PERSOVERZICHT. De Italiaansche marine neemt n de haven van Spezzia proeven met een jnderzeesche toot Het vaartuig is 24 meter •ang ly een grootste breedte van 3 meter. Het is eivormig, aan de uiteinden eenigszins afgerond, en wordt door elcctricit-.it bewogen en verlicht. Door een pneumatisch toestel wordt voortdurend lucht onder water aange voerd, zoo lat de bemanning het eenige uren op den bodem der zee kan uithouden. De snelheid dezer boot is grooter dan die van eenig ander tot dusver gebouwd onderzeesch vaartuig en wanneer de verdere proeven ge- fukkn, zullen voor de Italiaansche marine nog tweo booten van hetzelfde type worden besteld. To Zwickau heeft een gevaar Ujko rooverbende terechtgestaan. De bende teldo vijf leden, die gezamenlijk des nachts, met messen en revolvers gowapond, in afge egen boerenplaatsen inbraken, de bewoners *;novolden en alles roofden wat van hun gading was. Da misdadigers werden tot tucht huisstraffen van 7 tot 15 jaren veroordeeld. De Londenscho toonoe1spo 1 er Penley is dezer dagen voor de duizendste maal als Charley's Tante opgetreden. By na drie jaren lang heeft hy avond aan avond en nog tweemaal per weok een middag extra, dezelfde rol gespeeld. Geiyk wij reeds meldden is to Bern het contract geteokend betreffende öo doorboring van den Simplon. Dit feit heeft niet de wereld-historische beteekenis, dia indertijd aan de doorboring van don St. Got tbard moest worden gohecht; maar is niette min van groot gewicht vo9r het internatio nale verkeer. De nieuwe ijzeren weg, die de Alponketen zal doorsnijden, zal een geduchte mededinger voor den St.-Gutthardspoorweg wordon. Terwyi deze de korlste lyn vormt voor do verbinding van Duitschland met Italië zal de Simplon-spoorweg voornamelijk het Franscbo verkeer ton goedo komen en den ufstand van Parijs naar Milaan, Rome en Brin disi aanzienlijk bekorten. De Simplon pas heeft wegens zijne geogra phische ligging en betrekkelijk geringe hoogto steeds een belangrijke iol gespeeld in het Vcrkoer via Zwitserland, tusschen Frankrijk en Italië. De groote postweg, die over den Simplon pas het Rhöne-dal met het dal der Toce vorbindt, is op bevel van keizer Napo Icon I in do jaren 1800—1806 aangelegd; hy is van Brig tot Domo d'Ossola G6'/2 K.M lang. Op een hoogto van 2005 M. ligt het hospitium, dat in 1825 door do kloosterhecren van den grooten St.-Bomhard is gebouwd en waar jaarlijks ongeveer 16,000 reizigers ver pleging vindon. Over den aanlog van den spoorweg, waartoe men nu is besloten, is sinds verschoidene jaren onderhandeld. Do wegen, die aan beide zyden het groote spoorwegnet met do Simplon-tunnel in verbinuing moeten brengen, zijn roods gereed; aan do noordzijde rijden do treinen door hot Rhöne-dal tot Brig, aan do zuidzijde tot Domo u'Ossola. Ooi deze beido eindpunten, die 35 K. M. hemelsbreedte van elkaar verwydord zijn, met eon spoorweg te verbinden, moet hot gebergte over oen afstand van ongeveer 20 mijlen door middel van etn tunnel doorboord worden. Ineenein Februari van dit jaar te Milaan gehouden conferentie tusschen do gemachtigden van do Jura Simplon-spoorweg-raaatsctnppy en de Italiaansche regoering is overeenstemming vorkregon over de technische zyde van het vraagstuk. Do tunnel zal by Brig op een hoogte van 687 M. beginnen on by Iselle op Italiaansch gobied op S57 M. hoogte eindigen. De lengte zal 19,731 M. bedragen 5000 M. langer dan de St. Gotthard-tunnel de koston zyn op 547a millioen begroot, het maken \an een op 17 M. afstand met do eerste tunnel ovonwydig loopondo gang, die later kan dienen tot het bouwen van een twoede tunnel, is op 15 millioen daarenboven begroot. De onderhandelingen, die thans tot oen goed einde gebracht zyn, betroffen de voorwaarden, waaronder Italië on Zwitserland door het ver- leenon van finantiëelon steun de uitvoering van het groote werk zouden mogelyk maken. Enktlo détailpunton zullen nog door afzonder- iyko overeor.komston tusschen Italië en de Jura-Simplon-maatschappy, dio den bouw en de exploitatio op zich neemt, nader geregeld wordon. Ten gevolge van een ontplof fing, welke to Palma (Majorca) gisteren plaats had, verloren vele personen het loven. Reeds zyn 63 lykon govonden. Tachtig werklieden, grootondeels vrouwen, waren narndyk bozig oude patronen te ledi gen,- in oen lools in do onmiddellyke naby- beid der stad. Een der patronen vatte vuur en daardoor ontplofte eene groote hoeveelheid buskruit, uit do patronen tyoongebracht. De verwoesting, door de ontploffing veroorzaakt, was versckrikkelyk. Op het goluid van don slag, die in don geheolen omtrek werd gehoord, snelden de inwoners der stad naar buiten on deden wat zy konden om de werklieden te redden. Men vreest echter, dat het meeren- deel der personen, die aan het werk waren, het leven hebben verloren. Falma is do hoofdstad van het eiland Ma jorca, het grootste der ten oosten van Spanje gelegen Balearische eilanden. De „France" gaf Maandag-avond een alphabetischo lyst van de bladen, banken, Parlementsleden en andere invloedryke per sonen, die cbëques van de Panama maat- schappy hebben ontvangen. Deze lyst, ont- leoad aan het rapport van den expert Flory, was nog slechts een begin; voorloopig wer den genoemd do „Autorité," de „Alsacien- Lorraiu," de „Anti Prussien," verscheidene Fransche en buitenlanösche journalisten, o. a. Berardi van de „In Jépondanco beige"; verder Emanuel Arène, Pierre Alype, Renö Bries enz. Deze onthulling maakte groote sensatie, omdat op do lyst couranten en p?rsonen voor kwamen, die men tot dusver voor onomkoop baar hield. Geen der bladen heeft echter de lijst overgenomen, en men boweert zelfs, dat do „France" ingevolge een aansporing van hooger hand heeft afgezien van het voort zotten der lijst. Tegenover de dagbladberichten over mond- en klauwzeer in het abattoir te Keulen, is volgens de „Köln. Yolkszeitung" te constateeren, dat de ziekte slechts aan twee koeien is bevonden, dia terstond gedood werden. Alle voorzorgsmaatregelen zyn ge nomen en verdere gevallen zyn niet meer voorgekomen. Eenige leden der FransehoKamor hebben voorgesteld de lynen der Wester- on Centraal-Spoorwegmaatschappijen (Midi) te naasten voor een jaarlykscho uitkeering van 24 millioen franken aan de aandeelhouders, zoolang de concossio nog zou duren. Die lijnen zullen dan mot do overige Fransche Staats spoorwegen worden vereenigd onder éón bo heor. Van de zuivere opbrengst zal dan 10 pet. worden verdeeld onder dtn directeur, ingenieurs en de hoofden van beheer en exploitatie. IScl drama te Krommenie. Omtrent dez» treurigo zaak schryft „De Telegraaf" onder 't opschrift Johanna Van Woude: Laten wy in dezo voor haar zoo droevige dagon niet vergeten, dat de schrijf ster van „Hollandsch Binnenhuisje" een niet te loochenen aanspraak heeft op do genegen heid en dankbaarheid van goheel Nederland; laten wy niet vergeten, dat zy met die liof- lyke schepping een afdoend bewys heeft ge leverd van hare hoogo, reine opvatting van het huwelijksleven, on dat „Holl :ndsch Bin nenhuisja" bowust of onbowust oen openba ring is gewesst van haar eigen gelooven en hopen. Zy heeft getoond, dat het haar niet te doen was om een finantiéel voorJeolig huwciyk. Zy heeft als do hoofdpersoon in „Hullandsch Binnenhuisje'- met allen eenvoud genoeg-n willen nomen, en heeft steeds als zuinige huisvrouw en trouwe moelor haar plicht be tracht, om zich onderwijl op letterkundig gebied vorder te ontwikkelen cn ook op die wyze welvaart over haar huisgezin to brengon. Aan Welk naamloos lyden moet zy ten prooi zyn, nu zy, die door haar letterkundig talent fijngevoeliger en ontvankelykcr voor indrukken is dan wie ook, zich to verdedigen heoft tpgen een besehuldiging van misdaad, en den rechter van instructie als eenig men- scheiyk wezon ziet to midden van de ver schrikkingen van het govangenisloven? Men zegt dat de aanloiding tot do oneonig- heid in het huishouden van de schryfster gelegen is in het feit, dat haar echtgenoot, notaris geworden, niet meer passend vond, dat zyn vrouw verder schreef, en haar dit wilde beletten. Maar wio vermag aan een roos verbieden om to bloeion, of aan con vogel ontzeggen om te zingen? Nog laat het zich aanzien, dat zy part noch deel heeft aan de daad, waarvan men haar beschuldigd heoft, maar zou dezo quaestio in ieder geval geen vingerwijzing zyn, om de wet ten gunste der vrouw wat to veranderen, en in de eerste plaats zoo spoedig mogelyk hot scheiden wat geraakkeiyker te maken? En indion het onverhoopt toch waar mocht zyn, dat zy tot die wanhopige daad haar toevlucht heeft genomen, laten wy dan be denken, hoeveel ïyden en stryden aan dat besluit zal zyn voorafgegaan; laton wy be denken, dat zy als trouwe moeder, als flinke huisvrouw, als geviord auteur en als dochter van eon geëerd man, wel bitter door den nood gedrongen moet zijn geweest vóór zy tot zoo iets kwam. Zy moet als een gejaagd hert in haar radeloosheid on vertwyfeling niet meer hebben geweten wat zy deed; want dat het ontdekt zou wordon en wel direct, lag voor de hand. Maar bovenal, laten wy bedenken, dat de notaris stoeis gezond en levend op zyn beenen is gebleven en wel erg vlug is geweest, om een zoo gruwzaam schandaal te maken, en dat nog wol nu de echtscheiding aan staande was. Aan de Haagsche Courant wordt door S. omtrent het rywiel in het Porsoneel geschreven In het beschryvingsbiljet voor het Per soneel zal voortaan een nieuwe vraag voor komen, over het bezit van rywielen, en van het antwoord daarop hangt dan de aanslag af. Maar waarvoor moeten nu de voorgestelde nummerplaten dienon? Om ontduiking te voorkomon? Maar wordt dan by het gebruik van paarden en dienstboden niet ontdoken? Zoo ja, waarom worden die dan óók niet van een doorloopend nummer voorzien? Zy toch vormen óók grondslagen voor de per- soneele belasting en bewegen zich eveneens op den openbaren weg. Of moet het misschien dienen om politie agenten in staat te stellen, op 50 M. afstand to kunnon verbaliseoren by eone politie-over- treding Maar dan behoort dezo bepaling niet thuis in de belastingwet. Ofschoon ik het toejuich, dat het Ryk van weelde-ry wielen belasting gaat heffen, zy het alleen maar omdat de gemeenten het dan niet kunnen doen, wat don toerenden wiel- ryder, die op één dag soms een geheele pro vincie doorkruist, gedurig in moeilijkheden zou brengon, ik acht hot bedrag van f 5 'sjaars veel te hoog. Do prys van een nieuw öén-persoons rywiel varieert van 100 tot 350 gulden. Den bezitter van een rywiel van/350 zal do belasting niet drukken, maar do eige naars van oen wiel van 100 a 200 gld., en dezen vormen de meerderheid, zullen het 40ste, ja het 20ste van den wink el prys aan be lasting moeten betalen, om nu nog niet eons to spreken van de velen, dis een tweede hands-wiel voor 50 a 60 koopen. "Wat zou men wel er van zeggen, indion do eige naars van equipages werden belast met jaarlyks 5 pet. van hetgeen die equipage, d. i. paarden, tuigen, rijtuigen, enz. samen, by aanschaffing nieuw kost? Alzoo: wel belasting op het rywiel, maar dan, evenals by het meubilair, met schat ting by den aanv«ang van hot belastingjaar. En geen nummerplaten. Het Handelsblad ontving in den laatston tyd brieven uit Indiö, waarin geklaagd word over het veelvuldig pensionneeren van verdienstelyke hoofdofficieren. Om maar „promotie te maken," zoo werd gezegd, wordt elke tekortkoming breed uitge meten, worden verdiensten verkleind. Heeft het. blad er zich tot nn toa van ont houden, aan die klachten openbaarheid te geven, omdat men, zoolang niet stellig het tegendeel biykt, moet aannemen, dat de L9ger Commandant en de Gouverneur-Generaal goede redenen hebben voor hunne voorstellen en beslissingen, thans ontving het wederom eon schryven, waarin speciaal gesproken wordt over de aanstaande p9nsionneering van oen der helden van Lombok, luit.-kolonel Scheuer. „Zelfs deze, zoo schrijft de corr., is gewo gen on to licht bevonden 1 Begrypt men dan niet, dat men op expeditie meer heeft aan zulke beleidvolle aanvoerders dan aan goleor- don, die soms in practischo bruikbaarheid te kort schieten? „Als do overste Scheuer geen kolonel kan worden; als het dus blykt dat de grootste heidenmoed, de schoonste militaire eerbewy- zen geen gewicht in de schaal leggeD, dan zal het voortaan een eer wordon, onder de „ongescbikten" gerekend te worden". Heriün ^reod aan den moed en bet beleid, in October 1894, in de moeilyksto periode der Lombok-expeditie, door genoemden hoofd officier tentoongespreid, zegt het Handels blad o. a. „Ons dunkt, zulke officieren zet men, zoo kort nadat zy belangryke diensten hebben bewezen, maar niet zoo aan don dyk I „Wy wenschen ons met de meeste reserve uit te laten. Wy missen natuurlijk do zeker- hoid, dat onze berichtgever juist is ingelicht, on wy weten ook niet welko redenen er zouden kunnen bestaan om don heer S. niet to bevorderen. Maar toch „Laat ons aannemen, dat er goederedenen bestaan dat do heer S. in het een of ander opzicht minder geschikt moot worden geacht voor den hoogeron rang. Dan meenenj wy nö7, dat er alle aanleiding bestaat, by iemand als hy, niet daarop alleen te letten. Er zullen wel tal van kolonels zyn goweest, die in krygservaring verre by hom achter staan. Het Indische leger zal or niet door bederven, wanneer men oen man als de heer S. den hoogeren rang toekent en hem daarin eon paar jaar handhaaft. Maar wèl zal het nadeelig werken, wanneer onder de jongore officieren de overtuiging veld wint, dat schit terende daden te velde geen aanspraak geven op hoogeren rang, op welwillende beoordeeling zelfs, maar dat di9 aanspraak veeleer vor kregen wordt door diensten in het garnizoen, door goed Invullen der periodieken, door fraaie rapporten over allerlei zaken. „Ons schrfiven zal den heer S. niet helpen wy zyn daarvan volkomen overtuigd, en het is onze bedoeling ook niet, voor den een of anderen persoon den handschoen op te nomen. Maar ter wille van hot beginsel hebben wy gemeend, thans niet te mogen zwijgen Onderwys in het koken! Onder de nieuwe posten op de begrootiüg van binnen- landscho zaken, die zooveel tegenstand vinden, is ook een subsidie van f 1000 voor de Haagscho Huishoudschool. Voornamelyk wordt daartegen aangevo9rd, zegt de Kamper Courantdat de meisjes de kennis, die voor eeno goedo huisvrouw noodig is, moeten opdoen in het gezin. De moeder moet haar onderrichten. Zoo ongoveer hetzelfde argument, waarmede men vroeger de oprichting van ambachtsscholen bestreed. De jongens, zeide men, mooton het ambacht leeren In de werkplaats. Zóó oordeelde men vroeger, maar thans is er wel niemand, tot oordeelen bevoegd, die niet het groote nut der ambachtsscholen erkent. Het is eene onbetwistbare waarheid, dat do wyze, waarop in de kookscholen het koken, de spysbereiding, thooretisch en practisch, onderwezen wordt, van groote beteekenis is. Het komt daarby aan op de methode en de wetenschappelijke grondslagen. D9 meisjes leeren het hoe ea het waarom kennen zy leeren zich rekenschap geven van haar doen, leeren niet gedachteloos handelen. Zy leeren het doel der voeding kennen on den invloed der spysbereiding op de instandhou ding van het lichaam, op de gezondheid. Zy leeren den aard der verschillende stoffen kennen; zy leeren niets te verwaarloozen zy leeren spaarzaamheid. Kan m >n inderdaad beweren, dat dit alles in het gezin geloerd wordt? Neen, jui-t omdat er aan het onderricht, dat hot meisje in het gezin ontvangt, zoo heel veel ontbreekt, juist dairom zijn de kookscholen on de kookcursussen van zoo groot nut. BUITEN LXIN O. Fraukrijk. De held van den dag is op dit oogenblik in Frankiyk de admiraal Gervais, do bevel hebber van het Middellandsche-Zee-eskader, maar op minder aangename wyze dan toon hy aan het hoofd van het Noordzee-eskader naar Kroonstad getogen was. Admiraal Gervais hcefc als marine-officier een uitmuntenden staat van dienst; maar hy is een van de in Frankrijk evenmin als elders zeldzame krijgslieden, die het ingrijpen van burgers, al zyn zy ook parlementsleden, in de zaken van hun dienstvak met leedo oogon zien en te pas of te onpas daarover hun erger nis luchten. Zyn ongelukkig gesternte heeft nu hem er toe gebracht, dat juist te doen tegenover een paar burgers, die thans zyne chefs in het ministerie zynden minister van marine Lockroy en den minister van koloniën Guioysse. In het vorige jaar bracht Lockroy by eenige interpellatién, die destijds veel opzien verwekten, een aantal ernstige misbruiken ter sprako, die by in het beheer der marine had opgespoord. Toen den dag daarna de destijds reeds ingestelde commissie voor marine-zaken eeno vergadering hield, vond hy goed de hoe ren Lockroy en Guieysse persoonlyk te belee- digen. De ministerraad werd in het geschil gemoeid en de zaak werd in dier voege geschikt, dat aan admiraal Gervais werd ver gund zich voortaan als chef van den staf der marine te laten vervangen in de com missie door zyn onder chef. Sedert ver scheen de admiraal niet meer in de ver gaderingen der commissie; maar toen in het laatst van September eenige leden der com missie, waaronder do heer Lockroy, te Toulon een plaatselijk onderzoek instelden, weigerde hy hun allo inlichtingen en verwees hen naar zijn hiërarchischon chef, den minister van marine. Twee maanden later was de heer Lockroy minister van marine. Dat het tusschen den nieuwen minister en den admiraal tot oen botring moest komen, was te voorzien. Admiraal Gervais had beter gedaan niet zoo dicht by de kust in onciep water te ankeren, maar nog veel beter vrywillig zyn ontslag te nemen, tosn do he3r Lockroy aan het hoofd van het departement van marine optrad. In de radicale pers wordt een formeelo veldtocht tegen den admiraal gevoerd. Met byzondere heftigheid wordt hy door den ge wezen leider der radicalen, Clémenceau, aan gevallen. Men zal ovorigens niet mistast n, wanneer men aanneemt, dat juist de herin nering aan zfne persoonlijke onaangenaam heden met den admiraal den minister van marine heeft weerhouden aan den aandrang van zyne radicale vrienden toe te geven om den admiraal terstond van zyn post to ontzetten. Minister Locsroy heeft er tot heden mee vol staan, hem door een tamelyk scherpe nota op do mogelijkheid daarvan voor te bereiden. Do Kamer heeft met 477 tegen 35 stemmen een (in den loop der discussie gewijzigd) ontwerp aangenomen, strekkende om do stodelyko invoerrechten op hygiënische dranken af te schaffen, waarby tevens den steden de bevoegdheid is verleend om allo andere rechten van dien aard desverkiezendo eveneens te do^n vervallen. De ziekte van den beroemden Franschen schryver Alexandre Dumas fis schynt van zeer emstigen aard to zyn. Zondag 17 Nov. heeft Dumas, die reeds aan aaagezichtspyn leed, by de onthulling van het gedenkteeken voor Emilo Augier een koude gevat, die o.-n hersenontsteking ten gevolge hoeft gehad. De toestand wordt, volgens de „Temps", als zeer ernstig beschouwd. Dumas is in 1824 geboren en is dus thans- 71 jaar oud. De Fransche Kamer he ft 300,000 franken toegestaan voor nieuwe Consulaten in China, om in verband met het onlangs gesloten handelsverdrag de handelsbetrekkingen te kunnen uitbreiden. PuitHchlaud* Volgens de „Voss. Zeitung" bedraagt de ryksbegrooting voor den dienst 1896/1897 1,259,901,749 Mark. Onder de ontvangsten komen voor: de invoerrechten met 634,664,830 Markhet zegel met 33,914,461 Mark; de Rykspost met 93,463,900 Mark; de Staatsspoorwegen met 28,862,508 Mark; het Invalidenfonds en de matriculaire bydragen 431,331,273 Mark Het totaal der ontvangsten voor den dienst 1S96/97 bedraagt 1,229,884,228 Mark. Om evenwicht in de begrooting te brengon, zal noodig zyn een bedrag van 30,017,521 Mark, tegen 46,378,556 voorden dienst 1895/96. Zooals men weet, zal de Siegcsallee te Beriyn worJen getooid met twee ryen van beelden van mannen, die de tydvakken in de Duitsche geschiedenis vertegenwoordigen. Men hoorde geruimen tyd niets van het plan, doch thans wordt gemeld dat keizer Wilhelm het noodige materiaal uit de archie ven heeft laten verzamelen, om uit te maken, welke parsonen voor een beeld in de laan in aanmerking komen. Aan eenige beeldhouwers is om advies gevraagd, op welke wyze de marmeren en bronzen beelden het best zyn te groepeeren en uit te voeren voor het beoogde doel. Het onderzoek, dat door twee Duitsche ambtenaren in opdracht der Duitsche regee- riog is ingesteld naar de Zondagsrust in de Britsche groot industrie, heeft, volgens de „Münchc-ner All. Ztg.", aan het licht gebracl t dat do Britsche groot-industrie onder geheel andere en veel gunstiger voorwaarden werl t dan de Duitsche en daarom ook veel minder moeiiykheden heeft met de handhaving der Zondagsrust. Ioorand, die beweert ingewyd te zyn, heelt aan de „Voss. Ztg." medegedeeld, dat wel is waar reeds een disciplinair j onderzoek tegen den hofprediker Stöcker is ingesteld, doch by den keizer yverigo pogingen worden aangewend om het onweder van Stöcker af te wenden. Met het oog op de ontwikkeling van de puitsche nyverheii beveelt de" „Ti •*"- correspondent te Berlijn de spoedige ben" ing van ,een commercieel attaché bij het B. iiachp gezantschap te Beriyn aan. Belfffiü» De zaak-Stokes heeft nog een staartje, dat de Belgische pers druk bezig houdt. Het is nl. de quaestie, voor welko rechtbank kapitein Lothaire, die Stokes liet ophangen, moet terechtstaan. De Congo-staat wilde hom voor de rechtbank te Boma brengen, doch daarmede was Engeland niet tevreden, omdat de rechters to Boma direct door den souverein zyn benoemd en eigenlyk meer ambtenaren van den Congo-staat dan werkelyke rechters zyn. Engeland drong er op aan, dat Lothaire voor een Bel gischen krygsraad zou terechtstaan, omdat deze alleen voldoende waarborgen biedt. Het foreign of fee grondt zyn eisch op het feit, dat Lothaire een Belgisch officier is, nog tot het Belgische leger behoort en zich dus voor eon Belgischen krijgsraad te verantwoorden heeft. Bolgiö opperde daartegen het bezwaar, dat hiermede een gevaarlyk precedent werd gesteld, in zooverre België zich door het afstaan van zyne officieren aan den Congo- staat een verantwoordelykheid oplegt, die het niet dragen wil; het wenscht scherpe afschei ding van de Belgische en de Congo-belangen, zoowel in het leger als in de administratie. Koning Leopold heeft daarna voorgesteld, kapitein Lothaire voor eon bijzondere, in Brussel te vormen rechtbank to dagvaarden, maar ook daarvan wil Engeland niets weton. Ten slotte heeft Belgié moeten tot geven, en thans wordt officieelbekend gemaakt, dat Lothaire voor een Belgischen krijgsraad zal verschijnen. Tegen dit besluit wordt in de pers hevig geprotesteerd. Groot-Brltauaië» Behalve den kleinzoon van koningin Victoria, prins Christian Victor van Slees- wyk-Iiolstein, zal ook haar schoonzoon, prins Ilenry van Batto::berg, de Ashanti-expoJitie medemaken. De prins bekleedt geen rang in het leger, maar zal toegevoegd worden aan luitenant kolonel Stopford, een der onder bevelhebbers. Gladstone gaat na Kerstmis eenigen tyd te Biarritz doorbrengen. Spanje, Te Madrid houdt men zich nog steeds bezig met de beschuldiging, die togen eenige leden van den gemeenteraad is ingebracht, dat zy zich aan oneerlijkheid hebben schul jU gemaakt. Heden Z3l doze zaak in den ministerraad wor den behandeld. To Madrid wordt beweerd dat dan waarschynlyk tot ontbinding van den Raad zal worden besloten. Rusland* Te St.-Petersburg zyn weer zeer ongunstige berichten in omloop over don tosstand van den Czarewitch, grootvorst George, die nog stoeds in den Kaukasus verfoeit. Naar men zegt, is de ziekte, waaraan de troonopvolger lydt, zóó verergerd, dat hy het bed moet houdeu. Wc opstand te Caba. Te Londen is een telegram ontvangen uit Nieuw-York, waarin wordt gemeld dat de Cubanen by Taguasca, in do provincie Santa Clara, eene belangrijke overwinning hebben behaald. De Spaansche troepen, 10,000 man sterk, stonden onder bevel van de generaals Lugues Vuldez en Aldane, do Cubanen, die 4000 man telden, onder commando van Maximo Gomez. Tydens den stryd, die 36 ureD duurde, kwam Antonio Maceo met 3500 manschappen Gomez te hulp. Dientengevolge werd de veldslag ten gunsto der Cubanen beslist. Van de Spanjaarden werden 600 sol daten gedood of gewond, van de Cubanen 270. Bovondien werden 700 Spanjaarden ge vangengenomen. Het bericht komt uit Nieuw-York en dient derhalve nog van andere zyde bevestigd t worden, voordat men het als waar kan aan nemen, want het is geno9g bekend dat alle tydingen uit Nieuw-York over dezen opstand gunstig luiden voor de Cubanen. Volgens de „Nsw York World" heeft maarschalk Martinez Campos een protest in gediend tegen het voornemen, dat der Amori- kaansch3 regeeriog wordt losgeschreven, om de Cubanen als oorlogvoerende party te erkennen. Tot nu heeft echter de regeering te Washington nog niet doen blyken, dat zy tot een dergelyken maatregel zal overgaan. Heden vertrekken de generaals Pando en Marin met hun troepen uit Corunha. De Spaansche regeering blyft bij haar voornemen, om maarschalk Martinez Campos' stryd- krachten nog met 35,000 man to versterken.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6