In do Tweede Kamer werd voortgezet de beraadslaging ovê'r'het wetsontwerp tot lier- zioniog der Personeel© Belasting en wel over art. 12 met 't daarop voorges tide amendement van do beeren Roessingh c. s. tot vermindering van do buurbodragen, waar de belastingheffing begint, er. het amendement - Heldt van gelyke strekking. Alleen gaat het amendement - Heldt vorder en stelt eene verhooging van hot minimum voor alle klassen voor met f 10. De heer Staalman meende dat de heeron Heldt en Gerritsen de to'standen in werk- liodenkringen sterk overdreven. Dcrgelyko overdriving is goed in volksvergaderingen, maar moest hior niet gehoord worden. Spr. beweerde dat menschcn, die in Amsterdam en Rotterdam f 2 por week vei wonen, wel iets kunnen bc-talen. Zekor, er zullen gevallen zijn, dat de belasting niet botaald kan wordon. byv. by ziekte, maar daarin voorziet immers art. 64, dat in die ge vallen geheel© of gedeeltelijke ontheffing toe laat? En komt do fiscus in woningen, waar niets te halen ia zooals de heer Gerritsen zeide dat er in Amsterdam 9000 zfin welnu, dan zal de fiscus z(jn handen wel thuis houden. Spr. zag in de „barmhartigheid" van do hoeren Heldt en Gerritsen heel wat anders. Men inogo het volband met hot kies recht en dit ontwerp ontkennen, toch bostaat het; dat zal later wel blaken. De Minister van Financien wenschte eenige bedenkingen te maken tegen de argumenten van den heer Roessingb. Dions voornaamste argument was, dat in 1833 tusschen het maximum der onbelastbare huurwaarde in de steden en het platteland eeno verhouding was aangenomen als 3% tot 1. Dat was voor hem van hesli senden invloed voor elke andere regeling. Of men in 1833 opzettelijk die vasto verhouding hoeft aangenomen tus schen de hoogste en laagste klassen, of men niet toon rekening hooft gehouden met minder vaste verhoudingen en welke Invloeden hebben gewerkt voor do aanslagen destijds, wist do minister niet, maar wel wist hy dat mon zich in de practyk niet aan vaste verhoudingen heeft gehouden. Steeds zyn er grooto afwykingon gewoost tusschon huurprijs en liuurwaardo on nu moet men niet alles gaan omverwerpen, maar rekening houden met do bestaande toestanden. Velen zyn er, die wel kunnen betalen en thans niets betalen, en velon, die niet kunnen bet ilon en door de tegenwoordigo wet tot betalen gedwongen worden. Hot maximum belastbare huurwaarde, door do Regeering voorgesteld f 25 in do laagste klasse is volkomen verdedigbaar en hoe men den aanslag ook noemt, velen zullen mooten betalen, die thans vrygelaten zyn; zoowel op hot platteland als in de steden. dan.Baljlaary.ojj het goyolg betalen kunnen, vrijgelaten worden. Wanneer men bovendien allo aflrekkon in aanmerking neemt, dan ge'oofde de minister dat 25 als maximum van belastbaarheid ook voor het platteland volkomen past. Wat do invordering betreft, deed de minister opmerkon, dat sedert jaren goen garnisaires meer worden gebruikt ais dwangmiddel, noch in do stedon noch voor het platteland. De sympathie voor de minvermogenden kon de minister zich volkomen begrepen, maar men zy voorzichtig on ga ook daarin ni©t over dreven ver! De amendomontm, zoowel van de h?oren Roessingh c. s. als van don heer Heldt, kon do minister dan ook niet aanbo- velen; men zou komen tot grovo ongelijk heden. Hot grootst zyn 's ministers bezwaren tegen het amenüoment-Holdt, dat mank gaat aan eone onjuiste redenoering en foutieve becyferlng. Voorts wees hy op hot grooto voordeel, dat nog in dezo wet gelogon is in den aftrek van kindoren, terwyi in do tegenwoordige wot het bedrag der belasting onwrikbaar vaststaat. Namens do Commissio van Rapporteurs zei de heor Van Belden, dat de meerderheid het amendemont-Roessmgh, hotwelk een gering verschil met het regeerrgs-artikel aangeeft, maar der schatkist toch nog circa f 140,000 zal kosten, niet bepaald wil ontraden. Dat van den heer Heldt, mild, maar stelselloos ontworpon, ontraadt do grooto meerderheid der commissio ten sterkste. Na dupliek doe Ministers word het debat gesloten. deling, welko my ten deel gevallen is, in zyn gedenkschriften moet schilderen. Graaf Marcolini zal aan my biy von denken - ik zal hom een gedenktoeken laton zetton, dat ten eeuwigen dago zal blyven bestaan! O, die schurk!.... En nu tusschon ons, myn hoer Friese. Is myn kopio gereed? - Goed Hier zijn do beloofde vyfhonderd dukaten. Hot „Oordeel van Paris" komt nu toch in myn galery, en Jacobus Huysum maak ik wUs, dat hot het origineol is. Do ezel zal het gelooven! Pak my de kopie in, mynheer Frieso; ik neem haar direct mee." Hy telde de goudstukken op de tafol uit. Wie was gelukkiger dan do arme schil der! Hot was inderdaad vandaag eon ge luksdag. Nauwelijks had de Hollander de kamor verlaten, of Anna stormdo jubelend binnen, vatto hem by do handeD on danste met hom in do kamor rond. Wat was er gebeurd? Graaf Marcolini had by den minister van justitie weton te bewerken, dat Anna do duizend dukateD, die als beloo- ning voor de ontdekking der schilderyen- dieven uitgeloofd waren, ontving. Het was een geluksdag on andero dagen van geluk volgden. Anna en Leonhard trouwden. Het talent van den laatste ont wikkelde zich onder de gunstiger geworden Het amend.-Heldt werd verworpen met 62 tegen 32 stemmen. Het amend.-Roossingh werd verworpen met 54 tegen 40 stemmen. Art. 13 geeft aan, met welk bedrag de be lastbare huurwaarde van elk percoel voor de berekening der belasting wordt verminderd. Het artikel is goedgekeurd. De heer Donncr heeft als amendement voor gesteld de belasting niet te heffen van de vrouwoiyke dienstboden beneden 18 jaren. De heer Bobbelman stelt voor de belasting voor haardsteden to doen bodragen: f 1 voor twee, f 3 voor drie, f 5 voor vier, f 8 voor vyf, f 12 voor zes, ƒ17 voor zeven, f 23 voor acht, 30 voor negen en 38 voor lion haard steden, beoogende hy hiermede eene meer geleideiyke en minder sterke progressie, vooral in do laagsto klassen, ten einde den druk te verminderen voor hen, die niot uit weelde, maar uit noodzakoiykheid drie of vier ver trekken moeten verwarmen. De „Haarl. Ct." bevat het volgende bericht: „Heden is in den geraeentoraad te Alkmaar met gesloten douren behandeld een voorstel tot schorsing van den gemeente-secretaris, in verband met do door den in hechtenis ver keerenden gemeen to-ontvanger gepleegde onrechtmatige handelingen. Do uitslag der vergadering was ons by het ter perse gaan van ons blad nog niet bekend". Naar de „Tel." verneemt, heeft de gemeente raad van Alkmaar eene commissie van onder zoek benoemd tor zake van het beheer van den gemeente-secretaris. Als aanleiding tot dozen zonderlingen maat regel zyn hoegenaamd geen gronden bokend. De gemeente-secretaris is jarenlang al3 eerlijk eri uiterst bekwaam ambtonaar in do gemeente administratie werkzaam goweest. Biykens het jaarverslag, uitgebracht op do derdo algemeene vergadering der Voro mi- ging in hot belang van lyiendo Nederlanders, verpleegd to Ghoel (België), zyn door dezo Vereoniging de botrokkelyk weinige Nederlan ders, die te mlJden van een bevolking van 12,000 zielen en ongoveer 2000 verpleegden leven en vrooger elkander zoo goed als vreemd waren, tot elkander gebracht. Hierdoor is hot verblijf to Gheel voor velen veraangenaamd en werd hun een weldadige afleiding bezorgd. Tovens stolt do Vereoniging zich door bezoe ken on correspondentie in betrekking met de families cier patiënten en behartigt zy do stofTeiyke en familiebelangen, vooral der min vermogenden. Door den secretaris der Ver eoniging, ds. E. J. F. Van Dissel, prod, te Stratum, worden in dit jaarverslag enkele vooroeelden van de werkzaamheden dor Ver eeniging aangehaald en eenigo byzondorheden vV/r1 jiard der zaak schillende zfclden, in do eerste plaats van do Koninginnen, werden weer ruime bydragen ontvangen. Blijkens door de Regeering ontvangen be richt zal, nu de zevendo internationale kunst tentoonstelling to München wegens de te Beriyn in 1896 te houden internationale kunst tentoonstelling verschoven is op 1897, toch in 1896 do jaarlykscho tentoonstelling van de „Münchener Künstler Genossenschaft" in het „Glaspalast" plaats hobbon. (Sts.-Ct.) By koninkiyk besluit is eervol ontslagen met ingang van 1 Jan. a. s. J. H. V. Henne- kens, op zyn verzoek, als leoraar aan de Ryks-hoogere burgerschool to Helmond. Aan J. Swens, apotheker te Haarlem, op. zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van don geneeskundigen raad voor Noord- Holland. Johanna Van Wonde. Aan 't hoofd der „Hollandscbe Lelie" redactrice Johanna Van Woud© leest men: „In de gegeven omstandighden acht ik het betor, tydeiyk myn werk in andere handen to geven. Do smet, die op myn naam isgolegd, wensch ik geheel te zien weggenomen, eer ik rnjj weer aan het hoofd stel van myn jeugdige en geestdriftvolle troepen, die zoo vol vertrou wen volgden, waar ik hen leidde. Alleen als gebleken is, dat ik dit vertrouwen goen oogen- blik heb verbeurd, keor ik tot hen terug." Movrouw Théróse Hoven, in Den Haag, zal thans tydeiyk de redactio voeren. omstandigheden uitstekend, en zoo hy geen beroemdheid word, kwam het alloen hier vandaan, dat hy nog betrekkelijk jong, in het jaar 1802, te Dresden stierf. Zyn armzalige woning by den vader zyner vrouw had hy al lang met oen eleganter huis in de Paleis straat verwisseld, welks mooiste kamor eene andere kopie van het „Oordeel van Paris" versierde. Spiesser was, behalve tot don schandpaal, tot acht, Wocbatz tot tien jaar tuchthuis straf veroordeold; de vrouw van den laatste kwam er met eene lichtere straf af. Niettegenstaande het smeeken van den Hollander, van wiens vorder lot de kronieken ons niets vertollen, dood Casanova hom niot het genoegen, de belangwekkende Dresden- 8che opieodo in zyno gedenkschriften op te nemen. Graaf Marcolini vreesdo dat misschien, want toon Casanova in 1796 te Dux stierf, bood do minister den erfgenamen van den avonturier drie duizend thaler voor diens nagelaten handschrift, zonder het evenwel to bekomen. Do orfgenamon schatten zijne papieren tuogor en zy hadden geiyk. Ze hebben by de openbaarmaking groot opzien gemaakt en zyn ook nu nog van groot belang. Gemengfcl Nieuws. Blykens een in dit nomraer voorkomende advertentie, hebben eenige schelp kalkfabrikanten hier te lande zich genood zaakt gezien den prys der schelpkalk te ver hoogen. Na de vry sterke vorst der laatste dagen is de dooi weer spoedig inge vallen, zeker tot groote teleurstelling der liefhebbers van schaatsenrijden, die wisten dat de baan dor „Leidsche IJsclub" reeds heden zou worden geopend, waarvan nu natuurlijk niets kon komen. Door de Haagsche rechtbank werden heden veroordeeld: de 62 jarige arbeider Van Z., te Oegstgeest, wegens ver wonding van twee personen, tot drie maan den; de jonkman J. W., te Noordwyk, wegens oplichterij ten nadeelo zijner nicht, tot een maandde schipper te Leidschendam, wegens mishandeling der politie to Your, tot veertien dagen; de boerenknecht C. Z., te Noord- wykerbout, wegens mishandeling van eone vrouw, tot Z9ven dagen hechtenis; de persoon, die to Oegstgeest een veldwachter beleedigde, omdat deze hem wilde bekeuren wegens visschery overtroding, tot f 5 boete. De arbeider L. v. "Wte Noordwijk aan Zee, die terechtstond wegens verzet tegen de politie, werd vrygesproken. Heden hadden zich voor de Haagsche rechtbank vyf jongens tusschen de 15 en 17 jaar, allen te Leiden woonachtig en thans in hechtenis, te verantwoorden wegens ver schillende diefstallen, ia Oct. en Nov. te Zoeter- woudo en te Leiden gepleegd, als van: een stuk compositiobuis van een woning aan don Zoeterwwudschen Singel; idem aan den Nieuwen Ryn; lawn-tennisballen, eon sport hemd, schoenen, schaatsen, een waterketel, een the-komfoor, enz., van de terreinen van twee verschillende lawn-tennis-clubs. Do beklaagden hadden de ontvreemde voor werpen deels verkocht en de opbrengst ge deeld; deels, als ze geen waarde genoeg hadden in hunne oogen, weggeworpen. Zy beweerden uit armoede tot de diefstallen go- komen te zyn en dat zy het geld aan hun ouders gegeven of er brood voor gekocht hadden, maar het bleek ook dat er voor ge- sno pt was. Da officier van justitie achtte een ernstige straf noodig met het oog op herbaalde malen peploogdo diofstallen als deze en in verband met de omstandigheid, dat een lichte straf niet de gewenschte uitwerking schy'nt te hebb' nor-n der beklaagden was reeds vroeger tot voartien dagen hechtenis veroordeeld. De eisch luidde nu voor twee dër beklaagden negen maanden en voor de drie overigen zes maanden gevangenisstraf. dat vcrscbillendo punten"de?'aanÉfacS?en/et bewezen waren en daardoor een der beklaag den geheel zou moeten worden vrygesproken. Overigens oordeelde hy, dat in het belang van het verder leven van beklaagden oene lichtero straf dan weri geSiscbt wenschelyk was, waarby by wees op verschillend© ver zachtende omstandigheden. Ook vroeg hy vryspraak voor den jongsten bokl. op grond dat die z. i. mocht geacht worden zonder oordeel des onderscheids gehandeld te hebben. Yoor dezen en voor den andoren beklaagde, voor wien de verdediger vryspraak vroeg verzocht hy tevons onmiddellyke invryheid- stelling, voor den laatstbedoelde o a. op grond dat hy nu werk en dus geldeiyke verdiensten kan bekomen. De rechtbank vond echter geen termen om het verzoek van den verdediger toe te staan en bepaalde de uitspraak op heden over acht dagen. Dinsdag-avond is door de „"War rnondsche IJsclub" in eene door haar belegde algemeene vergadering met meerderheid van stommen besloten, voorloopig voor óén jaar toe te treden tot de „Zuid-Hollandsche IJs- vereeniging." Binnen eonige dagen zal te 's-Gravenhage eene vereeniging wordon opge richt, die ton doel heeft het verstrekken van kleeding aan arme schoolkinderen aldaar en to Schovoningen. Het initiatief in deze is genomen door do afd 's-Gravenhage I van het Ned. Ondor- wyzers-Genootschap. In een byeenkomst op 30 dezer zullen do grondslagen der vereeniging in uitgebreiden kring besproken worden. De 5de kamer der rechtbank te Amstordam veroordeelde gisteren F. N. Fran ken en F. H. Biesonberger, die in 't Vondel park aldaar iemand gewelddadig aanvielen met het doel hem te berooven, ieder tot eene gevangenisstraf van vyf jaar. Men meldt heden uit IJ muidon: Het stoomschip „Edinburgh" van Rafsö, is by hot binnonkomen tegen den sloomzand- zuigor „Amsterdam" aangevaren, waardoor cit vaartuig tot aan de waterlfin werd doorge sneden. Door het onmiddellyk openzetten van de kleppen werd zinken voorkomen. Do „Amsterdam" is naar Amsterdam opgevaren om te repareeren. De ,N. R. C." deelde, gelyk men weet, mede, dat tegen mr. F. A. v. H., te Utrecht, by den officier van justitie te Ara sterdam een aanklacht is ingediend door een zekere mejuffrouw Helder, wegens verduiste ring van een haar toekomend bedrag van 1S00 in gereed geld en van eene schuld vordering, groot f 2000, welke hy voor haar by eeno familie te Spanbroek zou inlossen. „Het Volksdagblad" maakt daarbjj de op merking, dat die „zekere mejuffrouw Helder" niemand anders is dan de dame, die voor korten tyd werd aan de kaak gesteld als een soort oplichtster, die zich met een bekend wielrijder wist te doen verlovon. Men meldt nader uit Hellevoot- sluis: Dezer dagen stond in het „Politieblad" als desertour gesignaleerd de adelborst lsto kl. J. S. S., die zich uit de voeten heeft gemaakt met de kas der gamelle van de adelborsten, ruim een paar honderd gulden. Thans wordt van het wachtschip aldaar vermist een luite nant ter zee 2de kl. Dezo had reeds sedert ruim twee weken van verlof terug moeten zyn, doch heeft niets van zich laten hooren. Waar hy zich ophoudt is onbekend. Ook omtrent een anderen officier alhier, tot de militaire administratie behoorende, loopon zeer ongunstigo geruchten. In de gemeente Leksmoud zyn binnen 8 dagen twee oppassende mannen te midden van hun arbeid zóó plotseling overle den, dat de aan beiden verleende hulp niets meer moebt baten. Doordien het hoog bejaarde, zeer werkzame lieden waren, is de algemeene deelneming groot. Als eene bijzonderheid mag niet onvermeld blyven, dat de in de vorige week overleden B. De Vaal is gestorven op ruim 60-jarigen leef tyd, en toch de jongste wa3 van nog 6 in leven zynde broeders en 2 zusters, waar van ome zuster dezer dagon hare 60 jarige echtvereeniging mocht vieren. Do nu nog in leven zynde 5 broeders en 2 zusters hebben te zuinen een leeftyd van 502 jaren bereikt. In de jon gate buitenlandscho technische tijdschriften komen verschillende byzonderhoden voor omtrent nieuwe vindingen op het gebied van gasbranders. Inderdaai wordt telkens weer de meening te schande gemaakt van diegenen, die denken dat de verbeteringen aan de gasbranders en de daar door veroorzaakte vermindering van het gas verbruik per brander langzamerhand ophouden. Zoo maakt nu weer de Deynarouze brander sedert eenigen tyd veel opgang, vooral in Engeland en België. Te Brussel is eene maat- schappy gevormd met een kapitaal van 2,000,000 franken, die don niouwen brander zal oxploiteeren. Deze brander bevat, even vóór de opening, een kamertje met een klein vliegwiel, dat ronddraait en zoodoende de lucht en het gas inniger vermengt dan by do gewone branders het geval is, zoodat de donkere kern der vlam nagenoeg geheel vor- dwynt. Voor de beweging van het vliegwiel'je is een zeer klein olectromotortje noodig, maar men kan er ook een uurwerk aan verbinden, dat dan natuuriyk geregeld moet worden op gewonden. Zoo zou men nog kunnen terugkomen - wat het uiterlijk aangaat tot do oude moderateur-lamperi, die men telkens moest oppuiupKu. Toch zyn er reeds weer nieuwe vindingen, nl. die van Delamarre en van Band6ept, die den Deynarouze brander dreigen to verdringen. Ook z\j beoogen de innige vermenging van gas en lucht vlak vóór de uitstrooming, maar door middel van metaalgaas en vernauwingen in het lichaam van den brander. De Deynarouze-brander echter heeft het vermogen om de lichtsterkte der vlam te verdubbelen. Do burgeroorlog in Rio Grande do Sul heeft aan de Braziliaansche Republiek 80,000 conto's de reis (ongeveer f 225,000.000) en ten naastenby 20,000 menschenlevens gekost. 350ste STAATSLOTERIJ. Treliktng Tan Donderdag; 28 Nov. TWEEDE KLASSE. TIERDE LIJST. No. 18279 ƒ2000. Nos. 7248, 8268, 17355 ƒ100. Pry zen van ƒ30. r.19 -2090 407-4 5687 8125 11122 12913 16187 18885 62 2125 4677 6832 8417 1631 13085 1G254 18739 634 23U4 4900 0187 49 11731 88 JE 610 189U7 921 26 3 6011 6246 86 11906 13561 16030 91 57 2664 6148 6394 8 01 12061 13823 17047 19372 DIS 2903 53UO 65 7 9017 12131 14221 17118 1D 66 1311 65 23 6702 9533 90 14752 177£0 20748 1578 3133 45 6^44 10043 12340 155 )3 183S1 20652 1608 44 6431 C95S 10361 12146 13929 13420 71 1738 3398 6661 7518 10711 8 i '.C 2J 80 43 3531 67 8053 11348 12010 Madagascar in de Franscbe Kamer. In de Kamer van Afgevaardigden werd gisteren de interpellatie over Madagascar behandeld. Do minister van buitenlandsche zaken, de he.-r Berthelot, deze interpellatie beantwoor dende, deed uitkomen dat de expeditie roem- ryk is afgeloopen, dank zy den moed en de krijgstucht der soldaten en de energie, welke de officieren en de opperbevelhebber betoondeD. „Madagascar," zeide de minister, „is nu eene Franscbe bezitting. De expeditie ver- eischte opofferiogen, waarvoor aanmerkelijke compensaties noodig zyn en afdoende waar borgen. De regeering moet nu rijpelijk over wegen, wat haar te doen staat. Men behoeft daarby echter niet te vreezen voor moeilijk boden met andere regeeringen. „"Wy behoeven," vervolgde de minister, „niet te verklaren, dat wij alle verbintenissen en overeenkomsten zullen eerbiedigen, welke door eenige der andero mogendheden 2yn gesloten. "YVat betreft de verplichtingen, welke de Hova's op zich hebben genomen, deze kunnen wy niet overnemen, maar toch zullen wy te dezen opzichte met de meeste recht vaardigheid ce bepalingen van het internatio nale recht volgen. „Behoudens deze tweeledige reserve," ging de minister voort, „zullen wy alle rechten uitoefenen, waartoe de bezetting van Mada gascar ons verplicht. Ten einde het binnen- landsch bestuur op het eiland to kunnen reorganiseeren, achten wy het noodig, dat ons gezag zoo volledig zal worden gehand haafd, als de bescherming onzer belangen Z9l veroorloven. De waardigheid der Koningin zal niet worden bekort, want het is niet wenschelyk, het inlandsch bestuur door een Fransch bestuur te vervangen. Evenwel zullen wy de nu bestaande administratie zooveel mogelyk verbeteren. „De onderwerping der Hova's is bevestigd door het tractaat en de daaraan toegevoegde conventie, welko door de koningin is be krachtigd. Wy zyn niet voornemens, deze bepalingen niet goed te keuren. Evenwel, alvorens den definitieven inhoud van het trac taat aan de bt krachtiging der Kamer te onder werpen, hebben wij overwogen, of do begin selen, welke wy hebben vooropgesteld, niet duidelijker moeten worden omschreven. „Daarom heeft de regeering het noodig geacht, in het tractaat eenige wyzigingen te brengen, uitsluitend met het doel om later misverstand te voorkomen en de kans voor het ontstaan van nieuwe conflicten te ver hoeden. Wij hebben besloten de maatregelen te nemen, die vereischt worden, dat weldra een nieuw tractaat, gevestigd op den grond slag dezer verklaringen, aan de bekrachtiging der Kamer kan worden, onderworpen". Blykbaar doelde do minister, toen hy sprak van evcntueelo nieuwe moeilykheden met andere Staten, op de regeling van de betrek- kingan ten opzichte van de Engelschen, die, naar men weet, ook op Madagascar invloed oefenen. Reeds meermalen is door de Fransche bla den de vrees uitgesproken, dat, nu de Fran- schen de Hova's tot onderwerping dwongen, den Engelschen de voornaamste handelsvoor delen ten deel zouden vallen. Welke wyzi gingen het ministerie in het tractaat wil bren gen, werd niet medegedeeld. De rede van den heer Berthelot veroor zaakte onder de afgevaardigden algemeene be weging. Hier en daar werd geroepen„Laten wy de zaak tot morgen uitstellen 1" De voorzitter Brisson deed het voorstel, om de behandeling der begrooting voort to zet ten. Dit voorstel gaf aanleiding tot leven dige woordenwisselingen onder de afgevaar digden. De minister president Bourgeois begaf zich toen naar de tribune en verklaarde, dat de regeering bereid is alle vragen te beantwoor den, welke haar zulLn worden gedaan. In de eerste plaats moet men evenwel beginnen met de interpellatie, die is ingdiend over het geen op Madagascar is geschied. Later kan de Kamer bepalen, wanneer zy de discussie over het tractaat aan de orde wil stellen, maar de regeering moet eerst overwegen, welke wijzigingen zy in hot tractaat zal brengen. (Toejuichingen van de uiterste lin- kerzllde, du linkerzijde en een gedeelte van het Centrum!) De heer Ribot, de vorige minister-prrsident, constateerde dat de regeering het tractaat, hetwelk met koningin RanavoJo is gesloten, niet van de hand wysfc, en verdedigt de be palingen van dit tractaat. Do heer Berthelot hoeft nog niet gezegd, welke wyzigingen hy daarin wil brengen. Derhalve verlangde Ribot, dat de reg09ring allo stukken betreffende Madagascar zou openbaar naken. De heer Berthelot antwoordde dat de regeoring bereid is.aan cit verzoek to voldoen, maar de bewuste documenten niet ter ken nis van de Kamer wilde brengen, voordat zy deze verklaring <mr haai voornemen had afgelegd. Vervolgens werd met 5*2 tegen 2 stemmen besloten, de interpollatie over Madagascar onmiddellyk in behandeling te nemen. De beer Alype, die het eerst aan het woord kwam, wees op den ©ngunstigen aanvang der expeditie. Volgens dezen afgevaardigde moest de minister van marine daarvoor aan- sprakeiyk worden gesteld. De ministers van oorlog en marine, de heeren Lockroy en Cavaignac, antwoordden en wezen vooral op de groote moeilykheden, aan deze expeditie verbonden, en op de on voldoende wyzo, waarop zy was voorberoid. De heer Cavaignac voegde er nog by, dat het droevigste schouwspel der gehoele expe ditie werd vertoond bij den terugkeer der zieken naar het vaderland, maar daaraan was niets te doen. „Evenwel", z ide de minister, „wanneer gy de beraadslagingen over deze quaestie ten einde hebt gebracht, weest dan voorzichtig by het aanwyz9n van den zonde bok, die voor deze feilen verantwoordelijk moet worden gesteld. De democratie kan er op rekenen, dat het koloniala leger zal wor den gereorganiseerd." De heer Jaurè3, socialist, vro?g waarom het departement van oorlog zich niet meer had doen geldon by de voorbereiding dezeï expeditie. Blykbaar is de regeering op grond van een oppervlakkig advies eoner commissie, die niet voor haar taak wa3 berekend, over gegaan tot do expeditie, welke zoo gToote uitgaven vereïschte. De heer Cavaignac antwoordde dat uit deze expeditie slechts óéne conclusie getrokken kon worden, nl. deze, dat het ministerie van koloniën gevoegd moet worden by het depar tement van oorlog. De heer Jourde, socialist, deed toen het voorstel tot het benoemen eener enquête commissie. De minister president Pourgeois verklaarde, dat do regeoring zich niet kan vereenigen met voorstellen om over te gaan tot de orde van den dag, waarin de wensch tot het be noemen eener enquete-commissie wordt uit gesproken. Hot voorstel-Jourde werd vervolgens ver

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2