stoomschepen van laatstgenoemde lijn ook voortaan Rotterdam zullon aandoen. Deze ovoroenkomst, waarvan do détails nog nader tno ten worden vastgesteld, treedt eerst het volgende jaar in werking. Bi) koninklijk besluit is vergund aan den heer J. C. J. D. Van Wessem, oud-consul van België te Tiel, wonende te Amsterdam, het aannemen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. De b\j koninklijk besluit- van 19 October 1895 gedane benoeming van mr. J. H. Val- ckenier Kips tot plaatsvervangend burgerlijk lid van den militieraad in het 1ste militie- district van Zuid-Holland, voor de lichting der nationalo militie van 1S96, op zijn verzoek, ingetrokken, en als zoodanig benoemd J. C. Van Hattum van Ellewoutsdijk, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage. De minister van marine heeft het vol gende bepaald: lo. de officier van gez. 1ste kl. C. J. Do Bruyn Kops, dienende aan boord Hr. Ms. wachtschip te "Willemsoord, wordt mot 11 Dec. a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door don officier van gez. lste kl. W. M. Mertens; 2o. do luit. ter zee 2de kl. J. Woltcrbeek Muller, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 6 Dec. a. s. op non-activiteit ge steld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. D. Do Haes. Met denzelfden datum wordt de luit. ter zee 2de kl. P. J. Lucardie, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor „Luipaard", overgeplaatst aan. boord van Hr. Ms. monitor „Matador", en aan boord van eerstgenoemden bodem vervangen door den luit. ter zoe 2de kl. H. C. Dudok van Heel. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 21 Nov. van Marseille; de „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 21 Nov. te Port-Said de „Prinses Amalia" is 22 Nov. van Batavia to IJmuiden aangekomen; de „Salak", van Java naar Rotterdam, passeerde 21 Nov. Gibraltar; de „Spaarndam" is 21 Nov. van Nieuw-York te Rotterdam aangekomen; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 21 Nov. Wight. Gemen g cl IVieu ws. De Haagsche aannemer de heer Taverne heeft oen aanvang doen makon met de werkzaamheden tot den bouw van het laboratorium ten dionste van het onderwfis aan de universiteit alhier, welk gebouw een plaats bekomt op „Yreewyk", aan de MiJdenstraat. In zake de door een Duitsche Verzekering-maatschappij tegen den Leldschen schipper of ondernemer van vervoer L. inge stelde vordering tot vergoeding van schade, ontstaan aan van Leiden naar Rotterdam por schuit vervoerde goederen, concludeerde het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad heden, dat de heer L. aansprakolyk is onver schillig of byzelf of zijne knechts de goe deren vervoerden, on dat dus het Hof te 's-Gravenhage de verordening terecht ontvan kelijk heeft verklaard. Uitspraak 27 December. Men schrijft ons uit Oude Wetering: Dinsdag overkwam Chris Willems, machinist op de veeboot van don heer Carsjens, to Rotterdam op de veemarkt oen ernstig ongeluk. Twee koebeesten naar de markt brengende, werd hy door een grooten hond aangevallen, die hem zoodanig op de straatkeien slingerde, dat by niet op kon staan. Per raderbaar naar do stoomboot ge bracht, werd hy des avonds mar zyn woning vervord te Oude-Wotering, waar de genees hoer Kimmel een ernstige kneuzing van heup en dybeen constateerde, met een breuk van het laatste deel (hals van het dybeen). 'tZal een geruime tyd duren vóór hy tot zyn vroegoren staat zal zyn teruggekeerd. Men scliryft ons uitHillegom: Het verzenden der bloembollen naar het buitenland is zoo goed als geëindigd. De bollen voor do verzending van 1896 zitten thans wederom in den grond en zyn reeds gedekt, zoodat do plotseling opgekomen nacht vorsten geen schade kunnen aanrichten. Nadat de Hoogo Raad don Hille gomschen bloembollenhandelaar Buddenberg heeft geweigerd, pro deo in cassatie te komen van het vonnis, waarby hy door het Hof te Amsterdam word failliet verklaard, schynt by nu- weder over do noodige gelden te beschikken, althans jbr. mr. A. J. Rethaan Macaró, officier van justitie te Haarlem, is, niet in diens qualiteit echter, de cassatie beteekend. (N. R. O.) Do audi t.-m i 1 i t a i r mr. A. C. Wesen- hagen, vergezeld van zyn substituut mr. J. J. Barnet Lyon, en de officieren-commissarissen kapit in Apol en luitenant Roest van Limburg, begaven zich Woensdagochtend naar de Aloxanderskazerne to 's Gravonhage, alwaar ook een aantal politie agenten en andere gotuigen waren opgeroepen in verband met het opstootje van Zondag 10 November jl. daar ter stede. Een aantal huzaren was geconsigneerd tot herkenning. Te 4 uren 's namiddags kwam de celwagen voor en werden op last van den auditeur de korporaal S. en de huzaar P. naar het huis van bewaring overgebracht, terwyi aan eenige andere huzaren, in afwachting van hunne zaak voor den krygsraad, kwartier arrest werd opgelegd. Een bakker, oen timmerman en een koopman stonden gisteren voor de recht bank te 's Gravenhage terecht, omdat zy in Augustus jl. een grossier in boter en kaas r.nsnrirni^.-Mi.T.i7i«. ,r fe aldaar met geweld zouden hebben gedwongen een party boter en kruidenierswaren ter waarde van 86 af te geven, althans dat dat drittal den zoon door mishandeling zou heb ben gedwongen tot afgifte van bedoelde goederen, toen deze de waren ten huize van het trio bezorgde, maar te kennen gaf ze slechts tegen dadeiyke betaling te willen afstaan. De bt klaagden ontkenden. Volgens getuigen waren vader en zoon met stokken of andero voorwerpen op gruwelyke wyze mishandeld geworden. Het Openbaar Ministerie, de handelingen van beklaagden beschouwende als de gewo e manoeuvres van „flesschentrekkers", vorderde wegens strafbare poging tot afpersing of ver duistering en wegens mishandeling, togen ieder der beklaagden 2 jaren gevangenisstraf. Do verdediger, mr. Den Boer Poortugael, be twistte het bewys omtrent afpersing en qualifleeerde de gepleegde feiteiykheden als zelfverdediging. Uitspraak over 8 dagen. Velen in en buiten Haarlem mermeer kennen de familie Koppes, vroeger landbouwer op „Wildenhorst" aan den Sloter- weg in den Haarlemmermeerpolder. Nadat genoemde faraili9 besloten had de boerenplaats te verkoopen, werd de 2do zoon, oud 19 jaren, het vorige jaar naar Rumenië gezonden, en staat thans aan hot hoofd van het landbouwbedryf van oen der polders, op last van de Rumeensche regeering aan den Donau drooggemaakt. De oudste zoon, oud 21 jaren, staat sinds het voorjaar aan het hoofd van eono inrichting voor zuivelbereiding, to Gibson County (Noord- Amorika), na te Londen en te Berlijn onder- wys te hebbc-n genoten. Do jongste zoon is op een school voor zuivelbereiding to Bolsward, en nu heeft de vader dp betrekking van chef aanvaard van eene groote landbouA-onderneming by Edin- burg, in Schotland. Een juffrouw, wonende aan de Kruiskade te Ro terdam, riep de hulp der politie in. Zy beweerde dat haar eenige millioenen ontstolen waren, en bracht daarby heel wat opschudding teweeg. Het bleek woldra dat de dame, die tot den gegoeden stand behoort, in'hooge mate aan grootheids waanzin lydende is. In dezen toestand was zy zeer gevaariyk voor hare buren, doordien zy met messen dreigde en stukken brandend papier uit het huis op de straat wierp. Er zyn maatregelen genomen om haar onschade- lyk te maken. In de Groote Kattenburger- straat te Amsterdam is eergisteren een 16 jarig meisje, het dochtertje eener weduwe, die uit werken was, uit een raam g&vallen. Het kind zou eenig waschgoed, dat te drogen hing, naar binnen halen, reikte te ver naar buiten en viel op do drooglatten van een onderbuur. Deze braken door en ofschoon daardoor ook do val minder hevig aankwam, overleed het meisje toch na eenigo oogenblikken van smarteiyk lyden. Een eenvoudig vrouwtje aan de Weesperzyde to Amsterdam, eene behoef tige weduwe, had oen negenjarig zoontje, dat, ton gevolge van spraakgebrek, achterlyk van geest was. Men ried haar aan, het jongske, wilde het niet voor zijn leven in deernis- waardigen toestand Mij ven, op eene inrichting te doen, waar het van zyn gebrek zou kunnen worden genezen. Moeder had daarvoor echter geen geld en nu kwam zy op het idee om de hulp van de Koningin in te roepen. Een requestje werd geschreven en opgezonden, en niet lang daarna kwam iemand van het hof een onderzoek instellen naar den toestand van de weduwe en haar kitjd. Een gevolg hiervan was, dat de vrouw dezer dagen vei biyd werd met de mededeeling, haar door tusschenkomst van den burgemeester van Nieuwer-Amstel gedaan, dat do Koningin besloten had, voor haar rekening den knaap te doen opnemen in de inrichting voor epraak- gebrekkige en achterlyko kinderen van den heer Kingma, aan do Heorengracht by het Koningsplein, to Amsterdam. Op de rails van de stoomtram aan doe Nieuwen Binnenweg nabij Delfts haven is het ïyk gevonden van een 12-jarigen knaap. Aan het hoofd was eene wonde zicht baar. Men vermoedt dat hy, terwyl het don ker was, op de tram heeft willen spriogen. Een achtjarige jongen te St eon- wyk begaf zich Dinsdagavond ongeveer zeven uren uit do oud rlyko woning om eens te kyken naar de St.-Nicolaastafels, die door de neringdoenden in genoemd stadje geplaatst zyn. Toen het ventje om nogen uren nog niet teruggekeerd was, werden de ouders ongerust en gingen vragen en zoeken. Gistermorgen werd h t lykje van den jon gen uit het riviertje Do Aa opgehaald. Eergisteravond keerde R. Ho k- keling en zyn 15-jarigo zoon, landbouwer te Enkhuizen, van het land met een schuitje huiswaarts. Door een rukwind sloeg het schuitje om en beiden verdronken. Een metselaar, werkzaam aan de St.-Nicolaas kerk te Venloo, is van eene stelling gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hy beide armen brak. Hy word ter ver pleging naar het gasthuis gebracht. Te Rysoord (Z.-H.) had het vier- jarig dochtertje van C. v. Gameren dat alleen in huis was zich te ver gewaagd op de ouderwetsche vuurplaat, waarop eene hoeveelheid afval van vlas brandde. In een oogeDblik stonden de kleeren van het kind in lichterlaaie, ton gevolge waarvan het kind zóó deerlyk is gebrand, dat de toestand hoogst bedenkelyk is. De commissaris van politie to Leeuwarden verzoekt opsporing en voor hem- geleiding van een persoon, zich genoemd hebbende J. Van der Horst, ook Van Zanten, 23 a 26 jaren, artist, goochelaar, muzikant Hy heeft by zich eene zwarte kist met viool, een bruin kistje met koperen blaasinstrument en een bruinen wollen zak met citer of derg6iyk speeltuig. Hy heeft in den nacht van 18 op 19 November jl. een logement aldaar heimelyk verlaten, na zich aldaar door middel van diefstal met braak te hebben toegeëigend eenig zilvergeld. De verdachte is waarschyn- ïyk de persoon, die zich ook Willem Ver hoeven noemt. Zooals men zich herinnert he fa- ben geruchten geloopen over eene vervreem ding tusschen den Duitschen keizer en zyn broeder, prins Heinrich. Uit Kiel wordt nu ad. 14 Nov. een kl ine geschiedenis gemell, die duidelyk doet zien wat er van die ge ruchten waar is gewee-t. Toen r.amelyk kort na hot in omloop geraken dier praatjes de tot schout by nacht benoemde prins den keizer by de feestelykheden in Metz ontmoette, ging hy lachend op hem toe, zeggende: „Nu, eig.nlyk kunnen wy niet meer met elkander omgaan!" waarop do beide broeders elkander hartelyk de hand schudden. Over Arton's levenswyze in Lon den wordt medegedeeld, dat hy een theewin kel had en in den laatsten tijd in 6ebamele omstandigheden leefde. Zyn thee heette „Photo tea". De man, op wien geheel Frankryk do blikken in spanning gericht houdt, wiens naam in den politieken stryd van grooten invloed was en die een ministerie, waaraan slechts een kort leven werd toegeschreven, op de been houdt, trachtte zyn theehandel op te fleuren door photographische portretten als premien uit te loven. Wie een bepaald getal pakketten thee kocht, kon zich laten phoiograpneerendat is „Photo tea". Arton is gisteren voor de tweede maal voor de Londensche politierechtbank in Bowatreet gebracht; do beslissing over het verzoek tot uitlevering is acht dagen uitgesteld. Een nieuwsagentschap seint uit Konstantinopel, dat de Turksche overheid te Moosh krachtig heeft gewerkt tot onder drukking van de fanatieke uitbarstingen in dit district. Er zyn daar slechts zes personen gedood en veertig gewond; meer bloedver gieten word voorkomen door de spoedige tusschenkomst van den Mutessarif, die blyken gaf van een grooten persoonlyken moed. De Mahomedaansche soldaten bobben zich tydens de ongeregeldheden correct gedragen. Het fomflie-ilraaaa te Krommenie. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. C.": Mevrouw Van W. is, op verzoek van haren echtgenoot, in do gevangenis a la pistole ge plaatst. Hare goederen werden gisteron uit Laren hier gebracht. Als verdediger heeft zy gekozen mr. Van Gigh, te Arasterdam. De heer v. W. moet verklaard hebben, dat zyne vrouw 5 November, toen hy één der kinderen, die by eene huiselyke oneenigheid tusschen het echtpaar tegenwoordig was, naar boven bracht, van zyn afwezigheid gebruik gemaakt had, om het antipyrinum in het bier te doen. Niet alleen hierin, maar ook in flesschen, die niet in zyn handen zyn ge weest, is antipyrinum gevonden. Mevr. Van W. heeft een tegeneisch tot echtschebing ingesteld. Voor haren echtge noot treedt daarin op mr. Caroli, te Amsterdam. M arktberlohten. Leiden. 22 Nov. Ter rnarki werden heden aan gevoerd: Stieren 38 stuks ƒ61 a ƒ192. Kalf- en Melk koeion 177 stuks ƒ100 a ƒ230. Varekoeien 235 stuks 86 a ƒ180. Vette Ossen en Koeien 312 stuks ƒ116 a ƒ248. Graskalveren 295 stuks 13.—a 60. KalverOD (vette) 36 stu s ƒ35 a ƒ80. Kalvoren (magere) 9 stuks 15.— a 22. Hamels (vette) oiuks a Hamels (magere) stuks a Schapen (vette) 1048 stuks ƒ16. a ƒ33.—Schapen weide) 110 stuks 13.— q. ƒ21.— Lammeren (magero) sluke a f Varkens (magere; 156 stuks ƒ13.a f 20. Varkens (vette) stuks a fVarkens (biggen) 228 stuks ƒ2.60 a 12.—. Paarden stuks a Youlous stuks a f Tor markt aangevoerd: 1057 runderen, 45 kalveren, 1158 sohapen, lammeren, 156 varkens, 228 biggon, paarden eu voulens. Tor wokelijksoho Kaasmarkt aangevoord 58 partijeD. Besteed werd voor Goudsobo Kaas van ƒ16.tot ƒ26.50; Derby-kaas van tot Loidsche Kaas de 150 KG. tot Edammer Kaas (2de qual.) tot Aan do Stadswaag gowogon 53 partijen, 2191 etuks kaas, wegende 12,888 KG. Schiedam, 21 Nov. Noteering van do Make laars. Montwijn ƒ10Jenever ƒ14.idem Arast. proof ƒ15.50 per Ned. vat on zonder fust, zonder do bolasting. Spoeling-commissie heden ƒ1.60 per ketel. Noteering van den Brandorsbond. Moutwijn 91/* f per hoot, ot., zondor fust on zonder belastinc. Geveild© peroeelen. De bouwmanswoning „Nieuw-Endegeest", onder Oegstgeest, met verschillende partyen wei- en bouwland, te zamen 87.90.33 HA., geveild door notaris D. K. J. Schoor, te Voorschoten, is aangekocht door A. Uitten- bogaard Jr. qq., voor ƒ64,811. Kerkelijke Berichten. Woubrugge: Zondag-voormiddag te halftien, ds. G. Van Herwaarden, predikant te Leiden, en 's namiddags te 2 uren ds. G. A. Lolcama, predikant te Boskoop. Benthuizen: Zondag-middag te 2 utod, ds. Keers, van Hazerswoude. Katwyk aan den Kjjn: Geref. Kerk. Zondag-voormiddag te halftien, prof. D. K. Wielinga. Bevestiging van ds. G. Wielinga. '8 Namiddags te halfdrie, ds. G. Wielinga, intrede. AeadAnie-nieuws. Leiden: Bevorderd zyn heden tot arts de heerën J. Schoemaker en Ths. Van Wijk, en toegelaten is voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer K. Van der Slooten. Uit den Gemeenteraad van Leiden. Naar aanleiding van den gisternamiddag in onzen gemeenteraad gehouden besprekingen omtrent het voorstel van B. en Ws. tot het doen instellen van oen onderzoek in zake de eventueele oprichting van een abattoir te dezer stede, is het niet onaardig er op t9 wyzen hoe goed de Leidsche vee- en vleesch- keuring elders staat aangeschreven. Door deskundigen te Rotterdam wordt zy zelfs' No. 1 van ons land genoemd. De toestand in de stad aan de Rotte schynt dan ook, vol gens het „Rotfc. Nbl.", veel te wenschen over te laten, omdat de aangrenzende gemeenten aldaar, door gebrek aan de noodige bepalingen, in anderen toestand verkeeren. Genoemd blad haalt verschillende voor beelden aan, o. a. dit: Het worstvergift wordt noch door kook hitte, noch door rooken vernietigd, zoodat worsten, waarin het zich gevormd heeft, ge- heei uit de consumtiê moeten geweerd worden, hetgeen daar ter stede eerst met goed gevolg zal kunnen geschieden, wanneer Rotterdam en omliggende gemeenten tot één keuringsdis trict vereenigd zijn. Welnu, Leiden verkeert, wat dit betreft, blykbaar in betere conditie en het toezicht of de controle moet hier eveneens goed worden uitgeoefend. Voor de redeneering van een der leden uit onzen Raad, dat, wat de oprichting van een abattoir betreft, het heel iets anders zou zyn als we hier geen vee- en vleeschkeuring hadden, is dus wel iets te zeggen, te meer, daar zo zoo boven die in andere gemeenten schynt uit te munten. Gelyk we reeds mededeelden, staakten over het amendement van den heer Pera om het abattoir-onderzoek voorloopig na te laten en dus ook de voorgestelde t uitenlandsche kunst reis van den gemeente-architect en den in specteur der keuring niet te doen plaats hebben, de stemmen, zoodat do beslissing eerst in de volgende vergadering zal vallen. Vervolgens werd afwyzend beschikt op punt 13 der gisteren vermelde agenda, en gunstig op de punten 14 16. Eveneens werd punt 17 aangenomen, in zooverre, dat aan de leerlinge A. C. Cramer te Zoeterwoudo noch geheele noch gedeelte- lyke vryslelling van schoolgeld werd verleend. Ten aanzien van punt 18 werd aan D. Braaksma slechts gedeeltelyke vrystelling van schoolgeld toegestaan. De punten 19-21 werden onveranderd goedgekeurd, insgelyks zonder debat en zonder hoofdelyke stemming. De agenda alzoo afgehandeld zynde, had de Voorzitter nog eene kleine mededeeling te doen. Met het gemeentebestuur van Zoeter- woude is namelyk eene overeenkomst getrof fen wat het uitrukken der Leidsche brandweer betreft wanneer er by v. brand mocht zyn aan de Ambachtsschool of verder op oen Haagweg, dus onder de gemeente Zoeterwoudo gelegen perceelen, tot die van gebroeders Noordman. Onze spuiten zullen dan in voorkomende ge vallen ongevraagd dadelyk uitrukken. Gelyk men weet, moest tot nu toe daartoe eerst het verzoek van de omliggende gemeente uitgaan. De aan Leiden toekomende vergoe ding wordt dan telkens nader bepaald. Ten slotte vroeg nog even de heer Fockema Andreae het woord. Hy herinnerde aan het indertyd door den gemeenteraad genomen besluit om by de Borstelbrug aan het Kort- Rapenburg, gemeentegrond, of gemeentewater tot aanplemping, aan den heer De Bruyn af te staan, eene beslissing, waartoe spr. ook heeft medegewerkt, echter by nadere beschou wing tot zyn groot leedwezen, als hy ont waart welk een misstand daar ter plaatse thans door de verbouwing van het perceel achter de leuning der brug is ontstaan. Dit geeft spr. aanleiding om voor te stellen dat in het vervolg by dergelyke aanvragen om grond behalve de schots- en plattegronds- teekeningen ook een opstandsteokening zal worden overgelegd, opdat men daaruit zal kunnen zien, welke toestand er zal komen. Spr. denkt ook dat er wel een verzoek zal worden ingediend tot verplaatsing der lantaren aan het bewuste einde der brug voor het huis. Hare standplaats aldaar toch brengt by spr. onwillekeurig in herinnering een indertyd door den heer De Kanter gebezigd geestig gezegde in een vroeger geval, dat men eigenlyk niet weet of de lantaarn voor het huis of het huis achter de lantaren zal komen te staan. Spr. verzocht, dat, als werkelyk bedoeld verzoek tot verplaatsing mocht inkomen, daarvan de Raad dan zal worden in kennis gesteld. Nadat de Voorzitter op een en ander toe stemmend had geantwoord, werd de vergade ring gesloten. BUITENLAND. Frankrijlt. In de zitting, welke de Kamer gisteren hield, diende de heer Jaurè^ (socialist) een voorstel in betreffende het instellen van scheidsgerechten, aan welke zal worden op gedragen, geschillen tnsschen patroons en werklieden uit te maken. Het doel van dit voorstel is niet. werk gevers en werklieden by de wet te dwingen, hun geschillen door een scheidsrechter;ijko uitspraak to doen uitmaken, want dit achtte z.lfs do heer Jamos onmogelyk, maar hy wenschte alleen, dat de arbitrage-wet voor allo fabrieken en syndicaten zou worden toe gepast. Voorts achtte by het wenschelyk, dat den vrederechter machtiging wordt verleend, zyne bemiddeling aan te biedon, voordat het nog tot eono werkstaking is gekomen. De hoeren Bovier-Lapierre en Basly gingen nog verder. De heer Bovier-Lapierre (de radicale afge vaardigde uit Isère) deed namelyk het voor stel, dat de patroons tot gevangenisstraf van één tot zes maanden kunnen worden veroor deeld, indien zy werklieden, zonder geldige redenen, uit ban dienst ontslaan. De -heer Basly (do vertegenwoordiger der mijnwerkers) stelde voor, dat de patroons veroordeeld kunnen worden tot eene geld boete van 500 tot 3000 franken, zonder ge vangenisstraf. De heer Bar (bon (de gematigd republi- keinsche afgevaardigde der Pyreneeën) ver klaarde zich er tegen, dat het voorstel van den heer Jaurès onmiddeliyk in behandeling zou worden genomen. De heer Bourgeois, de minister president, verklaarde dat de zaak van niet zoo groot belang is, dat daarvoor de onmiddeliyke be handeling moet worden geëischt. Toch wilde hy het voorstel, daaTtoe gedaan, niet bestry- den. „Indien de Kamer" zeide de minis ter „voornemens is, een votum uit te brengen van gewichtige politieke beteekenis, dan zal zy beter doen af te wachten, totdat meer belangrijke aangelegenheden aan de orde komen. De minister-president hield zich dus by deze quaestie op den achtergrond. Toch kwam het nu tot de eerste gewichtige poli tieke stemming, waarby de voor- en tegen standers van het radicale kabinet hun krachten konden meten, want de gematigd republikeinen wilden van deze radicale voorstellen niets weten. De uitslag was, dat het voorstel-Jaurès urgent werd verklaard, dus onmiddellijk in behandeling zal worden genomen, en wel met 255 tegen 251 stemmen. Het radieale kabinet kan derhalve, indien het den vrede met de socialisten kan bewaren, op eene meerderheid van 4 stemmen rekenen. De ministerraad was gistermorgen buiten gewoon vergaderd op het Elysóe, onder voorzitterschap van president Faure. De minister van buitenlandsche zaken deelde aan den raad de berichten mede, die hem zyn toegekomen over de zaken in het Oosten. Deze zyn geenszins van dien aard, dat zy de onrustbarende geruchten rechtvaardigen, die eergisteren werden verbreid. De wil der groote mogendheden, om door een gemeenschap- pelyk optreden alle moeilykheden van don toestand te ontgaan, wordt steeds vaster. Duitsohland* In de aanstaande zitting van den Duit schen Ryksdag zal ook een ontwerp worden ingediend tot wyziging van de wet van 1889 op de vakvereenigingen. Naar de „Frankf Ztg." verneemt, zal dit ontwerp voomameiyk ten doel hebben een scherper toezicht by den verkoop van waren te veroorloven op de voreenigmgen, die opoD winkels hebben, ver der den verkoop van goedereD ten dienste van het landbouwbedryf te vergemakkelyken voor de vereenigingen van landbouwers. ItaUA Gisteren werd de zitting der Kamer geopend. De voorzitter deelde mede dat alle documen ten betreffende het proces-Giolitti by het bureau der Kamer zyn gedeponeerd. De heer Giolitti betuigde zyne ingenomen heid met deze verklaring. Hy verzekerde dat hy ten allen tyde bereid is alle inlichtingen te geven, niet alleen in zyne qualiteit als oud minister, maar ook als lid der Kamer. De Kamer besloot, dat de bewuste docu menten tot nader onderzoek naar het bureau der Kamer zullen worden teruggezonden. De bekende stryd tusschen den oud-minis ter Giolitti en deD heer Crispi is dus nog niet uit. De beslissing van dit geschil zal nu aan de Kamer worden overgelaten. "Waar- schynlyk zal de heer Crispi ook dan wel de overhand behouden. Oosteurjjk-Honjr.-Monarohle» In de Hongaarsche Kamer interpelleerde de heer Helffy de regeering over den toestand in het Oosten. De minister-president, baron Banffy, deze interpellatie beantwoordende, verklaarde dat hy het niet raadzaam achtte, deze quaestie in den grond te behandelen. Het was onver- mydelyk, dat door do mogendheden de aan dacht der regeering werd gevestigd op de mogelyke gevaren en ongeregeldheden, welke in het Oosten konden ontstaan, en op de nooözakeiykheid om maatregelen te nemen om dit gevaar te voorkomen. „Het optreden der mogendheden" zeide de minister verder „heeft tot een gun- stigen uitslag geleid, want de Turks- regeering heeft verklaard, dat het haar vaoie voornemen blyft, om de rust in haar ryk te herstellen, en heeft tot dat doel reeds een groot godee.te van haar legor gemobiliseerd." „Tusschen alle mogendheden aldus ging baron Banffy voort - „bestaat volkom overeenstemming tot handhaving van het statu quo in het Oosten. Alleen tot berei king van dat dosl werd besloten tot het zenden van oorlogsschepen naar de Turksche wateren. Vandaar dat ook de Oostenryk- HoDgaarsche regeering last gaf, dat haar

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2