag te vragen. De staatscommissie voor den arbeid der gevangenen heeft gisteren in het gebouw der Tweodo Kamer een zevental fabrikanten gohoord. Dj commissie heeft, alvorens deze onquöte aan te vangen, het arbeidsstelsel in de ge vangenissen onderzocht en ook een bezoek gebrai ht aan de Rijksgestichten te Ommer schans on Voenhuizen. HDagbl.) Uit den verschenen staat der alge- meene kas van de Nederl. Herv. Kerk ten behoeve van haar bestuur over hot jaar 1894 blykt, dat de ontvangsten bedroegen 91,514.63, onder welke som begrepen is 39,899 24 als toelage van het Rijk, terwijl de bijdragen der gemeenten eene som van 26,940.50 uitmaakten. De uitgaven bedroegen 87,509.65s, nl. aan synodale kosten ƒ12,258.51, aan provinciale 12,176 95 en classical© ko9ten 33,553.62s. Er is alzoo een batig slot van 4004.973. De kosten voor tuchtzaken en gerechts kosten waren iets hooger dan het vorige jaar. De toestand van de kas is niet ODgunstig. By koninklijk besluit is benoemd tot ridder in ae orde van den Noderlandschen Leeuw, de heer E. L. Jacobson Lzu., te Rotterdam, oua lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken aldaar. Door de ariondis6ements-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de volgendo alphabetiache lijst van aanbeveling: mr. J. H. Van Bel; jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford en jhr. mr. R. De Marees van Swindoren, substituut-griffiers by de arrond.- rechtbanken te Maastricht, 's-Gravenhage en Zutfen. Te Haarlem is overleden de hoer M. Brondgeest, gedurende ruim 40 jaar ambte naar by de H.-IJ.-S. M. en laatstriyk belast met het toezicht op de telegraaf, in welke betrekking hy zeer verdienateiyk werk zaam was. Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 9 Januari Kaap Car- voeiro; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Januari van Genua: de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 9 Januari Lizard; de „PriDS Maurits" arriveerde 9 Jan. van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Willem IV" ver trok 6 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam. Bij koninkiyk besluit is benoemd D. M. Kruieinga, burgemeester van Oldehore, met Ugang van 20 dezer, tot burgemeester van Zuiuhorn, met toekenning vaa eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. Met ingang van 1 Februari a. s., benoemd t©t directeur van het post- en telegraafkantoor to Wateringen, F. Roelfs, thans oirecteur van het telegraafkantoor en brievengaarder aldaar. Gemeenteraad van Lelden* Vervolg der vergadering van Donderdag namiddag. Aan de orde kwamen nog de volgende punten 8°. Voorstel omtrent do openbare aanbesteding van do lev- ring van het Verslag dor Handelingoa van den Gemeenteraad, enz. (314) 8°. Verzoi-k van W. J. D. Van Voorthuyson, om toingbetalirig van schoolgeld, lager onderwgs. (1 10°. Voorstel ot het verkenen van oen - toelage aan den eervol ontslagen agent van politie F. Frida a. (321) 11°. Concoi t-VerordoniDg houdende Boglement, op het beheer on bestuur van l.ot Krankzinnigen gesticht. (2) 12°. Voorstel tot wijziging van het Reglement hou dende bepalingen on.trent hot gebruik van gas door particalioron (320) 13°. Vaststelling van het Tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1895 (3) 14°. Voorst 1 omtrent het doen van c-enige ver bouwingen in het voormalig Caecilia-Gasthuia ten behosve van de Leidscho Maateohappij van Weldadigheid. (4) 15°. Idem omtreDt aansluiting aan de Telephoon van de woning van den Wethouder van Fabricage. (5) 16°. Begroo.ing dienst 189G van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis. (848) 17°. Voorstel tot het doen rooien van boomen. (6) By de voortzetting der behandeling (p. 8) van de ontworpen gewyzigde voorwaarden tot open bare aanbesteding der levering van het gedrukt Verslag der Handelingen van den Gemeen teraad vond by art. 2 de heer Pera dat het niet noodig was om den Zondag mee te tellen voor het corrigeeren der drukproeven door de leden, hetgeen nu binnen twee dagen moet geschieden na ontvangst van de druk kerij dör ongecorrigeerde proef. De Voorzitter achtte het beter dergeiyke uitzonderingen niet te maken. Hyzolf vond, als het geval zich voordeed, den Zondag er een zeer geschikten dag voor. De drukkery heeft daarmede, gelyk de heer Pera scheen te meenen, niets te maken, dan alleen hy hooge uitzondering het geval zou kunnen zyn. De beer Fockema Andreae besprak den tyd, bestemd voor de correctie van het gesprokene door de leden, en de heer Cock, die genoemden termyn van twee dagen te kort achtte en dus wenschte uit te breiden, vrees er op, dat een gemeenteraadszitting geen vergadering der Tweede Kamer is, waar men geregelder spreekt en elkaar niet in de rede valt, waar de stenografen dus beter verslag kunnen geven dan van den gemoonteraad. Het goed weer geven van het door hem gesprokene althans liet nogal eens te wenschen over. De heer Cock wil evenwel erkennen dat de schuld daarvan ook wel menigmaal by hem kan gelegen hebben. Tegenover den heer Cock nam de Voorzitter de tegenwoordige stenografen in bescherming, over wier werk hy volstrekt niet to klagen heeft, maar dat hy zelfs, wat hem aangaat, integendeel moet pryzen. Er moet een karteren tyd dan nu vast gesteld worden, binnen welkcu do proeven gecorrigeerd aan den uitgever moeten zyn teruggezonden. Die termyn moot bepaald werden ten einde tevens te dienen tot prikkel om het work spoedig te doen. Anders bestaat er gevaar, dat het gespro kene ongecorrigeerd vorschyne. Verlangt de heer Cock dat ec in dat geval byv. met roode of andere letter* worde by vermeld: dit gesprokene is door den spreker niet gecorrigeerd Do heer Cock wenschte dit inderdaad en maakte er dan ook een amendement van, dat door B. en Ws. werd overgenomen. Dadeiyk trok hy dit echter weer in, om or een ander voor in de plaats to stellen, dat het vorige, door B. en Ws. welwillend aan vaard, weer te niet deed, hetgeen do Voor zitter een minder geregelde w(jzo van behan deling van zaken noemde. De heer Cock stelde nl. voor om het gesprokene, als het by het drukken van het verslag nog niet gecorrigeerd was, in een volgend verslag op te nemen, 55) „Mynheer was knap, ja, bepaald knap," had de doctor gezegd, „maar niet met genie be gaafd. Hy kon een verzenmaker zyD, doch geen dichter, ofschoon hy vry wel zou kunnen slagen, indien hy het vermogen van na te volgen aankweekte, waarmee hy blykbaar in hooge mate was begiftigd." Toen er op aangedrongen werd om te zeggen, wat waarschynlyk Coulsons toekomst zou zyn, verklaarde Dr. Eifel, het onderzoek van des dichters hand hervattende, dat de aanwyzingen geen grooten voorspoed in het leven, doch veeleer mislukking en teleur stelling beloofden. Het was dit vreeseiyk vonnis, dat zooveel vroolykheid opwekte, want Coulsons verre gaande ydelheid en egoïsme hadden hem geenszins bemind gemaakt onder zyne kame raden; en de uitdrukkingen van deelnemiüg, waarmee hy begroet werd, toen hy door den drom heen drong, droegen niet weinig tot zyne verstoordheid by. „Allemaal onzin", hoorden wy hem toornig uitroepen, toen hy zich gramstorig terugtrok. „Ik begryp niet, dat Horton zoo'n ezel kon zyn om zulke domheden aan te moedigen." Het was eene ware vuurproef, die men moest doorstaan die openbaring in tegen woordigheid van anderen van het meest ken merkende van zyne neigingen, bekwaamheden en gewoonten, en de voorspelling van zyne vooruitzichten en toekomst. Toch kwam er geen eind aan het vragen om zich zoo bloot te geveD, evenzeer van de personen zelf als van het gezelschap. De resultaten, zeide men ons, waren wer- kelyk wonderbaar geweest. Zonder persoonlyk bekend te zyn met meer dan twee of drie van de ongeveer honderd personen in de kamer, had Dr. Eifel niettemin in den regel, voor zoover als het bekend kon zyn, het karakter van ieder, wiens hand hy onder zocht, met verwonderiyke nauwkeurigheid bepaald, en nooit gefaald wat de bezigheden betreft van het „sujet", waarop hy zyne kunst beproefde. In meer dan één geval was het gevolg van zyn onderzoek zeer treffend. Zoo verklaarde by, dat een jongmensch, weinig meer dan een jongen, die toen het beroep van civiel- ingenieur gekozen bad, schilder zou worden en zich waarschynlyk in de beoefening der kunst onderscheiden. Opmerkeiyk was het, dat de jeugdige civiel-ingeuieur buitengewoon talent had getoond als amateur-artist, en, zooals hy later erkende, er toen over dacht, meetsnoer gd theodoliet te laten varen voor palet en kwast. Het was met dezen joDgen man, dat ik het eerst eene proef nam. Naar aanleiding van Dr. Eifels voorspelling, dat hy bestemd was een beroemd artist te worden, deed ik de vraag: „Zal hy ooit een beroemd schil der worden?" En het antwoord was: „Hy zal een der uitstekendste leden van de Koninklyke Academie worde n." Nu nam een dikke man van middelbaren leeltyd, die er joviaal en als een welgesteld heerenboer uitzag, plaats op wat de „operatie- stoel" genoemd werd, en gaf met een opge- ruimden glimlach zyn wenseh te kennen, zich de toekomst te laten voorspellen. Dr. Eifel verklaarde dat hy een warm politicus zou worden in bepaald conservatieven zin. Zyn verleden had zich door veel voor spoed en geluk gekenmerkt; maar hy had zich niet byzonder als redenaar onder scheiden." „Volkomen juist," fluisterde iemand naast my, die het „sujet" scheen te kennen. „Dobson is lid van het Parlement voor Clodshire. Hy zit er warmpjes in, maar wordt in het Huis als een goedhartige zeur beschouwd." „Nu, ga voort, doctor," zeide Mr. Dobson, het parlementslid. „Voorspel myne toekomst zeg my wat er van my worden zaL Zal ik opgehangen worden, verdrinken of trouwen? Voor den dag er meel Op myn woord," voegde hy er by, zich tot de omstanders wendende, „ik vind het erg grappig." „Hum ha," antwoordde de doctor, na zorgvuldig de lynen van Dobsons hand met behulp van zyn vergrootglas te hebben nagegaan. „De aanwyzingen van de toekomst zyn flauw en onzeker. Ik zou niet goed kun nen zeggen wat zy beteekenen." „De eerste maal, dat de doctor hapert," fluisterde myn buurman. Toen deed ik myzelven de vraag: „Wat zal het lot van Mr. Dob son zyn?" En het droevige antwoord was: „Een plotselinge en vroege dood aan eene beroerte." Het zou vervelend zyn, alle voorbeolden op te noemen en het waren er vele waarin de Duitscbe doctor het karakter verklaarde van degenen, die hunne hand aan zyn onder zoek onderwierpen, en waarby zyne voor spelling van hunne toekomst byna volkomen overeenstemde met mijn eigen heimeiyke proef. Ik volsta met te zeggen, dat ten minste in negen gevallen van de tien zyne voorspel lingen meer of minder nauwkeurig bleken en in sommige zelfs verrassend. Die bezigheid was voor my meer dan belangwekkend zy boeide my bepaaldterwyi zij op myn gemoed eene kalmeerende uitwerking had. Nu werd er geroepen: „Rayner Rayner! Kom, Frank op het verhoorbankje. We willen alles weten van uwe deugden en ondeugden, en wannneer ge gevonnist zult worden." „Ol riep Frank lachende uit, „ik heb er niets tegen. Draai me binnenste buiten, als ge wilt. Ik geef er niet om." Toen nam hy plaats tegenover den doctor, en zyne fraaigevormde hand uitstekende, wierp hy zich achterover in den stoel, zorgloos en steeds lachende, en terwyl er braaf geschertst werd en iedereen benieuwd was, waDt hy was misschien hot meest populair van allen in de kamer, onderwierp hy zich aan de operatie. De doctor nam zyne hand en onderzocht haar lang en nauwkeurig. Eindeiyk zeide hij „O 1 een mooie hand, eene zeer mooie hand. Er zyn alle teekenen van een goed en be- minneiyk karakter. Harteiykheid, goedaardig heid, trouw en veel edelmoedigheid." „Bravol" riep een vriend van Frank. „Leen ons een souverein, als gy klaar zyt." „Een beetje zwakheid, vrees ik," ging de doctor voort, met zyn vergrootglas over Franks palm turende. „Zorgloos, zeer zorgloos, byna tot roekeloos heid toe; te gemakkeiyk door anderen mee gesleept; traag en veel te veel op vermaak verzot." „O, Frank, gy, ondeugende knaap I" riep degeen, die te voron had gesproken; „gy zult zeker slecht aan uw eind komen." „In het verleden," ging de doctor voort, „zie ik niet voel tegenspoed, geen hevige ziekte, maar wat leed. Er zyn aanwyzingen van rusteloosheid en zucht naar verande ring - uwe loopbaan is tot nog toe grillig en ongeregeld geweest, en ik vrees, dat gy zeer weinig goeds in uw leven hebt uitge voerd." „Heelwat slechts, inderdaad," merkte zyn vriend op. „Houd uw mond, Humphrey," riep Frank, „en laat den doctor voortgaan 1" „Gy hebt veel bekwaamheden," zeide Eifel, „en zoudt er een beter gebruik van kunnen maken, als gy yvenger waart. Met gestadige viyt zoudt gy, voor zoo ver het materiëele betreft, eene vry voorspoedige loopbaan moeten hebbeD." (Wordt vervolgd.) lllfÉ DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1