Gedurende de heden eindigende Octoberuiaand is in het café met wintertuin „Die Porte ?on Cleve" alhier een biljart concours gehouden, waarvoor medailles waren uitge loofd en hetwelk by de beoefenaars van dit spel in hooge mate de aandacht trok, waarom wy er dan ook met enkele woorden melding van willen maken. De wedstrijd bestond in twee afaeelingen, de eene voor juniores en do andere als vr\je wedstryd, dus voor hen, die vroeger reeds pr\jzon behaald hadden, maar ook voor nieu welingen. In elke afdeeling moesten 750 partijen van 25 stooten worden gemaakt, dus in het geheel 1500 partijen. Dat Leiden kranige spelers telt, blijkt uit den uitslag, welke gisteravond bekend werd. In den vrijen wedstrijd werd de 1ste prijs (a), gouden medaille, behaald met 68punten; de 2de prijs verguld-zilveren med., met 67 punten; de 3de prijs (c), kleine verg.-zilv. ïied., met 65 punten; de 4de prijs (d), groote ïilveren medaille, met 61 punten; terwijl als extra-prijs (e) nog een zilveren med. was uit geloofd voor het minst aantal misstooten in 25 stooten, welke medaille werd behaald in genoemd aantal stooten zonder misstoot met een rooden bal na. In den wedstrijd van juniores werd de lste prijs {f), gouden medaille, behaald met 63 punten; de 2de prijs groote verguld zilveren med., met 61 punten; do 3de prijs (/i), kleine verg. zilv. mod., met 58 punten; de 4de prijs (i), groote zilveren med., ook met 58 punten; terwijl een extra-prijs (/c) voor het meeste aantal vyfstooten in 25 stooten werd behaald met 6 vijfstooten. Hieruit blijkt duidelijk dat onder de juniores zich eveneens goede spelers bevonden. Opmerkelijk is bovendien dat de winner van den lsten en extra prijs der juniores dezelfde persoon is, wien ook de 3de prijs van den vrijen wedstrijd, waaraan hij mede deel nam, is ton doel govallen. Hij verwierf dus drie medailles (c h). De acht prijzenwinnaars traden nu gister avond met elkaar in het strijdperk en dat de verwachting hoog gespannen was omtrent hetgeen die kamp zou te aanschouwen geven, toonde hot talrijke publiek ten duidelijkste aan. Er werden nu telkens door twee personen tegen elkaar drie partijen van 100 punten gespeeld, of slechts twee wanneer met de beide eersto honderd punten de partij reeds be slist was. De verdeeling van de kampende partijen geschiedde bi) loting en het gevolg er van was, dat na de eerste serie waren aange bleven de volgende vier partijen, hierboven aangeduid met de letters a, c, e en h. Bij nieuwe loting speelden tegon elkaar a en h, alsmede c en e. Waren deze partijen uitteraard in bijzondere mate belangwekkend, des te moer waren het die, toen a en c na hardon strijd waren afge vallen en e en h overbleven, om de toekenning van pr\js en premie, welke uit fraaie kunst voorwerpen, naar keuzo, bestonden, te be slissen. In dezen beslissings-kamp gaven beide spelers elkaar niets toe. Men speelde niet alleen om veel punten to bohalen, maar er werden ook mooie stooten gemaakt, waarbij band-, vijf- en zevenstooten niet ontbraken. Eerst de derde partij gaf den doorslag, welke door c, een hier Ier stede woonachtig Friesch landgenoot, den heer Oenstra, die ook den extra prijs in den vryen wedstrijd had behaald, onder een daverend applaus en met vele handdrukken der toeschouwers, werd gewonnen. Door de welwillendheid van don heer Coster werden tegelijkertijd ook de 15 niet winners van de juniores op oen ander biljart in de gelegenheid gestold zich nog maals mot elkaar to meten en aldus mole te dingen naar ook voor hen beschik baar gestelde kunstvoorwerpen als prijs en premie. Zij speelden partijen van 60 punten en zetten, toen de bovengenoemde wedstrijd 's nachts om twee uron was afgeloopen, tovens op het daardoor vrij gekomen biljart, hun wedstrijd voort. To Schoveningon is by krach tige zee en noordenwind een proeftocht ge houden met de reddingsboot der Noord- en Zuid Holl.ndsche Reddingmaatschappy, welke boot reeds eenige jaren geleden de toen oude en ondoelmatig goblektne heeft vervangen, maar nog niet was beproefd. Volgens rapport van den stuurman voldeed dezo boot boter dan do vorige. Aan het eentraalbureau van politie te Rotterdam is de lichaamsmeting (antbropometrie) ingevolge het stelsel-Bertillon toegepast op een tos Gravenhage aangehouden voorgowenden baronet, die valsche cheques heeft uitgegevon. Nadat hy gemeten was, is hy weder naar 's Gravenhage getransporteerd. Door tussehenkomst van bet departement van justitie is zijn signalementskaart opge zonden naar de prefectuur te Parys en onmid- deliyk mocht men aldaar by onderzoek der signalementskaarten (stelsel Bertillon) ontwa ren, dat de uian een gosde bekonde der pre fectuur was, een der meest beruchte Engel- sche z.-.kkenrollers, die het vasteland bereizen. Men schrijft aan het „Utr. D b 1." uit Rotterdam: Tot vóór weinige dagen stonden aan het hoofd van onzen bloeienden vischhanael twee vrouwenbeiden mot gelyken ijver hare zaken besturende, beiden nauwkeurig bekend met al de voorwaarden, waaraan een kabeljauw of een schelviseh of een zalm moet voldoen om aan de hooge eischen van oen fijnproever te vol doen, alsmede met de geheimen van den groot- en exporthandel in visch. Thans is eene van haar van achter hare toonbank verdwenenzy is op tamelyk hoogen leeftyd overleden, en de andere heeft nu het ryk alleen. Zy was eene vrouw van vermaardheid, eene der populairste~figuren, men kan haast zeggen eene der notabiliteiten van de stad,'die over leden vischvrouw. Iedereen kende haar, en de mare van haren dood ging ln alle kringen van mond tot mond. Die vermaardheid had zy wel voornamelijk hieraan te danken, dat men altijd zeker kon z{jn goed door haar te worden bediend. Zy kende hare klanten even goed als hare visschen, en had maar een half woord noodig om te weten wat zy te leveren had, om u tot volkomen tevredenheid te stemmen. Maar dit was niet het eenige, waar door haar naam eene bekendheid he ft verwor ven, die haar tot eene plaatselijke grootheid verhief. Voor een goed deel had zy dit hieraan te danken, dat zy als de ryk© vischvrouw bekend stond. Men wist reeds jaron geleden, dat zy minstens een drie ton bezat, en niettemin bleef zij altyd de eenvoudige vischvrouw, die men eiken dag trouw in haren winkel vond, zelve hare klanten bedienende, altijd gekleed zooals het eeno vischvrouw past. Men wist ook, dat zij door haar huweiyk (zij was weduwe) tot wat men noemt eeno „goede" familie behoorde, maar steeds da vischvrouw was gebloven. Zy dreef de zaken op haar eigen naam, en ook by het léven van haren man was zy het, die ze bestuurde; de man bleef daaraan vreemd. En met zooveel lust en ijver was zy daarin werkzaam, dat zy tot op gevorderden leeftyd en tot aan haren dood aan allen aandrang van hare betrekkingen, om ze aan kant te doen, weerstand bcod. Hare mededingster, niet minder groot ge worden in den vischbandel, en vooral niet minder populair, is eene vrouw van ruwer vormen, groot en zwaar gebouwd, eeno ware kolossus, die in heel haar voorkomen en baar optreden type was van eene vischvrouw, maar tevens by uitnemendheid eene krachtige, ener gieke figuur. Ofschoon do zaken op naam van haren man gedreven worden, en hy daarin ook werkzaam is, berust in hare handen het bestuur. Zy koopt en verkoopt, zy drilt de ondergeschikten, zy zorgt dat de orders uit gevoerd worden. De man heeft niets in te brengen; zy regeert met autocratisch gezag, en zy weet haar gezag te handhaven. Het is eene veelomvattende taak, die op haar rust, want haar viscbhandel is niet tot de stad be perkt. Do groote bloei onzer vischmarkt is voor een groot deel aan hare energie te danken, want in hare handen vooral rust do exporthandel. Zy verzendt haar vjsch naar alle doelen van het land en naar allo oorden van Europa, zelfs do verst afgelegene. In den drukken tyd van bepaalde vischsoorten stroomen do bestellingen haar toe, per brief en per telegram, on met de grootste nauw gezetheid west zfi' al die orders uit te voeren. Lovendig en boweeglyk, is zy den goheelon dag in de weer, altyd bezig; eene bedryvig- heid zonder weerga. Wee, wanneer hare be velen niet vlug genoeg worden uitgevoerd! Men verhaalt dat zy zich volstrekt niet ont ziet om een knecht, die eon verzuim pleegt of die iets te langzaam doet naar haar zin, al is hy een kerel als een boom, om de ooren te slaan; evenmin sis zy zich ontziet, om, als zy het onrecht van zulk eene kastyding voelt, met hem naar de herberg te gaan, om het af te drinken. Naar de „N. R. Ct." meldt, is de souffleur van den „Grootcn Schouwburg" to Amsterdam in hechtenis genomen. Do man was er van doorgegaan met het souffleursboek, waarin het stuk „do Moeders" voorkwam, dat Dinsdag-avond te Rotterdam is opgevoerd. Dit souffleursbofk is weer naar Rotterdam teruggezonden en ter beschikking van d© heeren Lo Gras en Haspels gesteld. Welke zonden do souffleur verder op zyn geweten heeft, wordt niet gemeld. Sinds D i n s d a g-n a m i d d a g w e r d uit de Blankenstraat te Amsterdam een zeven jarige knaap vermist. De ong'ruste ouders waren den geheelen nacht in do weer, om den knaap op te sporen, maar zonder gevolg. Door eenige werklieden werd gisterochtend zyn lyk gevonden in 6en moddersloot in de Rietlanden. Ten postkantore te Amersfoort is een aangeteekende brief, die volgeDs den omslag f 200 bevatte, vermoedelyk ontvreemd. Do commissaris van politie te Amersfoort verzoekt aanhouding* der vermiste biljetten, zynde twee van f60 D. W. 5051 en D. P. P. 4487 en twee van f 40 D. Z. 2649 en D. P. 2073. Te Buitenpost (Fr.) heeft iemand den kerkeraad der Horv. gemeente gedaagd tot uitbetaling van beloofden en niot uit- gekeerden onderstand. Ily bowoert dat de kerkeraad besloot hem onderstand to geven en dus tusschen hem en den kerkeraad eene overeenkomst is gesloten, welke de kerkeraad niot eigenmachtig mocht verbreken. De kantonrechter heeft aan eischer zyne vordering ontzegd. Al bad de kerkeraad be sloten den eischer onderstand te verleenen, dan kon er z. i. nög geen sprake zyn van eene overeenkomst, maar van een besluit eenerzyds, waaraan de wet geen bindende kracht verleent voor hem, dio dit besluit neemt, hetwelk in casu wordt bevestigd door de be paling, vervat in art. 8 van het Synodaal Reglement op do Diaconieën. Schuttery-k^idetjes. De „Kamper Ct." had over dezo zaak in overleg met den commandant der schuttery gezwegen, doch nu de zaak ruchtbaar is geworden, deelt het blad den inhoud der gewisselde missives mede. Het voegt er aan toe, dat bedoelde kadetjes thans zonder verdere aanmerkingen door liet gemeentebestuur zyn betaald. De ontploffing, waarvan gis teren uit Londen melding is gemaakt, was er een van gas, dat, wegens een lek in de leiding, in de kelders was gekomen, en het tooneel der ramp was een nauwe straat, New Church-court by het Strand Do ont- ploifing had plaats in porceel 27 en vernielde ook een deel der muren en daken van de belendende perceelen. Bij aankomst der brand weer stond de ruïne in lichterlaaie, en aller eerst werd een boodschap naar de gasfabriek gezonden om do hoofdbuis af te sluiten. De bovenverdiepingen van het huis waren bly ven hangen, gesteund door een balklaag, maar terwyl tw9e brandweeimannen een paar ge kwetsten hielpen, die tusschen de puinhoopen lagen, stortte alles in. Na een uur van inge spannen arbeid gelukte het, een der brand weermannen te bevryden; hy had alleen zyn been een weinig bezeerd. De tweede brand weerman was echter niet te vinden, en ook werden nog een paar bewoners van het perceel vermist. Een telegram van Woensdagavond meldt, dat men toen zekerheid had gekregen dat niemand by de ontploffing was gedood, maar de onder het puin bedolven brandweerman werd doodelyk gewond teruggevonden. Al de andere vermiste personen zyn terecht; 27 gekwetsten zyn naar het gasthuis gebracht. Bedenkeiyk. Ik zou wel een dozijn van die onbreekbare lampenglazen willen hebben, die go gisteren geannonceerd hebt." Winkelier„'t Spyt me zeer, dat ik u daaraan niet helpen kan; myn jongste bediende heeft nu gisteren door een kleine onhandigheid eene heele kist daarvan gebroken." Gemeenteraad van Leiderdorp. Voor kennisgeving werl aang g omen het proces-verbaal van kasopneming over hot 3de kwartaal by den gemeente-ontvanger, waarby bleek, dat de inkomsten f 15,299.32, de uitgaven ƒ11,636.271/, bedroegen, zoodat aan geldswaarden in kas was f 3663 04'/2. Ingekomen was een schrijven van B. en Ws. van Leidon, waarin zy zich ongenegen betoonon, de palen aan de ingangen van de brug by de Heerenpoort weg te nemen of den afstand tusschen haar te vergrooten, omdat die brug alleen voor voetgangers is, benevens een missive van datzelfde college, waarin hot den Raad van Leiderdorp verzoekt, weder et n verbodsbepaling op het harder dan stapvoets ryden over de Spanjaardsbrug in 't loven te roepen. Naar aanleiding van dit laatste scbrfi- ven werd een discussie gevoerd, waaruit bleek, dat van den Raai zulk een ver'oois- bepaling niet te wachten is, omdat ze belem merend op het vorkeer zou kunnen werken en het hoogst moellyk gaat, bedoelde brug stapvoets te beryden. Na afhandeling der ingekomen stukken, waarby nog twoe missives van Ged. Staten, kwam de gemeente-begrooting aan de orde. By den post presentiegeld voor de leden van den Raad, stelde de heer Sillovis voor, dien te doen vervallen, om de 100, daarvoor uitgetrokken, te besteden voor feestviering aan de leerlingen der scholen op den verjaardag der jonge Koningin. Tegen dit voorstel ver klaarden zich de heeren Rynsburger, Bos, Yan Dorp, Boot, Koning en Van Dommelen (die zyn stem motiveerde), zoodat het ver worpen werd. Een drietal posten, in verband staande inst het ondorwys, lokten een breede discussie uit. Do heer Bos had berekend, aan de hand van dezo begrooting, dat de 70 leerlingen der openbare school f 1660.24s aan de gemeento koston, waaraan hy de opmerking vastknoopte, dat Zoeterwoude den kostenden prijs niet be taalt voor kinderen, welke uit Zoeterwoude te Leiderdorp schoolgaan. De heer Sillevis had ook een berekening gemaakt en was tot de conclusie gekomen, dat elk leerling der openbare school der gemeente f 21 gekost heeft in 1894. Onbiliyk achtte hy het, de kinderen uit Warmond, die te Leiderdorp schoolgaan, en die uit Leider dorp zelf minder te laten betalen dan de kinderen uit Zoeterwoude en vindt het onge motiveerd, dien kinderen dergelyke cadeautjes in geld te goven. In betrekking tot Warmond antwoordde de Voorzitter dat men wyseiyk doet, de zaak te laten zooals ze is, omdat van Warmond toch niets meer te halen is, dan wat het tot op heden aan Leiderdorp betaalt. Van deze scboolgeld-quaestie ging do Raad weer op een ander chapitre over. In verband met hetgeen de Ciiristelyke school in het dorp voor verwarmiDg en leermiddelen uitgeeft, waren de desbetreffende posten op deze be grooting veel te hoog. Vandaar het voorstel om den post tot het aanschaffen van leer middelen van /"250 op ƒ190 te brengen, welk voorstel werd aangenomen, en het be sluit om in betrekking tot den post „verwar ming" een onderzoek in te stellen. Rapport hiervan, evenals van het onderzoek naar den juisten kostenden prys van het openbaar onderwys voor eiken leerling, zal in een vol gende vergadering, nog dit jaar te houden, worden uitgebracht. Wordt aan het ver langen van den heer Sillevis voldaan, dan zullen al deze onderwysquaesties in comité behandeld worden. Ten slotte kwam de heer Sillevis mot zyn voorstel, om in den vervolge den verjaardag van onze jonge Koningin door de schooljeugd feestelyk te doen vieren, opdat daardoor de liefde voor en de gehechtheid aan het huis van Oranje in het jeugdig gemoed gewekt en versterkt worden, wat spr. zoo wenschelyk acht in deze tyden, waarin van buiten zoo- velo booze inblazingen van het Oranjehuis trachten afkeerig te maken. Voor die feest viering wildo de heer Sillevis 100 gld. zien- beschikbaar gesteld. De heer Koning beweerde, dat 100 niet genoeg is, om een schoolfeest te organiseeren, terwyl do heer v. Dommelen er attent op maakte, dat op de Chr. school liefde voor het Oranjehuis wordt gekweekt en do invloed, dio te dezen opzichte van den onderwijzer., uitgaat, vrfi wat sterker is dan die van schoolfeestjes. Daar de Voorzitter en de meerderheid van den Raad een som van ƒ100 nogal ingrypend in de gemeentekas achtten, werd na ampele discussie, op voor stel van den heer Bos, besloten 50 voor bedoelde feestviering op de begrooting uit te trekken. Deze werd hierna in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van ƒ17,499.86. De hoofdelijke omslag is ƒ200 hooger geraamd. Poging tot doodslag. Alweder had zich heden voor de Haagsche rechtbank een man te verantwoorden wegens poging tot doodslag. Ditmaal was bet een jeugdig varensgezel, die, op Zaterdag-avond 23 September jl. op verzoek uit een tappery in het Boterstraatje te 's-Gravenhage verwijderd, met een revolver een schot op een agent van politie loste, waardoor die zou ge kwetst zyn. De beklaagde bekende de revolver te hebben afgevuurd, doch niet op de agenten. Zijn eenig doel was schrik aan te jagen en dan van de gelegenheid te profiteeren om weg te loopen. Hij had dan ook slechts met een losse patroon gevuurd. Opmerking verdient bierby dat by de visitatie een doosje met scherpe patronen op beklaagde gevonden werd, terwyl de gehoorde deskun dige als zyne meening te kennen gaf dat het wapen met een scherpe patroon moot geladen geweest zyn by het bewuste schot. Do kogel werd echter nooit gevonden. Subst.-off. van justitie mr. Pleyto achtte de poging tot doodslag wettig en overtuigend bewezen en vorderde de veroordeeling van beklaagde tot 4 jaren. De toegevoegde verdediger meende dat èn do couranten berichten èn de dagvaarding èn het requisitoir blyk geven van zeer groote over- dryving; betoogde dat de animus om te dooden absoluut niot wettig is bewezen en conclu- deerao tot hot opleggen van eene lichte straf, alleen wegens verzet tegen de politie. De uitspraak zal over 8 dagen plaats hebben. KOLOMEN. BATAVIA, 27 Sept.-l Oct. (Nederlandsche mul.) Van Batavia is den 27sten dezer aan do „Soer. Ct." getelegrapheerd Door den commandant der zeemacht is last gegeven om de werkzaamheden aan de „Sumatra", het herstellen van een der schroefassen, te staken, totdat naar de oor zaken van het invreten daarvan oen nader onderzoek zal zyn ingesteld, waarby Zyne Excellentio waarscbynlyk zelf wil tegen woordig zyn. De oorzaak van het defect wordt gezocht in de galvanische werking van koper op staal onder den invloed van het zeewater. Door den gouverneur generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschikkingen genomen: In do residentie Westerafd. van Borneo. Civiel Oepartimom. Geplaatst: In do afd. Sanggau en Sckadan de controleur lste kl. A. Buijsman. Belast: Met het bestuur over de onderafd. Sm-itau, afd. Sintang, de contr. 2de kl. L. C. SVestenenk, en zulks nevens het bestuur dei onderafd. Boven-Kapoeas. Bij den post- en telegraafdienst. Belast: Met waarneming der betrekking van commies 2de kl. en geplaatst te Weltevreden W. L. Schreijcr, ambt. op non-act., laatst kantoor chef 2de kl. bij dien dienst. Overgeplaatst: Van Weltevreden naar Medan de commies 3de kl. Th. A. G. W.Pool;- van Tandjong I'riok nnur Weltevreden de adjunct- commies O. W. Frans; van Weltevreden naar Tandjong Priok- de adjunct-commies A. H. Jifjk- schrocff. Bij bet boschwezen op Java en Mndoera: Ontslagen: Op verzoek eervol uit zijn be trekking do tijdelijko opziener 3de kl. J. F. Van de Woestijn e. Benoemd: Tot tijdelijk opziener 3de kl. J. II. Burten Jr., thans particulier, met bepaling dat hij wordt gesteld onder de bevelen van den houtvester van het Bosch-district Rembang Blora. LEIDER 31 October. Hier ter stede is weder een der weinige nog in levon zynde otid-stryders overleden, nl. de heer G. Meyer, in den ouderdom van 87 jaren. Behalve ridder van bet Metalen Kruis, was hy ook gerechtigd tot het dragen der Citadel-medaille. De byzondere school van mejuffrouw J. M. "Waterreus, directrice van het gesticht de „Voorzienigheid", te Leiden, met 343 leer lingen, zal vermoedelyk over dit jaar 900 subsidie erlangen, tegen ƒ800 in het vorige jaar; die van den heer L. Van Ingen, te Wassenaar, met 134 kinderen, ƒ700, tegen 683.33 over 1894, en die van den heer F. Haisbeek, te Woerden, met 260 leerlingen, ƒ1000, tegen 1033.33 ten vorigen jaro. De raadsheer in den Hoogen Raad mr. J. Telting is door ongesteldheid verhinderd zyne werkzaamheden waar te nemen. Hij is bedlegerig. De nieuw benoemde secretaris 2de kl. by" het gezantschap te Berlyn, Van Weideren baron Rengers, heeft zich hedenochtend van Den Haag daarheen begeven ter aanvaarding van zyn betrekking. De Engelsche gezant by ons Hof, Sir Horace Rumbold, vertrok gisteravond naar Londen. De minister van Staat, iE. baron Mackay, lid van da Tweede Kamer, is gisteravond van zijn langdurig buitenlandsch verblyf in z'yne woonplaats teruggekeerd. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden den orgeldraaier uit Delft, die een 10-jarig knaapje aldaar, in dronkenschap, met een steen wierp, ten gevo'ga waarvan de knaap overleed, tot 3 maanden hechtenis. Do Hooge Raad verwierp heden het cassatieberoep van den man, die wegrui ming vorderde van op een openbaren weg in Gelderland geplaatsto booinen op grond dat hy daarvan nadeel ondervond voor ge wassen of bleemen in zyn tuin, doch welke vordering hem werd ontzegd, omdat het zoo genaamde burenrecht niet van toepassing is op openbare wegen. Do van den diefstal van post zegels aan het departement van koloniën ver dachte bode Z. zou na zyne arrestatie reeds het misdrijf bekend, maar tevens medegedeeld hebben dat hy medeplichtigen had. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Naar ik stellig meen, woonde de heer Du Rieu sedert zyne herkiezing op 16 Juli 11. als lid van den Gemeenteraad Maandag middag, 28 Oct., voor het eerst in het nieuwe zittingjaar de openbare vergadering van dat college by. In de beide voorafgaande zittingen van 3 en 26 September was hy, blykens do Handelingen van den Gemeenteraad, met kennisgeving afwezig. Zouden meer bevoegden nu niet kunnen inlichten of de heer Du Rieu in die jongste vergadering, evenals dit met de mèt hem gekozenen in de zitting van 3 Sept. is geschied, niet had beëedigd moeten wordefi? L., 30 Oct. '95. Anonymus. BUITENLAND. Frankrijk. De instructie tegen den spion Schwartz wordt yverig voortgezet, zegt de „Soir". Aan twee by de zaak betrokken onderofficieren is het gelukt naar Duitschland te ontkomen; eon derde is echter gevat en zyne arrestatie heeft de justitie reeds op een nieuw spoor gebracht. Verder wordt een vrouw, die onder verdenking staat bij de zaak betrokken te zijn, streng bewaakt. Men gelooft dat het ondorzoek gewichtige dingen aan het licht zal brengen. Te Carmaux blyft de toestand onver anderd. De prefect heeft geweigerd het mani fest van hot comité in ontvangst te nemen, daar de strekking niet in overeenstemming is met de dezer dagen aangewende pogingen tot verzoening. Duitschland!. Te München is een soldaat, die tot zeven dagen kwartierarrest was veroordeeld, uit de kazerne gevlucht. Een serpoant achtervolgde hem, waarop co vluchteling een revolver trok en op den sergeant schoot. Dez9 werd in den arm gewond. Tv/ee officieren, die juist voorby kwamen, namen den man in hechtenis, doch eerst nadat hy nog de vijf overige schoten van zijn revolver op hen had gelost zonder evenwel te raken. Italia, Do „Tribuna" bericht dat Menelik, negus van Abessinië, niet cood is, maar dat hy hersteld is van de gevolgen van den bliksemstraal, die zyne tong verlamde, en thans aan het hoofd zyner troepen tegen de Italianen optrekt. Do Italiaansche afgevaardigde Cirmeni heeft by het bureau der Kamer het verzoek ingediend om den minister van buitenlandsche zaken te mogen interpelleeren over de wei nige bescherming, die de Italiaansche belangen te Nizza genitten. Groot-BritauulSk Lord Salisbury hield gisteren te Watford eene redevoering, waarin hy, over de buiten landsche politiek sprekende, betoogde dat de tegenwoordige regeering niet het initiatief heeft genomen voor de staatkunde, welke zij jegens andere landen volgt. Het ministerie heeft deze politiek overgenomen van het vorige kabinet en zal haar best doen om ze op eer lijke wyze ten uitvoer te brengen. Het bestuur der Britsch-Armenische vereeniging te Londen heeft oen moti9 aan genomen, waarin het verklaart, te betreuren, dat de lange diplomatieke onderhandelingen te Konstantinopel niet geleid hebben tot liec verkrygen van voldoende Europeosche waar borgen voor de tenuitvoerlegging der her vormingen in het bestuur van Turkye. De mondelinge en scbrifteiyko beloften van den sultan acht het bestuur van nul en geener waarde. Spauje. Particuliere berichten uit CienfuegOB melden, dat de Spaansche troepen onder generaal Aldave bij Alvile een belangryke overwinning hebben behaald op de Cubaansche opstande lingen. Dezen hebben zware verliezen geleden. Do Koningin-Regentes van Spanje zal heden een besluit teekenen, waarby aan Félix Faure, president der Fransche republiek, de orde van het Gulden Vlies wordt verleend. Zuid-Afrika* Do heer Montagu White, consul generaal van Groot-Britanniê voor de Zuid-Afrikaanscho Republiek, verklaart in een lang en uitvoerig stuk, meerendeels bestaande uit beëedigde

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2