IX, MaaiKia^f JicJ jLeccmüer ■Dit noramer bestaat uit DRIE Bladen. Wandkalender 1896. Leiden, 21 December. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. TE RSEEUWSC3ERIC. yj LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 7TiTST-CTVEg"-T'7''ITr=*.->T r 'M Eerste Blad. Het vouwen van den Wandkalender zal daaraan veel bederven, zoodat is besloten den Abonnés, voor zoover zy in de gemeente woneD, in hun eigen belang te verzoeken den kalender af te halen, hetgeen gedurende de geheele volgende wc^k kan geschieden. BSaandag-avonri zal in het Leidsch Dag blad een Bewijs worden afgedrukt, waarop de Wandkalender kan worden verkregen. Ten einde "dit echter zoo gemakkelijk moge lijk te maken, hebber, de navolgende perso nen alwaar Woensdag- en Zaterdag-avond h9t Leidsch Dagblad verkrijgbaar is - zich bereid verklaard, legen afgifte van hel Bewijs, gedurende de volgende week den Wandkalender af te geven, en wel: KOOYKER'S Filiaal, Hoogewoerd 20. Th. KREETZ, Haarlemmerstraat 141. H. LAMBOOY, Hoogewoerd 96. P. J. VERVARK, Groenesteeg 29. J. ZITMAN, Zuidsingel 29. P. v. d. MEER Hz., Haarlemmerstraat 2. A. KASTEELEN, Langegracht 112. Wed. G. F. v. d. BRANDE, Spoorstraat 2 (Haverzaklaan). Natuurlijk geschiedt de afgifte ook aan het Bureel „Leidsch Dagblad," Doezastraat. DE UITGEVER. Na gehouden examen op de Muziek school der Maatschappij voor Toonkunst, alhier, zijn de leerlingen geplaatst als volgt: Piano, late klaase: W. v. Stein Callenfels, H. Cau, R. Siegenbeek van Qeukeloni, J. C. Nourdenburg en D. L. Leefatra. 2de klaaae: U. G J. Wolf, F. Bartelotti Rijndera, J. C. Planjer, J. C. Tiele, H. J. Tiele, Ch. Emeis, M. Enieia, E. Van Hamel, C. G. Van Groningen, J. Can, A. Peltenbuvg, M. Van Wensen, S. Des Tombe, F. Des Tombe, Th. Van Wensen, Ch. Boekhold en M. Bronkhorst. 3de klaaae: D. Born, I. M. Neurdonburg, E. Neurdenburg, P. De Cler, J. Cboufour, E. Van Daaïen, A. Van dor Heide, M. Pen, C. v Stein Callenfels, H. Adam, J. Adam, J. Cores, F. A. Le Poole, M. Thora, A. Sanders, C. Kelder, A. Knaap, G. Mulder, I. Blok en H. P. Blois van Treslong Prins. 4de klasse: M. Zillesen, J. W. N. Francken, P. Brommer, H. Meerburg, K. J. Van Veen, N. Oort, D. Juta, B. M. Oppenhoim, Gr. Goekoop, A. Ch. Zaayer, J. P. Zaayer. H. v. d. Burg, C. Van Dobben, C. Van Gulik, M. R. Muller, N. De Quay, H. G. Essers on D. L. Loefstra. 5ae klasse: S. A. D. De Sturler, C. A. Visser, A. M. De Goeje, C. De Jong, S. M. W. Goekoop, A. Briüt, J. Kelder, E. H. Esser en L. Van Wijk. 6de klasse: H. Van der Hoeven, C. Verdam, C. Verboom Soumaiu, J. P. Fockcma Andre®, E. M. Bos, L. Van Dobben, A. Van Deventor, F. Ouwerkerk, A. Juta, J. E. La Bree, J. C. Blanken berg en Pb. De Quay. 7de klasse: I. Charbon, M. Escbe, W. Greven, Chr. Fraser, M. W. Bertel, M. Oostelaar, Gr. Wijting, J. G. De Hoest, A. Bolloman v. d. Veen en A. Ouwerkerk. 8ste klasse: A. A. G. Gooszen, J. Oleff, A. C. v. Blokhuyzen en M. Van Leeuwen. Solo-klasse A. Zillesen, J. F. Van der Hoeven, G. Fockema Andre®, J. D. G. Frank, A. Goekoop, 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. N Suringar, M. Coebergh, A. M. Zaayer,N. Geerts, Ch. Beekhuis, S. Crommelin, K. Dumont, M. Kern, J. M. Hooiberg, C. E. Benjamins, W. De Graaf, E. Van Dam en M. De Wit. Viool. 1ste klasse: H. Jnta en J. De Stoppelaar. 2de klasse: J. D. Werkman, G. M. Pool, G. Muller en A. Goekoop. 3de klasse: B. Corts, F. Van Deventer, E. Doyer, M. I. W. Rienks, L. Van Groningen, A. 1.1. Jongmans, J. Strieoiug, E. Oppenhoim, M. Ringe ling en B. Verhoog. 4de klasse: H. Verhoog, F. Wijnmalen, R. Horst, P. De Kier, A. I. I. Sanders, L. Van Gogh en M. D. Hage. 5de klasse: A. Van Rijn, B. Verdam cn M. H. 1. Groenendijk. 6de klasse: C. I. A. Francken. 7de klasse: C. Van Lith en G. W. Van Grasstek. 8ste klasse: M. W. Bertel en P. Bremmer. Solo-klasse: A. Rappard en J. P. L. Hagen. Violoncel. 2de klaase: S. Van Groningen en A. M. Van Deventer. 3de klasse: F. Muller. 4de klasse: A. S. Oppenheim. 5de klaase: C. Van der Hoeven- Sste klasse: W. De Loos. Solo-klasse: W. C. Brouwer. Theorie. 2de klasse: S. Goekoop, C. Verboom Soumain, C. A. Visser, M. A. Coebergh, P. De Kier, M. Wijting, H. Schneider, S. A. D. De Sturler én M. Escbe. Hoogere klassen: L. Van Dobben, P. J. Bremmer, M. W. Bertel, J. Oleff, J A. Ilotz, A. Blokhuis, M. J. Van Amerom, M. De Wit, M. Van Leeuwen, A. M. Zaa}rer en E. Van Dam. Élémentair onderricht. A. Endt.z, M. Broekbuis, A. Peltenburg, J. Spruyt, S. Bartelotti Rijndera, W. A. Bioekhuis en L. Le Poole. lsteKoorklasso: A. Bronkhorst, A. Par- mentier, N. Parmenlier, H. J. Tiele, B Lorentz, M. Emeis, J. P. M. Visser, J. Fransema, A. v. d. Waag, H Coebergh, Ch- Emeis, Ch. Boekhold on J. C. Planjer. 2de Koorklasse: C. v. Gulilc, W. F. I. Wijting, A. Ch. Zaayer, J. P. Zaayer, 11. J. M. Meerburg, C. Coebergh. K. J. Van Veen, S. Van Groningen, L. Van Groningen, B. M. Oppenheim, H. v. d. Burg, D. Bom, L. Van Wijk, J. Van Doventer, E. Oppenheim, M. Bronkhorst. H. G. Essers, M. Thors, G. M. Adriani, G. Mulder, C. Kelder, J. C. Tiele en M. L. Mulder. Élémentaire Solo-zang. C. A. Visser, C. E. Filippo, G. J. Mulder, J. E. Coebergh, S. A. D. De Sturler, T. Ouwerkerk, A. Ouwerkerk, L. Stijnman en M. Stijnman. Solo-zang: W. A. M. De Goeje, E. II. Vijzelaar, A. De Loos, L. Van Mannekus, G. Was, S. Crom- molln en J. Pool. Orkest-klasse: A. Rappard. A. G. Boekwijt, W. C. Brouwer, N. I. Brouwer, J. P. L. Hagen, W. De Loos, J. W. W. Coebergh, P. Bremmer, M. W. Bertel, J. v. d. Wilk en G. W. Van Grasstek. Medewerkers: Mr. E. Kist, Mr. O. W. Sipkes, A. J. Wetrens, Jan G. Striening, H. J. Wanna, H. P. Veldbuyzen, M. Steffelaar, J. Ooste laar, H. Schneider, J. A. Hotz, C. B. Duyster, J. Prinensberg en H. L. Eichler. Ia de vergadering van gemeente-ambte naren, de vorige week door het Bestuur der afd. „Leiden" van den Bond van Ned. Onderw. saamgeroepen tot het bespreken van pogingen, aan to wenden ter verkrjjging van een ge- meentelyk pensioenfonds voor weduwen en weezen van die ambtenaren, werd op voorstel van genoemd bestuur besloten, een „Voor- loopige Commissie" te benoemen, die vooreerst de zaak verder behandelen zou. De heeren dr. J. J. Neurdenburg, directeur der Stedelijke Gasfabriek, L. Van Oeveren, onder wijzer, voorzitter der Leidsche Bondsafdeeling, H. Paul Jz., gemeente-architect, A. B. Van der Voorden, onderwijzer, en P. Werkman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, hebben zich welwillend bereid verklaard, in die com missie zitting te nemen. De Staatscourant van 21 dezer bevat de statuten der „Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en merr uitgebreid lager onderwas op gereformeer den grondslag", te Leiden. Zij is opgericht voor een tijdvak van 29 jaren en 11 maan den, gerekend van 19 Maart 1895, en bij koninklijk besluit van 26 Oct. jl. als rechts persoon erkend. Op het drietal voor de Ned.-Herv. gem. to Oostwoud staan de heerencand. Joh. Ten Bruggenkate, te Broek in-WaterlandGoed huis, te Appingedam; Kapteijn, te Leiden. Door den kerkeraad der Ned.-Hervormde gemeente te Sassenheim is tot kerkvoogd herkozen de heer G. Vlasveld, alsmede ge kozen tot ouderling de heer C. Rijnsburger en tot diaken de heer J. W. Marbus. De inschrijving voor de nationale militie van de mannelijke ingezetenen der gemeentó Sassenheim zal plaats hebben op Woensdag 15 Januari 1896, des voormiddags te elf uren. De inschrijving geschiedt voor die inge zetenen, welke geboren zijn in 1877. De tweede zitting van den Militieraad zal voor de gemeenten Sassenheim en Lisse gehouden worden te Leiden iQ het Invaliden huis op Maandag 13 Januari a. s., des voor middags te 10 uren. Deze week herdacht de Chr. Jongelir gs- Vereeniging „Timotheus", te Woubrugge, haar 11 jarig bestaan. De voorzitter opende de vergadering en zette in korte woorden uiteen de reden van dit meer huishoudelijke feest; waarna secretaris en penningmeester hunne verslogen uitbrachten. Een der leden leverde een opstel over de Arminiaansche twisten, terwijl anderen voordrachten in poëzie hielden over verschillende Bybelsche onderwerpen. Afgevaardigden van Aarlanderveen, Alfen, Koudekerk, Leimniden, Leiderdorp en Oude- Wetering waren tegenwoordig. De heer De Boer, lioofd der Christelijke School, sloot de vergadering, na een kort woord, met dank zegging. De leden en introducés der sociëteit „Onderling Genoegen" in het dorp Woubrugge kwamen Vrijdagavond feestelijk bijeen in bun vergaderlokaal. Ook voor huisgenooten en genoodigden gold het hier een genoeg lijke avond. Nu was hot de zangvereeniging „Zanglust", onder directie van den hoer Drenthon, hoofd der school, dis een aantal harer nummers deed hooren. Deze vereeni ging, die zich in veler sympathie verheugen mag, telt nu weder bijna 30 leden. In overleg met de depothouders i6 door de directie van de „Brood- en Meelfabriek" te 's Gravenhage (Groenawegje en Borneo- straat) besloten, te beginnen met 1 Januari a. 8. aan de vaste verbruikers, die van de depothouders of de fabriek brood nemen, een belangrijk voordeel te verzekeren. Z\j zullen aan het einde des jaars 10 percent van hun verbruik in contanten terugontvangen. In de gisteren gehouden vergadering van de Orde van Advocaten bij den Hoogen Raad werden de heeren mr. B. M. Vlielander Hein en jhr. mr. E. N. De Brauw herkozen tot leden van den Raad van Toezicht en Discipline. De Rotterdamsche gemeenteraad was gistermiddag op een drietal leden na voltallig. Nadat eenige voorstellen waren aange nomen, o. a. tot koop en verkoop van per- ceelen gronds, tot het aanschaffen voor 30,000 van twee electrische hefkranen; tot het besteden van 16,000 voor straataanleg bij de 1ste Katendrechtsche haven; van 49,700 voor het aanbrengen van water leidingbuizen in nieuwe straten by de Schie- kade, kwam het belasting-vraagstuk aan de orde. Twee moties werden ingediend. Het Raads lid Pieters c. s. stelde voor, over te gaan tot de orde van den dag met handhaving der drie bestaande belastingen en onderzoek in de afdeelingen van het belasting-voorstel- -Muliec, naar grondslagen, terwyi de heer Droogleever Fortuyn voorstelde om de in komsten-belasting voor 1896, derhalve alleen voor één jaar, in te voeren in de geheele vereenigde gemeente en later een beslissing te nemen over het voorstel-Muller c. s., als dit in de afdeelingen onderzocht is. Heftige discussies hadden plaats. De tegen standers der inkomsten belasting zagen in de motie-Droogleever Fortuyn een prejudiciëeren van den toestand, een stilzwygend voortbe staan der inkomsten-belasting. De wethouder van financiën wees op de groote bezwaren om te werken met 3 ver schillende plaatselijke belastingen. Ten slotte werd met 20 tegen 16 stemmen aangenomen de motie-Droogleever Fortuyn, nadat met geiyke stemmen verworpen werd het voorstel-Muller, om eerst de motie-Pieters in stemming te brengen. Te 5 uren ging de Raad uiteen. In de gisteravond gehouden voortgezette vergadering werd de verordening op de inkomsten belasting voor 1896 vastgesteld. Voor de Wee6in rich ting te Neerbosch werden gedurende deze week tal van giften ontvangen, o. a. ƒ1000 door tusschenkomst van den heer W. H., te Amsterdam, 1000 van J. v. Zuit Rotterdam, 260 van de Persisvereeniging te Amsterdam, enz. De feestcommissie voor de a. 8. lustrum feesten te Utrecht is samengesteld als volgt: H. A. Van Karnebeek, praeses; F. A. C. Van Lynden van Sandenburg, ab-actis; W. M. J. Van Lutterveld, fiscus; W. A. Roest, vice- praeses; Th. M. G. Treussart van Rappard, vice ab-actis; H. A. Lorentz, vice-fiscus; M. P. Hoek en H. Hooglandt. De jaarwedde van den heer J N. Lan- sel is door den gemeenteraad te Utrecht op 60 's jaars per lesuur 's weeks bepaald en niet op 100, zooals wy verstaan hadden. (JJ. D.) Naar de „Apeld. Ct." verneemt, zyn van Januari a. 8. af voor de bezichtiging van het koninklyk paleis Het Loo en van het park door de Koningin Regentes bepalingen vast gesteld voor bezoekers. Bij aanmelding om het een of het ander te bezichtigen, moeten dezen voorzien zyn van een toegangsbiljet a 0.25, voor het Paleis te verkregen by den conbierge en voor het park by den tuinman. De gewone wandelkaart voor Woensdag en Zondag (familiekaart) blyft bestaan; evenwel zal daarvoor 2 moeten worden betaald, ter- wyi thans ook kaarten verkrygbaar zyn a 1, waarop alleen des Zondags raag gewan deld worden. De opbrengst dezer kaarten zal ten voor- deele strekken van het personeel en van het weduwen- en weezenfonds. Men meldt uit Utrecht aan het „Vad. „Ter voorziening in de behoefte aan goedo gebouwen voor de chirurgische, neurologi sche en psychiatrische klinieken, heeft de ge meenteraad van Utrecht een stuk gron i voor ƒ80,000 aan het Ryk afgestaan. Er moet nog oen stukje by, doch dat behoort tot een geheel, dat de eigenaar, mr. Gerlings, slechtb in zyn geheel en voor 120,000 wil afstaan. Men hoopt dat het Ryk het benoodigde zal kunnen verkrygen, desnoods dooront eigening". Volgens de Duitsche bladen heeft prof. Von Eisenbergen, te Utrecht, het beroep naar Koningsbergen aangenomen. Door den Raad der gemeente Zalt- Bommel is een krediet verleend van 10,000 tot het aanschaffen van een tweeden gas houder. In de Donderdag te 's Gravenhage ge houden 136ste algemoene vergadering van do „Vereeniging van en voor Ned. Indnstriëolen" werden de aftredende leden van het bewind, de heeren Em. Koechlin en A. A. Knuyver, herkozen. In de plaats van den heer H. L. Smits, die wegens redenen van gezondheid had bedankt, werd een nieuw lid gekozen, dat daarvan kennis zal worden gegeven. Verder werden verschillende belangryke punten besproken. Door de heeren dr. Pameyer, D. Mys, mr. W. A. Van Lidth de Jeude, mr. M. E. Booy, mr. P. H. A. Tydeman en J. Hoeflake te Tiel is een adres aan den minister van binnenlandscho zaken ontworpen en eer burgery ter teekoning aangeboden, waarin verzocht wordt, de op te richten kweekschool voor onderwijzeressen te Tiel te vestigen. Uit Amersfoort meldt men, dat gisternacht plotseling is overleden dr. H. A. Middelburg bekend bestryder van drankgebruik. By koninklyk besluit is benoem 1 tof leeraar aan de Rykslandbouwschool te Wape ningen en directour van de afdeeling Tuin bouwschool dier Rykslandbouwschool, er. J Th. Cattie, leeraar aan de hoogere burgor school te Arnhem. Eervol ontslagen A. J. Torley-Duwel, oj zyn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1896, al commissaris van politie te Rotterdam. Aan mr W. H. s' Jacob, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter plaatsver vanger in de arrondissementsrechtbank fe Rotterdam. Met ingang van 1 Januari a. s.de kapiteii». luitenant ter zee M. J. P. Westvoer op pensioer gesteld, onder toekenning van een pensioe* van 1800 's jaars en eene verhooging, ingo volge artikel 1, c, der wet van 1 April 1875 van ƒ975 's jaars; en met denzelfden datum bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein luitenant ter zee W. M. J. Visser, en tot luit. ter zee lste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. P. Guepin en P. H. Van Voorthuyzen. 27) Het verheugde my, dat deze laatste ge dachte my bezighield, terwyi ik op myne kamer in de stilte van den nacht zat na te denken over myne liefde, nadat ik van de Rnyners was teruggekeerd. Ik was niet ge stemd tot slapen. Ik gevoelde dat ik moest opblyven om te denken. En er was nu een nieuw onderwerp, dat myn geest afleidde. Ik heette het welkom, want was het niet innig verbonden met die andere gedachte namelyk hoe ik Ethel Rayner tot de myne zou makeu? Als ik wilde trouwen, moest ik de middelen daartoe verkrygen, my een inkomen verzekeren, dat eeD beschaafd en zorgvuldig opgevoed meisje, de vrouw, die ik beminde, waardig was. Want ik wilde haar omgeven van elk genot, dat geld en smaak konden verschaffen. Ik wist zeker, dat zy evenmin als ik begeerte had naar rykdom en weelde nochtans had ik beide te myner beschikking. Er was alle reden om my te verheugen. Verbeeld u, dat ik Ethel Rayner enkele weken geleden had ontmoet, toen ik een ongelukkig, met moeite* voortsukkelend advocaat was, byna zonder geld, my verkniezende in myne eenzame woning, ernstig verlangende naar het flauwste schynsel van de toekomst, alleen om te weten of er een straaltje hoop in het donkere verschiet te bespeuren was. En pu? Nu waren de geheimen der toekomst in zoo verre de myne, dat ik fortuin kon vorkrygen, naar ik verkoos. Ik kon een ryk man worden, gelykstaande, als ik het goed vond, met de vermogendste erfdochter van het land. Wel is waar was ik teleurgesteld in myne pogin gen om de Gave op éóne wyze toe te passen, maar waren er niet vele andere, waarop ik haar meer winstgevend kon maken zelfs dan ooit Aladdin8 lamp was? Wat had ik reeds gedaan? Op paarden gewed en gewonnen tweemaal zelfs de som van duizend pond, minus het bedrag, dat ik willens verkoos weg te werpen of terug te geven. Zeker zou ik niet laog dit winnend spel kunnen voortzetten met den man, op wien ik het eerst myne macht had uitgeoefend; maar er waren vele anderen van denzelfden stempel, en met voorzichtigheid en bescheidenheid kon ik de Gave verder be nuttigen. In welke richting By de wed rennen met wedden I Ik had het niet erg op die woorden begrepen. Ik was niet inge nomen met wat zy voorstelden. Thans meer dan ooit streed de gedachte daaraan met myne positie als de minnaar - de zich zoo noemende althans van Ethel Rayner. Een wedder? Wat zou zy, wat zou hare familie van my denken in die hoedanigheid? Geld bedekt de leelyke zyde van zelfs de minst fraaie bezigheid, en rykdom heeft sedert lang het laagste baantje in eere gebracht. Maar toch: een wedderI Neen, dat smaakte my niet Ik wil dit onderwerp laten rusten, dat my als geheel zoo tegenstond, om tot het byzonder geval te komen. Want ik moet nog verhalen, hoe myne tweede transactie met Mr. Bloom afliep en wat hy er over te zeggen had. Het gebeurde den dag na myn gedenk waardig bezoek aan de Rayners, dat Mr. Bloom weer by my aankwam. Die waardige heer had niet het vroolyk uiterlyk, dat zyn laat ste bezoek kenmerkte. Hy leek eenigszins bedrukt, om niet te zeggen uit zyn humeur. „Wel, Mr. Paul," zeide hy, na plaats ge nomen te hebben, „hier ben ik, zooala gy ziet, stipt als de post. Gy hebt het er weer goed afgebracht. Zoo'n geluk heb ik nooit beleefd. Wel, gy kunt uw fortuin maken met de wedrennen l Vyfhonderd op den Cesare- witch en nu weer vyfhonderd op den Cam bridgeshire, minus de honderd, die gy hebt weggeworpen". Ik zeide dat het my speet, zoo myne winst ten zfjnen koste was behaald; maar hy moest toegeven dat het groote bedrag alleen op zyn aanraden was gewonnen, on dat het verlies van het kleine gedeelte door myn toedoen was veroorzaakt. „Zeker zekerl Dat is alles in ordol" riep de commissionnair uit. „Daar heb ik niets op aan te merken. Gy hebt het geld ridder- ïyk gewonnen, Mr. Paul, en hier is het." Daarop haalde hy een rolletje banknoten uit zyn zak, telde de my verschuldigde vier honderd pond uit en stelde ze my ter hand. „Zoo," zeide hy met een zucht van ver lichting; „dat is afgedaan." Toen hield hy een oogenblik op en dacht na. Ik dacht dat hy my weer eene wedden schap wilde voorstellen en besloot dat, indien by dit deed, geen macht ter aarde my zou doen toestemmen. Het zou ongerymd zyn, zulk eene weddenschap aan te gaan, waarmee hem het geld zou terugbetaald worden, dat ik van hem gewonnen had ridderiyk, geiyk hy het noemde; on ik was besloten niets meer van hem aan te nemen. „Nu, Mr. Paul," zeide hy eindeiyk, „ik weet niet recht, of ik u mag vertellen, wat ik van plan was te zeggen. Er zyn geheimen by de wedrennen, weet gy, en niemand kan beter geheimen bewaren dan Stephen Bloom, zooals de meesten wöI weteD. Maar gy zyt een byzondere soort van cliënt pardon gy zyt een gentleman, en ik weet dat gy niemand zult oververtellen, wat ik plan had u te zeggen." Ik zeide dat ik my niet wilde vermeten zyn vertrouwen uit te lokken, maar dat, indien by verkoos het my te schenken, over welk onderwerp ook, hy er van op aan kon, dat ik het zou eerbiedigen. „Juist," antwoordde hy. „Daar ben ik zeker van, Mr. Paull Maar het geheim, dat ik u zal mededeelen, betreft niet alleen my, maar ook een ander, en ik praat Dooit over de winsten of verliezen van myzelven of myne cliënten. Doch ik zal geen Damen noemen, zoodat gy niets wyzer zult zyn wat den persoon betreft, dien ik bedoel." Myne nieuwsgierigheid was groot, moet ik bekennen, en ik wachtte met veel belang stelling Mr. Blooms openbaringen af, welke zy ook mochten zyn. „Hoor eens, Mr. Paul," zeide de commis sionnair', zeer langzaam sprekende, „ik heb u een verzoek en eene bekentenis te doen." „Zool" „Ja. Eerst het verzoek. Onlangs, mynheer, noemde ik u een schaapskop." Ik zeide, dat ik de uitdrukking in een figuurlyken zin en geenszins als eene be- leediging had opgevat. „Goed, mynheer. Wilt gy nu zoo vriendeiyk zyn, my een schaapskop te noemen?" Ik zeide, dat ik daartoe bereid was, indien hij het werkelyk wenschte, ofschoon hot tegen myne gevoelens streed een fatsoeniyk man zoo te betitelen. „Dank u, mynheer," ging Mr. Bloom voort; „dat kon van u verwacht worden. Maar het is niettemin waar. Ik ben een schaapskop. Nu de bekentenis. Gy herinnert u, dat gy Dreadnought koost en daarmee wont?" „Ja." „Toen kooBt gt) Fairy geheel naar uw goedvinden, nietwaar, terwyi gy niets van het dier wist." „Juist." „Nu, terwyi ik weer naar Newmarket ging, overwoog ik een en ander. Mr. Paul, z ido ik by myzelven, wint op Dreadnought, meta van het dier wetende daarna wedt by op Fairy, eveneens hem onbekend veronderstel, dat hy weer wint? Als hy wint, waarom zou een ander ook niet winnen?" „Waarom niet?" merkte ik op. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1