In de Koffiebaal jheeThomson Orthopedische Rechthouder, N°. 10992 Maandag 23 December, A0. 1895 (geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. MJTSDEPARTEMTEN! zuivere Preanger-Koffie, Katwijk a/!Zee. BADHUIS TE LEIDEN, Keukenmeid-Werkmeid, JASSEN &TILAMS, Friezenveen. BeuzemaleerCo., Houtverkooping LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURAHT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlyke Nommers 0.05. Van PRIJS DER ADVERTENTIES: 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Finantiëele Kroniek. Nog is de donkere horizon in het oosten van Europa niet opgehelderd, of uit het westen, over den oceaan, komt een donderslag, die de geldmarkt in Europa heelemaal van streek heeft gebracht. Onder haar gedreun is alles, ryp en groen, goed en slecbt, ineen gekrompen en er is byna geen fonds op de effectenlyst aan t9 wyzen, dat niet onder den druk geleden heeft. Aanvankelijk was de Beurs zeer kalm, hoewel toch eene wijziging tot verbetering viel waar te nemen en ook Londen blijk gaf van de zaken met eenig meer vertrouwen te beschouwen. De rede voering echter van president Cleveland ver stoorde eensklaps de rust en bracht de gemoederen in heftige beweging, zóó, dat de Europeesche Beurzen slechts ooren en oogen hadden voor het feit, dat Amerika zco hevig tegen Engeland is uitgevaren. Daardoor komt het, dat het ongunstig verloop van ongeveer alle fondsen geheel op rekening is te schrijven der Amerikaansch-Engelsche quae6tie en de houcing der Beurs hierdoor is verklaard. Het geschil tusschen Amerika en Engeland, hoewel in den loop van dit jaar eerst tot een 0 p e n 1 y k geschil geworden, zetelt echter reeds jaren terug en is, zooals meermalen het geval is geweest, eigenlijk door de oneer lijke politiek van Engeland in het leven ge roepen. Roeds van af 1814, toen Nederlandsch- Guyana aan Engeland overging, hebben de Engelschen voortdurend hun grenzen verlengd en uitgebreid, al naarmate het in hun be lang te pas kwam. Venezaela, dat langen tijd meer dan de handen vol had om het eigen huishouden te regelen, had geen gele genheid en kracht genoeg dit te verhinderen, tot in 1840, toen opnieuw de grenzen, van wege Engeland, zouden worden „vastgesteld' Venezuela protest daartegen deed hooren. Van Engelscbo zijde werd aanvankelijk eene tegemoetkomende houding aangenomen, doch de zaak werd op de lange baan geschoven. Dit duurde voort tot in 1880 door Engeland wederom pogingen werden aangewend om zoo losweg het betwiste grondgebied als eigendom te beschouwen, doch toen kwamen de Vereenigde Staten zich met de zaak be- 1 moeien cn zou tenslotte, met goedvinden van 'Engeland, een scheidsgerecht uitspraak doen. Doch een opvolgende premier in Engeland maakte de geheele zaak ongedaan en wilde van de overeenkomst niets weten en niet lang duurde bet toen, dat opnieuw een Engelsche expeditie verschoen om bezit te nemen van «land, hetwelk nooit te voren door Engeland [als Britscho bezitting was genoemdVenezuela [protesteerde tegen zulk een trouwelooze han deling en alle betrekkingen met Engeland werden afgebroken. Daarop werd vanwege Engeland in het betwiste grondgebied een proclamatio uitgevaardigd, inhoudende ver klaring, dat een zeer ruim omgrensde streek voortaan als Engelsch grondgebied werd be schouwd. Dit was in 1887. Daarop werd door de Amerikaanscbe regeering deze zaak opnieuw ter hond genomen, doch Engeland void het niet noodig verdere ophelderingen te geven. Tot zoover is het bepaald Engeland, dat niet handelde overeenkomstig goed recht en goede trouw. Nu gebeurde het in het begin van dit jaar, dat eenige Venezuelaansche grens wachters de tegenwoordig door Engeland als grensscheiding beschouwde rivier overstaken, daar eigenaardig optraden en ten slotte de Bntsche onderdanen, die daar als grenswach ters de handelingen hunner overburen wilden verhinderen, gevangen namen. Op bevel van President Crespo werden zy echter spoedig in vrijheid gesteld, doch Engeland verlangt eene vry aanzienlijke som voor schadevergoe ding. Venezuela weigert nu, op grond dat het grondgebied, waarop het voorgevallene plaats vond, wederrechtelijk door Engeland in bezit was genomen en dus geen Britsch grondge bied was. Engelands eisch is nu eerst de schadevergoeding te regelen, Venezuela daaren tegen wil eerst de grensquaestie uitgemaakt hebben. Tegelijkertijd werd door Venezuela de hulp der Vereenigde Staten ingeroepen en nu beroept Amerika zich op do Monroe-leer, waarin de grondstelling geldt, dat het geen Europeesche macht geoorloofd is, eenig grond gebied op het geheele vasteland van Amerika in bezit t® nemen of reeds bestaande vreemde nederzettingen uit te breiden, tenzij langs minnelijken weg. Nu weigert Eogeland zich te onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener ge heel uit Amerikanen bestaande rechtbank, en zoo heeft President Cleveland het noodig ge oordeeld daarover zijn toorn te luchten in zijn bekende redevoering, waarin hy dreigt „dat het de plicht der Ver. Staten is, met alle middelen, die in hun macht staan, zich tegen iederen moedwilligen aanval, alsook tegen iedere bezitneming van land, te verzetten." Dat deze krasse bedreiging een ernstig in cident is, wordt algemeen gevoeld, al is het gevaar voor oorlog niet groot. Grooter echter is het gevaar, hetwelk nu voor de Amerikaan- 8che geldmarkt bestaat, want juist nu, nu Amerika geheel opgaat in beschouwingen en pogingen om de hervorming van het munt wezen tot stand te brengen, hetgeen zeker wel als het belangrykste vraagstuk der tegen woordige regeering moet worden beschouwd, nu wordt deze poging in groot gevaar ge bracht. Natuurlyk is het, dat nu de Engelsche geldmarkt zich spoedig voor Amenkaansche waarden zal sluiten en Engeland zich op zeer krachtige wyzo van Amerikaansche papieren zat gaan ontdoen (waarvan de Londensche beursberichten reeds melding maken)het gevolg daarvan zal zyn het op groote schaal in de hand werken van goudverzending uit Amerika (het zwarte spook) en overheer- 6chend aanbod van Amerikaanscbe waarden. Dat hierdoor de Amerikaansche markt ernstig verstoord kan worden, staat zeker te vreezee. Wat enkelen der Amerikaansche Sporen betreft, verneemt men dat spoedig nadere byzonderheden bekend zullen worden omtrent een reorganisatie-plan der Oregon Short Line. De ontvangsten dezer Maat- schappy toonen eene belangrijke verbetering aan by vroegere jaren. De Atchison pu bliceert nu hare voorloopige cijfers over haar op 30 Juni geëindigd boekjaar. De netto-ont vangsten over het geheele systeem bedragen 4,840,000 dollars, terwyl vcor rente betaling op de algemeene hypotheek ongeveer 4,500,000 doll, beschikbaar blyft, zoodat het surf l is, be schikbaar voor rente op de adjustmentbonris, nog zeer beperkt is. De netto on tvangsten der S. Louis San Francisco bedroegen 2.329,000, hetgeen ruim 600,000 doll, te weinig is om de rente op alle obligatiën en schulden ten volle te kunnen voldoen. Het reorganisatieplan der Union-Pacific maakt slechts zeer langzaam vorderingen en wordt voortdurend vooral door de Engelsche pers hevig bestreden. Of het tot-stand komen spoe dig kan worden verwacht, wordt overal sterk betwyfeld. Omtrent de Europeesche waarden kan slechts worden gezegd dat alle in hoogst ongeanimeerde stemming verkeerden. Eene byzondere vermelding verdienen echter Spanjaarden, welko meer dan gewooniyk de aandacht trokken, hoewel niet in gunstige beteekenis. De groote omzetten, welko nu weer sedert langjin dit fonds plaats hadden, werden ver oorzaakt door opruimingen in verband met geruchten, dat de betaling der coupons der buitenlandsche schuld ditmaal in zilver zou plaats hebben, irt stede van, zooals vroeger, in goud. Dit wil eigenlijk zeggen dat de coupon met ongeveer 15 pet. minder in Hollandsch geld zou worden betaald. Hoewel het gerucht nog niet is bevestigd, maakte het toch een zeer ongunstigen indruk. Naar men wil, zou het plan bestaan om te trachten het beheer der Turksche financiën direct onder eene Europeesche controle te stellen. In hoeverre hieraan eenige waarschynlykheid ten grondslag ligt, is nog moeiiyk uit te vinden; zeker is het echtor, dat eeno buitengewone commissie zich bezig houdt met het overwegen van finantiöele hervormingsplannen. De toekomst voor do obligatiehouders der Peruvian Co. ziet er niet rooskleurig uit. Uit het op de jongste vorgadering medege deelde blykt, dat, indien de vorderingen, welke de Corporation nog heeft op de Peruaansche regeering, onbetaald blyven, ook de April-coupon waarschyniyk niëtr zou kunnen worden voldaan. Mjjnwaarden waren ongunstig geïn fluenceerd door berichten uit de Transvaal. Zoowel donkere beschouwingen over den politioken toestand, als een gerucht, dat de goudader in een der belangrykste mynen plotseling verloren zou zyn, brachten ont steltenis teweeg. Vooral het laatste 1 Rijnlandsche Bank. Gemeenteraad van ftassenhclm. Voorzitter, de Burgemeester. Afwezig do heeren Charbon, Kruyff en Roest. Na opening der vergadering leest desecre- t r s de notulen der vorige vergadoring voor, welke worden goedgekeurd en vastgesteld. Komt ter tafel: Eene missive van Ged. Staten, waarby goeigekeurd wordt teruggezonden de gem e v te begroot ng voor het cienstjaar 1896. Voor notificatie aangenomen. Worct voorgelezen een request van den heer G. Kruyff, waarin hy verzo.kt, dat van gemeentewege een straatlantaarn geplaatst wordt, aan den Ryksstraatweg tegenover zyne woning. Op voorstel van B. en Ws. wordt met algemeene stemmen besloten, op het verzoek gunstig te beschikken en een nieuwe lan taarn aan te koopen en te plaatsen in de natyheid van bedoelde woning. Met algemeene stemrapn wordt besloten, uit den post voor onvoorziene uitgaven dor begrooting, dienst 1895, te betalen een grati ficatie aan J. Schrier, rykstelephoonhouder, voor vuur en licht, en aan L. A Van de Vy ver, rijksveldwachter, wegens gedane dien sten voor de gemeente, ieder 25. Tevens wordt besloten, wegens overly den van den oud-lantaarnopsteker, om het gedeelte van zyn pensioen ad ƒ12.50 aan de weduwe J. De Zwart uit te betalen, aan wie over 1896 als tegemoetkoming nog een gratificatie worct toegekend van 25. Komt in behandeling het suppletoir kohier van den hoofdeiykt-n omslag, dienst 1895, opgemaakt door B. en Ws. in hunne verga dering van heden. De Voorzitter stelt voor, om het kohier in eene vergadering met gesloten deuren te behandelen. Na heropening der deuren wordt het kohier voorloopig vastgesteld tot een bedrag ad 50 90. Het zal ter goedkeuring aan HH. Gedeputeerde Staten worden gezonden. Ten slotte wordt -vastgesteld de instructie voor den gemeente arbeider. Niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. INGEZONDEN. Aan de Bedactie van 't Leidsch Dagblad. Geachte Redacteur l Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw blad voor het volgende: De inzender van hot bericht uit Rynzater- woude in uw blad van 16 Dec. schynt nu juist niet te behooren tot de vrienden der geheelonthouders. Dit toch blykt uit den toon van zyn scbryven. Waarom was het eigen aardig, dat de cyfers, door den heer Spelberg geleverd, waren ontleend aan Engelsche en Fransche geschriften? Zyn dan de namen van Dr. Brendel, Prof. Bunge, Dr. Spaink en Dr. Richardson geen namen van goeden klank op medisch gebied? Doet het er wat toe, of een Nederlander of een Engelschman iets zegt, als wat hy zegt maar waar is? Ontgelden moet het ook de 80 millioen, die jaarlyks aan drank wordt uitgegeven in ons landl De berekening, die daarvan gegeven werd, was van den heer Van der Meulen, den welbekenden kampioen voor drankbe- stryding. Z-.ker, „daar was alles by gehaald, wat maar met mogelykheid kon", maar dat kan toch geen grief zyn! Uw berichtgever zegt: „Afgetrokken werd er niets, wat toch wel mosst om hen aan een bestam te helpen, die by geheelonthouding brooieloos zullen worden." Van dien zin begryp ik niet veel. My dunkt, zoolang er 80 millioen wordt uitgegeven voor drank, is dat niet r.oodir, en als die millioenen vry komen, dan zal cr ook wel van geen „broodeloos" worden sprake zyn. Over het gesprokene door myn vriend De Koe z 1 ik kort zyn. Ieder, die De Koe k^nt en dat zyn er velen hier in don omtrek - weet wel, dat zijn woord geen soberen indruk maakt. De platen, naar aanleiding waarvan hy sprak, waren er eenige uit de beroemdo serie „The Blacksmith". Waarom er dez ook alweer een grief van gemaakt wordt, dat ze „Engelsch" zyn 't ontsnapt aan myn be gripsvermogen. Dat het doel van deze byeenkomst: „pro pagandamaken" berecht werd, weet ik wel, Er traden leden toe. Ter geruststelling van Uw berichtgever noem ik hier eenige namen van Nederlandscho geleerden, die het alcohol-gebruik veroordeel» n. Prof. Stokvisch, prof Van Rees, dr. Bar- nouw, dr. Kruseman, dr. Voute, dr. Schippers, dr. De Ranitz, dr. Hulshoff e. a. hebben allen genoemd den alcohol een vergif, dat hersenen en zenuwen bederft en do eenige Nederlandsche hoogleeraar in de psychiatrie, prof. C. Winkler, te Utrecht, zei in zyn inaugureele oratie (1893) o. a.„Ook de gewone arts moet zyn opleiding ontvangen in de psychiatrische klinieken." Immers, daar zil hy de beteekenis leeren begrypen van den stryd tegen vergiften als alcohol, welker gébruik zoo licht in misbruik ontaardt. Want daar ziet by de gevolgen er van." Wie den zegen wil leeren kennen der geheelonthouding, dien raad ik aan kennis te maken met hot boek van mevr. J. B. Wightman „Uit de Achterbuurt", waarvan juist by T. J. Kousbroek, te Gouda, een derde Neder landsche uitgave is verschenen. Mevrouw Wightman is eene Engelsche en misschien is dit voor uw berichtgever een reden tot antipathie. Mocht dit echter wat ik bartelyk hoop - niet zóó wezen, dan zal hy zeker na de lezing van haar werk de overtuiging hebben: „Door zóó te schrfiven, als ik schreef, wordt do goede zaak, „drank- bestryding in Nederland", niet bevorderd. U dankend voor de afgestano ruimte, teeken ik my, geachto Redacteur, Oude-Wetering, Uw. Dw. 15 Dec. '95. J. F. De Ren, Lid der Nieuwvcenschc Onthoudersvereeniging. [Omtrent deze zelfde zaak ontvingen v, y nog een ingezonden stuk, waarvan wy de plaat sing na de opneming van het bovenstaande echter overbodig achten. Red.] Vervolg der Adverteuticn. HH. Bestuurders van Nutsdepartementen wordt beleefd verzocht van onderstaand ««Ires nota te willen nemen. I>. Th. SLEERA.MADE, Prestldlgttateur artls- tique, geeft amusante voorstellingen en lezing van Novellen, ernstige en komische Voor drachten, afgewisseld door humoristische Goochelkunsten. Zeer billijke conditiën. Ook voor Huwelyks- en Kinderfeesten met de Ou J-HoHandsche Poppenkast, Sneeuwbom- bardement en meer aardigheden te ontbieden door het geheele Ryk. 7999 18 D. Th. SCHRA1ADE, Josephstraat 193. K otterdam. rekking van Woensdag IS December 1895. De 1ste prys, van f 10. is heden gewonnen door Mej. T. NIJMJES, Dampad 171, Zaandam; de 2deprys, ƒ10.-, M. v. GALEN, Zilverpad 785, Zaandam; de 3de prys, ƒ5.W. NAGEL, Zandhoek No. 1, A'dam. Door de a. s. feesten op Woensdag 25 Dec. en op 1 Januari zullen de eerstvolgende ver lotingen plaats hebben op Maandag 30 Dec. en MaaDdag 6 Januari e. k., te 2 urenKlove- al 25, Amsterdam. 8909 15 brandt men dagelijks op Duitsche ■wijze: 3ö9 12 uitmuntende door geur en smaak. PrUs per 5 ons Cents. VERKOUW STOKHÜYZEN, NIEUWE RIJN 47. De Restauratie van het Hotel „Du Rhin" blyft dezen Winter geopend. Er zyn 4 Kamers tot Winterverblijf ingericht. 8771 6 Aanbevelend, A. VAN LEEUWEN. PUIKE OUDE 4 (Ir Merk: Nightcap. Yerkiygbaar by: de meeste Grossiers in Gedistilleerd. NB. Als bewys van echtheid zyn Cachet en Kurk steeds voorzien van den naam der Firma P. HOPPE. 4437 14 Flesch eti hurk zijn steeds van stempel u. b. de beek voorzien. J. P. SASSE, Aalmarkt. 7G34 6 Kies- en Tandpijnïijclers Beproett, vóór dat gij tand of kies laat trekken, de JOPHA. Stilt onmidrelluk do hevigste Tandpijn of vcorhomt d'zc. Per flacon 35 Cents. «JOPHA-TAiVtSPOEDEIt, antiseptische, aangenaamste, verfrisschendste aller tandpoeders. Élégante doos 10 en 20 Cents. 8898 32 Generaal-Agent: L. J. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar te Leiden: REYST KRAK, J. H. DIJKHUIS, C WAGENAAR. A, DE WIT Beukers; te Noordwjjk: F', v. HEN3SERGEN en D. A. LüSCHEN: te Wassenaar: W. F. K. DE JONG; te Lisse: F. SCHEEPMAKER; te HillegomJ BRUIN; to Haz rswoude: A. DEKKER; te Alfen a/d. Rijn: J. v. d. KOLK; te Oadsboorn W. TUIJN; te Woubrugge: G. BOUTHOORN; to Roelof-Arendsveen: J. v. HOORN. Bloemmarkt 21. r De Administrateur heeft de eer U te be richten dat van 1 Januari 1896 af, de prys der Baden geregeld wordt als volgt: Enkele baden0.50 A bonnementskaart voor 10 baden3.50 20 „7.- „100 30. - De Administrateur, 8685 14 N. B. HAM. door HH. Doctoren aanbevolen, voorkomt het voor over loopen en ronde ruggen bij Kinderen en Vol wassenen, ver sterkt de longenen verruimt de borst 14 a 15}aar. Dames. Heeran. ƒ3.00. f 2.75. 9 a 10 jaar. 10 „12 12 „14 f3.-. Franco na onto, van poslw. BE0ZEIAE8R Co., 13. VISCHMARKT. 13. 2326 21 voorzien van goede getuigen, P. Ggevraagd te Hillegom. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 8911. 5 2327 20 Gedeponeerd Fabriekmerk VERHR&.9GBAAR BIJ 15. VISCIIMARKT 15. in het landgoed „Veencnburg'te Lisso, ten overstaan van Notaris VAN STOCKUM, aldaar op Vrydag 27 December 1895, d. vm. t 10 uren, van: zwaar Esschen- e:» Eiken Hak hout, lepe- en Eike-Boomen, 2500 kg. Hooi Tienden, etc. Betaaldag 25 Juli 1896. 8878

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9