N°. 10953 I)ouderdag 7 November A0.1835 geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 6 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Officiëele KenttisgeyingeD. NAHOSALE MILITIE. Burgomeoeter en Wethouders Tan Leiden, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den I7den December 1861 (Staatsblad No. 127), gowij- zigd bij Koninklijk besluit van den 22sten Juli 1892 (Staatsblad No. 179); Brongen bij deze ter algemeene kennis, dat de ingezetenon, die verlat gen mochten als v rij Wil li g er s bg de nationale militie op le treden, zich daartoe vóór den laten Decomber aanstaande ter gemetnte-secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der Wot van den 19deu Augustus 1861 (Staatsblad No. 7 2), betrekkelijk de nationale militie, gewijzigd bij de Wet vau den 4den April 1892 (Staatsblad No. 66), zgn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: „Art. 11. Om vrijwilliger bg de militie te zgn, moot men ongehuwd of kinderlooa weduwnaar en ingezeten wezen, voorta lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 moter lang, op den laten Januari van het jaar der toelating als vrijwilliger het 19do Jaar ingetreden zijn en bot 86ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der toelating aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waron, voldaan en eon goed zedelijk gedrag hebben geleid. Hot bezit van die vereischton, met- uitzondering van de liohamelijke gesohikihtld en van do gevorderdo longto, wordt bewezen door een getuigeohrift van den Burgemeester der woonplaate. Art. 12. Hq, die voor de militie is ingeschreven, wordt Blechts als vrijwilliger toegelaten voor do ge meente, in welke bg ingosohreven ie, tenzg hij gecne verplichtingen ton aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Bij, die bij de zeemacht, bg het leger hier te lande, of bg hot krggavolk ia 'e Bijks over- zeeeche bezittingen herft gediond, wordt niet als vrijwilliger bg de militie toegelaten, tenzg hg bg het verlaten van den dienst, bohalvo eon bewgs van on!s ag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, iehoudonde, dat hg zich gedurende zgn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, kerft bij dit ontvangen, totdat zijn veer- j tigsto jaar volbracht is, als vrijwilliger bjj do militie wo/den toegelaten." Wgdora wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot h»t opmakon van het getuigschrift, bedoeld bg bovengenoemd art. 11 der Wet, dagelgks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddags tien tot dos namiddags vier uren, ter secretarie dezer gemeento de gelegenheid boetaat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeldeD, F. WAS, Burgemeester. 6 Nov. 1896. E. KIST, Secretaris. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nommer voorkomende advertentie der werklieden-zangvereeniging „Kunst na Arbeid" van welker voorgaande uitvoeringen wy reeds met zooveel lof konden melding maken. Twee malen per jaar is er voor liefhebbers van den mannenzang gelegenheid om lid dier Ver- eer.iging te worden. De gelegenheid is dadelijk na de nu aangekondigde uitvoering daartoe weer opengesteld. De heer J. Jonker, van Uithuizermeeden, leerling der Christelijke Normaalschool te 's-Gravenhage, is benoemd toe onderwijzer aan de Chr. school aan de Middelstegracht alhier en hoeft tegen 1 Dec. a. s. de benoe ming aangenomen. Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen in de gymnastiek zijn te Dor drecht geslaagd de dames E. Uittenbroek en M. J. SchefFer, van Leiden. Gisteravond werd in tegenwoordigheid van den heer kapitein J. M. Obreen alhier en correspondenten van het leger, door het bestuur der afdeeling Leiden van de „Ver- eeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger," aan behoeftige leden van die Vereeniging en hunne weduwen wederom een bedrag van f 360 uitgekeerd. De leden en de weduwen, die gelvuwd waren toen hare ochtgenooten zich nog in actieven dienst bevonden, ontvingen ieder f 22.50; de weduwen, die gehuwd zijn nadat hare echtgenooten den dienst hadden ver laten, ontvingen ieder f 15, en aan 1 lid, dat wegens zjjn leeftijd nog niet voor de periodieke uitkeering in aanmerking kwam, werd mede f 15 uitbetaald. 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van den heer A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid van den Raad van Bestuur der kolonie Surinamo, de navolgende voor werpen, herkomstig van Suriname, ten ge schenke ontvaügen. (Geïnventariseerd als serie 1054): 1 bank- vormig altaartje met aarden schotel voor afgodische ceremoniSn, 1 amulet, 2 schortjes van aangeregen ringen van noot en vruchten en 1 pagaai, b(j het dansen gebruikt, 1 bankje, 1 spiegel, 1 bakje van kalebas, model van een hangmat, 4 sieraden en 2 zwart aarden schotels van de Boachnegers; 1 katoenen doek, eigen maaksel der weggeloopen plan tagenegers; 3 hoofdeieraden, 3 halssieraden, 2 gevlochten waaiers, 10 kokers, tasschen en manden, 1 kassavepers, 3 zeeften, 2 stee- nen beitels, grondstof voor aardewerk en eene verzameling van 158 stuks aardewerk van verschillenden vorm, als: schotels, kanneD, koelkruiken, enz., vooral leerzaam met het oog op de ontwikkeling van oenige der vormen uit dien eener kalebas of van eene eend. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. (Sts.-Ct.) In de commissie voor de wetsherziening der Maatschappij van Nederlandsche letter kunde zijn opgetreden dr. H. Rogge, hoogleer- aar te Amsterdammr. C. E. Asser, hoogleer aar te Leiden, en dr. W. C. G. Bijvanck, bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek, in plaats van mr. J. Heemskerk Azn., prof. mr. Fockema Andre® en prof. dr. Moltzer. Van de 55 lotelingen der gemeente Zooterwoude hebben 19 recht op vrijstelling door broederdienst en als zijnde oenige wettige zoon. Acht hebben lichaamsgebreken opge geven. Voor het akte-examen lager onderwijs is te 's Gravenhage geslaagd de heer A. Pennings, van Voorschoten. In de laatst gehouden vergadering van den Raad der gemeente Ter-Aar werd de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1896 vastgesteld in ontvang op ƒ9105 445 en een gelijk bedrag in uitgaaf. Ds. I. D. I. Idenburg, predikant te Ter- Aa, heeft een beroep ontvangen naar de Ned.- Herv. gemeente van Ter-Aar. Ds. Rispens heeft voor hot beroep naar de Geref. Kerk te Waddingsveen bedankt. Donderdag avond te halfzeven zal in het gebouw der Geref. Kerk te Waddingsveen optreden ds. Velo, van Rotterdam. De gods dienstoefening zal een dankstond voor den oogst zijn. Vrij dag-avond te zeven uren zal in het lokaal der openbare school B te Waddings veen als spreker optreden ds. Schuurman, van Alfen, als afgevaardigde van „Patri monium," ten einde een lezing over de waarde van den arbeid te houden. In de vergadering van het Leesgezelschap te Waddingsveen op Vrijdag a. s. zal over de oprichting eener Volksbibliotheek gehan deld worden. De najaarsvergadering der Staten van dit gewest werd gisteren te elf uren door den Commissaris der Koningin, mr. C. Fock, geopend. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Boonzajer, Van Rees, Snouck Hur- groDje, Quarles van Ufford en Van der Kemp, lid van God. Staten, werd gesteld het adres van den gemeenteraad van Maassluis om toekenning van een subsidie ten behoeve eener ambachtsteekenschool. Eene speciale commissie, bestaande uit de heeren Evers, Drost, J. P. Havelaar, Van Schaardenburg, Overwater, Bevers en het lid van Ged. Staten, graaf Van Bylandt, werd benoemd tot onderzoek van het voorstel van Ged. Staten omtrent terugbetaling van het aan de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij toegezegd renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg ter verbinding van de Hoeksche Waard met Rot terdam. Het adres der commissie van toezicht op de Rijksproefvelden in Zuid Holland ter be koming van een jaarlijksch provinciaal sub sidie, werd in handen gesteld van de heeren De Bie, C. A. Molenaar, Rinkes Borger, Waldeck, IJzermans, Van Heemstra en het lid van Gedeputeerde Staten Van Weel. De voorstellen van Gedep. Staten omtrent: herziening der onderhouds-voorschriften van de zee- en rivierwaterkeerende dijken op Voorne en Putten, wijziging van de bijzondere reglementen der polders Hendrik-Ido-Ambacht, Velgersdyk, Oude Nieuwland, Eendragt-Polders Blijdorp-Polder en kleine Westeindsche Veen- en Droogmakerij (gemeente Stompwijk), voorts bijzonder reglement voor het Heemraadschap van Nieuw-Mathenesse en het adres van het gemeentebestuur van Zwartewaal met bezwa ren tegen de voorgestelde gewijzigde Dijktafel voor Voorne en Putten, werden commissoriaal gemaakt in handen van de heeren Van Hou- weninge, Conrad, Hein van Rockanje, Bichon van IJselmonde, Kleijn, Visser en mr. Blussé, lid van Ged. Staten. Naar Gedeputeerde Staten werden om advies teruggezonden: het adres van het Hoofdbestuur der Dierenbescherming-Vereeni- ging, waarbij herziening wordt verzocht van de bepalingen, betreffende het bezigen van honden als trekdieren; het adres van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw om subsidie voor de in 1897 te 's-Hage te houden tentoon stelling ter gelegenheid van het 50 jarig be staan dezer Maatschappij; de subsidie-aanvrage van mr. W. Dolk c. s. om toekenning van een provinciaal subsidie voor den zeehaven- aanleg te -Schevoningen. Ook werd gesteld in handen van de heeren Korteweg, Kikkert, Seret, Duynstee en De la Bassecour Caan (lid van Ged._£tateu) het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een provinciaal subsidie ten behoeve eener verbetering der buitenhaven te Brielle, terwijl nog naar Gedep. Staten werden teruggezonden om advies het adres van den gemeenteraad van Maassluis om subsidie in de kosten van vervanging der houten beschoeiing langs de haven aan de Govert-Van Wijn-kade door een basaltmuur; het voorstel van Ged. Staten tot het aangaan eener geldleening ter vol doening van het prov. subsidie voor den bouw van een krankzinnigengesticht op „Ende geest" en tot bestrijding der kosten van ver andering der spoorwegbrug over den Vliet, onder Voorburg, en de adressen van inge zetenen van Naaldwijk en De Lier tot onder steuning van het in de zomervergadering der Staten ingediend adres om subsidie voor de verlenging der tramlijn van Naaldwijk naar Maassluis en Delft, benevens een adres van B. en W8. van Lekkerkerk, tot ondersteuning der aanvrage van het gemeentebestuur van Krimpen aan de Lek, om provinciaal subsidie voor de instandhouding van den stoomboot- dienst „Robert Fulton", tusschen Nieuw-Lek- kerland, Krimpen aan de Lek en Ridderkerk. Naar de afdeelingen werd teruggezonden het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de begrooting van enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1895. Ingekomen was een voorstel van de af gevaardigden voor de districten Vlaardingen en Schiedam, de heeren Kikkert, Maas, Loopuyt, Van Rees, Waldeck en IJzermans, strekkende tot het aanbieden door de Staten van een adres aan de Koningin-Regentes, waarin H. M. verzocht wordt maatregelen te beramen om het gevaar te keeren, waaraan e6n gedeelte van deze provincie zal z'yn bloot gesteld door den voorgenomen opslag van dynamiet op het eiland Rozenburg. Do heer Kikkert lichtte dit voorstel nader toe als volgt: De ontploffing van dynamiet in de nabijheid van Lobith op den 19den Maart 1895 heeft de oogen geopend voor het gevaar, dat voor do omgeving verbonden is aan den opslag, het vervoer en de overlading van deze spring stof. In meerdere dagbladen zijn daarover door bevoegde beoordeelaars zeer lezenswaar dige artikelen geplaatst, die in deze verga dering van algemeene bekendheid geacht moeten worden. Eene alleszins verklaarbare onrust is daar door ontstaan in verschillende gedeelten onzer provincia en wel niet het minst in die plaat sen, welke op betrekkelijk korten afstand zijn gelegen van de opslag- en overladingsplaats van dynamiet op en bij het eiland Rozenburg. Gemeentebesturen en corporatiën hebben zich dan ook gewend tot H. M. de Koningin- Weduwe-Regentes en tot Z. E. den Minister van W., H. en N., met het verzoek maatregelen te beramen om het groote gevaar, waaraan meerdere gemeenten voortdurend zijn bloot gesteld, op te heffen, en in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is te dezer zake eene interpellatie gericht aan Z E den Minister van W-, II. en N. Het komt den onderteekenaars noodzakelijk voor, dat ook de Staten der provincie Zuid- Holland zich wenden tot H. M. met een adres als in het voorstel aangeduid. Zij veroorloven zich de medewerking hunner geachte medeleden in te roepen, om aan hun voorstel het gewenschte gevolg te verzekeren. Besloten werd een adres tot Hare Majesteit te richten, terwijl de heeren Van Diesel, Van Royen, Sluiter, Kikkert, IJzermans, Maas, Drost, Bos en Loeff werden aangewezen tot het opstellen van een ontwerp-adres. De vergadering werd hierop gescheiden tot Dinsdag 19 November a. s., des voormiddags te 11 uren, wanneer o. a. in behandeling zullen komen de in handen van Ged. Staten gestelde adressen van J. Meyer c. 8., P. Van West c. s. en R. Dijkshoorn c. 8., te Ylaardiogen en Vlaardinger-Ambacht, strekkende om het vis- schen met de zegen te verbieden. De Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen, afdeeling Amster dam, moest voorzien in twee vacatures in het bestuur, ten gevolge der periodieke aftre ding van den heer M. A. Perk en van het vertrek van dr. P. J. Muller. Uit de aangeboden drietallen werd herkozen de heer Perk en gekozen mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, aan welken laatste, in de daarna gehouden bestuursvergadering, het secretariaat werd opgedragen, dat door hem onmiddellijk aan vaard werd. Verschillende familiekringen d*-r residentie werden diep getroffen door het gisteren aldaar bekend geworden bericht van het onverwacht overlyden van de gravin Von Schwerin, geb. jonkvrouwe Van Eijs, die, onlangs te 's-Graven hage in het huwelijk getreden, zich met haar echtgenoot, den ritmeester der Pruisische dragonders, graaf Von Schwerin, oud-militair attaché van Duitschland te 's-Gravenhage, op haar huwelijksreis bevond. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 64 jaren overleden mr. I. Telting, selert 1875 raadsheer in den Hoogen Raad. De overledene, vroeger advocaat te Leeuwarden, behoorde tot de uitnemendsto rechtsgeleerden van ons land. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het voornemen bestaat, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal, na onderzoek in de afdeelingen van do Indische begrooting en de afdoening van enkele ontwerpen van wet, waaronder dat tot invoering der faillisse ment-wetgeving, weder zou uiteengaan. (H. D). De heer Henri Viotta schrijft in de „Telegraaf:" Het gerucht, dat Orelio naar het buitonland zou gaan, hoeft zich bevestigd, Pollini, de directeur van den stadsschouwburg te Hamburg, was naar Amsterdam gekomen, om hem te hooren, en heeft hem onmiddellijk geëngageerd. Na afloop van het winterseizoen zal dus Orelio naar Hamburg vertrekken en van daar uit ook naar Amerika gaan, waar een groot gedeelte van het Hamburger opera gezelschap zich reeds heeft doen hooren. De heer P. Noordhoff, te Groningen, zendt ons weer een verzameling schoolboekjes ter kennisneming, zoowel nieuwe boeken als herdrukken. Nieuw zijn„Kijkjes in het Boek dei- Natuur", een leesboek voor de volksschool door G. Bljjham, waarvan het eerste stukje van het eerste deel, dat over het dierenrijk haDdelt, thans verschenen is. De schrijver bewerkte in de laatste 13 jaren de herdrukken van Helge's „Schetsen van dieren", en is dus op de hoogte van de eischon van dergelijke boekjes. .In het deeltje, dat nu verschenen is, worden voornamelijk de zoogdieren en eenige andere behandeld. Van den „Cours de langue framjaise" van V. A. Seket verscheen het derde stukje. Het zijn boekjes, welke vooi namelijk gebruikt zullen worden door hen, die meenen dat men een vreemde taal het best mondeling leert. Een „Nieuw Duitsch Leesboek" voor Neder landsche scholen werd bewerkt door don heer O. Veenstra. Het is een leesboek, waarin tevens de weg wordt gewezen tot het maken van oefeningen. Het kan gebruikt worden door hen, die de oefeningen voor eerstbeginnenden achter den rug hebben. Verder ontvingen wij van „Een Klaverblad", leeslesjes door H. De Raaf en B. Baas, een zesden druk; van D. Aitton's „Aardrijkskunde van Nederland" een derden; van ValkhofF's „Volledige Leercursus der Duitsche taal", eerste stukje, een zevenden; van „Help u zelf", taaloefeningen door B Baas, een tweedenvan "W. H. "Wisselink's „Kern van de Algebra" eveneens een tweeden en van J. N. ValkholT's „Volledige leercursus der Engelsche taal", derde stukje, een derdon druk. Dat is voor- loopig weer genoeg. De commissie voor de diplomatieke examens heeft aan den heer H. L. F. C. ridder Van Rappard, den eenigon candidaat, het bewijs van bekwaamheid uitgereikt om in aanmerking te komen voor eene benoeming tot gezantschaps-attaché. Bij koninklijk besluit van 4 dezer zijn benoemd tot leden der commissie, die van 1 Aug. 1895 tot 1 Aug. 1896 te Amsterdam belast is met het afnemen van de practische examens van arts, de heeren: dr. J. W. R. Tilanus, oud-hoogleeraar; dr. H. Hertz, hoog leeraar; Jac. Polak, apotheker; en dr. M. A. Mendes de Leon, privaat-docent, allen te Amsterdam, thans plaatsvervangende leden dier commissie; alsmede J. Ed. StumpfT, arts dr. A. E. Vermey en dr. G. C. Nijhofi, allen te Amsterdam. Ten behoeve van de militaire bakkerij te Utrecht is door den minister van oorlog toegewezen de levering van 45,000 KG. harde tarwe, aan den heer Van "WavereD, te Hille- gom, tegen den prijs van f 6 73 de 100 KG., en 15,000 KG. zachte tarwe, aan den heer Haan, te Groningen, tegen den prijs van /"6.35 de 100 KG. Genoemde tarwesoorten moeten per hectoliter onderscheidenlijk minstens 78 en 76 KG. wegen. Voor de keuze van 31 leden der Com missie uit de ingezetenen te Haarlem, welke zal to oordeelen hebben over het wetsontwerp tot voreeniging van een gedeelte van Heem stede met Haarlem, zijn van de 2816 kiezers 527 of ongeveer 19 pCt. opgekomen. Toen in 1883 eene dergelijke Commissie moest worden gekozen in zake de aanhechting van een gedeelte van Schoten met Haarlem, maakten van de 1903 kiezers slechts 148 of nog geen 8 pCt. van hat kiesrecht gebruik. Door de arrondissements rechtbank te Amsterdam is ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische Ifist van aanbeveling: Jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, mr. R. L. Scholten, beiden rechter-plaatsvervanger in gemelde rechtbank, en mr. C W. Vollgraff, rechter in de arrondissements-rechtbank Alkmaar. Uit een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Zeehond", belast met het toezicht op de visschery in de Noordzee, van 17 Sept. tot 8 Oct., blijkt dat van S O. H. 266 en 5 klachten werden vernomen betreffende het vernielen hunner netten door vreemde visschers, wier nummers echter onbekend waren. Overtredingen werden overigens niet waargenomen. Verscheidene malen werd ge neeskundige en andere hulp ingeroepen. Alge meen was de vangst goed; de visschers, die na 5 Oct. werden gepraaid, meldden zelfs een groote vangst, zoodat sommigen er geen raad mede wisten. In een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Dolfijn", van 9 tot 20 Oct. ilwordt gemeld dat wegens het stormachtige weder en dikwijls slechte zicht, maar weinigo visschersvaartuigen verkend werden. Van politietoezicht kon gedurende de meeste dagen om dezelfde reden niet veel sprake zijn. Voor handelend optreden zou toch geen gelegenheid zijn geweest. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 7 en die van den minister van koloniën op 8 dezer zullen niet worden gehouden. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Nov. Ouessant; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 4 Nov. van Adendo „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 4 Nov. van Marseille; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 5 Nov. te Marseille; de „Maasdam" is 5 Nov. van Nieuw-York te Rotterdam aangekomen. By koninklijk besluit is goedgekeurd dat aan E. H. Van Gennip, burgemeester van Gestel en Blaarthem, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Pensioen verleend aanL. C. Clant, commies bij het departement van financiën, ƒ1648; mr. H. P. De Gavere, ontvanger van het buitengewoon zegel te Amsterdam, 2623 's jaars. In rang en ancienneteit overgeplaatst bi) het wapen der Koninklijke marechaussee, en wel bij de 1ste divisie, de eerste luit. J. G. C. Vermeulen, van het 2de reg. veld-art. Benoemd H. P. J. baron Van Heemstra tot burgomeester der gemeenten Harmeien en Veldhuizen; F. H. Boels tot id. van Niouwe- Pekela; J. C. Van der Have tot id. van Oosterland;F. Heierman tot id. van Nederhorst- den Berg. Vergadering Yan de afdecliug Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. In tegenwoordigheid van een groot aantal leden en enkele introducés opende in het Nutsgebouw de voorzitter de 209de verga dering. De kunstbeschouwing, die de vergadering voorafging, bestond uit eene keurige collectie platen uit hot bekende werk van den architect J. J. Van IJsendyck: „Documents classés de l'art dans les Pays-Bas du lOme au 18mo siècle". Den heer W. C. Mulder, die ze voor dezen avond had afgestaan, werd daarvoor dank gezegd. Daar het voornaamste punt der agenda buiten het gewone vergaderlokaal zou behan deld worden, werden eerst de huishoudelijke werkzaamheden afgedaan, o. a. eene commi sie benoemd, die in overweging zal nemen of eene vereeniging tot onderlinge verzekering van werklieden tegen invaliditeit en samen gesteld uit de werkbazen in deze gemeente, levensvatbaarheid kan hebben, zooals in andere gemeenten, o. a. Haarlem, reeds eenige jaren bestaan heeft. Ook werd door het bebtuur kennis gegeven, naar aanleiding van een voorstel, in de vorige vergadering gedaan, dat het gemeend heeft nu nog geen reden te hebben zich van de Maatschappij af te scheiden. De leden kunnen echter tegen betaling van zes guldon kunst lievend lid van de Maatschappij en tevens lid van de afdeeling zijn. De voorzitter spoorde opnieuw tot toetreden aan.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1