N°. 11001 Maandag 6 Januari. A0. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIISCH DA&BIAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. 1.10. Franco per post 0 Afzonderlijke Nommers 0.05. PBIJS DEB AD VERTENT IÜN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nominer toestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offloiöele Keniiia|E®viiie®n- Bnrtjeineeeter on Wethouders van Leiden. Herzien do openbare kennieg ving omtrent do vorplichting tot het doen van aaogifie voor de Nationale 'Militie, in de maand Januari 139G, voor hcD, die op den laten Januari van dit jaar hun 19d« jaar ziju ingetreden, en alzoo de pereoneu, geboren in het jaar 1877, alsmede voor hen. die eerst na hot intreden Tan hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zij' geworden; Brongon tor algemeeno kennis: dat tot dezo inschrijving zitting wordt gehouden op hei Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 6den Januari, voor de bewoners van de wijkeu I, II en III, op Dinsdag den 7den Januari, voor de bewoners van de wijkon IV on V, op Woensdag den 8stoa Januari, voor de bewoners van wyk VI, op Donderdag don 9ien Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den lOden Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat do geboorte-akten, die do belanghebbenden bij de iDtchrijving, ouder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, bebooren over te leggen, dagelijks, den Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Seorctario dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), vau des voormiddags 10 tot dos namiddags 3 uren, wanneer tevous voor hen, die hier niet zijn goboroD, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 2 Januari 1896. E. KIST, Secrotaris. Leiden, 4 Januari. Ons wordt medegedeeld, dat dezer dagen het volgende adres zal aangeboden worden aan leden der Ned.-Hervormde Gemeente alhier, met verzoek het te teekenen, indien zy met den inhoud daarvan overeenstemmen Aan de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk. Hoog Eerwaarde Heeren l De Ondergeteekenden, leden der Nederduit- sche Hervormde Gemeente van Leiden, wen den zich tot Uwe Hoog Eerwaarde Vergade ring met een dringend verzoek. Het is te voorzien, dat binnen betrekkelyk korten tyd eene vry aanzienlijke minderheid dezer gemeente verstoken zal zyn van de gelegenheid om bevrediging te vinden voor hare godsdienstige behoeften, ten gevolge waarvan velen zich gedrongen zullen gevoelen de Kerk te verlaten. In menige stad is dit reeds geschied. Hon derden leden hebben zich afgescheiden en zelfstandige gemeenten gevormd of zich aan andere Kerkgenootschappen aangesloten. Ook zyn er velen gebleven buiten alle Kerkelyke gemeenschap; en het laat zich verwachten, dat het getal dergenen, die de Kerk verlaten, aanmerkeiyk toenemen zal. "Wy betreuren dit ten diepste, omdat daar door onze groote Volkskerk, waarmede onze Volkshistorie zoo innig samenhangt, haren invloed in hoogere en lagere kringen hoe langer hoe meer verliest. Wij zouden zoo gaarne biyven in die Kerk, in welke wy van der jeugd af zyn opgevoed, waarin wy als lidmaten werden opgenomen, en waaraan voor ons, in zooverre wy gehuwd zyn en het voorrecht hebben ouders te wezen, zulke liefelyke en heilige herinneringen ver honden zyn. Wy zouden zoo gaarne getrouw biyven aan onze belofte, afgelegd by onze toelating tot lidmaten, om „tot den bloei der Nederlandsche Hervormde Kerk naar ons ver mogen volyverig mede te werken." Wol is waar, er zyn enkele gemeenten, waarvan Kerkeraad of Kiescollege, uit eigen beweging, rekening houden met de behoeften der minderheden; en ware dit overal het geval, wy zouden ons niet tot U behoeven te wenden. Maar, aangezien dit in verreweg de meeste steden niet geschiedt, vragen wy U eerbiedig om zoodanige maatregelen te beramen en aan het oordeel der Kerk te onderwerpen, dat de behoeften en rechten dor minderheden worden erkend en geëerbiedigd en verdere afval worde voorkomen. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat de lithograpbische steenen met Indische brieven, afkomstig van de voorma lige Instelling voor de opleiding van Oost- Indische Ambtenaren, waarvan in den loop van den zomer door de firma Trap afdrukken zyn vervaardigd, thans bewaard worden in een der lokalen van de Ryks-Bibliotheek. Door den Bibliothecaris is B. en Ws. thans gevraagd of die steenen het eigendom der gemeente zullen bljjven of wel in eigendom zullen worden a gestaan aan de Universiteits- Bibliotheek, evenals zulks het geval is ge weest ten aanzien van de boeken der voor malige O.-I. instelling. Krachtens Raadsbesluit van 23 April 1891 namelyk werden alle in bruikleen aan de Uni- versiteits Bibliotheek gegeven boeken aan die inrichting in eigendom afgestaan, na de ophef fing van de O. I. Instelling, omdat de Biblio theek, door ze terug te geven, beroofd zou worden van tydschriften, die vaak geraad pleegd worden, zoodat een groot ongerief zou onstaan. Het komt B. en Ws. voor, dat er in dit geval mede geen bezwaar bestaat tegen den afstand in eigendom van de hier bedoelde steenen aan de Bibliotheek, omdat de ge meente daarby geen belang heeft en mede met het oog op de geringe waarde, blykens ingesteld onderzoek by deskundigen bedra gende ongeveer f 25, die aan de steenen als materiaal kan worden berekend. B. en Ws. geven den gemeenteraad alzoo in overweging bedoelde lithogiaphische Btoenen in eigendom af te staan aan de Universiteits- Bibliotheek. De levering van het gedrukt Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad is laat- steiyk in het openbaar aanbesteed voor den tyd van 5 jaren, aanvangende 15 April 1891 en eindigende mitsdien met 15 April 1896. B. en Ws. achten het wenscheiyk, dat wederom eene openbare aanbesteding plaats hebbe onder gewyzigde voorwaarden, waarvan een concept den gemeenteraad wordt aange boden. De duur van de levering is daarby gesteld op twee jaren en 8ya maand op grond, dat de levering van het druk- en bindwerk is aanbesteed tot uit. December 1898, zoodat alsdan tegen den afloop van dien termyn eene geiyktydige aanbesteding kan worden gehou den voor de leveringen van het Verslag der Handelingen en van het druk- en bindwerk, waardoor do mogeliikheid zal ontstaan beide zaken aan denzelfden leverancier op te dragen. In de thans ontworpen voorwaarden van aanbesteding zyn tevens de noodige bepalin gen opgenomen, ten doel hebbende vertraging in de uitgifte der stukken zooveel mogelyk te voorkomen. Hoezeer de gemeenteraad in deze zich niet heeft voorbehouden de vaststelling van de voorwaarden van aanbesteding, hebben B. en Ws. eebter gemeend deze voorwaarden aan het oordeel van den Raad te moeten onder werpen, omdat de leden van den Raad per- sooniyk by deze zaak betrokken zyn. Den gemeenteraad wordt aangeboden een op voordracht van Commissarissen der Gas fabriek door het College van B. en Ws. na overleg met de Commissie voor de Huishou- deiyke Verordeningen ontworpen gewijzigd reglement, houdende bepalingen omtrent het gebruik van gas door particulieren, met voor stel om tot de vaststelling daarvan over te gaan. Tot toelichting van enkele wijzigingen diene het volgende: In art. 1 is bepaald dat omtrent aanvragen tot levering van gas buiten de gemeente bin nen zekere grens Commissarissen kunnen be slissen, terwyi voor personen, op verderen af stand van de gemeente woonachtig, eene be slissing van den Gemeenteraad wordt vereischt, omdat eene groote uitbreiding van de fabriek van die gaslevering het gevolg zoude kunnen zyn. In het bestaande Reglement is daarom trent niets bepaald, zoodat het wel eens on zeker was of machtiging van den Gemeente raad al of niet moest worden aangevraagd. Art. 2. In plaats van „op een afstand van niet meer dan één meter van den buitenmuur," wordt gelezen binnen den buitenmuur. De gaspyp kan ook door den zygevel het huis worden binnengevoerd en uit het bestaande artikel is niet te lezen of de afsluitkraan bui ten of binnen het gebouw moet worden aan gebracht, terwyl de bedoeling is dat zulks binnen het gebouw geschiedt. Art. 6. In dit artikel is thans bepaald dat door Commissarissen de termynen van beta ling worden bepaald. Art. 6. De alinea's 6, c en d behooren te vervallen. Het kan voorkomen dat in een groot woonhuis eene leiding wordt verlangd voor eene enkele kamer, waarvoor het plaatsen van een 3-lichts-meter voldoende zoude zyn. In- en uitlaat van een 3-lichts-meter zyn 3/4*. Steunend op dit artikel (art. 6b van het bestaande artikel 6), zou een particulier fitter in een groot woonhuis een 3/4' stamleiding kunnen maken, hetgeen met het oog op even tueele uitbreiding der gasleiding zeer verkeerd zou zyn; beter is het dus den technischen ambtenaar in deze vry te laten. Art. 6 alinea e. Het aantal aangegeven branders is niet in overeenstemming met de benamingen der metersdit artikel is verou derd. Als voorbeeld diene: de zoogenaamde 6- llchts-meter, een veel in gebruik zynd instru ment, welke geykt is voor een gasdoorlaat van 700 liters per uur. De opgegeven 12 branders kunnen zyn branders van minstens 200 liter per uur, zoodat feiteiyk, wanneer de 12 vlammen alle branden, 12 x 200 2400 liter gas door den meter worden gevoerd. Aangezien nu allerlei branders van verschil lend gasverbruik per uur in zwang zyn, kun nen geen bepaalde voorschriften gegeven wor den en is het beter de meterkeuze aan de prudentie van den technischen ambtenaar over te laten. Art. 6 alinea d. Ook deze afmetingen zyn verouderd. Het zal niemand meer invallen by v. 6 branders over eene lengte van 9 meter te plaatsen op een buis van 12 mM. of 1/2". Aangezien ook hier rekening moet worden gehouden met allerlei branders vau verschil lend gasverbruik per uur, zyn ook hier geen vaste regels te geven. Het gasverbruik van de verschillende bran ders (ten huiz9 van de gasverbruikers) variëert van 85 tot 250, ja 300 liters per uur, al naar mate men gloeibranders, gesloten of open vlammen toepast. Hier is het dus wenschelyk, ja, noodzakeiyk, dat de technische ambtenaar vryheid van handelen hebbe. Uit art. 13 blykt thans duideiyk dat wan neer een perceel wordt verlaten alvorens door den gebruiker aan zyne verplichtingen tegen over de gasfabriek is voldaan, alleen dan gas levering aan den opvolger wordt geweigerd, wanneer niet door hem wordt voldaan het geen nog verschuldigd is door zyn voorganger wegens geplaatste toestellen en niet wegens verbruikt gas. Art. 14 der bestaande verordening is ge wijzigd en daaruit is vervallen de bepaling, dat de Directeur bevoegd is rechtsvervolging in te stellen en, des vereischt, voor de belangen der gasfabriek in rechte op te treden, een en ander onder machtiging van Commissa rissen, en wel op grond dat in dusdanige gevallen de gemeente zoude moeten optreden. In de artt. 15 en 16 is thans geregeld de bevoegdheid van de Directie om vooruitbe taling te vorderen en by niet voldoening den toevoer van gas af te sluiten. Naar aanleiding van art. 3 van bet Besluit, rogelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen der Gemeontelyke Kweek school voor onderwyzers en onderwyzeressen, geven B. en Ws. den gemeenteraad in over weging, geheele of gedeelteiyke vrystelling te verleenen van schoolgeld voor de volgende leerlingen der Kweekschool, niet wonende in de gemeente; als aan: Casper Brussoe te Noordwyk, Adam Bervaes te Noordwyk en Maria Van Vrfiberghe de Coningh te Lisse, geheele vrystelling en het schoolgeld voor P. H. Snyders te Voorschoten vast testellen op f 2 per vak; voor Dina Maria Verhoog, wonende onder Zoeterwoude (Vreewyk), op f 2.75 per vak en voor Jacobus Smink te 's-Gravenhage op 2 per vak. Ten aanzien van het verzoek van C. Van Hensbergen, geven B. en Ws. in overweging, aan adressant wegens vertrek uit de gemeente (van den Stationsweg 29 naar Haarlem) met 1 November jl. terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor een zoon, leerling van de Jongensschool 2de klasse, laagste afdeeling, over de maanden November en December, tot een bedrag van f 2.66. Door den heer Z. Van der Mey is by adres aan den gemeenteraad verzocht een gedeelte grond aan den Maresingel Sectie A, No. 1072, groot ongeveer 6 centiaren, in eigen dom te mogen bekomen, aangezien gebleken is dat een ooor hem gekochte schuur op dat strookje is gebouwd, welke grond aan de gemeente behoort. Na overleg met de Commissie van Fabricage geven B. en Ws. in overweging op het ver zoek gunstig te beschikken en alzoo te be sluiten dat aan genoemden heer in eigendom wordt afgestaan een strookje gemeentegrond, gelegen aan den Maresingel, bekend by het kadaster onder Sectie A, No. 1072, tegen betaling van een koopprys van f 10 per centiare en de kosten van overdracht en onder be paling dat op kosten van adressant eene opmeting zal geschieden door een landmeter van het kadaster, waaruit de juiste grootte van den over te dragen grond blykt. By de behandeling van de begrooting voor 1896 in de sectiën werd ter sprake gebracht het gebruik van de tapytkloppery aan den Vest wal, nL met het oog op de geringe opbrengst van de verhuring van de aldaar geplaatste loods, in verband waarmede in de Memorie van Antwoord werd mede gedeeld dat eene wyziging van het tarief wenschelyk scheen, ten einde eene betere controle te kunnen uitoefenen. Thans wordt door de behangers, gerang schikt in klasse A, per jaar betaald 4, ea door de behangers, gerangschikt in klasso B, ƒ2 per jaar. Voorloopig scheen het wenschelyk voor het gebruik der loods een zeker bedrag per kleed te doen betalen. Hierdoor zal onge- twyfeld worden voorkomen dat byv. door één gebruiker een abonnement wordt geno men en do loois wordt gebruikt voor andere vakgenooten; doch ook aan dit stelsel is bezwaar verbonden met het oog op het belangryk verschil in omvang van de te kloppen tapyten. By nadere overweging komt het B. en Ws. daarom wenschelyk en biliyk voor het tarief van de loods te bepalen in verband met de grootte der te kloppen tapyten en dat tarief vast te stellen op een halven cent per vier kanten meter, welk tarief, ook naar het oordoel van deskundigen in deze, niet te hoog wordt geacht. Het toezicht en het gebruik van de loods en de inning van de verschuldigde gelden kunnen alsdan opgedragen worden aan den beambte, die op het terrein aanwezig is. De Commissie van Financiën heeft geene bedenkingen tegen de begrooting van in komsten en uitgaven van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis voor het jaar 1896, zoodat zy den Raad voorstelt die goed te keuren in ontvangst en uitgaaf ad f 27305.23. Zooals in de gemeenteraadszitting van 12 December jl. door den Voorzitter werd medegedeeld, is aan den eervol ontslagen agent van politie der 3de klasse F. Fridsma een pensioen to gekend van 125.41 per jaar wegens ziekelyke gesteldheid, waardoor hy niet meer in staat i6 zyne betrekking waar te nemen. Het is B. en Ws. gebleken dat Fridsma wegens zwakken gezondheidstoestand (by is lydende aan eene ziekte zyner longen) niet in staat is op andere wijze in het onderhoud van zyn gezin te voorzien, zoodat er, huns inziens, wel termen zouden bestaan hem behalve zyn pensioen eenige tegemoetkoming te verleenen, evenzeer als geschied is by Raadsbesluit van 16 Mei jl. ten aanzien van den wegens ziekte eervol ontslagen brug wachter W. Nuis. Ten einde alsnu door hem op een inkomen van 250 per jaar, met inbegrip van het pensioen, kunne worden gerekend, geven B. en Ws. in overweging aan F. Fridsma tot woderopzeggens eeno jaariykscbe toelage uit de gemeeniekas te verleenen ten bedrage van 124.59, ingegaan 15 December jl. Tegen a. s. Maandag-avond wordt in den Schouwburg alhier eene uitvoering aan gekondigd van het Italiaansche Opera-Ensem ble Cospi. Reeds eenige malen traden de zangers en zangeressen met enorm succes op in Den Haag en mochten zy zich in stampvolle z.ilen verheugen. Voor het geval, dat hun naam niet reeds voldoende tot onze Sleutelstad is doorgedrongen, laten wy hier slechts volgen, wat Arnold Spoel er van onlangs in het „Vader land" schreef: Gisteren - Zondagavond werd in de groote zaal van den Dierentuin een opera- uitvoering gegeven door het Italiaansche Opera Ensemble Cospi. Hoofdzakelyk werden er solo-nummers en ensembles uitgevoerd uit Italiaansche opera's; van Franschecomponis ten waren het Thomas, Bizet 6n Auber, ter- wyi het eenige nummer van een Duitsch componist het quartet uit Flotow's „Martha" was. Alle nummers werden (gelukkig) ia 't Italiaan8ch gezongen en dat op een manier, die, in één woord, voortreffeiyk was. De alt Signora Galliani is een uitmuntende zan geres, die onmiddeliyk het publiek en ook my in verrukking bracht. De tenor Signor Alghisi veroverde dadeiyk aller har ten. Wat een heeriyk, echt lyrisch tenor geluid wat een mooie manier van zingen 1 De barton trad „siegesbewusst" op in zyn vaderland wordt hy gewis zeer vereerd 't is een uitstekend zanger. De sopraan pas korten tyd geleden van een ernstige ziekte her steld behaalde eveneens veel succes. Alle nummers werden door 't publiek toegejuicht; zoo warm de medewerkenden zongen, even harteiyk ja, daverend was 't applaus. Het Italiaansch is en blyft toch maar de taal voor den zang; wat klinkt 't zoet in den gedragen zang; hoe gemakkeiyk wordt alles zelfs in 't snelste tempo duideiyk gezongen I Het duet uit Rossini's „Barbier" hoorde ik zelden zoo uitmuntend vertolken; het trio uit „Fra Diavolo" was een kabinetstukje; de falsettonen van den tenor waren volmaakt. Het levendige der Italianen werkte onweer staanbaar op 't publiek. Elk nummer afzon- deiiyk wil ik niet besproken, dit is myn bedoeling niet'. Het was voor my een avond vol werkeiyk kunstgenot; 't komische en 't dramatische, 't was beide uitstekend. Dat ik persoonlyk my niet kan vereenigen met het overmatig gebruik der borststem by de twee dames, doet minder ter zake. Allen muziek liefhebbers raad ik ten dringendste aan 't Opera-Ensemble te gaan hooren; velen met my zullen zich wel vleien 't gezelschap spoedig weer te kunnen bewonderen. Alle medewerkenden zongen alle nummers uit 't hoofd acteerden er uitstekend by; terwyl de pianist alle nummers voortreffelyk accom pagneerde. Van harte roep ik hun een spoedig „tot weerziens" toe. In 1895 werden by den Burgeriyken stand te Lisse aangegeven 146 geboorten, 76 sterf gevallen, waaronder 4 levenloozo geboorten, terwyl gesloten werden 23 huwelyken. Gedurende 1894 bedroegen deze cyfers res- pectievejyk 134, 61 en 25. Op 1 Januari 1895 was de bevolking van de gemeente Rynzaterwoude 608 zielen. Gedurende dat jaar is die vermeerderd met geboorten 9 m. en 9 v. en vestiging 21 m. en 38 v.; daarentegen verminderd door over- iyden van 5 m. en 5 v., en vertrek 31 m. en 43 v., zoodat de bevolking op 1 Januari 1896 bedroeg 281 m. en 320 v., totaal 601 zielen. Er werden 7 huwelyken voltrokken. Aan het Rjjkstelephoonkantoor te Lisse werden in het afgeloopen jaar ontvangen 940 en verzonden 817 telegrammen; te zamen alzoo behandeld 1757 telegrammen. Aan het kantoor der Rykspostspaarbar.k te Roelof-Arendsvoen werd over 1895 met 340 inlagen eene som van ƒ31,134.36 inge bracht; terwyl er 103 terugbetalingen plaats hadden, ten bedrage van 20,337.37. Uitge geven werden 29 boekjes. In 1895 werden op het Rykstolegraaf- kantoor te Katwyk aan Zee behandeld 15171 telegrammen; op het Rykstelephoonkantoor te Katwyk aan den Ryn 2075 telegrammen. De stemmingen voor de leden der ver schillende besturen in de Hervormde ge meente Kaag hebben wederom plaats gehad, tot ouderling is benoemd de hoer N. Van Reeuwyk, tot diaken de heer J. Ribot, tot kerkvoogd de heer W. Nell en tot notabelen zyn gekozen de heeren F. J. Groot, A. Groen veld en P. Van Nieuwkoop Dz. Weldra zal men te Kaag een voorzitter van den polder benoemen, daar deze betrek king, door het overiyden van don heer Glcn- zer, reeds geruimen tyd vacant is. Gedurende het jaar 1895 bedroeg in de gemeente Aarlanderveen het aantal geboorten 96 en overledenen 64, waaronder de levenloos aangegevenen, terwyl er 22 huwelyken wer den gesloten. In 1894 bedroegen die getallen respectieveiyk 99, 73 en 22. Jongelingen, geboren in 1877, die dit jaar voor de nationale militie moeten worden ingeschreven en in Alfen woonacbt.lt? zyn, kunnen zich daartoe aanmelden op Dinsdag 7 Januari a. 8. De inschryving voor de nationale militie te Aarlanderveen van jongelingen, geboren in 1877, zal kunnen geschieden in de maand Januari. Meer bepaaldelyk zal hiervoor zitting worden gehouden op Dinsdag 7 Januari a. s,, des voormiddags te 10 uren. De tweode zitting van den militieraad voor de gemeenten Alfen en Aarlanderveen zal ge houden worden te Leiden in het Invaliden huis op Maandag 13 Januari a. s., des voor middags te 10 uren. De kleine eetzaal op de bel étage in het Koninklyk Paleis te 's-Gravenhage, tot dusver bekend onder den naam van „witte eetzaal", omdat zy bestond uit ge&tuka ioorde wanden, waarop wit marmer nagebootst verf- werk, is thans geheel gerestaureerd en opge maakt in Lodewyk XlV-styl, genre Daniel Marot, onder hoofdleiding van den Intendant der Koninklyke paleizen, jhr. Hoeufft. Een geheel nieuw plafond is gelegd, ge trouw aan het zooeven vermelde tydvak. De modellen van het stukadoorwerk werden be handeld door de ornamentisten Alexander en Engelo. De betimmering met beeldbouwwerk werd uitgevoerd door de firma Mutters. Door e ne stoffeering van de zaal met echt goudleer is de tint eenigszins somber gehouden, te inde den toon te bewaren, welke in een eetzaal past. Do aanblik wordt echter verlevendigd door spiegels in ryk vergulde lfisten, waartegen vergulde penanttafels, om verder de stemmige tint te breken, die ook door de gordynen van donkergroene tryp, gekroond door kappen in styl, aan het geheel gegeven wordt. Het schilder- en docoratiewerk van de firma W. Stortenbeker en Zn. verhoogt het artis* j tieke karakter der zaal zeer en vooral de I desous de portos zy'n zinryk en in levendige l kleur geschilderd.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1