StJicol HM J. J. POLLMANN, ongelooflijk]" NATUURBOTER^ f 1.50 per kilo. N°. 10972 Vrijdag SO November, A° 1895 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Adverteutiën. Photogra pliie. u i) n n a' WILLEM BONGENAAR, ALBUMS, ALBUMTAFELS, POËZIE-ALBUMS, Groutste keuze zeer nette Artikelen, J. J. PQLLMOT, DQCTUINA. Lezing van den Heer Dr.W.G.G.BYVANGK, De Kostschool van Mevrouw Arnaud I 8t.-Nicolaas. j Dagmeisje, Werkdoozen.Werktasschen, Toiletdoozen. Nieuwe Rijn 1, aan de Vischbrug. Allerfijnste, versche Tafelboter f 1.20 per K.G. fijne Goudselie, Leidsche en Edammerkaas. J. DE WILDE, Hoogewoerd 74. AGENTEN gevraagd. Allerfijnste versche GRASBOTER. 8-Oravenhageis verschenen: A. G. A. ELIAS SCHOVEL. Emser Pastilles, verzegeld, Emser Pastilles met looden zegel. Oostenryksche Loten 1864, Hoofdprijs ƒ150,000. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. Van PRIJS DER ADVERTENTIEN 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ticeede Blad. Alexandre Dumas Fils. f Een geringe verbetering, welke gisteren in don toestand van Alexandre Dumas werd opgemerkt, vervulde zyn vrienden met de hoop, dat ztJn sterk gestel de ziekte nog zou te boven komen, maar het heeft niet aldus mogen zijn: na een korten óooisstryd is de beroemde schrijver gisteravond ontslapen. Frankrijk verliest in Alexandre Dumas fils een zijner uitnemendste auteurs, een stylist, die met Voltaire is te vergelijken. De zoon van een beroemden vader, had by de buiten gewone geestesgaven van dezen geërfd. Nog nauweiyks op het collége Bourbon don school banken ontwassen, begon by zyn letterkun dige loopbaan met een bundeltje gedichten, „Péchés de Jeunesse". De reis, die hy daarna met zyn vader door Spanje en Noord-Afrika maakte, oroeg er niet weinig toe by om zyn fantaisie te verrijken, en na zyn terugkeer gaf hy een roman van zes deelen in het licht, „Histoire de quatre femmes et d'un perro- quet", die grooto verwachtingen van den jon gen schrijver opwekte. Het volgende jaar, 1848, verscheen zyn roman „La Dame aux Camélias", die zyn naam op aller lippen bracht en hem ineens beroemd maakte. On-ier het romanlezende publiek zullen er slechts weinigen zyn, oie dit toek niet kennen en öio hy niet met de gtïdealiseerde geschiedenis der schoone demi mondaine heeft geroerd. Het buitengewoon succes van den roman ver meerderde nog, toen een tooneelbewerking er van werd opgevoerd, na vele bezwaren, welke de censuur daartegen had ingebracht; sedert 1852 is „La Dame aux Camélias" voortdurend op het répertoire gebleven, en Marguerite G iutier is altyd een geliefde rol geweest van alle groote actrices. Van den dag, waarop dit stuk voor het eerst in het Vaudeville-theater ging, dateeren de Franschen bun modern-realistisch drama. In twee latere stukken, „Diane de Lys" en „Le demi monde", behandelde Dumas ongeveer hetzelfde onderwerp. Vervolgens werd het in het algemeen de positie der vrouw in de tegenwoordige maatscbappy, speciaal met het oog op Fransche toestanden, die hy in zyn tooneelwerken mot groot dramatisch talent schilderde; als zoodanig kunnen genoemd worden „Le fils naturel", „La femme de Claude", „Dónise", „Francillon". Ook in zyn roman „L'affaire Clómenceau" en in vele vlugschriften legde hy zyne theorie van de rechten en plichten der vrouw en zyn denkwyze over het huwelyk neder; hoe men ook over zyn ideeën moge denken, de bedoelde geschriften hebben in allen gevalle do verdienste, dat zy door hun schitterenden sty) en levendige dialectiek een groot publiek tot nadenken hebben gebracht over een der belangrijkste onderdeelen van het maatschap pelyk vraagstuk. In kennis van de tooneel- techniek neemt Dumas een eerste plaats in onder de dramaturgen van den tegenwoor- digen tyd. Met de politiek heeft hy zich nooit inge laten. Hy werd in 1824 te Parys geboren. In 1874 werd Dumas gekozen tot lid der „Académie fran^aise", als opvolger van den heer Pierre Lebrun, en in 1888 werd hij be noemd tot commandeur van het L°gioen van Eer. Dumas overleed te Marly, waar hy zyne laatste levensjaren in welverdiende rust door bracht, Nederland en Rusland. Do „Nowoje Wremya" bevat een breed voerig artikel, waarin de wenschelykheid wordt betoogd, dat Rusland den afstand vraagt aan de Nöderlandsche regeering van het eiland Poeloe-Weh aan de noordoostkust van Sumatra. Dit eiland, zegt het Russische blad, heeft voor Nederl ind geen beteekenis. Rusland zou er eeD groot voordeel by hebben als het in de wateren van den O.-I. Archipel een "kolen station kon verkrygen. Bovendjen kan Neder land dan een afnemer vinoen voor zyn steen kolen van de O.nbilienvelden. „De Nederlanders", zegt de „N. W.", „zyn een berekenend handelsvolk. De aanwezigheid van een machtige buitenlandsche mogendheid zou hun een steun geven tegen de spin Engeland. Een wonsch van Rusland zou in hot Nederlandsch parlement genoeg aau hangers vinden, to meer, daar de Atchineesche quaestie toch al geld en bloed gonoeg kost aan Nederland. En de sympathie voor Rus land is in Nederland groot." De „Yoss. Ztg." meent dat Rusland zich in deze hoop waarschyniyk vergist. Ne erland, zegt het blad, hecht groote waarde aan het bezit van Poeloe-Weh en zal dit niet afstaan als kolenstation aan een vreemde mogend heid, die er zich zou nestelen om tec en Engeland te kunnen optreden. En juist Rus land zou in den Maleischen Archipel du-bel gevaarlyk zyn, omdat het zoo meestcrlyk met Mohammedanen weet om te gaan en over groote hulpmiddelen beschikt. Nederland heeft geen enkele aanleiding om Rusland te helpen in den stryd tegen Engeland. BUITENLAND. Dui tsohland. De brief van den Duitschen keizer, waar mede de Sultan zich zoo ingenomen toonde, blykens een t6legraphisch bericht, was niet rechtstreeks aan den Sultan gericht. Groot vorst Wladimir, die onlangs de gast van den keizer was op een jachtparty en toen een brief had overgebracht van keizer Nicolaas, heeft het antwoord op dien brief eveneens overge bracht. In die briefwisseling is ook gesproken over de Turksche aangelegenheden. De keizer van Rusland had, naar do „Nntional-Zeitung" uit Petersburg verneemt, geschreven dat Rus land voornemens is met zyn vollen zedelyken steun den Sultan te helpen in zyn streven om den landvrede te herstellen. Keizer Wilhelm heeft daarop geantwoord dat het voornemen van Rusland op zyn hartelyke instemming kan rekenen, en over dat antwoord heeft de Sultan zyn vreugde te kennen gegeven. De huiszoekingen te Beriyn, waarover reeds werd bericht, hebben in ongeveer 80 woningen plaats gehad, o. a. ook by de leden van den llyksdag Auer, Singer, Bebol, in het redactiebureau van de „Vorwiirts" en by de sociaal-democratische herbergiers. De boekhandelaar Heymann te Beriyn is tot 200 mark boc-te veroordeeld wegens aansporing tot geweld, begaan door het uit geven van eene brochure van Hollandsche socialisten, getiteld„Ein Paradies soli unsere Erde sein." De „Nordd. Allg. Ztg." meldt, dat een ontwerp tot reorganisatie van het handwerk in Duitschland wordt uitgewerkt. Wanneer dit echter gereed zal zyn, is nog niet te voor zien, daar het materiaal zeer omvangryk is. Zwitserland. Tot aanvulling van ónze mededeelingen over het tot stand komen van de overeenkomst betreffende den aanleg van de Simplon-tunnel, zy nog vermeld, dat Italië zich verbonden heeft tot den aanleg van de 17 K.M. lange verbindingslyn van Domo d'Ossola naar Isella, het aanvangspunt van de tunnel op Italiaansch gebied. Italië verleent geen rechtstreekscho subsidie voor den bouw van de tunnel, maar zal, krachtens eeno bestaande wetsbepaling, voor eiken op zijn gebied gelegen kilometer spoorweg voor den duur der concessie, name lijk 99 jaren, eene jaarlijksche toelage van 3000 franken uitkeeren, d. i. in 't geheel 06,000 fr. p3r jaar; bovendien zal het zyn invloed aanwenden om van de by den bouw belanghebbende provinciën en gemeenten van Noord-Italië subsidie te erlangen tot een bedrag van 4 millioen fr. Zwitserland zal tot de bouwkosten bydragen 4>/„ millioen fr., terwyl vroeger de belang hebbende kantons en steden subsidiën hebben toegezegd tot een gezameoiyk bedrag van 10l/2 millioen fr., die echter thans opnieuw moeten worden aangevraagd. De Jura Öimplon-spoorwegmaatschappy, die de nieuwe verbinding zal exploiteeren, heeft met het huis Brand, Brandau Co. een con tract gesloten, waarby dit aanneemt de tunnel voor één spoor met daaraan evenwydige gang ten behoeve der luchtverversching in 5'/2 jaar te oouwen. Met inbegrip van de verder be- noodigde werken, tot aansluiting van de tunnel aan het Zwitsersche spoorwegnet, zyn de kos ten geraamd op 58,820,000 fr., welk bedrag nog met 16,220,000 fr. zou vermeerderen, wanneer later tot den bouw van een tweode volledige tunnel mocht worden overgegaan. Het bedrag der subsidiën in ronde som op 20 millioen stellende, zou een kapitaal van 40 millioen in aandeelen of obligation benoodigd zyn voor de uitvoering van het eerste, meer beperkte plan. Voor het byeenbrengen van dat kapita.d zal de Jura Simplon-Spoorweg- maatschappy hebben te zorgen. Groot-Brltanalëi By de tafel-wel3prekendheid, die de leden van het Engelscbe kabinet in de laatste wekon aan feestmalen ten beste hebben ge geven, is er dikwyis sprake geweest van het b .itenlandsch beleid der regeering, maar over wat zy in het eigen laad denkt te doen, is men niet veel wyzer geworden. Ook in zyn laatste rede, die hy te Brighton hield, heeft lord Salisbury hen, d'e verwachtten iets te zullen hooren wat op een regeerings-pro- grarama geleek, teleurgesteld; ja, het scheelde niet veel, of hy nam een loopje met hen. Hy verklaarde geen mededeelingen te kunnen doen omtrent de wetsontwerpen, die de regee ring zou indienen, om dezelf Je afdoende reden waarom Henri Quatre van den maire eener stad, die zicb kwam onderwerpen, niet kon vergen dat hy de sleutels der stad overgaf. De maire stak van wal om den koning acht tien verschillende redenen op te sommen, waarom hy aan 's konings verlangen niet kon voldoen, doch toen hy als nummer één vad deze redenen noemde, dat er geen sleutels waren, ontsloeg de koning hem welwillend van de taak om verder te gaan met zyne opsomming. In soortgelyke omstandigheden verkeerde lord Salisbury ook met betrekking tot de wets ontwerpen, die zyne regeering zou indienen. Er zyn namelyk nog geen wetsontwerpen gereed. Welke maatregelen door do tegen woordige regeering zullen worden voorgesteld hangt voor een goed deul af van do geldmiddelen waarover zy te beschikkon beeft. Nu weet do regeering voor 't oogenblik nog volstrekt niet hoe het staat met de geldmiddelen. En het is onmogelyk, wetsontwerpen in to dienen vóór zy dit weet. Iets meer dan de eerste minister ten beste gaf, liet de minister van landbouw, Walter Long, los van de plannen, welke hy voor het aan zyne zorgen toevertrouwde departement koestert, toen hy op denzelfden dag te Brighton het woord voerde. Hy verklaarde dat een groot deel der volgende zitting van het Parlement zou gewyd zyn aan de behandeling van maatregelen om den landbouw verlichting te verschaffen in zyn nood. Wat bescherming aangaat, daarvan kan geen sprake zjjn, en wat het bimetallism© betreft, de uitwerking daarvan zou te onzeker zyn, om naar een zoo gewaagd geneesmiddel te streven. Maar wel kon er iets worden gedaan, door de speciale lasten te verminderen, die op het land drukken; ook iets om den druk der belastingen wat gelyk- matiger te verdoelenvoorts iets om de mid delen te verbeteren, ten einde de landbouw producten naar de markt te voeren, en ook iets om de kosten, aan bouwland besteed, terecht te brengen. Men mag aannemen dat wat hier werd medegedeeld omtrent het geen aan het departement van landbouw wordt voorbereid, met slechts gezegd werd uit naam van den minister, die aan het hoofd staat van dat departement, maar namens alle leden der regeeriDg. Ook in Engeland is sprake geweest van een wetsontwerp betreffende eene belasting van rywielen. Na het oordeel van verschillende deskundigen ingewonnen te hebben, heeft evenwel de minister van financiën, naar het schynt, besloten geen rywielbelasting in zyn begrootingsontwerp op te nemen. Gremengd Nieuws. Een dochtertje van S., op den 2den steenoven te Yianen wonende, even 6 jaar oud, was Dinsdag aan 't spelen in een schuur aldaar, toen een oudere jongen, die daar ook was, een rietmat in brand stak. Het musje, dicht by die mat staande, voelde spoedig de vlam aan hare kleederen en liep naar buiten. In een oogenblik stond het meisje toen geheel in 't vuur, en deerlyk gebrand werd zy in huis gehaald. Gistermorgen is 't kind aan de gevolgen overleden. De loopende geruchten, als zou er by de belegging van gelden van het pen sioenfonds der Ned. Centraal-Spoorweg My. wanbeheer hebben plaats gehad en wel in het jaar 1881 by den aankoop van den grond, waarop de aan het fonds behoorend3 huizen zyn gebouwd, moeten, naar men aan de „N. R. C." meldt, op zyn zachtst genomen, ais zeer voorbarig worden beschouwd. Alleen hebben enkele administratieve onjuist heden het aan de commissie van beheer van dat fonds wenschelyk doen voorkomen eeno sub commissie te benoemen, ten einde daar omtrent meer licht te verkrygeD. Van de vyf leden den toenmalige commis sie van beheer zyn er twee overleden en twee eervol ontslagen, zoodat nog sJecht3 één daarvan in de tegenwoordige, op geheel andere wyze saaragestelde commissie zitting heeft. De toenmalige directeur, onder wiens toezicht het beheer werd gevoerd, is inmiddels ook overleden. Te Roermond is eene huiszoeking gedaan by een zaakwaarnemer. Deze, een oud-bekende der justitie, werd aangehouden, als verdacht van medeplichtigheid in de zaak van bet aanwerven van personen, met papieren op andermans naam, voor den dienst in Oost Indië. In verband hiermede is ook een soldaat by de koloniale reserve te Nymegen, die naar Roermond voor den rechter was opgeroepen, achter slot gebracht. Ook hy mo«-t met valsche papieren in dienst gekomen zyn. Op 20 November is de Ostender vischsloep O. 107 op de bomschuit KW. 73 gevaren, die voor anker lag. Om den schok zooveel mogeiyk te breken, werden de anker touwen gekapt, terwyl tegelykertyd twee matrozen op de vischsloep oversprongen. De KW. 73 is te Katwyk aangekomen, doch van de beide matrozen heeft men tot dusver niets vernomen. Lafarge werd te Nantes ziek na de 2de acte van „Samson et DalilaDaar dit hem nog eens was overkomen, werd het publiek boos. Tevergeefs bood de directie in plaats van de 3de acte het ballet van „Hamlet" aan, of een derde van de entióe3 terug te geven; men vernielde de fauteuils, de banken van het parterre en de politie^ moest versterkt komen opdagen om de orde te herstellen. Dan is ons publiek heel wat behoor- iyk«rl (Fad.) 12 Album-Portretten ƒ3.— 6 2 Wet Proefportrct vooraf. 2021 11 Aanbevelend, 16. Apotheliersdijk: 10. Het Atelier is geopend van 9 uren tot donker. VERKADE's CZ) Chocolade-Beschuitjes, in blikjes van 50 on 100 stuks, wor- c den door de 1ste Melkinrichtingen gebruikt. VERKADE Comp., Zaandam 'gen J un. 4245 9 groote keuze en ongekende prijzen. van -30 Cis. en minder. 8291 14 Jiieuwe EtJn I, aan de Vlsehbrng. Vrijdag 29 November 1895, des avonds te 8 aren, op de Boveyizaal der .Sociëteit MINERVA Onderwerp Parljsche letterkundigen en het geesteiyk leven van heden. Namens het Bestuur, C. O. Ph. CREDTZ, Praeses. 8301 15 J. M. REUCHLIN, Ab-actis. ••••••OOeoeOOMOOOOOOMOOOIO* Het nieuwe boek voor Meisjes door Mej. CATH. S. M. KUENEN, prjjB fraai geb. f 1.90, 2 >s het boek voor 8177 12 2 2 Alom verkrijgbaar en by de Uitgevers J BLANKENBERG Co. '>-T\ 40 Wapens (Geweren, Sabels, enz.) franco van alle onkosten in geheel Nederland, voor 25 dulden. Vraagt om de uitleg circulaire aan den Heer VASi DEK WAAG, Hooigracht 33, te Leiden. 8234 8 Mevrouw "WERUMEUS BUNINGVilla „Robina", Katwijk a/Zeo, verlangt een liefst reeds in betrekking geweest zynde, gewend met kinderen om te gaan. Zich aan te melden na 2 December, des morgens tus- 8chen 10 en 12 uren. 8338 8 Grootste keuze en goedkoopste prezen in nette en doelmatige artikelen. 8290 15 fijn en onvervalscht, f I.IO. Zuivere, versche Eieren, 8, £'/j en 9 Cts. per stuk. Tevens verkrijgbaar: 8036 12 Voor eene oude, gerenommeerde Levens- verzekering-Maatschappy, die eene geheel nieuwe Branche van verzekering, tot dus verre in Nederland niet bestaande, wil invoe ren en die ook kleine posten afsluit, met zeer gemakkelyk ingerichte premie-betalingen, worden tegen hooge provisie overal yverige AGENTEN gevraagd. Brieven aan den Directeur, OmmegaDckstraat 32, Antwerpen. 7605 12 Adres Wed. J. STEENHALER A ZOON, Mandenmakerssteeg 4, by de Waag. Ontvangen: allerfijnste versche Edammer Liraskaasjes. 4486 9 By BIARTINLS NIJUOFF, te Geschiedenis en crltlek door >Iet Bijlagen. 2 ciln. m. 2 uitsl. Tabellen, gr. 8vo. PrU» f6.25. 8356 13 samengesteld uit het echte zout der Ktfnig- Wllhelras-Felscn-quelleii,zyn een erkend middel tegen Hoest, Heescbheld, Ver- slijm Ing, Maagziekte en Utorin; in de Spijsvertering. 8059 17 Om tegen nabootsingen gevrywaard te zyn lette men op, dat elk doosje verzegeld is met een looden penning. Men vragenadrukkelyk Te Lrl lcn «I. II. Dijkhuis, Hoogstraat 5. Trekking s. s. Maandag 2 December. 1 prys v. Fl. 20,000,1 prys v. Fl. 10,000, 2 pryzen, ieder van Fl. 5000, 2 pryzen, ieder van Fl. 2000, 3 pryzen, ieder van Fl. IOOO, enz., enz. Samen 4AOO Prijzen Heele Aandeelen fl.— Halve 3.50. Met fl. kan men op 2 December c.k. do volle Fl. 250,000, met f 3.50 Fl. 7ó,O0O winnen. Toezending van postwissel aan COS f ER0 A Co., in Effecten, te Amsterdam. Trehklngslijst franco en gratis. PS. Uitbetaling der Pryzen dadeiyk n ontvangst. 8295 1

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5