N°. 10968 Maandag 25 TVoveinl>er. A0. 1895 feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. JPr entenboekjes bij gelegenheid vau het St-Meolaasfcest. Leiden, 23 November. P euilleton. EEN TREURIG EINDE. IEIDSCH DAfrBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden* 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootero letters naar plaatsruimte. "wordt 0.05 berekend. Voor het incasseeren bulten de stad Eersle Blad. Voor de jeugd en voornamelijk voor kinderen van zes tot tien jaar stelt de Uitgever van het Leidsch Dagblad wederom acht prenten boekjes beschikbaar. Natuurlijk is de prijs zoo laag mogelilk. Ze zijn op tweeërlei wijze verkrijgbaar, nl.: 3 stuks ad ÏO Cents 99 99 99 Ze zijn aan ons Bureel te bezichtigen en Bullen S en S December verk ijgbaar zijn. DE UITGEVER. Blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie zal in de eerste bijeenkomst van de leden der alhier gevestigde afdeeling der „Alliance Fraoqaise", Donderdag a. 8. als spreker optreden Georges Rodenbach, uit Parijs. Als medewerker van de „Figaro", waarin zijn hoofdartikelen zeer de aandacht trekken, daar zij meestal een oi ander actueele letterkundige quaestie behandelen, heeft hij zich doen kennen als een scherpzinnig en onafhankelijk schrijver, die onomwonden zjjn meening uitspreekt en met degelijke gronden staaft; Het is echter niet zijn werk als journalist, dat hem zijn belangrijke plaats in de letter kundige wereld te Parijs verzekert. Het leven in het weemoedig stille Brugge, zijn geboorte plaats, heeft op zijn dichterlijk gemoed een indruk gemaakt, die zich weldra uitte in ge dichten met een geheel persoonlijk cachet. In den vorm zich aansluitend by de Parnas sians, heeft hy daarby „la subtile et infinie recherche," die hem doet naderen tot de dissidenten. Zyn „Tristesse6", die reeds van 1879 dateeren, werden later gevolgd door „La Jeunesse blanche", „Ie Règue du Silence et le Voyage dans les Yeux" (1893), welke laatste hem vooraan plaatsen onder hen „qui cherchent au vers une fortune nouvelle". Ook zyn prozawerken „1' Art en exil," dat een groot stuk eigen zielsleven bevat, en „Bruges la-Morte", een zeer eigenaardig werk, waarin hy een doode beweent, het aloude Brugge, zyn oon ware verademing by al de cynische producten van den laatsten tyd. Uit alles spreekt een even begaafde als beminneiyko persooDiykheid, die ook als conférencier op de hoorders zyne uitwerking niet zal missen. De uitslag der door den heer H. J. Jesse, architect alhier, gehouden aanbesteding van bouwwerken aan den Maresingel is als volgt: Twee pakhuizen: timmerwerk G. J. Beu link 825, metselwerk W. v. d. Hoogh 1950, smidswerk H. G. Van Egmond 87, lood- en zinkwerk A. Rietmeyer 249, Glas- en verf* werk G. J. Bik 44, stukadoorwerk C. J. Blankwaardt f 99.50, steenbouwwerk G. De Vink 36. Onder- en bovenwoning: timmerwerk J. Bink 1412, metselwerk J. De Cler 1545, smidswerk H. G. Van Egmond 90, lood- en zinkwerk A. Rietmeyer 205, glas- en verfwerk E. M. Petiet ƒ172, stukadoorwerk C. J. Blankwaardt 261, Behangwerk H. I. Geenjaar f 54, steenhouwwerk G. De Vink f 38. Als zynde de minste inschryvers is aan dezen het werk gegund. 's Ryks Etbnographisch Museum alhier heeft van dr. O. Frankfurter, van Bangkok, tydelyk to Borlyn, de navolgende voorwerpen, herkomstig van Siam, ten geschenke ontvan gen (Geïnventariseerd als nos. 89 98): 5 geëncadreerde teekoningen en 5 losse bladen van Siameesche Wayang-figuren. Door Siamee- zen te Bangkok vervaardigd. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De Engelsche mail met berichten uit Batavia tot 24 Oct. wordt 24 dezer, des morgens, alhier verwacht. De heer A. Haanschoten, opzichter by den dienst van weg en werken, der Explol tie-maatschappy, is overgeplaatst van Uit huizen naar Leiden. Er is eene wyziging gebracht in de voorschriften ter uitvoering van den dienst der pakketpost, by gelegenheid van het St.- Nicolaasfeest. Alle- pakketten, waarvan de inhoud kleiner is dan 1 dM'., alsmede alle pakketten met eene aangegeven waarde of verrekening van een hooger bedrag dan 12.50, worden dien tengevolge met de brievenpost verzonden. Alléén de pakketten met aangegeven waarde of verrekening worden daarby op het adres vermeld, onder de inschryving van de aan- geteekende stukken. „Naar aanleiding eener tweede inschry ving", is 't aantal leerlingen der opgerichte „Chr. school voor Geref. onderwy's" te Katwyk aan Zee tot 63 gestegen. Den 30sten Nov. zal het 2de lokaal in gebruik genomen worden. Alsdan zal de benoemd® onderwyzer, do heer J. J. H. Burger, in functie treden. Men schryft ons uit Koudekerk: In de derde Nutsbyeenkomst gedurende dit seizoen a. s. "Woensdag 27 November zal zooals de heer Korteweg bereids aan het publiek mede deelde, optreden de heer Henri M. Dekking, van Rotterdam. Reeds tweemaal hadden we het genoegen de uitstekende gaven en talenten van den heer Dekking te bewonderen. Lettende ook op het schoone programma, dat zal worden uitgevoerd, wacht ons zeer zeker een genotvolle avond. Tot 2den opper brandmeester der ge meente Wassenaar is door het Dagelyksch Bestuur benoemd de heer L. C. Kolff en tot brandmeester de heer G. J. Van der Mark, aldaar. De begrooting der gemeente Wassenaar voor het dienstjaar 1896 is door Gedepu teerde Staten goedgekeurd in ontvang en uit gaaf op 24,722.65'/r Naar de „Tel." verneemt, zal aan de Tweede Kamer der Staten-Gen«raal een door vele architecten en andere p-rsonen van naam ondeit.' ekend adres worden aangeboden, waarin hun instemming betuigd wordt met den inhoud van het adres, door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst gericht aan de Tweede Kamer, in zake de restauratie van de Grafelnke Zaal (Lotery of Hofzaal) op het Binnenhof te 's-Gravenhage. Zooals wy reeds mededeelden, bevat dit adre6 van het hoofdbestuur het verzoek, om den post voor het maken van restauratie plannen voor de Hofzaal, voorkomende op de begrooting 1896 voor Binnenlandsche Zaken, niet toe te staan. Men vreest nameiyk onhisto rische vernieuwing van het gebouw in plaats van behoud van het nog bestaande. Het hoofd bestuur drukte daarom den wensch uit, dat de Hofzaal onder het departement van water staat biyve, overtuigd dat dan eene commissie zal benoemd worden voor de restauratie. De „plattelands-club", bestaande uit on derscheidene leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vergaderde Donderdag avond van 8—lO'/j uur in hot gebouw dier Kamer. Tegenwoordig waren de afgevaar digden: F. Lieftinck, Franeker; mr. H. Smeenge, Meppel; A. Smit, Ridderkerk; mr. E. A. Smidt H.Jzn., Veendam; J. Zyp Kz., Enkhuizen; B. L. Tydens, Winschoten; G. Zyima, Zuidhorn; A. KnyfF Hz., Bodegrave; J. Meestors Rzn., Steenwyk; W. H. Houwing, Wolvega; mr. E. Schaafsmaj Dokkum; J. Schepel, Appingedam; mr. J. G. Van Deinse, Hontenisse; mr. P. C. J. Hennequin, Ojst- burg; dr. P. H. Roessingh, Emmen, en mr. F. F. Willinge, Assen. Dagbl Onder goedkeuring van den Ambachts heer van Benthuizen heeft de kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente aldaar beroepen den heer J. J. Van der Grient, candidaat tot den H. Dienst te Amsterdam. Te Noordwykerhout zyn by de Hervormde gemeente herkozen de heeren A. Van Dyk tot ouderling; C. W. Hagedoorn tot diaken; M. Van Dijk en D. Koudijs Az. tot. notabelen. De te Zoetermeer overleden oud stryder A. Van don Bosch was gepensionneord flan- keur der 13de afdeeling, alsmede, geiyk men weet, drager van het Metalen Kruis en ridder der Militaire Willemsorde. By eon uitval uit de Citadel van Antwerpen redde hy door zyn tegenwoordigheid van geest zyn luitenant, voor welk feit hy gedecoreerd werd. Eenige dagen later nam een bom zyn rechterbeen by de knie weg. Hy kwam dus als invalide in zyn geboorteplaat* te Zegwaard terug. Kort dairop huwde bjj en werd vader van een groot gezin. Thans is hy in den ouderdom van 86 jaren te Zoetermeer overleden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 28 Nov., halfnegen des avonds. Duse zal te 's-Gravenhage 15 Doc. in den schouwburg als Magda in Sudermann's „Casa paterna" optreden. Men zegt dat de Regentes de voorstelling zal by wonen. Vad In den loop nog van dit jaar zullen worden opgeheven de militaire bakkeryen te Haarlem, Leeuwarden, Maastricht enNymegen. De kilomet^rboekjes, die van 1 Dec. af op de lynen der Staatsspoorwegen en op den Centraalspoorweg in werking treden, zuil n op alle groote stations binnen 4 uren nadat het verzoek daartoe wordt gedaan, verkrijgbaar zyn. Op de kleine stations moeten zy een dag te voren worden aangevraagd. Door de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in Den Haag is aan de hoofden der openbare scholen advies gevraagd omtrent het opnemen in de verordening, regelende het lager onderwys aldaar, van een artikel, luidende: „De hoofden van scholen zyn bevoegd kennis te nemen van handelingen, door hun leerlingen buiten de scholen gepleegd en die te behandelen, alsof zy in de school waren gepleegd." Gistermorgen vertrok de prinses Yon B«mtheim van Het Loo, alwaar zy eenige dagen als gast had vertoefd, weder naar haar woon plaats. Do Koningin Regentes met gevolg deed haar zuster uitgeleide tot aan den trein. De keizer van Rusland heeft de Neder landsche gedelegeerden op het in 1894 te St.-Petersburg gehou len Pomologiseh congres, de heeren W. A. Viruly "Verbrugge te Rot terdam en P. F. L. Waldeck te Loosduinen, benoemd, den eerste tot ridder 2do klasse van do St -Anna-orde, den tweede tot commandeur der orde van St.-Staüislaus. Het stoffeiyk overschot van den voor- maligen stalmeester van wyien Z. M. den Koning G. J. A. A. baron Van Heemstra, zal Maandagvoormiddag te elf uren op do algemeeno begraafplaats te 's-Gravenhage wor den ter-aarde-bcsteld. Bekend is, dat in het volgend jaar het 52ste lustrumfeest der Utrechtsche Univer siteit zal worden gevierd. De plannen daar voor zyn dezer dagen iets meer bekend ge worden. Naar het thans bestaande plan, waarvoor men hoopt de vereischte deelneming te vin den, zal worden voorgosteld een ridderhofspel, zooals het gegeven werd in 1560 op den Hofburcht te Weenen. Dit werd destyds ge geven op bevel van Maximiliaan van Boheme, die in 1562 monarch-koning word en in 1564 tot keizer gekroond. Dit feest gaf Maximiliaan ter gelegonheid van een bezoek van zyn zwager Albrecht, hertog van Beieren. Da verschillende personen, familieloden, ge zanten, enz., by 't vroeger steekspel tegen woordig, zullen ook zooveel mogelyk by 't feest te Utrecht vertegenwoordigd zyn. Aan 't ridderhofspel namen 16 personen deel. Do „Sts.-Ct." bevestigt het bericht, dat Hr. Ms. korvot „Alkmaar" den lOden Decem ber a. s. te Amsterdam in dienst wordt gesteld met bestemming voor buitenland- schen dienst. De kapitein-luitenant ter zee A. W. F. C. "Van Woerden wordt met ge noemden datum eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor „Luipaard" en belast met het bevel over de „Alkmaar" voornoemd. In verband met de mededeeling |van het „Haagsche Dagbl." omtrent het voornemen van den minister van oorlog om wijziging te brengen in de verhouding tusschen leger en schuttery verdient het, schryft meo aan het „Hbl.," opmerking, rat de minister üa..itoe niet zal kunnen komen dan door wyzigi g der byna zeventigjarige schuttery wet. Immers, in die wet (art. 51) is die verhouding aldra omschreven „De officieren der schuttery en die van het leger zullen elkander in hunne respectieve rangen erkenneD, dc gewone eer- bewijzingen doen gevenenz. De naar de Geref. Kerk van Gees beroepen candidaat S. Veltman hoopt Zondag 1 Dec. a. s., na bevestiging door zyn vader, ds. W. Velt man, van Haarlemmermeer, aldaar intrede te doen. Z. H. de Paus heeft den heer J. J. Küppers, president van den Algemeenen Nejerlandschen Zouavenbond en van den Limburg8chen Zouavenbond „Bene Merenti", benoemd tot ridder in de orde van den H. Sylvester. De heer August Wils, te Dordrecht, oud- luitenant der pauselyke Zouaven, is tot rid der in de orde van Gregorius den Grooten benoemd. Naar men verneemt, zullen in 1896 ter Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam geene leerlingen worden aangenomen ter op leiding voor de Gouvernements-Marine in Neo.-Indië. Op zyn buitenplaats „Woudenstein", te Oud-Kralingen, is gisteren na eene langdurige ziekte overleden de heer F. Gransberg, oud- hoofdadministrateur der „Deli Maatschappy". De overledene had in de koloniën en te Rot terdam vele vrienden en werd geacht om zyne bekwaamheden. Het stoomschip „Prins Maurits", van West-Indië naar Amsterdam, arriveerde 22 Nov. te Havre; de „Gelderland", van Rotter dam naar Java, is 22 Nov. van Suez ver trokken; de „Bundesrath," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 21 Nov. van Napels; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Nov. te Genua. By koninkiyk besluit is verkend aan mr. H. A. Piepers een pensioen van ƒ1969 's jaars. Benoemd tot lid van het college van regenten over de byzonder© strafgevangenis voor vrouwen te Gorkum, B. M. Moorrees, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Benoemd K. Laan, met ingang van 25 dezor, tot burgemeester van Deurne, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Putte. Beroemd J. H. Ter Spill tot burgemeester van Zand voort. Met ingang van 25 dezer aan jhr. F. G. A. Gevers Deynoot, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Kethel. De kapitein te zee O. C. A. J. Moreau, krachtens artikel 33, 2, letter eder wet van 28 Aug. 1851, met ingang van 1 Jan. 1896, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van ƒ2100 's jaars en een verhooging van dat pensioen, ingevolge art. 1, c, der wet van 1 April 1875, van 1050 's jaars. 4) Zy hingen het witte linnengoed over do lynen. De oppasBer sneed pinnen, maakte er kepen in en deed er het linnen mede aan de touwen vast. En de tuin met zyn door den zachten wind bewogen helderwit linnen zag er uit als een door windvlagen gezweepte, bruisende zee. En nu, mynheer myn echtgenoot, aan tafel wy hebben ons middagmaal verdiend. Toen zy aan tafel zaten en het eten zich goed lieten smaken, somde Antoinette de ver bazende voordeelen op, die er wel aan ver bonden waren. Vandaag heb ik gewasBchen, morgen zal ik stryken, dan heb ik geen atrykster noodig, ik zal myn goed zelf veretellen en voor jou sokken breien. Alleen ala wy bezoek krygen, kom ik voor den dag, op andere tyden houd ik myn deur dicht en blyf thuis; dat geeft besparingen dp het toilet. Wy zullen met onze bezoeken Ophoudenhet ia niet noodig, ze zoo dikwyis te herhalen. Maar zoo'n leven is wel wat hard, merkte Robert op; je zult je vervelen. Zal ik daar dan tyd voor hebben? Maar je moet ook niet denken, dat ik my by de menschen amuseer 1 Ik ben liever in myn •igen huis by jou of in gedachten by je. Lieveling I Bovendienals ik my niet vergis, zal ik spoedig een geldige reden voor myn weg- biyven hebben. Wat meen je? stamelde Robert. Zy ging met het hoofd op haars mans schouder liggen. Ja Een kleintje? Ja. Toen kuste hy haar en lang bleven zij zoo dicht tegen elkander zittenzacht vloeiden de tranen uit beider oogen. De lente was gekomen, die teere bloesems, fijne knoppen en viooltjesgeur bracht. Te zamen doolden zy, in het zachte licht der ondergaande zon, rond, langs de paden, die met do geurige sneeuw der hagedoorns be strooid waren. Armand was er trotsch op, toen hy bemerkte, dat zyn vrouw eiken dag zwaarder op hem leunde. Zyn liefde word heilige eerbied en deed hem de knieën buigen voor het heiligdom van het leven I Te midden van zyn geluk trof hem een groote teleurstelling. Toen hy zyn bevorde ring tot kapitein verwachtte, deod hy veel moeite om een openkomende plaats in het garnizoen te krygen, maar ze werd een anderen officier, die een beteren .kruiwagen" had, gegeven en h(J naar een vèrafgelegen garnizoen verplaatst. Met schrik berekende hy de kosten van verhuizing en den afstand, waardoor hy de talryke korven met eieren, boter en vogels zou missen, die moeder Proby hun zond. Nooit zou het grootere traktement vol doende zyn om een zoo groot tekort aan te zuiveren. En bovendien zouden de dage- ïykscho uitgaven toenemen, want, zoo Antoi nette zelf voor de kleine zorgde, kon zy al het werk, dat zy zoo dapper op zich genomen had, niet alleen doen. Vóór het vertrek vroegen de Probye hun dochter een poos by zich te logeeren. Armand kon bet hun niet weigeren, maar die eerste scheiding viel hard. Gehee! alleen ging de kapitein de nieuwe woning in orde brengen. De najaarsmanoeuvres maakten hun scheiding nog langer. Toen bogon Antoinette er onder te lyden, zoo vor van haar liefste liefde ver- wyderd te zyn. Nauwelyks was dan ook Armand in zyn nieuwe garnizoen teruggekeerd, of zy wilde weder by hem wezen. O, wat waren de dager, smartelyk, die nu volgden I Alles wat liefde maar kan uitdenken, om het lyden te verzachten, werd door Armand beproefd, niets hislp. In den nacht van den 23sten Novem ber werd in allerijl de dokter gehaald eenige dagen later en de mooder zon met haar doode kind vereenigd zyn. Vader Proby werd per telegram gewaar schuwd. Men raadde Morils aan, een notaris te laten komen, ten einde den uitersten wil van zyn vrouw op te teekenon. Met veront waardiging weigerde hy dit. Toen de vader kwam, was zyn dochter dood. Na terugkomst van het kerkhof trachtte mynheer Proby zyn wanhopigen schoonzoon wat op te beuren. Hy zette hem In een leun stoel, en begon met gevouwen handen op den rug van een stoel leunend het vol gende tot hem te zeggen: Waarde Armand, ik moet naar myn vrouw terug, want de oogst moet aan de markt gebracht worden. Ik kan my dus hier niet langer ophouden. Spoedig hier terugkeeron kan ik ook niet en bovendien is my de reis te lang en te kostbaar. Wanneer we nu daar ik toch hier ben de zaken eens in orde brachten? De ongelukkige bleef zyn schoonvader als wezenloos zitten aanstareneindelijk zeide hy met matte stem: Zooals u verkiest 1 Komaan, er is met je te praten I Daar had ik ook op gerekend, want gisteren niets in die vervelende stad te doen hebbende en er ook niemand kennende, ben ik eens by een nota ris aangeloopen. Wy hebben samen gepraat en hy weet hoe de zaken Btaan, wy kunnen elk oogenblik by hem terecht. Wanneer zullen wy er heen gaan? O, ga u maar alleen, smeekte Morile; ik laat alles aan u over. Neen, neen, schoonzoon, dat is niet zooals het behoort; er moeten stukkon geteekend worden en daar kan men u niet by missen. Onze belangen Btaan niet gelyk. Wat drom mel, je moet je niet laten ter neer slaan; zaken zyn zaken, daar moet men ook aan denken. Denkt ge, dat ik haar niet even goed als jy mis, m'n Tonia, m'n eenig kind Op mt)n leeftyd is dat onherstelbaar, maar jy bent nog jong. Ja, ja, ik bcfi'p ji wel: tob daar maar niet zoo over, all." >!i nvt den tyd, je zult je troosten. M.tJr i„ „.„i„ merik, die ik was haar te laten trouwen, die stumper! Ik zou ze nog bobben. Maar inen kan niet alles vooruit weten Wat man keert je? Ik maak er je geen verwyt van, maar hot is toch ellendigi O, spaar my toch, bid ik u KomaanIk zal u vandaag niet moer lastig vallen. Ik zal don notaris gaan zeggeD, dat wy morgenochtend om tien uren precies by hem zullen zyn. Welnu, is dat goed? Maar Laten wy nu niet zoo egoïst zyn Laar veld en Sae van-Gent liggón niet vlak in do huurt; je moet biliyk wezen, dat kunt ge toch wel voor my over hebben? 't Is goed, zei Armand vermoeid, om maar zoo spoedig mogelyk alleen to zyn. De klerken van notariB Loof bielden met schryven op, staken hun neuzen in de lucht en zagen een bleeken en gebogen officier het kantoor binnenkomen, govolgd door het slimme gelaat en de reusachtige gestalte van Just Proby. Goeien dag saam! klonk het luid uit den mond van den landbouwer. Kan ik, als het u blieft, den notaris spreken? Ga een oogen- j blik zitteD, heeren, zei de eerste klerk, terwy' hy met een zwaai zyner hand op de bank wees, die tegen den muur stond. Mynheer Loaf is dadeiyk tot uw dienst. (Slof

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1