reisbiljetten eene vermindering van 40 pet tn op dkn dir retourkaarten een vermindering van 26 pet. De boekjes zullen 12 achtereenvolgende maanden geldig zyn, en de houder daarvan zal geaurendo dezm goheelen tijd gerechtigd wezen, naar goedvinden en in alle richtingen, op de lijnen der beide Maatschappijen te reizen, totdat hij 1000 kilometer heeft afgelegd. De kilometerboekjes zullen niet alleen door den eigenaar daarvan gebruikt mogen worden, maar ook, mits onder zijne begeleiding reizende, door ledon van zijn huisgezin. Het gobruik van deze boekjes zal voor het publiek hoogst eenvoudig zijn. Elk boekje bevat 9 strooken, elk in vakjes verdeeld; elk dezer vakjes is geldig voor eene reis, voor één of meer personen. De eigenaar van het boekje zal niets anders te doen hebbon dan in een vakje, ter bestemder plaats, hot station van vertrek, dat van aankomst en het aantal der reizende personen in te vullen en het boekje ter afstempeling aan het loket yan het station aan te bieden. Het betrekkelijk laag aantal kilometers, dat, om van do belangrijke vrachtsverlaging te genieten, gevorderd wordt, zal ongetwijfeld een ruim gebruik van deze boekjes ten gevolge hebben. Dat dit aantal inderdaad laag is, blijkt uit de volgende cijfors. Duizend Kilometer in 12 maanden vertegen woordigen ongeveer: 14 reizen, heen on terug, tusschen Utrecht en Amsterdam; of 10 tusschen Utrecht en Rot terdam; of 9 tusschen Utrecht en Arnhem; of 8 tusschen Utrecht en Den Haag, in een geheel jaarl De kilometerboekjes zullen echter niet alleen voordeelig zijn voor degenen, die betrekkelijk veel gebruik maken van den spoorweg, maar ook voor huisgezinnen, die, binnenslands, uit stapjes willen doeö, tot bezoek van bloedver- wanton of vrienden, enz. Zy zullen hiertoe de voorkeur verdienen boven rondreisbiljetten, omdat men niet, by vertrek, een vasten reisweg zal behoeven te bepalen, terwyl buitendien voor kinderen tusschen 3 en 10 jaren oud, op do hierboven genoemde zeer lago pryzen, nog eene ver mindering van 50 pet. zal worden verleend. De Eerste Kamer is hedennamiddag, na afdoening van een viertal ontwerpen, uiteen gegaan tot het laatst dezer of hot begin der volgende maand. Het stoomschip „Admiral" arriveerde 6 Nov. van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, vortrok 7 Nov. van Marseille de „Oengaran", van Batavia naar Rottordam, passeerde 7 Nov. Gibraltar; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Nov. van Port-Said; de „Cyclops'' vertrok 3 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Nov. Malta; de „Kaiser", van O.-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, is 8 Nov. te Port- Said aangekomen; do „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Novem ber te Padang. By koninkiyk besluit is do gopension- neerde luitenant ter zee 1ste kl. J. H. Van Hoogstraten, met ingang van 1G dez?r, tydelyk werkzaam gosteld Ly de afdeeling Hydrogra- phie by het departement van marine. TWEI1DE K ,1 Jl E II. Buitengewone Oorlogskredieten. In eono uitvoerige memorie van antwoord heoft do Min. van Oorlog uiteengezet de uit komsten van een nader onderzoek naar het ontstaan en de uitbreiding van de voorschotten, bedoeld in art. 34 der wet van 1841, boudendo instructie voor do Algemeeno Rekenkamer. Hy botoogt daarin dat aanvankoiyk de voor schotten zyn ontstaan in 1S19, toen het stelsel van verstrekking van kleeding op dracht word vervangen door het thans nog bestaande stelsol van verstrekking voor rekening van den man. Tot 1886 kon het voorschot klimmen, wyl de voor kleeling uitgotrolcken sommon tegeiyk met andere artikelen waren byeengevoegd. Sedert de splitsing der begrooting kan niet meer uit do overschotten worden geput. De Minister is thans van oordooi, dat die sommen niet uit 's Ryks schatkist zyn ver strekt krachtens de begrooting. Het voor schot draagt een naam, die tot begripsverwar ring aanleiding geeft: het is bedryfskapitaal. De voorraad kleeding en uitrusting kaD, tenzy door buitengewone omstandigheden, zooals brand, nooit in waarde afnemen, wyl de goe deren, welke het langst in voorraad zyn, het eerst uitgogoven en gebruikt worden. De Minister acht den tegenwoordigen maatstaf thans goed. Uit overschotten op art. 15 mag niet geput worden tot uitbreiding van het voorschot; maar tot tijdelijke sty ving van de corpskasson moet dit wel eens geschieden. By tydelyk tekort op de begrootingsartikelen moeten do corpskassen voorzien in de behoefte aan geld. De tydeiyke hulp is onvermydeiyk noodzakoiyk, maar de Minister streeft er naar de betaling uit corpskassen zooveel mogelyk te beperken en aan de betalingen by vooraf gaande verevening uitbreiding te geven. De Minister hoeft geen bedenking tegen het overleggen van alle stukkon betrekkelyk de rekening der corpsen met 's Ryks schatkist. De Minister deelt nog mede dat de maximum- voorraad, in cyfers uitgedrukt, niet is medege deeld. Overigens was uitbreiding van den voor raad, zoowel door vermeerdering van het aantal lichtingen als om andere redenen, een onafwijs bare eisch. De Minister wenscht do waarde van den voorraad niet met moor dan der waarde van de vóór 1SS7 aanwezige hoeveelheid goederen te overtreffen, maar het maximum van den totalen voorraad te beperken tot 3'/2 millioen. Spoodige aanneming van het wetsontwerp, zy 't ook in gewyzigden.vorm, imm'.rs voor de afsluiting van het dienst jaar 1894, acht hy zeer noodig. Hy kan zich niet vereoriigon met het donkbeeld, om met het bestaande stelsel van kleeding en adminis tratie te breken. Door den Minister van Financiën is een af- zonderlyke nota aan dit antwoord toegevoegd. G e me n g-d. Nieuws. Aan de Beestenmarkt alhier geraakten gis'eravond by hot lossen van een schuit twee vette varkens te water, welke dieren bestemd waren voor een in de Morsch- straat wonenden slager. Het ongeval veroor zaakte natuurlijk een grooten menschen- oploop en hoewel vele krachten aan het werk gingen om do beesten weer op den kant te brengen, mochten zy er slechts in slagen ze dood op het droge te krygen. De dieren werden toen onmiddeliyk gestoken om ze voor de consumtie te behouden. Men bericht ons heden uit Zoeter- woude, dat, wegens het niet betalen van don hoofdelyken omslag dier gemeente, een luttel bedrag, hedenochtend by bewoners van „Eigen- Haard"-woningen, aan twee perceelen, zich militairen vervoegden, als een der laatste middelen der overheid om dat bedrag betaald te krygen. De machine der van Den Haag en Voorschoten komende stoomtram is heden morgen aan den Vink- of Haagweg alhier gederailletrd op de draaibrug by aeStaatsspoor weghaven aldaar. Toen namelyk de tram de in den straatweg liggende rails verliet om die van de brug te pakken, schynt die overgang niet als ge woonlijk te hebben plaats gehad, waarvan het gevolg was dat de wielen niet in dé rails bleven, maar over do brug zelve gingen. In volle vaart kwam weldra een der wielen tegen den linkschen ijzeren trottoirband aan, van welk weerstandbiedend vermogen het gevolg was dat do zich in schuine richting voortbewegende machine nu opoens een hoek maakte, over het trottoir en door de yzeren leuning, om op baar kop terecht te komen op het naast de brug en het water aanwezige land hoofd. Gelukkig dat do machine niet eerder met het trottoir in aanraking kwam, want dan was ze ongetvryfeld in de vaart verzeild geraakt en het zeker niet zoo goed afgo- Joopen met des machinists jongen, die op de machine was gebleven en nu met de loco motief naar beneden ging. Letsel kroeg hy niet; vreemd genoeg kwam hij in zyn be nauwde en gevaariyko positie met den schrik vry. De machinist echter, het gevaar ziende, was op de brug van de machine gesprongen en kreeg aan een der armen en pols eenige schrampen, doch niet van ernsligen aard Wel was by by den sprong by na onder de wielen der volgende wagens terechtgekomen. Die wagens bestonden uit twee passagiers- en twee beladen veewagens, maar waren door het breken van do koppolstang in de rails gebleven en zetten op korten weg aldus don tocht voort, tot ook zy tot stilstand kwamen. Passagiers en koeien kwamen er alzoo eveneens heelhuids af. Dadeiyk en verder op den dag was er by het terrein van het ongeval voortdurend een groot publiek aanwezig. Het kon toen zien ho9 het houten trottoir op verschillende plaatsen is vernield; hoe dat trottoir overigens niet in de beste conditie scheen te verkeeren hoe de yzeren band er van op verschillende plaatsen is gebroken; welk eene opening de gedeelteiyk vernielde yzeren brugleuning ver toont en boe do machine daar naast beneden in de zonderlingste houding tot tydelyke werk staking is overgegaanmaar ook hooren fcoe er reeds langen tyd over de brug werd geklaagd. Spoedig na het gobeurde was er een amateur- photograaf aanwezig om van den toestand eene opnoming (opname zeggen ze) te maken. Met de werkzaamheden tot opruiming is in den middag een aanvang gemaakt. Dezer dagen is door de veld wachters Van der Stel en Monna, te Zoeter- woude, de hand gelogd op een troepje van vyf opgeschoten jongens, allen te Leiden thuisbohoorende, die den laatsten tyd blykbaar niet anders hebben godaan dan stelen en rooven, te Zoeterwoude en te Leiden. Allen zyn ze ter beschikking van de justitie gesteld, en de ontvreemde voorwerpen door die veld wachters in beslag genomeD. Als een byzonderheid kan wor den gemeld, dat door den landbouwer M. v. d. G., te Katwyk aan den Ryn, zyn ge oogst 8 beetwortelen, te zamen vertegenwoor digende een gewicht van 50 KG. De spekslager A. v. M., aldaar, opende zyne nieuw opgerichte slagery met een varkentje van 253 KG., een prachtexemplaar I De rechtbank te Haarlem heeft gisteren zekeren A. wegens beleediging door smaadschrift veroordeeld tot zes maanden. De eisch was vyf maanden. Overeenkomstig het pleidooi van den verdediger, mr. Van Anrooy, en op grond van de verklaringen van vyf getuigen a décharge, sprak de rechtbank te Amsterdam gisteren Moen, beschuldigd bij den volksoploop op 4 October de agenten met steenen te hebben geworpen, vry. Het vonnis tegen VanGeelen en Jonker, van hetzelfde feit beschuldigd, is 8 dagen uitgesteld. By het ophyschen van een pian|o aan de Stadhouderskade, te Amsterdam, drie hoog, brak gisteren het bijschtouw. De beneden staande kruiers kregen eenige verwondingen, doordat het zware stuk rakelings langs hen heen ging, terwyl de piano zelf, ter waarde van f 450, aan splinters op den grond lag. In de Houthaven aldaar werl gistermorgen een Noorweegsche kof verhaal 1, welke Woens dag-avond de lading had afgeleverd. By hst uitbrengen van een tros slo?g een der opva renden overcoord en verdween in de diepte. Na twee uren zoekens werd het lyk van den jongen man opgehaald. Aldaar heeft eene vrouw, wonende Bickers- gracht, in een vlaag van ^vaanzin, haren man, tydons deze lag te slapen, met een bijl drie verwondingen aan het hoofd toegebracht. De man is ter verbinding naar het Binnen gasthuis vorvoerd en daarna naar zyne woning teruggebracht. De vrouw is wegens waanzin meermalen verpleegd geworden. Met twee ton gevlucht. Uit Batavia wordt aan het „N. v. d. D geseind, dat de kassier van de Factory der Nederland- sche Handelmaatschappy met f 200,000 op de vlucht is gegaan. Hot blad teekent daarby aan: De Factory der Nederlandsche Handelmaat schappy, gevestigd te Batavia, heeft, zooals men weet, agentschappen te Simarang, Soera- baia en Singapore, en eigen kantoren te Cheri- bon, Trgal, Pekalongan, Pasoeroean, Tjilatjap, Padang, Medan tn Penang. Do directie der Nederlandsche Handelmaat schappy te Amsterdam had reeds iets van het geval vernomen. De agent uit Singapore was reeds ter onderzoek naar Pinang. De directie achtte echter het bedrag vermoedelyk overdreven, omdat de kassiers op erikelo dezer kantoren meestal Chineezen zjjn, aan wie nooit zulk een grooto kas in beheer wordt gegeven. In de vorige week bleef de gunstige stemming in den kaashandel voort duren; byna al de aangevo.rde party n werden met vluggen handel opgekocht tegen onge veer dezelfJe pryzen, welke in het vorig bericht werden medegedeeld. Da handel in Goudsche kaas was zeer vlug en de noteering voor do fijnste soorten een weinig hooger dan 'a weeks te voren. Dank zy de gunstige gesteldheid van het weder in de laatste weken en den buiten gewoon besten staat der landeryen, was de aanvoer van kaas, voor dezen tyd van het jaar, nog vry aanzieniyk, en kan men in den eersten tyd nog flinke aanvoeren verwachten. In de Alblasserwaard liepen de prijzen van f \1 tot 24, in de Lopiker- en Krinpener waard werd voor lste soort Goudscho f22t/2 tot f 27 besteed, zwaardere tot f 29, 2de soort f IS tot f22; Derby lste soort f 23 tot 242Je soort f 20 tot f 23; Edam mer lste soort f 24 tot f 2S, 2de soort f 21 tot f 23. Omstreeks halfnegen is oer- gistermorgen een vi rjirig knaapje te Am sterdam onder een vrachtwagen geraakt. Do zware wielen van den wagen gingen het kind over de torst, zoodat het bewusteloos bleof liggen. Onmiddeliyk naar het gasthuis gebracht, is het kind jomstreeks halfelf aldaar overleden. Buurvrouw B. is niet zuiver ter zake van „de zwarte kunst", althans zy wordt door buurvrouw R. beschuldigd van te kunnen too veren. Zy heeft op een nacht dogewicht n van de klok op den grond en op een anderon nacht het bed van het dochtertje van buurman R. kletsnat getooverd. In den daaropvolgenden nacht was het bed, ondanks alle aangewende voorbehoedmiddelen, weer kletsnat. Ook heefc vrouw B. eene geheime macht over ds varkens van vrouw R. Van een en ander is by den burgemeester aangifte gedaan en door den veldwachter is een voorloopig onderzoek inge steld. Het stuk speelt in het dorp Ter-Aa. Te Aartwyk, by Maeseyck, is de landbouwer H. vermoord, door middel van een mes, door den landbouwer H., uit die gemeente. Een vroegere twist was de aanlei ding. De dader is gevat. By een der villa-bewoners te Baarn is in een der vorige nachten getracht in te brekon. Do koetsier, die dit bemerkte, loste een geweerschot, waardoor de dieven op de vlucht gingen. In een herborg te Schoonhoven werdon jl. "Woensdag de huisgenooten plot seling onwel na het gebruik van brood en koffie. Een werkster, die even later van de spyzen gebruikte, werd ook ongesteld, terwyl haar kinderen, na het gebruik van een broodje, onder dezelfde verschynselen ernstig ziek werden. Men vermoedt dat de kaas, die men had gebruikt, schadelyke bestanideelen bevatte. Door den geneesheer, ale by de patiënten werd geroepen, zyn do spyzen onderzocht. Men schryft uit IJmuiden: Toen Maandag morgen 28 October de directeur van het post- en telegraafkantoor te IJmuiden op zyn bureau kwam, ontdekte hy met schrik, dat een portefeuille met een belangryke som aan bankbiljetten verdwenen was. Na eenig zoeken werd de vermiste porte feuille, ledig, achter de brandkast terugge vonden. Dien nacht had dus een brutale diefstal plaats gehad. De directeur stelde onmiddeliyk de justitie hiervan in kennis. Een yverig onderzoek werd iDgesteld, helaas 1 tot dusver zonder resultaat, natuurlyk tot spyt van de talryke beambten. De directeur betaalde uit eigen middelen reeds de schade. Op het eiland Rozenburg zyn een aantal honden onder dezelfde verschynselen gestorven. Vermoedens zyn gerezen, dat er kwaadwilligheid in het spel is. De districts veearts, de heer Fauel, van Nieuwenhoorn, heeft een ond&rzoek ingesteld en geconstateerd, dat die dieren zyn omgekomen door een vergif, dat hi r te lande zelden gebruikt en alleen op medisch voorschrift gcloverd wordt. De justitie stelt een strong onderzoek in. Te Loosdrecht is door den jager J. Van Reenen een hert geschoten. Voor zoover bekend, werd deze soort edel wild nog nooit door een Loasdrechtsch jager buit gemaakt. Een persoon, zich noemende Cb. Bergmans, geboren te Overpelt (België), heeft zich te Eindhoven schuldig gemaakt aan oplichting en te Tongelre hoornen ver kocht, dia hem niet toebehooren, toen op gevende Ch. Willems genaamd te zyn. Bede namen zyn wanrschynlijk va'sch, de verdachte is een sluw oplichter en vertrok ken in de richting van België. De lste luitenant districts-commandant der koninklyko marechaussees te Eindhoven ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. De duurste restauratie ter we- reld is onlangs te Parijs geopend door Cubat, den kok van den laatst gestorven Czaar. Cubat kwam naar Parys en betaalde contant 2,400,000 franken voor oen allerprachtigst huis in de Champs Elysées, dat toebehoord had aaD zeker© Mad. Paiva, eene vrouw7 met eon zeer excentrieken smaak. Diö huis had indertijd met de meubileering, enz. ongeveer 12 millioen franken gekost. De wanden der salons zyn door de beroemdste kunstenaars bes(hil Jerd, de badtoestell-n zijn van massief zilver; de inrichting der slaapkamer had alleen 300,000 franken gekost, terwyl een enkel ledikant eene waarde vertegenwoordigde van 100,000 franken. Het nut van het rywiel in proces- zaken is dezer dagen, naar men uit Parys mel.it, gebleken. In Nerac was reeds langen tyd een gewichtig proces aanhangig, waarin twee advocaten de belangen van twee cliënten in dezelfde richting hadden te behartigen. Zooira het vonnis wa9" gewezen, kwam het er op aan, eene hypotheek te laten inschry ven op do goederen van zekeren heer X., welke in het arrondissement Bazas, 65 ki'ometer van Nerac, waren gelegen. De spoorwegverbin ding tusschen de beide plaatsen is zoo ongun stig mogelijk en periculum was er in mora want wie van de beide procureurs het eerst ter plaatse verscheen, diens cliënt had de hypothecaire inschry ving. Do een der beide mannen van het recht was wielryder en hy kreeg een gelukkigen inval: hy liet vooraf allo stukken, maar ook ten tweewieler, een zoogenaamden tandem, in gereedheid brengen, en wachtte nu in koorts achtige spanning den loop der dingen af. Op Zaterdag klokke 1 uur werd het vonnis uit gesproken, to 1 uur 5 minuten waren do stuk ken geteekend en te 1 uur 20 minuten beste gen twee uitgelezen ryders het stalen ros en joegen naar Bazas, als ging het om leven of dood. Te 3 u. 24 minuten hield het rywiel stil voor het kantoor van den hypotheekbe waarder te Bazas, dat te 4 uren gesloten wordt. De 65 kilometer waren achter den rug. De hypotheekbewaarder was verbluft in de hoogste mate. Hij keek op zijn horloge, keek op de pendule op den schoorsteen, liet zelfs de klokken op het raadhuis en op het spoor wegstation vergelyken, maar het was werke- lyk eerst 3 u. 24 minuten. De eerste aan- teekening in hot dagregister geschiedde ten behoeve van den cliënt met wielrydenden rechtsbystand en toen Maandag daarop, 's mor gens vroeg, by de opening van het kantoor, de vertegenwoordiger van den tweeden cliënt verscheen, om eveneens uit krachte van het vonnis hypotheek te nemen, en hoorde wat er gebeurd was, moet by een bijzonder lang ge zicht hebben getrokken. Het proces-De Nayve te Bour- ges. Rosselot, die zulk een treurige rol heeft gespeeld in deze zaak, hoeft na afloop van het proces dadeiyk Bourges verlaten. Men heeft niet kunnen ontdekken waarheen hy gereisd is, maar 't schijnt zeker to zyn, dat hy de vlucht heeft genomen. Het gerucht loopt, dat hij zal worden verrolgd wegens het afleggen van valsche getuigenis. De markies De Nayve wordt nog in ver zekerde bewaring gehouden, omdat er nog een aanklacht wegens mishandeling tegen liem hangende is. Hy wordt nu echter minder streng behandeld en heeft zyn moeder en zfln kinderen mogen ontvangen. Volgens de „Figaro" is het mogelyk, dat de markiezin op aandringen van hare kinderen de aanklacht tegen haar man zal intrekken. De markies had voor het andere proces, dat met zyn vryspraak eindigde, byna ander half jaar in preventieve hechtenis doorge bracht. De toestand te Carmaux blyft dezelfde. Naar men weet, heeft de heer Resse- gnier geweigerd de beslissing in het geschil tusschen hem en de werklieden over te laten aan een scheidsrechter. De Fransche regeering zal geen besluit nemen over hetgeen zy in dezen zal doen, voordat de heer Poirson, die naar Carmaux is gezonden, met zyn rapport te Parys is teruggekeerd. Het gebouw van het dagblad „Journal" te Detroit (Michigan) is Dinsdag ingestort door het springen van een stoom ketel. Een groot aantal personen, waaronder vele meisjes en vrouwen, werden onder de puinhoopen bedolven; de leden der redactie kwamen er goed af. Kort na de ontploffing geraakte hot puin in brand, zoodat de brand weer eerst het vuur moest blusschen om de menschen te kunnen redden. Vyftien perso nen werden ongedeerd te voorschyn gebracht, maar er werden ook twaalf iyken gevonden, en nog wordt een dertigtal personen vermist. Eenige voorbygangers werden bij de ontplof fing ernstig gewond. Gemeente: a van No >rdwIJZc. Openbare vergadering van Donderdag 7 Nov. Voorzitter: Jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford. Tegenwoordig alle leden. De verga lering geopend en de notulen der vorige vergadering gelez n en vastgesteld zynde, worden door den Voorzitter aan de orde geeteld de punten, welke in de vergadering van Maandag jl. door onvoltalligheid der ver gadering nitt werden behandeld. In de eerste plaats betrof uit een adres, voor eenige maanden reeds ingekomen, van een groot getal belanghebbenden, om riolee- ring (voor water-afvoer) van de Dousastraat en een godeelt9 dor Voorstraat (Lindeplein Westeinderbrug) en een adres Yan bewoners van den achterweg (Kleipad) te Noordwyk a ,n Zee, om dien weg die dikwijls schier nijt begaanbaar is te doen bestraten. Naar aanleiding mede van deze adressen hadden B. tn Ws. een Jvoorstel ingediend, dat beoogde: a. aan te leggen rioleering van de Dousa straat en het gedeelte der Voorstraat; b. rerstrating van de Dousastraat; c. öestrating van de Heiligen-Geest-weg; d. r*ratrating van een gedeelte van den Zeeweg, dat reeds bestraat is; c. bestrating van het gedeelte grindweg van den Zeeweg; f. bestrating van den achterweg (Kleipad) te Noordwyk aan Zee, met aanleg van een voetpad; g. rioleering van een gedeelte van het dorp Noordwyk aan Zee, dat bij eenigen regen veel oveilast heeft van water. De kosten dezer gedeelteiyk buitengewone werken, zouden, naar het voorstel, worden betaald uil d9 gelden, welke eerstdaags be schikbaar komen door teruggave van de op de hypotheek ter leen verstrekte som van f 50,000. Do over deze belangryke zaken gevoerde discussiën hadden een eenigszins vreemd verloop. Da Voorzitter had nl. vooraf gevraagd of de vergadering in beginsel bezwaar had tegen het denkbeeld om een gedeelte der zooeven bedoelde som te besteden voor werken van algemeen nut. Toen nu de hoeren op deze vraag allen het stilzwygen bewaarden, con stateerde de Voorzitter dat mocht worden aangenomen dat tegen het denkbeeld in beginsel geen bezwaar by de leden bestond. Toch blook in den loop van het hierop gevolgde ampele debat dat verscheidene leden juist omdat bet kapitaal der gemeente zou worden aangesproken, tegen de aanneming der voorstellen bezwaar hadden. De heer De Groot, die de beraadslaging opende, bleek een groot voorstander van rioleering to zfjn en daarom lachte hem het denkbeeli toe om htt geheele dorp Noordwyk- Binnen te voorzien van eene behoorlijke ge legenheid tot afvoer van regen* en menago- water. Liever zou hij enkele bestratingen, wel ker nooizakelykheid hy niet inzag, achterwego laten en voor uitbreiding van rioleering wat meer besteden. De heer Parlevliet kwam nog eens terug op de principiëele qaaestieof hat geld, dat indertyd by het overnemen van de ambachts- werken door Rynland gegeven was, wel tot andere werken dan di welke tot de ambachts- werken behooren, trocht geb.zigd worden. Het kostte den Voorzitter weinig moeite den heer Parlevliet op dit punt thans, evenala in de vergedoring van Maandag, gerust te stellen, en evenals to n, was ook nu do heer Parlevliet dankbaar en voldaan. Da heer C. Alkemade verklaarde zich niet tegen de voorgestelde werken, doch had alleen maar ook overwegend bezwaar tegen de bron, waaruit de kosten zullen geput worden. Deze spreker zou liever willen dat het kapitaal der gemeente intact bleef en de gelden voor de voorgestelde werken op andere wijze gevonden werden. De heer Van Konynenburg bon zich ook wel met den gedaebtengang des heeren Alke- mado vereenigen, en meende nu dat men wel zou kunnen besluiten om bijv. jaariyks een zeker bedrag op de Spaarbank te pl latsen, om zoodoende het kapitaal weder op zyn oor- spronkelyke grootte te brengen. De Voorzitter achtte het dan beter een voudig eene leening te sluiten voor de werken, welke men wil uitvoeren; e och, nu de heer De Groot een zoo grooto uitbreiding van rioleering ter tafel had gebracht en ook in den loop der beraadslaging om meer licht was gevraagd op sommige punten en het Dag. Bestuur op dezen oogenblik geen licht ont steken kon, oordeelde spreker het nuttig de zaak aan te houdeo, opdat B. en Ws. in de gelegenheid zouden zyn zoowel het denkbeeld van den heer De Groot als de quaestie der betaling nader te overwegen. De Raad vereenigde zich met 's Voorzitters voorstel, zooóat later nogmaals over de zaak, welke ongetwyfeld van groot belang is voor de gemeente, zal worden beraadslaagd. Nu kwam de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1896 aan de orde, welke slechts geringe discussie uitlokte en dan ook onver anderd werd aangenomen. Hierna ging de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren. BUITENLAND. Frankryk. Gisteren kwam de Fransche Kamer weer by een. De minister van financiën, de heer Dou- mer, antwoordde op de Interpellatie, welk

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2