eervol ontslagen schrijver 2 Jo kl. by het centraal-magazjn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, 13. Van Vliet,, met instandhouding van bet militair pensioen van f 52S, een tweedo pensioen van ƒ244's jaars. Gemeenteraad van Lisse. Tegenwoordig 6 leden. -Afwezig de heeren mr. R. Baron Snouckaert •an Schauburg en D. J. Van Stockum. Voorzitter: de burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet medodeeling van eenige ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Verder deelt hy mede dat is ingekomen een adres van P. Tibboel, te Lisse, te kennen igovende dat hy reeds sedert eenige jaren, in zake leverantie aan de gemeente, is gepas seerd geworden, mitsdien verzoekende het daarheen te willen leiden, dat by ook voortaan daaraan zal deelnemeD. Nadat door den Voorzitter is opgemerkt dat deze zaak thuisbehoort by Burg. en "Weths., wordt besloten het adres te stellen in handen van dat College ter fine van af- dosning. Eindelek doet de Voorzitter nog voorlezing van een schrijven van den hoer W. Visser, hoofd der school te Lisse, daarbij eenige be zwaren inbrengende in verband met de huur van een gedeelte der oude school. Na eenige discussie wordt besloten aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen en het dosbetreffendo verzoek in te willigen. Daarna werd, naar aanleiding van een ver zoek van het bestuur van het te Lisse be staande ziekenfonds, besloten het nadeelig saldo van de rekening van dat fonds, ten bedrage van /'113.945, voor rekening der ge meente te nemen en te voldoen uit den post „Onvoorziene Uitgaven", wordende aan Burg. en Weths. opgedragen de vereischte machti ging aan Gedep. Staten aan te vragen. Alsnu brengt de Voorzitter ter tafel een concept-raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving op de bogrooting van 1895. De overschrijving betreft de volgende posten Volgn. 32 Jaarw. Ambtenaar ter Secretarief 16.665 Volgn. 37 Jaarw. Telephonist 113.96 9 60 Kosten havens, vaar ten, enz- 609.45 Volgn. 106 Kosten Openbare ver makelijkheden 100.— Samen 840.075. Dit bedrag zal worden afgeschreven van den post „Onvoorziene Uitgaven." Na toelichting door den Voorzitter wordt het besluit met algemeen© stemmen aange nomen. De vergadering wordt voortgezet met ge sloten deuren ter behandeling van hot sup pletoir kohier van den hoofd, omslag. Na heropening wordt dat kohier met alge- meeno stommen vastgesteld tot een bedrag van f 35.87s. Na afdoening van nog eenige zaken van huishoudelijken aard werd de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Dezer dagen werd 's morgens aan het einde van de Groothertoginnelaan te 's Gravenhage een man gevonden, die halver wege in hot water lag te slapen. Hij werd naar het politie-commissariaat gebracht, waar bjj vertelde den vorigen avond, in beschonken toestand, van geld, enz. te z(jn beroofd. Hy gaf een verhaal met wien hij was uit geweest, maar de politie hoeft tot nu toe den vermoe- delijken aanrander niet. Naar men uitBerkel verneemt, is bjj een jachtpartij de hond van zekeren land bouwer aldaar, welk dier onbeheerd in het jachtveld liep en een haas achtervolgde, juist waar do jagers zich bevonden, per ongeluk door een jager doodgeschoten. Plet bedoelde haas kwam met den schrik vrij. De moordaanslag in een bier huis aan de Zandstraat te Rotterdam in den nacht van 10 op 11 Aug. is door de Rotter- damsche rechtbank behandeld. In bewuston nacht had een 18-jarige gla- zenwasscher zijn meisje Anna Bol zoodanig met een mes verwond, dat niet anders dan de dood te vreezen was. Anna Bol verliet evenwel na 9'/a week, hoewol niet volkomen hersteld, het ziekenhuis. Het O. M. eischte acht jaar gevangenis. Men meldt uit Amsterdam, dat mr. HazelbofT van het uitvoerend comité der tentoonstelling de verzekering hoeft ontvan gen, dat, zoo de exposanton, die onder pro test de transportkosten by het vervoor van hunne goederen betalen, door den rechter in het geljjk worden gesteld, de betaalde gelden toruggegeven zullen worden, al moet dit zijn uit de particuliere kas van één of meer leden van het comité. In do Czaar-Peter-straat bij de Crucqiusstraat te Amsterdam had gisteren een droevig ongeluk plaats. Heden zou daar door een gezin de 25 jarige echtvereeniging herdacht worden, en om 't daarbij aan do noodige feestvreugde niet te doen ontbreken, was moeder de vrouw de stad ingegaan tot het doen van verschillende in- koopen. Yan haar afwezigheid maakte het 13- jarig zoontje gebruik om op het dak te klimmen, waar hij een duif wilde pakken. Hij struikelde helaas, viel en kwam met zjjn hoofd op de straatsteenen terecht. Een onmiddellijk ontboden geneesheer advi seerde tot overbrenging naar het gasthuis. Toen men daar kwam, was de knaap reeds overleden. Gisterochtend hoeft te 's-H e r- togenlosch zekere J. Q., van beroep coupeur, tevens herbergier, getracht zich op den Vlijmen- sch6n weg door een revolverschot van het leven te berooven. Q. verkeerde reeds de ge- heele week in opgewonden toestand en had o. a. Dinsdag-avond schrik verspreid onder de passagiers van do stoomtram uit Helmond, daar hy, te Dinther opgestapt, weldra een revolver met patronen te voorschijn haalde, die hem toen zijn ontnomen. Toen O. Woensdag op het bureel van politie kwam om zijn revolver terug te hebben, werd hij op verzoek van de familie aange houden op vermoeden van krankzinnigheid. Door dr. WolfT op verzoek van den commis saris van politie onderzocht, konden geen sporen van krankzinnigheid bij hem worden geconstateerd, zoodat Q. moest worden vrij gelaten. Q. is zeer zwaar gewond naar het zieken huis overgebracht. (P. N. G.) Het zoo onooglijke stempolen en bekrabbelen met handteekopingen van de achterzijde van bank- en muntbiljetten werd dezer dagen aan een Amsterdamschen tailleur voorgoed afgeleerd. Deze ontving eon vroeger door hem uitge geven en met drie stempels zijner firma be klad biljet in betaling, en bemerkte tot zijn ontsteltenis, dat men onder eiken stempel als randschrift had geschreven: „Insolide." De eenige zoon uit Ammerstol, die verleden week op den dag der loting met de geboorte van een broertje werd verrast, hoeft een dienstplichting nummer getrokken. Te Vuren, by Gorkum, zal de steenfabriek, vroeger behoorende aan de familie Viruly, na 12 jaren gesloten te zyn geweest, binnenkort door de tegenwoordige eigenaars, de heeren Heuff Co., te Gorkum, weder in werking worden gesteld. Sedert Zondag wordt van een Rynschip te Rotterdam vermist do 25-jarige matroos P. W., uit Hatzmerheim. Men ver moedt dat hem een ongeluk is overkomen. De boerderij van W. Clay, to Wogmeer (N.-H is door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Amersfoort is gisterochtend uit een sloot in hot Lokhorsterbosch het ïyk opgehaald van den brievenbesteller H. W. S., die sinds eenige dagen werd vermist. Men brengt deze verdwijning en daarop vermoedelijk gevolgde zelfmoord in verband met de vermissing van een aangeteekenden brief aan het postkantoor aldaar. Bedoelde brief was verzonden den 2Ssten October 11. door de heeren Reymann en Stok te Arnhem, aan den heer M. De Ilaas en bevatte de reeds vermelde twee bankbiljetten van f 40, D.Z. 2649 en D. P. 2173, zoomede twee van 60, D. W. 5051 en D. F. 4487. Onmiddeliyk nadat de directeur van het postkantoor aan den commissaris van politio had kennis gegeven van de ontvreemding, werden de verschillende beambten van het postkantoor door den commissaris van politie aan z\jn bureel in verhoor genomen. Tegen den brievenbesteller S. scheen men evenwel eenige vermoedens te koesteren althans, hy werd ten tweeden male door den commissaris ontboden en verdween toen met het bekende treurige gevolg. S. was tot dus verre een knap en yverig jongmensch, oppas send en van onbesproken gedrag, ongeveer 24 a 25 jaren oud. Naar men verzekert, moet hy kort na de vordwyning van den aangeteekenden brief Dog- al verteringen gemaakt hebben. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan de „Haarl. Ct." dato 1 Nov., gemeld: Door het dagelyksch bestuur dezer gemeente was sedert 21 September de ryweg door de stad verboden voor het vervoer van beet wortelen, pulpen en mosselen. Gisteren heb ben de karrevoerders, na zich eerst weder- rechteiyk doorgang te hebben verschaft door de gemeente, en nadat hun dit belet werd door do politie, die daarvan proces-verbaal opmaakte, het work gestaakt en de volge laden karren op hot kruispunt een halven dag laten staan, zonder den voorgeschreven weg te willen volgen. Men ging ook tot balddadigheden over, gooide de politie met steenen, enz. Daarop werden 2 straten geheel afgezet, zoodanig, dat slechts ééne kar kon doorgaan, en hebben do voer lieden moeten buigen. In de gisteren avond gehouden raadsvergadering werd er eene inter- sellatie over gehouden, die heeft uitgewezen, dat de ryweg door de stad verboden blyft. Er heerscht nogal gisting, doch het kalm optreden der politie boezemt vertrouwen in dat de orde zal worden bewaard. Donderdagavond brak te Litho yen een hevige brand uit in de groote boerenhuizing van Z. Van der Heiden. In korten tyd stond de gansche hofstede in lichterlaaie. Do meubelen uit het voorhuis konden nog geborgen worden, maar een groote hoeveelheid hooi en graan werd eene prooi der vlammen; eene beste melkkoe kwam om het leven. Het mocht der brandweer gelukken, de belendende huizen, met stroo gedekt, te be houden. Een inbreker gesnapt. Men schryft aan de „Tel." uit Terneuzen dato 1 Nov.: In den afgeloopen nacht hoorden de winkelier J. Jurry en zyne echtgenoote ge rucht. In het eerst letten zy er niet op, doch eindelyk hoorden zy dat er iemand was in de kamer naast hunne slaapkamer. Zy maak ten toen alarm, waarop de inbreker zich verwyderde. De gemeente politie werd gewaar schuwd en een agent begaf zich per véloci- pède naar Sluiskil, waar hy een persoon aan trof, die aan het hem opgegeven signalement beantwoordde. Hy hield hem in 't oog, tot de eerste trein van Terneuzen aankwam, waarop zich de wachtmeester met twee beambten bevonden en arresteerde hem. Later bleek ook nog, dat was ingebroken en gestolen by den logement houder Koevoets, aan 't station alhier, en dat de arrestant de dader hiervan was. Het is een zekere Henri Cornelissels van Antweipen, die in België reeds 5 jaren wegens diefstal in de gevangenis heeft doorgebracht. Hy ontkent aan de inbraak by Jurry schuldig te zyn. Morgen wordt hy naar Middelburg ge transporteerd. Volgens een telegram aan de „Novoya Vremya" ontruimen de Japanners Liao-Tung en trekken zy hunno troepen in groote afdeelingen uit het schiereiland terug. Te Hamburg heeft het Woens dag gesneeuwd. Het was niet de eerste sneeuw die er viel, want een week geleden waren er reeds een paar vlokken neergedaald. Maar Woensdag heeft het flink gesneeuwd. Do straten der stad, de daken der huizen, de takken der boomen, de velden, alles was met een sneeuwkleed bedekt. En dat dit kleed vrij dik was, biykt wel hieruit, dat eenige telegraaf- en telephoondraden onder den last zyn bezweken. Te Surhuizum kwam dezer dagen een bejaarde vader by zijn alleen wonenden zoon en gebruikte daar het middagmaal, waarna de zoon eenigen tyd afwezig was. Toen later de overgebleven aardappelen zouden worden gebruikt, zagen deze er opmerkelijk vreemd uil. De kat begon er van te draaien en twee kippen stierven er dadelijk van, zoo dat de zoon er niet van at. De zoon deed terstond aangifte by de politie, die een en ander in beslag nam. De inmiddels verdwenen vader had even te voren van den schipper Van Doezum voor een kwartje ratten kruit gekregen. Men heeft den vader tot nu toe niet verder kunnen nasporen dan tot aan de „De Laatsto Stuiver", op de grenzen van Groningerland. De bewoners van het Egyptische dorp Embabe, bekend uit den slag Ly de pyramiden, werken voor het meerendeel te Kaïro en keoren na afloop van de dagtaak naar hun woonplaats terug. Zy worden dan over den Nyl gezet door schippers, die dikwyis onverantwoordelyk veel menschen opnemen. Dezor dagen is by een windvlaag een.te zwaar beladen schuit omgeslagen en ten gevolge an den sterken stroom kondon van de 60 opva renden slechts zeven worden gered, hoewel het vaartuig dicht b\j don oever was. Ook uit het Zuiden van Spanje komen weer berichten van overstroomingen, dio reeds enkele menschenlevens hebben ge kost. Da Guadalquiver heeft een dreigend aan zien gekregen. INGEZONDEN. WelEdelGeb. Heeren l Toen voor eenigen tyd in de Dagbladen gewezen werd op de gunstige resultaten, in onze kweekeryen verkregen by het gebruik van kunstmeststoffen, alleen en in vereoniging met compost en stalmest, was het niet te verwachten dat een en ander zoozeer de be langstelling zou opwekken; niot alleen toch dat vele belangstellenden, vakgenooten en anderen, zich kwamen overtuigen, maar ook eene uitgebreide correspondentie was er het gevolg van. Om nu niot voortdurend in herhalingen te vervallen, doen wy een beroep op de gast- vrybeid van Uw blad, wyi het hier eene zaak geldt, die, zooal niet van algemeen belang, dan toch voor een groot deel Uwer lazers van belang genoemd mag worden. Ons is namelyk gebleken dat er by velen, die zich op eene rationeele bemesting voor hunne gronden of tuinen toeleggen, nog twyfel bestaat omtrent het nut van kunstmatige meststoffen en onbegrypelyk genoeg eene verkeerde opvatting van den werkkring der bestaande Ryks-Landbouwproefstations, alsof deze alleen voor den landbouwenden stand zouden zyn opgericht, terwyi toch iedereen, tegen eene kleine vergoeding, aldaar oene analyse van zyn grond, enz. kan laten maken en buitendien met de meeste voor komendheid oók van raad gediend wordt. "Wil men toch met eenig succes werken, zoo moet de zaak goed worden aangepakt niet in den blinde mdar wat gebruikt, maar nagegaan welke stoffen de verschillende ge wassen noodig hebben en wat dientengevolge aan den grond toegevoegd moet worden. Het kan daarom groot nut hebben dat op de Ryks-Landbouwproefstations voor dit doel de aandacht nog eens worde gevestigd; even zeer zy hier vermeld dat men by de aan wending der verschillende anorganische mest stoffen ook zeer practische wenken en adviezen verkrygen kan by de heeren G. J. Krol Co., te Zwolle, die ook ons in het begin met goeden raad hebben ter zyde gestaan en van wie wy uitstekende waar ontvingen, waar door zeer zeker de door ons genomen proeven een zoo gunstige uitkomst hebben opgeleverd. Voor zoover dit in ons vermogen is, zyn wy verder omtrent détails tot schriftelyke inlichtingen volgaarne bereid, doch achfen wy 't het meest doeltreffend, dat men zich rechtstreeks wendt tot de hierboven genoemde firma of tot een der Ryks-Landbouwproef stations. Terwyl wy by voorbaat onzen bile.jfüfaj dank betuigen voor de opname, hebben wy de eer hoogachtend te zyn, De Bilt, UWelEdelGeb. Dw. Dienaren, 31 Oct. 1895. Groenewegen Zoon. BUITENLAN X>. Frankrijk. De heer Berthelot hoeft zich belast met de portefduille van buitenlandsche zaken. De heer Combes zal optreden als minister van onderwys. Men verwacht lieden of morgen, Zondag, de officiêejé' afkondiging van het ministerïe- Bourgeois'ïn hefc'( „Journal officiel". Maandag komt de Kamer weer bijeen. Do heer Bour geois zal dan zyn program mededeelen. In politieke kringen wordt beweerd, cat de minister president terstond de hervor mingen zal aankondigen, welke hy voor neméns is voor te stellen. Het program van het kabinet, aldus heet het, zal luiden: Aanneming van de begrooting voor 1896, overeenkomstig de wyzigingen, welke de budget-commissie daarin heeft gebracht; indiening van een wetsontwerp tot invoering oener inkomsten-belasting; hervorming van de wettelyke bepalingen betreffende het vor men van vereenigingenoprichting van pen sioenkassen voor werklieden; het verleenen van een gedeelte van de winst by onderne mingen aan de werklieden; oponbaarmaking van het gerechtelyk onderzoek in strafzaken en ophoffing der vèrbruiks'oelastïng". Natuurlijk is dit program nog niet officieel. Toch kan men uit deze voorloopigo mede- deeling wel opmaken, dat de heer Bourgeois in do Kamer eene meerderheid hoopt te vin den bij de radicalen en de andere leden der uiterste linkerzijde. De socialisten hebben besloten, htt ministerie te steunen, indien het zich verbindt, het onlangs verworpen voorstel tot het benoemen van een scheidsrechter in zake hot geschil ta Carmaux weer ter tafel te brengen, een gerechtelyke vervolging in te stellen tegen allen, die betrokken zyn by het Zuid Ooster-spoorwegschandaal en een wetsontwerp in te dienen tot invoering eener progressieve inkomsten-belasting. Zonderlinger ministerie heeft Frankryk, zoolang de republiek bestaat, nog niet gehad. Het kabinet is uitsluitend samengesteld u t radicalen, terwijl de gematigd-republikeinen in de Kamer over do meerderheid beschikken. En botendrin treedt als minister van oorlog op de heer De Cavaignac, van wien do offi eieren niets willen weten na het ongunstige rapport, onlangs door hem in de Kamer commissie over de oorlogs begrooting uitge bracht. De heer Berthelot, die nu, in plaats van den lieer Hanotaux, de buitenlandsche politiek zal leiden, is een geleerde, een scheikundige van grooten naam. In 1827 te Parijs geboren, werd Berthelot, na zyne studiën voltooid te hebben, reeds in 1865 tot hoogleeraar in de scheikunde be noemd aan het „Collége de France" te Parys. In 1871 word hy gekozen tot lid der Kamer en in 1S81 tot lid van den Senaat. Telkens, wanneer quaesties betreffende het onderwys ter sprake kwamen, deed by in de volks vertegenwoordiging zyne stem hooren. In het ministerie-Goblet, dat van 11 Dec. 1888 tot 18 Mei 18S7 het bewind voerde, was de heer Berthelot minister van onderwijs. Als minister van onderwys zou de heer Berthelot zeker op zijne plaats wezen, maar als minister van buitenlandsche zaken zal deze geleerde scheikundige zeker weinig lau weren behalen. Waarschyniyk heeft de heer Berthelot, geen radicaal van zuiver gehalte, zich ter wille van den heer Bourgeois opge offerd en voorloopig het beheer over het departement van buitenlandsche zaken aan vaard, in de hoop dat het nog zal gelukken, een beteren opvolger voor don heer Hanotaux te vinden. Rességuier heeft aan den prefect van Tarn geschreven dat nagenoeg geen zyner vroegere werklieden uit Carmaux gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid, weer in zyn dienst te treden. Hy zal zich dus elders van werkkrachten voorzien en zyn vierden oven niet aansteken. Men geeft echter de pogingen om tot een vergelyk te komen, nog niet op. Een standbeeld van maarschalk Mac- Mahon is Donderdag onthuld te Mustapha, by Algiers, in tegenwoordigheid van alle militaire en civiele autoriteiten en het geheele garnizoen. De gouverneur van Algeriö hield een rede waarin hy de militaire loopbaan schetste van Mac Mahon, die in Algerië zoo veel lauweren heeft geplukt. De minister van oorlog was vertegenwoordigd door generaal Larchey die ook een redevoering hield. Do Parysche gemeenteraad vindt waar schyniyk, dat Parys niet genoeg standbeelden heeft, en daarom heeft hy besloten er een te laten oprichten voor Newton. Nu zal niemand zeker Newton de aanspraak op de hulde van de Paryzenaars betwisten, maar het is nogal vreemd, dat de groote natuuronderzoeker een standbeeld krygt te Parys nog vóór hy er een heeft in Engeland. Duitsolilan<l« De opening van het Noord-Oostzee-kanaal schynt in Pruisen den stoot te hebben gege ven aan nog grootscher plannen. Men denkt daar niet minder dan van Berlyn een haven stad te maken. Het plan schynt in bevoegde kringen niet ongunstig te worden opgeno men en zou overigens uit een technisch oogpunt geene ernstige bezwaren opleveren. "Wat de kosten betreft, gelooft men dat die niet hooger zouden komen dan ongeveer 200 milliotn mark, d. i. ongeveer het derde van wat het Noord-Oostzee-kanaal gekost heeft. Het ontworpen zeekanaal zou niet onmiddeliyk in Berlijn z.-lf uitmonden, maar in het Tegel- meer, dat ten westen der stad ligt, en de ruimte tusschen dit meer en de stad zou bestemd worden als terrein voor magazijnen en opslagplaatsen. Van het Tegel-meer moet het nieuwe zeekanaal uitloopen in een reeds bestaand kanaal, zonder dat de tusschenvoe- ging eener sluis noodig is, en het zal ver volgens zyn weg nemen door het Oderdal en den linkeroever dier rivier volgen tot Greifen- hagen, by welke plaats het kanaal in de rivier zelve uitmondt. De afmetingen van het kanaal zullen nogal bescheiden zyn, n.l. 21.35 meter bodembreedte, 57.9 meter breedte op den waterspiegel en 7.6 meter diepgang. E n schip zou dit kanaal doorvaren in zeventien uren. Koning Carlos van Portugal is Donder dag-avond per extra-trein te Wildpark aange komen. Keizer Wilhelm was aan het station, ten einde den Portugeeschen vorst te 1 eg.'oa ten. De ontmoeting van beide vorsten was zeer hartelijk. Toen de keizer met zyn gast van het station naar het Neue Palast te Potsdam reed, stonden de cadetten der mili taire school met fakkels aan weerskanten van don weg, dien de keizer en de koning moesten passeeren. Keizerin Victoria Augusta begroette den Portugeeschen vorst by den ingang van het paleis. Professor Wagner, de nieuwe rector der Berlynscüe universiteit, heeft toegestaan dat een studentenvereniging tot beoefening der sociale wetenschappen zal worden opgericht. Onder zyn voorganger waren zulke vereeni gingen verboden. De „Reicbsanzeiger" bevat een keizerlyk besluit, waarin de Ryksdag tegen den 3den December wordt byeengeroepen. Zestien openbare onderwyzers te Husum in Sleeswyk, zyn met geldboeten gestraft, omdat zij geweigerd hebben te voldoen aan het verzoek van den plaatselyken schoolop ziener, o.m op den Sedandag zich by een op tocht der schoolkinderen aan te sluiten. Belgiii De Raad van Arbeid en Ny verheid te Gent heeft vergaderd, om de grieven van de metaal bewerkers na te gaan. Volgens de werklui was de productie in de laatste jaren vermeer derd en zyn de loonen gestadig verminderd; maar de patroons ontkenden dat. Onverrich- terzake ging de Raad uiteen. Aan de spinnerij van Baertsoen en Buysse is het werk ook nog niet hervat. Een van de patroons heeft aan eenige vertegenwoor digers van de werklui verklaard dat hij wel tot onderhandelen en tot inscbikkelykheid be- reil was, maar dat hfi de ontslagen werkster, die wegens brutaliteit was weggezonden, niet weer kon aannemen. Dozo werkstaking is echter veel minder ernstig dan die van de metaalbewerkers en zou waarschyniyk in 't geheel niet uitgebroken zijn, als de stakings bacil niet door Gent had gewaard. D3 regeering heeft een gepensionneerd kapitein van de artillerie aangesteld tot voor loopig inspecteur van de ontplofbare stoffen, met byzondere opdracht een wakend oog te houden op de schepen, geladen met ontplof bare stoffen, varende of liggende in de Bene den-Schelde. De „Bund der Landwirte" bereidt zich reeds op den winter-veldtocht voor. Volgens de „Deutsche Tageszeitung" zal het bestuur van den Bond den vierden November te Ber lyn vergaderen ter beraadslaging over de middelen tot herstel van den graanhandel. De Duitsche zeemacht in Oost-Aziu wordt samengetrokken in de wateren van Swatan Amoy. In de laatste w?ken kruisten daar reeds de „Arcona," de „Cormoran" en de „Illis". Thans zyn uit Chefoe nog de „Kaiser", de „Irene" en de „Prinzess "Wilhelm" daarheen vertrokken. Het comité der Berlynsche ny verheid tentoonstelling van 1896 heeft in overleg met do voorzitters der afdoelingen en onderafdee- lingen met 64 tegen 61 stemmen besloten do hoofdgebouwen des avonds niet te verlichten. itc.ua> Generaal Baratieri, de bevelhebber der Ita- liaansche troepen in OostAfrika, is uit Abessioiü te Massowah teruggekeerd. De „Agenda Stefani" verneemt daarom trent: Generaal Baratieri heeft te Massowah onder levendige toejuichingen, ook van de zydo der inlandsche bevolking, zyn intocht gedaan. Na de overwinning by Debra Ailat en nu versterkingen zyn opgeworpen by Makalla, zyn de Italianen duurzaam in Tigre gevestigd en zyn de handelsbetrekkingen met het binnen land verzekerd. Het vertrek van den generaal uit Adu3 wordt te Rome beschouwd als een bewy's, dat, na de eerste nederlaag, welke Ras Man- gascha's troepen leden, vooreerst de wapenen in de provincie Tigre zullen rusten. Do Ita- liaansche troepen hebben dan ook te Adua en te Aaigrat eene versterkte stelling ingenomen en wachten daar de verdere aanvallen hunner tegenstanders af. Groot-Brltannl^ Het geschil tusschen Engeland en Vene zuela is nog niet bygelegd. Sir Charles Lees, de gouverneur van Britsch- Guyana, die tot regeling van deze quaestie naar Londen is vertrokken, is gisteren te Plymouth aangekomen. De heer Lees, on middeliyk na zyne aankomst geïnterviewd verklaarde, dat naar zyne meeniDg dit ge schil geen ernstige gevolgen zal hebben.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2