Dames- en Hinderhoeden, Driia paliteit Fluweel voor Japieu. DaarLstr. 46. A.IIE LEEUW. Groote Collectie van laponstoffen iariësl N®. 10944 la^ndas 28 October. A°. 1895 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Vervolg der Advertentiën. IIol el „Levedag", Leiden, Amerikaansche Orgels Eene rijlie ltenze die naar keuze gegarneerd worden. 7332 60 De voorraad Linten is enorm groot. u Alle kleuren Flaweel en Pluche. Satius, Zijde, enz., steeds voorradig. ALLES TEGEN SPOTPRIJZEN. U Buitengewoon koopje in N Amerikaansche Orgels Openbare Samenkomst Vereeniging tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen, GEBR. RODBARD, Juweliers, Magazijn van Gouden en Zilveren Werken. Bonkers teeg 10, Leiden. A. O. BUNING, COIFFEUR DE DAMES. Hoogewoerd 11, Leiden. TE HUUn: LEIDSCH DAGBLAD. Yoor Leiden per Franco per post Afzondorlyke Nommers PRIJS DEZER. COURANT: maandenf 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Yan het Feuilleton: Ecne L«ondensche Anarehistengeschledcnls zyn overdruk ken gemaakt in boekformaat. Van heden af zyn deze aan ons Bureel verkrygbaar ad 55 Cents. Franco per post 6 Cents, Nieuwe Abonnés ontvangen eene overdruk gratis I BE UITGEVER. Finantiëele Kroniek. Er zyn genoeg redenen, welke als aan- leidende oorzaak mogen worden aangemerkt voor de onbehaaglyke houding der fondsen- markt. Zij zyn van zeer uiteenloopenden aard en oefenen ieder op bepaalde hoofdmarkten byzonderen invloed uit. Zooals gewooniyk, geeft de Amsterdamsche Beurs slechts een reflexie te aanschouwen van de stemming der Europeesche en Amerikaansche markten, waarby zy en dit kan slechts als een groot g-:luk worden aangemerkt—voor de gevoelige slagen, die elders niet uitblijven, vry wel ge spaard biyft. Al3 een der meest wonde plekken, die het geheele geld-lichaam in meer of min govoeligen ziektetoestand houden, moet natuuriyk de markt dor minwaarden worden aangewezen. Groot is de invloed, die door deze speculatie- jacht op het publiek is uitgeoefend en diep zullen do gevolgen daarvan gevoeld worden. Het is toch een feit, dat, zoowel te Londen als te Parys, de crisis in myn-aandeelen reeds langoren tijd aanhoudt en het totaal verlies, hetwelk door de daling der pryzon geschat wordt te zyn berokkend, millioenen en millioenen bedraagt. De liquidation te Lon den en te Parys gaan slechts met groote moei- ïykheden gepaard en het is een vraag, waar tegen men met spanning opziet, hoe de eind- liquidatie zal afloopen. Herhaalde malen is Overal tegen de overdreven speculatie gewaar schuwd en aangetoond hoe papieren, die een paar jaar geleden als waardeloos werden be schouwd, in den koortsachtigen toestand met het twee- en driedubbele der nomimale waar den werden betaald. Zoo heeft een enkele Maatschappy binnen een jaar tyds, zonder noemenswaardige goudproductie, zooveel ver diend, dat de winst reeds meer bedraagt dian haar geheel obligatie- en aandeelen kapitaal. "Waarvan die winst? Het publiek, dat, door opgewonden en onbetrouwbare voorlichtingen aangespoord, met graagte de aandeelen voor 200 a 300 pet. van de markt heeft genomon, zal hierop wel antwoord kunnen geven. Te voorzien was de ineenstorting zeker, en toch zyn de belangen, aan de mynmarkt verbonden, zoo groot en sterk, vooral te Parys, dat aldaar door eerste finantiëele krachten een Maatschappy wordt gevormd met een kapitaal van 50 millioen francs, hoofdzakeiyk met het doel om aan den gedemoraliseerden handel in myn waarden steun te verleenen en te trachten een verdere crisis te voorkomen. Hare werk zaamheden zouden uitsluitend bestaan in het beleenen van verschillende aandeelen, en nu mag het zyn dat daardoor aan de markteen gemakkelyke loop gegeven wordt, of de daling nu de oogen van vd=n geopend zijn daardoor tot staan zal worden gebracht, mag wel worden betwyfeld. Al komt de markt een weinig op verhaal, de gouden tyd der goudmyn aandeelen zal wel tot de ge schiedenis behooren. By den zoo uitgebreiden handel in deze waarden, bleef de invloed der reactie niet alleen tot de Paryscho Beurs beperkt, maar was ook van groote beteekenis op het ver loop der Londensche markt. Deze verkeerde ook in allesbehalve opgewekte stemming, en de zaken in het algemeen droegen daar een zeer lusteloos karakter. Blykbaar heeft men daar nog weinig vertrouwen in de dingen, die nog te wachten zyn. In oosteiyk Europa verkeerde de geldmarkten ook al niet in florissanten toestand, een tame- ïyk sterk gevoeld wordend gebrek aan geld op de open markt (vooral te Weenen) drukte zeer op de zaken en heeft zelfs den Oosten- rykschen minister van financiën aanleidingeoen vinden, om de November-coupon der Oosten- rijksche Staatsschuld nu reeds uit te betalen. Met dat al blyft de Amsterdamsche B=urs in zeer kalmen toestand. Gelukkig het ft zy niet de stormen eener mynwaarden-catastrophe te duchten, en al hebben de zaken, ond-.r den invloed van het buitenland, weinig te beduiden, het verloop is over bet algemeen bevredigend. De 2,/i*p c t s.-W. S c h u 1 d toonde zich dadelyk zeer gevoelig voor de ho-gere pro longatierente en moest van hare koersen ten slotte iets prijsgeven. De 3- en 3'/2 pcts.-sooiten bleven in vaster houding. Yoor Tabak waarden was de stemming weinig goani meerd, hetgeen niet zoo trg te verwonderen is, wanneer men in aanmerking neemt dat de pryzen, op de tabakveilingen besteed, over htt algemeen niet onbelangryk beneden die van het vorige jaar biyven. Alleen aandeden Senembah maken eene uitzondering, hun koers liep aanmerkeiyk hooger. Ook de meeste cultuur-waarden ondervonden weinig belangstelling en was eene afbrokkeling van den koers hiervan het gevolg. Bijzonder veel lovmSigbeii heerschte daar- entegon voor de Petroleum aandeelen, waarvan do bronnon in Indië zeer ge zocht waren, naar aanleiding van eene bui tengowoon boogo dividend-schatting. Op de booge noteering werd evenwel nogal fonds ter markt gebracht, waardoor eenige reactie ontstond. Niet minder opgewektheid heerschte voor de bronnen in Galicië, die eveneens flink gevraagd waren. De berichten, omtrent deze onderneming vernomen, schy.ien zeer goede resultaten te voorspellen. In hoeverre het ge rucht waarheid bevat, dat eene concurreerende Maatschappy da bezitting tracht in handen te krygen, valt moeilyk na te gaan. O bliga tion Duinwater-Maatschappy waren lager in verband met de bekendmaking dat de vereischt wordende 93 pet. der uitstaande obligatiën nog niet by elkaar zyn; tot nu toe is slechts ruim 70 pet. ingeleverd en aange zien op 30 October a. s. de inleveringstermyn zal zyn verstreken en de overeenkomst met de gemeente Amsterdam, wanneer niet 95 pet.- der obligatiën is to. getreden, alsdan veel kans heeft van in duigen te vallen, is het wel be- grypelyk dat de bekendmaking niet zoo heel opbeurend ia. De Europeosche afdeeling bleef vry kalm. To vermelden valt een teruggang in Portu geesche waarden, in Turken C en D, terwyl de Douane-Turken tegen beteren koers werden verhandeld. Over het algemeen is de positie, waarin de Turksche regeering verkeert, verre van aangenaam. Zy heeft veel moeite de woelingen te onderdruk ken, omdat deze meer een fanantioke oor sprong hebben. Al is nu aan den eersten drang, om het Armenische huishouden beter te regelen, toegegeven, daarmede zyn nog niet de kalmte en de rust teruggekserd en dePorte ziet zich nog genoodzaakt tot het nemen van korte, maar scherpe maatregelen. Dat de koers der D o u a n o leening, in tegenstelling met de andere soorten, omhoog ging, staat natuiirlyk in verband met de be richten omtrent de conversie dezer schuld. Eigenlyk komt men met do Turksche gelde- lyke aangelegenheden niet voel verder. Dan zyn do onderhandelingen afgebroken, nu zyn zy weer in gang, maar het oind van het lied blyft dat do regeering in grooten geld nood verkeert en geen anderen weg weet dan door deze handige conversie-manoeuvre zich van kapitaal te voorzien, want het ver- krygen van 2 millioen pond is doel, de con versie middel, het geheel een stap van kwaad tot erger. De Zuid-Amcrikaar.scho markt was ver deeld. Geen wonder dat Venezuela in koers achteruitging. De verhouding met Engeland is niet zeer vrien<jtchapp*lyk en beiden staan als kemphanen tegenover elkaar. Venezuela echyot zich door den hcogen toon niet te laten beangstigen en wacht af wat Engeland zal doen, hoewel het to verwachten is, dat het niet tot vyandelykhfrden zal komen. In tegenstelling met do Venezuelaanscho waarden, i3 voor obligatiën Ecuador van eene vry aanzienlijke verbetering molding to maken en wol naar aanleiding van het be richt, dat eindelijk weer eens oene uitbetaling van rente zal pleats heb'«m. Biykens bekend making van de Londensche agenten, zullen de coupons van Mei on November met 1 pet. worden afgedaan. Verder trok zeer de aandacht de ryzicg dor obligatiën Mexico Binnenland, waarvoor de kooplust aangewakkerd werd in verband met de stygende zilverpryzen en de verwachting, dat deze bsweging nog wel eeni gen tyd zal aanboudon. Voor rekening van Japan hebben thans groote aankoopen van zilver plaats en dit veroorzaakt dat slechts weinig van dit metaal ter markt komt. De Amerikaansche spoorwegmarkt bleef kalm, zonder veel zaken of levendigheid. De De Firma Ellsc Markcns heeft de eer haren geachten Datnes te berichten, dat zf) te spreken zal z(jn Woensdag 30 October, en te bezichtigen heeft „tailles de Santé", vervangende korset er. ondertaille, even élégant voor «slanke tailles als onmisbaar voor cor pulente Dames, aanbevolen door: Prof. Dr. K. P. T. VAN DERLITH, te Utrecht. Dr. P. J. BARNOUW, t9 Amsterdam. Wijlen Dr. N. B. DONKERSLOOT, te 's-Hage. Dr. B. H. L. VAN OLST, te Utrecht. Dr. A. P. VAN MANSVELT, te Utrecht. Dr. A. BORNWATER, te Overveen, en vele andere geneeskundigen. 7157 33 Mevr. 11 ed. Wolsink Mae«Lcod, G9 Leidscliekade, Amsterdam. Best en goedkoopst adres voor is t.y Lu H. It IJ EX, Orgelmaker, Haarlemmerstraat 59. 7255 5 MET BIJPASSENDE GARNEERING. onzekerheid, waaronder de Londensche markt gebukt gaat, ten opzichte der mynwaarden, was voor de NieuwYorker Beurs het teeken om voorzichtig de beweging in Europa te volgen. Daarby komt dat de kleinere katoen- oogst voor verschillende spoorwegen eene ver mindering van vracht zal ten gevolge hebben, £oodat ook dit vooruitzicht niet tot grooter levendigheid kon leiden. Voornamelyk is de katoenoogst van bel mg voorde Missouri- Kansas Texas, hoewel de beamtten dtzer Maatschappy eene groote vermindering van het goederenvervoer niet voorzien- Een beter verschynsel is do langzame ver hooging der kolenvrachten, welke voor een groot aantal Maatsobappyen van invloed wordt. Onder meor behooren hiertoe de Western Ni-York Pennsylvania, de Chesa peake Ohio, en de Norfolk. Dat de herlevcndiging der industrie ook van invloed wordt op do spoorwégontvangsten, blijkt uit de vermeerlering der netto-onl vangsten der Pennsylvania met 157,000 dollars. A tclii son waarden waren over het geheel flauwer, voor Canadians bestond daarentegen moer vraag. Aanvankelijk waren deze aandeelen gedrukt door het bericht, dat eene nieuwe, evenwydig loopeö'de lyn zou worden aange legd, doch dit blijkt orjuist te zyn on te worden verward mot plannen van nieuwen aanleg, waarin do Cuiaonn betrokken zou wezen. De ontvangstei der Chicago, Bur lington Quincy zyn van dien aard, dat er wel eenige twyfel opkomt omtrent de mogeiykheid van een volgende dividend-be taling daarvoor moet eerst een Z9er belang- ryk bedrag worden ingehaald. Voor do Union Pacific is een niauw reorganisatie-plan ontworpen, waaraan echter nog weinig beteekenis wordt gehecht, en oogen- schyLiyk de r.oiaige krac t ontbreekt. Bijnlcuidschc Bank. Gemengd Nieuws. In de gemeente Sassenheim doen zich 9 gevallen van mazelen voor. Deze ziekte breidt zich langzamerhand uit. Te Kage vermaakte men zich Donderdag met het z. g. vogelschieten. Er waren 11 deelnemers voor 3 houten vogels, met den volgenden uitslag: lsto vogel: Bout: J. Kerkvliet te Vogelen zang, remontoirhorloge. Kop en 1ste vleugel: L. Zuiderduin te Noordwyk, inktscel en thee pot. Staart en 2de vleugel: J. Zoetendaal te Noordwyk, wekker en dominospel. Vlag: A. Van der Voort te Oud Ade, kistje fijne sigaren. 2de vogel: Bout: A. Van der Voort te Oud Ade. Kop en staart: L. Van der Lans te Zoeterwoude. lste vleugel: J. Kerk vliet te Vogelenzang. 2de vleugelL. Zui derduin te Noordwyk. Vlag: J. Pouw te Roelof-Arendsveon, allen geldswaarde. 3de vogel: Bout, staart, vlag: A. C. Van der Geest te Kaag. Kop: L. Van der Lans te Zoeterwoude. lste vleugelW. Zoete melk te Ryp-Wetering. 2de vleugel: J. Van der Lans, allen geldswaarde. Do man, die Dinsdag-avond in het Haagsche Bosch zou zyn aangevallen, is gisteren in het ziekenhuis te 's Gravenhago door den commissaris van politie, op wiens bewakingsgebied het feit voorviel, in verhoer genomen. Volgens de verklaringen van den man, een te Wassenaar wonenden tuinman, hoeft hy zich genoemden avond, na eenige boodschappen in de stad te hebben vorricht, op weg begeven naar Wassenaar en op den L ilschen straatweg, ter hoogte van de naar Clingendaal voerende laan, oen slag tegtn het hoofd gekregen, die hem bewusteloos deod neerstorten. Uit dien toestand kwam hy eerst ty, toen hy eenige gedaanten zich ylings zag verwyderen. Het bleek hem toen dat hy vreeselyk mishandeld was. Zoo goed en kwaad als 'tging, vervolgde hy zyn weg naar Wassenaar, doch vertelde zyne hospita hy leeft sinds eenige jaren gescheiden van zyn vrouw niets van het gebeurde, maar begaf zich te bed. Toen den volgenden ochtend zyn baas hem kwam halen om naar 't werk te gaan, deelde hy, door pyn niet in staat het bed te verlaten, dezen het voor gevallene mede, die hierop de hulp van oen geneesheer inriep door wien 's mans over brenging naar het Haagsche ziekenhuis drin gend noodzakelyk word geoordeeld. Meerdere inlichtingen konden door den verwonde, wiens toestand thans betrekkelyk goed is, aan de politie niet worden verstrekt. Men meldt uit Vlieland: Don derdagnacht is hier gestrand het Duitsche stoomschip „Thasos", met stukgoed van Hamburg naar de Zwarte Zee bestemd. Na vergeefsche pogingen van de sleepboot«n „Hercules" en „Assistent", om het stoomschip vlot te sleepen, is het gisternamiddag in %83 vadem water gezonken. Twee passagiers en een matroos van de „Thasos" hebben het leven verloren. Stoomschip en lading zyn totaal verloren. In het vorige jaar, schryft „De Kampioen", vroeg de minister van finan ciën naar aanleiding van een request, door ons bestuur over tollen en tolgaarders inge diend, om een schetsteekening van een hek naast den tolboom te plaatsen, waardoor een rywiel kon pisseeren, zonder dat het tol- plichtig vee doorgang verleende. De teekening werd ingeleverd, en Zondag jl. zagen wU zoo wel by don tol onder Schoten als by een paar tollen op den weg HaarlemLeiden het idee van ons bestuur toegepast. De te Eysden (L.) gestationnoerdo ryk3 ontvanger jhr. Van Kinschot is door eenige onverlaton op een laaghartige manier aangevallen en vrceselyk mishandeld. Met eea byl hebben de booswichten een zyner voeten als 't ware verbryzeld, zoodat eene operatio noodzakelyk zal zyn. Zyn horloge en porte feuille werden hem ontnomen, doch dicht in do nabybeid van de plaats des aanvals terug gevonden. Naar nader wordt vei zekerd, is de gewonde, die eerst sedert oenige weken te Eysden ge vestigd is, het slachtoffer van een vergissing in den persoon geweest. Best en goedkoopst adres voor is by 11. II. 5S ft EJ IV IV, Orgelmaker, Haarlemmerstraat 57. 7255 5 Malionalc Chrlsten- Gchecl-Ont houders-Ycrceniglng. op Maandag 28 Oct., to 8 uren, in de Zaal Noordeinde, met welwillende medewerking van eenige leden der Zangveroeniging „%ingt den Hcere." Sprekers: Prof. J. II. GUNNING en Ds. C. SPOELSTRA. Toegang vry. Programma's aan de Zaal verkrygbaar a 5 Cts. 7308 11 gevestigd te Leiden. De Coupon IVo. 12, vervallende 1 Novem ber 1895, is betaalbaar gesteld aan de Leidsche Bankvereeniging H. F. C. GERLINGS. Het aandeel No. 32 is uitgeloot. De Secretaris-Penningmeester, 7312 12 W. PLEYTE. 's-Gravenhage. Dordrecht. IV. B. Atelier voor reparation. 6761 11 (Voorheen J. FLES Jr), Specialiteit in DAMES-1IA.ARVYERKEN, allo soorten TOILET-ARTIKELEN, onz. Ondergeteekc-nde, vroeger Bediende van do Heeren T. N. v. d. Beugel Zonen, Kappers van het Ned. Tooneel en den Parkschouwburg to Amsterdam, maakt het geachte publiek be kend, dat hy van af Maandag 21 October voor eigen rekening werkzaam is aan de Hoogewoerd N°. 11, voorheen J. FLLS Jr. Belovende eene uiterst nette en civiele bediening, vertrouwt hy zich de gunst en recommandatie waardig te maken. 7327 20 A. C. BÏI1VIIVG. '8 Zondags geopend van 9 tot 12 uren. het fcecr logeabel 11UII No. 12, aan do Pletersherkstraat, bevattende 6 Kamers, zoodanig ingericht, dat 3 a 4 Commensalen kunnen gehouden worden. Information by den Portier van het Jan-Michielsz Hofje (Pieters kerkstraat). 7335 8 By den ondergeteekende bestaat gelegen heid om te worden opgeleid tot het afleggen J. J. ESSER, Cand.-Notaris. Alfen aan den Rijn. 7323 6

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9