N°. 10954 "Vrijdag 8 November. A0.1895 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. ONZE BRIEVENBUS. LEIDSCH BAftBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden por 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. i, 1-40. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 7 November. Vanwege de afd. Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zullen dezen winter weder drie vergaderingen voor onder wijzers en onderwyzeresssn gehouden worden. Do heeren prof. ar. H. Oort, alhier, dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamor, en dr. F. Van Gheel Gildemeester, predikant te 's-Gravenhage, hebben zich welwillend bereid verklaard in die vergaderingen als sprekers op te treden. Te Dordrecht zyn geslaagd voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de dames A. A. H. Visser, L. J. Lassche, N. H. Gouwentak, H. M. Poelman, M. J. Poelman en C. A. Fischer, allen van Leiden. De examens zijn afgeloopen. Het totaal er van was: 104 m. cand., 116 104 y 114 86 90 19 24 cand. Opgeroepen Opgekomen Geslaagd Afgewezen Niet opgek. 2 Steeds omstreeks tien November geoft de Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" óf eone uitvoering öf eene gezellige bijeen komst, als ware het/tot herdenking van haren verjaardag. Opgericht in 1874, telc zij dus nu 21 jaren. De leden waren met hunne dames gisteravond in zeer grooten getale opgekomen in den foyer der Stadszaal, waar een gezel- ligé bijeenkomst plaats had. Die buitenge wone opkomst constateerde de voorzitter met genoegen, die in zijn openings- en wel komst-woord tevens mededeelde dat de eerst komende uitvoering waarschijnlijk in Decem ber zal worden gegeven. Het programma voor dezen avond bestond enkel uit een negental voordrachten, welke zeer goed voldeden, zóó zelfs, dat ze öf moes- ten worden herhaald öf door anderen opge volgd. Het was humor vóór en humor na, zoodat het niet aan een uitbundig lachsucces ontbrak, niet hot minst met hetCongo-gezel- schap (een collectie „zwarte", zingende negers j met een voorzanger) en een nieuw ontworpen Revue artistique, waarin achtereenvolgens allerlei sujetten optraden. Een en ander was wel geschikt om de i aanwezigen in eeno opgewekte stemming te brengen, te meer gewenscht met het oog op het bal, waarmede de voordrachten werden besloten en dat bepaald allergezelligst was. Gisteren werd door het provinciaal kerk- j bestuur van Noord-Holland tot de Evangelie bediening toegelaten de heer P. H. Kapteijn, theol. candidaat aan de Universiteit te Leiden. Tot bewaarder der minuten van den heer P. Ledeboer, in leven notaris te Aalsmeer, is benoemd de notaris J. Heenk, van Leimuiden. Voor de afdeeling Noordwyk en Omstre ken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw zullen in den loop van dezen winter als sprekers optreden de heeren Marlet en I Van den Bosch. Het stoffelijk overschot van den raads heer in den Hoogen Raad mr. I. Telting zal Vrijdag a. s. op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage worden ter aarde besteld. Te twaalf uren verlaat de stoet het sterfhuis (Van-Spoyk-straari. In de te Boskoop gehouden vergadering van den gemeenteraad is het besluit, in zijn vergadering van 12 September genomen, tot benoeming van een tvjdelyken wethouder, waarvan de uitvoering door Gedeputeerde Staten is geschorst, met 4 tegen 3 stemmen ingetrokken. Andermaal ontvingen we een nummer (No. 3van „Le sport universel illustré," dat volstrekt niet b\j de vorige afleveringen achterstaat en waarvoor dus, wat den inhoud en vooral wat de illustraties betreft, dezelfde gunstige beoordeeling gelat, welke we de vorige maal konden neerschrijven. Behalve tal van afbeeldingen, vooral van beroemde renpaarden, bevat de aflevering chronique, Andrée, la race Lupin, Sansonetto, au racing club, cydisme, un sportsman cólèbre, la Nómósis, le concours hippique de Namur, amélioration ou dégénérescence de la race chevaline (suite), Gloire de-Dijon, rowing. De Nederlandsche regeering heeft de uitlevering van Gebrs. Bingen die beschul digd worden bedrieglijke bankbreuk gepleegd te hebben te Genua aan de Italiaansche regeering toegestaan. Het gastmaal, Dinsdag avond door de leden der Staten van Zuid-Holland den Voor zitter hunner vergadering, den Commissaris der Koningin mr. C. Fock, in het Hotel „Den Ouden Doelen" in Den Haag aangeboden, telde 78 couverts. Tot de genoodigden be hoorden de griffier der Staten en de hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland. De eerste van een reeks heildronken werd ingesteld op H. M. de Koningin. Aan de Staten van Noord-Holland is o. a. overgelegd een contract, door God. Staten gesloten met de bestuurders van het gesticht „Coudewater", te Rosmalen, omtrent het daar verplegen van behoeftige krankzinnigen uit deze provincie. In dit contract is voldaan aan den wensch der vergadering, dat het bepalingen zou be vatten, waardoor toezicht vanwege Gedep. Staten steeds mogelijk is, het contract steeds opzegbaar zou zyn, als aan de eischen van verpleging niet werd voldaan, en dwangmid delen aan don lyve der patiënten zooveel mogelijk zouden worden vermeden. Dr. F. E. Daubanton, van Amsterdam, is beroepen tot predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Rotterdam (vacature-Wildeboer). Het bykantoor voor den post- en telegraaf dienst op het terrein van de tentoonstelling te Amsterdam blyft voorloopig, doch in geen geval later dan tot 1 December e. k., voor het publiek opengesteld. Op de voordracht voor het ambt van griffier der Provinciale Staten van Groningen staan de heeren mr. S. Sybenga, van Groningen mr. L. Offerbaus, van Assen, en mr. J. H. De Vries, van Zwolle. De benoeming zal 12 Nov. plaats hebben. Volgens gisteren te Rozendaal ontvangen telegrammen uit Brussel en Esschen is de doorvoer door Belgiö van lovende varkens weder toegestaan. De minister van marine heeft den adelborst der lste klasse D. M. O. De Roo van Alderwerelt met 12 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Bellona." Mevrouw SegondWeber speelde te Utrecht, Arnhem, Leeuwarden, Groningen, Zwolle, voor zalen, waarover zij niet geklaagd zal hebben. Overal was het vol. Te Arnhem ontving zy een bloemenmand van de „Alliance fran^aise", te Leeuwarden een ruiker, te Gro ningen bouquetten van de studenten, van professor Van Hamel en van de „Alliance". Te Zwolle waren de Commissaris der Koningin en tal van leden der Staten tegenwoordig. De inauguratie der novitii van den CJtrechtschen Studentenbond zal plaats hebben op Vrqdag-avond 8 Nov. a. s. Na afloop daar van zal een fakkeloptocht plaats hebben. Bq het instructie bataljon te Kampen zyn gisteren in dienst gesteld 12 jongelingen; geneeskundig ongeschikt bevonden 10. Van het Evangelie van Johannes, vóór ongeveer anderhalf jaar door het Nederlandsch Bybelgenootschap in Braillé-druk uitgegeven, en waardoor men meende, de blinden zeer te zullen gerieven, zjjn by een oplage van 500 slechts 63 exemplaren geplaatst. Hierdoor kan het Bybelgenootschap er niet aan denken, om op den ingeslagen weg voort te gaan en ook andere bybelboeken in Braille-druk uit te geven. Uit eene door het bestuur der Neder landsche Opera te Amsterdam verspreide circulaire blykt, dat, zoo niet binnen weinige dagen geldelijke steun wordt verkregen, zy op 15 November a. s. de voorstellingen zal moeten staken. Elke bydrage zal dankbaar worden aanvaard. De circulaire is geteekend door de heeren W. A. v. d. Mandere, baron Sloet van Hagersdorp en jhr. mr. C. J. Den Tex. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 6 Nov. van Rotterdam naar Nieuw York; de „Belleroplion", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Nov. van Port-Saidde „Gelderland" vertrok 6 Nov. van Rotterdam naar Atjeh en Batavia; de „Manica", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 5 Nov. van Dartmouth; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Nov. te Suez; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, is 6 November van Aden vertrokken. By koninklijk besluit is verleend aan mr. J. A. Van Hasselt, op zyn verzoek, eervol ontslag als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Apeldoorn. Feesten te Wassenaar. Omtrent deze feesten kan, na het reeds gisteren medegedeelde, nog het volgende ge meld worden: In het dorp zelf hoerschte reeds lang vóór twaalven een ongewone levendigheid. Hier en daar hield men zich nog onledig met het aanbrengen en voltooien van versieringen aan of vóór zyn huis, terwyi de drukte niet weinig vergroot werd door de vele feestgan gers van buiten, die te voet, doch voor het meerendeel per as de kom der gemeente binnenkwamen door de inderdaad fraaie eere poort, die al hun bewondering vroeg, en n wier boog bet woord „welkom" in vergulde letteren en daaronder het geslachtswapen van den nieuwen burgemeester prykten. Door die eerepoort kwam men in de voornaamste straat van het dorp, de Langstraat, waar ter weers zijden guirlandes van sparregroen, van welke hier en daar ballons afhingen, waren aange bracht en waar ook aan menig particulier gebouw keurige versieringen waren aange bracht. In het byzonder trok in deze straat de aandacht het Raadhuis, boven welks ingang onder meer het wapen der gemeente prykte. Van uit de drukke Langstraat kwam men op het nog drukkere Plein, waar tot verhooging der feestvreugde een draaimolen,, poffertjes kramen en andere kermisvermakelykheden waren geplaatst. Aan dit plein staat ook de woning van den nieuwen burgemeester, welk gebouw evenzeer de aandacht trok om een eveneens fraaie eerepoort, waarin bovenaan te midden van vlaggendoek het wapen der gemeente zich bevond. Tegen twaalf uren concentreerde zich de drukte vooral in de omgeving van het Raad huis, waar tegenover de scholieren uit het dorp waren opgesteld, om zoo straks den nieuwen burgervader ook hunne hulde te brengen. Met smachtend verlangen werd door de kleinen het gewenschte oogenblik verbeid. Eindelyk, 't was ruim halféén, kwam de stoet, waarvan ce hoofdpersonen baron en baronesse Van Zuylen waren, aan de eere poort aan het Slooteinde van hot dorp aan. Hier waren opgesteld de leden en eereleden der feestcommissie, uit wier midden de heer M. graaf Van Limburg Stirum naar voren trad om ZEd.Achtb. te verwelkomen. Met de muziek van het vierde ieg. inf. uit Leiden voorop, begaf zich do stoet met de feest commissie naar het Raadhuis, waar ZEd.Achtb. met zyne echtgenoote en dochtertje uitstapte. Was hun reeds vroeger door de leerlingen der openbare school aan de Waalsdorperlaan, welke school rykelyk met groen en vlaggen doek versierd was, het welkom toegezongen, thans was het gewenschte oogenblik voor de dorpsjeugd aangebroken. Op uitnemende wyze werd door deze kinderen het welkomst lied voor deze gelegenheid gezongen, op zulk een wijze, dat de inderdaad aangename melodie uitnemend tot haar recht kwam, waarvoor ook alle lof toekomt aan den geachten diri gent. De begeleiding van do muziek van het 4de reg. ging eveneens uitstekend, waarvoor een woord van lof toekomt aan den ver dienstelijken directeur. Met blykbare voldoening werd de dankbetuiging van ZEd.Achtb. voor het mooie gezang door de kleinen aanvaard. Na deze plechtigheid gingen de kinderen naar het dorpsplein, waar hun oen versnape ring was bereid, en begaven de burgemeester en zyn gezin zich met do feestcommissie naar de Raadzaal, welker ingang ook keurig ge decoreerd was met groen. Hier werd hem het welkom toegeroepen door den heer C. J. Van der OudermeuleD, wethouder; gevolgd door korte heilwenschea van notaris Dietz, uit 's-Gravenhage, en ds. J. Klomp, Herv. predikant te Wassenaar, waarna warme handdrukken werden gewis seld en de eerewyn word rondgeschonken. Des namiddags te halftwee stond de eere- wacht met muziek weder voor het Raadhuis, om den burgemeester en zyne gade te bege leiden op hun wandeltocht door het dorp tót het in oogenschouw nemen van de verschil lende versieringon. Aan den arm van haren echtgenoot maakte ook baronesse Van Zuylen, in de eene hand een fraaien ruiker houdende, haar door een dochtertje van den heer Van d6r Kroft aangeboden, gevolgd door tal van notabelen, den rondgang, op welken tocht de nieuwe burgervader en zyn echtgenoote luide werden toegejuicht. Te even halfdrio hield de stoet stil voor de woning van den burge meester. Hier werd de stoet ontbonden en het keurige vaandel, dat een hulde aan b*ron Van Zuylen en een herinnering aanden6d.n November bevat, ZE i.Achtb. aangeboden. Onder luide hoezees, waaraan schier geen einde scheen te koinen, ging by zyn nieuwe woning binnen. Des namiddags van balfdrie tot halfvyf was er matinée en des avonds van acht tut tien uren avondconcert, beide malen in de muziektent op het dorpsplein, gegeven door des heeren Van Erps kapel. Tot laat in den nacht vierde Wassenaar feest. Jammer is het voorzeker, dat de sterke wind de feestelijke verlichting o. a. van Raad huis en muziektent tegenwerkte. Het feest by dag kan als goed geslaagd worden beschouwd, wat zeker ook voor een groot deel te danken is aan de uitnemende zorgen der feestcommissie en voorts aan de goede gezindheid der Wassenaarsche inge zetenen. TWEKUË K A Ut R. Wijziging der jachtwet. Aan de Kamer is ingeiiend een wetsont werp tot wyziging der jachtwet, ten einde de reeds bestaande bescherming van kievitten en nachtegalen beter te waarborgen. Om te go- moet te komen aan verschillende klachten, is nu niet alleen verboden het schi t n en van gen van kievitten, maar het vangen, dooden, vervoeren, verkoopen, afleveren, of ten verkoop in voorraad hebben van kievitten of nachte galen, het aanwenden van pogingen om kie vitten of nachtegalen te vangen of te dooden. Voorts is aan de ambtenaren dezelfde bevoegd heid toegekend ton aanzien van kievitten en nachtegalen als thans ten aanzien van wild, visch of eieren in gesloten jacht- of vischtyd. Verkoop van kloosters in Limburg. Een wetsontwerp is door den minister van financiën ingediend tot goedkeuring van den onderbandschen verkoop voor f 10,500 van het Clarissenklooster met aanhoorigheden te Megen, aan de vereeniging „Clarisse te Megen" en voor f 7500 van het Minderbroeders- klooster met aanhoorigheden te Megen aan de St.-Franciscus-stichting te Maastricht. De verkoop is geschied op verzoek der belang hebbenden, terwyl de Staat by het behoud van deze goederen geen belang heeft. i) Vroeger wa3 het toch heel andere! Men behoeft slechts aan de post te denken. Zoo'n brievenbesteller is heel aardig, als by ons wat aangenaams brengt; maar als hy voortyj gaat, ergert men zich telkens, omdat men hem eigenlyk verwacht heeft. Wat moet dat vroeger heerlyk geweest zijn, toen er geen post was en de brieven door een voerman meegebracht werden 1 Die toestand was niet alleen romantisch, maar hy had ook zyn goede zyden, althans hy zou ons, als myn man en ik toen geleefd hadden, in de laatste weken heelwat spanning bespaard hebben. Myn man wachtte namelyk reikhalzend op een brief van zyn uitgever, en zooals dat gaat, kwam hy niet aan het werk, omdat hy telkens weer de volgende post afwachtte. Zoo iets maakt echter natuuriyk zenuwachtig, en zooals men weet, moet de omgeving der man- nen daaronder ïyden. Ditmaal was het gelukkig maar onze brievenbus, die het moest ont gelden. „Ik heb nooit een afschuwelyker ding ge zien 1 riep mijn man verdrietig uit, toen hy haar weer eens tevergeefs geopend had. „Als men door het glazen deurtje kykt, lykt het altyd, of er een brief in ligt, doch dat is een afschuwelyk optisch bedrog I Het beste zou wezon de bus eenvoudig weg te nemen; dan schelt de brievenbesteller, als hy wat heeft, en geen onzer behoeft honderdmaal op een dag tevergeefs de beenen af te loopen, om ten slotte verdrietig teleurgesteld te worden." „Je hebt gelyk," zeide ik kalm. „Wy zullen haar laten wegnemen." Voor het oogenblik vond ik het, zooals altyd in zulke gevallen, verstandiger, myn man gelyk te geven; men heeft dan meer tyd, ongestoord naar zyn eigen ideeën te handelen, en lk wilde de brievenbus niet gaarne missen. Maar zoodra ik alleen waB, bekeek ik het geval nog eens van naderby. Myn man had ditmaal wezeniyk niet geheel en al ongelyk; ikzelf had my zoo dikwyis laten teleur- stellen. Het licht viel namelyk door het vierhoekige ruitje in de deur der bus op het lichte, gepoiyste hout van den rugwand, en het verlichte oppervlak leek daar precieB op een brief. Doch dit liet zich gemakkelyk veranderen. Ik dacht er over na. Hoe, als men den achterwand zwart maakte? Tegen den don keren grond zouden de witte brieven prachtig afsteken. Als een bliksemstraal schoot my myn flesch met schoenlak door het hoofd. Het had mö zoo dikwyis in dergelyke ge vallen geholpen 1 Niet alleen aan onze schoenen had het nieuwen glans verleend, het had zyn glans ook op hoeden, kachels en parapluie- stokken en alle mogelyke andere luxe artikelen overgedragen. Voor het onderhavige geval echter scheen het my als geschapen toe. Snel nam ik het toovermiddel ter hand, en reeds na weinige minuten zagen de binnenwanden der bus er zoo zwart en glimmend uit, alsof zy altyd van het fijnste gepoiyste ebbenhout geweest waren. Dat zal je man imponeoren! dacht ik by myzelve en verzocht hem, het geval direct eens te komen zien. Maar Schiller's Glocke merkt reeds op, dat het ongeluk snel voort- scbrydt, en zoo was het ook ditmaal. Juist als wy in de bus willen kyken, vliegt er van buiten een briefkaart door de gleuf en valt natuuriyk, zooals altyd by zoo iets gebeurt, met den beschreven kant op het frissche lak, waar zy tameiyk vast op kleefde. Metgroote moeite en voorzichtigheid maakte ik haar los, edoch, de keerzyde was koolzwart en het kostte meer dan een uur werk, eer wy met behulp van alle mogelyke scheikundige vloei stoffen geconstateerd hadden, dat het maar een gedrukte aanbeveling van een nieuwen sigarenwinkel was. Dit booze toeval was wel is waar onaan genaam genoeg en het was volstrekt niet noodig, dat myn man ook nog zoo ironisch glimlachte en my er nu nog mee plaagt. Maar dat is een goedkoop genoegen en in elk geval gemakkelyker dan zelf zulke prac- tische ideeën te hebben. „Yoor 't overige, zeide hy later tot my, „deugt dit idee van de zwarte verf vol strekt niet. Het is toch al donker genoeg in de bus. Naar myne meening moest de achterwand een wit gelakt metaalvlak zyn." Ik begreep dit wel is waar niet, maar besloot toch, hem onmiddeliyk zyn zin te geven. De zaak hielp, en dan was het goed, of zy liep mis, en dan was het nog beter; want dan moest hy inzien, dat ook hy wol eens wat verkeerd kon doen. Den volgenden morgen kwam de blik slager, om de verandering aan te brengen. Het scheen een moeilyk en langwyiig werk te zyn. De jonge man had er ruim twee uur voor noodig, en ook onze Trientjo werd er door opgehouden, omdat zy meermalen met den blikslager naar de keuken moest, om lak te verwarmen, wat my by het beetje lak zeor merkwaardig voorkwam. Toen hy klaar was, vroeg hy één gulden en twintig cents. „Die wil ik gaarne offeren," zeide myn man, „nu dit gezeur eindelyk uit is; zie, dat hadden wy al lang moeten doen 1" Vergenoegd haalde hy een couvert te voorschyn en liet het in de bus glyden. Doch direct daarop zette hy een vreeseiyk verbluft gezichtwant nu schitterde het ding eerst terdege, zóó zelfs, dat men niets meer kon onderscheiden. Ik was schitterend gerechtvaardigd; maar ik zeide geen woord. Het einde van hot lied was, dat de blikslager voor nog dertig centen zyn maaksel weer verwyderde. Daarby werd de man nog pruttelig en bromde, dat hyhet direct gedacht had. Ik zeide hem natuuriyk direct, dat hy niets te denkon, maar zyn werk te doen en zyns weegs te gaan had, wat hy dan ook ten slotte deed. Hy had evonwel nog eerst een onderhoud met onze Trientje, en wie beschryft myn verwondering, toen deze denzelfden morgen by my komt en my den dienBt opzegt; met veertien dagen wilde zy weg. „Hoe kom je daarby vroeg ik verrs -t. „Ach," zeide zy blozend, „de blikslager heeft my om verkeering gevraagd, en omdat hy met veertien dagen te B. onder dienst moet, wil ik ook een dienst in B. zoeken!" „Nu, 't is my goed zeide ik, maar 't was my toch niet zeer aangenaam, omdat ik wist, hoezeer myn man tegen verandering van dienstboden is. Toen ik bem het geval aan tafel vertelde, word hy dan ook werkeiyk verdrietig, doch hy had er eigenlyk zelf schuld aan, want het idee van den blikslager was van hem. Zoo erg had hy het echter niet gemeend, en toen by zich met zyn bond stil en ontstemd terugtrok, had ik toch mede- lyden met hem, en ik dacht eens na, of ik niet een ander middel kon vinden, om de zaak te verhelpen. Daarby viel myn oog op de ganglamp. Als ik die aan de andere zyde der porlière hing, kon men ten minste dos avonds beter in de bus zien. Zoodra het donker werd, probeerde ik het en was ver rukt over de uitwerking. Zelfs oen speld was door het deurtje duideiyk te herkennen. Ik was in de wolken. Maar opeens ontstaat achter my een ver- scbrikkeiyk lawaai, vergozeld van water- geplas en woedend geblaf, en als ik my verschrikt omkeer, ligt aan den voet der trap myn man met zyn hond, omspoeld door een emmer water. Ik had namelyk by myn uitvinding over 't hoofd gezien, dat het naar de brievenbus gekeerde licht onttrokken werd aan de trap, waarop Trientjes lievelingsemmer weer „een oogenblik maar" gestaan had. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1