krachtoverbrenging aangebracht van ongeveer 200 P. K., waarmede een reeks van kleinere stoommachines vervangen wordt. Zooals bekend Is, wordt elke drukpers in de katoendrukk^ryen gedreven door een kleine stoommachine, tusschcn de 10 en 16 P.K., omdat bh het stellen der rollen zulk een pers zeer langzaam moet kunnen loopen en met verschillende snelheid kunnen werken, of zelfs plotseling stil gezet kunnen worden. Voor elke pers wordt eene afzonderlyke 2 cylinderige stoommachine gebruikt, doch zulke werktuigen zyn zeer schadelijk in stoomverbruik en brengen veel onderhoud on een minder reiu bedrijf met zich mede. Nadat geduronde enkele maanden een proef is genomen met oen in snelheid roguleerbaren Lahmeijermotor, welke uitstekend voldeed, wordt nu de geheelo fabriek met zulke electro-motoren ingericht. Deze installati3 is ter uitvoering opgedragen aan de firma Oroenoveld, Van der Poll Co., te Amsterdam. Een knecht op oone bleekerjj aan den Maredyk werd heden tegen den middag door eene beroerte getroffen, aan de gevolgen waarvan hij spoedig overleed. Ge neeskundige hulp mocht niet meer baten. Naar we vernemen, moeten voor het te bouwen laboratorium, op een terrein van „Vreewijk", onder Zoeterwoude tot welken bouw de werkzaamheden reeds voor eenigen tycl zijn aangevangen ruim acht honderd palen worden iogeheid. Die palen zijn nog met op het terrein aanwezig, maar zouden te Leïdschendam liggen. Aangezien de grond van het terrein, evenals die van dat, waar ten dienste van een nieuw gebouw, behoorendo by de Sterrenwacht, thans wordt geheid, zeer vast is en de palen van vrij on zienlijke afmeting zijn, zal met dat heien geruime tijd vcrloopen. Men meldt uitKatwykaanZeo omtrent do haringvisscherij 1894. 20 reederijen met 72 bommen, aan gebracht 63584= ton pekel-, 2208 ton steur- haring, 539S00 losse steurharing, waarvoor netto besomd ƒ338,971.10. 1895. 20 roederijen met 71 bommen, aan gebracht 46771 ton pekel, 18S4 ton steur haring, 254400 losse steurharing, waarvoor netto werd besomd ƒ414,482.98. "Was 1894 voor de reederijen niet onvoor- deelig, 1895 leverde nog gunstiger uitkomsten op; wel was de vangst in dit jaar J/8 minder, doch de besomming bedroeg ongeveer 22 pet. meer dan in 1894. De Haagsche rechtbank ver oordeelde heden den gewezen molenaar G. A. v. R., uit Noordwijk, die zich schuldig maakte aan valschheid in geschrifte in een akte van borg tocht, tot een jaar on zes maanden hechtenis den jongen uit Boskoop, die een postzegel van het poststempel ontdeed en opnieuw gebruikte, tot f 10 boete. Op verzoek van den vador, to Aalsmeer woonachtig, arresteerde de politie Dinsdagavond in eene woning aan het Steiger te Rotterdam diens 28-jarigen zood, een boek houder, verdacht van diefstal van 800 mark. Op Oudejaarsnacht werd oen herbergier in de Raamstraat in Den Haag door een tot dusver onbekend persoon, naar hy beweert een grenadier, gevaarlijk aan den rug verwond, waardoor een gedeelte der long werd doorgesneden. Zyn toestand is vry zorgelijk. Ook verder hebben er in Den Haag ver schillende vechtpartijen plaats gehad, waarbij militairen de hoofdrol speelden. O. a. werd een politie-agent zoodanig over het hoofd ge sneden, dat bij niet verder dienst kon doen. In de Begijnenstraat moest de politie kracht dadig optreden. In den omtrek van de Groote Markt en de Schoolstraat is gisteravond de politie wederom slaags geweest met ongeveer 40 militairen, behoorende tot verschillende wa pens, die de agenten bemoeililkton en ten slotte de sabel tegen hen trokken. Niet dan met groote mooite gelukte het drie der hoofdaanleggers van het verzet, een cavalerist, een grenadier en een jager, naar bet commissariaat aan de Groenmarkt over te brengen, waarna zy aan een patrouille worden overgeleverd. Dat do gemeente Delft zeer voor- deelig is voor debrandassurantiemaatschappijen big kt uit het feit, dat er in het afgeloopen jaar slechts eenmaal en in 1894 geen uitslaande brand is geweest. Te Zaandam is eenige ongerust heid, daar men niets heeft vernomen van de botters „Z. A." 5 en 8, die op de Zuiderzee zyn. Te Rotterdam was Dinsdag groote drukto op het stadhuis. Al „de dames van de vischmarkt" waren daar verzameld. Den laatsten dag van h^t jaar worden namelijk de banken op de vischmarkt verhuurd, en dat geschiedt op de volgende wijze. Wie een bank wil huren, moet bij den marktmeester van do vischmarkt vóór 2S December 10 storten, zijnde de pacht voor 3 maanden bij vooruitbetaling. De markt meester maakt daarvan een staat op, welke naar het stadhuis gezonden wordt. Aldaar worden de namen der aanvraagsters in een bus gedaan en één voor óón door eou ambtenaar getrokken. Zy, wier naam het eerst uit de bus komt, mag het eerst eene bank kiezen, en zoo vervolgens ieder op haar beurt. De laatstkomenden zijn 'dan zeer dikwijls van meening, dat het niet eerlijk gaat, want het gebeurt vaak dat zij plaatsen vragen, welke reeds door andaren gekozen zijn. Telkens moeten dan de dames aangemaand worden om te zwijgen, hetgeen velen zeer moeilyk valt. Men meldt uit Rotterdam, dato 1 Jan.; Het nieuwe jaar werd te Rotterdam met menige schermutseling van bloedigen aard ingezet. Van hoogerhand was aan alle koffie huishouders vergunDlig verleend, hunne inrichting tot 2 uren 's nachts open te houden, van welke toestemming een ruim gebruik werd gemaakt. Op den eersten dag desjaars was het aantal beschonkenen legio en hadden voortdurend ernstige conflicten plaats. Op de Kolkkade kwam bij de arrestatie van een beschonken man een 12-jarige jongen onder een vigilante terecht en werd overreden. Op Feyenoord had do politie in den oude jaarsnacht de handen vol werk by oene vechtpartij, waarbij oen der twistenden- deer lijk verwond word. D Amsterdamsche arr.- rechtbank veroordeelde heden Louis Faas en Jan De Groot, wegens diefstal met inbraak, geploegd in de perceeloa 13 tot 15 aan de O. Z. Kolk, in de Bank-van-Leening aan do Leidsche Kruis straat en in het kantoor en pakhuis van de firma Bijster veld to Amsterdam, ieder tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was tegen beide beklaagden 7 jaar. Door de Amsterdamsche Omni bus-Maatschappij zijn gedurende het jaar 1895 vervoerd 20,549,042 passagiers, tegen 19,129,220 gedurende 1894. Do Leeuwarder justitie heeft er in mogen slagen, drie broeders uit het naburige Boetgumermolen te arresteoren als de vermoedelijke schuldigen aan do inbraak in den nacht van 5 op 6 December in het nabijgelegen dorp Britsum by een paar oude lieden, die door hen tevens met revolvers waren bedreigd. Alle drie zijn gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Kamerplanton, die somtijds na een enkelen nacht van strenge vorst de bla deren laten hangen, plaatse men, om ze te ont dooien, vooral niet op eene lichte en warme plok, daar zij dan onherroepelijk verloren zijn. Het beste is, als de planten door de vorst hebben geleden, ze op oe-ne koude, ionkere plaats te zetten, in eene droge lucht. Men heeft kans zo dan nog to behouden. Mon schrijft uit Eysden aan het „Limb. Nieuwsbl.": Do rijksveldwachter Rompelberg is jl. Don derdag aan een groot gevaar ontsnapt. Drio wilddieven werden door hem betrapt in de bosschen by St.-Geertrui:], waarvan éón een revolver en een ander een dolkmos trok; met dit laatste bracht de onverlaat een toegeschoten helper een steek toe, zoodat deze vluchtte en den rijksveldwachter aan arm en zijde, hoewel niet gevaarlijk, wondde. Deze wist ze met zyn revolver in bedwang te houden, maar terwijl zy beloofden te volgen en ook werkelijk tot up en grooten weg medegingen, wisten twee daar aan den baal te gaan, en werd do derde, zekere Bonten van Slenaken, gegrepen en aan d-= gendarmen overgeleverd. Deze heeft even wol geen geweld gepleegd, maar is reeds vroeger herhaaldelijk voor wildstroopen gestraft. De beide andiren, Belgen van 's-Gravenvuerun, zijn ontkomeu. Kapitein B. G. Bru.nsma van het stoomschip „P. Caland", 31 December jl. te Amsterdam binnen, rapporteert op de reis van Nieuw-York herwaarts zeer zwaar weer te hebben doorstaan. Den 12den December van Nieuw-York ver- trokkon, werd de „P. Caland" reeds den vol genden dag beloopen door een orkaan met den wind van NNO. Aanvankelyk werd by gedraaid, doch het schip nam zulke stort zeeën over, dat des avonds te 11 uren hot tweedo-klasse-üekhuis en schynlicht, machine kap, benovens verschillendo deuren en andere kappen werden ingeslagen, twee redding- vlotten met galgen enz. over boord gingen, do reelingen op verschillende plaatsen weruen vernield, het dok ontzette en er ongeveer twee voet water in salon on spardek kwam, terwyl de eerste officier en zeven schepelingen min of meer zwaar werden gekwetst. Hierna werd om de Zuid gelonsd, waarby fok- en marszeil zyn weggewaaid en de marsstong werd ge kraakt, totdat des Zondagsmiddags weder koers kon worden gestuurd. Den daarop vol genden Zaterdag had het stoomschip wederom een orkaan te doorstaan met wind van NW. waarvoor met het oog op do belangrijke dekschade weder moest worden gelensd tot Maandagmorgen, toen in het gezicht der Westereilandon de koers weder kon worden gestuurd. By het naderen van het Engelsche Kanaal geraakte men in den mist. Slechts een oogenblik kon mon het licht van de „Eddystono" en later dat van de „Varne" vorkennen. In den avond van 30 December kwam de „Caland" behouden to IJmuiden binnon. Het vinden van bovenbedoelde red- dingvlotten behoeft dus goen ongerustheid te goven. Vier schepelingen zyn by binnenkomst met gebroken armen, beenen of ribben in het hos pitaal opgenomen. De streng invallende vorst van verleden week bleef niet zonder invloed op den kaashandel. Van de markten bleven ver scheidene kooplieden weg, terwyl de handel waarschyniyk ook daarom trager was, omdat kon worden verwacht dat het gewone vervoer per scheepsgelegenheid spoedig zou zyn ge stremd. De feestdagen maakten, dat eene enkele markt moest worden verzet, wat mede niet bovordorlyk is voor den geregelden handel. Onder deze omstandigheden bleven de no teeringen 1 a 1.50 per kilo beneden die, welke in het vorig bericht werden medege deeld. Voor eene volgende week verwacht men eene betere stemming en de vorige, hoogero pryzen. In de Albasserwaard werd in de vorige week van f 19 tot 24.60 besteel; in do Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van 1ste soort Goudsche van 23 tot 26.50, 2de soort f 21 tot 22.50Edammer 1ste soort ƒ25.50 tot 28, 2de soort ƒ23 tot 25. Een groote brand heeft teVenraai gewoed, waarby het woonhuis, de smodery, stal en schuur, toobehoorende aan den smid P. V., verwoest werden. Het vee werd met moeite gered. Meubelen, akkergereedschap en een* groote voorraad hooi en stroo werden eveneens vernield. De heer en mevrouw Elleboudt te Gent zyn op noodlottige wyze om het leven gekomen. Zy hadden eenigen tyd by hun getrouwde dochter gelogeerd on waren Maan dag-avond in hun woning op den boulevard de la Citadelle teruggekeerd. Den volgenden morgen werden zy dood in bed gevonden, gestikt door het gas dat uit een kraan stroomde, die zy verzuimd halden te sluiten. Door het bestuur van hetwater- schap Vyf deelen Zeedijken buitendyks wor den plannen beraamd tot het doen verzwaren van de by den jongsten storm meest bedreigde punten onder Zuricn en Pingjum. Het zal waarschyniyk uillooping op vervanging van het paalwerk door bazalt-glooiingen. Dio glooiingen zullen elk ongeveer 350 meter lang worden en gezamenlijk we! 100,000 kosten. In de binnenhaven te Nieuwe diep is een visscherman, A. Hennink genaamd, door het ys gezakt en verdronken. Zyn lyk- werd met haken onder het ys vandaan gehaald. Eene nog jonge weduwe en twee kinderen blyven onverzorgd achter. De jongeling De Wit, te Gestel, dia op den eersten Kerstdag van daar tewost zich naar Riethoven begaf, om zyn broeder, onderwyzer aldaar, te bezoeken, is niet terug gekeerd. Thans heeft men zyn lijk gevonden in een bosch naby Riethoven. De ongelukkige is, naar geconstateerd is, door de koude be vangen en dientengevolge bezweken. Het is niet algemeen bekend dat de oleander, om zyn fraaie roode bloo men zoo gezocht en hoog geschat, een ge vaariyke plant moet worden genoemd. Wordt zy binnensbuis tot versiering der kamer ge bezigd, dan behoort men althans eenigszins voorzichtig te zyn. In Spanje en in het zuidelijk deel van Italië oeschouwt men de streken, waar de oleander in groote menigte wordt aangetrof fen, als zeer ongezond. Daar heerschen, raar men zegt, moeraskoortsen; de bewoners des lands vermyden die streken en houden er zich nouit gedurende geruiuien tyd op. Men bezigt in beide Unden fijngewreven oleander- bladeren als middel ter verdelging van ratten. Opmerkelyk is hot, dat de by en zich nimmer zetten op de bloemen van een oleander. (Szinp.) Do leeuwentemmer William Beaumont is ty-Jcns een voorstolling in de Agricultural Hall to Londen door een der leeuwen verscheurd. Een drieste schurkenstreek is op het goed Stonysra in Duitsch-Polen by de Russische grens nog bytyds verijdeld. Tegen den avond meldden zien drie fatsoenlyk ge kleed© personen aan om nachtverblyf, cat hun welwillend werd aangewezen. Zy gingen weldra uit onder voorwendsel, d£t zy eenige inkoopen moesten doen, doch lieten hun koffer achter. Hun afwezigheid duurde zeer lang en de landheer, wien dit veraacht voor kwam, ging ratt ten buurman eens naar don koffer zien. Een dog, die hun was gevolg J, vloog woedend op den koffer aan, waarop men eenige flinko mannen riep en de kist opende. Plotseling sprong er een kerel uit, die, mot een groot slachtersmes gewapend, zich op de aanwezigen wilde werpen. Doordat de hond hem naar de keel spiong, werd zyn voornemen belet en kon men hem ontwape nen en binden. De man bekende toen, dat zyn kameraden tegen don nacht zouden terugkeeren. Hfj zou hen binnenlaten en te zamon zouden zy den ryken grondeigenaar bestelen. Nadat de noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen om ontvluchting te voorkomen, wachtte men. Tegen elf uren werd er zacht tegen een raam getikt. Even zacht werd dit opgeschoven en een der roovers sprong naar binnen. Deze werd dadelyk gegrepen en ge- bODden, waarop de buiten verscholen staande lieden van den landheer zich van de beide andere schurken meester maakten. Met de ontgraving van het forum, hot stadsplein of do zg. markt to Athene, oat in den klassieken tyd het middelpunt van het openbare leven en het tooneel van zoovele wereldhistorische gebeurtenissen was, zal eerlang worden begonnen. De opgraving geschiedt onder leiding van prof. Dörpfeld, directeur van het Duitsche Archaoologische Instituut te Athene, vroeger Scbliemann's assistent. De voorgenomen werken zyn van eene beteekenis, waarmede men slechts do onderzoekingen in Troje en Olympia kan vergeljken. Dörpfeld meent, dat het plein, waar Socrates zyne levenswysheid leerde, en waar de stoa basilike en het ambtsgebouw van don Areios Pagos stond, onder de aard laag ligt verborgen, die den afstand tusschen den Hephaistos tempel (tegenwoordig ten onrechte Theseion genoomd, een tempel van ietwat strenger Dorische vormen dan de ParthenoD) en den Areios Pagos ligt. By Diedenhofen is een duel op pistolen geleverd tusschen den eersten luit. der dragonders Khuen en den tweeden luit. der infanterie Joachim. De eerstgenoemde werd gedood. Uit Jeisk wordt gemeld dat, ter wijl 800 visschers met 100 paarden op sleden hit ys overstaken, dit losraakte en allen de zee van Azof indreven. Reeds is meer dan de helft der visschers in veiligheid gebracht; het reddingswerk wordt voortgezet. CORRESPONDENTIE. De schryver van hot artikel „Oudejaarsavond" betuigt zyn leedwezen, dat by, by de herinnering aan de verliezen, die Leiden in het afgeloopen jaar heeft gelsden, verzuimd heeft een woord te wyden aan de nagedachtenis van een zijner voortreffeiykste burgers, den oud-hoogleeraar dr. D. Bierens do Haan. Deze omissie wordt hier hersteld. BUITENLAND. Bulcschlnud. Zal Von Bismarck op 18 Januari het feest in het paleis te Beriyn, waaitoe de keizer hem zelf is gaan uitnoodigen, bywonen?Een indirect antwoord daarop geeft Bismarcks orgaan, de „Berliner Neueste Nachrichten." Men moet weten dat aan een ander Bis- marckiaansch orgaan, do „Leipziger Neueste Nachrichten", het karakter van* officiéél blad is ontnomen, wegens zyne houding tegenover den minister Yon Bötticher. Hierover laat de „Berliner N. N." zich scherp uit en het blad zegt verder: „Deze omstandigheid zal voor do bladen, die er zich het hoofd over breken of prins Bismarck den 18den Januari naar Beriyn komt of niet, de oplossing dezer vraag veel gemakkelijker maken." Met andere woordenBismarck komt niet. Keizer Wilhelm heeft geweigerd te be krachtigen het vonnis van den krygsraad tegen den ceremoniemeester Yon Kotze, dat luidde op eenvoudig ontslag uit den dienst. To Berlijn wordt verteld dat majoor "VVissmann als gouverneur van Oost-Afrika zal altreden wegens gezondheidsredenen. De minister van buitenlandsche zaken, baron Von Marschall, hoeft zich Dinsdag middag met den heer Kayser, den directeur van het departement van koloniën, naar Potsdam begeven. Beide ministers waren door keizer Wilhelm ontboden, daar de keizer hun advies noodig had. Groot-Brl 1 n mi i Het schryven van lord Rosebery, waarvan reeds werd melding gemaakt, luidt in zyn geheel aldus „G(j vraagt my waarom ik zwyg over de Armenische quaestie. Mijn stilzwygen is het resultaat noch van tevredenheid, noch van onverschilligheid. De gruwelen in Klein-Azie hinderen ray geweldig. Zy roepen om wraak even luid als het gebeente van die omge brachte hc-iligen, dio Molton b9wogen tot zyn bezielde oproeping. Maar ik kan niets doen. Do verantwoordelijkheid en de taak om inlichting te geven rusten geheel op Harer Majesteits regeering. Wat zyn de feiten? Het land beeft het tegenwoordig bewind met een dictatorschap begiftigd en met een armada, om aan dat dictatorschap kracht by te zetten. En het ministerie verklaart dat het niet minder begeerig is dan wyzelf om deze lydonde Christenen te beschermen tegen wanbestuur en moord. Het hoofd van h.t kabinet heeft inderdaad een buitengewone en groote ver- antwoordeiykheid in deze zaak, en hy heeft luide en klinkende bedreigingen geuit, die wel hoop mochten verwekken by het volk, waarvoor hy opkwam. Krasser taal was nooit gebruikt door een minister. Wat is het resultaat geweest? Voor zooveel blykt, zyn onze protesten ydel geweest, zyn onze handelingen niet beduidend geweest en zyn onze dreigementen in den windgeslagen. Onze diplomatie heeft, voor zooveel wy weten, zich uitgeput in vortoogon, die ter zyde gelegd zyn, en in hot verkrygen van een tweede wachtschip. Inmiddels zyn gedurende al deze maanden de Armeniërs, op wier bescherming wy aandrongen, geplunderd, vermoord en ver kracht by honderden en duizenden. Ik kan niet gelooven, dat dit beteekent onoprechtheid of onbekwaamheid van de zyde van deze machtige regeering. Zy kan ja, zy moet bezwaren hebben ontmoöt, waar van wy niets weten. Zy kan hebben gestaan voor de yseiyke keuzo om d9 Armeniërs aan hun lot over to laten of een Europeeschen oor log onder de oogen te zien, ofschoon zy, indien dit het geval mocht zyn, ons grovelyk moet hobbon misleid, door te verzekeren dat de overeenstemming van Europa volkomen was. En dus moet ik do verantwoording der regee ring booren, alvorens haar te oordeelen. Om redenen, waarvan wy moeten aannemen dat zy van gewicht zyn, geeft zy ons geen inlichtingen. Wy moeten dus wachten totdat hot parlement samenkomt. Tot dat tydstip biyf ik zwygen en laat aan de regeering de volle verantwoordeiykheid." Humenië. Te Bucharest werd gisteren, 1 Jan., in de Kamer het adres van antwoord op de troon rede behandeld. In den loop der discussies deed de minister president Sturdsza eenigo mededeeliogen over het program, dat de regeering, althans gedeeltelyk, in deze zitting hoopt te verwe- zeniyken. Wat de buitenlandsche politiek betreft, verklaarde de minister dat de staat kunde van den heer Bratiano zal worden voortgezet. „Rumeniê's onzydigheid" zeide de mi nister „moet worden gewaarborgd op den grondslag, gelyk wy in 1877 (by het con gres van Beriyn) hebben verlangd. Ieder weet dat Rumeniö een belangryke factor is by hetgeen tot handhaving van den vrede kan worden gedaan." Ton slutto werd het adres van antwoord met 108 tegen 4 stommen aangenomen. ~Vei-eeni«£-<le> StatezL De heer Sherman heeft by den Senaat een voorstel ingediend, waarin het gebruik van het fonds tot d6n wederinkoop van bankpapier tot dekking van het tekort op de begrooting wordt afgekeurd, tenzy een bedrag van 100,000,000 dollars in specie, goud of baren uit dit fonds tot dat doel wordt besteed. Cuba, De Spaansche troepen, alius wordt offi cieel gemeld, zetten de vervolging der Cubanen in de provincie Matanzas voort. De insurgenten ontruimen deze provincie. Op verschillende plaatsen .kwam liet tot gevochten, waarby do Spanjaarden de overhand behielden. Ge durende do laatste dagen verloren de Cubanen 1600 manschappen. Van grooto beteekenis scbynt echter deze stryd niet geweest te zyn. Yan meer belang is de officieuze mededeeling van den minister president, Canovas deCastilho dat de regeering er niet aan denkt maarschalk Martinez Campos terug te roepon. De maar schalk zal er dus blyven, w«nt, gel'yk hyzelf onlangs verklaarde, is hy niet voornemens uit vryen wil zyn post to verlaten, tenzy de op stand gobeel bedwongen is. öe Italianen in Oost-Afrika. Van goed ingelichto zyde wordt t9 St. Peters burg uitdrukkelyk de mededeeling tegen gesproken van de Milaansche „Sscolo" be treffende de bemoeiingen der Russen in Abessinië. Het blad had beweerd dat de Russische minister' van Luiteiila-idsche zaken, prins Lobanoff, by den Italiaanschen gezant, graaf Masseï, een protest had ingediend tegon de uitbreiding van het Italiaansche grondgebied in Abessinio, op gronl dat Rusland dit land als onder zyn protectoraat staande beschouwt. Tevens werd er bygevoegó, dat graaf-Masseï, zich op het tractaat van Ucciali beroepende, namens de Italiaansche regeoring de onjuist heid dezer opvatting had staande gehouden Dit bericht is volkomen ongegrond, daar noch door prins Lobanoff noch coor graaf Masseï dergelijke verklaringen zyn afgelegd. Volgens de laatste berichten, to Rom© uic Massowah ontvangen, bevindt Ras Makon- nen zich inet zijne troepen te Dolo, 10 mylen ton Zuid-Oosten van hot fort Makal.é. Daar uit zou men opmaken, dat de beraamde aanval tegen Adigrat nog niet zoo spoedig zal plaats hebben als aanvankelyk werd geloofd. De „Ui tl anders" in Transvaal. Do toestand in de Zui 1-Afrikaansche Repu bliek, gunstiger geworden sedert de „uitlan- ders" te Johannesburg na hun eerste beweging lot bedaren begonnon te komen, is plotseling verergerd door een onbezonnen stap van dr. Jameson, den administrateur der Britsche Zuid-Afrikaanscho Maatschappij. Aan de „Times" wordt uit Kaapstad ge meld, dat de heer Jameson Zaterdag jl. to Mafeking een schryven heeft ontvangen, oaderteekend door eenige voorname ingeze tenen van Johannesburg, waarin dezen hun grieven uiteenzetten en hem verzochten hun ie hulp te komen. Naar aanleiding van dit verzoek, trok Jameson 29 Dec. in de nabij heid van Mafeking met 700 man en eeniga kanonnen het Transvaalscbe gebied binnen, en passeerde Malmany den 30sten om vyf uren in den morgen. Een dergelyke schending van het Transvaal scbe gromgebied kon natuuriyk door presi dent Kruger niet gedoogd worden. Vandaar, dat de president onmiddellijk heeft bevel gegeven, de oproermakers met geweld van wapenen terug te drijven. Tevens heeft de president een decreet uitgevaardigd, waarby alle burgers, tot verdediging des lands, onder de wapenen worJen geroopen. Naar aanleiding vanj deze telegraphische berichten begaf lord Chamberlain, de Engel sche minister van koloniën, zich Dinsdag morgen vroeg van Birmingham naar Londen, en vertoefde den geheelen dag aan het depar tement van koloniën. De minister zond aan dr. Jameson oen telegram, waarin dezen ge last wordt zich terug te trekken. De minister seinlo ook aan president Krnger, om zyn; verwachting te uiten, dat deze alles zou doet wat in zyn macht staat, ten einde vyandelyk- helen te voorkomen; de minister biedt daarby de medewerking aan van de Britsche regee ring om tot eene vredelievende schikking te geraken. Zinspehnde op het bericht, dat president Kruger de hulp der consuls van Frankryk cn Duitschland zou hebben ingeroepen, zegt de „Times:" „Wy zullen geen tusschenkomst van eenige buitenlandsche mogendheid dul den, in welken vorm ook, waar het de inwen dige aangelegenheden van Transvaal betreft". De Londensche avondbladen van gist ren betreuren de gebeurtenissen in Transvaal, doch achten het in afwachting van vollediger berichten onmogelyk, dat dr. Jameson het Transvaalscbe gebied zou zyn binnengetrok ken zonder dat daarvoor geldige redanen be staan Zy doen eenparig uitkomen, dat de zaak geen enkelen buitenlandschen staat aan gaat en geregeld moet worden tusschen Engeland en Transvaal alleen. Indien presi dent Kruger een beroep heeft gedaan op de consuls van Frankryk en Duitschland, dan heeft hy rechtstreeks inbreuk gemaakt op de conventie van 1884. Uit Londen wordt nader geseind: Lord Chamberlain heeft de volgende officiëele ver klaring uitgevaardigd:

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2