Tg Utrecht is overloden de heer F W. Klokke, hoofdcommies by het Muntcollege. Hü was riider in de orde van de liikekroon. De minister van buitenlandscbo z.iken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens telograpbisch belicht "van Hr. Ms. gezant te Brussel, do „Moniteur beige" van 24 dezer do medodoeling bevat, dat wegens Nieuwjaar de Belgische tolkantoron Esschen (station) en Ach el (station) voor den invoer van vee uit Nedeiland geopend zullen zyn Donderdag 2 Januari a. 8. in plaats van Woensdag 1 Januari a. s. {Sts. Grt.) De minister^an marine heeft den kapi toin-luitenant ter zee J. Cardinaal, coraman dant van Hr. Ms. monitor „Matador", met 16 Jan. a. s. op non-activiteit gesteld. Gisteren is te IJmuiden aan de leerlingen van het loodswezen, dio de schipbreukelingen van den Belgischen vischkotter „Natalie" by den jongsten slorrn redden, de hun toege kende eere medaille der Oranje-Nassau-orde plechtig uitgereikt in do loodsensociöteit „Recht door zee" door den schout-by-nacht Spanjaard, die in een toepasselijke rede her innerde aan do beleidvolle en moedige daad van de redders. Hy las daarna de beschikking der Koningin-Regentes voor, waarna hy do eereteekenen op ieders borst hechtte. Na de gedecoreerden to hebben gelukgewonscht, verzocht hjj allen oen dnowerf hoezee voor de Koninginnen aan te heffen, waaraan met geestdrift gevolg werd gegeven. Ook voor de gedecoreerden werd een driewerf hoezee aan geheven. Later nam de inspecteur Haremaker eveneens het woord, bedankte den schout by uacht en verzocht den dank van geheel het toodspersoneel aan den minister van marine over te brengen. De gedecoreerden en alle loodsen en ambtenaren, die een onder scheiding dragen, bogaven zich daarna aan boord van de „Frans Naerebout", om den schout b|j nacht hunne hulde te brengen. De plechtigheid werd door een groot aantal loodsen, ambtonaren en hunno echtgenooten en eenige verdere belangstellenden bijgewoond. Te Utrecht is in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer H. W. Th. Van Goud oever, die einds tal van jaren de notariêelo praktiik aldaar heeft uitgeoefend en als zoo danig in ruimen kring groot vertrouwen genoot. Te Wamol overleed in don ouderdom van 69 jaren de heer J. J. H. baron Van Dolen, voorzitter der afdeeling „Maas en Waal" van de Geldersche Overyselsche maatschappij van landbouw en sedert ruim 30 jaren burge meester der gemeente Wamel. Te Monster is in den ouderdom van ruim 68 jaren overleden de heer G. Van Luik, burgemeester, dio aanvankelijk als secretaris en later ook als burgemeester aldaar werk zaam was en ruim 42 jaren achtereon z(jn beste krachten aan (le gemeente wijdde. De heer A. J. Spaan, oud-resident van Soerakarta, is te 's-Gravenhage overleden. Te Rottordam is overleden de heer J. Van der Laan, inspecteur van do registratie en domeinen en ontvanger voor het recht van successio in de eerste afdeeling. Hr. Ms. fregat „Atjeh", ondor bevel van den kapt.-ter zoe C. H. Cornelissen, is don 27sten dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles weL Op 24 December 11. heoft te Parijs de onderleekening plaats gehad van een nieuw verirag tusschen Nederland en Frankrijk, tot uitlevering van misdadigers, dat ook van toe passing is op de woderz\jdsche koloniën. Do minister van buiterilandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op do nieuwe internationale tentoonstelling van landbouwwerktuigen, welko van 9 tot 14 Mei 1896 te Weonen zal worden gehouden. Een exooiplaar van hot programma dier tentoon stelling ligt aan het departoment van buiten- landscho zaken ter inzage. Het stoomschip „Utrecht" vertrok 27 Doe. van Rotterdam naar Batavia; de „Prins Willem III" arriveerde 24 Dec. van West-Indië te Nieuw-York; do „Amsterdam" arriveerdo "24 Dec. van Rotterdam to Nieuw-York; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveordo 25 Dec. te Singapore; de „Telemachus", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Dec. te Gibraltar; do „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Dec. van Padang; do „Kanzier", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveorde27Dec. to Aden; de „Palinurus", van Batavia naar Amsterdam, passoerdo 27 Dec. Perim; de „Prinses Sophie", vertrok 28 Dec. van Amster dam naar Batavia. B(J koninklijk besluit z(jn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Zaandam c. a., K. W. Van Sandick, ontvauger derzelfde middelen te Purmerend c. a.; tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Schiedam, A. T. M. Van Thlel, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Eindhoven c. a.; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Nieuwe Nieoorp c. a., A. A. A. J. Stuten, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Sas-van-Gent c. a. Benoemd: met ingang van 1 Jan. 1896 tot burgemeostor van Sloten (N. H.) C. W. A. M. Groskamp, secretaris dier gemeente; tot id. van Hoogkerk D. Smid, socretaris dier gemeente; mot ingang van 3 Jan. 1896, tot id. van Kockengon en van Laag-Nieuwkoop F. P. H. Van Roosendaal, secretaris dier gomeenton; tot id. van Donekamp G. W. Hoogklimmer, secretaris dier gemeente; tot id. van Dolfz(jl J. Borst; met ingang van 10 Jan. 1896, tot id. van Nyeveen A. J. J. Van Steyn, secretaris dier gemeente. De hoer F. R. M. Schmitz, arts, met ingang van 28 dezer, benoemd tot officier van gezond heid 2de kl. by de zeemacht. lEcn Raad^jublleuoi. Een ongewone gebeurtenis, niet alleen voor de gemeente Hellevoetsluis, maar voor geheel ons land, zal het 1 Jan. zijn, wanneer de heer G. Spoon Sr. 50 jaar aaneen het lid maatschap van den Raad zal vervuld hebben don 14Cen Jan. daaraanvolgende werd hy geïnstalleerd als zoodanig en ook als wet houder. Hij is nu 81 jaar en geniet nog altijd do beste gezondheid en vervult zijne verschil lende betrekkingen met dezelfde opgewekt heid als altfid. Hellevoctsl. Gt.) Praatjes over Kunst. Vlokken. LXXII. Van boek-omslagcn. Sedert Dijsselhof het kernachtige, fraaie, vlot in hont-gestokon bandje ontwierp voor Jan Veth's vrfie vertaling „Kunst en Samen leving" (naar Walter Crane's „Claims of decorative Art"), is er by ons te lande in het genre van boekversiering bijster voel moois gekomen. Waarlijk, de oogen zijn open gegaan, en, de enkele meesmuilenden, die „bonne mine ct mauvais jeu" trachtten te maken, gevoelden zich toch eindelijk ook wel overmeesterd door iets, dat toch eigenlijk gansch niet tegen te houden was, lang niet weg to cijferen bleek. En zoo lcwara dan na het blauw grijze kaft van den Nieuwen Gids de sobere olijf groene omslag, waarop met overdacht be- doel-n de titols, good verdeeld, werden re- steld, o. a van 't Tweemaandeiyksch Tijd schrift, van Van Deyssfl's „Verzamelde Op stellen" en dergel ijken meer. Voor het winkelraam van den heer Van den Berg (Adrhni's boekhandel) zijn thans verscheidene prooven van do nieuwere boek versienngkunst van onze meest begaafde jongorn artisten t.o bewonderen. Wenckebach was het, die do band-ontworpen leverde voor het pas verschenen „Koningin WilhoJraina album", voor Couperus' „Orcbi deeën", voor dioris „Williswinde" (die van teokening al bijzonder geslaagd ia), voor Johanna Van Woude's „Van de muziek des levons", voor „Engelscho Spreektaal", etc. Nieuwenhuis illustreerde het kaft van do „Noderlandsche Almanak", voor do „Inter nationale Bi'oliothe k", e. d., BcrlageCouperus1 „Wereldvrede"; Gips gaf zijn talentvolle stilt voor Irissen (by Haversclimidt's „Familie en kennisson") on voor papav rs (bil PietPaaltjens' „Snikken en griml :chjes"), Lioyi Cachet ver- vaarriigdo kranige houtsneden by Verwey's „Onno Zwier van Haren on Mr. Wiilem Bil- derdyk", Be Moor verluchtte pittig den omslag van „Een leven", Jan Toorop evenzeer mevrouw Snyder van Wissenkerke's „Zwarte Vlinders". Ook in het bont kleurige omslag van „Chi- neesche karaktertrekken" (in rood, zwart, blauw en goud) door Jan Van Oort is ontogen- zoglyk veel fraais te bekijken. En zoo is dan ook langzaam, maar z^ker over 't meerendeel onzer uitgevers de geest vaardig geworden en hebben dozen intyds begrepen, dat van den ouden gang van zaken wel degelyk diende to worden afgezien, waar een betere, edeler smaak overheerschend den boventoon begon le voeren. Of getuigt niet eon schitterende uitgavo als do „Gysbrecht van Aemstel", verlucht door Derkindercn's vignetten, van een heeriyk-ryp en rijk-begrijpen van de tegenwoordig alom gevoelde 'eischon der decoratieve kunst? En doet 't niet weldadig aan te ontwaren, dat ook wederom hier wordt gebroken met die niet genoeg to veroordcolon sleur, waarin zoovelon, als bang nog voor het onbegrype- ïykero, maar toch frisschero, bétere nieuwere, hun voetstappen nog angstvallig trachtten te 'oiyven drukken, als niet gevoelend hoe deerlyk en onherroepelijk do grond, ondor hun eigen zolen bezwykend, moet wegzakken. Want waariykl waar nu ook „De Dageraad" in oen versch geornamenteerd kleed van rood en zwart verscbynt, daar kan nu wel aller minst worden gewanhoopt aan de komst van dio blijde zon, dio ook by ons te lande zoo zegevierend zal gaan stralen, over de nieuwe toekomst voor de „versiering van het boek". De titel „Misorero", een geschiedenis van 's levens lyden (door Anna Do Savornin Lobman) doot evenmin als het roods ge noemd o „Zwarte Vlinders" (van mevrouw Snijder v. Wissenkerke), opgewekte verhalen verwachten. Onze jongste literatuur schynt zich by voorkeur te bewegen in droef geestige lyn. Ook dit werkje is oenvoudig geschreven, en als eigenlijke kern er van mag wel een spotten, een veroordeelen van het wufte, het ledige van het leven der Haaagsche beau- mondo worden gesignaleerd. Als type, deze volzinnen, na de beschrijving van een huwe lijksinzegening in de Kloosterkerk: „en daarna ruischte het overige voor name gezelschap voorby, in zyden en fluweelen japonnen met uniformen en zwarte rokken er doorhoengeschitter van git en kant, van satyn en galon, van ridderorden en borduursel en diamantenhet publiek drong naar buiton, gedeelt !yk naar de consistoriekamer, om bruid en bruidegom nog even de hand te drukken, gedeelteiyk om in het Voorhout en in de Parkstraat do lange ry van gala rytuigen aan te gapen. Toen die wegreden was alles voorbij, het laatste bodryf van deze gratis-voorstelling van Vanity Fair afgeloopen." De karakters zijn overal goed volgehouden, en er spreekt veel fijn gevoelen van de schrijfster zelve uit. De beide andere stukjes „Roem" en „Sterven" in dezen bundel zfin m. i. minder gelukkig geschreven. In „De KroDiek" zyn nu reeds twee aar dige litho's van Bauer („Rusticus") versche nen, op zeer geestige wfize parodiöerer.d de „niet" verschijning van een nieuw behoudend blad: „De Kunstbole". Reeds lang hadden do ouderen van dagon onder de schilders en de conservatieve kunst critici de hoofden by elkaar gestoken, om toch ééns voorgoed, dien jeugdigen overmoed en het voortgaand succes der jongeren te trachten te breidelen En zoo zou dan door een paar heeren (de schilders Vogel en Verveer en de criticus Haaxraan warden genoemd) een orgaan wor den opgericht, „dat da brug zou worden tus schen kunstonaars en publiek", (zoo stond er nl. in 't prospectus). Dit inspireerae Bauer voorzyn eerste prent, waarop, halverwege uit het water komend, de torsen rijzon van Haaxraan en Vogel, als twee reuzen elkaar schouderend steunend, en, terwijl aan de overzyje htt „"Welkom" roe pend publiek is voorgesteld, en er reeds eenige schilders van de brug in het water zyn ge stort, komen als héél kleine, doch typige figuurtjes, Israels en Marie aanstappen, en ook Mesdag, met een bord, waarop „Pul hri" prykt. Daar komt opoens de ty iing, dat het blad door gemis aan de noodige contanten en gebrek aan stoun niet zal verschynen. En, op Rusticus' twoede plaat ziet men nu boven het tweeregelig versje: 'k zat liever op een ouden schommel, dan neer to vallen van deez' drommel,'1 Vogel afgebeeld als Don Quicootte, do veege gevallen rossinant („De Kunstbode") tegen do molens ophitsend {De Kroniek, Het Vaderland, N. Rott. Gt., Handelsblad en Weekblad), terwyi uit den mond van don op een steigorenden ezel zit- tenden Sancho (Vervoer) do troostende woorden klinken: „'t Zal wel opklaeren." In hoogo mato geestig, „ad rem" en knap geteekend zyn deze prenten, en ik denk dat ook de oudere schilders er hartelyk om zullen hebben gelachenal zal die Lch ook aan zeker buitenman bobben heriunord. C. V. Gemengd Nieuws. Wy vestigon de aandacht op do in dit nommer voorkomende advertentie der Leidsche Dmnwater-maatschappy, waarby er aan wordt horinnord wolke maatregelen moe- ton genomen wordon om bevriezing dor leiding zoovool mogeiyk te voorkomen. Tot p o 1 i t i o - a g o n t te Leiden is benoemd, op eeno jaarwedde van f 600, A. De Klerk, to Leiderdorp. Dezer dagen kan men aan de overzijde van den Nieuwen Ryn tusschen do Watersteeg en de Kraaierstraat voor Leiden iets vreemds gadeslaan. Daar worden uok dos avonds werkzaamheden verricht, waar voor het terrein beschenen wordt met Wells- licht, dat eveneens aan de onmiddellyke om geving een eigenaardig, zelfs phantastisch schouwspel verleent. Trein 40, die te 7.53 van station Delftscbe Poort te Rotterdam vertrekt, had aan de Vink. naby Leijen het ongeluk, dat de verbinding van den voorsten bagagewagen met den personentrein afbrak, zoodat dit laatste gedeelte achterbleef en de machine alleen met bagagewagon het station Leiden binnenstoomdo, waar hot ongoluk word be merkt, en last werd gegeven om hot achter gebleven gedeelte op te halen. Slechts eenige minuten vertraging was het gevolg hiervan. Den lsten Januari 1896 hoopt W. Lubbo, te Oegstgeest, den dag te herden ken dat by vóór 50 jaron benoemd werd tot molenaar yan den Kamphuizer polder. Niet door onzen gewonen cor respondent wordt ons uit Voorschoten ge meld: Den lsten Januari 1896 zal do brieven besteller D. Boorsma te Voorschoten zyn 12{ jarig jubileum als zoodanig vieren. Wy hopen dat de man nog een lange reeks van jaren met denzelfden yver en getrouwe plichtsbetrachting zyn functie moge bekleeóen. De gemeente Voorschoten heeft nogal een tameiyk uitgebreiden bestelkring en daarom zoude het zeer wenscheiyk zyn, dat niet alleen bovengenoemde besteller, maar ook zyn beide collega's weer, evenals voorheen, wannoer hun dienst het toelaat, gratis met de stoomtram mede kunnen gaan. 't Is toch waariyk, wauneer do bestellers hun taak volbracht hebben, en soms met storm en ruw weer te kampen hebben gehad, een buitenkansje om van bovengenoemd vervoer middel gebruik te mogen maken. Hedenochtend te halfzeven sloe gen plotseling de vlammen uit van de in de Brouwerstraat te 's Gravenhago gevestigde Haagsche stoelenfabriek, toebehoorende aan de firma Van Catz Co. te Gouda. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en werkte met de stoombrandspuit en 3 kranen van do waterleiding. Tegen halfnegen was zy den brand meester. Hot drie verdiepingen hooge magazyn is totaal uitgebrand, terwyl de schade zeer aan- zieniyk is, daar veel meubelen ter aflevering gereed stonden en aan eeno leverantie van stoelen, ten dienste der Marine, de laatste hand werd gelegd. Fabriek en inventaris zyn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. De meesterknecht had gisteravond de hem voorgeschreven vei ligheidsronde gedaan en alles in orde bevon den. Men kan zich den schrik van het talryke personeel voorstellen toen het zich hedenochtei d als gowooniyk naar de fabriek begaf en voor een brandende massa stond. Het personeel is nu voorloopig zonder werk. De sterke vorst veranderde het van het gebouw afdruipende water allengs in yskegels, hetgeen een eigenaardigen aanblik opleverde. De meesterknecht, die zich in het brandende gebouw begaf, wist de boeken en eenige pa pieren van waarde te redden. Voor den Hoogen Raad werd gisteren gepleit in de zaak tusschen den Staat der Nederlanden en een eigenaar van onder Assendelft gelegen gronden, welke ten behoeve van don Staat waron onteigend voor den bouw van vestingen. De kantonrechter te Haarlemmermeer en de rechtbank te Haarlem beslisten in dezo zaak, dat de Staat niet gerechtigd was, leges te heffen voor de als schadeloosstelling voor do onteige ning betaalde gelden. Deze beslissing werd thans namens den Staat bestreden door mr. W. Thorbecke en voor den grondeigenaar verdedigd door mr. H. A. Van Raaite. De conclusie van het O. M. wordt later medegedeeld. Gevaarlijke buren. Uit een pand in do Ocsteratraat te Rotterdam werd dezer dagen des avonds een schot gelost, blykbaar uit een militair geweer. De kogel kwam terecht in eone bovenkamer van een huis in dezelfde straat; na een gat gemaakt te hebben door een ruit en door het gordyn, kaatstu hy tegen den muur van het vertrek terug en viel onder den stoel van den heer des hui2es. Slechts aan een toeval is het te danken, dat er geen ongeluk is gebeurd. Of hier aan opzet dan wel aan baldadigheid moet worden gedacht, weet men niet. Voor de rechtbank te Rottordam zyn de onteigeningsprocedures, gevoerd door da H. IJ.-S.-My. naar aanleiding van hare co ntuurbaan, in vollen gang. Vyf en zeventig eigenaren moesten hiertoe onteigend worden. Acht en vyftig namen in der minne met het hun aangebodene genoegen, terwyl er zeventien rechtsvorderingen zyn aangelegd. Dat ook by onteigening aanbod en vraag zeer uiteen kunnen 'mopen, bewezen de beide eerste pleidooien, welko gisterochtend in deze zaken gehouden werden. Een tuinder werd voor een deel van zyn grond (vyf en veertig aren) f 5000 geboden hy vroeg f 53 000, terwyl deskundigen de schade op f 3S,000 begrootten. Een ander wildo men f 6100 betalen, doch deze verlangde f 20,893, wa rna de deskundigen voorstolden f 13.430 als cyft-r vast te stellen. Mr. J. C. Reepmaker bestreed voor de eisch"nde Maatschappij do rapporten der des kundigen en hekelde vooral dat betreffondo den tuinder. Mr. Knottenbelt verdedigde dit, mr. Have laar het andere. Hot O. M. concludeert in dezo zaken over acht dagen. (N. R. C De arr.-rochtbank (5e kamer) te Amsterdam, heeft gisteren J. G. Brookman, die gisteren vóór 14 dagen heeft terechtge staan onder beschuldiging van opzettelyko brandstichting in zyne woning in de Albert- Cuypstraat, waardoor gemeen gevaar voor personen en goederen is ontstaan, voroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren. Voor dozolfde kamer der rechtbank heeft zich gisteren te verantwoorden gehad Joh. Donker, oud 28 jaron, geboren te Loosdrecht, kellner, wonende te Amsterdam, voorloopig aangehouden. Hem wordt tenlastegelegd, dat hy op 10 Sep tember 1895 Catharina Van S. zonder den wil harer ouders, doch met hart» toestem ming heeft geschaakt, mót bestemming naar Amerika, w.iarheeu hy haar den llden Sep tember van uit Rotterdam verder heeft weg gevoerd, met het oogmerk om zich haar bezit te verzekeren. Voorts, dat hy op 10 Sopt. 1895 opzette- ïyk aan Catharina Van S. de gelogonheid heeft verschaft diefstal te plegen van oen kistje met bankpapier en geld, ten huize van bare ouder9 en te hunnen nadeele, ten einde uit het te ontvreemden geld hun voorgeno men overtocht te bekostigen. Te voren had hy om zyn meisje het plegen van den dief stal gomakkeiyk te maken, met haar afge sproken, dat hy hare moeder uit hare woning zou lokken aoor een boodschap te ver zinnen. Eekl. kwam den lOdon September volgens afspraak ten huize van de ouders van zyn meisje, doch vernam daar, dat de moeder juist voor een boodschap uit moest, die naar zyne meening slechts een half uur zou duren. Dezen tyd niet voldoende achtende voor zyn meisje om don voorgenomen diefstal ten uit voer te brengen, heeft bekl. toen de moeder opzettelijk opgehouden, door haar voor te stellen met hem een inkoop te gaan doen in de Vyzelstraat, aan welk voorstel zy heeft gevolg gegeven. Beklaagde wist, dat haar vader inmiddels niet tehuis was. Terwyl tekl. aldus de moeder aan de praat hield, heeft Catharina Van S. een kistje met bankbiljetten en specie ten bedrage van f 2200 uit de brandkast barer ouders weggenomen. Het getuigenverhoor en het requisitoir van het Openbaar Ministerie hadden met gesloten deuren plaats. De uitspraak zal nader worden meegedeeld. Te Hillegom is gistermiddag het 7 jarig zoontje van P. v. d. Lee door het ys gezakt. Na door A. v. K. op het droge gebracht te zyn, werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch men kon slechts den dood conatateeren. Ook te Amsterdam heeft het ijs reeds een slachtoffer gemaakt. Aan do Ruijsdaelkade zijn namcluk gister middag twee kleine kin deren door het ys gezakt; het oudste nog nauwelijks vyf jaar oud werd gered, doch het jongste is verdronken. Te Groningen heeft het ys eveneens al een slachtoffer gevraagd. Twee zoontjes van den tabakskerver George Eindhoven, wonende aan den Noorderbinnensingel, Arie, 15 jaar oud, en "Wolter Rudolf, 10 jaar oud, waagden zich gistermorgen op het ys in de spoorsloot onder Kost verloren. De jongste zakte er door en toen de oudste hem helpsn wilde, onderging hy hetzelfde lot. Aan den brugwachter Berghuis en den arbei ;tr J. v. d. Werf mocht het gelukken den oudste op bet droge te brengen; de jongste, Wolter Rudolf, werd een halfuur later onder het ijs weggehaald, en ofschoon onmiddellijk alles in het werk gesteld werd, om het leven weer op te wekken, tevergeefs. Volgens een mededeeling aan de „Tyd" is de brand in den kruideniers winkel van den heer Metter iu de 2de Park straat te Arasterdam, waarvan melding is gemaakt, welke brand uitbrak tydens afwezig- hoid der bewoners, voorafgegaan door inbraak en diefstal, waarbij de dieven f 300 hebben medegenomen in eon blikken trommel. In het achterhuis zyn een breekyzer en een hamer gevonden uit den winkel, en lag tevens eenig huisraad dooreengeworpen. Uit den Bui t en-A ra s t e 1, vlak voor het Raadhuis van Nieuwer-Amstel, is Donder dag-morgen het lyk opgehaald van een als dame gtkleede vrouw. Het lyk is door de familie herkend. Te Deventer werd Donderdag- avond de kantoorbediende S. door een paar militairen, zonder aanleiding, zeer mishandeld en ten laatste met zooveel geweld op don grond geworpen, dat by ter hoogte van den enkel zyn been brak. Beide militairen zijn in voorloopig arrest. Een brand, die gisteren te Zwolle uitbrak, is ontstaan in den keukenschoorsteen van het perceel, bewoond door den heer A. Willemsen. Behalve zyn drie gebouwen, is verbrand het daaraan grenzende huis van den heer Van een Broek, bewoond door den schoenmaker Stembach. Het vuur had ook Dog een gedeelte van het gebouw „De Atlas" aangetast, hetwelk men eehtei nog bytyds heoft kunnen blusschen. In don vroegen morgen van den eerbten Kerstdag brak op het gehucht Kruis straat onder Rosmalen brand uit in de arbeiders woning, bewoond door A. De Wit en de wed. Kerkhof. Aangewakkerd door don buitenge woon storken Oostenwind, sloegen de vlammen spoedig over op de in de nabyheid staande bouwhoeve, toebehoorende aan mr. E. Van Zinnicq-Bergman to 'a-Bosch cn bewoond door de wed. Jobs. Verputten. In korten tya lag de gehoele behuizing met stalling en drie of vier schuren, alsmede verschillende rondom staande hooi- en graanmyten, in de asch. Slechts met groote moeite slaagde men erin het vee te redden en wat kleederen uit het voorhuis in veiligheid te brengen. Huis en inboodel dezer boeraery waren wel, maar de arbeiderswoning, waar de brand ontstond, was niet verzekerd. Een meisje uit Arnhem, G. v. S. heeft zich mot baar vriend, een Duitscher, in een hotel te Brussel gotracht te vergiftigen met morphine. Men hoopt haar in het leven te behouden; de jonge man is overleden. Do Pouy er Questie r-k abel van Parijs naar Nieuw-York is gebroken op een afstaod van 1000 myien van de kust, op een diepte van 12,000 voet. De stoomboot „Fran- qois Arago", van de Fransche kabelmrat- schappy, is uitgezonden om db breuk ta herstellen. BUITENLAND. Fraultryl. Met de wereldtentoonstelling, waartoe F» nU ryk zich voorstelt ia 1300 de '.aster...., - uit te noodigen, staat ho'. uier soc, sic.:-'»» de berichten omtrent d wyze '/au sauiOi stelling der commissie van rapporteurs o r het wetsontwerp, dat b i de Kamer aanhan gig is, zouden doen vtrmoeden Du _/»na i--- sie hoeft zich met 10 stommen tegen oód r* beginsel or voor verklaard, dat de tentoon stelling zal doorgaan. De on verzoen! (jk e tegen standers hebben dus i de commissie h.i pleit zoo beslist mogelyk verloren. Nu 'oiyit nog over te beslissen, of het groote pi.ra, door de regeering in overlog met het gemeente bestuur van Parys uitgewerkt, zal gevolgd worden. In de laatste vergadering der com missie zyn de vertegenwoordigers van den Paryschen gemeenteraad gehoord, die met veel nadruk opkwamen voor het groote plan en betoogden, dat een „krenterige" tentoonstel ling geen reden van bestaan had. „L'exposi- tion de 1900 doit avoir un aspect grandiose". Voor dat „aspect grandiose" heeft de stad Parys harerzyds een bydrage van 20 millioen franken over. De gemeenteraad van Parys heeft be sloten dit jaar weer twee bals te geven in het Stadhuis. De 118,000 franken, die daar voor noodig zijn, zyn toegestaan. Deze som wordt verdeeld over: de kosten der uitnoo- aigingeD, enz. 5000 franken, 12,000 franken gratificaties en schadeloosstellingen, 48,000 franken versiering, verlichting en verwar ming der zalen, 3100 franken voor het per soneel der buffetten, 46,500 franken om da buffetten te voorzien en 3400 franken voor de orkesten.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2