en N°. 10971 A". 1895 r 1.10. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Premie St.-Nico!aas. F3. Louwerse: Leiden, 27 November. i Het oordcel ?an Parii. U»onderdag 28 November. IEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTENTTEN" Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nominei1 bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. ^an eenige Abonnés ontvingen wy aan Vragen om ook een boek als premie te willen 'geven voor jongens, ouder dan 10 jaar. Daaraan willen wy voldoen, door op dezelfde dagen, 'til, 2 en 3 December, als premie te geven voor 25 Cents. Voor zoover do voorraad strekt, kan men dit werkje gebonden bekomen voor 50 Cents. Aanstaanden Zaterdag-avond zal men in het LEÏDSCH DAGBLAD den bon vinden, waarop men dus kan verkrygen: 3 verschillende prentenboekjes a 10 Cts. 8 99 99 9f 25 1 ex. Louwerse, Krijgsman, ing. 25 Cts. I geb. 50 DE UITGEVER. De boekjes zyn aan het Bureel, Doezastraat, te bezichtigen. Tot medewerker aan het „Woordenboek der Nederlandsche Taal" is benoemd de heer G. J. Boekenoogen, alhier. De Afdeeling „Katwijk en Omstreken" van de vereeniging ter bevordering van de Bloembollencultuur zal Vrijdag avond a. s. in het hotel „De Roskam" te Katwyk aan den Ryn eene vergadering houden. Behalve de afdoening der gewone huishoudelijke zaken, zal er ook eene verloting van eenige Flora's kinderen plaats hebben. In de zitting van de Tweede Kamer werd voortgezet de beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling der pursoneele be lasting en wel over art. 12 (vrijstelling van zeker minimum). Op dit artikel is een amendement voor gesteld door de heeren Roessingh c. s. om in de 8ste klasse in plaats van f 37.50 te lezen f 40. en in de 9de klasse, in plaats 'van ƒ25.-, ƒ32.50. Dit amendement verdedigende, zeide de heer Eoess'nyhdat de bedoeling is, de grens van vrijstelling iets te verhoogen en meer in overeenstemming te brengen met den werkelyken toestand. Zeer uitvoerig - toe gelicht met cijfers trachtte spr. aan te toonea dat dit doel door het amendement bereikt zal worden. Uit een sociaal en een moreel belang durfde spr. dit amendement aanbevelen. De heer Pijnappel zou tegen het artikel stemmen, omdat het voorgestelde cijfer voor do laagste klasse te laag, voor do eerste klasse te hoog en de afstand van 15 te groot is. Met belangstelling wachtte spr. 's ministers nadere verdediging af, maar dit wilde hij wel vast zeggeD, dat het argument, dat in de kleine gemeenten de belasting gemakkelijker kan worden ingevorderd door toepassing van inlegering, dan in groote gemeenten, en men dus r.iet bovreesd behoeft te zijn voor oninvor derbare posten, juist voor hem een motief zal zijn om tegen de voorgestelde regeling te stammen. Elk verband met de Kieswet moet ook hier worden losgelaten, en deze wet zuiver en alleen als belastingwet beschouwd worden. Eene ver andering der grenzen van belastbaarheid in den geest als door het amendement wordt beoogd, juichte spreker toe. De heer Truyen had eenige feiten ver zameld en trachtte met eenige voorbeelden aan te toonen, dat het belastbaar minimum voor het platteland verhoogd moet worden om billik te zijn tegenover kleine gemeenten. De Voorzitter verzocht spreker zich by het amendement te bepalen on niet te veel uit te weiden. De heer Truyen zetto zyne becyferingen voort. De Voorzitter zag zich verplicht nogmaals spr. te verzoeken zich te beperken. Da heer Truyen zag verder van het woord af. De heor Veeg ens herhaalde dat hy dit ont werp beschouwde als geheel los van het kies recht. Daarom zou hy voor het amendement Roessingh stemmen, dat by uit een oogpunt van bc-lasting eene verbetering achtte in dit overigens voor hem onaannemeiyk wetsont werp. De heer Van Dedem vond het een voordeel van deze wet, dat zy, die nu niet betalen, ook in de belasting zullen gaan bijdragen. Ook tegonover de groote steden, waar de romissie komt. Het amendement-Roes8ingh werd door spr. bestreden, vooral omdat daarin geen on derscheid gemaakt wordt tusschen huurprys en huurwaarde. Ook het regeeringsstelsel is niet aanbevelenswaardig. De amendementen- Heldt (remissie opcenten) en Bahlmann (aftrek voor kinderen) zullen beter effect hebben. Op de Personoele Belasting zyn weer nieuwe en gewijzigde amendementen ingediend. Tot de nieuwe behoort: lo. een amendement- Heldt, dat andere minima stelt voor niet- heffing van de bel-sting naar den eersten grondslag, aanvangende voor do eerste klasse met f 135 en eindigende met f 35 voor de negende klasse; 2o. een sub-amendement- llarte op het voorstel van den heer Bahl mann en strekkende om met eigen kinderen, wanneer 2 pet. reductie wordt voorgesteld, geiyk te stellen ook by den voogd inwonende pupillen. Do beer Bouman beeft zyn amendement betreffende de niet vrystelling van jagers en de vrijlating van de eenige vrouwelyke dienst bode ter bevordering eener zuiverder stemming gesplitst en tevens eene verduidc-iyking aan gebracht in dien zin, dat geen belasting wordt geheven wegens bet houden van een eenige vrouwelyke dienstbode voor iemand, die geen andere dienstbode houdt. De heer Pyttcrsen heeft de aanvankeiyk door hem voorgestelde opklimmende bedragen voor de belasting op de haardsteden nog eenigszins verlaagd. De gemeenteraad van Den Haag heeft met algemeene stemmen op één na, die van den heer Van Kempen, het geschenk aanvaard van den heer Van Hattum van Ellewoutsdijk, die de bekende Arti"-galtry in bruikleen aan de gemeente afstond. De heer Van Kempen achtte de gangen in een stadhuis niet de plaats, om oen geschenk van zoo groote waardo te herbergen. De gemeenteraad heeft tevens den schouw burg aldaar op 15 Januari in gebruik afge staan aan den heer Schürmann, zoodat hbt thans zeker is, dat Duse alsdan in de resi dentio optreedt. Biykens een in dezelfde zitting gedane mede- deeling heeft de bouwkundige de heer De Vos grond aangevraagd aan den weg langs het Kanaal tusschen de algemeene begraaf plaats en de Haringkade te Scheveningen, ter bebouwing met lustverbiyven. Na benoeming van het raadslid den heer Papo tot lid van de commissie van bystand in het beheer der gemeente-financiön, vierde de Raad in allen eenvoud het doopfeest van eenige nieuwe straten in de omgeving van de Regentesse-laan en benoemde deze naar de beroemde technici en natuurkundigen Stephen son, Copernicus, Daguerre, Galilei en Watt. Verder werd nog een wellicht zeer uitge breid debat door den burgemeester afgewend, althans verschoven. De heer Van Hattum toch deed aan het einde der vergadering een voorstel, verband houdende met don door hem als onhoudbaar gesehetsten toestand van het Schevtningsche strand, dim spreker hoofdza keiyk weet aan de willekeur, waarmede het hoogheemraadschap Delfland in deze handelt en ten gevolge van welk onbegrypuiyk op treden de gemeentebelangen zoozeer worden Een aantal grieven voerde de heer Van Hattum aan, om aan te toonen, dat genoemd hoogheemraadschap belemmerend influen- ceert op den goeden gang van zaken en daarby ondankbaar te werk gaat tegenover de ge meente, die Dclflands eischen zooveel moge- lyk inwilligt. Hy achtte het dringend noodig dat de regeering, die by den gang der zaken eveneens belang heeft, tusschenbeide koine, terwyi, by weigering van de Regeering om haar invloed te doon golden, toevlucht moest worden go- zocht in t en poging om in deze iets gedaan te krygen van het parlementair initiatief. Hy stel'o dus voor, dat het gemeentebestuur zich richte tot de Regeering in den door spreker bedoelden zin. De burgemeester achtte een dergeiyk in- grypend voorstel, waarvan 't gevolg zou zyn een algeheels omkeer in de staatsrechter Hike begrippen, niet ryp, om reeds dadeiyk besproken en zeer zeker niet beslist te worden dan na kalm overleg, waarna de heer Van Hattum ten slotte bereid bevonden werd, het indienen van zyn voorstel te verschuiven tot nader. Naar aanleiding van de dreigende gevaren voor onzen boterhmdel door het voor vervalscht verklaren van zuivere Friesche natuurboter, beeft dr. Van Hamel Roos zich op uitnoodi- ging van Frioscho boteFfabrikanten en hande laren naar Londen begeven, ter bywoning van de buitengewone zitting van de Kamer van Koophandel aldaar, en tor verdediging der bel mgen onzer zoo hoog6t belangryke zuivelindustrie. In de Zondag gehouden vergadering der Sociaal D^mocratischen Arbeidersparty is bo- slottn, dat met 1 Januari de sociaal demo cratische weekbladen „De Baanbreker", red. Troelstra to Utrecht, en „De Wachter", red. Schaper te Groningen, zullen ophoudon te bestaan en in hun plaats een nieuw week blad pDe Sociaal Democraat" zal verscbynen. Dit blad zal het orgaan zyn van de Soc.-Dem. Arbeidersparty. Aan de afdeelingen zal verzocht worden dezo besluiten goed te keuren, terwyl hun tevens als redacteur van het blad zal worden voorgedragen rar. P. J. Troelstra. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 26 Nov. te Port-Said; de „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 27 Nov. te Genua; de „Prinses Wilaolmina" vertrok 27 Nov. van Batavia naar Amsterdam. Gr eui.encrtl Nieuws. De „Schipbreuk-avond" is voorbyi Wat nog nooit gebeurde: de Stadszaal was te voren geheel besprokengeen plaats mis schien een enkele, tegen den post van een deur geleund was meer te verkrygen. Een totaal afdoend antwoord werd verkregen op de eenige maanden geleden gestelde vraag: of in Leiden de „Schipbreuk" wel tweemaal zou kunnen gegeven worden. Wanneer men rekende naar de vraag om kaarten op den laatsten dag, dan zou er nog wel een derde avond by kun nen. Maar dit zal wel niet gebeuren. Wagenaar heeft zich hier van zyne beste zijde leeren kennen; zyn naam, te voren aan menig Leidenaar onbekend, is voorgoed ge vestigd. En hy verdient hetl Zyn talent bleek nog, toen na afloop eenige mannelyke koorleden in „Suisse" zich aan een nabroodje hadden vereenigd. Wagonaar was onophoudelijk aan de piano; zyn „hob belcantate" had een onuitsprekeiyk succes 1 Mogen we spoedig weer met een noviteit van zyne hand verrast worden! Het sprak vanzelf dat Wagocaar enkele woorden wydae aan den stadgenoot, die belangeloos zorgde voor deD goeden loop van zaken, met eeno zinspeling natuurlijk op dat gedeelte van het publiek dat meent dat onze stadgenoot met een gedeelte van de winst gaat strykenl Wat kan het publiek toch verkeerde, grie vende gevolgtrekkingen maken I Laten wy liever onzen stadgenoot dankbaar zyn, dat hy onze leverkens heeft doen schudden 1 Te Schiedam worden gisteren de wed. Kok en haar l'/g-jarig kleindoch tertje door een sleeperswagen overreden. Het kind werd by na onmiddeliyk gedooJ. De toestand der weduwe is zorgelyk. Gisternamiddag is, op den Oost- BlommerJykschen weg, te Rotterdam, van eene 20 jarige dienstbode, die, om zich te ver warmen, te dicht by eene kachel ging staan, do kleeding in brand geraakt. Zy liep de straat op en dit wakkerde de vlam nog aan. Aan de tyrige hulp van een paar voorgan gers, die haar de rokken van het lyf trokken en het vuur doofden, dankte zy het, dat zy er met lichte kwetsuren afkwam. Gisteravond bracht depolitie te Rotterdam, daartoe genoodzaakt door het ontstaan van volksoploopen, naar het bureau in de LaDge Torenstraat eene 45 jariga vrouw, die uit hare woning in den Nieuwen Voge lenzang was gezet en nu smoordronken met haar schamel inboedel tje op do straat zat, met haar vyf kinderen om zich heen. Haar man, die haar verliet, bevindt zich in het Ziekenhuis. De politie heeft de kinderen, be halve een, dat achterbleef om de meubeltjes te bewaken, onderdak gebracht. Uit Madrid is gisteren door den heer C. J. F. De Vos te Rotterdam bericht ontvangen, dat by de Spaansche marine zyne uitvinding betreffende het te water laten van reddiug8booton in toepassing gebracht zal worden. Dn oorlogshaven Cartagena is daar voor aangewezen. Voor de Eerste Kamer der arr.- rechtbank te Amsterdam is gisteren behan deld de zaak van David Tobias Bamberg contra de vereeniging „Hotel- en Reiswezen- teDtoonstelling". Men herinnert zich, dat de eischer naar do meening der Commissie van Oud Hollandt op te luidruchtige wyzo eerst door een gong, later door een trompet de aandacht van het publiek trachtte to trekken voor zyn „sprekend menschenhoofd". Toen hy weigerde het toeteren te staken, werd eerst zyn tent op last van rar. Caliscb, voorzitter van bet Uitvoerend Comité, gesloten, en drie dagen later ontving de heer Bamberg wededeeling, dat de Commissie van Oud Hollandt do met hem aangegane overeenkomst als geëindigd beschouwde. Voor den eischer werd gepleit door mr. Lioni, die betoogde dat do overeenkomst voor den ganschen duur der Tentoonstelling was aangegaan, en slechts door wederzydsche op zegging kon worden ontbonden. Daar de commissie van Oud Hollandt handelde op last van het Uitvo?rend Comité, geiyk in „Oud- Hollandt's Nieustydingho" was geprocla meerd, heeft de Hotelwezen-tentoonstelling zich dus aan wanpraostatie schuldig gemaakt, en eischt Bamberg deswege van haar schade vergoeding. Voor de gedaagde Veresniging trad mr. W. Heineken op, die tetwistte dat de Commissie voor Oud-Hollandt slechts als mandataris van hot Uitvoerend Comité was opgetreden. De voorstellingen van den „oolyken koockelaer" waren aldus betoogdupl. voorts een amu- euilleton. 4) Hior scheen by het meer op de kostbare jiyst met haar edelgesteenten dan op de echildery gemunt te hebben. Hy had wel een uur lang werk, eer hy de lyst uit haar houten omiysting geschroefd had, maar toch gelukte het hem. Hy wikkelde de scbildery met de heide anderen in een donkeren doek en keerde langs denzelfden weg, dien hy gekomen was, terug. Op den Judenhof verdween zyn ge stalte tusschen de daar opgerichte kramen. De eerste, die den volgenden morgen de inbraak in de galery bemerkte, was de bewaarder Schneider. Hy nep onmiddeliyk zyn collega Pechwell, wien de geopende lessenaar behoorde; weldra verschenen ook de overige bewaarders. De galery werd door zocht en na ontdekking van den diefstal de inspecteur Riedel gehaald, die drie dagen later naar Londen wilde vertrekken. Ook graaf Marcolini verscheen nog des voormiddags in de galery, om zich peraooniyk yan het gebeurde te overtuigen en den keur vorst verslag te doen van zyn bevinding. Er was geen enkel spoor van den misdadiger te vinden. Onwillekeurig echter had de miüister onmiddeliyk, toen hy hoorde, dat zich onder de gestolen schilderyen ook het „Oordeel van Paris" bevond, zich het zonder linge onderhoud herinnerd, dat hy voor weinige dagen met den heer Van der Werff gehad had, doch de uitstekende inlichtingen, welke de Nederlandsche gezant van dezen wel is waar als een dwarshoofd bekenden, maar zeer respectabelen en zeer ryken Am- sterdam8chen koopman verstrekte, veijoegen elke verdenking tegen hem. Bovendien was de Nederlander reeds een dag na het be wuste onderhoud met den ouden Casanova weer vertrokken. Maar wie was dan de dief? De politio begon onmiddeliyk oen omvangryk onderzoek in te stellen. By de antiquaren en 8childeryenhandelaar8 te Dresden werden huiszoekingen gehouden en toen deze niets opleverden, werd er een bekendmaking uit gevaardigd, waarin duizend dukaten beloofd werden aan hem, die de gestolen schilderyen kon terugbreDgeD. Dat scheen te helpen. By de politie meldde zich de vergulder Karei Spiesser aan, die een merkwaardige geschiedenis vertelde. Hy wilde voor ongeveer drie weken een gesprek afgeluisterd hebben, dat zyn buurman, de schilder Leonhard Friese, met oen vreemden heer, een buitenlander, gehad had, en wilde gehoord hebben, dat in dat onderhoud veel van het „Oordeel van Paris" en van de mogelykheid eener ontvreemding dezer schil- dery sprake geweest was. Daarop werd Leonhard Friese onmiddeliyk in voorloopige bewaring gehouden. Hy was doodeiyk verschrikt, toen de politie zyn kamer binnendrong en hem gevangennam. Zyn reputatie stond op het spel en dus vertelde hy naar waarheid het bezoek van den heer Van der Werff en diens zonderling aanbod. Doch hy had er weinig geluk mede; men geloofde hem niet en hield hem in bewaring. Om dien tyd keerde ook de heer Van der Werff naar Dresden terug. Hy had Casanova naar Dux teruggebracht, daar eenige genoeg- lyke dagen met den nog altijd levenslustigen avonturier doorgebracht en wist nog niets van wat er intusschen te Dresden gebeurd was. Hy zou het evenwel spoedig vernemen. Pas was Van dor Werff in zyn hotel warm geworden, of ook by hem verscheen de ge wapende macht om hem, niettegenstaande zyn verzet, naar de gevangenis te brengen, wel is waar niet naar die voor gemeene mis dadigers, maar in elk geval in een voor ver wende heeren recht ongezellig vertrek. Daar werd hy met Leonhard Friese geconfronteerd en in tegenwoordigheid van den commissaris van politie aan een eerste verhoor onder worpen. Hy ontkende niets en was zeer verwonderd toen men hem op zyn opmerking, dat hy slechts een aardigheid had willen uithalen, antwoordde, dat by onder alle omstandigheden wegens het aanzetten tot eene misdaad voor den rechter gedaagd zoude worden. In elk geval hield men hem voorloopig in arrest, waar de volbloedige en driftige man tot razerny verviel, zoodat zyn overbrenging naar het krankzinnigengesticht noodzakelyk werd. Weer gingen eenige dagen voorby. Toen verscheen in 't begin van November eon ste- dejyke lantaren-opsteker op het politieburoau, die des morgens een pakket met twee schil derijen en een brief gevonden had. De bride scbilderyen waren „Het Oordeel van Paris" en de portretstudie die van Seybold de brief echter, op grof papier met verdraaide hand geschreven, luidde als volgt: „De schilderyen, hierby gaande, zouden naar Amerika gezonden worden. Maar die ze genomen heeft, wil geen groot vermogen heb ben en ook de heilige Magdalena zal terug gebracht worden, als men de beloofde duizend dukaten op het Wildemansveld in een, achter den aan de Radeborger straat aldaar staanden mylpaal zich bevindend gat legt en dat met zoden bedekt." Geadresseerd was het schryven aan Zyne Doorluchtigheid den Keurvorst, in handen. De vondst was van gewicht. Graaf Mar colini beval, dat eenige jagers zich naby de in don anoniemen brief aangeduide plaats verdekt zouden opstellen en alle personen, die den mylpaal naderden, onmiddeliyk moes- ted arresteeren. Het Wildemansveld was een woest stuk land, dat Georg Wochatz voor een of ander doel gepacht had. De bewuste jagers lagen drie nachten achtereen op de loer, maar de briefschryver moest gewaar schuwd zyn, want in de nabyheid van den mylpaal liet zich niemand zien. Het feit, dat Wochatz het bewuste land gepacht had en de slechte naam van den voor- maligen schoenmaker hadden do verdenking op hem gevestigd. Zyn kui3 werd omsingeld en hy zelf bespied, maar men vond niets, dat er op wees, dat by do misdadiger was. Marcolini, die het onderzoek ixet groot en yvor leidde, had zich ook brieven van Wochatz weton te verschaffen, doch het handschrift geleek in 't geheel niet op dat van den anoniemen brief. Het was niet onwaarschyn- lyk, dat de dief de politie op een dwaalspoor had willen brengen en de Magdalena met de kostbaro lyst al lang in veiligheid ge bracht had. IV. Intusschen smachtte Leonard Friese nog altyd in de gevangenis. Zyn gevangenschap was wel is waar draaglyk, doch men had hem nog niet vrygelaten, wijl oen uit Gera verzonden, niet ondeitoekende brief hem in vereeniging met oen Amenkaanechen schilder, Louis geheeten, onder aanvoering van allerlei karakteristieke byzonderheden, van den schil- doryendiofstal betichtte. Het heette in dit schiyven onder anderen: de medeplichtige van LeoDhard, do Amerikaansche Louis, houdt zich nog in de omgeving van Dresden ver borgen en heeft de schilderyen van Van der Werff en Seybold alleen teruggegeven, omdat hy ze niet verkoopen kon, zonder onmiddeliyk gearresteerd te worden; de zilveren lyst der Magdalena is reeds gesmolten en de diamanten zyn uitgebroken, de schildery zelve vernietigd. In het midden van November vroeg een jong meisje, Anna Schneider, audiëntie by graaf Marcolini. Zy verklaarde do bruid van Leonhard Friese te zyn en vertelde het volgende Toen de aanklager van Friese, de vergulder Karei Spiesser, het eerst mot z(jn beschul diging voor den dag gekomen was, had zy onmiddeiyk argwaan gekoestord, dat hy tot don schilderyendief in eenige betrekking stond. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1